Leiden Angst voor nieuwe kaalslag in Leiden Kassa Stadsgehoorzaal rinkelt Louter vraagtekens rond 'balpenmoord' 'Dit moet mattenbies zijn' 'Niet tornen aan uitkering van EWR' Zaterdag 8 juni 1991 Redactie: 071161418 KAREI BERKHOUT JANE Eindredactie: CONNY SMfTS Vormgeving: PIET KOOREMAN emjel fancmann 'T KLANKBORD speurt naar leven In de sloot waar kranswier zit, zijn ook diertjes DE POLITIE zoekt met man en macht naar de dader van de balpen- moord, maar heeft nog nauwelijks een idee waar ze hem moet zoeken VERBAASD zijn de be trokken over de lichte commotie die nu is ont staan over de 'illegale' af- val-transporten naar Wal lonië NIEUWSLIJN Brill naar parallelmarkt De Leidse uitgeverij van wetenschappelijke boeken E.J. Brill denkt erover om in de nabije toekomst aandelen uit te geven op de parallelmarkt. Volgens directeur F.H. Pruyt kan het be drijf op die manier meer geld geld binnenhalen. De aandelen zijn nu in handen van een aantal families en staan genoteerd op de zogeheten incourante markt. De uitgever neemt de stap overigens pas als hij enkele jaren achtereen goed draait. Brill boekte in 1990, na jarenlang verlies, voor het eerst winst. 'Denk om veiligheid nieuw station' Het CDA wil dat B en W van Leiden nagaan of er voldoende maatregelen worden getroffen om het nieuwe NS-station veili ger te maken voor reizigers en treinpersoneel. Bij de bouw van het nieuwe station moet hieraan extra aandacht worden be steed, aldus de christen-democraten. De afgelopen weken is er door directie en personeel van de Nederlandse Spoorwegen veel aandacht besteed aan de veiligheideisen op perrons en in treinen. Het CDA vraagt het college te onderzoeken of het bouwplan van de NS aan die nieuwe eisen voldoet. Sloopplan Korevaarstraat stuit op tegenstand LOMAN LEEFMANS LEIOEN ROY KLOPPER De politie heeft tot nu toe zeer weinig aanwijzingen in de zaak van de zogenaamde 'balpen- moord' in de Witte Rozenstraat. "We zijn met man en macht op zoek naar een dader, maar de afstand naar hem is groot. Eer lijk gezegd hebben we louter vraagtekens", aldus zegsman H. Langendoen. Het buurtonderzoek dat het speciaal gevormde recherche bijstandsteam heeft uitgevoerd, leverde nog geen concrete aan wijzingen op. Ook in de woning van het slachtoffer zijn geen bruikbare sporen gevonden. De politie weet niet of een worste ling vooraf ging aan de moord, die werd gepleegd door een bal pen door het oog geheel in het hoofd te drukken. In de woning waren bijvoorbeeld geen meu bels verschoven of omgevallen. Evenmin is braaksqhade aan getroffen. Volgens de politie hoeft dit nog niet te betekenen dat de dader een kennis was van het slachtoffer. „Er bellen Wel vaker onbekenden aan die door mensen worden binnen gelaten", aldus Langendoen. Vast staat dat de vrouw niet bewusteloos is geslagen voordat ze werd gedood. Er zijn echter geen sporen gevonden waaruit blijkt dat zij zich heeft verzet. Alles wijst er op dat de moord een weloverwogen actie was. Langendoen: "Een paniekreac tie van de dader ligt niet voor de hand. Als hij ergens van was ge schrokken, had hij wel andere middelen gebruikt om het slachtoffer om te brengen". De Centrale Recherche Informatie dienst in Den Haag heeft in middels bevestigd dat in Neder land een dergelijke moord nog nooit is voorgekomen. De stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) heeft ge schokt gereageerd op de plannen van de gemeente om het 'blok' tussen Oranjeboomstraat, Cathrijnestraat en Korevaarstraat te slopen voor nieuwbouw. In dit blok be vindt zich het volgens Stiel monumentale pand Coöpera tie Vereniging Vooruit, ook bekend als het Cerex-com- plex. daarachter en het tweede ging alleen uit van nieuwbouw en to tale sloop van het bestaande. Het laatste plan kost de ge meente het minste geld. Daar om wordt binnenkort aan het college van B en W, de andere