Regio Groen Links wil klaarheid van Simons Bakker 'TGV-dorpen' naar het Binnenhof Bron voedselvergiftiging vaak moeilijk te vinden Kandidaat-agenten mogen alvast een handje helpen Extraatje politie vanwege werkdruk Leiderdorpers: minder ogb Leidse politieagenten helpen collega's 'op het platteland' Ontslagen bij reisbureau in Hillegom Vrijdag 7 juni 1991 Redactie: 071-161400 willem spierduk wim SCHRIJVER MEI N DER T V k houtman 19 NIEUWSLIJN Zomerzwerfkaart voor de bus Iedereen die een dagje voordelig met de bus op stap wil kan profiteren van een aanbieding van de NZH. De vervoersmaat schappij heeft de zomerzwerfkaart voor alle reizigers geïntro duceerd. Tot nu toe moest je met z'n tweeën de bus instappen om van zo n kaart gebruik te kunnen maken. De zomerzwerf kaart is geldig in de maanden juni, juli en augustus. Na afstem peling van de kaart kan de hele dag op alle lijnen van het stads en streekvervoer worden gereisd. Europazegels in Noordwijk Noordwijk Space Expo is volgende week dinsdag het decor van de uitgifte van twee nieuwe postzegels van 55 en 75 cent Het thema van de zegels: Europa in de ruimte. Estec-directeur Le Fèvre en Wubbo Ockels, de eerste Nederlandse astronaut, krij gen de eerste exemplaren. Verzamelaars kunnen de 'eerste dag' tussen 11 en 15 uur kopen bij een tijdelijk PTT-loket bij Estec. Op dezelfde dag wordt een ruimtevaart-postzegel-expo sitie in de hal van Space Expo geopend, die tot 30 juni duurt Wegwijzer geestelijk gehandicapten De Leidse uitgever ROZ Noordelijk Zuid-Holland heeft een (gratis) wegwijzer uitgebracht waarin informatie wordt gege ven over de zorg voor verstandelijk gehandicapten in en om Leiden, Alphen aan den Rijn en de Bollenstreek. In de wegwij zer zijn adressen opgenomen van instanties (gezinsbegelei ding, dagbesteding, werk en wonen) waarop een beroep kan worden gedaan. De uitgeverij is gevestigd aan de Rijnsburger- weg 160, tel. 071 -155311. Toestemming gebruik donororganen den haag/leiden. De WD hoopt te kunnen af spreken dat per ziekenhuis minstens een persoon aanwezig is die zich bezighoudt met or gaandonaties en de daarbij ho rende gesprekken met nabe staanden. In veel kleine zieken huizen ontbreken dergelijke functionarissen en dat zou het aantal orgaandonaties onnodig drukken, aldus een rapport dat in opdracht van Eurotransplant is gemaakt. Van de grote partijen reageert het CDA het voorzichtigst. Weliswaar vindt ook deze partij de gegevens ernstig, maar ze wacht met conclusies en maat regelen. D66-Kamerlid Kohnstamm vindt dat politici verantwoorde lijk zijn voor het tekort aan do nororganen. „Ze praten al twin tig jaar over een wet op de or gaandonatie en al die tijd is het aan de ziekenhuizen overgela ten of ze achter donororganen aangaan. De nieuwe wet, die na de zomer door de Tweede Ka mer wordt behandeld, moet meer regelen", aldus Kohn- Volgens artsen en patiënten organisaties leveren dergelijke regelingen te weinig op. Zij plei ten daarom voor een wet waar bij iedereen in beginsel voor do natie is, tenzij er uitdrukkelijk bezwaar is aangetekend, het zo genaamde 'geen-bezwaar-sys- teem'. Een meerderheid van de kamer heeft principiële bezwa ren tegen een dergelijke rege- jonge mannen en vrouwen die gesolliciteerd hebben naar een baan bij de politie in de Rand stad mogen alvast op de ver schillende bureau's in deze re gio hand- en spandiensten verrichten. De jongeren krij gen geen politie-bevoegdhe- den en worden ingeschakeld voor licht administratief werk, bij de receptie en bij het opha len en wegbrengen van auto's. Er zijn op dit moment 175 die in de Randstad bij de politie willen werken. Slechts een deel van hen kan al direct dit schooljaar terecht op de politieschool. Om de an deren te motiveren om te kie zen voor het