Binnenland 'Rassenrellen dreigen in steden' f899- Vader van verdwenen Michelle vermoord Boete zwartrijden voorlopig 100 gulden Philips ontkent golf van ontslag in Brabant Coalitie dekt kabinet bij ruzie over Suriname Vrijdag 7 jun. 1991 RONALD FAJSART M PATRICK V FRANS VTSS» Vom^rvwv RALfM KLBNHOUT 26.000 STRAATSTENEN hebben ze ven Hagenaars de afgelopen maan den gestolen van gemeentelijke ter reinen De politie pakte hen gisteren op toen ze de stenen te koop aanbo den. H ARDRU DEN neemt weer toe Waar 100 mag. wordt nu gemiddeld 106 gereden Waar 120 mag. is dat 114 Er worden ook meer boetes uit gedeeld NCRV-PERSONEEL heeft vanmor gen m het kader van de cao-acties het omroepgebouw bezet Ale uit zendingen gaan overigens gewoon door v (ANP). G#m«eiMchjpp«li|ke Ptiwllmn (CPU) Inter Press Service (IPS) NIEUWSLIJN Kamer wil informatie milieudelicten De Tweede Kamer wil dat de ministers Hirsch Ballin van jus titie, Alders van milieu en Dales van binnenlandse zaken vol ledige opening van zaken geven over wat zij weten over de betrokkenheid van lokale bestuurders bij milieudelicten. W- D'er Te Veldhuis deed gisteren onder unanieme bijval dat verzoek naar aanleiding van televisieprogramma's waarin di verse ingewijden stelden dat het regelmatig voorkomt dat ge meente- of provinciebesturen betrokken zijn bij illegale afval- lozingen. Daarbij zou het regelmatig voorkomen dat onder zoeken op last van hogerhand gestopt worden. Ontslag wegens discriminatie mag De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren het ontslag goed gekeurd van een 31-jarige Amsterdammer die zich bij de ABN-bank aan discriminatie schuldig maakte jegens Marok kaanse collega's. De man had daarover een kort geding aan gespannen. Hij werd op 1 mei ontslagen omdat hij een 'solli citatieformulier' voor de vuilophaaldienst van de gemeente Rotterdam op de werkvloer verspreidde dat volgens de ABN bol stond van discriminerende en beledigende opmerkingen. Hij was al eerder gewaarschuwd wegens discriminerende op merkingen. De rechter vond dat de man had moeten beseffen dat er bij zijn Marokkaanse collega's een grens bestond en dat de ABN verder discriminerend gedrag niet wenste te tole reren. Kosto blijft bij bezuinigingsplan Staatssecretaris Kosto van justitie is niet van plan om af te zien van de structurele bezuiniging van 8 miljoen op het re- classeringswerk. Hij is wel bereid om de aangekondigde plan nen ter discussie te stellen, zei hij gisteren in Leeuwarden bij de opening van een nieuw gebouw voor de reclassering. Een stuurgroep brengt in september een rapport uit over invulling van de bezuinigingsplannen van in totaal 20 miljoen gulden. Kosto zei minder reclasseringswerk in strafinrichtingen te verkiezen boven bezuinigingen op dat werk buiten de gevan genismuren. Daartegen is fel protest gekomen. SGP wil verbod op 'homohuwelijk' SGP-senator Barendrecht wil dat het kabinet een einde maakt aan initiatieven als in Deventer, waar alternatieve samenle vingsvormen worden 'bevestigd'. Deze week vond daar het eerste 'homohuwelijk' plaats tussen twee vrouwen. Ba rendrecht wijst er op dat ook andere gemeenten, zoals Rhe- den en Giessenlanden, de gelegenheid bieden niet-huwelijkse samenlevingsvormen te registreren. Barendrecht acht deze ontwikkeling ongewenst in verband met „het risico van ver vaging van het begrip huwelijk". Marinewerven willen duidelijkheid De drie Nederlandse marinewerven willen op korte termijn duidelijkheid over toekomstige marine-orders. Ze schrijven aan de Tweede Kamer dat ze anders onmogelijk de opge bouwde kennis en technische capaciteit kunnen behouden. Een vitaal economisch belang is daarmee in het geding, aldus De Schelde in Vlissingen, de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij (RDM) en Van der Giessen-De Noord Marinebouw. De vaste kamercommissie van defensie praat maandag over de positie van de marinewerven. Voor de tentoonstelling 'Uit de kelders van het spoorwegmuseum' worden tal van oude modellen uit de kas* gehaald. Vanaf morgen zijn de ongeveer honderd modeltreinen te bezichtigen. RAV _0_... •FOTO ANP» RAYMOND RUTTING Verband, verdwijning en moord onduidelijk Amsterdamse politiechef Nordholt luidt noodklok Als de overheid niet snel het probleem van de omvangrijke criminali teit en (jeugd)werkloosheid onder allochtonen aanpakt, staan Neder land de komende jaren wellicht rassenrellen te wachten zoals in Pa rijs en Brussel. Dat heeft hoofdcommissaris Nordholt van de Amster damse politie gezegd tijdens een informeel gesprek met dagbladjour nalisten. dat de problemen met allochtonen de komende jaren sterk zullen toenemen. Nordholt wil dat criminele illegalen direct worden uitgezet naar hun land van herkomst buiten de Europese Ge meenschap. Allochtonen die hier lan ger dan een half jaar celstraf moeten uitzitten, zouden wat hem betreft Volgens Nordholt wil de regering de re aliteit niet onder ogen zien. „Het land stroomt vol met illegalen, maar de re gering houdt zich slechts bezig met formele procedures voor asielzoekers". De Amsterdamse politiechef voorspelt daarna tot ongewenste vreemdeling moeten worden verklaard. Het grootste deel van de straatroven, overvallen en inbraken wordt gepleegd door Noordafrikaanse zwerfjongeren. AntiUianen en Surinamers, zo blijkt uit politiegegevens. Ruim dertig procent van deze bevolkingsgroepen in de hoofdstad heeft een criminele achter grond. Meer dan de helft zit van hen zonder baan. Volgens Nordholt worden deze men sen aangezet tot hun delicten door het gebrek aan perspectief en de enorme discriminatie op de arbeidsmarkt. Al leen erkenning van hun problematiek. een d( lieve bestnjdinR \an de leugd werkloosheid, drugspreventie, opspo ring en uitzetting van criminele bui tenlanders is volgens hem effectief. Nordholt voorspelt dat de asielzoe ker van nu de migrant van morgen is. Daarmee wil hij aangeven dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat de stroom vreemdelingen de komende jaren afneemt. Integendeel, heel Euro pa wordt er volgens Nordholt door be ïnvloed: de bevolking gaat er anders uitzien door de instroom van met na me Afrikanen. De regering moet er haar beleid op afstemmen. Als politie chef kun je je vandaag de dag niet meer bezighouden met de vraag of al die illegalen hier mogen zijn. maar met de vraag lx>e de vrede onder die vele bevolkingsgroepen kan worden be waard. aldus Nordholt I)e hoofdcommissaris benadrukt dat hij er niet op uit is om angstgevoelens te kweken aan wel san te wakkeren Dat doen volgens hem de extreem rechtse politici wel die de situatie uit buiten om hun verwerpelijke ideeën aan de man te brengen. Nordholt zegt dat hij slechts ziin verontrusting wil lil i aat de politiek de maat schappelijke werkelijkheid niet langer ten in de hoop c schappelijke wc negeert uit angst voor stemmenverlies Ongeveer 1100 schoolkinderen hebben gisteren in Delft gebruikt voor de aanleg van een waterleiding in de Nicaraguaanse DEN HAAG ANP-GPD De boete voor zwartrijden blijft dit jaar 100 gulden. Pas op 1 ja nuari gaat dat bedrag terug naar 60 gulden, mits de kantonrech ters daarmee akkoord gaan. De ministers Hirsch Ballin van justitie en Maij-Weggen van verkeer en waterstaat hebben daarvoor gisteren toestemming gekregen van CDA en PvdA. WD en D66 vinden dat de boe te nu al omlaag moet omdat kantonrechters maar 65 gulden in rekening brengen. Maij verhoogde per 1 augus tus vorig jaar zonder enig overig de boete voor zwartrijden van 25 naar 100 gulden. De kanton rechters kwamen