Regio Bouw raadhuis Oegstgeest lijkt stap dichterbij Busbaan Rijksstraatweg kost 35 miljoen Leiderdorpse homeopaat wil niet naar Katwijk 'We bezoeken vergadering op volle oorlogssterkte' Zaterdag 8|uni1991 Redactie 071161M0 a MIER DE CBAAM a UESBETH BUITINK a WIM KOEVOET a DORITH UCTVOET a ERIC JAN WTTSKINCS E.okadacte CONNY SMITS a Vora^eynR Pin KOOREMAN 28 LEIDEN NIEUWSLIJN Weekeinde voor seropositieve homo's OEGSTGEEST De Stichting Aanvullende Dienstverlening or ganiseert van 21 tot en met 23 juni een weekeinde in het Oegstgeester vormingscentrum Oud Poelgeest voor homo seksuele mannen en jongens die besmet zijn met het hiv-virus. Ook eventuele partners zijn welkom. Vragen over medische za ken, seksualiteit en relaties staan centraal en ervaringen kun nen worden uitgewisseld. Het weekeinde is zowel bestemd voor mannen die net hebben gehoord dat ze zijn besmet als voor mannen die aids hebben ontwikkeld. Het is geen therapie, wel worden de deelnemers begeleid. Er wordt gewerkt in groe pen van ongeveer 10 deelnemers. De groepen worden door twee homoseksuele mannen geleid, van wie er een weet dat hij seropositief is. Marktkoopman laakt Leiderdorp LEIDERDORP - De Amsterdamse marktkoopman M. Breet is niet tevreden met de schadevergoeding die hij heeft gekregen van de gemeente Leiderdorp. De verkoper van huishoudelijke artikelen en stofzuigerzakken heeft het geld gekregen, omdat hij zestien weken lang zijn vak niet kon uitoefenen. Breet werd vorig jaar van de markt verwijderd, omdat hij enkele malen niet was gekomen. Hij ging in beroep tegen de beslissing en werd uiteindelijk door de gemeente in het gelijk gesteld. Als schadevergoeding kreeg hij duizend gulden. Breet noemt dat 'een schijntje'. "Ik wil 5.000 gulden hebben. Dat bedrag kan ik spijkerhard maken. Met minder neem ik geen genoegen". Hotel bij Klinkenbergerpias SASSENHEIM Mogelijk komt op de plaats van het zandde- pot naast de Klinkenbergerpias een hotel. Voorhof-Recrea bv, die zich bezighoudt met de inrichting van de gronden in de omgeving van de Klinkenbergerpias, heeft de gemeente Sas- senheim om medewerking verzocht voor de bouw van een ho tel. Oorspronkelijk zou het hotel op Oegstgeests grondgebied worden gebouwd. Th. den Hollander: „Het hotel moet dan op een heel smalle strook grond worden gebouwd. Het is ook be ter als het hotel dicht langs de rijksweg komt te staan". Hoe het hotel er uit komt te zien en hoe groot het moet worden, is nog niet bekend. Het Sassenheimse college wil in principe mede werking verlenen aan de bouw van het hotel. Dat geldt niet voor de eveneens door Voorhof-Recrea gewenste vestiging van een bollenveredelingsbedrijf, een conferentieruimte en een ontsluiting van het recreatiegebied via het Schipholspoorlijn- viaduct. KATWUK/LEIDERDORP De vestiging van een homeopa thisch arts in Katwijk lijkt voor lopig niet aan de orde. De enige overgebleven kandidaat, R. Bog- gia uit leiderdorp, heeft zich te ruggetrokken. Hij ziet in Katwijk onvoldoende mogelijkheden om een volwaardige praktijk op te zetten. De komst van een homeopa thisch arts naar Katwijk is een inmiddels al jaren slepende zaak. Steeds weer haakten kan didaten af. Enige tijd geleden plaatste de gemeente in lande lijke dagbladen 'een laatste op roep'. Dat leverde uiteindelijk één bruikbare reactie op. Zon der resultaat, naar nu is geble- krn Het openen van een praktijk in Katwijk beschouwde Boggia uiteindelijk als een te riskante onderneming omdat de reeds gevestigde artsen slechts tot op zekere hoogte hun medewer king wensten te verlenen. Bog gia heeft nu voor Dordrecht ge kozen waar hij binnen een groepspraktijk wel mogelijkhe den ziet om een volwaardig be staan op te bouwen. Volgens wethouder H. van Mierlo (gezondheidszorg) valt in de jongste