Regio 'Woningen Boschgeest moeten zo snel mogelijk worden gerenoveerd' Oud papier kost Zoeterwoude extra Nieuwe apotheek in Leiderdorp Politie: tekort aan mensen valt mee Verpleegsters VS snuffelen rond in Elisabeth-ziekenhuis 3 Vrijdag 7 juni 1991 Redactie: 071-161400 Ml EP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORJTH UCTVOET ER1CJAN WETE RINGS Eindredactie RAYMOND PEIL Vom^evwg SIMON DC GRAAF APOTHEKER LEIDERDORP: „Ik houd elke week spreekuur voor sporters Ik kan dan bandageren en intapen" „ZOALS HIER MET drugsverslaafden wordt omgegaan, is bij ons in de VS ondenkbaar" LEIDEN NIEUWSLIJN Dolen door dure riolen OEGSTGEEST Videocontrole heeft uitgewezen dat het riool in de Oegstgeester Schoutenburgstraat in slechte staat verkeert. Ook na controle van andere riolen bleek herstel op korte termijn noodzakelijk. De raadscommissie voor openba re werken was eerder deze week niet blij met deze dure be richten. 'Het kan geen beleid zijn om hier en daar een camera door het riool te sturen en dan maar tot reparatie te beslui ten', vond PvdA-er Wegman. Het riool in de Schoutenburger straat wordt in ieder geval gerepareerd, tussen 15 en 19 juli. Omwonenden ontvangen binnenkort bericht. Bewoners Bloemenweide tevreden ZOETERWOUDE Bewoners van de Zoeterwoudse nieuw bouwwijk Bloemenweide zijn in grote lijnen tevreden met het inrichtingsplan van de gemeente. Dit bleek deze week op een voorlichtingsbijeenkomst in de Corbuloschool aan de West- eindseweg. Wel willen de Bloemenweiders meer groen en bo men, maar ambtenaren wisten duidelijk te maken dat dat in veel gevallen niet mogelijk is vanwege kabels in de grond, nog aan te leggen wegen en andere obstakels. Momenteel is nog maar een klein deel van de (toekomstige) wijk bebouwd. De rest volgt in het komende decennium. Oegstgeestenaar verongelukt RIJSSEN (ANP) - Bij een ongeluk op de autosnelweg A-1 ter hoogte van de afslag Rijssen/Goor is de 40-jarige J. van Ees uit Oegstgeest gisteren om het leven gekomen. Hij bestuurde een vrachtwagencombinatie die door nog onbekende oor zaak in de rechterberm belandde. Als gevolg van een abrupte stuurcorrectie naar links kantelden de met hout geladen aan hanger en trekker. De chauffeur werd waarschijnlijk tijdens het kantelen uit de cabine geslingerd. Hij kwam onder de vrachtwagen terecht. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten moet alle mogelijkheden aan grijpen om de woningen in de wijk Boschgeest zo snel moge lijk te renoveren. Dat vonden de leden van de raadscommissie welzijn gisteravond. Wethouder J.W.E. van de Poel (WD) was het met hen eens. Wanneer de woningen worden opgeknapt kon hij echter niet zeggen. Bewoners van de Van der Houwendreef deden gisteren in deze krant hun beklag over de verloedering' van hun wijk. Het artikel lag gisteravond op tafel. De wethouder formuleerde de brief van de bewoners waarin het achterstallig onderhoud wordt geconstateerd als 'een betrekkelijk trieste vaststelling van een feit'. Dat de huizen moeten worden opgeknapt, on derschreef de wethouder volle dig. Hij noemde het moment van renovatie afhankelijk van de financiële tegemoetkoming van hogere overheden. De commissieleden waren het niet met de wethouder eens. "Waarom moeten we de reno vatie afhankelijk stellen van ho gere overheden? Er moet nü iets voor de bewoners worden ge daan". aldus CDA-ffactievoor- zitter W.J. Valkenburg, die sprak van een 'onaanvaardbare situa tie'. Ook P.P. Dordregter sprak van een 'niet te verkopen argu ment'. Wethouder Van de Poel gaf toe dat de gemeente 'als goede huisbaas de plicht heeft om al les te doen wat mogelijk is'. Hij vond het signaal van de com missie helder en beloofde alles te doen om dit project van de grond te tillen. De commissiele den worden uiterlijk augustus schriftelijk geïnformeerd. ZOETERWOUDE. Inzameling van oud papier kost laten weten dat zij landelijk met de gemeente Zoeterwoude dit de papierverwerkers overeen jaar waarschijnlijk meer dan