Binnenland 'Oud-geitewollen sokken' verdeeld over bezuiniging Aandeelhouders Noro op oorlogspad Eerste lesbiennes in de echt verbonden Woensdag 5 juni 1991 R«d«cöe 023-150225 JANtNE BOS MA ALT AN ERDOGAN RONALD FRISART PATRICK VAN DEN HURK SI AAK SMAKMAN FRANS VISSER MAAGOT KLOMPMAKER Vom«evtng: ANORIES DETMAR 4 Algemwn Nederland* Perabureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). 'Doelmatig werken staat niet haaks op leveren van kwaliteit' Vier jaar is het alweer geleden dat het maatschappelijk werk demonstratief naar het ministerie van WVC trok om daar een heuse geitenwollen sok aan te bieden. Het moest afgelopen zijn met het klassieke welzijnwerk, waarin de goedbedoelende, welbespraakte, maar wat warrige pluizebol op sandalen het beeld bepaalde. dat is zonde van het geld. Al met al kan het welzijnswerk met 700 banen minder ook wel uit de voeten, aldus de bewinds vrouw. „Het wiel hoeft niet overal opnieuw te worden uit gevonden", verduidelijkt een woordvoerder van het ministe rie. „Als je ouderen niet op neemt in een beiaardenoord, maar in plaats daarvan geld geeft om zelf de hulp te kopen die ze nodig hebben, kun je voor gehandicapten ook zoiets doen. Dat hoef je allemaal niet opnieuw te bedenken." Als voorbeeld noemde d'An- cona de acht organisaties die zich bezig houden met homo emancipatie en daarvoor subsi die ontvangen. Allemaal hebben ze een eigen doelgroep: jonge ren, gehuwde of joodse homo's, lesbische en biseksuele vrou wen of ouders van homoseksu ele kinderen. De één heeft een religieuze inslag en de ander richt zich op radio en televisie. „Als ze meer samenwerken, hoeft niet elke club een eigen kantoortje en dat levert dan een bezuiniging op van een procent of twintig", redeneert d'Ancona. Maar COC-directrice Anja van Kooten Niekerk is het daar niet mee eens. Er wordt bovendien al heel wat samengewerkt. Fijn tjes: „Het is wel geestig dat deze organisaties op twee na hele maal geen apart kantoor heb ben. Bovendien werken ze, net als de 32 afdelingen die wij heb- PiN HAAG THEOHAERKENS Het maatschappelijk werk wilde serieus worden genomen en de ze demonstratie was nodig om de goegemeente duidelijk te maken dat de nieuwe welzijn - werker vooral aan het werk wil de. Pijp roken werd verboden en ideologisch gezeur en geza nik waren passé. leo van der Holst, bestuurder van de Landelijke Vereniging van Maatschappelijk Werk (LVM) reageert dan ook ge schokt op het plan van minister d'Ancona het maatschappelijk werk doelmatiger te organise ren. Alsof er de afgelopen jaren niets is gebeurd. Hij spreekt dan ook zonder terughoudendheid van een hetze. „We zijn geen bedrijf en we hoeven dus geen winst te maken. De bedrijfsma tige klantgerichtheid wordt veel te veel het doel." Peter van Lieshout, adjunct directeur van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NZIW) heeft minder moeite met de aangekondigde bezuini gingen. Die waren te verwach ten. „En als je accepteert dat er wordt bezuinigd, dan gebeurt dat nu op plaatsen waar het zo min mogelijk pijn doet." De minister van WVC wil de uitvoerende organisaties spa ren, maar vindt dat de overkoe pelende clubs meer moeten sa menwerken. Nu wordt er nog teveel dubbel werk gedaan en ben, uitsluitend met vrijwilli gers." Verder wil de minister dat de maatschappelijke instellingen zelf voortaan de rekening beta len voor de overkoepelende or ganisaties waarin zij hun krach ten bundelen. „De vraag is of je allerlei belangenbehartiging van belastinggeld moet betalen", al dus WVC. Als dat werk zo be langrijk is, moeten de instellin gen dat maar zelf betalen. En als ze daar geen geld voor over hebben, is het werk kennelijk niet zo belangrijk en kan het achterwege blijven. De maatschappelijk werkers kunnen zich daar volstrekt niet in vinden. „Instellingen die ja renlang hebben bezuinigd, heb ben daar geen geld voor", meent Van der Holst. De ge dachte aan nog doelmatiger werken vervult hem met af schuw „want dat gaat dat on herroepelijk ten koste van de kwaliteit." De