Feiten Estland moet zichzelf verlossen 'Speculeren over 'De hond van Mao' is dood luchtramp zinloos n januari werden in de hoofdstad Tallinn wel de ruiten ingegooid van het kantoor van de pro-Russische orga nisatie OSTK. Die vertegenwoordigt Russische arbeiders bij grote ondernemingen in Estland, fotoapTho mas vendelin hun ellende zal verlossen en het een westers schip, maar nu meevoeren naar een beloofd is er helemaal geen schip meer. land. „Onder het stalinisme was We zullen het zelf moeten het een Amerikaans schip," zegt doen." Lauristin. „Meer recentelijk was maal te veel. Ze zijn geteisterd door de ene bezetter na de an der. In de Estste folklore komt een groot, wit schip voor dat op een goede dag alle Esten uit Woensdag 5 |uni 1991 Radacöe 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) ONNO HA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PRE ENEN SJAAK SMAKMAN MAO'S WEDUWE Jiang Qing, die aan keelkanker leed, heeft zich op 14 mei opgehangen Het Chinese pers bureau Xinhua bevestigde gisteren het bericht in het Amerikaanse week blad Time van deze week. EN MENINGEN „HET ERGSTE zou zijn als de Balti- sche staten straks in een soort va cuüm terecht komen wanneer zowel het Westen ais het Oosten de deur gesloten houden Breuk met Moskou zou eind dit jaar een feit kunnen zijn gezegd te willen blijven als Est land onafhankelijk wordt. Twin tig procent overweegt te ver trekken, maar de meesten heb ben nog geen keus gemaakt Het lot van de Russen die be sluiten te blijven, ligt voor een belangrijk deel in de handen van Lauristin, omdat dit onder haar portefeuille valt in het Est se parlement. Ze is vastbesloten Moskou te laten betalen voor Russen die blijven. Eén van de tragische gevolgen van het stali nisme is het ontstellend lage ge- boortencijfer bij de Esten: 0,5 procent per jaar. „We hebben nu meer Russische schoolkin deren dan Estse. Dat is onze grote tragedie," aldus Lauristin. Ze stelt voor dat Moskou betaalt voor de opleiding van deze kin deren en voor Russische school boeken. Het probleem van eigendoms rechten is echter dringender. Na de annexatie hebben de Russen duizenden Esten uit hun huizen en boerderijen ge zet. Velen verdwenen in Siberi sche kampen en vele anderen emigreerden. „We willen alle voormalige eigenaars één jaar de tijd geven om een claim in te dienen." aldus Lauristin, „maar er zijn nog veel onduidelijkhe den bijvoorbeeld, wie het recht heeft een claim in te die nen: de kinderen, de kleinkin deren of misschien zelfs fami lieleden van degenen die het land hebben verlaten?" Bombardement Hoewel Moskou deze proble men weigert te erkennen, zijn de gemoederen van de Esten er vol van. Op het plein voor het stadhuis van Tallinn worden politieke bijeenkomsten gehou den over eigendomsrechten. Bij sommige nog steeds niet opge ruimde puinhopen zijn borden geplaatst waarop staat te lezen dat de Russische luchtmacht dit deel van de oude stad in 1940 heeft gebombardeerd. Het is bijna middernacht en de kelner in het restau rant van het Palace Hotel wil dat we opstappen. Maar Marju Lauristin, één van de leiders van het Estse Volksfront, raakt niet uitge praat over de onderhande lingen met Moskou voor onafhankelijkheid. De breuk met Moskou zou eind dit jaar een feit kun nen zijn, voorspelt ze opti mistisch. TALUNN PETER PRINGLE THE INDEPENDENT Anderzijds geeft ze toe dat ook een 'zwart scenario' niet uit te sluiten is: een militair ingrijpen door Moskou. „Maar het ergste zou zijn als de Baltische staten straks in een soort vacuüm te recht komen wanneer zowel het Westen als het Oosten de deur gesloten houden." Estland is de noodzaak gaan in zien van onderhandelingen met de Sovjetunie, hoewel praten met Moskou veel Esten nog al tijd pijn doet door de herinne ring aan de annexatie van de Baltische stalen door de Sov jetunie in 1940, het Russische bombardement van Tallinn en de stalinistische zuiveringen die hierop volgden. De twee partijen zijn inmiddels een raamwerk: overeengekomen voor de onderhandelingen. Alle kwesties van na 1920, toen Est land onafhankelijk werd, zullen worden besproken door een ze- ventallige delegatie van beide partijen. Lauristin geeft toe dat zeven maanden om de gesprek ken af te ronden een optimisti sche schatting Is. Geen tussenweg I let hangt in hoge mate af van het nieuwe unieverdrag dat door negen van de vijftien Sov jet-republieken is geaccepteerd, maar dat door de Balten is ver- In de Estse folklore komt een