Kunst Kunstuitleen en De Waag samen Fascinerende expositie Bourgeois 'Het is in elk geval goed geschreven' Drieluik tegen verloedering AGENT/BEZ0RGER(STER) Zaterdag 8 juni 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RtJSDAM SASWA STOEUNGA Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgevn* HENK BUtS 13 DRIEMUPI'S ALS drie luik tegen de verloede- nng Het publiek op een dwaalspoor, maar de boodschap moet duidelijk zijn. NIEUWSLIJN Gung-Ho in het LVC LEIDEN - De nieuwe Nederlandse (gedeeltelijk Leidse) forma tie Gung-Ho geeft op donderdag 13 juni een concert in het LVC. Gung-Ho werd in 1989 opgericht door John Helder en Ludwig Smith, samen met de oude ritme-sectie van Candy Dulfer. Onlangs verscheen hun debuut-CD. De muziek van Gung-Ho laat zich het beste omschrijven als powerfiink. Op de bühne staat Gung-Ho garant voor een overweldigende show vol verrassende wendingen. Aanvang 22.30 uur. Op vrijdag 14 juni is er in het LVC weer een swingavond en speelt in het LVC-zoldercafé Dan Dare, een rockband uit Kam pen. Aanvang 23.30 uur. Zaterdag 15 juni vindt in het LVC het halfjaarlijkse cursusslotfeest plaats. Cabaret terug in Kurhaus SCHEVENINGEN - Van 9 juli tot 24 augustus zullen de Neder landse cabaretiers Genie van der Klei en Erik breij een Duitsta lig cabaret in het Kurhaus brengen. 'Auf Deutsch' is de titel van uit het Nederlands cabaret vertaalde liedjes. Het cabaret speelt zich af in de sfeer van Berlijn in de jaren dertig. De show, die wordt geregisseerd door Albert Mol, wordt twee maal per avond gegeven. Verhalen rondom de Rijnmond KATWIJK - Bij de Katwijkse uitgeverij Pantha Rei is een verza melde bundel "Vertellingen rondom de Oude Rijnmond' uitge geven, verzameld door Jan Swagerman en bewerkt door Aleid Swieringa. De verhalen spelen zich af in of rondom Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Valkenburg, Wassenaar en Leiden. 'Ver tellingen rondom de Oude Rijnmond' is een 'reis door twintig i' die eindigt bij het Katwijk uit grootvaders tijd. De Leidse Kunstuitleen moet op zo kort mogelijke ter mijn worden verplaatst naar een te huren ruimte aan de Mandenmakerssteeg, naast De Waag. Waag en Kunstuit leen kunnen vervolgens opgaan in één organisatie: het Centrum Beeldende Kunst. LEIDEN JAN RIJSDAM Op langere termijn moet aan de Lammermarkt naast de Laken hal nieuwbouw worden gereali seerd waar zowel de collectie moderne kunst van het stedelijk museum als de collectie die de industriële ontwikkeling van Leiden omvat ook het CBK moet worden ondergebracht. Eén en ander blijkt uit het ad vies dat een gemeentelijke werkgroep heeft uitgebracht aan het college van burgemees ter en wethouders. De werk groep komt tot de conclusie dat er in Leiden voldoende voe dingsbodem aanwezig is voor de start van een Centrum Beel dende Kunst. Zo'n centrum zou zich onder meer moeten bezig houden met de verhuur en ver koop van beeldende kunst aan particulieren en ateliertoewij zing. De ruimtenood van het stede lijk museum kan alleen worden opgelost door nieuwbouw aan de Lammerfnarkt. De gedach ten gaan uit naar één complex waarin zowel de uitbreiding van de Lakenhal met een vleugel moderne kunst, de uitbreiding van historische afdeling ten be hoeve van de industriële perio de als het Centrum Beeldende Kunst worden opgenomen. Voor de beoogde nieuwbouw zouden een aantal pandjes aan de Lammermarkt moeten wor den gesloopt. Omdat de nieuwbouw nog geruime tijd op zich zal laten wachten zouden De Waag en de Kunstuitleen vast moeten wor den samengevoegd. De werk groep noemt dat een interes sante ontwikkeling. In de ko mende jaren kan zo alvast erva ring worden opgedaan met een Centrum Beeldende Kunst voordat het mettertijd wordt ondergebracht in de nieuw bouw bij De Lakenhal. Bobje Goudsmit een tweede