Tekst Uitleg Zaterdag 8 jum 1991 >Jin-Oe»t Majoor* Willem Spèerd»|k« S SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTRECT 23 De beurs Niet meer dagelijks de beurskoersen, maar twee financieel-economische pagina's op zaterdag moeten die meer dan voldoende compenseren. UW REAKTIE Geen beurskoersen Het vernieuwde gezicht van het Leids- ch/Alphens Dagblad, dat u ons als een ver betering voorstelde, is op mij niet als zoda nig overgekomen. Een regionaal dagblad heeft naar mijn opi nie de taak de mensen te informeren over alles wat zich in de regio, maar ook daar buiten afspeelt. Wat mij in de nieuwe layout opvalt is het ontbreken van de financieel-economische kant van de samenleving, om precies te zijn de koersen van Damrak en de buitenlandse valuta. D. van Harskamp Lisse Bij deze wil ik eens reageren over de ver nieuwing van het Leidsch/Alphens Dag blad, en speciaal op de pagina's Financiën. Deze pagina's in de zaterdag editie welke volgens de vooraankondiging en op advies van beleggers zo verbeterd zouden zijn In het oude Leidsch/Alphens Dagblad be stond er elke dag een halve pagina finan cieel nieuws met de beursnoteringen Op deze halve pagina stonden al meer beurs noteringen dan in de huidige twee pagina's van de verbeterde zaterdag editie van de krant. H. j. lans Leiden Leidsch/Alphens Dagblad is dikker, mooier en beter geworden. Jammer dat er een piepklein runriekje als de wissel koersen van vreemd geld is vervallen. Die informatie vond ik juist zo handig. J.P. Maas Leiden Omdat we de krant 's ochtends vroeger zijn gaan maken, is het voor ons technisch onmogelijk om de koersen van dezelfde dag te bieden. Daar om is er naar een ma nier gezocht om onze lezers toch goed te voorzien van het fi- nancieel-economisch nieuws. Die denken we te hebben gevon den door op zaterdag twee uitgebreide pa gina's te geven met veel meer koersen dan we vroeger brachten. Deze pagi na's worden - onder meer na suggesties van lezers - nog gere geld aangepast Wij denken dat de particuliere belegger goed uit voeten kan met onze informatie, omdat de koersen overzichtelijk worden gebracht. Zo wordt de koers van een aan deel aan het begin en aan het einde van de week gegeven en is ook nog de waarde van het aandel op 31 december van afgelo pen jaar te lezen. Bo vendien is er de ru briek 'Stijgers en da lers van de week'. Fouten Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Toegegeven na de introductie van de nieuwe krant maakten we er teveel. Lijk 81-jarige man gevonden in kanaal Rijn - en Schiekanaa) 'rzettiig onverantwoord' UjKspolitie dreigi brandt vingers aan snoert UW REAKTIE 'Vreselijke taalfouten' Na zojuist de krant van vandaag te hebben gelezen (lees: uitgepluisd), moet mij toch het een en ander van het hart. In de eerste paar dagen van de vernieuwd krant viel mij al op dat er aanmerkelijk meer zetfouten worden gemaakt: stukken tekst die midden in een zin ophouden en waarvan vervolgens nergens op de pagina het vervolg is terug te vinden. Voorts de meest vreselijke schrijffouten, woorden die in hetzelfde stuk twee keer verschillend worden geschreven. M.W. Zohlandt Alphen a/d Rijn Hierbij stuur ik u verschillende stukjes uit de krant van gisteren. Het zullen wel kin derkwaaltjes zijn bij zo'n vernieuwde krant, maar juist zo'n eerste krant is toch heel be langrijk! Die moet perfekt de deur uit. Hij is toch niet echt goed gecontroleerd vind ik. Verder vind ik hem prima - heel duidelijk van opzet enz. Ik moest u dit toch even meedelen. Verder succes toegewenst' N. v.d. Molen-Tukker Sassenheim Ik heb echt naar de veranderingen uitge zien. Ik houd van veranderingen, ook al zouden ze alleen maar tot doel hebben de mensen uit hun lethargie te wekken De krant leest nu zo lekker weg en dat hoort bij een goede krant Wat me opvalt is dat som mige artikelen zomaar midden in een zin ophouden f kats Leiden weest c Het bleek dat de me thode die wij