is "was gekomen een prijs van 2 begroot. Ambtenaren hebben cent per kilo te betalen. Volgens berekend dat over de eerste drie de gemeente Zoeterwoude wil maanden van 1991 al ruim 9900 de firma die het papier uit deze gulden is uitgegeven, terwijl gemeente verwerkt het voor die voor het hele jaar een bedrag prijs niet doen. Ook andere ge- van ruim 15.000 gulden is gere- meenten zouden in ieder geval serveerd. B en W willen binnen- meer dan twee cent betalen. In leiderdorp vakgebied een speciaal tintje aan de nieuwe apo- theek kan toevoegen. Ze zegt: "Mijn man gaat ook homeopatische en drogisterij-artikelen voe ren en daarnaast aandacht geven aan sportvoe ding. Daar kan ik bij adviseren. Verder houd ik hier elke week spreekuur voor sporters, ik kan dan bandageren en intapen". Koningshuis Het echtpaar, dat nu elf jaar in Leiderdorp woont, heeft de behuizing van 180 vierkante meter voor een jaar gehuurd. Volgend jaar april verwacht het een 210 vierkante meter grote apotheek in het Koningshuis aan de Hoofdstraat te kunnen be trekken. Daarom wordt de opening aan de Mau ritssingel eenvoudig gehouden, met morgen een receptie waar genodigden de tekeningen van de Koningshuis-apotheek kunnen bekijken. Haanraadts tot slot: "We willen eerst en vooral dienstverlenend bezig zijn, goede informatie en voorlichting geven, kortom, eerste klas werk leve ren". Met deze voornemens gaat de derde apo theek van Leiderdorp aanstaande maandag van start In nauwelijks zes weken tijd heeft H.P. ('Paul') Haanraadts in Leiderdorp een apotheek uit de grond gestampt. Op 17 april kreeg hij zijn vergun ning van de gemeente. Aanstaande maandag opent deze derde apotheek van Leiderdorp de deuren. Haanraadt zegt een royaal gebied te kun nen bedienen: Leiderdorp, Zoeterwoude Rijndijk, de Leidse Rivierenbuurt en het Waardeiland. "De mensen die daar wonen, moeten nu naar Leiden of de Merenwijk". Terwijl zo n 3500 verschillende medicijnen en verbandmiddelen een plaatsje krijgen in de schappen, vertelt Haanraadts dat hij "een sub stantiële bijdrage wil leveren binnen de Leider- dorpse gezondheidszorg". Hij gaat van start aan de Mauritssingel 188, waar zes containers aan el kaar zijn geschakeld en omgebouwd zijn tot frisse ruimten, een nachtdienstverblijf, laboratorium, sterilisatiekamer en automatiseringskantoor, met twee assistenten en een apotheekhulp. Daarbij wordt Haanraadts gesteund door zijn vrouw Luke, die vanuit haar eigen fysiotherapeutisch kort nieuwe voorstellen doen aan de gemeenteraad om het te ver wachten tekort optelossen. Enige maan den geleden besloot Zoeter woude vanaf 1 april 13 cent garantiesubsidie voor oud pa pier te geven. Acht cent is be doeld voor de plaatselijke ver enigingen die het papier opha len en 5 cent gaat naar de pa- pierverwerkende industrie. Het aanbod aan oud-papier is mo menteel zo groot dat de verwer kers er niet meer voor betalen, maar zich laten betalen om het papier in ontvangst te nemen. Zoeterwoude wordt papier opgehaald door Als het ingezamelde m^ika^nn papier in de 'gewone' tamboers, door 'uilverbranding beland, is dat duurder de voetbalver dan subsidiëren Meer' Ook andere ge meenten hebben, evenals Zoe terwoude, besloten over te gaan tot subsidiëring van het opha len van oud-papier. Gemeenten willen het plaatselijke vereni gingsleven niet duperen, omdat dat dat vaak al jaren papier op haalt. Ook voor gemeenten is subsidiëring voordelig. Apotheker Haanraadts kan maandag toch in zijn keet i de slag. Rayoncommandant Zoeterwoude niet bezorgd ZOETERWOUDE ERIC MN "Het tekort aan politiemensen valt hier nogal mee, maar het contact met de bevolking wordt wel minder". Rayoncomman dant van de Rijkspolitie voor Zoeterwoude-Rijndijk H. van de Veek deelt niet de zorgen die enige tijd geleden in de ge meenteraad van Zoeterwoude werden uitgesproken over het tekort aan politiemensen. "Wel kunnen we minder surveilleren en incidenteel moet je sommige zaken een lagere prioriteit ge- De raad is