sollicitatie-ronde de huisartsen niets te verwijten. „Ie kunt moeilijk verwachten dat ze zomaar cliënten afstaan. Het was de bedoeling dat de kandidaat zich hier zou vestigen en dan zelf een eigen praktijk zou opbouwen." De wethouder betreurt het in hoge mate dat Boggia heeft af gehaakt. „Als gemeente hebben wij er alles aan gedaan om de komst van een homeopathisch arts mogelijk te maken. Maar kennelijk was er voor hem een te smalle economische basis." Op de vraag of Katwijk in de na bije toekomst nog kans maakt op de vestiging van een homeo pathisch arts, antwoordt Van Mierlo: "Ik heb daar zorgen Zwaar teleurgesteld is ook de Koninklijke Vereniging voor I lo- meopathie Nederland. "Wij vonden de kandidaat zeer ge schikt", zegt woordvoerster M. Vooijs van de Katwijkse afde ling. Ofschoon de waarne mingsregeling dit keer niet het breekpunt vormde, is het haar tegengevallen dat de sollicitant niet meer mogelijkheden zijn geboden. ..Voorlopig zijn we dus nog altijd op Leidse artsen aangewezen Vooijs acht de kans klein dat er ooit nog eens een homeopathisch arts naar Katwijk komt. "Ik word er niet vrolijker van, maar een sprankje hoop houd ik altijd. Wie weet komt er toch nog eens iemand uit de lucht vallen." Boggia onthoudt zich voorals nog liever van commentaar. De gemeente Oegstgeest gaat de bouw van een nieuw raadhuis aan de Lijtweg of op een andere plaats in het dorp onderzoeken. Andere mogelijkheden, zoals verhui zing naar de jelgersmakliniek of uitbreiding van de be staande behuizing aan het Wilhelminapark komen niet langer in aanmerking. Dit schrijven B en W in een notitie aan de gemeenteraad. OtGSTGEfST ERIC JAW WETERINGS Het college wil voor de Lijtweg- lange Voort en omstreken een 'stedebouwkundige studie' la ten uitvoeren. Vestiging van het raadhuis in dit gebied lijkt lo gisch, omdat het centraal in het dorp ligt. B en W vinden het 'niet verantwoord de thans be staande situatie langdurig te handhaven'. De bestuurders be doelen hiermee niet te lang te willen wachten met nieuw bouw, omdat anders weer het nodige aan de huidige behui zing moet worden verspijkerd. Uiteindelijk maakt dat een defi nitieve oplossing alleen maar duurder. Renovatie van de Jelgers makliniek is technisch goed mogelijk, maar de beschikbare ruimte is te klein om alle ge meentelijke diensten te huisves ten. Daarom hebben B en W onderzocht of aanbouw van een nieuwe vleugel mogelijk is, maar dat ziet het college niet zitten. Uitbreiding van de be staande bebouwing leidt tot aantasting van de monumenta le waarde van het pand en zijn omgeving. De kosten zouden te hoog oplopen en ook parkeren zou een probleem worden. Het huidige Oegstgeester raadhuis aan het Wilhelminapark wordt volgens B en W veel te klein. Ook nieuwbouw op de plaats slotte noemen B en W de locatie de huidige kliniek wordt af- binnen de gemeente onlogisch. gewezen, omdat dan het 'bij zondere' pand tegen de vlakte zou moeten en het parkeerpro bleem niet wordt opgelost. Ten- De kliniek ligt aan de uiterste zuid-westelijkle rand van Oegst geest, net als het huidige raad huis overigens. Toevoeging van nog meei panden aan het bestaande ge meentehuis is volgens B en geen oplossing. Momenteel i< een aantal herenhuizen aan hei Wilhelminapark als dependan- R KOOL) DEN HAAG/WASSENAAR - De aanleg van een busbaan op de Rijksstraatweg door Wassenaar kost zo'n 35 miljoen gulden. Dat is bijna drie maal zo veel als de 12,7 miljoen gulden die het ministerie van Verkeer en Wa terstaat beschikbaar heeft ge steld voor een betere doorstro ming van het busverkeer op de doorgaande route van Leiden naar Den Haag. Grootste kostenposten zijn het verleggen van leidingen en de verplichting 's nachts te wer ken om het drukke verkeer niet te hinderen, zo blijkt uit