han teerden bij de nieuwe techniek, kon leiden tot het afbreken van de laatste alinea van dat bericht. En dat is maar een van de za ken waarmee wij in de beginfase werden geconfronteerd. Een andere oorzaak van de vele fouten en foutjes ligt in het feit dat redactie en tech niek de eerste periode r gericht zijn ge- sst op de produk- krant: het op tijd zijn, het onder de knie krijgen van de nieuwe opmaak-tech- nieken. Slachtoffer van deze eenzijdige aandacht werd de taalverzorging van onze berichten. Die liet. en u heeft zich daar terecht boos over gemaakt gere geld te wensen over. Nu wij de nieuwe processen redelijk be heersen, mag u van ons verwachten dat taal- en spellingfou ten als vanouds zeld zaam worden Het weer Het weer houdt iedereen bezig, elke dag. Dat bleek. Inmiddels is besloten de informatie over dit onderwerp aanmerkelijk uit te breiden. UW REAKTIE 'Weerkaart moet terug!' Het Leidsch/Alphens Dagblad is uitgebrei der en overzichtelijker geworden. Alleen het weerbericht is niet duidelijk als je b.v. dinsdagavond omstreeks 5 uur de krant in de bus hebt, dan weet je niet of het de weersverwachting van de afgelopen dag is, of voor de volgende dag, dat staat er niet bij. Fam. C. Wijsman Rijnsburg Het vernieuwde Leidsch/Alphens Dagblad is ook journalistiek verbeterd. Hier is een compliment zeker op z'n plaats. Maar er blijven wensen. Ik mis het voortreffelijke weerbericht uit het oude blad. A-de Kort Bodegraven Met belangstelling heb ik kennis genomen van de veranderingen in uw krant vanaf half april. Zoals bij haast elke verandering geldt ook hier, er zijn positieve en negatieve din gen. Wees echter gerust: wat mij betreft overheersen de positieve. Kr is echter één aspect, dat voor mij zo belangrijk is, dat ik toch overweeg een abonnement op een an dere krant te nemen, en wel het verdwijnen van het weerkaartje bij de rubriek 'het H. Verduyn Alphen aan den Rijn In het oude Leids ch/Alphens Dagblad bestond het 'weer- blok' uit vijf elemen ten: een uitgebreide weersvoorspelling voor Nederland, een weerkaartje van Euro pa. de weerraporten van de Europese ste den van de afgelopen 24 uur, de weers vooruitzichten voor Europa en een infografiek met voor spellingen voor de komende vijf dagen. Omdat we het weer- blok tamelijk uitge breid vonden, hebben we in de huidige krant een aantal on derdelen daarvan la ten vervallen. Naar aanleiding van de ve le reacties hebben we echter besloten een nieuw weerblok te ontwerpen. Het zal aanmerkelijk uitge breider zijn dan het huidige. Op korte ter mijn beginnen we er- Klachten Honderden mensen belden na het verschijnen van de nieuwe krant dat-ie te laat in de bus lag. Velen slaagden er niet in ons te bereiken. UW REAKTIE 'Neem de telefoon op!' Als de krant niet of te laat wordt bezorgd, bel ik altijd direct met de krant. Het lukte mij vooral de eerste dagen na het verschij nen van het nieuwe Leidsch/Alphens Dag blad maar niet om contact te krijgen. Ik heb het toch echt verschillende keren gepro beerd. Het lijkt mij van klantvriendelijkheid getui gen als er op de aangegeven uren mensen achter de telefoon zitten. Kunt u dit regelen. Mevr. C. Verdaasdonk Leiden Afgelopen avond heb ik een paar maal ge probeerd om u te melden dat ik geen krant heb ontvangen. Er werd gewoon niet opge nomen, terwijl ik toch op de in u krant ver melde tijden belde. Ik vind dit een slechte service van de krant. C. Smits Oegstgeest Vooral de dagen na het verschijnen van het vernieuwde Leidsch/Alphens Dagblad kwamen er veel klachten binnen. i tech- ïdistribube- problemen lag de krant veel te laat bij de mensen in de brie venbus. Veel lezers grepen naar de tele foon en belden met de krant. Velen echter lukte het niet om contact te leggen. Natuurlijk waren er bij de krant wel men sen aanwezig om de klachten te noteren. Alle telefoontjes ko men echter op één toestel binnen en worden vervolgens doorgeschakeld. De honderden