werkelijkheid, waarin kinderen de toon aangeven. Voorhoutse debuteert met kinderboek FOTO WIM DIJKMAN KINDERLITERATUUR Een jongetje dat zich verkleint en zijn com puterspelletje in glijdt om daar de robot te gaan halen die hij zo graag wil hebben. Zijn zoektocht wordt een kleine odyssee, vol ge varen en obstakels. In het kort is dat het verhaal waar het om draait in 'Robbie Robot en de Zorgenstam', het debuut van de Voorhoutse kinderboe kenschrijfster Bobje Goudsmit. Computers figureren al een tijdje in de kinderliteratuur, ook in die in deze moerasdelta. Maar voor het eerst liet een schrijfster haar hoofdper soontje door het scherm heen stappen, een tweede werkelijkheid in. Bliep, bliep, bloep- moeders, let op uw kinderen. In de wereld is veel gevaar. Bobje Goudsmit, Leidse van geboorte en woonachtig in Voorhout, geeft Nederlands aan het Adelbert College in Wassenaar. Geen kleinigheid met vier opgroeiende kin deren en een werkende man. En daarnaast ook nog eens kinderboeken schrijven. Hoe doet ze dat toch allemaal? Bobje Goudsmit heeft er geen moeite mee. „Je moet je tijd gewoon goed weten te verdelen, dan kun je erg veel. En schrijven, ja, dat deed ik altijd al graag. Al op mijn ze vende zat ik achter de schrijfmachine. Ik wilde eigenlijk niet debuteren met een kin derboek, maar met een roman voor volwas senen. Ik was al een heel eind op streek en zag toen opeens dat het kitscherig werd. De twee hoofdpersonen waar het in dat verhaal om ging, zaten op de laatste bladzij van dat manuscript in de trein. In die trein zitten ze nu, na een jaar. nog steeds. Ik hield niet meer van die hoofdpersonen. 's Avonds vertel ik mijn kinderen voor het slapen gaan altijd een verhaaltje. Zomaar, uit het blote hoofd. Mijn man zei tegen me: daan Als je delijk die verhalen van jou zijn altijd anders, probeer je niet eens wat te schrij- kinderen? Dat heb ik nu dus ge- ik ben tevreden over het resultaat, jr kinderen schrijft, word je tot dui- eenvoudig formuleren gedwon gen. Bij kinderen moet je niet aankomen met ingewikkelde mooischrijverij, kinderen hebben dat onmiddellijk door. Ze willen in de eerste plaats een spannend en mooi ver haal. Als dat verhaal ze dan ook nog eens aanzet tot nadenken over elementaire za ken als vriendschap en dood is dat mooi meegenomen." Waterglijbaan De hoofdpersoon in 'Robbie Robot en de Zorgenstam' is Frans-Willem, een ventje van zes, dat maar één ding wil: net zo'n mooie robot als zijn vriendje Fabrice. Maar in plaats van die robot krijgt hij van zijn va der vijf 'worry dolls' uit Guatemala, poppe tjes die de kinderen uit dat arme land onder hun hoofdkussen leggen met de gedachte dat ze hun zorgen om het dagelijks bestaan zullen wegnemen. Met deze poppetjes, èn met zijn rijst-met-krenten-hond-met-het- ene-oog, gaat Frans-Willem een computer spelletje in om daar een robot te gaan ha len. De kwaadaardige 'pingpoinkers' en 'knikkerknoerters' maken hen het leven daarbij zeer moeilijk. Goudsmit: „Ik heb lang zitten piekeren hoe ik die jongen en zijn poppetjes het computerspelletje in zou krijgen, maar uit eindelijk had ik de oplossing. Frans-Willem wil eerst eigenlijk niet. maar zijn speelgoed- hond 'boemst' hem naar de kamer waar de computer staat, hij duwt en springt Frans- Willem er als het ware naar toe. Naderhand hoorde ik van mensen dat 'boemsen'. in het Duits tenminste, ook nog een andere bete kenis heeft. Maar goed. dat weten de kinde ren niet. Bij het beschrijven van het ver dwijnen van Frans-Willem in het spelletje heb ik me een waterglijbaan in een zwem bad voor de geest gehaald. Ik was doods bang toen ik daar van mijn kinderen voor het eerst vanaf moest. De spanning die ik toen voelde heb ik bij deze passage goed kunnen gebruiken." Goudsmit heeft lange tijd met het verhaal in haar