uitge lekte plannen. Een variant met stukjes bus baan bij doserende verkeers lichten lijkt wel voor het be schikbare budget te kunnen worden aangelegd, maar kos- tenoverschrijdingen liggen ook hier op de loer. Deze variant zal ervoor zal zorgen dat de file zich in de ochtendspits tot aan de Leidse kant van de Rijn uit strekt. Daarom wordt onder zocht of de Rijnbrug zo kan worden verbreed dat er een busbaan bij kan in de richting van Den Haag. Dat kost vele miljoenen, zeker als de aanleg van de busstrook wordt gecombineerd met het plan om ter hoogte van het Val- kenburgse meer een doorsteek voor bussen te maken naar de parallelweg. Op de plek van de doorsteek is nu al een oprit naar de Rijksstraatweg. Met wat as falt en slagbomen erbij geeft het buschauffeurs de kans langs de file te rijden voor de eerste stop lichten van Wassenaar, bij de Rozenweg. Rijkswaterstaat wil geen commentaar geven op de uitgelekte plannen voor de aanleg Is de busbaanvariant al rede lijk uitgewerkt en doorbere kend. op het alternatief wordt de komende maanden driftig gestudeerd. Het gaat hierbij niet alleen om de te verwachten tijdwinst en de verbreding van de Rijnbrug, maar ook om de vraag of kan worden voorko men dat de Wassenaarse bin nenwegen extra sluipverkeer te verwerken krijgen. Bomen Aanvankelijk was het de bedoe- TOWIM DIJKMAN ling in juni te kiezen tussen een volledige of gedeeltelijke bus baan, maar dat wordt nu niet eerder dan november. De ver voermaatschappij NZH maakt zich al jaren sterk voor een bus baan tussen het Wassenaarse verkeerspunt Den Deyl en de Haagse Benoordenhoutseweg, waar binnenkort wordt begon nen met de aanleg van een stukje busbaan. De 3,5 meter, brede busbaan is in het midden van de Rijks straatweg gedacht. In de och tendspits kunnen de bussen in de richting van Den Haag er ge bruik van maken, in de avond- spits de bussen naar Leiden en de Bollenstreek. Verwachte tijdwinst: minstens vier minu ten. Voor de aanleg van een bus baan dienen tien bomen te wij ken. Honderd andere bomen komen zo dicht op de weg te staan dat 'extra maatregelen' nodig zijn. De berm tussen fietspad en weg zal op sommige punten verdwijnen, terwijl het hier en daar noodzakelijk lijkt de rijbanen smaller te maken. Onduidelijkheid is er over het stukje Rijksstraatweg tussen Den Deyl en de eerste stoplich ten, bij de Rozenweg. Er zijn plannen om de parallelweg door te trekken tot kort voor Den Deyl, maar de NZH weet nog niet of ook bussen daar ge bruik van kunnen maken. Een woordvoerder van de vervoer maatschappij zegt dan ook dat het filegevoelige stukje 'veel aandacht' krijgt de komende maanden. Een woordvoerder van Rijks waterstaat weigert commentaar te geven op de uitgelekte plan nen. Volgens hem moet de na dere studie worden afgewacht en zal veel afhangen van het ko mende overleg tussen rijk, pro vincie, gemeenten maatschappij. FOTO WIM DIJKMAN ces in gebruik. Toevoegen van nog twee panden levert te wei nig ruimte op. Bovendien zou dit uitbreiding in de toekomst onmogelijk maken. LEZERS SCHRUVEN Gevaarlijke rotonde Velen hebben gehoord, gelezen en misschien ervaren hoe ge vaarlijk de rotonde op het kruis punt Lange Kerkdam/Prinsen- weg is. Daar is al heel wat ge beurd wat ongelukken aangaat. Ondergetekende is blij met de negatieve kritiek op deze ge vaarlijke toestand. Misschien wordt er nu wat aan gedaan. Dat fietspad had nooit zo mo gen worden aangelegd. Vooral een gesloten bestelwagen- /vrachtwagen heeft veelal on voldoende zicht om alles in de spiegel te kunnen zien. Ondergetekende heeft ook wel eens in zijn wagen staan wachten. Er kwam iets aan op het fietspad, maar door de slechte ligging zie je niets. Je trekt op en dan zit er opeens ie mand voor of naast je, die je-|» daarvoor niet kon zien. Ook