Kunst 'Oorlogen goed voor poëzie' V Getz: warmbloedig lyricus Holle symboliek bij schilder Van der Vlis Zestienduizend gulden voor oud vlinderboek Meubels voor de 5 zintuigen hülsta 5! Instituut voor vormgeving voor 2,5 min Vrijdag 7 juni 1991 Redacöe: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN R1JSDAM SASX1A STOEUNGA Eindrtdacbe HANS SONDERS Vomrg*vmg- RON VAN HAASTREGT 9 NIEUWSLIJN Spot speelt 'Moord als alibi' ALPHEN - De toneelgroep Spot speelt op 8 juni de thriller 'Moord als alibi' van Loek Elich. Het verhaal speelt zich af in de jaren vijftig. Elementen als jalouzie. wraak en moord zijn vaste onderdelen van deze spannende thriller. Regisseur is Kees Roest. De uitvoering, in het Parktheater Alphen, begint om half ne gen. Japanse 'rage' beïnvloedde Van Gogh AMSTERDAM - In het Van Goghmuseum in Amsterdam is tot en met 22 september een tentoonstelling over de invloed van onder meer de Japanse prentkunst op het leven en werk van Vincent van Gogh te zien. De expositie „Japan: Van Goghs Utopia" is verdeeld over twee verdiepingen van het museum. Op de derde verdieping zijn ongeveer 40 schilderijen te zien, terwijl op de tweede verdie ping circa 30 tekeningen en een selectie van ongeveer 100 Ja panse prenten worden getoond. Vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw heerste in Eu ropa een ware Japan-rage, veroorzaakt door de export van veel Japanse kunstvoorwerpen. Ook Vincent van Gogh werd door de rage aangestoken. Gustav Leonhardt eredoctor Harvard HARVARD De internationaal vermaarde Nederlandse ba- rokspecialist, musicoloog en klavecinist Gustav Leonhardt (63) heeft gisteren op de Amerikaanse Harvard University het ere doctoraat in de muziekwetenschap gekregen. Tijdens een plechtige bijeenkomst op de campus van Ameri- ka's meest vooraanstaande en oudste universiteit - die door circa 20.000 belangstellenden werd bijgewoond werd Leon hardt met dit eredoctoraat bekleed vanwege zijn enorme in vloed op de ontwikkeling van de oude muziekpraktijk waar ook ter wereld. Wassily-stoel voor 69.000 gulden AMSTERDAM - Een veiling van 20e eeuwse decoratieve kunst bij Christie's in Amsterdam heeft gisteravond in totaal 375.383 gulden opgebracht. Het meest in het oog springende voorwerp dat onder de hamer kwam, een clubfauteuil van M. Breuer, be kend onder de naam Wassily stoel, veranderde van eigenaar voor een bedrag van 69.000 gulden. De opbrengst was geschat op een bedrag van tussen de 90.000 en 120.000 gulden. BEELDENDE KUNST keningen van Hans van der Vlis. Te bij galerie Hofman en Van der Zee. Hooft- straat 235, Alphen aan den Rijn. Tot 27 juni geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdag Dat symboliek een belangrijk element is in de kunst valt niet te ontkennen. Maar dat gebruik van symboliek niet genoeg is om een kunstwerk te creëren schijnt Hans van der Vlis hij niet begrepen te hebben. Zijn schilderijen in gemengde techniek, onder andere air brush, zijn technisch perfect en geven een beeld van van ouds her door de mens gebruikte geometrische vormen, de cirkel, de driehoek en het vierkant. Met stenen, verroest ijzer, tak jes, lint en doekjes vormt hij composities en schildert die 'le vensecht' na, een effect dat hij onder meer bereikt door de schaduwen zorgvuldig uit te werken. Zo hangt er op de expositie een doek met de afbeelding van een drieluik dat tegelijk een raam is, met daarachter de zee, op de voorgrond een schelp en Sotheby's geeft poging tot oplichting aan AMSTERDAM ANP Het veilinghuis Sotheby's in