Rtv show Duizend pagina's met 100 000 namen P 'Opmerkelijk hoor, zoveel fantastische kandidaten "iÊ m Woensdag 5 juni 1991 Redactie. 023-150191/023-150192 JOLANDA C GERARD VAN PUTTEN REI NA V 4 POFFEIB4 Vo*mp*ng RALFH KLBNHOUT Hoeveel acteurs schijnen natuurlijk omdat ze geen talent hebben! (Journalist Jules Rebard) Henny Huisman heeft weer zin in Soundmix Show Henny Hulsman: „Weliswaar probeert menige deelnemer de Soundmix Show te gebruiken als springplank naar een carrière, maar van een talentenjacht is wat mij betreft geen sprake." foto cpd GERARD VAN PUTTEN l"^ en enkeling daargela- I ten leiden naapers M m een min of meer be klagenswaardig bestaan. In de regel hoeft iemand die weinig van zichzelf heeft en veel van een ander niet op blijvend ap plaus te rekenen. Maar in de Soundmix Show van Henny Huisman wordt dergelijke types in elk geval kortstondig de tijd gegund om als ster te stralen. De diverse imitators bootsen in de Soundmix Show hun favo riete zanger, zangeres of groep na met de bedoeling om eens als artiest op eigen benen te staan. „Toch blijf ik zeggen dat de Soundmix Show nog steeds een imitatiewedstrijd is", bena drukt Henny Huisman, presen tator en bedenker van deze vorm van amusement. „Welis waar probeert menige deelne mer de Soundmix Show te ge bruiken als springplank naar een carrière, maar van een ta lentenjacht is wat mij betreft geen sprake." Tot eigen verbazing zijn Huis man en zijn staf er toch weer in geslaagd mensen op te sporen die 'zo nodig moeten'. Rond 1500 kandidaat-Soundmixers meldden zich aan. Na een scherpe schifting bleven voor de komende tien shows 50 aanko mende artiesten over, die vanaf 25juli elke donderdagavond op RTL 4 te zien zullen zijn. „F,r Is scherper geselecteerd dan ooit", meent Rein Sluik, manager van Henny Huisman. „Op Tom Jonescn, Englebert Humperdincks, Frank Sinatra's en René Frogers zaten we dit maal niet te wachten. Daarvan hebben we er in het verleden al genoeg gehad. Om een globaal Inzicht te krijgen hebben we de kandidaten een videocassette van zichzelf laten Insturen. Ver volgens hebben we ze auditie laten doen in de studio van Aal smeer. Pas daarna zijn we be gonnen met een rondgang langs 26 theaters, waar de voorronden zijn gehouden." Sceptisch Eerlijk gezegd was ik kelijk nogal sceptisch." bekent Henny Huisman. „Het heeft me verbaasd dat we voor de ko mende tien shows nog zoveel fantastische kandidaten hebben kunnen vinden." Net terug uit Indonesië1, waar hij opnamen maakte voor de Surprise Show, verzucht Huis man dat hij het almaar drukker krijgt. „Ik krijg er alleen maar programma's bij. En dat terwijl de Surprise Show de beoogde opvolger was van de Soundmix Show. Nu drie jaar geleden, toen het telefoonverkeer werd lieten jureren, heb ik tegen mezelf gezegd: Henny, dit is het hoogtepunt en nu moet je stoppen. Ik ging toch door. En vorig laar. toen Marco Borsato zoveel succes oogstte, kreeg ik weer het gevoel dat ik klaar was met de Soundmix Show." Wat hem er naar eigen zeg gen vooral toe heeft aangezet om toch door te gaan met zijn nabootsshow, is de geweldige ontvangst die de Soundmix-for mule in het buitenland krijgt. |e moet er ook maar opkomen. Tot zijn genoegen zag Huisman zijn ioee door buitenlandse om roepen gekocht. In Engeland worden artiesten nu ook driftig geparodieerd, evenals in Noor wegen en België. En in de Duit se Soundmix Show stelt Rudi Carrcll vermetele pogingen in het werk om Huisman na te doen. Kassa dus voor de popu laire Zaankanter, die met vol doening vaststelt „dat er toch wel sprake moet zijn van een ijzersterke formule". Of daar bij PTT Telecom ook zo over wordt gedacht, is de vraag. Henny Huisman gniffelt, als hij zégt dat ze bij de PTT drie jaar na dato nog altijd last heb ben van het Soundmix-syn- droom. „Wat ik ervan begrepen heb is dat ze bij de PTT nu wél in staat zijn om met het oog op de finale, die op 10 oktober rechtstreeks wordt uitgezonden, een 06-nummer open te stellen zonder daarmee het risico te lo pen dat Nederland