district Den Haag en hen het wachten te bekor ten, mogen ze alvast op de bu reau's in dit district gaan wer ken. Overigens is dat 'mogen-' niet gespeend van eigenbe lang: de politie in dit district hoopt door het binnenhalen van aanstaande politieagen ten, de werkdruk te verminde- le derdorp monica wesseung Veel overwerk door personeelstekort aan de bel getrokken in verband met een nijpend personeelste kort (175 vacatures op 1 augus tus). Uitvoerende mensen moe ten daardoor veel extra werk verrichten. Naast geld is ook ex tra personeel toegezegd. De dienstcommissie dreigde enkele weken geleden met stiptheidacties en werkonder brekingen als er niet extra per soneel en dus extra geld zou ko men. Net als de voorzitter van de dienstcommissie verklaart Van Gangelen tevreden te zijn met het bereikte resultaat. „We moeten echter nog afwachten of de toezeggingen gestand worden gedaan". De Algemene Inspectie noemt de resultaten van het overleg 'baanbrekend, bevredigend maar tegelijkertijd uiterst ris kant'. Riskant is volgens voor lichter Folgerts dat er wel al geld is toegezegd, maar nog niet dui delijk is waar dit vandaan moet komen. De politiemannen in het district Den Haag die in de uitvoerende dienst zitten, kunnen de komende maanden op een leuke gratificatie reke nen. Het douceurtje is alleen bedoeld voor de ongeveer 400 man die de afgelopen maanden veelvuldig extra weekeinde- en avonddiensten heeft moeten draaien omdat er een slepend tekort aan mankracht is. De hoogte van het extraatje verschilt per persoon maar kan volgend waarnemend korpschef van het district Den Haag van de rijkspolitie H. van Gangelen oplopen tot enkele honderden guldens. De korpsleiding en de dienst commissie van het district heb ben bij de Algemene Inspectie Korps Rijkspolitie een miljoen gulden losgekregen, onder meer bestemd voor die gratificaties. Het district had bij de inspectie de 'normale' waarde 'zonder TGV en die ligt een stuk hoger. Dat vermoedt althans de belan genvereniging A4 die ook tegen de TGV vecht De fiscalisten van de Leider- dorpse belangenvereniging gaan de komende dagen uitzoe ken of het mogelijk is op grond hiervan bezwaar aan te tekenen tegen de belastingaanslag. De eigenaars en huurders van huizen in de Oranjewijk in Lei derdorp zijn te hoog aangesla gen voor de onroerend-goedbe- lasting. De waarde van hun hui zen is door de mogelijke komst van de train grande vitsse (TGV) al sterk gedaald. De be lastingaanslag gaat nog uit van De Tweede Kamerfractie Groen Links hoopt dat staatsse cretaris Simons kan aangeven in hoeveel gevallen wordt nagelaten om aan nabestaanden toestemming te vragen. Nu gebeurt regelmatig niets met een overledene die wel geschikt is om organen te leveren. Zelfs de organen van mensen die een codicil hebben ondertekend, blijven na overlijden soms ongebruikt. Ook wil Groen Links weten of de Leidse Stichting Eu- roplant gelijk heeft met de bewering dat wachtlijsten ver dwijnen wanneer ziekenhuizen zich beter zouden inzet ten. ling, die indruist tegen de in de Grondwet vastgelegde onaan tastbaarheid van het lichaam. Met dure beloftes zijn politici voorzichtig, al kunnen ze zich levendig voorstellen dat er ho gere bijdragen dienen te komen voor de uitnames. Te veel pre mie is echter ook weer niet goed. „Als je een codicil hebt, moet je erop kunnen vertrou wen dat je niet de pijp uitgaat vanwege je mooie organen", waarschuwt Kohnstamm (D66). De Tweede Kamer had al lan ger de indruk dat veel kleinere ziekenhuizen weinig doen om organen te krijgen. Een rapport als dat van Eurotransplant heb ben ze nooit onder ogen gehad, maar ze wisten al genoeg door het kleine aantal organen dat uit dergelijke ziekenhuizen kwam. Ook kende een Kamerlid als Kohnstamm het geval van een oogspecialist