bezorgd omdat door de gemeentelijke herinde ling het Zoeterwoudse kotps ook Koudekerk moet 'bedie nen'. Sinds de gemeenten Kou dekerk, Benthuizen en Hazers- woude werden samengevoegd tot Rijnevelt, zou de Rijkspoli- tiegroep Hazerswoude/Zoeter- woude hebben moeten groeien van 33 naar 38 man. De werke lijkheid is anders, want het korps zit elf man onder de sterkte. Voor het Zoeterwoudse deel van de groep valt de schade mee. Tien agenten zouden in het dorp gestationeerd moeten zijn en dat zijn er nu 8. "Wij moeten voor een deel de tekor ten in Hazerswoude opvangen", zegt Van de Veek. "en dat merk je hier in de diensten". Zoeterwoude lijkt een rustig dorp, maar dat valt in de prak tijk tegen, weet de rayoncom mandant. "Je hebt hier vrij veel criminaliteit. Het dorp ligt langs een snelweg en dat trekt veel dieven aan die even snel een in braak plegen en dan weer ver- De Zoeterwoudse politie controleert het profiel moet je in een dorp zalf afwikkelen. deze oude auto. "Zware aanrijdingen dwijnen. En ook de verkeers drukte. met de dagelijkse files op de Hoge Rijndijk kost ons een hoopwerk" Vacatures Van de Veek denkt dat er weinig reacties op de vacatures komen omdat de werkdruk voor poli tiemensen in de Randstad veel hoger is dan in het noorden, zuiden en oosten van het land. Ook de duurdere huisvesting in het westen speelt volgens hem een rol. "En met werving van nieuwe agenten los je de zaak op korte termijn niet op, dat kost een paar jaar" Ook door hogere salarissen kunnen agenten niet gelokt worden want dat laat de salaris structuur van de gezagsdragers in overheidsdienst niet toe. Het enige lichtpunt lijkt de vorming van regiokorpsen over twee jaar. Daardoor vervalt het on derscheid tussen rijks- en ge meentepolitie. waardoor agen ten makkelijker kunnnen door stromen van het ene naar het andere korps. Het werk in een klein dorp heeft positieve en negatieve kanten meent Van de Veek. "Het aardige is dat je hier veel meer zelf moet doen. wat bij korpsen in grotere gemeenten door specialisten wordt gedaan Zware aanrijdingen moet je zelf afwfkkelcn. maar ook een een voudige diefstal brengt meer werk met zich mee, In een stad draag je de arrestant na de aan houding over aan de recherche, hier ga je zelf verder met het Amerikaanse verpleegsters vertellen enthousiast over hun ervaringen in het Leiderdorpse St Elisabeth-ziekenhuis. •FOtoiof* v ARCHUfforo onderzoek FOTO WIM DUKMAN. lezers schruven Afvalbakken Kritische berichtgeving is nuttig en helpt ons allen verder. Fou tieve berichtgeving, berustend op apert foutieve informatie, wekt bij velen irritatie op, te meer wanneer die informatie kennelijk niet geverifieerd is. In het Leidsch Dagblad van 4 juni schrijft u op pagina 19: "Een piepklein deel van de Lei derdorpers heeft inmiddels twee bakken." De feiten liggen echter precies omgekeerd. Begin maart hebben in Lei derdorp 5400 van de 5500 huis houdens uit de laagbouw twee afvalcontainers ontvangen. Ca. 100 huishoudens uit de nieuw bouwwijken doen het nog met één bak. Niet een piepklein deel. maar de overgrote meer derheid (plus minus 98 procent) heeft dus volgens plan in twee weken de bakken gekregen! Wel is waar dat de invoering van de gescheiden inzameling bij de hoogbouw (flats) door ziekte enige vertraging heeft op gelopen. Niettemin zijn de meeste fiatbewoners reeds voorzien van een groen afval emmertje en zijn de flats voor zien van wijkcontainers. L Velhorst chef projectbureau milieu gemeente Leiderdorp HERSTEL - IN HET bericht over de inbraak bij een juwelier in de Leiderdomse Winkelhof is gisteren een foutje geslopen. Een ieder die inlichtingen wil verschaffen kan hellen naar de politie in Leiderdorp, tel. 071 411421. Abusievelijk was het nummer van de politie In Voor schoten vermeld. LEIDERDORP MARINSKE HORSTMAN Vier Amerikaanse verpleegsters en hun begeleidster vinden de gezondheidszorg in Nederland maar ingewikkeld. Via een uit wisselingsprogramma met het Leiderdorpse