mensen die met ons In con tact wilde komen, kregen daarom 'geen gehoor De distributie-pro blemen zijn nu gro tendeels onder de knie. De krant moet nu bij iedereen uiter lijk half zes in huis mm De vorm Met ingang van 16 april kreeg u van ons een krant, die er heel anders uitziet. Mooi? Of lelijk? Of gewoon even wennen? Sport UW REAKTIE 'Krant was zó uit' Uw nieuwe krant ontvangen, dat is wel even wennen. Het meest opvallende is iets vreemds, wij hadden de krant zó uit. Het ligt misschien aan de opmaak van de krant, grotere kop pen, verschillende lettertypes, ik weet het niet. Wij hebben er over gesproken en het blijkt dat nó het lezen van de pakkende koppen, men het artikel niet meer goed leest. Dus zijn we. weer opnieuw begonnen. Mevr. H C. Marijt Noord wijk Gedurende veertig jaar zijn mijn vrouw en ik trouwe lezers van het leidsch Dagblad, in zijn oude vorm en opmaak. Om twee rede nen zeg ik hierbi). met ingang van het derde kwartaal 1991 mijn abonnement op. Ten eerste kan mijn vrouw, die slechtziend is, het nieuwe lenertype veel moeilijker Ie zen. De letter is te smal en te gnjs afge drukt. De oude letter was namelijk ronder en zwarter. Ten tweede is het ons dagblad niet meer Het vertrouwde beeld en indeling zijn jam mer genoeg verleden tijd. J. Bekooy Leiderdorp Het is natuurlijk e we' krant. Gelukkig is het geen schreeuwen ge vormgeving. Voorlopig voor mij positief. Door de rechthoekige vorm van de artikelen is alles ook gemakkelijk uit te knippen. P. v/d Berg Noordwijk Uit veel reacties blijkt dat u sterk heeft moeten wennen aan de nieuwe opmaak van de krant. Na bijna twee maanden be speuren we echter ook bij de aanvanke lijke twijfelaars een zekere gewenning die niet zelden leidt tot een positieve waar dering Nog even een paar uitgangspunten voor die nieuwe vormge ving op een rijtje ge zet. Een sterk visueel onderscheid tussen nieuws, achtergron den en service-rubne- ken. Een regelmatig opgebouwde pagina met de blokvorm als uitgangspunt De le zer kan op die manier gemakkelijker selec teren. Hans Boot de vorm gever van de krant liet in de eerste krant nieuwe stijl weten: „Het zal in het oor spronkelijk ontwerp nog even schaven en plamuren worden'. Ook dat proces is nog In volle gang. In die zin is de krant nooit Bezorging Als de krant van de drukpersen rolt, moet het belangrijkste nog gebeuren: hij moet worden bezorgd. Dat gaat soms niet goed. Er staat veel meer sportnieuws in de krant, vooral uit de regio. Niet elke lezer is er blij mee. de meesten gelukkig wel. UW REAKTIE Sport: te weinig, te veel Na ruim 21 jaar met plezier uw krant gele zen te hebben, vind ik de verandering niet ten goede komen van uw dagblad Ik heb liever een streekgebonden krant en geen landelijk dagblad IV sport vond ik altijd al tekort schieten, vooral net tennis. J. Wittetnan Leiderdorp Het moet mij als echte motorsport! iefheb ber van het hart dat er in uw krant over deze tak van sport vrijwel niet* wordt ge schreven. Alleen de negatieve berichten we ten uw redactie wel te bereiken. M.H. van Gijzen Leiden Gelukgewenst met uw nieuwe krant. Vooral het feit dat er meer ruimte is gemaakt voor spon. doet mij veel plezier. WUt u ervoor zorgen dat de volleybaluitslagen ook elke maandag in de krant komen en niet pas op dinsdag D Bakker Leiden De indeling en vorm van uw krant zijn overzichtelijk, maar waarom is er meer sport in gekomen. Er stond al teveel In. Op de televisie worden we ook al doodgegooid met sportverslagen, vooral voetbal D. van Duyn Katwijk In de nieuwe opzet van het Leidsch/Alp hens Dagblad is be duidend meer plaats ingeruimd voor sport in plaats van ander halve pagina per dag biedt de krant de le zer dagelijks twee pa gina's sportnieuws Ook in het aparte ka- tem op maandag is er een pagina bijgeko men. dat zijn er nu doorgaans ben. Hoewel de sportre dactie een open oog heeft voor ontwikke lingen op nationaal en internationaal ge