Feiten Geweld gaat Zuid-Korea te ver Barcelona blijkt kwetsbaar voor Baskisch terrorisme Nixon op banden weer 'Mr. Hyde' EN MENINGEN Acties studenten krijgen geen steun uit bevolking op de eisen van de studenten opvallend ver. Hij ontsloeg de verantwoordelijke minister van binnenlandse zaken en zegde toe de macht van het gevreesde politiekorps te zullen inperken. Maar voor de studenten was het aanbod van de regering onvol doende en de demonstraties es caleerden op een gruwelijke wijze. Negen studenten staken zichzelf in brand om de belang rijkste eis, het vertrek van Roh, kracht bij te zetten. Zes van hen overleefden hun actie niet. Geen steun Wat opvalt aan de demonstra- ties van dit voorjaar is het bijna totaal ontbreken van steun van de rest van de bevolking. Dat is in het verleden wel eens anders geweest, toen studenten samen met arbeiders en mensen uit de middenklasse met vele hon derdduizenden tegelijk de straat opgingen om hun ongenoegen te uiten. Dat leidde in 1987 tot een wanhopige situatie voor de toenmalige dictator Chun Doo Hwan. die zich gedwongen zag democratische verkiezingen uit te schrijven. Die leidden uitein delijk tot zijn opstappen, demo cratische hervormingen en de verkiezing van Roh als presi dent. Sindsdien probeert de Zuidko- reaanse maatschappij een echte democratie op te bouwen. De perscensuur is afgeschaft, vak bonden mogen zich voorzichtig laten horen en ook op plaatse lijk niveau begint de democratie wortel te schieten. De macht is in handen van de Democra- tisch-Liberale Partij van Roh. die in het parlement een machtsmonopolie bezit Voor de vaak vage kreten van de radicale studenten bestaat bij de massa niet veel belangstel ling meer. De studenten zijn te gen de regering en tegen de Amerikaanse militaire aanwe zigheid. Sommigen van hen zijn voor hereniging met het ortho dox-communistische Noord- Korea. Maar waar ze verder voor zijn, is velen niet duidelijk. Toch baren de betogingen ook dit jaar de regering zorgen, om dat ze ongemeen fel zijn. Tot dit voorjaar verliepen de botsingen tussen de politie en de betogers volgens ongeschreven regels, waarin het geweld zijn grenzen kende, die alleen door een on gelukkige samenloop van de omstandigheden werden over treden. Dit vooijaar lijkt het stu dentenprotest echter een nieu we fase te zijn ingegaan. De ra dicalen hebben door de gebeur tenissen in Oost-Europa nun marxistische idealen verloren. Ze treden in hun acties buiten de kaders van de Zuidkoreaanse samenleving. Bewijsmateriaal Een absolute climax bereikten de ongeregeldheden twee we ken geleden, toen de politie en de studenten in fel gevecht met elkaar raakten om het lijk van vakbondsleider Park Chang Soo. Deze was dood gevonden voor een ziekenhuis waarin hij was opgenomen na een honger staking tegen de onderdrukking van de vakbondsrechten in zijn land. Volgens de politie was Park uit het raam van de zeven de etage gesprongen, de beto gers hielden het erop dat hij was vermoord. Toen de autori teiten het lijk voor autopsie uit het mortuarium wilden opha len. ontstond een ware veldslag. De studenten vreesden dat de overheid 'bewijsmateriaal' wil den vernietigen. Het verzet van de 300 studenten was zo hardnekkig, dat de poli tie sloophamers moest gebrui- Met zijn rug naar de oproerpolitie demonstreert een Koreaanse man zijn woede en verdriet over de dood v de studenbt Kang Kyong-Dae, die eind april door de politie zou zijn dood geknuppeld. foto afp»kim ken om via een gat aan de ach terkant van het ziekenhuis het mortuarium binnen