Amsterdam zal aangifte van po ging tot oplichting doen bij de politie te Beilen. Het veilinghuis heeft hiertoe besloten omdat het zegt een redelijk vermoeden te hebben dat de twee doeken van de Groninger Ploeg-schilder Jan Altink (1885-1976) verval singen ziin. De doeken zouden zijn ingebracht door een echt paar uit Beilen. Het veilinghuis trok de schil derijen vóór veiling terug omdat het twijfelde aan de echtheid van het werk. De schilderijen, getiteld, „View of the Harbor, Den Helder" en „Winter", staan met een richtprijs van respec tievelijk 4.000 en 12.000 gulden in de catalogus van Sotneby's afgebeeld. Op 23 mei zouden ze onder de hamer zijn gekomen. Sothe by's heeft de afgelopen week getracht met onder meer de Amsterdamse veilinghuizen De Zwaan en Christie's gezamelijk aangifte te doen van poging tot oplichting. een lijn in rood lint, die een sta tistische lijn zou kunnen zijn. In andere werken schildert hij tak jes die tot driehoeken aan el kaar gebonden zijn, ronde of driehoekige stenen en andere symbolische vormen. Kortom zijn werk staat bol van de symboliek, maar heeft het niet. De composities zijn ge forceerd en het werk mist on danks de technische dieptewer king elke diepgang. Het enige poëtische beeld dat ik heb kun nen ontdekken is een fossiele afdruk van een vis in een steen. Verder doet het doods en kil aan. In zijn nieuwste werk abstra heert hij verder, hierin zijn geen echt herkenbare vormen meer te vinden, het bestaat uit geo metrische vormen in koele kleuren, een verre horizon en een vloeibare stroom. Evenals zijn overig werk oogt dit glas helder en glimmend met een oppervlak dat door een verstuif- de airbrushtechniek bestaat uit veel gekleurde puntjes. Hans van der Vlis is tevens te kenleraar. Met deze tentoon stelling wekt hij de indruk dat hij zijn huiswerk goed heeft ge daan, maar de artisticiteit uit het oog heeft verloren. Op veiling Burgersdijk Niermans LEIDEN EMIEL FANGMANN Een geïllusteerd Frans-Engels boek over vlinders uit 1794 heeft gisteren op de veiling van het Leidse antiquariaat Burgers- dijk Niermans zestienduizend gulden opgebracht. De Amster damse handelaar Junk telde dat bedrag neer voor het tweetalige 'L'Aurelien' van M. Harris. Volgens veilingmeester J. Kleefstra kan bij een dergelijke koopsom het boek nauwelijks meer in Europa doorverkocht worden, maar wel in de Ver enigde Staten. Het was het hoogste bedrag dat voor één boek werd geboden op de drie daagse veiling die gisteravond werd afgesloten. Eerder deze week kocht een Londens weten schappelijk instituut een groot deel van de wetenschappelijke collectie christelijk Latijn van de vorig jaar overleden prof. dr. J. Waszink. Gisteravond waren de oude, zeldzame boeken aan de beurt. Zo bracht een latijnse bijbel uit Neurenberg, een wiegedruk uit 1480, negenduizend gulden op. Een bijzonder exemplaar uit 1733 van Jacob Campo Weyer- mans blijspel 'De vrolijcke tuchtheer', bedoeld voor de schrijver zelf, ging voor 2250 gulden van de hand. Ampzings 'Beschryvinge van Haerlem' Volwaardig geluid hoort in dito omgeving, f Alsjc geluidsapparatuur up-to-date is. plaats je die toch niet in 'n verouderd meubel? Onze speciale audio-video meubels uit de Topside collectie van Hülsta strelen zowel oog als oor Het oog door uitmuntend design, het oor door functionaliteit Het bewijs pronkt in onze showroom Kom 'ns rond neuzen De bewijzen zijn tastbaar en met uw smaak komen zij so-wie-so overeen! Over 5 zintuigen gesproken! De meubelmakers met de mooiste ideeën. Hülsta en