bied. ligt de nadruk toch vooral op de re gionale benchtge- ving Daarvoor is die extra ruimte ook be doeld. Dus nog meer aandacht voor het re gionale voetbal, ten nis. korthal, basket bal. etc. Naast het nieuws en de ver vlagen van sportgebeurtenissen is er op vrijdag en za terdag vooral ruimte gereserveerd voor de mens achter de sport. aan de Dat gebeurt hand van rul (Bakker op Vrijdag). iw.ngrn Nieuws Meer redacteuren zijn er ingezet voor het regionale nieuws. Toch zijn er lezers die denken dat we juist hieraan minder aandacht schenken UW REAKTIE 'De krant is veel te laat' Per brief kregen wij aanzegging dat de krant veranderd en verbeterd z«u worden, met een andere indeling. Dat hebben we wel ge weten. Als deze uitgave 1 dag oud is, komt deze om 20.00 in de bus vallen, nadat ik heb opgebeld en gezegd het daar niet mee eens te zijn. Ten tweede, wii zijn altijd de laatste die de krant bezorgd knjgen. 17.30 uur en later. A. de Vries Leiden De bezorging van de krant, die laat Is om lenieu- 15.30 bezorgd, en dit ligt niet aan de bezorger zo heb ik vernomen C v. Duijven voorden Katwijk Hierbij deel ik u mee dat ik mijn abonne ment opzeg. Reden hiervoor is onder ande re de sombere opmaak en de zeer onregel- De bezorging levert wel eens problemen op. maar die zijn er eigenlijk altijd ge weest. We proberen ervoor te zorgen dat de abonnee er niets van merkt Natuurlijk zijn er vanaf 16 april wat aanloopproble men geweest maar die aardig onder de knie Het blijft echter moeilijk om voldoen de jongeren te irrte- UW REAKTIE 'Oude krant was beter' föZZZ'ÏÏ* U kunt verwachten dat wii ons abonnement op het I-eidsch/Alphens Dagblad per 1 juli 1991 beëindigen, als u vóór 1 |uni 1991 niet voor de volgende zaken zorgdraagt 1. Duidelijker met grotere letters <)e da tum aanduiding van de krant. 2 Duidelijker foto'V 3 Meer nieuws uit Sassenheim en de Bol- lendorpen. W. Ruigrok. Sassenheim opmi matige en dikwijls late bezorging. Hierbij zog ik de krant op. De reden daar voor is dat de inhoud en het uiterlijk mij niet meer aanstaan Ook de bezotgmgstijd niet meer. Als avondkrant verw'acht ik hem wei om 17.00 uur. maar niet na 19.00 uur P Pols Leiden baantje als bezorger. Bij het bezorgen van de krant worden er vergissingen ge maakt. Het is logisch dat mensen daar boos over zijn. Maar. we hebben 500 (jon ge) bezorgers stel dat elk één klacht per dag zou maken dan zou den er dagelijks 500 abbonees zijn zonder krant Gelukkig is het aantal Wachten veel lager en blijven we streven naar het opti male Met andere woorden zogoed ah geen Wachten Hierbij zeg ik mijn abonnement op het Leidsch/Alphens Dagblad ingaand»- 1-7- 91 op. Reden van deze opzegging is dat allr vernieuwing nog geen verbetering Is Hei andere Leidsch/Alphens Dagblad had regioniaal nieuws, dc nieuw»- we bepaald i C P M de I Ik vind dat er veel letds nieuws ontbrcekL Ik zeg dan ook mijn abonnement op H Woppenkamp Sassenheim De nieuwe formule bevalt mij n*n m geeft mij niets extra naast ren landelijk blad Prof. 6 W Fuvth Oegstgmt Wij hebben een abonnement op het Lrtdi ch/Alphens Dagblad vooral vanwege het nieuws uit de stad Leiden We vinden dit niet goed gedaan sinds 16 april 1991 misschien van minder nieuws sprake omdat m de nieuwe krant meer aandacht wordt besteed aan il lustraties Foto's wor den bijvoorbeeld in een groter formaat afgedrukt in de overtuiging dat de lezer is gediend richtgeving zonder overbodige ingredi ënten. zijn de artike len in de nieuwe krant aanmerkelijk korter geschreven Dat betekent dat er op iedere pagina meer berichten kun nen worden ge plaatst Zo heeft de nieuwe krant Juist meer nieuws te bie den Naast meer nieuws wil het Letdsch Dag blad/Aiphem ook meer kwaliteit bie den Op 16 april zijn afte regionale redac ties In menskracht uitgebreid. Daardoor krijgt teder bericht da zorg die het verd»ent en kan het nieuws

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23