te kunnen dringen. Pas na negen uur vechten slaagde de met stokken en traangasgranaten bewapen de politiemacht erin het lijk te veroveren. Zuid-Korea kijkt nu vol vrees uit naar 20 juni, waarvoor gemeen te- en provinciale verkiezingen op het programma staan. Zaterdag 8 juni 1991 r«ja<t« 023-150225* janine bosma altan margreet hesunga Vormgeving marianne Na anderhalve week premierschap weet nu ook Chung Won Sik wat het is regeringsleider in Zuid-Korea te zijn. Na een lezing maandag aan een universiteit in Seoul werd de premier door zo'n tweehonderd studenten op gewacht, naar de uitgang van het universiteitsterrein ge sleurd en vervolgens letterlijk de poort uit geschopt. UTRECHT KEES V correspondent De man was toen al met eierer bekogeld en had een zak meel r zich uitgestrooid gekregen, actuele politieke situatie. Vorig ditiegetrouw studenten de straat op om te betogen. Zo ook dit jaar. Waartegen de studen ten precies demonstreren, is el ke keer weer afhankelijk van de Chung volgde op 24 mei Ro Jai Bong op, die onder druk van massale studentenbetogingen door president Roh Tae Woo was gedwongen ontslag te ne- jaar bijvoorbeeld richtte hun toorn zich op de fusie van de re geringspartij van president Roh met twee gematigde oppositie partijen. Elk voorjaar is het flink raak in v Zuid-Korea. Zodra de blaadjes vertrapt aan de bomen komen, gaan tra- Dit jaar begon de onrust nadat op 26 april de twintigjarige stu dent Kang Kyong-Dae dood werd aangetroffen na een door de speciale oproerpolitie uit eengeslagen betoging. Volgens de regering was het slachtoffer door de vluchtende menigte vertrapt. Studenten beweerden echter dat de jonge man op de campus door vijf onbekende mannen in elkaar was geslagen. De dood van de student leidde tot massale protesten. Elke dag, gedurende meer dan twee we ken, trokken tienduizenden stu denten door de straten van de hoofdstad Seoul om het aftre den van president Roh te eisen, het opstappen van het kabinet en de ontbinding van de specia le oproerpolitie, de Paegoldan. Ex- generaal Roh ging in zijn reactie Tienduizenden Zuidkoreanen verzamelden zich voor de begrafenisstoet v hield de stoet tegen. RUSSISCHE PRESIDENTSKANDI DATEN pnjzen het leger in tamme campagne, waarin Boris Jeltsin de beste papieren heeft. Maandag op deze pagina een reportage BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT „U bent de zoveelste die de af gelopen dagen met die vraag komt aankloppen". Adrian Mac Liman, binnen het Barcelonese organisatiecomité COOB'92 verantwoordelijk voor de con tacten met de buitenlandse me dia, zucht hoorbaar. Het thema van de veiligheid bij de olympi sche spelen, die volgend jaar in de Catalaanse hoofdstad wor den gehouden, heeft na de bloedige ETA-aanslag van vori ge week in het naburige Vic een nieuwe dimensie gekregen. Negen personen, onder wie vier kinderen en twee vrouwen, kwamen bij deze aanslag op een Guard ia Civil-kazeme om het leven. De methode die de ETA-terroristen gebruikten, was even vernuftig als laf. Een met 70 kilo springstof geladen auto werd met een afstandsbedie ning door een hek gereden en vervolgens tot ontploffing ge bracht. Deze terreurdaad was de twee de binnen een jaar in een Cata laanse stad. waar volgend jaar een onderdeel van het olym pisch gebeuren plaatsvindt. In december lieten dezelfde ETA- terroristen in het plaatsje Saba- dcll bij Barcelona een autobom ontploffen, terwijl een politie auto langsreed. Zes agenten, die op weg waren naar een voetbal wedstrijd. werden op slag ge dood. Eerder