raadsleden en de buurtbewo ners een modem plan voorge legd voor deze locatie. Het voorlopige ontwerp van de Leidse architect J. Vollmer voor 17 woningen, twee winkels en een ruimte voor de Turkse arbeidersvereniging, zal nooit veel tegenstand hebben gekre gen als er niet weer een gebouw met een rijke industriëele histo rie voor moet wijken. Buurthuis heet nu 'StevenshoP LEIDEN EMIEL FANCMANN 'Stevenshof wordt met onmiddellijke ingang de nieuwe naam van het buurthuis 'Winnie Mandela'. Een mime meerderheid van de 110 medewerkers van het buurthuis in de Merenwijk koos voor Uit vijftig mogelijke namen werden er vier m de vier was een andere vrouwennaam. Die m niet dezelfde symbolische werking had als deze neutrale voorgedragen. Een viel af omdat de m 'Winnie Mandela'. Met de naamsverandering zegt het buurthuis niet de bedoeling te hebben over Winnie Mandela te oordelen. Volgens het buurthuis is dat vanuit Nederland vanwege de ingewikkelde apartheidsver houdingen in Zuid-Afrika onmogelijk. „Haar verdienste als strijd ster voor de mensenrechten blijft overeind". Het bestuur besloot, naar nu bekend is gemaakt, al in maart een andere naam voor het buurthuis te zoeken. Medewerkers werden toen op de naam aangesproken, omdat Winnie Mandela reeds om streden was. Een maand geleden veroordeelde een blanke rechter de anti-apartheidsactiviste tot zes jaar cel wegens betrokkenheid bij ontvoering en mishandeling van vier zwarte jongeren, van wie er een overleed. Volgens Stiel-voorzitter H. Bu- del ontbreekt bij de gemeente de politieke wil dit soort bepa lende panden te behouden en vreest hij voor een nieuwe kaal slag. Ook de vereniging Oud Leiden en de Ian van Eek-stich ting zijn tegenstanders van sloop. In het woningbouw-program- ma van de gemeente voor dit jaar is het blok aan en achter de Korevaarstraat opgenomen. Bij de gemeente werden twee bere keningen gemaakt. De ene ging uit van behoud van de gevel van de Coöperatie met nieuwbouw Weer verlies op stadsverwarming LEIDEN» ERNASTRAATSMA Op stadsverwarming is vorig jaar wederom een verlies gele den van ruim zes miljoen gul den. Dat blijkt uit de jaarreke ning over 1990 van de Energie- en Watervoorziening Rijnland. Het stadsverwarmingsproject, dat tot 2011 duurt, levert grote verliezen op omdat het nog maar op halve sterkte draait. De EWR is van plan de stadverwar- ming uit te breiden in de Me renwijk. Daardoor zou het pro ject een stuk goedkoper moeten worden. De tekorten op stads verwarming worden al jaren verhaald op 'het beperkte eigen vermogen van het nutsbedrijf. „Het blijft een hachelijke zaak," aldus algemeen-directeur J. Ha- ijkens. „Gelukkig hebben we nog voldoende fondsen en le ningen om stadsverwarming te betalen en hebben we vorig jaar nog 9 miljoen subsidie van het ministerie van economische za ken gekregen." HERSTEL In tegenstelling tot wat wij woensdag meldden werd dinsdagnacht niet bij Ra penburg 18 ingebroken, maar bij Rapenburg 8 en 10. „Het lijkt wel of er na de sloop van alle oude textielfabrieken in de jaren 60 en 70 nu opnieuw een kaalslag plaats heeft in Lei den". aldus Budel. Hii vindt ook dat de afwegingen bij de ge meente te gemakkelijk worden genomen: ..Natuurlijk kost be noud geld. Maar bij de gemeen te maakt men niet meer dan een eenzijdige, puur materialis tische afweging", aldus de Stiel voorzitter. Hij vindt dat behoud best een (financieel) offer waard is omdat de leefbaarheid van een stad als Leiden toch ook door haar geschiedenis wordt bepaald. „Het is ook een manier van zorgvuldig bestuur. Als de politieke wil er echt zou zijn dan moet je eens kijken wat er met creativiteit, inventiviteit en overleg mogelijk is. Met zo ge ring mogelijke financiële mid delen is dan ook sociale nieuw bouw te verwezenlijken", is de overtuiging van Budel. Het complex aan de Ko revaarstraat is volgens