hoofd rondgelopen. Toen ze van haar vader eens een computerspelletje kreeg dat 'Lucky Jim' heette, onstond lang zamerhand het idee om daar eens iets mee te doen. „Het is volgens mij de eerste keer in Nederland dat een schrijfster een kind door het scherm van een computer heen laat gaan. In andere kinderboeken zijn computers altijd apparaten die het leven van de mens gaan beheersen, maar als een tweede soort werkelijkheid, als vreemd en onontdekt gebied, zijn ze nog nooit ge bruikt. Als u mij vraagt of ik met dit boek een plaats zal kunnen veroveren in het legioen van kinderboekenschrijvers dat we nu heb ben, zeg ik ja. Zo arrogant ben ik wel. Mijn boek is in elk geval goed geschreven en ook wat betreft structuur zit het goed in elkaar. Het schrijven van een goed en kloppend verhaal heeft iets te maken met puzzelen. En dat doe ik graag. Maar het leukste vind ik het om naast deze bestaande werkelijk heid nog een andere te creëren waarin kin deren een uurtje of zo kunnen verblijven, een werkelijkheid waarin, zij en niet wij de toon aangeven" Bobje Goudsmit, Robbie Robot en de Zor genstam. Illustraties Francien van Weste ring. Arion Uitgevers, Amsterdam. ISBN 9053800042 (gebonden). BLIEP. BLIEP, BLOEP Moeders let op uw kin deren. want in de wereld is veel gevaar Op een kwaad moment duiken ze zo hun computer in. LEZERS SCHRIJVEN Mupi-project Hierbij doe ik mijn beklag over het volgende: de gemeente Lei den en de Kunstuitleen hebben gemeend een kunstproject te moeten organiseren. Kunst in de reclamezuilen door het cen trum van de stad. Dat er ge meenschapsgeld voor dit soort kunst wordt uitgegeven, oké. Maar dat er ook pornografische foto's in combinatie met een godslasterlijke tekst worden ge toond. in het openbaar nog wel. vind ik buiten proporties en ik ben hierover woedend. Ik heb hierover contact gehad met wethouder Van Reij en éèn van zijn ambtenaren heeft mij meegedeeld dat zij hierover een vergadering hebben gehad, maar dat zij hieraan niets kun nen doen. Ik ben van mening dat dit direct moet worden op gelost door middel van verwij dering van dit smerige ding C. lacobs, Fabiaanspoori 5. Leiden. Kunstwerk in Mupi roept vragen op LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK Menig voorbijganger zal staan te gniffelen bij de Mupi op de Haarlemmerstraat bij de Rex-bio- scoop. Zo op een afstand lijkt het een verzame ling zwart-witte vierkantjes met daarin de tekst: 'God went home years ago'. Nadere beschouwing leert dat de letters zijn ingevuld met knipsels van pornografische foto's. „Allicht, zo vlak voor een bioscoop waar alleen maar pornofilms worden gedraaid", is de voor de hand liggende reactie. Al leen: die tekst. Wat heeft die er nu mee te maken? Bert Kienjet van de Kunstuitleen en één van de organisatoren van het Mupi-kunstproject wil het wel even uitleggen. „Die Mupi is onderdeel van een drieluik tegen Aids." Dat begrijpen we dus even niet. Streng wijst hij de opbeller terecht: "We verwachten van dit project dat liefhebbers van kunst èlle Mupi's gaan bekijken. Dus ook die op de Lammermarkt van Peter Willemse en die op de Kooilaan van Jan Kölling. want dat zijn de andere twee delen van het drieluik", aldus Kien jet. Inderdaad hebben deze kunstwerken met dat van Joyce de Gruiter op de Haarlemmerstraat de zwart-wit vlakken gemeen met daarop teksten als 'Aids' en 'Dead'. Alleen zijn hier de vlakken wat groter en de pornografische foto's wat kleiner in gevuld. „Bekijk je alle drie de kunstwerken dan wordt de boodschap duidelijk. De vorm haakt in op de aids-manifestaties in Amsterdam en de VS waar voor iedere overleden aids-patiënt een lap in een lappendeken wordt gemaakt". Nu begint het te dagen. Een drieluik, op drie plaatsen in de stad, tegen aids. Een mooi initia tief. Alleen jammer voor de