die in zijn Alk- maarse ziekenhuis meer hoorn vlies loskreeg dan in alle andere ziekenhuizen in de provincie bij elkaar. Als WD-Kamerlid E. Terpstra wordt geconfronteerd met het onderzoek in 11 ziekenhuizen in Noord- en Zuid-Holland zegt ze dan ook direct dat het bui tengewoon representatief is voor de rest van Nederland'. Wat 'Den Haag' vooral verbaast is dat in veel gevallen niet eens een handleiding voorhanden is voor het starten van een dona tieprocedure. En als er al zo'n handleiding is, is de inhoud vaak onbekend bij het perso neel. van Leiderdorp, Rijpwetering, Hoogmade en de andere dorpen uit de re gio die indringend met de komst van de TGV worden geconfronteerd, maken zich op voor een protestmars naar het Binnen hof. Gisteravond werd tijdens een vergade ring van de Belangenvereniging A4 duide lijk dat de roep om harde acties steeds dui delijker wordt. De vergadering was gepland in het Partycentrum in Leiderdorp, maar de opkomst was zo groot (400 man) dat zelf de ruim bemeten zaal van het centrum te klein was. Daarom werd de Hoofdstraat afgezet en de vergadering in de open lucht gehou den. De belangenverenigingen uit de om ringende dorpen waren ook aanwezig. De vergadering was bedoeld als signaal rich ting politiek dat de train grande vitesse (TGV) absoluut niet door de» ndo mag gaan rijden. luist die politici lieten het mas saal afweten. Zoals bij eerdere vergaderingen en voor lichtingsbijeenkomsten over de TGV al bleek, is ae bevolking in deze regio uiter mate ongerust. Er zijn nog steeds veel vra gen over de mate van geluidoveriast, over hoeveel en welke huizen moeten worden gesloopt en hoe de trein precies gaat lopen. De actiegroepen in de verschillende dor pen laten zich niet onbetuigd. Zo zijn de af gelopen weken in Leiderdorp en Rijpwete- ring 3000 handtekeningen opgehaald tegen de aanleg van een hogesnelheidslijn door het dorp. Met name de bewoners van Oran jewijk ajn vrijwel allemaal gemobiliseerd. „We moeten plannen maken voor harde re acties", was de mening van de aanwezi gen. Secretaris Mac. Gillavry van de beian- genvereniginH Leiderdorp zegde dat direct toe. .Zeker als de Tweede Kamer gaat de batteren over deze zaak. zullen we met bus sen naar het Binnenhof gaan Als de raad van Leiderdorp op 17 juni de TGV-probiematiek bespreekt, zullen be zorgde bewoners weer actie voeren. mazerswoude/ibden Van het eten van een met Sal monella besmette kip of garna len kun je flink beroerd worden, dat is bekend. Maar vaak weten slachtoffers helemaal niet welk eten hen bij een voedselvergifti ging de das om heeft gedaan. Ook de tientallen Hazerswoude naren die nu met hevige darm krampen en braakneigingen het bed moeten houden na een feestje afgelopen weekeinde in de Ardennen, weten niet precies welk stuk vlees of salade hen heeft geveld. En het is maar zeer de vraag of ze het ooit te weten zullen komen. Als mensen ziek worden van bedorven levensmiddelen is de preciese oorzaak vaak moeilijk te achterhalen. Wordt ergens voedselvergiftiging geconsta teerd. zoals nu op grote schaal in Hazerswoude, dan komt de Keuringsdienst van Waren meestal niet verder dan hei op sporen van de ivrmoedelijke bron van de infectie: het lag aan een de kip of het sausje was be dorven. "En dan nog is het vaak gis sen", zegt directeur 1 W. Cools- ma van de Keuringsdienst van Waren in Den Haag. "Vorig jaar hebben we 122 gevallen van voedselinfectie onderzocht waarvan we in slechts vijf geval len enige zekerheid hadden over de oorzaak. Dit geval is voor ons extra moeilijk omdat het om zoveel mensen gaat - leiden monica wesseung Agenten van de Leidse gemeen tepolitie tijdelijk gaan waar schijnlijk tijdelijk bij de rijkspo litie aan de slag. De korpslei ding van de Leidse politie praat binnen een week