wij. Dc profs voor 'n individueel interieur EEN OUD BOEK over vlinders werd gisteren in Leiden voor 16 000 gulden verkocht. Volgens de veilingmeester is het door deze pnjs niet meer verkoop baar in Europa, maaar in Amerika willen ze zo'n bedrag nog wel neertellen ZES MILJOEN hebbende ministeries van wvc en economische zaken over voor een Instituut voor Industriële Vormgeving Bert Schierbeek centraal in vertaalproject Poetry De keus lijkt zo logisch. Wat ligt er meer voor de hand dan dat Bert Schier beek dit jaar centraal staat op Poetry International? Immers, het is veertig jaar geleden dat zijn roman 'Het boek ik' verscheen. En in 1951 kwam ook de eer ste druk uit van 'Atonaal', de verzamelbundel waar mee de Vijftigers zich pre senteerden. Twee data in de Nederlandse letteren. THEO HAKKERT „Ja, nu je het zegt. Goh. Ik denk niet dat ze daar bij Poetry aan gedacht hebben," reageert Bert Schierbeek. „Ik stond al jaren op de lijst. Ze hadden het ook al jaren geleden moeten doen." „Er is trouwens gedeeltelijk wel een aanleiding waarom ik nu aan de beurt ben. Henry De- luy heeft mijn bundel Formen- tera in het Frans vertaald. De laatste tijd is er ook werk van mij in Amerika en Canada ver taald. Dat heeft er allemaal wel iets mee te maken, dat het ver taalproject van Poetry deze keer aan mij is gewijd. En ik ben na tuurlijk een oude gabber. Dan beek zes gedichten uitgezocht, die tijdens Poetry International in vele talen zullen worden overgezet. „Heel interessant. Terwijl het gedicht zelf natuur lijk al een vertaling is." Het ver taalproject loopt de hele Poetry - week door, te beginnen op maandagmorgen 23 juni. Van Bert Schierbeek ver scheen recentelijk een dun bun deltje gedichten onder de titel 'Klaprozen' bij uitgeverij Herik in Landgraaf. Het zijn tien korte gedichten, simpel, maar dan niet in de zin van een waarde oordeel. Op hel Poëziefestival in Almelo las hij vorige week de hele bundel binnen twee minu ten voor. Klaprozen' is een goed voorbeeld van de meer eenvoudige poëzie die Schier beek de laatste jaren is gaan schrijven. Zijn huidige werk doet nau welijks nog denken aan hel ex perimentele proza van veertig jaar geleden met de Vijftigers „Ik ben me altijd heel erg be wust geweest van wat ik wou. Ln als groep waren we dat ook. Het was simpel: we wilden in ie der geval allemaal iets anders. Of dat is gelukt? Tot op zekere hoogte wel. Voor zover dit soort dingen lukken kan." Schierbeek sprak al eens zijn verbazing uit over het feit dat de talloze tegenstanders vim de Vijftigers destijds de strijd zo snel opgaven „Je bent een groep zolang je tegen iels bent. Zo snel de gordijnen van de te genstand de richting aannemen van de wind die je zelf de ande re kant opblaast, is de tegen stand voorbij." Waarop ook de groep uit elkaar viel. „Je had be paalde ontwikkelingen samen doorgemaakt, maar onderling was je hel DBtmiiiQk piel altijd eens. De tegenstanders waren niet goed VOottNRid Wij had den veel van Dada en het sur realisme overgenomen. Dat wa ren stromingen die verwaar loosd waren door Ter Braak en Du Perron vooral. De invloed was ook weer niet aan iedereen voorbijgegaan. Niet aan 1*3111 van Ostayen bijvoorbeeld. AU je op die invloeden verder gaat. heeft de tegenstand geen hand vat meer om je aan te pakken De Vijftigers hadden een ster ke band met de experimentele schilders van Cobra. ..Ik denk dat dat te maken had met het beeldende taalgebruik van ons. Wat wij maakten lag meer in dc richting van beeldende kunst, dan van intellectueel