Buitenland Algerijnse premier praat met oppositie Vredesactivist Nathan stopt met hongerstaking Mandela: Gevangenen moeten actie beëindigen NAVO: Condities aan steun Moskou tegen rol VN Huis VS akkoord met bemand ruimtestation 'Etiopië aanvaardt onafhankelijk Eritrea' De boodschap is duidelijk. Deze Kurdische vrouw wil dat de Amerika nen hun troepen in het noorden van Irak niet terugtrekken. Zonder die bescherming voelen de Kurden zich niet veilig. De geallieerden hebben gisteren bekend gemaakt niet te zullen ingaan op het verzoek van Kur dische leiders om in Noord-lrak een gedemilitariseerde zone in te stel len en de druk op Baghdad voor Kurdische autonomie te verhogen. Vol gens de Amerikaanse kolonel Naab zouden de geallieerden daarmee hun maandaat ver te buiten gaan. foto afpiosfph barak Banken moeten krediet verstrekken Saudi-Arabië heeft zijn banken verplicht leningen te verstrek ken aan de regering. „Ons werd gevraagd te komen en te on dertekenen. Elke bank werd verteld hoeveel zij moest bijdra gen. Wij hadden geen keuze", heeft een bankier uit Saudi-Ara- bië gezegd. De regering heeft op die manier 2,5 miljard dollar losgepeuterd van de twaalf commerciële banken in het land. Lesbische vrouw predikant Bisschop Haines van Washington heeft de lesbische vrouw Eli zabeth Carl (44) woensdag geïnstalleerd als predikant in de Episcopaalse (anglicaanse) kerk. Haines negeerde een oproep van het hoofd van de kerk, bisschop Browning, „omwille van de kerk" te wachten, totdat de synode van de kerk komende maand heeft beslist over de toelating van homoseksuele man nen en vrouwen tot het ambt van predikant. Volgens Haines is al jaren bekend, dat Carl met een andere vrouw samenwoont. Het is eerlijker deze relatie te erkennen dan de ogen te sluiten voor homoseksuele relaties van predikanten en diakens, zoals zo vaak gebeurt, vindt Haines. India weer naar de stembus Ongeveer drie miljoen inwoners van de roerige Indiase deel staat Assam zijn gisteren naar de stembus gegaan voor de par lementsverkiezingen. Het waren de eerste verkiezingen in In dia na de moord op de voormalige premier Rajiv Gandhi vorige maand. De opkomst was 55 procent, wat laag is voor Assam, waar normaal meer dan 70 procent van de kiesgerechtigden zijn stem uitbrengt. Sinds 1985 waren er geen verkiezingen meer geweest in de deelstaat. Oproer oudste gevangenis Joegoslavië Honderden gedetineerden hebben gisteren in de noordelijke Joegoslavische stad Lepoglava 13 cipiers gegijzeld. Ze proteste ren met de opstand tegen de erbarmelijke levensomstandighe den in hun gevangenis, die een van de oudste in het land is. De opstandelingen eisen het ontslag van de directeur van de ge vangenis en willen een gesprek met de Kroatische minister van justitie. JtRUZAlIM AP De Israëlische vredesactivist Abt Nathan heeft gisteren na 40 da gen zijn hongerstaking beëtn digd. Zijn actie was bed odd als protest tegen het verbod voor Israëliërs om contact te hebben met leden van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). „Ik vastte niet om te sterven, maar om te leven, voor mezelf en voor anderen'm verklaarde de 64-jarige vredesactivist te genover journalisten. Nathan viel tijdens de hongerstaking 22 kilo af Nathan besloot te stoppen met zijn protest na een oproep van de Israëlische president Chaim Herzog. Ook PLO-ldder Yasser Arafat had Nathan ge vraagd zijn actie te bcëindigm Hetrog meldde dat zijn oproep geen politieke reden had. maar dat hij Nathan had benaderd om ..puur humanitaire" rede nenen en uit respect voor alles wat Nathan doet voor de mens heid Nathan begon zijn hongersta king op 27 april. Hij eistr dat de regering de in 1966 Ingevoerde wet zou afschaffen die verbiedt dat Israëliërs functionarissen van de PLO ontmoeten. Hoewel bet parlement vongc weck een voorstel daartoe vrrwierp. meende de vredesactivist dat hij qclijk heeft gekregen vanwege de massale steun du- hij