hierover met de dienstcommissie (de onder nemingsraad). Het uitlenen ge beurt uitsluitend op basis van vrijwilligheid. De rijkspolitie vergoedt de inzet aan de ge meentepolitie. Het is nog niet EXCLUSIEVE RACEFIETSEN ALTIJD OPMAAT GEMAAKT vanaf 995,- tot 8000,- volgens ons Bio-Racer- computerprogramma Regiodealer van Jan Jannen Basso Pinarello Vltu» Bio-Racer Altijd keuze uit 40 gebrwkte racefietsen De race-specialist voor de regio fietsen - wielersport Bloemhofstraat 39-43 Alphen aan den Rijn Telefoon 01720-73295 bekend om hoeveel politieman nen en -vrouwen het gaat. De rijkspolitie (RP) van het district Den Haag, waartoe deze regio behoort, kampt met een tekort van bijna 175 man en heeft bij de Algemene Inspectie om hulp gevraagd. Een van de toezeggin gen die is gedaan, is dat de RP mensen mag lenen van de ge meentelijke politiekorpsen. De RP betaalt geld aan de ge meentepolitie waardoor deze fi nancieel wat ruimer in haarjasje komt te zitten. De uitleen be treft de zomermaanden omdat het in verband met vakanties dan voor de rijkspolitie in de dorpen veel moeilijker is een voldoende bezetting van bureau en auto's te realiseren. De gemeentepolitie van Lei den heeft al eerder met de rijks politie besproken of het moge lijk zou zijn elkaar over en weer in drukke tijden te assisteren. Vandaar dat voorlichter Grave- land ook volmondig 'ja' zegt op de vraag of het korps ertoe be reid zou zijn. "We krijgen straks regiopolitie en dus is het goed nu al aan die regionale samen werking te timmeren. Dat doen we daarom nu al". Hij benadrukt dat de uitwis seling wel wederzijds moet zijn. "Wij assisteren hen nu, zij ons wellicht later". GraveUtnd hecht eraan op te merken dat assis tentie aan de RP wel betekent dat bepaalde minder dringende taken even blijven liggen moeten worden opgespoord. Zij moeten een vragenlijst invullen over het voedsel dat ze hebben gegeten en hun ziekteverschijn selen. Probleem daarbij is dat mensen vaak een slecht geheu gen hebben. Bovendien hebben we ook nog geen beschikking over vocdselresten die we zou den kunnen onderzoeken op bacterievorming. Het kan al met al nog weken duren voor we iets kunnen zeggen over de mogelijke oorzaak Als na enig speurwerk blijkt dat een bepaald stuk vlees de voedselvergiftiging heeft veroor zaakt. is het vervolgens bijna onmogelijk aan te tonen dat de schuld bijvoorbeeld lag bi) de slager die bedorven \1ees ver kochL Ook de wijze van bewa ren - te warm en de bereiding door de consument niet ge noeg verhit - kan bij bacterie vorming Immers een rol spelen. Bovendien gaat er lange tijd overheen voordat een eventueel onderzoek kan worden inge steld bij de desbetreffende win ketter. Hij of zij kan zjjn zaakje in die tijd weer op orde hebben gebracht en de partij dees waar net om ging allang hebben ver handeld. Coolsma ..We hebben vaak geen poot om op te staan „We kunnen de voedsel res tanten op bacteriën onderzoo ken en uitwerpselen van zieken, maar het is heel moeilijk om het hele traject wat ren produkt heeft afgelegd, van producent naar consument, na te gaan. )c kunt constateren dat een pro dukt is besmet met de Salmo- nellabacterie, maar waar en waardoor die is ontstaan is niet te geven Wc voeren controles uit bij winkeliers bij wie de spullen zijn gekocht maar dat levert vaak geen harde bewijzen op". altijd wd cc De drie andere gemeentelijke politiekorpsen in deze regio, dat van Alphen aan den Rijn, Noordwijk en Katwijk, reageren alle drie bijna gepikeerd op de vraag of zij mensen zouden kunnen uitlenen. "We zitten zelf op krepeer- sterkte. Vorig jaar is door de mi nister al tien man van het korps afgepakt, terwijl we toen eigen lijk al uitbreiding wilden vragen. We zitten dus zelf met een nij pend en vooral structureel te kort", reageert