had de ETA vla haar spreekbuis, het Baskische dag blad Egin, laten weten haar ter reur tegen de Spaanse staat in 1992 te zullen concentreren op de olympische spelen In Bar celona en de wereldexpo In Se- villa. Ook qua Sevilla hield de mili tante Baskische afscheidingsbe weging woord. Een bombrief, gericht aan de comissaris-gene raal van de EXPO. verwondde een medewerkster, terwijl de politie een ETA-commando kon uitschakelen. Dit commando bestond onder meer uit de F ransman Henry Parot, die werd gearresteerd, toen hij met Reddingswerkers aan het werk na de recente bomaanslag van de Baskische terreurbeweging ETA in het Cata laanse Vic. Barcelona Is bang dat de ETA volgend Jaar ook de olympische spelen zal verstoren, foto efe uuis 310 kilo amonal naar Sevilla on derweg was. De kwestie van de veiligheid van de olympische spelen en de mogelijkheid van tencuraansla gen gaat terug naar september 1972. Op die zwarte dag in de geschiedenis van de olympische spelen probeerde een Palestijn se terreurgroep in München Is raelische atleten te gijzelen, met als triest resulaat: 11 vermoorde atleten, vijf doodgeschoten ter roristen en een gedode politie agent. Sindsdien heeft elk orga nisatiecomité en het ontvan gende land de dure verplichting om er alles aan te doen om aan slagen te voorkomen. Mac liman: „In feite kunnen wij daarover weinig zemen, want de veiligheid van ae atle ten. de accommodaties, de ge nodigden en de toeschouwers is een zaak voor de autoriteiten. Bekend is, dat er speciaal voor de spelen van '92 een Gommis sie voor Olympische Veiligheid in het leven is geroepen, waarin de landelijke, regionale en plaatselijke autoriteiten verte genwoordigd zijn. Deze com missie. onder voorzitterschap van de staatssecretaris voor de staatsveiligheid Rafael Vera, heeft alle zomer- en winterspe len die tot nu toe zijn gehou den, uitvoerig bestudeerd en dat heeft een 'Masterplan voor de Veiligheid' opgeleverd Volgens Mac Liman zullen er tijdens de vijftien dagen dat de spelen duren. 10.000 politie agenten en 5000 leden van de paramilitaire Guardia Civil In Catalonië extra worden Ingezet. Normaal zijn er 12.500 reguliere agenten gestationeerd. De kosten voor de beveiliging van de Barcelonese spelen en de wereldexpo worden nu nog geschat op 36.000 miljoen pese ta s (650 miljoen suldenj, maar zullen u.i.hm hlJnUpc oplopen Vdbr meer informatie verwijst Mac Liman naar de woordvoer der van de lokale overheid, maar die weigert iets te zeggen „Als we vertellen hoe we de spe len veilig maken, geven wij ter roristen de gelegenheid daarop in te spelen Een van de maat regelen die wel bekend zijn. is de registratie van iedereen, die via officiële kanalen een kaartje koopt. Dat geldt zowel voor Spanjaarden als de buitenlan ders, die hiervoor zijn aangewe zen op gespecialiseerde reisbu reaus. Een andere maatregel die is uitgelekt, is de afsluiting van de haven van Barcelona door een onderzeeboot van de Spaanse marine. Maar nog steeds hoopt men in Barcelona dat alle voorzorgs maatregelen niet nodig zijn. Lange tijd is er men in Catalo nië vanuit gegaan dat de ETA uit een vorm van regionale soli dariteit de olympische spelen met rust zou laten. Nu dat niet het geval lijkt, is het enige licht punt dat het gevreesde Barcelo na commando van de ETA vori ge week met de dood van zijn twee belangrijkste leden en de arrestatie van zeker tien ande ren is opgerold. De bandopnames van de ge sprekken van Richard Nixon op het Witte Huis, deze week vrij gegeven door het Nationaal Ar chief, bevestigen