een be- Het 'blokje' aan de Korevaarstraat dat volgens de gemeente moet wijken schrijving van Stiel in 1894 ge bouwd aan de toenmalige Zijd gracht en in 1910 uitgebreid Zowel bouw als uitbreiding zijn van de hand van de architect W. Mulder die in leiden verschil lende karakteristieke gebouwen ontwierp zoals het Wallon aan de Papengracht, het Sijthoff ge bouw aan de Douzastraat en het pand met het vergulde to rentje op de hoek Rapenburg- Noordeinde. De neo-renais sance gevel aan de Korcvaar straat is typisch voor die tijd. In dat pand was van 1931 tot 1966 een coöperatieve broodbakken gevestigd. Ook kan dit complex worden beschouwd als het ge boortehuis van de Leidse afde ling van de SDAP (later PvdA). Vorens Stiel is de gevel in per fecte staat maar moet hef 'in wendig' worden opgeknapt. Begin volgende maand breekt de discussie over behoud of sloop van de Coöperatie pas goed los als commivsievergade ringen en informatie avonden elkaar aflossen Een definitieve beslissing wordt pas in het be gin van volgend jaar verwacht. Leerlingen 't Klankbord onderzoeken kwaliteit slootwater MEDEWERKSTER „Wie zegt dat hier geen diertjes zitten? Moet je hier ujken. Waar kranswier zit. zitten ook dier tjes". is de wijze uitspraak van de 11 -jarige Amit. Groep zes en zeven van de rooms-katholieke basisschool 't Klankbord zijn zelf op onderzoek naar het le ven in de sloot vlakbij hun school in de Stevenshof. In het kader van het milieuproject 'Water op rapport' van het Zuidhollands consulentschap Natuur en Milieu onderzoeken de kinderen de kwaliteit van het water. In totaal doen 380 basis scholen aan het project mee. Hun bevindingen worden sa mengevat in een provinciaal verslag. Met schepnetten, een hark en emmers togen de leerlingen op gewonden naar de sloot. In groepjes werden de verschillen de opdrachten uitgevoerd. Ellen en Fleur meten met behulp van een thermometer aan een stok de temperatuur vlak boven het water. Ondertussen proberen een paar leerlingen van groep zes met een groot schepnet wat plantjes uit het water te vissen. „Dit is mattenbies". beweert Bas (9). Met het plantje tussen z'n vingers vergeli|kt hij het met de getekende planten op de zoekkaart. De anderen komen 'Die bloedzuigers zuigen kleine visjes leeg eromheen staan en zijn het met Bas eens: „la. mattenbies". Alexander loopt al rond met een jampot met wier en visjes. „Ik denk dat het stekelbaarsjes zijn", en Bas roept: „Die kleine berst|rs /i|n allrmaal \s.itrr vlooienMeester Wim Chris- pijn staat er van te kijken wat zijn leerlingen allemaal uit de sloot vissen. Een schrijvertje, een zoetwaterpissebed en zelfs drie bloedzuigers. „Die bloed zuigers zuigt visjes leeg en komt voor in vuil water wen Alexander te vertellen Hi| heeft goed opgelet tijdens de hiolo gieles en kan nu zijn kennis in praktijk brengen Alle dieren en planten die de kinderen vinden worden inge vuld op een blad Damd leest de vragen hardop voor „Stroomt het water? Kun je de bodem lien? Zie je vissen zwemmen? Bij elke vraag tuurt hij over de brugleuning in het water. De anderen leveren com mentaar. „Nee. ik zie de bodem niet" roept Jeffrey. Daniël vult de antwoorden in. Het project 'Water op rapport' is bedoeld om de scholieren meer bewust te maken van het milieu door hen zelf de kwaliteit van het water te laten onder zoeken. Wim Chrispijn: „In de klas bespreken we straks alle* en schrijven we het «middelde op van alle onderzoekje*. Daar uit kunnen we concluderen of het slootwater erg is vervuild of niet Het rapport sturen we op naar de provincie". Het i* nog niet zeker of de provincie hei eindrapport gebruikt voor haar mill, utxlnd ACHTERGROND LEIDEN KAREL BERKHOUT Een Waalse minister op een afvalberg Deze week maakte milieu-wethouder H. de la Mar bekend dat het regionale afvalbedrijf Gevulei, dat ook zorgt voor de afvoer van het Leidse