krreg van zowel Israëliërs als Ambië ren tijdens zijn bongrrvaking. Plotseling realiseerde ik me dat ik niet alleen stond Mensen vertrldrn nu- dat tt DN flM m de steek zouden laten m met me mee zouden doen. Dat gaf me veel kracht aldus Nathan Mi) vertelde d.u dr OpMMp DM Herzog hem over de streep had getrokken, maar dat hij vorige week al had overwogen om te Moppen nadat twee jonge sol daten een beroep op hem had den gedaan Nathan is hekend geworden na een grwaagde en illegale rei* naar Igvpt* in de jaren zestig om te pinten voor vrede Hij is eigenaar van het radiostation Voice of Pracr. dat ull/rndt vanaf een schip In de Middel landse zee Gorbatsjov mag pas na bijeenkomst G-7 naar Londen Shamir blijft KOPENHAGEN GPO-AP-Rtr De westerse steun aan de Sov jetunie wordt gekoppeld aan de situatie in de Baltische staten en de snelheid waarmee Moskou zijn economische hervormin gen doorvoert. Dat hebben de ministers van buitenlandse za ken van de NAVO gisteren afge sproken in de Deense hoofdstad Kopenhagen, waar ze hun voor jaarsvergadering houden. De lidstaten eisen dat Mos kou „echte" onderhandelingen begint met de „democratisch gekozen leiders van de Baltische republieken". De eis komt en kele dagen nadat Sovjet-troe pen korte tijd de Litouwse hoofdstad Vilnius bezetten. Sovjet-president Gorbatsjov, die gisteren een bliksembezoek bracht aan Zweden, waar schuwde het Westen in felle be woordingen zich niet te men gen in Sovjet-aangelegenheden. Na een onderhoud met de Zweedse premier Carisson in Stockholm herhaalde Gor batsjov dat Estland, Letland en Litouwen zich alleen volgens de regels van de grondwet van de Sovjetunie mogen afscheiden. De grondwet schrijft een ver zelfstandigingsproces' van vijf jaar voor. Het is overigens uiterst onze ker of Gorbatsjov de besprekin gen mag bijwonen van de zeven grootste industrielanden, de G- 7, die volgende maand in Lon den worden gehouden. Volgens de Britse premier Major is Gor batsjov pas na de bijeenkomst welkom. Als gastheer heeft Groot-Brit - tannië de andere leden gepolst over het bezoek van Gorbatsjov. Hoewel alle lidstaten zich posi tief uitlieten over zijn komst, lijkt nu definitief te zijn besloten dat de Sovjet-president pas na afloop van de topbijeenkomst zijn pleidooi voor economische hulp mag houden. Gorbatsjov zou de zeven lid staten om een krediet van 250 miljard dollar (ongeveer 550 miljard gulden) willen vragen over een periode van vijf jaar De Duitse bondskanselier Kohl liet gisteren al weten dat daar van geen sprake kan zijn. Op de NAVO-bijeenkomst in Kopenhagen hamerde de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken. Baker, opnieuw op de noodzaak van economi sche hervormingen in de Sov jetunie „Wij zuilen niet werk loos blijven toekijken als men ernst maakt met de hervorm in gen", aldus Baker. De Israëlische premier Shamir heeft gisteren een voorstel i de Amerikaanse president Bush over het toelaten van een wa nemer van de Verenigde Naties bij een conferentie over vrede in het Midden-Oosten verworpen. In een brief aan Bush verweet Shamir de Arabieren niet direct met Israel te willen onderhan delen. aldus bronnen die ano niem wensten te blijven. Of schoon Shamir een Israëlische deelneming aan een conferentie niet uitsloot, leek de brief de kansen op een regionale vredes conferentie bijgewoond door Is raël en zijn Arabische buurlan den kleiner te maken. De brief van Shamir was een antwoord op een oproep die Bush vorige week deed aan de leiders van Israël, Svrië. lorda nic en Saudi-Arabië. Bush vroeg deze leiders compromissen te doen in het belang van de desonderhandehngen algiers afp-ap De nieuwe Algerijnse premier Ghozali is gisteren met verte genwoordigers van vijf opposi tiepartijen om de tafel gaan zit ten voor de vorming van een nieuw kabinet. Het oude kabi net werd woensdag door presi dent Chadli Benjedid naar huis gestuurd. Om welke vijf partijen het gaat, werd