geschrijf met prenten van de schilder Saenredam leverde 4500 gulden op. De 'Keuren der Stadt Ley- den' uit 1583 met de echte handtekening van toenmalig gemeentesecretaris Jan van Hout was goed voor 3200 gul den. Oude aardrijkskundige en reisboeken deden het gisteren goed. Vijf zeer zeldzame in Zweden uitgegeven boeken uit 1639-45 over Zuid-Oost Azië en Amerika brachten samen tien duizend gulden op. Een 18e eeuws boek van L. Barbault over Rome en een 17e eeuws boek over Guyana van de Amster damse drukker Jan Claesz. elk zesduizend gulden. Naast ernst was er gisteren ook ruimte voor luim. De zaal lachte luid toen veilingmeester Kleefstra in de microfoon 'Post voor eenzamen' aankondigde. Het bleek te gaan om het proza werk Voor eenzaamen' uit 1790 van de schrijfster Elizabeth Post. Het bleef onverkocht. Cu rieus was even later de hyper moderne telefoon die de vei lingtafel sierde. "Even Apel doorn bellen riep veilinghou der Arne Steenkamp onder gro te hilariteit. Een Want uit de Gelderse plaats op de Veluwe deed aldus mee met het bieden op een reisboek over Afrika, dat rond 1800 was uitgegeven. Stan Getz met aan zijn zijde pianist Kenny Barron: het prettigst speelde hij in het dubciraitt f NECROLOGIE TON OUWfHAND GPD De gisteren op 64-jarige leeftijd overleden Ameri kaanse tenorsaxofonist Stan Getz behoorde met zijn soepele spel, zijn altijd herkenbare wat wolli ge alt-achtigc tenortoon en de lyrische manier waarop hij melodieën kon neerzetten tot een van de meest herkenbaar spelende jazzmusici van dc laatste veertig jaar. Hij was een van de belangrijk ste vertegenwoordigers van een stijl die met cool' wordt omschreven, maar die in het geval van Getz eerder 'warmbloedig' genoemd mag wor den. Getz behoorde met zijn persoonlijke stijl tot de allergrootsten van de tenorsax 'Mijn leven is muziek' /ei hij in een interview, 'ik heb altijd bij na ziekelijk gezocht naar perfectie in muziek, ten koste van de rest in mijn leven Het was bekend dat Stan Getz kanker had. Op 14 juli 1989 gaf hii twee heel impowrende con certen op het North Sea )azz Festival Men ging er toen vanuit dat deze optredens de laatste op Hol landse bodem waren. Vorig jaar echter speelde hij weer op North Sea. Hij werd er onderscheiden met een Bird Award en speelde met zijn eigen band en met de bigband van Peter Hcrbolzhei- mer. Voor dit jaar stond Getz weer geprogram meerd, maar vorige week bleek zijn gezondheids toestand zo verslechterd te zijn dat de Europese toumee werd afgezegd Stanley Getz werd geboren op 2 februari 1927 Zijn ruime flat in Amsterdam ligt vol met boeken Hij houdt de letteren zo goed mogelijk bij. Zijn oordeel over de heden daagse poëzie is mild. Hij noemt Robert Anker als voor beeld van een goede dichter „Niet dat het nou van die revo lutionaire poëzie is. maar dat kun ook niet altijd. W'ij hadden het geluk dat er na de oorlog niets was. Oorlogen zijn altijd roed voor de poëzie, maar ik denk dat er ook zonder de oor log zeker iets gebeurd zou zijn Er gebeurde toen niets in de li teratuur. Ontwikkelingen liepen op hun eind. En dingen gaan niet door als ze al bijna aan hun eind zijn. In ons geval beeft dc oorlog dat proces versneld." Bert Schierbeek u 73 jaar Ge vraagd naar een eigen oordeel over zijn plek in de Nederlandse letteren, zegt hij: „Je onder scheidt jc dOOr ft municr van schrijven. Maar daar isoleer je je ook door Ik heb aan belungsi. ling niet te klagen. Maar ik heb. ook geen school gemaakt. Gerrii Kouwenaar wel. Dal zit in de poëzie. Gerritt poëzie is