mensen die slecht ter been zijn en niet van de Haarlemmerstraat even naar de Kooilaan of de Lammermarkt wandelen om de boodschap tot zich te nemen. Door zonder verwijzing in de drukste straat van Leiden een dergelijk kunstwerk te plaatsen toep je als gemeente natuurlijk reacties op. En kunst moet reacties oproepen, dat staat huiten kijf. Maar als je als gemeente ook nog een boodschap wilt uitdragen, moet die wèl duidelijker zijn. Volgens Joyce de Gruiter, de 'aanstichtster' van een en ander, kan de gemeente er niks aan doen. „In totaal 40 beeldend kunstenaars kregen de op dracht van de gemeente een kunstwerp voor een Mupi te ontwerpen. En wij drieën hebben de koppen bij elkaar gestoken en het drieluik ge maakt. Het was overigens de bedoeling dat alle drie de werken op de Haarlemmerstraat zouden komen te hangen, maar omdat we dat op het laatste moment bedachten, kon dat niet meer. Vandaar dat ze nu verspreid zijn." Overigens is het drieluik, aldus De Gruiter. geen aanklacht tegen aids. "Het is een aanklacht tegen de verloedering. Tegen de decadentie, tegen de rottigheid, het verval. Om dat uit te drukken heb ben we pomoplaatjes gebruikt om de hoofdtekst te maken. Maar in de zwarte vlakjes staan ook al lerlei letters die samen woorden vormen die met verval en verloedering te maken hebben Toppunt van eenvoud in Antigone RECENSIE» WU NANO ZBLSTXA Voorstrihng Antigc** Autrur i Anoufti Onfectup te tonfc** fee gpn vin Hrt VfcetUreJcoleae Repr Jonk Genen op 7 ure in de aula var Vijftien jaar Jonkies op het Vlietlandcollege. Zo'n respccta bel lustrum kan aanleiding zijn voor een groois opgezette fees lelijke produktie met toeters en bellen Of. en dat is het geval, je laat bewust alle feestgedruis achterwege en je streeft naar een artistiek hoogtepunt. De aankleding is uiterst sober, en het decor bestaat uit zegge en schrijve één stoel; voor de rest is het podium een grote kale vlak te. Alle zeggingskracht moet lei terlijk van de spelers komen die zich hier werkelijk nergens meer achter kunnen verscnui len. Da's een hele gewaagde keuze, en het is bijzonder knap dat leerlingen dat durven en overtuigend waarmaken Bij De Jonkies is Croon een koningin, en zodoende staan er in de be langrijkste scène van het drama twee vrouwen tegenover elkaar. Op de een of andere manier ko men de beide personages daar door dichter Dij elkaar, en is Creon méér dan vertegenwoor diger van wereldlijke macht. Ze is er eigenlijk ook zelf het slachtoffer van, en Marleen van der Geest laat mooi zien dal Creon er steeds meer letterlijk onder gebukt gaat. Zo creëert zij prachtig een machthebber die twijfelt. Antigone weigert een compromis te sluiten en kiest voor de dood. Creon kiest voor het leven, maar dat betekent dan wel dat je je systeem- con form gedraagt Antigone accep teert dat niet en ligt per definitie dwars, het is tegelijk haar zwak ke en haar sterke kant. En met name dal aspr» i hli|ft bi| I i van Thiel in de rol van Antigone in helder evenwicht. Pas vlak voor haar dood komen er twij fels bij deze Antigone die Eva van Thiel met een weemoedige klank in haar stem laat bliiken. Een zaal vol scholieren heeft dan inmiddels een kleine an derhalf uur aandachtig gekeken naar een schoolvoorstelling die het toppunt van eenvoud noeft bereikt Werk van eigenzinnig kunstenaar in Kröller-Müller BEELDENDE KUNST RECBWE HENK MEUTGEERT Werken van Louise Bourgeois Tot 8 juli in Rijksmuseum Kröller-Müller Open maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. zondag van 13 tot 17 uur Otterto Op een foto die Robert Mapplethorpe in 1982 van haar maakte kijkt ze wat lacherig in de camera terwijl ze onder haar rechterarm haar beeld 'Fillette', dat het meest weg heeft van een zeer groot uitgevallen kunstpe nis, geklemd houdt. De beeld houwster