Tekst Uitleg Luisteren naar onze abonnees De andere indeling van de krant De problemen en vragen die u heeft na de invoering van de nieuwe krant voor u op een rijtje gezet en eens uitgebreid aan de orde gesteld. Zaterdag 8 juni 1991 (UdéCtif. 071-161400 Jan-Geert Majoor Willem Spierdijk Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving RUIGER J HOOGERDUK 22 Op deze pagina's gaan wij uitgebreid in op de opmerkingen die onze lezers over het Leidsch en Alphens Dagblad hebben gemaakt. Wij denken dat we op veel vragen antwoord hebben gegeven. Maar misschien zijn er toch nog zaken die u met de hoofdredacteur de re dactie, de directie of met de manager van de afdeling bezorging wilt bespreken. Dat kan op zaterdag 15 juni van 10.00 tot 15.00 uur. BEZOEKERSBON Ja, ik maak van uw aanbod gebruik om de krant op zaterdag 15 juni te bezoeken Ik zou graag willen spreken met de hoofdredacteur/redactie de directie de manager van de afdeling bezorging Naam Adres Plaats: Telefoon: Wilt u deze bon voor woensdag 12 juni opsturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U heeft geen postzegel te plakken We proberen het u als lezer van deze krant zo gemakkelijk mogelijk te maken. Daarom worden bij het samenstellen en indelen van de krant de dagelijks terugkerende pagina's steeds zo veel mogelijk op een vaste plaats gelegd. Op pagina 3 vindt u bijvoorbeeld elke dag het binnenlandse nieuws en op de voorlaatste pagina van het eerste krantedeel, met een vakterm 'katern' genoemd, de radio- en tv-programma's. Er tussenin liggen de buitenland- en de showpagina. De krant bestaat meestal uit vier katerns, waarvan de derde is gereserveerd voor het nieuws uit uw eigen woon/werkgebied, terwijl in het vierde en laatste katern altijd het sportnieuws te vinden is. Het totaal aantal pagina's met nieuws dat u dagelijks in de krant vindt ligt in grote lijnen vast. Alleen bij bijzondere gebeurtenissen, zoals bijvoorbeeld de recente Golfoorlog, wordt dat aantal uitgebreid. Hoe dik een krant is. hangt mede af van het aantal adverteerders. Dat wisselt per dag. Sommige advertenties worden op bepaalde dagen gebundeld zoals de auto advertenties op vrijdag en de onroerend goed- en personeelsadvertenties op zaterdag. Zoals elke drukpers kent ook die van ons zijn beperkingen. Het aantal pagina's per katem ligt vast en het is niet mogelijk op elke pagina kleur te drukken. Om ook aan sommige verlangens van adverteerdeers tegemoet te komen moet er soms met een of meer pagina's worden geschoven. We vinden dat ook vervelend en beperken dat tot het uiterste, omdat u als lezer gewend bent bepaalde pagina's op vaste plekken aan te treffen. Bijvoorbeeld de familieberichten, die we steeds op de eerste advertentiepagina van het regionaal katem proberen te plaatsen. Hoe u gehecht bent aan een vaste indeling hebben we na de ingrijpende vernieuwingen op 16 april gemerkt. Vele lezers voelden zich een beetje als een kat een in een vreemd pakhuis en het duurde enige tijd voordat al het nieuwe weer een beetje vertrouwd voor u werd. Weest u ervan overtuigd dat we er alles aan doen om die aloude overzichtelijkheid ook in de vernieuwde opzet te handhaven. Dat doen we onder meer door een duidelijke vermelding van de rubriek boven elke pagina. En als kleine handleiding op uw weg door de krant vindt u dagelijks op de voorpagina onder het kopje Vandaag een verwijzing naar de belangrijkste pagina's. Op 16 maart voegden wij bij het Leidsch/Alphens Dagblad voor onze vaste lezers een brief. Hoofdredacteur J.G. Majoor schreef daarin onder meer: 'Alvast veel leesplezier toegewenst in uw andere Leidsch/Alphens Dagblad. En mocht u ons willen laten weten wat u van de veranderingen vindt, aarzel dan niet'. 1980 vele duizenden abonnees. Het Leidsch/Alphens Dagblad Was daarop helaas geen uitzondering. Om de nog zeer vele trouwe abonnees van deze krant ook in de toekomst een echt Leidsch/Alphens Dagblad te kun nen bieden, was het nodig de krant aan de eisen van de tijd aan te passen. Naast de traditionele lezer van deze krant dien de zich namelijk ook een ander soort le zer aan. Een met een andere binding met het gebied waarin het Leidsch/Alp hens Dagblad verschijnt. Pers Bovendien zaten we met een drukpro- bleem. We zouden waarschijnlijk niet lang meer in staat zijn geweest, verant woord, dagelijks een krant in Leiden te drukken. Gelukkig hadden wij binnen het bedrijf de beschikking over een an dere en betere pers in Haarlem, waarop onze krant gedrukt kon