niet meegedeeld. Evenmin werd duidelijk of Gho zali vertegenwoordigers van de oppositie zal uitnodigen in het kabinet zitting te gaan nemen of dat zij hun mening over de sa menstelling van een nieuwe mi nisterraad mogen geven. Ghozali is overigens in zijn ei gen partij een omstreden man. Hij wordt gerespecteerd in in ternationale financiële kringen, maar werd enkele jaren geleden uit het Centraal Comité van de regeringspartij FLN gezet we ns verduistering van over- idsgelden. Het aantal doden als gevolg van de gevechten van dinsdag tussen aanhangers van het Isla mitisch Reddingsfront (FIS) en de Nationale garde en politie ligt minstens op 26, volgens de elektronische mededelingen- Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft de ruimte vaartorganisatie NASA gisteren groen licht gegeven voor de douw van een nieuw ruimtesta tion. Het gaat om het eerste permanent bemande ruimtesta tion dat in de volgende eeuw de hoeksteen moet worden van het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma. Met 240 stemmen voor en 173 gingen de afgevaardigden ak koord met de 1,9 miljard dollar (bijna 4 miljard gulden) waar de ruimtevaartorganisatie om heeft gevraagd om al dit jaar met de voorbereidingen voor het station te kunnen beginnen. Het station moet nog voor het jaar 2000 in een baan om de aarde zijn. Het Huis wilde aanvankelijk permanent bemand ruimtesta tion. Dat zou het einde hebben betekend van een project dat zeven jaar geleden al in gang is gezet en tot nu toe bijna 12 mil jard gulden heeft gekost. Ook Canada, Japan en de in ESA ver enigde Europese landen, waar onder Nederland, betalen mee. Zij hebben al zestien miljard gulden toegezegd. Het debat in het Huis duurde zes uur, waarbij de emoties soms hoog opliepen. Voorstan ders zeiden dat de Amerikaanse bemande ruimtevaart het einde van deze eeuw niet zal halen als het project niet doorgaat. Te genstanders zeiden dat de mil jarden beter aan ouderen, ar- men en het milieu besteed kun nen worden. JOHANNESBURG P. VAN NUÜSWBURG CORRESPONDENT De vice-voorzitter van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC), Mandela, heeft de poli tieke gevangenen die al ruim een maand in hongerstaking zijn, opgeroepen hun acties te beëindigen. De vrijlating van al Ie politieke gevangenen vóór 30 den die het ANC aan de rege ring stelde voor de hervatting van het overleg over een nieuwe grondwet. Volgens de gevangenisautori teiten weigeren nu nog dertig gevangenen te eten uit protest dat ze nog steeds gevangen zit ten. In een verklaring zegt Man dela dal de hongerstakers „hun zaak nu voldoende duidelijk hebben gemaakt" en dat ze no- Partijbons DDR Tisch krijgt achttien jaar cel Duitsland heeft gisteren de eer ste voormalige Oostduitse par tijbons veroordeeld. Harry Tisch, lid van hn VKN| IN MN buro en leider van de staatsvak- bond. werd door de rechtbank in Berlijn veroordeeld tot acht tien maanden gevangenisstraf wegens het stelen van staatsgel den Vermoedelijk hoeft hij ech ter niet terug naar de cel omdat hij al zo lang in voorarrest heeft gezeten. Volgens de rechtbank heeft Tisch onder meer 84 000 Ost mark van de Oostduitse vak bond gebruikt om met zijn ge zin op vakantie te gaan dig zijn om „mee te werken aan een non raciale samenleving Verder roept de ANC-leider op tot massale demonstraties om de gevangenen vrij te krij gen. De regering veroordeelt hij krachtig voor het „schenden van de ov ereenkomst die ze zelf is aangegaan' De vrijlating van de politieke gevangenen is al geruime tijd een twistappel tussen de rege ring en het ANC De regering zegt dat alle gevangenen die daarvoor in aanmerking komen, inmiddels op vrije voeten zijn. In de andere gevallen is er vol gens haar slechts sprake van ge wone misdadigers. Het ANC, gesteund door mensenrechten organisaties. houdt staande dat de hongerstakers die nu nog ge vangen zitten, politieke gevan genen zijn. Libië geeft