Leiden Plan voor hotel op bom-terrein De schouwburg in de verkoop en een wethouder op straat Bakker 2,6 centhoier 'Balpenmoord walgelijk' Opmars groene driehoek Energiebedrijf: uitkering aan gemeenten halveren 171 f weru 'Steekvrije' bijenstal op milieumarkt Fruitbuurt ontevreden over groen Vrijdag 7juni 1991 EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN l£EFMANS T VTSSER W1M WEGMAN 13 EEN BINNENSTADHO TEL kan misschien meer toeristen naar Leiden lok ken. NIEUWSLIJN Informatie-avond over bezuinigingen Leidenaars kunnen niet alleen schriftelijk reageren op de be zuinigingsplannen van het college van B en W, er wordt in sep tember ook een informatie-avond gehouden. Dan kan ieder een mondeling zijn steun betuigen of zijn grieven spuien. Wethouder S. de Vreeze (financiën) zegde dat gisteravond toe tijdens een commissievergadering. De voorstellen, die sa men 10 miljoen opleveren, liggen ter inzage van 20 juni tot en met 31 augustus. Het verzoek van de WD om het alternatieve bezuinigings plan van deze partij ook bij de inspraak te betrekken, wees De Vreeze af. „Het is ons plan niet, dus als college kunnen wij dat moeilijk de inspraak in doen." Jongen (16) zonder reden mishandeld Een 16-jarige jongen uit Leiden is gisterochtend rond half acht op de Zijlsingel mishandeld. De fietsers werd zonder aanlei ding door twee bromfietsers aangehouden. Ze sloegen hem in het gezicht en staken hem met een onbekend voorwerp. De jongen liep, naast blauwe plekken, snijwonden aan gezicht en armen op. Van de daders ontbreekt elke spoor. Schoorsteenmantel verdwenen De Katwijkse eigenaar van een gekraakt pand aan de Hoge Rijndijk heeft aangifte gedaan van een verdwenen-schoor steenmantel. De historische mantel ter waarde van tiendui zend gulden moet tussen 9 mei en eergisteren uit het kraak pand gehaald zijn. LEIDEN «EMIEL FANGMANN Voor het vijftiende jaar organi seert de Imkersvereniging Lei den e.o. morgen de milieu-bij- enmarkt. Met de klanken van het Jeugd Symfonie-orkest Bol lenstreek wordt de markt rond de Sterrenwacht om tien uur geopend. Traditiegetrouw staat niet alleen de bijeenteelt cen traal. „Ruim vijftig particulieren en organisatie hebben zich voor de markt ingeschreven. We ver wachten duizenden bezoekers", zegt M. Amoldus van de com missie die de dag organiseert. Imkers hebben op de markt een 'steekvrije' bijenstalge- bouwd, waarin bezoekers vanachter een plastic gordijn de imker bezig kunnen zien. Ook een bijenvolk, dat uit tiendui zenden bijen bestaat, kan van binnen uit in de korf bekeken worden. Daartoe is de korf op een glasplaat gezet met daaron der een grote speigel en een lamp. In lajkkasten kunnen be zoekers de bijen over de raten zien lopen. Op de markt, waar milieu vriendelijkheid het sleutelwoord is, zijn zijn onder meer het We reld Natuur Fonds, Staatsbos beheer, de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten en de Echte Nederlandse Fiet sers Bond aanwezig. Zij geven uitleg bij hun werk en doelstel lingen. Dit jaar nemen aan de markt twee basisscholen mee; de Emmausschool uit Voor schoten en de Apollo-school uit Leiden. De Apollo-Montesso- Het zogeheten bom-terrein aan de Morssingel is een uit stekende plek voor een 'binnenstadshotel', H. Amptmeij- er, hoofd directie economische zaken. Volgens hem be staat in Leiden de behoefte aan een nieuw hotel in de 'iets duurdere middenklasse'. Hij wil dat onderzoek wordt gedaan naar de vraag of Leiden inderdaad meer toeristen trekt als er nog een hotel in de binnenstad ver rijst iFioFN.iANFT van dijk nog toestemming geven voor het onderzoek. Voor het terrein waar begin jaren tachtig een bom uit de Tweede Wereldoorlog werd ge vonden, bestaan ook andere plannen. Er kunnen bijvoor beeld (studenten)woningen worden gebouwd. In het verle den bestond ook het idee om op die plek een vierde parkeer garage neer te zetten. De gemeeente heeft de buurt bewoners beloofd pas te gaan Die studie moet ook uitwijzen welke plaats daarvoor het meest geschikt is. Volgens Amptmeijer komen behalve het bom-terrein ook alle andere lege plekken in het centrum in principe in aan merking. „Je kunt bijvoorbeeld denken aan de Kaasmarkt, of de Hooglandse Kerkgracht waar het