Louise Bourgeois (1911) combineert in die glim lach een zekere gêne en uitda gendheid. alsof ze wil zeggen: dit is één van mijn beelden, zeg maar wat je er van vindt. Het Rijksmuseum Kröller- Müller houdt op dit moment een overzichtstentoonstelling van het werk van de eigenzmni ge Louise Bourgeois, die eerder in vijf andere Europese steden te zien was. Museum Overhol- land liet enkele jaren geleden al tekeningen van haar zien. De in 1938 uit Frankrijk naar New York vertrokken Bourgeois (ze huwde een Amerikaanse kunsthistoricus) kreeg pas in 1982 haar eerste overzichtsten toonstelling in de VS, nadat ze jarenlang vooral een kunstenaar was die waardering onder vak genoten kreeg. Een 'artists ar tist' dus. Dat Bourgeois wars van alle stijlen en modes haar eigen weg ging en haar werk een sterk persoonlijke lading meegaf, zonder overigens totaal ontoegankelijk te worden, heeft de onbekendheid ongetwijfeld in de hand gewerkt. Wie de prachtige expositie (zowel het werk als de inrichting) op de Hoge Vel uwe bekijkt, kan zich moeilijk voorstellen waarom die erkenning zo laat is gekomen. I)c Franse kinderjaren van Bourgeois spelen tot op df van vandaag een belangrijk in haar werk Haar mr» haar vader kinderjaren. Cumul I uit 1969 van Louise Bourgeois FOTOCfO èm weljke en mannelijke erotiek; het rijn thema's die steeds te rugkeren in uiteenlopende ma terialen als hout. beton, latex, marmer en brons in steeds 'wis selende' stijlen. Dat begint al in de eerste museumzalen met werken uit de jaren veertig en vijftig Er staan tientallen lang gerekte beelden opgesteld die nog het best te vergelijken rijn met totempalen. Dunne staket seis waarin uitsparingen of uit stulpingen het geslacht of een toestand (zwangere vrouw) aan geven Bourgeois reduceert haar figuren tot simpele stapelingen: aaneengeregen kurken worden zo tot een vrouw. De beelden staan alleen of in groepjes, ver stild. maar met een sterke uit straling In haar tekeningen ontstond de 'femme maison' een vrouw wier bovenlichaam bestaat uil een huisje. Hei lichaam als huis of een huis als gevangenis, zoals feministische interpretaties wil len? En dan is er de tekening van een ruimte met een aantal zwevende trappen die eindigen bij de zolder Hij verdween in complete stilte' is de titd. Beide thema's duiken later weer op: in de grote turnzaal van het musr um staan twee op hoge tafels met dunne poten gelijkende bouwsels met de titel 'Breek baar Huis uit 1978. En kort daarbij de gcdcdtelijk in medi terraan blauw beschilderde in stallatie 'Geen uitgang', waarin een trap plots ophoudt, ge maakt in 1988. Er spreken angsi >or isolatie en eenzaamheid een mogelijke ontsnapping t deze beelden Steentijd Uiteraard hebben de sculpturen van Bourgeois met uitstulpin gen in de vorm van borsten, ei eren of slappe penissen de pen nen van de beschouwers van haar werk in beweging ge bracht. Zoals dat overigens al tijd gebeurt wanneer sexualitdt om de hoek komt kijken. Van die beschouwingen is een aan tal opgenomen in de catalogus De volkomen subjectieve be nadering en de keus voor zovele materialen en uitingsvormen (zo hangen er in de grote zaal een paar grappige langr henen aan de muur) geven het werk van Louise Bourgrois zijn bij zondere positie binnen de kunst van na de oorlog. Haar werk P-H» IfnorR «lummni pnr» om boven het puur persoonlijke uit te stijgen, maar Houdt daar naast genoeg raadselen vast. Ren fascinerende tentoonstel Mng Haarlems Dagblad en Leidsch Dagblad zoeken in NOORDWIJKERHOUT omgeving Duinschoten en Langeveldenaan een voor de dageli|kse verspreiding ven onze dagbladen 1'/, uur per dag Tegenover deze |Ob slaat een zeer goede betonmg Voor informatie kunt u betten naar 071-161400 an vragen naar Huib v-d Zwaan

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13