telefonisch weer in de knoop raakt In de knoop Sommige Soundmixers die aan het succes hebben geroken, lig gen nu trouwens lichtelijk met zichzelf in de knoop. Nergens is de roem zo vergankelijk als op het podium van de Soundmix Show. Behoudens Gerard loling en - in mindere mate - Marco Borsato hebben maar weinig ex-Soundmixers zich blijvend in de gratie van het publiek weten te zingen. Misschien dat ze de handen op elkaar krijgen in Duitsland of België, wie zal het zeggen. Zat beroepsartiesten die het ook roepen, als ze een tijdje buiten beeld zijn. Ene Ad Zwart probeert op de ze eerste Soundmix-avond aan nemelijk te maken dat ook hij geregeld voorbij de landsgren zen optreedt. Nu zeven jaar ge leden maakte hij tijdelijk furore als de namaak-Roy Orbison. Hij bijt het spits af in een nieuwe rubriek waarin Huisman ex- Soundmixers voor het voetlicht terughaalt. Om te vragen wat er van hen is geworden. En zie. het gaat goed met de Amsterdam mer. Van tramconducteur is hij opgeklommen tot functionaris die de diensten van tramcon ducteurs indeelt. „Op het artis tieke vlak ben ik als tweede ge ëindigd in de Vlaamse versie van de Soundmix Show. En dank zij jou, Henny, heb ik nog elk weekend werk. Ook in Duitsland. Dat komt. in Volen dam vroeg een Duitser mij of ik een liedje wilde zingen. Heb ik gedaan. Vroeg die Duitser of hij mij daarvoor in Marken mocht betalen. Waarop ik op mijn beurt vroeg of hij dat toch maar niet liever in Volendam wilde doen." Niet alleen de terugblik past trouwens in de enigszins ver nieuwde opzet van de Sound mix Show, net decor waartegen Huisman zijn babbels houdt Levenswerk over de internationale showbizz met de kandidaten is eveneens veranderd. Op een scherm wordt telkens de werkomgeving van de Soundmixer geprojec teerd. En zo is onder meer de alternatieve Charles Aznavour als barkeeper te zien in een ca sino en wordt Sinead O'Connor („Het gekste dat mij in het be jaardenhuis is overkomen? Dat ik een drol aantrof op een nachtkastje") door Huisman ondervraagd over haar dagelijk se werkzaamheden. Beminnelijk Tv maken is vooruit werken en zeker in de amusementsfabriek van joop van den Ende is rege ren vooruit zien. Meer dan el ders is tijd in Aalsmeer geld. Elk minuutje wordt er optimaal be nut. De constante afweging tus sen de vele programma's, de beschikbare opnameruimte- en tijd, gebiedt een strak werksche ma. Een en ander kan beteke nen dat de maandag opgeno men aflevering van de Sound mix Show eerst op 25 juli wordt uitgezonden. De kijker zal er weinig van merken. En RTL 4 blijft intussen amusement bie den, daar waar het publieke omroepbestel tot oktober in de zomerzon ligt te soezen. Van den Ende oogt als de be minnelijkheid zelve. Maar wie goed oplet moet vaststellen dat de amusementsbaas de wind er goed onder heeft. Tijdens de opname neemt hij zijn karakte ristieke pose aan, hoofd omlaag en armen over elkaar. En er hoeft maar dèt aan te mankeren en loop grijpt onverbiddelijk in. Zijn betrokkenheid met het produkt gaat zo ver, dat hij tij dens de opname van de eerste Soundmix Show niet te beroerd Ende spoort het publiek dus aan tot applaus, en doet een koe na als juryvoorzitter Jac ques I. d'Ancona in beeld ver schijnt. Want de verschijning van d'Ancona moet nu eenmaal gepaard gaan met een grote boe, dat is onderhand een on geschreven wet waaraan de Soundmix Show zich vasthoudt. Jacques d'Ancona als beken de Nederlander, dat schreeuwt welhaast om een imitator van Neerlands bekendste juryvoor zitter in de Soundmix Show. Maar helaas, onder de 1500 kandidaten was niemand te vin den die zelfs maar in de verte aan de onvolprezen showrepor ter van het Nieuwsblad van het Noorden deed denken. „Tja", grijnst Henny Huis man. ..dat zou Jacques d'Anco na wel willen. Even serieus: een brilletje opzetten kan iedereen wel. Maar dan ben je d'Ancona nog niet. Persoonlijk zou ik er niet tegen kunnen, maar Jac ques vindt het helemaal niet erg om elke keer weer te worden uitgejouwd. Hij blijft altijd zich zelf, is