geld aan Britse politie Libië heeft verontschuldigingen aangeboden voor bet dood schieten in 1984 van ren Britse politie agente hij de Libische ambassade in londen. Tripoli heeft een cheque ter waarde van acht ton aan een liefdadig heidvfonds van de Bnt.se politie overgemaakt. Het gebaar van Ubië is onvoldoende om dr bi laterale betrekkingen tussen Londen en Tripoli te herstellen, zo reageerde het ministerie van buitenlandse zaken in Londen. Daartoe HM UM HM ÉD steun aan het internationale terrorisme intrekken. NIEUWSLIJN Volgens FIS zijn bij rellen 26 mensen gedood borden van het gemeentebe stuur van Algiers (in handen van het FIS). Op de dae van de ongeregeldheden zelf had het FIS als vermoedelijk dodental „vijf of zes" genoemd. Militairen met hun wapens in de aanslag en tanks bewaakten gisteren de belangrijkste plei nen in de Algerijnse hoofdstad Algiers om nieuwe uitbarstin gen van fundamentalistisch ge weld te voorkomen. De militairen kunnen admini stratieve hechtenis (zonder vorm van proces) en huisarrest opleggen wanneer iemands ac tiviteiten „gevaarlijk blijkt te Een beeld van het Plein van de Eerste Mei in de Algerijnse hoofdstad Algiers, waar het ogenschijnlijk weer rustig is. foto afp abdtlkaa itnma zijn voor dc openbare orde, de openbare veiligheid of het nor male functioneren van de open bare diensten." Het FIS heeft zijn leden opge roepen confrontaties met de politie en het leger te vermijden maar heeft de algemene staking die men eind mei had uitgeroe pen, niet afgeblazen. Dat was gisteren in Algiers en andere steden onder anderen merkbaar omdat het huisvuil niet werd opgehaald en omdat stadhuizen gesloten bleven. Een verwoeste tank van de verdreven communistische regering van Etiopië vormt een prima 'schietschijf. Blijkbaar niet erg geoefend, hebben deze twee mannen het vijandelijke doel tot op enkele meters genaderd op de weg naar Dire Dawa, ten noordoosten van Addis Abeba. foto ap tosi GOTTM Als het Eritrese volk zich uit spreekt voor onafhankelijkheid zal Addis Abeba dat besluit res pecteren. Dat heeft een woord voerder van het Etiopisch Revo lutionair Democratisch Volks front (EPRDF) gisteren gezegd. Het EPRDF, dat sinds de machtsovername twee weken geleden de scepter zwaait in Addis Abeba, presenteerde gis teren een overgangsregering. Die moet Etiopië besturen tot aan het begin van de vredesbe sprekingen op 1 juli. EPRDF-woord voerder Yohan- nes verklaarde in de toekomsti ge Nigeriaanse hoofdstad Abuja dat het EPRDF de uitslag van een volksraadpleging in Eritrea, die over ongeveer twee jaar wordt gehouden, zal aanvaar den. Yohannes leidde de Etiopi- sche delegatie tijdens de top conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) die gisteren werd beëindigd. Eritrea, een voormalige Itali aanse kolonie, werd in 1962 door Etiopië ingelijfd. Opeen volgende regeringen in Addis Abeba hebben met geweld ver hinderd dat het gebied zich af scheidde. Meteen nadat het EPRDF de macht veroverde in Addis Abeba, maakten hun bondgenoten in het Bevrii- dingsfront van het Eritrese Volk (EPLF) bekend dat ze een eigen overgangsregering hadden ge vormd in Eritrea. Het Etiopische persbureau ENA meldde gisteren de vor ming van de nieuwe overgangs regering door het EPRDF. Na aanvang van de ronde-tafelbe sprekingen op 1 juli, zal met de andere voormalige rebellen groeperingen een nieuwe over gangsregering worden gevormd, die vrije verkiezingen moet gaan voorbereiden. Vrijdag 7 juni 1991 Redactie 023-150225 RONALD FR1SART (cM) ONNO HA VERMANS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr). International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence Prance Presse (AFP), United Press International (UPI). IN POLEN HEEFT president Lech Walesa gisteren de nieu we kieswet afgewezen De voor oktober geplande verkie zingen dreigen daardoor te worden uitgesteld

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5