museum voor geologie en mineralogie is leeggekomen." Het college van B en W moet bouwen op het terrein als er een ander speel terrein in de omge ving beschikbaar is. Dat is nu het geval, omdat de school aan de Bloemfonteinstraat wordt gesloopt. Het gebouw was in gebruik bij de school De Brug en het daaraan verbonden pe dologisch instituut. Deze instel lingen zijn in april verhuisd naar een nieuw pand aan de Wassenaarseweg. Er is nog wel gekeken of het schoolgebouw geschikt was voor kinderopvang of voor ate lierruimte. Het kostte echter te veel geld om het gebouw op te knappen. „Van binnen ziet het er nog goed uit. maar het dak, h^l geraamte en de fundering zijn er zeer slecht aan toe", al dus L Meijer van de gemeente lijke stadsbeheer. Het schoolgebouw aan de Bloemfonteinstraat wordt langzaam maar ze ker met de grond gelijk gemaakt foto mico nmns Bezuinigingen die het niet haalden vervolg van pagina 1 LADEN» KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK De schouwburg verkopen aan een particulier en alle filialen van de bibliotheek sluiten. Het zijn enkele plannen die over de burelen van het Leidse stadhuis zijn gegaan. De gemeente-amb tenaren stelden de maanden op verzoek wethouders een bezuinigings pakket samen, dat eruit ziet als een reusachtige goocheldoos met talloze verdwijntrucs. De gemeente Leiden moet dit jaar in elk geval 5,6 miljoen gul den bezuinigen, maar wil voor de zekerheid 10 miljoen gulden besparen. De creatieve ambte naren kwamen samen tot een bedrag van 24 miljoen gulden, dat de gemeente kan s de uitgaven. Minimaal, want van een heleboel ambtelijke plannetjes is nog niet te zeggen wat zij aan bezuinigingen ople veren. De sluiting van de bibliothe ken bijvoorbeeld had een slor dige 500.000 gulden opgeleverd. De verkoop van de schouwburg, die een jaarlijks verlies van 1,2 miljoen gulden boekt, was goed geweest voor 600.000 gulden. Het schrappen van het school zwemmen had 200.000 gulden in het laatje gebracht. Uit deze lijst stelden de wet houders de afgelopen weken zelf een pakket samen. Van de voorstellen die het uiteindelijk niet haalden, zoals de verkoop van de schouwburg, heeft deze krant nu een lijstje in het bezit. Een greep. De zwembaden wor den afgestoten en de tarieven verhoogd (besparing 250.000 gulden), terwijl de tennisbanen worden geprivatiseerd (250.000). De Stadsgehoorzaal wordt zelfstandig waarmee de gemeente 270.000 gulden be spaart. Ook de dienst Informa tie en Automatisering, verant woordelijk voor het financieel beheer, wordt eigen baas (730.000) en de directie gebou wen wordt helemaal opgeheven (200.000). De begraafplaats Rhijnhof is ternauwernood ontkomen aan een bezuiniging van 100 000 pilden. De Idnderopvang had net met 96.000 gulden minder moeten doen, terwijl er 54.000 gulden minder was geweest voor vandalismebestrijding. Voor het leerlingenvervoer moest de gemeente maar 90.000 minder uittrekken. Het opmerkelijkste voorstel is wel het afschaffen van een wethou der, waardoor ook een be- stuursmedewerker en secreta resse wegkunncn: besparing 200.000 gulden. Het hele lijstje van bezuini gingen die er niet komen is 14 miljoen gulden waard. Mocht de gemeente ooit nog meer moeten bezuinigen, dan ligt het scenario vast klaar. Dan kunnen bijvoorbeeld de tarieven van de kunstuitleen omhoog (bespa ring 25.000 gulden). De ambte naren die ook al hadden voor zien dat de Schouwburg niet verkocht zou worden, hebben ook al een tariefsstijpng in pet to voor het geval dat YKiomt Bewoners van de 's Gravesan destraat en omstreken (Zuid- West) zijn een handtekeningac tie gestart om te protesteren te gen de slechte staat waarin het groen in de wijk volgens hen verkeert Ze weigeren de ver hoogde bijdrage voor de groen voorzieningen te betalen Ze zijn kwaad op woning bouwvereniging De Sleutels die het groenplan onlangs heeft uit gevoerd. In oktober van liet vo rige jaar presenteerde de ver huurder het definitieve plan voor nieuw groen in de Fruit buurt van Zuid-West. De verbet en ngsoperatie is nu klaar, maar de bewoners zijn te leurgesteld Ze menen dat IX' Sleutels haar afspraken niet is nagekomen. Veel plekken zijn niet of nauwelijks beplant, er liggen gewone stoeptegels In