in verzet om dat ze deze boete buiten pro porties vonden. Uiteindelijk ga ven PvdA en CDA toestemming de 100 gulden te handhaven mits het kabinet voor 1 februari een samenhangend pakket maatregelen tegen zwartrijden zou komen. Het kabinet kwam niet verder dan een tussenrapportage, maar CDA en PvdA gaven ver der respijt. Enkele weken gele den kwam het eindrapport, met onder meer plannen voor meer conducteurs en een identifica tieplicht voor zwartrijders. Vol gens Maij is er voor dat eerste geen geld. De identificatieplicht kan er op 1 januari komen als de wet Anonieme Verdachten, waarvoor het ontwerp nu bij de Kamer ligt. wordt aangenomen. Maij bleef gisteren volhouden dat ze niet voorbarig heeft ge handeld door de boete vong jaar te verhogen. WD en 1)66 denken daar anders over. „De overheid heeft zich op het stuk van de handhaving belachelijk gemaakt", aldus Wolffensperger (D66), bijgevallen door WD'er Korthals. Ze verweten CDA en PvdA medeverantwoordelijk te zijn voor de ..mallotige situatie" bij het zwartrijden door er mee in te stemmen dat de bode voorlopig 100 gulden blijft ter wijl geen rechter die straf op legt ACHTERGROND DEN HAAG BART JOCHEMS Kosto wil wel, maar de asielpraktijk is weerbarstig Het lijk dat gisteren in Voort- huizen (Gelderland) is gevon den, blijkt het stoffelijk over schot te zijn van een man uit Den Haag. Hij is overleden als gevolg van een misdrijf. De man is de vader van het in augustus 1985 verdwenen 3-jarige meisje Michelle. Het meisje woonde indertijd bij haar gescheiden va der in Den Haag. Over haar ver dwijning doen nog altijd vele geruchten de ronde. Het kind zou mogelijk zijn vermoord, ter wijl andere geruchten spreken oor 20.000 e De vader I niet te weten Spanje steeds gezegd het meisje verblijft. Het enige dat hij ooit verklaarde betrof de ontvoering van het meisje uit zijn auto. Dat zou zijn gebeurd terwijl hij een puzzeltje voor haar kocht. Als dader wees hij destijds de (ver slaafde) moeder aan. Later ont kende hij dit verhaal echter weer. In 1988 werd de man door de Haagse politie twee maanden vastgehouden op verdenking van doodslag, maar de politie moest hem laten gaan wegens gebrek aan bewijs. Voorjaar 1990 hebben twee rechercheurs een onderzoek in Spanje ver richt. Daarbij werd gebruik ge maakt van een foto die toonde hoe het meisje er op dat mo ment uit zou zien. Ook dat le verde niets op. Omdat de vader niets over de verdwijning van het meisje wil de vertellen, werd hij in 1989 een jaar in gijzeling gehouden door de Raad voor de Kinderbe scherming. Ook toen hield hij zijn mond. De Haagse politie zei er na zijn vrijlating in febru ari 1990 nog steeds vanuit te gaan dat de vader wel kon, maar niet wilde zeggen waar zijn dochtertje is gebleven. De man woonde korte tijd in Lei den. De politie wil niet zeggen of zij een verband vermoedt tus sen de zaak van het verdwenen dochtertje en de dood van de vader. De nood is hoog. Dit jaar verwacht Kosto 25.000 asielverzoeken, terwijl het ambtena ren-apparaat op slechts 14.000 is ingesteld. Met de nieuwe maatregelen moeten er 20.000 verzoeken per jaar worden afgehan deld. Maar het is de vraag of dat lukt. De problemen beginnen al bij de invoe ring van de plannen, waarvoor Kosto 1 ok tober heeft geprikt. De Kamer heeft laten weten dat ze uitgebreid wil praten over de plannen van de commissie-Mulder, een door Kosto in het leven geroepen advies club. Mulder zit op vele punten op één lijn met de staatssecretaris. Maar er is ook een groot verschil. Mulder wil dat asielzoekers na één jaar automatisch een verblijfsver gunning krijgen, als Justitie tegen die tijd nog geen besluit heeft genomen. Kosto wil meer ruimte: de termijn moet steeds met zes maanden kunnen worden verlengd. Het risico