groot wit schip voor dat op een goede dag alle Esten uit hun ellende zal verlos sen en meevoeren naar een beloofd land. Voorlopig is dat schip nog niet in zicht De Esten. zoals hier in de haven van Tallinn, moeten er zelf hard aan trekken om betere tijden te bereiken. foto bert verhoeff worpen. „Als het r drag eenmaal is getekend, zal Moskou iets met ons moeten gaan doen: ze zullen het leger op ons af moeten sturen of tot daadwerkelijke onderhandelin gen overgaan. Er is geen tussen weg." Geen van de Baltische staten is klaar voor onmiddellijke onaf hankelijkheid, benadrukt Lau ristin. „We hebben onze eigen vlag, onze eiaen economie, on ze eigen kinderen en onze eigen problemen, maar we hebben geen staat. We moeten zeggen schap hebben over ons eigen grondgebied en we moeten plannen kunnen maken voor volgend jaar. We hebben inves teringen uit het Westen nodig." Omdat Moskou een slepende zaak probeert te maken van de onafhankelijkheid, staat Lauris tin kritisch tegenover de steun van het Westen aan Gorbatsjov en de afwijzende houding te genover Boris Jeltsin, de Russi sche leider die populair is bij het volk en die het Baltische on- afhankelijksstreven steunt. „Het Westen juicht Gorbatsjov toe voor de kat-en muis spelletjes die hij met ons en met de hele wereld speelt. Waarom komen jullie Jeltsin niet meer tege moet? Hij is misschien een schelm, maar hij is veel eerlij ker... „Gorbatsjov's propaganda-ma chine wil het doen voorkomen dat Jeltsin geen serieus politicus is, en je kunt inderdaad zeggen dat hij niet erg diplomatiek is, maar hij is de leider van de de mocratische krachten in Rus land en over een half jaar is hij misschien de leider van de Sov jetunie, omdat er nu eenmaal niet zoveel alternatieven zijn." Russen Dat Lauristin fel is op mensen die het niet met haar eens zijn, is bekend. Ze staat met name afwijzend tegenover buitenlan ders die informeren naar het lot van Russen, die 28 procent uit maken van de anderhalf mil joen inwoners van Estland. „De Russen zullen moeten kiezen. Vijfentwintig procent heeft al Deskundigen twijfelen aan verklaring Lauda Jiang Qing pleegde vorige maand zelfmoord STANDPLAATS BRUSSEL „Speculeren over de oorzaak van de ramp met de Boeing 767 van I nuda Air boven Thai land is zinloos. Eerst was het een hom. Toen was het opeens de bliksem. Vervolgens zou de motor zijn geëxplodeerd. Nu zegt eigenaar Niki lauda dat de luchtstroom In de motor door een computerstoring Is omgekeerd waardoor het toe stel uit de lucht viel. Dat zoiets Is gebeurd lijkt ons, als gebrui ker van de Boeing 767, uiterst onwaarschijnlijk. En zolang het officiële onderzoek nog niet is afgerond, kan niemand een zinnig woord over de oor zaak zeggen." Aan het woord is W. Rolvink. hoofd van de vluchttechnische afdeling van de luchtvaartmaat schappij Martinair. Hij is zeer verbaasd over de uitspraken van Lauda dat de ramp met de Boeing veroqrzaakt zou zijn door een computerstoring, liiuda is tot deze conclusie ge komen na het afluisteren van de gesprekken tussen de vliegers op de voice- recorder. Rolvink: „Ik heb de verklaring van l^uda zelf niet gehoord. Ik moet afgaan op hoe de media zijn uitspraken hebben weerge geven. Maar ik kan bijna met zekerheid zeggen dat zijn ver klaring geen nout snijdt." Volgens l-auda zou de computer de motor opdracht hebben ge geven de luchtstroom om te ke ren. Deze reverse thrust wordt uitsluitend gebruikt bij de lan ding. Rolvink: „Door de lucht stroom in de motor om te keren wordt het toestel op de baan sterk afgeremd. In volle vlucht wordt n'verse thrust nooit ge bruikt. Als alle systemen goed werken is het zelfs onmogelijk de luchtstroom in volle vlucht om te keren." I let geven van reverse thrust if volgens Rolvink namelijk een handeling die door de piloot met de hand wordt verricht. De computer heeft hierbij geen functie. De verklaring van I,auda is dus op zijn minst twij felachtig te noemen. Rolvink legt uit wat de compu ter dan wel doet en hoe het sys teem werkt. „In alle moderne vliegtuigen is naast tal van an dere computers een zogenoem de FADEC-computer gein stal lend FADH Hart voor Raai Authority Digital Engine Con trol en is het beste te omschrij ven als de besturingscomputer van de motoren. FADEC regelt simpel gezegd automatisch de brandstoftoevoer naar de moto ren en daarmee ook de stuw kracht. De hoeveelheid brand stof die nodig is om met een constante snelheid te vliegen, is afhankelijk van vele variabelen, zoals hoogte, luchtdruk en tem peratuur. 