plaats van sierbestrating en de beplanting is te klein, zodat honden door de borders lopen. De bewoners moeten voor der geljke voorzieningen wel meer betalen. De maandelijkse bij dragen stijgt van R gulden naar bijna 14 gulden. De bewoners hadden gevraagd deze verho ging van de service-kosten te spreiden ov er twee jaar Volgens hen heeft De Sleutels dat toege zegd. maar houdt ze zich niet aan de afspraken. De huurders dachten aan verhogingen in dril kun op I inii im 1901 1992 en 1993. IX* Sleutels ben* kent de helft voor dit jaar en het restant volgend jaar Inruilaktie W,| hebben Mn tekort UT nruillieuin. durom |ewn nu een vttn hof, "wuilpni, voor uw oud, fwa Dealer van alle grote merlten fietsen - wielersport Biocmhofttra»t 39.43 Alphen aan den Rijn Telefoon 01720-7 J29S ar konden bezoekers zonder levensgevaar op de milieubij- s van het bijenleven te weten komen, foto loekzuyder- DUIN rischool houdt zelf bijen in haar heemtuin. Morgen staat de school op de markt met informatie. Kinderen verkopen zelfgemaakte spulle tjes waarvan de opbrengst naar de S.O.S-kinderdorpen in Tibet gaat. In andere kramen worden demonstraties van nijverheid gegeven als houtbewerking, ke ramiek, droogbloemen maken ling zorg en aquarelleren. Er worden bij enfilms vertoond, poppenthea ter The Buicks treedt op en voor de muzikale verstro het Waterbies Kwartet. De markt is gratis toeganke lijk. Bezoekers nebben morgen eveneens gratis toegang tot de aan het marktterrein grenzende Hortus Botanicus. De gasprijs gaat 1 juli met 2,6 cent per kubieke meter om hoog. Het gastarief is gekoppeld aan de gasolieprijs. Door toe voeging van brandstofheffing, milieutoeslag en BTW komt de totale prijs op 57 cent per ku bieke meter gas. De gasolieprijs beïnvloedt ook de prijs die voor stadsverwar ming wordt betaald. De prijs van 1 gigajoule warmte stijgt met 1,70 gulden naar 25,45 gul den. De tarieven voor elektrici teit worden 1 januari aangepast. Vanaf die datum worden de tijdstippen waarin een speciaal laag tarief geldt uitgebreid. Zo worden op algemeen erkende door-de-weekse feestdagen geen normaaltariefuren meer toegepast. Verder wordt het ta rief voor openbare verlichting in gemeenten verhoogd. LADEN* ROYKLOPffR LEIDEN «KAREL BERKHOUT Een aantal Leidse raadsleden werd vorige week bij een verga dering opgeschrikt door een man op de publieke tribune die zijn verhaal kwijt moest. „Zelfs een paar telefooncellen neerzet ten kan de gemeente niet zon der problemen", begon de win kelier een kastje-naar-de-muur- verhaal. De politici wisten zich geen raad met het verhaal, maar herinnerden zich alle voornemens- over bestuurlijke vernieuwing en beloofden de zaak te zullen uitzoeken. De man arriveerde onlangs bij zijn winkel in de Herenstraat en vond daar een aantal grond werkers bezig voor de deur. „De telefooncel kwam precies voor de deur te staan, zodat ik er niet meer in of uit zou kunnen. Die PTT-mensen wilden de cel niet verplaatsen, want hij stond op de kaart op die plaats aangege ven. Toen ben ik gaan bellen en eindelijk is het mij gelukt dat ding een paar meter op te schuiven." De PTT zet dit jaar 45 nieuwe frisgroene telefooncellen neer in de stad en dat is niet aan ieder een voorbij gegaan. De vierkan te en driehoekige glazen huisjes staan al her en der verspreid, veelal nog zonder telefoon. Lei denaars kunnen straks in de nieuwe cellen het alarmnum mer 06-11 gratis draaien; „Dat is toch een extra service van de PTT", vindt 'telefoon-ambte naar' R. Verplancke van de ge meente Leiden. De telefooncel len komen daarmee in plaats van de 'alarmpalen' die de ge- „Zelfs een paar telefooncellen neerzetten lukt de gemeente niet. meente aanvankelijk had ver Verplancke heeft een andere lezing over de gewraakte tele fooncel in de Herenstraat; „De winkelier wilde de cel een paar meter opschuiven, omdat hij zijn vuilniszakken ergens neer wilde zetten en dat is geregeld Volgens Verplancke valt het tot nu toe erg mee met de hoeveel heid reacties op de plaats van de cellen. „Het aantal reacties op de plaats van allerlei afval containers was veel groter. Blijkbaar begrijpen de mensen de noodzaak van de telefoon cellen." Er was iemand die een cel te genover De Waag erg