niet bereid ook maar een concessie aan zijn kritische in stelling te doen. Daarom is Jac; ques d'Ancona ogenschijnlijk makkelijk te imiteren, maar ei genlijk Js hij een uniek man en daarom onmogelijk na te doen." JACQUES D'ANCONA CORRESPONDENT GPD oed nieuws voor I mensen met vol- doende hefvermo gen en een ongelimiteerde be langstelling voor internatio naal amusement: De 'Encyclo pedie van de internationale showbusiness in de 20ste eeuw' is uit Ruim een Jaar na de aangekondigde datum heeft de documentalist Piet Hein Honig in samenwerking met de Duitse journalist-weten schapper Hanns-Georg Rodek zijn grote boek af. Zijn levens werk, dat wordt gesierd door het getal 100 001 om aan te ge ven dat er 100 000 namen in zijn te vinden. Piet Hein Honig: „Fans, re searchers, theater- en bioscoop bezoekers, radioluisteraars en televisiekijkers stuiten al gauw op irritante verschillen wanneer ze meer dan één naslagwerk ter hand nemen. Vaak komen de biografische gegevens niet over een, of ze zijn incompleet." Honig constateert dat met ge boortejaren vaak wordt ge smokkeld en niet alleen door de artiest zelf. Plaatsen en data van overlijden leveren ook vaak pro blemen op, of worden verward met de dag dat een coryfee zich heeft teruggetrokken uit het schijnsel van de spots. Actrice Claudette Colbert zou volgens diverse bronnen op 3 septem ber 1988 gestorven zijn, maar Honig trof haar na zorgvuldig speurwerk aan het eind van dat jaar aan in goede gezondheid. ZOGEZEGD „Een minuut of tien voor 'Reizi ger in Muziek' kwam het topje van mijn ringvinger tussen de deur. Pas na afloop ben ik naar het ziekenhuis gegaan. Het vin gertopje kon niet meer aan mijn vinger genaaid worden. Maar ach. ik had wel een van mijn beste uitzendingen gemaakt. Collega's van mij hebben dan ook gezegd: als ik jou was. zou ik ook de rest maar afknellen. Hebben we tenminste nog ne gen goeie uitzendingen te goed. (VPRO's Han Reiziger in het VARA-radioprogramma Bal op Dak „Ik zou wel willen dat Hugo Claus en ik gezamenlijk een Mona-toetje eten. Denk je niet dat het enorme verkoop garan deert als je twee vetzakken met een lepeltje een Mona-toetje ziet opslorpen?" (Adriaan van Dis in Humo) „Ik ben Han Peekei en ik doe Boris Boef na (Nieuwe Revue over Wordt Vervolgd-presenta tor Peekei die er een onduide lijke financiële administratie op na heeft gehouden). „Ik kan best begrijpen dat men sen je op een gegeven moment gaan vereenzelvigen met de rol die je speelt, maar soms neemt het wel absurde vormen aan. Ik moet af en toe bewijzen dat ik geen arrogante kwal ben." (GTST-acteur Joost Buitenweg (Rien Hoogendoorn) in het Ve- ronica-blad). „Op het persoonlijke gebied be wonder ik haar omdat ze geen kapsones heeft. En dat is wel eens een verademing (IJcht- technicus Max Dekker in Stu dio over Adèle Bloemendaal) De voorbeelden van dit soort vergissingen zijn legio, ook dienter bij huis. Reeksen beken de personen zijn ten onrechte overleden verklaard, onder wie Eddy Christiani en Monica Vitti. Anderen, zoals Josephine Baker en Sylvain Poons gingen pas toen het hun tijd was, ruim schoots nadat ze waren afge meld. Waarom dit boek, vol met na men, data en alleen een aandui ding' Piet Hein Honig: „Voor ons telde slechts één criterium. In welke personen zouden de ge bruikers van dit boek geïnteres seerd kunnen zijn? Verdiensl of belangrijkheid was geen voorwaarde voor het opnemen Madonna en ex-echtgenoot Sean Penn. Duizend De 3,3 kilo wegende encyclope die bevat zo n duizend pagina's. De lulligste Nederlandse figuren prijken tussen wereldsterren: de naam Prince komt er negentien keer in voor. naast Harry Touw, Madonna. Koen Wauters en zijn broertje Kris, Tineke Verburg, Rien Huizing. Robert ten Brink, acteur Josja Hamann (zonder de vermelding regisseur, initia tor Vooropleiding Theater) en Piet Bambergen. Maar bij Bam- bergen ontbreekt het magische begrip Mounties. De entertainer Bert Visscher, daarentegen, staat er wel in, maar van hem mag kennelijk niet bekend wor den dat hij in