dreigt anders dat vreemdelingen wor den toegelaten alleen omdat Justitie de tijd ontbreekt om een inhoudelijk oordeel te vellen. Verder bepleit Mulder dat elke asielzoe ker in Nederland de afloop van de (juridi sche) procedure moet kunnen afwachten. Om de overbevolkte asielzoekerscentra te ontzien, moeten die afgewezen asielzoekers zich periodiek melden bij de Vreemdelin gendienst. Kosto wenst echter de mogelijk heid te behouden om de afgewezenen vast te zetten. Een uitgebreide kamerdiscussie maakt invoering per 1 oktober vrijwel on haalbaar. Kosto gaat ervan uit dat de verschillende overheidsdiensten nauwgezet met elkaar zullen communiceren. Niet alleen dient een fatsoenlijke administratie van toegelaten, afgewezen en gedoogde asielzoekers te worden bijgehouden, ook de computerbe- Snelheid, daar gaat het staatssecretaris Kosto van justitie om. De afhandeling van asielverzoeken moet aanzienlijk worden versneld vanwege de toenemen de stroom asielzoekers die naar Neder land komt. Het pakket maatregelen dat Kosto, samen met de ministers Hirsch Ballin van justitie en d'Ancona van WVC deze week presenteerde, oogt Ingrij pend. Maar of het helpt? standen van bij voorbeeld vreemdelingen dienst en sociale dienst moeten op elkaar aansluiten. Op het moment is het strijk en zet dat af gewezen asielzoekers een uitkering bii de sociale dienst halen. Dat kan eenvoudig doordat de sociale dienst niet weet wie vol gens de vreemdelingendienst legaal in Ne derland verblijft. Die problemen moeten worden opgelost door de invoering van de Gemeentelijke Basis Administratie, een al omvattend computerbestand. Probleem: het GBA-systeem wordt pas over twee tot drie jaar operationeel. Over communicatie tussen overheden gesproken: Kosto en Hirsch Ballin melden in hun plannen dat op Buitenlandse Zaken een ;ntensie\er beroep /al worden gedaan. De diplomatieke posten dienen regelmatig zogenoemde ambtsberichten te verstrek ken. die de toestand in een land beschrij- Op basis daarvan plus informatie van bij- voorbeel Amnesty International bepaalt Justitie wie erkend word als politiek vluch teling. Maar op Buitenlandse Zaken is nog niet doorgedrongen dat lustitie het een en ander verwacht van de diplomatieke pos ten. „We hebben daar nog niet over over legd". zegt een woordvoerder. „Hoe dat in de praktijk moet. is nog niet duideli|k Voor illegalen die al tijden in Nederland verblijven en nergens geregistreerd staan, heeft Kosto geen andere oplossing dan een intensivering van de opsporing. Maar de politie, die een belangrijk deel van de op sporing moet verzorgen, heeft een eigen prioriteltenliJM Wie daarbij wat verder kijkt dan de lands grenzen, moet bovendien constateren dat van een EG-asielbeleid nauwelijks sprake is Een vreemdeling die in Duitsland arriveert, kan daar een asielverzoek indienen Vervol gens is het eenvoudig om de grens met Ne derland te overschrijden met achterlating van alle identiteitspapieren. De Nederland se autoriteiten zitten dan met het aloude probleem van een vreemdeling die weigert te vertellen wie hij is en waar hij vandaan 'Eindhoven vergelijkt appels met peren BNOHOVEN GW> Philips vindt dat burgemeester en wethouders van Eindhoven „ap pels en peren vergelijken" in een brief aan de gemeenteraad, waar in het aantal arbeidsplaatsen dat nog bij het bedrijf in Noord Bra bant verloren gaat op 3300 wordt geschat Het college schrijft dat in antwoord op vragen van de Groen links fractie in de raad Volgens een woordvoerder van het concern wordt momenteel af gewogen welke activiteiten binnen Philips blijven en welke kunnen worden verkocht, verzelfstandigd of opgeheven. Philips-topman Timmer heeft deze afwegingen aangeduid als de 'portfolio-keuze' van het concern. Hoeveel arbeidsplaatsen