St. Elisabeth-zie kenhuis en het Alphense Rijnoord brachten de vijf ver gen vier weker door. Een groepje Nederlandse leerling-verpleeg sters is voor acht weken vertrok ken naar de Verenigde Staten om daar mee te lopen in een ziekenhuis. Het uitwisselingsprogramma met verpleegsters uit de Ver enigde Staten kwam toevallig tot stand, vertelt H. Versloot, hoofd verplegingsdienst van het Leiderdorpse ziekenhuis. „Het plan werd geboren toen een verpleegster van de Amerikaan se Clemson University in South Carolina tijdens een bezoek aan Nederland vroeg of het mogelijk was hier stage te lopen.' Na verschillende gesprekken over en weer en een oriënterend be zoek vond vorig jaar de eerste uitwisseling plaats De twee samenwerkende Ne derlandse ziekenhuizen willen dat verpleegkundigen van hun buitenlandse ervanngen Ieren en de goede dingen overbrtm- gen naar het eigen gezond heidssysteem. Doel van de Clemson University is vooral een breder beeld krijgen van de medische gezondheidszorg in Nederland. Het St Elisabeth ziekenhuis hoopt de verpleeg kundige opleiding aantrekkclij ker te maken door leerling ver pleegsters internationale erva ring te laten opdoen. „In de toekomst zal de uitwis seling misschien op een bredej vlak plaatsvinden. Als het zover is roepen we een stichting in het leven, anders wordt het te kostbaar", zegt Versloot. Enthousiast De Amerikaanse verpleegsters vertellen enthousiast over hun ervaringen. „Het is opvallend dat alle mensen hier verzekerd zijn. Bij ons is dat niet zo en daar zijn we niet trots op", geeft begeleidster en tevens docente I. Milstead een opmerkelijk feit Door het taalprobleem van de Amerikaanse verpleegsters was het voor hen niet mogelijk mee te draaien In het ziekenhuis. Tijdens hun verblijf in Neder land hebben zij verschillende gezondheidinstellingen bezocht waaronder de aids-afdeling van het Academisch Medisch Gen trum in Amsterdam, psychiatn iche inrichtingen, verzorgings centra. Ook bezochten zij de Bouman Stichting in Rotter dam, waar drugsverslaafden worden opgevangen en bege leid. „Zoals hier met drugsverslaaf den wordt omgegaan is bij ons ondenkbaar", vertelt verpleeg ster S. Dell er. „Bij ons worden zij behandeld als criminelen en opgesloten. Daarmee lossen wij het probleem niet op. Hier in Nederland worden drugsver slaafden behandeld als mensen en krijgen ze de kans af te kic ken wanneer zij daar aan toe zijn. Ook wordt hier veel merer voorlichting over drugs gege Opvallend Andere opvallende verschillen tussen de Amerikaanse en de Nederlandse gezondheidszorg liggen op het terrein van de psy- rhiatrische inrichtingen en de kraam verzorging „Wanneer een Amen kaan se vrouw moet bevallen, ligt zij na de bevalling een of twee dagen in hel zie kenhuis en daarna moet zij naar huis Kraamverpleging bestaat bij ons niet. Van de vrouw wordt verwacht dat zij enkele uren na de bevalling zichzelf weer kan redden schetst de Amerikaanse S. Wimberfy de si tualie in haar moederland Met de psychiatrische innch tingen is het in Amerika nog treuriger gesteld. Patiënten die het zich kunnen veroorloven zoeken hun heil bij een van de vele privé klinieken De situatie in de publieke inrichtingen ix erbarmelijk. „De toestanden van vandaag zijn tc vergelijken met de taferelen die tc zien zijn in de film 'One flew over de Cuckoo's nest'. Lr worden nog steeds veel medicijnen ge. bruikt, vertelt begeleidster Milstead. ..Alleen door uitwisselingen als deze leer je hoe de grzond beidszorg in andere landen werkt Ie steekt een heiebod on van het Nederlandse, maar ook van je eigen systeem". condu- deert de docente enthousiast Op enkele punten verschillen de verpleegstersopleidingen. De Amerikaanse verpleegkundigen dragen ten opzichte van de Ne derlandse verpleegsters meer verantwoordelijkheid. Ook mo gen zij op de universiteit allerlei onderzoeken verrichten, iets wat in de Nederlandse zieken huizen alleen doktoren is toeee staan ..Dat nog niet grdipfo- meerde Nederlandse verpleeg kundigrn mee mogen doen in ren Amerikaans programma is uniek", licht coördinator H. Ro mijn toe De Nederlandse verpleegsters keren op 19 juli terug van hun reis naar dc vs ZOETERWOUDE LUKT een rustig dorp. maar ..