LVMW-bestuur- der schetst een somber beeld van gemeenten en provincies die straks niet meer over de brug willen komen, juist omdat de kwaliteit van het werk onder de maat blijft. „Zo worden er via de achterdeur slagen toege diend." Dat steekt, temeer omdat juist wordt geprobeerd de kwa liteit van het werk te verbeteren. Dat is al moeilijk genoeg. „Hoe kun je bepalen of stervensbege leiding goed is geweest of de begeleiding van relatieproble men? Heb je het goed gedaan als een echtpaar samen blijft, of heb je het juist goed gedaan als mensen op een redelijke manier uit elkaar gaan en fioede afspra ken maken over ae opvoeding van hun kind?" De welzijnswerkers verwer pen de gedachte dat er voor een bepaald probleem maar zoveel uur beschikbaar is. „Vaak ko men mensen binnen met schul den of een huisvestingspro bleem. Als dan blijkt dat er ern stige relatieproblemen achter schuil gaan, kun je die niet ne geren", illustreert Van der Holst. „We willen niet alleen bezig zijn met randverschijnselen, we wil len moeilijkheden fundamen teel oplossen." Volgens het ministerie loopt het allemaal niet zo'n vaart. „Er zijn nog honderden instellingen die subsidie krijgen. Daar zit nog heel wat ruis in die kan worden weggenomen", aldus de woordvoerder. Ook het Nl- ZW ziet de toekomst wat zonni ger. Van Lieshout: „Ik weiger mee te gaan in de gedachte dat efficiënt werken haaks staat op kwaliteit leveren. Het gaat erom dat de beschikbare middelen zo goed mogelijk worden ingezet om het doel te bereiken." Ook hem staat het verleden waarin de politieke stelling- name van de welzijnswerker haast nop belangrijker was dan de daadwerkelijke hulpverle ning nog helder voor ogen: „Zo links en rechts gaf WVC subsidies voor experimenten. Na een jaar of drie waren die dan afgelopen en als je geluk had kwam er een jaar later nog wel eens een rapportje. En daar gebeurde dan niets mee, omdat dat in de praktijk gewoon niet doenlijk was". Wat dat betreft spreekt het plan om minder, maar wel wat gerichter te expe rimenteren in nauw overleg met het ministerie, de provin cies en de gemeenten hem Etanzienlijk meer aan. Pauly van der Wildt (links) en Janna van de Hoef: „Toen we hoorden dat het wettelijk mogelijk was, werd die grap ineens serieus."pi LICEN rUBANrIA DEVENTER FREDERIKE KROMMENDIJK De trouwzaal van het Deventer stadhuis stond vanmiddag lan delijk in de belangstelling. In die zaal gaven Pauly van der Wildt (47) en Janna van de Hoef (48) uit Deventer elkaar het ja woord. De twee lesbiennes zijn de eerste vrouwen in Nederland die in de echt worden verbon den. Dit was mogelijk doordat de Deventer gemeenteraad on langs een regeling heeft getrof fen een 'samenlevingsbeves- tiging' waardoor twee men sen van hetzelfde geslacht offi cieel als partner in een trouw register kunnen worden inge schreven. Voorwaarde voor zo'n huwelijk is wel dat de partners een samenlevingsovereenkomst 'In navolging van Nedlloyd tegen de jaarstukken stemmen DEN POLDER JANINE BOSMA Dc aandeelhouders van Noro, het exclusieve beleggingsfonds voor miljonairs, zijn op het oor logspad. Aangezien hun kritiek op net optreden van directeur John Fentener van Vlissingcn tot nu toe tegen dovemansoren was gericht, hebben zij hun krachten gebundeld in de Stich ting Belangen Noro-aandeel houders. Vanmorgen vond in Zeist de oprichtingsvergadering plaats. Wie niet horen wil, moet maar voelen. Spil van het conflict is een rap port, barstensvol kritiek op Fen tener van Vlissingen. dat ter in zage' ligt op Ma Retraite, het hoofdkantoor van Noro in Zeist. Het rapport, opgesteld door een Commissie van Goede Dien sten, beschuldigt Fentener Van Vlissingen onder meer van mis bruik van voorkennis en zelfver rijking. Dat is hard aangekomen in Zeist, getuige de zwijgplicht die de vijf commissieleden is opgelegd. „We worden als aandeelhou ders als onmondige kinderen behandeld, ook de commissie leden", zegt R. Sjenitzer, initia tiefnemer tot de stichting en oprichter van het transportbe drijf Overtoom International Nederland