huisvuil, tussen 1983 en 1987 slakken en vliegas heeft gestort in Mellery en Saint-Mont-Guibert, ondanks een ver bod van de Waalse overheid. „Verboden? Welnee joh, dat was legaal hoor, ik had allemaal bonnen. Het maakte ons trouwens niks uit, want wij reden die slakken gewoon naar de stortplaats en daar werd de lading zonder problemen geaccep teerd", zegt transporteur C. Omtzigt. Van 1971 tot en met 1990, het jaar dat de Leidse vuilverbranding werd gesloten, voerde het Breukelense bedrijf Omtzigt alle restpro- dukten van de oven af. „Het was allemaal geregeld hoor", weet J. Fase, tot 1986 ver antwoordelijk wethouder. De Leidse vuiloven verbrandde jaarlijks on geveer 100.000 ton huisvuil, waarvan 30.000 ton vliegas en slakken overbleven. „Bij de Afvalverwerking Rijnmond leek het zuid- Limburg met zijn steenkolenhopen wel, zo hoog lagen daar de stapels slakken. In Lei den hadden wij daarvoor helemaal geen ruimte natuurlijkschetst Fase het pro bleem. Dijken Het vliegas vond in die jaren zijn weg naar de Gevudo, de stortplaats in Dordrecht. „Dat is dus ook nooit naar Wallonië afge voerd". zegt M. Logtenberg. oud-directeur van de Gevulei. De Gevulei dreigde echter wel te blijven zitten met de tonnen slakken, die door hun milieu-onvriendelijke reputa tie nergens in de provincie Zuid-Holland mochten worden gestort. Toenmalig wethouder Fase had de slakken graag gebruikt als ondergrond voor de we genbouw. zoals onder meer gebeurde in Friesland waar de afvalresten ook de dijken ingingen. Volgens Logtenberg geeft dat ech- Over de illegale afvaltransporten naar Belgisch Wallonië praten de betrokkenen luchtig, openhartig, met een enkele verontschuldiging en vol verbazing over de lichte commotie. ter problemen: „Slakken mogen worden ge stort, maar minstens 50 centimeter boven het erondwater. In Gelderland ligt het grondwaterpeil lager dan in Zuid-Holland. Overigens bevatten slakken niet meer zware metalen dan bakstenen, maar misschien wel giftigere". De gemeenten brachten de slakken daarom al vanaf 1981 naar België, maar in 19&3 ver boden zowel Vlaanderen als Wallonië de stortingen. Volgens Fase heeft F. van Over meire, tot 1984 directeur van de Gevulei. toen persoonlijk iets geregeld in Wallonië leiden karei berkhout met de eigenaren van de stortplaatsen. Dat wordt bevestigd door zijn opvolger Logten berg. die zegt dat bij zijn komst alles al liep: „Het enige wat ik hoefde te doen was elk jaar een brief in het Frans te sturen aan zo'n Waalse minister. Die brieven werden nooit beantwoord, maar blijkbaar was het sturen genoeg". Moeite Het enige probleem was eigenlijk de prijs. „Om te onderhandelen ben ik nog een paar keer met wethouder Kuijers (vanaf 1986 verantwoordelijk) naar de stortplaatsen ge weest, waar die minister gewoon rondliep", zegt Logtenberg. Hij herinnert zich een prijs van 24 gulden per ton, tamelijk veel voor die tijd. Ondanks dat de Walen volgens Fase 'wat blij waren met de extra inkomsten' knaagde het geweten van de Leidse bestuurders. „Wij veegden ons straatje schoon, maar schoven de troep wel op het bord van een ander en daar hadden wij in het college veel moeite mee", herinnert Fase zich. De Ge vulei zocht naarstig naar oplossingen in de eigen omgeving en leek die gevonden te hebben met een stortplaats in de Leider- dorpse Doespolder. In die tijd waren de renovatie werken in Leiden in volle gang en de gedachte was dat het bouwpuin samen met de slakken kon worden verwerkt tot nieuw bouwmateriaal. „Wij waren ver met Leiderdorp, maar de weerstanden waren te groot en het is ons niet gelukt", zegt Fase. Pas vanaf 1986 kon steeds meer afval wor den afgevoerd naar Nieuwerkerk aan den Hssel. waar een Verwerkingsbedrijf zit. In 1988 vond de laatste storting plaats in Bel gië. namelijk in Baudelet Hazebrouck. Log tenberg: „Iemand had daar chemisch afval