worden. Dat maakte echter wel een paar veranderin gen onontkoombaar. Op de Leidse pers drukten we een krant die qua formaat afweek van de 'normale' Nederlandse kranten: het Leidsch/Alp hens Dagblad was minder hoog en min der breed. De pers in Haarlem kan alleen maar dat normale formaat afleveren. Een ander pagina-formaat brengt meteen ook de noodzaak tot het aanpassen van de opmaak van de krant met zich mee. Bovendien hebben we, om de kwaliteit van het algemene, niet-regionale deel van het Leidsch/Alphens Dagblad en van het Haarlems Dagblad, te verhogen, deelredacties samengevoegd. Een kwali tatieve verbetering, maar wel een die veranderingen met zich meebrengt. Facelift Inhoudelijk en uiterlijk is de krant veran derd. Er kwamen meer pagina's en an dere rubrieken. Voor de teksten en de ti tel gingen we een andere, beter leesbare letter gebruiken. We gaven de illustraties een belangrijker plaats op de pagina. Bo vendien proberen we op een andere ma nier met het nieuws en de achtergron den bij het nieuws om te springen. Voor een deel is dat een andere aanpak dan u jarenlang van ons gewend was. Wij zijn langzaam in onze nieuwe rol aan het groeien en wij hopen dat u in hetzelfde tempo daaraan gewend raakt. Wij doen dat alles in de overtuiging dat we op den duur ook de onwennigen on der u ervan kunnen overtuigen dat u als bewoner van deze regio eigenlijk niet zonder onze krant kan. Uit de grote hoeveelheid reacties was bovendien op te maken dat u grote be hoefte had aan uitleg en toelichting. We hebben bewust gewacht met een poging daartoe tot dit moment. De belangrijkste reden daarvoor was dat u en wij de tijd moesten krijgen om te wennen aan de nieuwe opzet. Mocht u de indruk hebben gekregen dat we niets met uw klachten of op- en aan merkingen hebben gedaan, dan is dat dus een onjuiste. Ieder die het Leids ch/Alphens Dagblad, vanwege de veran deringen, niet meer wil ontvangen, kreeg een lijst met daarin allerlei vragen over die veranderingen en hoe ze over zijn gekomen. Voorts zijn we bezig met het houden van groepsgesprekken over de nieuwe krant. Aan die gesprekken doen lezers van de- krant mee die hun abonnement hebben opgezegd vanwege de veranderingen en kritische lezers die hebben gereageerd j op de 'andere krant'. Hoofdredactie en directie fungeren voor een deel van de j avond als gesprekspartner van deze groepen. Uit alles wat we doen en horen hebben we opgemaakt dat u behoefte heeft aan een nadere uitleg bij de veranderingen. Op deze pagina's doen we daartoe een poging. Gegroepeerd komen de belang rijkste aandachtspunten uit uw brieven en telefoontjes aan de orde. We hopen u j daarmee een beetje de weg te wijzen in onze krant. Waarom 'De krant was goed. we waren eraan gewend, waarom dan toch die veranderin gen?', is een veel voorkomende re actie in uw brie ven en telefoon tjes. Een heel be grijpelijke op merking als je te vreden bent over de krant die da- ïlijks bij je in de kwam. Het positieve van uw tevredenheid wordt echter overschaduwd door een negatief gegeven. In Ne derland verloren de dagbladen, vooral in de ■ntale hoofdgebouw van het Leidsch/Alphens Dagblad aan de kop van de Witte Singel in Leiden. Randstad, vanaf foto wim dijkman Ourrw» jy. Hoofdredacteur van het Leidsch/Alphens Dag blad, Jan-Geert Majoor. foto w/m dukman JAN GEERT MAJOOR HOOFDREDACTEUR Vandaag richten wij onze aandacht op de grote groep trouwe lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die geschre ven heeft en nog geen antwoord heeft gekregen, die gebeld heeft en nog geen mensen van de redactie aan de lijn heeft gekregen of die helemaal niet gereageerd heeft, maar ongetwijfeld ook met een veelheid aan onbeantwoorde vragen zit. Aan de hand van fragmenten uit brieven van lezers, gaan we in op de meest ge stelde vragen, de meest gemaakte op merkingen en de minst begrepen veran- deringen. We gaan proberen duidelijk te ma ken wat de ach tergronden zijn van die verande ringen en waar om we ze, in deze vorm, in de krant hebben ge bracht. Een deel van de redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad, volop in bedrijf. Die oproep om uw mening te ge ven was niet aan dovemansoren gericht. Een groot aantal lezers heeft naar aanleiding van de ver schillende veranderingen gerea geerd op dat andere Leidsch/ Al phens Dagblad'. Op een deel van die brieven en telefoontjes heb ik persoonlijk gereageerd. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RUN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22