BV. „Noro-advocaat mr. P. Wakkie heeft hen in niet mis te verstane bewoordingen te verstaan gegeven dat ze han gen als ze ook maar één woord van het rapport naar buiten brengen." De stichting, die op dit mo ment negentig leden telt, gaat meteen over tot harde actie. In navolging van de Nedlloyd-aan deelhouders, die vorige week te gen de jaarrekening stemden, worden later deze maand een aandeelhouder plus een advo caat afgevaardigd naar de alge mene aandeelhoudersvergade ring van Noro, die traditioneel op Curacao plaatsvindt In hun koffers zullen zich de volmachten bevinden van onte vreden aandeelhouders. „Als we een tweederde meer derheid van de stemmen achter ons weten, kunnen we volgens het Antilliaanse rechtssysteem zowel de Raad van Commissa rissen als de directie naar huis sturenzegt Sjenitzer. „Maar bij de notaris laten opmaken. De liefdesgeschiedenis van Pauly van der Wildt en Janna van de Hoef lijkt er één ais zo vele. Een jaar geleden leerden de vrouwen elkaar kennen in het Deventer zwembad. Pauly is daar chef, Janna werkt als cais sière, telefoniste en receptionis te. Het was liefde op het eerste gezicht tussen de twee. De band werd zo sterk dat ze als grapje wel eens zeiden: als het kon. gingen we trouwen. „Toen we hoorden dat het wettelijk mogelijk was, werd die grap ineens serieus. Ik heb met het hoofd bevolking van de ge meente gebeld en ons plan ver teld. Het werd wel even stil aan de andere kant", giechelt Janna nog na. De motivatie voor hun trouw belofte is exact dezelfde als voor alle stellen die elkaar in Neder land het ja-woord geven: liefde. ,.YVe wilden niet zomaar blijven hokken, maar onze relatie offi cieel bezegeld zien", legt Janna uit. Voordat het ja-woord van middag door de trouwzaal klonk, moesten heel wat hob bels worden genomen. Een 'trouwboekje' voor deze gele genheden was er nog niet, het recht op vrije dagen rond het huwelijk was nergens geregeld, de uitverkoren ambtenares van de burgerlijke stand haakte af. Ze was bang haar baan te ver liezen, omdat ze wettelijk niet aan dergelijke alternatieve hu welijken mee mag werken. De gemeente leverde daarop een lijstje met vijf namen van mensen die wel zo'n trouwbe lofte konden bezegelen. Met veel vasthoudendheid, diverse bezoekjes aan burgemeester Waal en een hoop papieren rompslomp kon het feest uit eindelijk toch doorgaan; oud- wethouder Seef Moester ver bond de twee vrouwen in de echt. Pauly en Janna kijken wat verbitterd op die voorberei dingsperiode 'terug. Janna: „Wettelijk mocht het allemaal wel, maar we hadden toch af en toe het idee dat we niet hele maal serieus werden genomen. De reacties waren heel positief, ook van de gemeente, maar nie mand wist hoe het moest. Voor iedereen is dit totaal nieuw, je kunt niemand wat verwijten. We hopen dat we nu de weg ook voor andere homoseksuele stellen hebben vrijgemaakt." De reacties op de voorgen o men trouwpartij waren heel verschillend. Enkele familiele den en kennissen lieten het af weten. Zij hadden geen vrede met de beslissing van de vrou wen. „Gelukkig was het meren deel van de reacties positief. Ie dereen is inmiddels wel aan mijn geaardheid gewend. Je krijgt nog wel eens rot-reacties. Tegen Janna doen mensen vaak nog veel vreemder, omdat zij in het verleden met een man ge trouwd is geweest en kinderen heeft", vertelt Pauly. Tekenend voor de onwennig heid rond de unieke stap was de reactie van de koetsier uit Epse. die de dames in een calèche van en naar het stadhuis vervoerde. „We kwamen daar om alles te regelen. Hij heeft ons een hele tijd aangekeken en zei toen heel verbaasd: 'Maar is de brui degom dan?' Zijn vrouw heeft hem uitgelegd dat een bruiloft ook zonder man kan tegen woordig. Hij was stomver baasd." Landelijke en buitenlandse media toonden belangstelling voor de gebeurtenis, maar de gemeente Deventer hield op verzoek van de twee alles buiten de deur tot de grote dag. Toen Janna vandaag in haar feestelij ke pakje naast Pauly in haar on berispelijke brogk en jasje uit de trouwzaal