persvoorlichter I. van den Heuvel van het Alphen- se korps. Zijn collega's uit de twee bad plaatsen laten evenmin vrolijker geluiden horen. M. Smilde van de Noordwijkse politie noemt het verzoek 'onbegrijpelijk'. "We kunnen deze zomer niet eens behoorlijk onze eigen strandpost bezetten. Die sluiten we direct bij slecht weer. Ie kan dan toch toch niet verwachten dat we elders gaan inspringen? De Katwijlcse politie zou. zo verzekert voorlichter Houw- aart, echt wel bereid zijn men sen uit te lenen, maar ze zitten zelf al zo vreselijk klem'. Met de zomer in aantocht maakt Houwaart zich al zorgen over de bezetting van het korps. "Den Haag zit moeilijk, dat weten we. Maar de basispolitiezorg moet ook op een dorp als Katwijk ge waarborgd blijven". Voedselvergiftiging wellicht door Salmonella HAZERSWOUDE/ALPMEN A Onderzoek van de ontlasting van een zieke Ha- zerswoudenaar heeft uitgewezen dat een Salmo nella-bacterie waarschijnlijk de oorzaak is van dc massale voedselvergiftiging in Hazerswoude. Van de zeshonderd Hazerswoudcnarcn die afgelopen weekeinde een bourgondisch feest bijwoonden in de Belgische Ardennen, is ongeveer dc helft ziek geworden. Enkele mensen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Veel etenswaren waaronder salades. Idp. konij nen en sauzen zijn vanuit Nederland meegeno men en waren deels zelf bereid, deels kant en klaar gekocht. Een groot deel van het voedsel is volgrns de feestgangers gekoeld of diepgrvroren vervoerd. Ook in België is vlees gekocht drinkwa ter is gebruikt uit een bron ter plaatse. Dc GGD Rijnstreek en de Keuringsdienst van Waren in Den Haag hebben een uitgebreid on derzoek naar de vergiftiging ingesteld. Alle zes honderd feestgangers krijgen een vragenlijst thuisgestuurd mei vragen over het voedsel dat zr hebben gegeten en de ziekteverschijnselen. Vol gens beide instanties is het nog niet eerder voor gekomen dat zoveel mensen ziek werden na het eten van besmet voedsel. HILLEGOM ROZ* V Het Hillegomse reisbureau Cross Country Travels heeft voor zeven medewerkers ont slag aangevraagd Reden is de sterk verminderde belangstel ling voor de reizen naar niet- f uropese bestemmingen van het Hillegomse bedrijf. Cross Country Travels is ge specialiseerd in de meer avon tuuriijke en sportieve vakanties naar minder gangbare vakantie bestemmingen als lemen. India en landen in het Midden-Oos- P. de Groot, financieel direc teur van Cross Country Travel*, wijt de verminderde belangstel ling voor zijn reizen aan de gro te problemen in dc verschillen de landen ..Peru hebben wr bijvoorbeeld helemaal moeten afgelasten omdat het ministerie van buitenlandse zaken een ne- gatief rrisad.ie* l'.lf )l!TM is sinds de problemen op het plein van de Hemelse Vrede niet meer bijgetrokken. Daar kwam de Golfoorlog bij waar door mensen niet meer naar Turkije durven. India. Sri Lanka en Algerije zijn r in het nieuw* Het grvolg is dat we de helft van het aantal boe kingen hebben van vorig jaar In maart, ah eigenlijk al een poot deel \an de borkingrn binnen moet zijn. heeft het HU- legomse reisbureau werktijdvrr korting aangrvraagd „We hoopten dat de vtaag naar vtttp reizen nog zou aantrekken. Dat blijkt niet het geval, alleen rei zen naar Europese bestem min gen draaien gord Dat is bij ons maar een kïrin deel van het pakkrt". aldus De Groot. De vergadering van de Belangen Hoofdstraat werd afgezet en de ing A4 was gepland in het Partycentrum In Leiderdorp, maar de opkomst ring in de open lucht werd gehouden. groot (400 mensen) dat de FOTO MN MOt VASf De strandpost van de gemeentepolitie Noordwijk. „Die sluiten spaart weer mensen uit", aldus voorlichter M. Smilde. i direct als het niet druk is op het strand. Dat FOTO WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19