lelijk vond. „Dat kon niet anders. Er moest in die muur eerst een alarmpaal komen en nu dan een telefooncel. Ergens anders was geen plaats zegt Ver plancke. Bij het stadhuis heeft de PTT zojuist een derde cel ge plaatst, omdat de drukte daar De nieuwe cellen inbegrepen zijn er in Leiden ongeveer 80 te lefooncellen. Dat is nog iets minder dan begin jaren tachtig, toen de PTT het aantal drastisch verminderde wegens vandalis me. Volgend jaar komen er naar schatting 30 telefooncellen bij „en dan hebben wij met onge veer 110 cellen een aardige hoe veelheid voor een stad als Lei den." Suggesties voor de plaats van die nieuwe cellen, zijn er ge noeg. „Mensen willen meer cel len bij het station, waar het al tijd druk is. Maar ook zijn er een paar tips voor cellen in Vree wijk, waar /e langs het spoor ontbreken. Daar zijn wel volks tuinen en die mensen moeten ook kunnen bellen. Daar had den wij eigenlijk nog niet aan gedacht." Het recherche bijstandsteam dat de 'balpenmoord' onder zoekt op de 53-jarige Mary Ter wiel-De Meijere aan de Witte Rozenstraat spreekt van een ïurtenis'. De da- leeft de pen geheel door het oog van het slachtoffer heen g'-dn.H De dodelijke pen werd bij de sectie in het hoofd aangetroffen. Uitwendig was de pen niet te zien. Volgens politiewoordvoe- der Graveland is een soortgelij ke doodsoorzaak nog niet eer der voorgekomen. De politie tast nog volledig in het duister omtrent het motief voor het misdrijf. Roofmoord wordt nagenoeg uitgesloten omdat niets uit de woning wordt vermist. Evenmin zijn sporen aangetroffen van braak. Het slachtoffer woonde alleen in de woning, ze werkte op een onderwijsinstituut in l>eids- chendam. De recherche is bezig met een grootscheeps onder zoek naar net verleden van een vrouw. Een omvangrijk buurt- Volgens een oogarts van het AZl moet de dader behoortjk veel kracht hebben gezet om de balpen door het oog te drukken Het oog is omgeven door vnj stevig weefsel en voor je de her senen bereikt moet je ook nog door de schedel heen Het stoffelijk overschot van hef slachtoffer werd op zondag fel) door haar gen denken dat ze dc vrijdag of zaterdag daarvoor Is vermoord Sommige Lei denaren storen zich a De Waag. De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland wil de fusie-uitke ringen aan gemeenten halve ren Deze bijdragen, in totaal 38 miljoen gulden nu. zouden moeten worden teruggebracht tot zon 20 miljoen gulden. Deze maatregel is nodig om de financiële positie van de EWR enigszins te verlichten. "We zit ten zo langzamerhand in een precaire situatie aldus alge- uaw dm m i Hdp— Gaan de gemeenten akkoord met dit voorstel dan wil Ha- ijkens de fusie-uitkeringen ove rigens niet in een keer terugbe talen. Dat zou een te grote aan FIETSVIERDAAGSE - De jaar lijkae fietsvierdaagse start vol gende week op 10 iuni Er zijn vijf avonden beschikbaar om vier tochten (15 of 30 km af te leggen Inschrijving maandag rn dinsdag (18 30 uur) bij het clubhuis van Swift aan de Roomburgcrweg slag zou op het eigen van het nutsbedrijf. Voelen de gemeenten niets voor een soort kwijtschelding van de fusie-uitkeringen dan wil dt i wh de Ibde-uidmfcifBn over een langere periode uitbe talen. Afgesproken is dat de ge meenten over een periode van tien jaar in totaal 60 miljoen gulden krijgen. De EWR zou die periode willen verlengen om wat meer financiële speelruimte te krijgen. Ruim 22 miljoen gulden is in middels al uitgekeerd aan de di verse gemeenten. De EWR heeft echter steeds meer moeite om haar afspraken na tr komen, zoals die zijn vastgrlegd toen de oude nutsbedrijven in 1988 gin gen fuseren Alleen het eerste jaar na de fusie lukte het de winst (keringen in een keer uit baofao M1 i d i np ui d 90 procent uitgekeerd en over 1990 wil de EWR nog maar de resterende tien procent plus 50 pioen MfMho JDkt oude afspraken zijn bij het nieuwe bedrijf een soort loden kraag om de nek." aldus Ha ijkens IX* oude 1 BR-gemeenten waaronder leiden besloten al eerder de bijdragen direct terug te geven aan de verbnnkers Voor de gemeenten die dit met doen. is er sprake van een regel rechte tegenvaller. natuurlijk kunststof wesselman IL' Romen.Dcuren

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13