schreed, keken velen toe. De kynologenclub Deventer waar Pauly al jaren instructrice is, stond met een erehaag van honden bij uitgang. „We zijn vooral gespannen wat er na de trouwdag met ons gebeurt t Is voor ons ook een sprong in hel diepe. We hopen van harte dat we niet lastig worden gevallen. We hebben het fijn samen, een goede en rustige basis om op verder te leven. We vinden het heerlijk dat dat nu officieel is bekrachtigd." KOKANJE Walvis De In opspraak geraakte Noro-topman John Fentener van Vlissingen. daar mikken we niet op. Wel willen we voorkomen dat Fen tener van Vlissingen wordt be noemd tot president-commis saris. Trouwens, wat mij betreft is hij na de aandeelhoudersver gadering ook directeur af." Het Noro-fondsbestuur, ge wend om alles achter gesloten deuren af te handelen, probeert sinds enkele weken uit alle macht de gemoederen te sus sen. Fentener Van Vlissingen zag zich vorige week zelfs ge noodzaakt een persconferentie te organiseren uniek, want die gaf hij nooit «>m zich te gen alle beschuldigingen te ver weren. Aangeslagen zei hij toen dat de hetze tegen hem het werk was van enkele aandeel houders die minder dan 1 pro cent van het kapitaal vertegen woordigen. Bovendien zouden ze geen van allen het rapport van de Commissie van (roede Diensten hebben Ingekeken. Sjenitzer heeft het rapport in derdaad niet ingezien. „Maar wat wil ie? Ik ben 74 jaar' Ie kunt toch niet van me verlan gen dat ik daar in Zeist dat rap port uit m'n hoofd ga leren. Ik heb keurig een aanvraag in gediend voor een kopie, maar daarop werd niet gereageerd." Maar ook al heeft Sjenitzer het rapport zelf niet gelezen, hij weet er genoeg details van. „Als de ministerraad al niet in staat is tot absolute geheimhouding, dan is Fentener van Vlissingen dat zeker niet", zegt hij. Eigenlijk wordt Sjenitzer er triest van dat het zover heeft moeten komen. „Mijn vader werkte onder de oude Fentener van Vlissingen en voor mij stond die familie altijd op een voetstuk. Dat het zo moet. gaat me echt aan m'n hart. Maar zo kan het niet langer. Volgens Quote (financieel maandblad, red.) verdient Fentener van Vlis singen vijftig miljoen gulden per jaar. terwijl wij aandeelhouders alleen maar verlies lijden." Behalve openheid van zaken eist de stichting dat een van de belangrijkste aanbevelingen uit het rapport door de Noro-direc- tie wordt overgenomen. Die luidt dat er een 'commissie van wijze mannen' moet worden gevormd, die moet gaan spitten in het verleden van Noro om er achter te komen wat er fout ging en wanneer. In het rapport worden prof. C. van Oort, oud- minister Winsemius van VROM en prof. W. van der Grinten tiaar voren geschoven als moge lijke commissieleden. „Als de Noro-directie de bevindingen van die commissie hoe nega tief ze misschien ook zullen zijn niet overneemt, krijgt ze een proces aan d'r broek'zegt Sje nitzer strijdvaardig. Het echte vuurwerk vindt vol- fO TOPERSBURO DUKS TRA gens Sjenitzer vandaag overi gens niet plaats tijdens de op richtingsvergadering van zijn stichting, maar bij Noro UK, een van de meest verliesgeven de poten van de 34 maatschap pijen van Noro. Die houdt, ge lijktijdig met de stichtingsverga dering, een aandeelhoudersver gadering in Zeist. En daar zal voor het eerst oud-minister De Koster van defensie aantreden in de Raad van Commissaris sen. De oud-minister is een van de vijf monddood gemaakte le den van de Commissie van Goede Diensten. Hoe het deze 'vijand' van Fentener van Vlissingen gelukt is in de raad te komen, weet Sjenitzer niet. Maar dat het gaat spetteren is volgens hem een ding dat zeker is. „Ik neem aan dat hij tijdens de vergadering hardop uit het rapport gaat cite- Tot woede van IJsland, Noorwe gen en Japan heeft de Interna tionale Walvisvaart Commissie (IWC) het verbod op de com merciële walvisvangst weer met een jaar verlengd. De drie lan den overwegen nu uit de com missie te stappen. Een Japanse bioloog verklaarde voor de tele visie dat het eten van walvis vlees tot de Japanse tradities be hoort en dat