opnieuw de kwalijke kanten van een man die wordt geminacht, maar ook bewonderd. Na zijn aftreden in augustus 1974 vergeleken sommige com mentatoren ex-president Nixon met het personage uit het boek van Robert Louis Stevenson, de goedaardige Dr. lekyll die ver anderde in de boosaardige Mr. Hyde. Richard Nixon kreeg erkenning als een groot staatsman op het terrein van de buitenlandse po litiek. Hij beëindigde de Vietna- moorlog, knoopte betrekkingen aan met de Volksrepubliek Chi na en sloot de eerste verdragen inzake wapenvermindering met de Sovjetunie. Nixon was niet temin ook de eerste president in de geschiedenis van de Verenig de Staten die gedwongen werd op te stappen omdat hij loog te gen het Amerikaanse volk door een onnodige poging tot afluis teren in de doofpot te stoppen, het Watereate-schandaal. De inhoud van de deze week vrijgegeven bandopnames wa ren voor een deel al verscheide ne jaren bekend. Dat wat door de Amerikaanse pers in de openbaarheid is gebracht illu streert evenwel opnieuw de Mr. Hyde in de ex-president: zijn neiging tot geheimhouding, zijn fobieeft. zijn angst voor com plotten en zijn verachting voor Richard Nixon: antisemitisme. veel van zijn ondergeschikten. De verslagen tonen een antise mitische Richard Nixon die zegt dat de zeven van Chicago, een groep hippies beschuldigd van het organiseren van betogingen tegen de Vietnamoorlog, alle maal joden zijn. Dit antisemitisme was geen no vum. Nixon liet tijdens zijn eer ste ambtsperiode lijsten aanleg gen van ioden die voor de rege ring werkten. Later moest de campagneadviseur van George jBush, Frederic Malek. op- 3 stappen omdat bekend werd dat hij een dergelij ks ke lijst had opgesteld toen H hij in 1971 werkte op het min'sterie van handel. iPsl De bandopnames tonen ;li§S eveneens dat het taalge- bruik van de president niet bepaald kuis was. „Wij geven altijd opslag aan klootzakken die ons tegen onze reet schop pen". zei hij toen hij zich beklaagde over het gebrek aan discipline van zijn medewerkers. De opnames gemaakt in de Oval office, de presi denticle werkkamer in het Witte Huis waren zowel geheim als illegaal. Buiten de naaste medewerkers van Nixon was waar- woest. Inmiddels werkt Nixon voortdurend aan zijn imago: een gerespecteerd staatsman in ruste. Zo bracht hij, na te zijn teruggekeerd van een reis naar de Sovjetunie, verslag uit aan president Bush. De publicatie van de bandopnames, die een jaar gaan duren, zullen dit beeld van tijd tot tijd grof verstoren. schijnlijk slechts een man ervan op de hoogte: Edgar Hoover, de machtige baas van de FBI. Hoover, die toen al 71 jaar oud was, behaalde bij de FBI roem vanwege zijn succesvolle be strijding van de mafia en de contra spionage. Hij was ge vreesd in Washington, mede omdat van hem werd vermoed dat hij van veel politici dossiers bijhield. Richard Nixon wilde zich ontdoen van Hoover me de omdat die zijn vriend en procureur-generaal lohn Mitchell ervan be schuldigde het ministerie van justitie te „vernieti gen" met zijn onderzoe ken naar „vijanden" van de president. „Hoover moet gaan", zei hij in een gesprek met Mitchell. Maar in een gesprek met John Ehrlichman, een an dere getrouwe, uitte hij de vTeee dat als hij Hoover sou dwingen te vertrek ken. met hem „de hele tempel zou worden mee gesleurd, inclusief me zelf'. Hoover heeft hij nooit kunnen ontslaan, die stierf een jaar later, desondanks werd door het Watergate-schandaal „de tempel" welver Richard Nixon: krasse taal

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2