daarmee uiteindelijk zijn gemoeid, is volgens de woordvoerder in de verste verte niet te voorspellen. De portfolio-keuze is het laatste onderdeel van de Centurion operatie, die Timmer vorig jaar in gang heeft gezet. Het eerste on derdeel betrof het 'dichten van de gaten' bi| de zwaar veriiesgeven de activiteiten op het gebied van computers en chips. Het tweede onderdeel betreft een algehele personeelsreductie door de hele multinational heen. die wereldwijd on een verlies aan arbeidsplaatsen van tussen de 45.000 en 55.000 zal uitkomen. Deze efficiency operatie is nog volop aan de gang. Geen steun voor ajkeurende motie D66 OOt HAAG GfP-AMP CDA en PvdA hebben gisteren premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenland se zaken in bescherming geno men. Ze weigerden een motie van D66 te steunen waann staat dat de ruzie van het tweetal over Suriname „afbreuk doel aan de geloofwaardigheid van het buitenlands beleid D66 er Wolffensperger diende zijn motie dinsdag in tijdens een debat over Sunname. Daar bij stond het eventueel militair ingnjpen centraal. Minister Van den Broek wil dat niet uitslui ten. premier Lubbers deed dat in eerste instantie wel. Dinsdag sloot Lubbers zich echter bij zijn minister aan. Volgens het officiële stand putt is mgnipen nu alleen aan de orde als het Surinaamse Ir ger een staatsgreep pleegt, de regering in Paramaribo om in grijpen vraagt en andere landen samen met Nederland tot actie willen overgaan. Een solo-actie is uitgesloten De hele Kamer behalve de fracue van Groen Links keerde zich tegen een motie-Beckers (Groen Links). Daarin werd ge steld dat een Nederlands mill tair ingrijpen in Suriname „op geen enkele wijze aan de orde is De Kamer trok daarmee de lijn van vorige week door. toen een kamermeerderheid in na volging van Van den Broek mili tair ingnjpen niet onder alle omstandigheden afwees De Sunnaamse vakbondslop man (.hotkan heeft gisteren mi nister Pronk van ontwikkelings samenwerking gevraagd de op geschorte ontwikkelingshulp snel te hervatten „Een aantal sectoren van de Sunnaamse economie gaat anders kapot, Er kan niet worden gewacht tot de Sunnaamse overheid een volle .lig rfMMÉ het viel .ti ..i wikkelmgsprogram beeft uiige werkt Daarvoor is het al te laat Hoe langer hulp uitblijft, hoe er ger het wordt", aldus (.hotkan gisteren na «-en onderhoud met Pronk. Pronk blijft echter weige ren om dc hulp le hervatten als niet duidelijk ia waar het geld naartoe gaal SPEKTAKULAIRE ONKYO AANBIEDING! komt. Van terugzending kan dan geen spra ke ziin. Om dat probleem (gedeeltelijk) bet hoofd te bieden wordt een internationaal computerbestand opgezet, lammer alleen dat de betrokken landen het nog steeds on eens zijn over de standplaats van computer en personeel Voor de luchtvaartmaatschappijen heeft Kosto ook nog wat in petto. Wie een vlucht naar Nederland boekt en visumplichtig is. dient bij de incheckbaJie identiteitspapie ren te overleggen. De luchtvaartmaatschap pij moet een kopie maken van die papieren Mocht de reiziger de documenten bij aan komst 'kwijt' zijn. dan kan de Vreemdelin gendienst terugvallen op deze kopie. Een kopieerapparaat bij elke inchcckballe dus Wat vinden de luchtvaartmaatschappijen daarvan? Een woordvoerder van lustitie „Er is overleg gaande. We komen cr wei uit" /ie ook pagina 4 ONKYO TX 844 Tunerverilerker met een uitgongwermogen von 2x60 Watt RMS oan 8 Ohm De AM/FM tuner bevch.k» over 40 voorkeuzesfohons Inklusief systeemoKfcmdtbedwnmg Normale verkoopprijs /1099,- if* HIFIPRUS: Er ktn er meer één de beste rdn RAF Hél AMSTEROAM Rijnstraat 142 1». Tal 02O4441S11. RAF MVT HILVERSUM Ungeafraol 90 TM 035-217705 Maandag vanaf 13 00 uur geopend Oondardag koopavond.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3