anderen die tradi ties behoren te eerbiedigen. Wat een vreemde redenering! Hoe komt die man erbij dat de buitenwereld respect moet heb ben voor andermans gebruiken, enkel en alleen omdat die ter plekke zijn ingeburgerd? Kanni balisme en koppensnellen wa ren op Borneo en Nieuw Gui nea ook culturele gebruiken, maar dat was destijds voor het Indisch Bestuur geen reden om ze te laten voortbestaan. Ook IJsland reageerde zeer ver bolgen. Tijdens de conferentie, die in Reykjavik werd gehou den. hadden de gastheren al van alles geprobeerd om de IWC op andere gedachten te brengen. Een IJslandse kapitein hield zijn gehoor voor dat zijn kleine vaderland alleen kon overleven als het ongehinderd een rijke buit uit zee kon opha len. Wist men dan niet dat een vinwalvis evenveel vis vangt als een hektrawler? Als de walvis sen zich onbeperkt mogen ver meerderen, dan zijn de IJsland se visvoorraden binnen een paar jaar op", beweerde hij. De natuurbeschermers verweet hij dat zij „niets van het natuurlijk evenwicht op zee afweten", en dat zij van de walvis een soort „zielig schoothondje" hebben gemaakt. De IJslandse afvaardi ging brieste na afloop dat de IWC met haar besluit de zijde van de extremisten had geko- Die opmerking vereist wel enige toelichting. Enige jaren geleden pleegde een militante milieu organisatie in de haven van Reykjavik een aanslag op twee IJslandse walvisvaarders. Beide schepen zonken. Bovendien werd een deel van het interieur van het enige IJslandse walvis- station. gelegen aan een fjord ten noorden van de hoofdstad, door actievoerders vernield. Natuurbeschermers zijn niet erg populair in het noorden. In de kustplaatsen in Noord-Noor- wegen vreest men dat het weg vallen van de walvisvaart de ge nadeklap zal betekenen voor hun bestaansbasis. Nu de ha ring en sinds kort ook de kabel jauw uit de Barentszee verdwe nen zijn, en menige visser noodgedwongen op minder waardige soorten als snotolven en zeebaarzen is overgescha keld, weigert men naar de argu menten van Greenpeace en hun geestverwanten te luisteren. „Keep whaling", staat er op de shirts van Canadese en Groen- landse Eskimo's. In feite valt hun walvisvaart buiten de af spraken die door de commissie in Reykjavik zijn gemaakt: deze kleinschalige jacht vormt im mers geen bedreiging voor het voortbestaan van beluga's en narwallen. Maar dat kan niet gezegd worden voor de vloot van supermoderne walvisvaar ders. waarmee met name de Ja panners de zuidelijke wateren afstropen. Ondanks het vangstverbod ble ven de IJslanders en lapanners de laatste jaren toch doorgaan met het harpoeneren van vin vissen. Niet de commercie, maar het wetenschappelijk on derzoek zou daarmee gediend zijn. In werkelijkheid ging het er natuurlijk om de vloot in de vaart te houden en de industrie draaiende te houden. In Tokio steeg de prijs van een pond walvisvlees tot boven de tweehonderd gulden. Is dat de reden dat er op de Japanse kusten zo vaak geheimzinnige „zelfmoordacties" van kudden dolfijnen plaatsvinden? Worden ze misschien door vissers het strand opgejaagd, een jacht techniek die in noordelijke stre ken, zoals de Far-Oer. heel be kend is? In ieder geval hebben de Japan ners belang bij elk ons walvis vlees dat ze te pakken kunnen krijgen. Het was dan ook niet zo vreemd dat de speksnijders op het IJslandse walvisstation, waar ik een paar jaar geleden een kijkje nam, lapanners wa ren. Nadat een twaalf meter lange walvis met een lier over de slipway naar het slachtpla teau was getrokken, verdeelden zij met hun lange stokmessen het dier in een gelijk aantal stukken. Het vlijmscherpe leni met sneed soepel onder de blauwgrijze huid door. Met pik haken werden de delen van hei lichaam afgetrokken. I >aama werd het witte spek van het ro de vlees losgesneden. Het vlees werd ingevroren en ging zo snel mogelijk naar Japan, /.o helpt IJsland, tegen forse betaling ui teraard, eraan mee dat een ou de Japanse traditie kan blijven voortbestaan. GERRTT JAN ZWIER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4