op andere plaatsen kom je hele nare en gevaarlijke situa ties tegen. Je vraagt je af waar om verkeersdeskundigen de zaak vaak zo construeren dat de situatie onoverzichtelijk is. Vooral met gesloten wagens, die voor het grootste deel afhanke lijk zijn van de spiegels, wordt nauwelijks rekening gehouden. Ik heb dit wel eens bij de ge meente naar voren gebracht. Ei genlijk vind je weinig gehoor. En vrachtwagenchauffeurs 'hebben het nogal eens gedaan'. Maar zij hebben vaak te maken met bovenstaande situaties die.: voor hen extra nadelig zijn. Daarom ben ik bijzonder blij met het oordeel van Rijkswater- J. Wassenaar St. Antoniushof 5 Noordwijkerhout Circa 250 kinderen uit de omge ving van Tsjemobyl hebben gis termiddag het Wassenaarse at tractiepark Dulnrell bezocht. Ze bekeken een driedimensionale film door speciale brilletjes, geno ten van de attracties en aten an- dijvlestamppot. De vakantie Is georganiseerd door de Stichting Tsjemobyl. Het is de tweede keer dat een groep Russische kinderen wordt uitge nodigd De groep logeert In een bungalowpark en wordt begeleid door vijftig medewerkers, onder wie artsen en tolken. Het gaat om gezonde kinderen, die na de ramp in Tsjemobyl echter wel een grote dosis straling hebben opgelopen. Het gaat om een andere groep kinderen dan vorig jaar. De stich ting wil elke jaar andere kinderen uitnodigen om ze een leuke va kantie in Nederland te bezorgen. De groep bezoekt onder meer nog Amsterdam. Op 18 Juni vertrek ken ze weer naar Rusland. o ro I AN HOLVAST Protest Leiderdorpse kooplui tegen hogere marktgelden "Ik had vanmorgen een helm op moeten zetten in plaats van mijn pet. Ik ben van alle kanten aangevallen over de tariefsver hoging van honderd procent die l juni is ingegaan", zegt de Lei derdorpse marktmeester W. de Bruyn. "Ik kan daar natuurlijk niets aan doen. De marktkoop lui zijn des duivels en ik kan aat goed begrijpen. Ze moeten nu in plaats van 25 gulden twee keer zoveel betalen". "Ik ben het ook niet met de gemeente eens. Laat de nood zaak van die verhoging maar eens worden aangetoond". De gemeente Leiderdorp legt elk jaar 25.000 gulden toe op de weekmarkt. Om de markt kos tendekkend te maken, moeten de kooplui voortaan dit bedrag betalen. C Bos. PTT-kantoorhouder en voorzitter van de Stichting Festiviteiten Oude Dorp. maakt zich al lang sterk om de markt in de Hoofdstraat te houden. Hij vindt dat Leiderdorp het te kort moet dekken uit de subsi- diepot. "Men wil zo graag een markt hier houden, maar het mag niets kosten". Ook koek- en brood verkoper C. Verplanke, tevens voorzitter Wat nu gebeurt is absoluut onbespreekbaar van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, is het niet eens met de maatregel. "Wat nu gebeurt, is absoluut onbe spreekbaar. Wij hebben een voorlopige begroting van de ge meen te ontvangen en daaruit blijkt dat de markt goedkoper kan draaien. En wij beschikken nog niet eens over alle cijfers." Dreigend voegt hij eraan toe:- "Het gemeentebestuur is nog niet van ons af. Over veertien dagen hebben we weer een ver- gadering. De maatregel moet worden teruggedraaid. We ko men op volle oorlogssterkte. Ook M. Breet. marktkoopman in huishoudelijke artikelen en- stofzuigerzakken, is over de ver hoging van de marktlasten niet te spreken. "Het is echt een schande. In Utrecht sta ik op een A-lokatie en daar betaal ik 24 gulden. In Breukelen werk ik op een soortgelijke markt als hier en dat kost me acht gulden. Kortom, de gemeente moet zelf een steentje bijdragen om de_ markt hier te houden." Overigens willen de markt kooplieden het liefst de markt* verplaatsen naar het winkelcen trum Santhorst aan de Santhorstlaan. In dat geval zou verhoging van het marktgeld bespreekbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28