|e hebt hier vrij veel cnmina liteit". zegt de politie Toch derde apotheek in Leiderdorp PetMAAGOBOBtPOI»* In Leiderdorp woedt een apo ihekenoor log die voorlopig in hel voordcel van de nieuwe apotheker, H.P. Haanraadts, is beslecht. De eiecnaars van de apotheek aan net Loevrstcin. G.B. Hof en I.G.H. Hubert, pro beerden via een spoedproccdu re tevergeefs te verhinoeren dat hun nieuwe collega zich maan dag aanstaande vestigt. Staatsraad 1 H Biaauw van de afdeling rechtspraak van de Raad van State werd donderdag met het conflict geconfronteerd Voor hem diende een spoed procedure, die is aangespannen door dc eigenaren van de apo theek aan de Locvestcm. G 11 Hof en IjGJH Hubt It I Idt I dorp zou te klein zijn voor drie apotheken, want ook in het centrum zit al een geneesmid delen winkel. Officieel ging het donderdag in I Vn Haag slethts om 1 vergunningen. Hof en Hubert klaagden over de bouwvetgun ning. die de gemeente verleen de voor het plaatsen van een porto-cabin naast de praktijk van fysiotherapeut Ouvvckerk aan de Mauritssingel Daar wil; Haanraadts een apotheek in richten. Tevens heeft de ge meente |.J. Arhouvv bv een bouwvergunning verleend voor de bouw van een pand aan de Hoofdstraat. Daann komen op termijn een apotheek en drie woningen. Haanraadts beeft te kennen gegeven in de toekomst naar de Hoofdstraat te willen verbuizen met zijn bedrijf. Dan komt hij in de nabijheid van de loevestcin-apotheek te zitten. Volgens Hof en Hubert van Loevestcin had dc gemeente de bouwvergunningen nooit mo gen verlenen zonder naar de concurrentieverhoudingen bin nen dc gemeente te kijken. De loevestcin anotheek Ix-cft on geveer 8000 Vlanten, de farm» ceut in het centrum van leider dorp zou rond dc 12.000 klan ten hebben Ongeveer 10 000 klanten zouden nodig zijn om iwdÉbd n I uum 1 leiderdorp telt slechts 20 000 Woordvoerder R. de Haan (Ruimtelijke Ordening) van de gemeente zei dat dc gr meente wettelijk gezien niet op concur - rentieverboudingen mag letten Volgens het ter plaatse gekiende bestemmingsplan kunnen de bouwvergunningen worden af gegeven Toen dat was vast gr stckf. zou de gemeente vei plicht zijn geweest de bouwvet gunningen af tc geven Vier cent voor oud papier in Voorschoten VOORSCHOTEN* Verenigingen krijgen vier cent subsidie van de gemeente Voor schoten voor bet inleveren van oud papier De papierhandel krijgt maximaal vier irnt voor de verwerking ervan. De leden van'de raadscommissie open hare wrrken gingen gisteravond met dit raadsvoorstel akkoord In andere gemeenten worden af cn toe hogrre bedragen gege ven Wethouder IWI van de Poel (WO) merkte op dat hij niet hang h voor papirrtoerls me Hij heeft niet grmerkt dat verenigingen met grote hoe vrdhcdrn papier de gemeente grens passeren om een paar centen meer als opbrengst te DE GEMEENTE VOORSCIIO TEN beeft een nieuwe mede werker gevonden die samen met een aantal vrijwilligers bei onderhoud van de educatieve tuin voor zijn rekmmg neemt De man volgt (V Buis op. de vroegere directeur openbare werken VRUETUD Hockey-coryfeëen De leiderdorpse hockeyvereni ging Alecio laat komende zater dag Nederlandse hockcy-cory feeën van 60 jaar en ouder spe len tegen Belgische coliegAs Aanvang één uur op het Alecio onderkomen in sportpark De Bloemcrd in Leiderdorp Puzzdtocbt Fen puzzeftocht op de flets wordt aanstaande zaterdag in Warmond gehouden Vertrek punt is bet schoolplein van ba sissrhooi De Waaier en de ver trrktijd is drie uur Voor infor malie 01711 10959 Expositie afval De expositie over aft-al die vor weekeinde in leiderdorp - grhouden. wordt luimende dag overgedaan. Tussen dnr en vijl uur is de tentoonstelling te zien in het Milieu (duratief Centrum in park De Houtkamp

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17