Veendam is gebo ren. Haye Thomas is naast Terry Wogan en Clive James in de nieuwssector een onduidelijk geval. Over hem is gemeld dat hij 'circa 1938' is geboren. Har- men Roeland echter heeft het nog niet tot een notitie ge bracht. Hij moet nog één keer over het kolkende water naar Rottumeroog om de volgende editie van de encyclopedie te halen. Bij Madonna wordt Sean Penn genoteerd als echtgenoot. Hij heeft al een vervanger, zon der papieren. Nog enkele opmerkingen. Het overlijden van Leonard Bern stein (november '90) kwam kennelijk net iets te laat. Dat de teerd: 'De Bie, Wim (Willem Philippe De Bie), geb. 's-Gra- venhage 17 mei 1939. Neder lands acteur.' Een tikje weinig. 'Nederlands televisiemaker en auteur' zou hem meer recht hebben gedaan. Foutjes Foutjes zijn onvermijdelijk. Die maken de auteurs dus ook, bij voorbeeld bij de naam Hart veldt plus verwijzingen en bij ene Van Garderen, onder ver wijzing naar Herman Felderhof. die echter onvindbaar is. Curi eus is de vermelding van de vijf jarige Fleur Hartman, de doch ter van de zangeres Debbie. Popgroepen als U2 en The Undertones worden genoemd en Harry Muskee ook. Zanger Bono Vox (U2) komt voor bij de groep, maar niet apart. Henny Vrienten daarentegen wordt ge noteerd bij Doe Maar maar krijgt ook een persoonlijke ver van bepaalde personen. Natio naliteit, dood of levend even min. Het boek beoogt een spie gel te zijn van de media. Naar alle waarschijnlijkheid is dit het allereerste boek dat elk onder deel van de showbusiness dekt: film, theater, opera, ballet, ope rette, pop, jazz, blues, chanson, folk. countiy and westem, re vue, televisie, radio, magie, en zovoort. Ook regisseurs en cho reografen zijn opgenomen, en niet alleen degenen die in het voetlicht stonden of staan. Ook is gedacht aan categorieën die in naslagwerken soms worden overgeslagen, zoals tv-acteurs en schlagerzangers. Schrijvers, componisten en producers zul len in een volgend deel aan de orde komen." TROS-presentatrice Tineke Ver burg. Zanger/gitarist Eddy Christiani. dood van Fons Jansen niet meer kon worden meegenomen, laat zich begrijpen, maar waarom noteert Honig in vredesnaam Ten Brink onder de t van Ten, Van Dis onder de v en Hedy (Hedwig) d'Ancona onder de kapitale D? Dat is even wennen. Van de naam De Bie (onder de D, dus) zijn er drie. De be foto dijkstra sv kendste wordt als volgt geno- melding. Maar hou alles eens bij... Onbegonnen werk. De zanger Lenny Kravitz is niet meer gehuwd met Lisa Bonet. Hoewel, kan 't iemand iets schelen? De distributie van dit lijvige werk wordt verzorgd door: Showbizdata Nederland. Postbus 9, 7430 AA Diepenveen. De prijs? Driehonderdenvijftig gulden. Ontdek je plekje nu ook op video HILVERSUM OO Voor de liefhebbers van het AVRO-pro- gramma 'Ontdelc je plekje' is er goed nieuws. De mooiste afleveringen zijn nu op video verschenen. In de eerste reeks van negen banden komen bijna alle Nederlandse provin cies aan bod. De afleveringen werden geselecteerd per provin cie. 'Ontdek je plekje' wordt al ja ren door de AVRO uitgezonden en is verzekerd van een grote schare vaste kijkers. Het pro gramma straalt rust uit terwijl de camera steden en dorpen verkent. Er komen geen moder ne en hedendaagse elementen in voor want de camera richt zich louter op de tijdloze schoonheid van Nederland. Op de eerste negen videoban den komen de provincies Fries land, Noord-Holland. Zuid-Hol land. Gelderland, Overijssel, Utrecht. Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg aan bod. De video's zijn verkrijgbaar hij wa renhuizen. boekwinkels. VW- kantoren en enkele platenza ken. De banden zijn ook ver krijgbaar door 29.95 gulden over te maken op gironummer 15151 ten name van AVRO Hil versum. onder vermelding van Ontdek je plekje en het video bandnummer. Voor de provin cie Noord-Holland is dat video band nummer 2 en voor Zuid- Holland videoband r STRIPS BOLLEBOOM SI SNeRTSTRrPSÏ tuïhtï vmaua! t;-: woeoe; M' SoJ - "^^2- BOES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6