opgesmokkeld en de zaak werd gesloten Toen was het ook voor ons afgelopen Leiden krijgt van het Rijk waarschijnlijk 500.000 gulden voor de restauratie van de Stadsgehoorzaal. De rest van de verbou- wmgskosten. waarvan de hoogte nog onbe kend is, moet worden opgebracht door sponsors. „Door mijn contacten met het ministerie van wvc gaat een speciaal bu reau waarschijnlijk proberen bedrijven te interesseren", zegt directeur cultuur Y. van Baarie. De stadsgehoorzaal wordt verbouwd tot een ruimte voor zowel concerten als con gressen. Het onderzoeksbureau Research voor Beleid krijgt van de gemeente waar schijnlijk de opdracht voor een onderzoek naar de haalbaarheid van zo'n congrescen trum en een zogeheten 'binnenstads-hotel'. Vooral de directie economische zaken voelt veel voor een hotel in de binnenstad, waar voor de Morssingel al is genoemd als vesti gingsplaats ..Het is de bedoeling dal de Stadsgehoor zaal en het binncnstadshotel elkaar verster ken. Veel congresgangers willen gebruik maken van de voorzieningen in een bin nenstad en zullen misschien graag in zo'n hotel overnachten. Het is helemaal mooi als dat in een monumentaal pand zou kun- Kerken beeld zegt Van Baarie De Hooglandse icht en de Kaasmarkt zijn daarbij in De congressen moeten zorgen voor de broodnetdigr rxtra inkomsten van de Stads gehoorzaal, die begin dit jaar door een rijks- commissie is aangeduid als uniek en van landelijke betekenis Ondanks de verwach te financiële injectie, trekt de grmcmtr nog eens 240 000 gulden extra uit voor de ex ploitatir „Wij willen een breed en kwalita tief sterk cultuureH programma brrngrn geeft Van Baarie als verklaring Daarbij zul ien voor de verschillende activiteiten nog eens sponsors worden aangetrokken LADEN ERNA STRAATSMA De door de F.nergie- en Water voorziening Rijnland voorge stelde halvering van de fusie- uitkeringen plaatst gemeenten als Katwijk en Noordwijk voor grote financiële problemen. Lei den vindt het plan om andere redenen slecht Wethouder H. de la Mar twijfelt eraan of het nutsbedrijf een lager, vast be drag jaarlijks kan uitbetalen Katwijk en Noordwijk zullen naar verwachting niet akkoord gaan met het EWR voorstel. Keert het nutsbedrijf de komen de zeven jaar de nelft minder uit. dan kost dat beide gemeen ten een slordige vier miljoen gulden De EWR uitkeringen worden namelijk in de gemeen tebegroting opgenomen. Ande re gemeenten verrekenen deze extra inkomsten direct met de tarieven van verbruikers „Wij kunnen dat geld niet missenzegt hoofd afdeling fi nanciën in Noordwijk. G. Oos termei jer. Ook de Katwijkse wethouder van der Plas (fi nanciën) is tegen. Op voorhand kan ik zeggen dat wij daar niet mee akkoord gaan Noordwijk voelt eveneens niets voor het 'uitsmeren' van de fusée uitkenngrn over een langere periode. Oorspronkelijk was het de bedoeling om het to tale bedrag van 60 miljoen gul den in tien iaar aan dr 1 \YR gr meenten uit te keren De afgelo pen drie jaar is inmiddels al 22 miljoen uitbetaald Dn /ittrn wij over een jaar of acht zelf met financiële problemen." aldus Oostermei jeT Tegen net tweede voorstel van de EWR heeft Katwijk geen overwegende bezwaren, al heeft de gemeente liever dat het nuts bedrijf zich houdt aan de be staande afspraken. De la Mar is tegrn een halve nng van de fusie uitkeringen. De EWR garandeert dan een jaarlijkse vaste, maar lagere uit betaling. „Nu kan het EWR ais uitkeringen opschuiven. Bij dit plan kan dat niet meer en ik denk niet dat het de EWR altijd zal lukken jaarlijks vast bedrag uit te kerrn." Het andere voorstel is volgens dr leidse wethouder brier voor het EWR OVER TWEE WEKEN WORDT HET HIER IN DE BUURT EEN HEEL STUK VEILIGER De leedingen van groep zes en zeven van 't Klankbord op onderzoek naar plantjes en dieren in de sloot in de Stevenshof. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25