nuchter en spreekt goed aan. Wie had* gedacht dat de invloed van Ger rit Kouwenaar op de literatuur groter zou zijn dan van Roland Holst? Al heelt hij weer niet de invloed die Gorter heeft gehad DEN HAAG «AMR Het VormgevingMnstituut. een vast plan van minister d'Ancona van cultuur, kan van 2.5 miljoen Sildrn pet jaar hrsla.m l'.r ijkt uit het rapport daarover oopers gement Consultants Als er 2.5 miljoen aan het m slituut wordt besteed, blijft er, nog maximaal 3,5 miljoen over. voor de projecten die door dal instituut moeten wordm uitgr voerd. De ministeries van cul*; tuur en van economische zaken hebben er namelijk samen hoogstens 6 miljoen voor over. Van 0.5 miljoen gulden perso neelkosten kan worden gezegd dat ze ook direct aan projecten zijn besteed, dus is het totaalbe drag daarvoor eigenlijk 4 mil joen Het instituut moet zich vol grns dc Nota Vormgeving van d'Ancona gaan inzetten voor m dustriële. grafische en niimtrh) ke vormgeving en voor mode en toegepaste kunst. Het komt dan in de plaats voor de stichting Industrieel Ontwerpen Kansrij ke ontwikkelingen, kwaliteit, in formatie rn promotie moeten door het VonngevmgMnstiluui worden bevorderd. I>c onderzoekrr* noemen het verder van hHang dat het Vormgcvingsinstituut ook bouwkundig een eigen gezicht krijgt. Het zou ook een eigrn tentoonstellingsruimte moetrri hebben Met ministerie beeft in totaal 10 miljoen gulden voor de vormgrving met. waarvan vnj wel zeker voor bet instituut Economische Zaken zou ook nog eens 3 miljoen moeten bij dragen Andnessen staat er in Hk ges-al positief tegenover en denkt zelfs dat sr»nngeving meer en meer rt*n belangnjk concurrentie aspect zal worden Beide ministers komen pas over ern paar weken met oen officieel standpunt. en Tvhtand Mana in Philadelphia. Hij groeide op in de New York.se volkswfjk East Bronx. Hij over op fagot, maar kwam bij de tenorsax, het instrument dat hij trouw Uw Op zijn vijftiende jaar werd de jonge stanlev beroepsmusicus in het orkest van Dick 'Stincky' Rogers. Vervolgens belandde hij in de band» van onder anderen Jack Teagarden. Dale jones. Bob hester, Stan Kenton. Jimmy Dorsey en Benny Goodman. Heel bekend werd Getz aan het eind van da jaren mnk man hQ mal coflaaa nisten Zool Sims. Serge Cbaloff en Herbie Ste- wmd da wb sectie van de Wöodj Human band vormde Jtami Gkdfta actaoaf ipadari voor ban 'Four Brothers', een compositie die tot de jazz- standards is gaan behoren In het begin van dc jarrn vijftig dcod bij wat studiowerk Maar al snel blerk dat hij zirn het prettigst voelde in een clubcircuit met musici die hij zelf uitzocht, als gitarist jimmy Raney en pia nist Al Haig. Bij een heel groot publiek brak Stan (»etz door mar da toppdmg van |an aan da rtunb kaan di Braziliaanse bossa nova Met gitarist joao OUbrr to. diens toenmalige zingende rrhtgrnotr Astnid. gitarist Charlie Byrd en componist Antonio Carlos Jobim zelf stond Getz aan de basis van een nieuw Conflict in Groninger Museum De besprekingen over het boog opgelopen conflict binnen bet Uroningrr Museum zjjn opgr schort tot begin augustus Hel bestuur en directeur F. Maks. die ruzie hrbben os-er ren voor stel voor een nieuwe dtrrrtir structuur, hebben gisteren laten weten dat dc besprekingen tot nu toe tn een „constructieve er> oplossing» rn toekomstgeric h ie sfrer hebben plaat*grvon den Het conflict brak uit naar aanleiding van de notitie „Goudvissen in de /waaikom De structuur van bet Groninger museum in de jaren negentig

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9