2k> is op grote hoogte de luchtweerstand minder en is dus minder stuwkracht vereist om een bepaalde snelheid aan te houden. De computer houdt daar rekening mee. Vroeger regelde de vlieger alles zelf met de gashandel. Rolvink: „Hij hield allerlei meterties in de gaten en aan de hana van een tabel kon hij aflezen hoe veel gas hij moest geven of te rugnemen. Nu heeft de compu ter die taak helemaal van hem kent precies uit hoeveel gas er nodig is. Neemt bijvoorbeeld de tegenwind toe dan wordt er au tomatisch iets meer gas gege- Rolvink: „Tot zoverre gaat alles automatisch. Maar als er geland moet worden, trekt de vlieger op het moment dat de wielen de grond raken met de hand de gashandel dicht. Daarna pas kan hij door de hefboompjes op de handels nog verder naar ach teren te trekken reirrse thrust geven. Overigens werkt reverse thrust alleen als er druk op de wielen staat, als het vliegtuig dus óp de grond StÊftt In <i<- lucht is het systeem in principe geblokkeerd. Als de verklaring van Lauda juist is moet dat be veiligingssystcem in ieder geval niet nebben gewerkt.' De erfenis van de Culturele Re volutie lijkt de huidige Chinese machthebbers nog steeds te achtervolgen, in de persoon van Jiang Qing. In 1979 werd de we duwe van 'grote roerganger' Mao Zedong veroordeeld voor alle ellende die de radicale om wentelingen van 1966-1976 te weeg hadden gebracht. Maar de huidige machthebbers vrezen dat het bericht van haar dood deze week tot onrust kan leiden, nu de bloedige onderdrukking van de studentenopstand twee jaar geleden wordt herdacht, liang, die aan keelkanker leed, heeft zich op 14 mei opgehan gen. Het Chinese persbureau Xinhua (Nieuw China) bevestig de gisteren het bericht in het Amerikaanse weekblad Time van deze week. liang werd in 1976 gearresteerd en in 1981 ter dood veroor deeld, een straf die later werd omgezet in levenslang. Ze was lid van de Bende van Vier. die verantwoordelijk werd gehou den voor de dood van zeker 34.000 mensen en de vervolging van honderdduizenden ande ren tijdens de Culturele Revolu tie. Tot op de laatste dag van het 'proces van de eeuw', in de cember 1981, hield Jiang vast aan haar radicale ideeën. Zaal wachten moesten de geboeide weduwe uit het gerechtshof sle pen terwijl ze schreeuwde: „Lang leve de revolutie!" Shanghai Toch leek Jiang aanvankelijk niet in de wieg gelegd voor een politieke, maar voor een artis tieke carrière. Naar eigen zeg gen werd ze in maart 1914 ge boren als Ij Dzin, dochter van een kleine zelfstandige op het schiereiland Shantung. Na een opleiding aan een toneelschool belandde ze in de jaren dertig in de filmwereld vun Shanghai, het Hollywood van pré-communis tisch China. Met haar lange be nen. innemende glimlach en voorkeur voor westerse dansen behaalde ze n gaan van de partij en daarmee van de Volksrepubliek. Platteland „Als Mao zei dat Ik Iemand moest bijten, dan beet ik." archieffoto anp dan artistieke successen. („azuurblauwe rivier"). Inmiddels was ze lid geworden In de loop van de iaren zestig van de Communistische Partij, won Jiang geleidelijk aan poli- s in 1937 tieke invloed, maar het door de nationalisti- hoogtepunt van haar sche Kuomintang spoorde de macht bereikte ze in word Rcarrestwrd. Ze ggjf Gardisten he< b<-Pn ™n kon zich tenauwer- de Culturele Revolutie, nood redden door MM dt Met hartstochtelijke haar lidmaatschaps- rekenen met de ,0<>sPraken spoorde ze kaart in te slikken de Rode Gardisten aan Daarop vertrok ze verstarde af te rekenen met de naar de door de com- htirrnurrntip verstarde bureaucratie munistcn beheersde en de revolutie opnieuw provincie Jenan, waar uit te voeren, conform ze in 1939 de vierde vrouw werd het Rode Boekje van Mao. In van de pas gescheiden Mao, on- 1969 trad ze toe tot het Polit- der de naam Jiang Qing buro, het hoogste politieke e van de revolutie dreigde echter uit de hand te lo pen, waarbij vele partijfunctio narissen werden gemarteld en geëxecuteerd. Maarschalk Lin Biao, de gedoodverfde opvolger van Mao. kreeg na zijn dood in 1971 de schuld van alle exces sen in de schoenen geschoven, en Mao liet miljoenen Rode Gardisten naar het planeland verbannen. Maar Jiang Qine zocht juist aansluiting bij de linksradicale leiders van Shanghai, de zoge naamde 'Shanghai-mafia'. Sa men vormden ze de Bende van Vier, die zich tegen de gematig de trekken van Mao's beleid verzetten. Zij kregen gedaan dat de pas gerehabiliteerde Deng Xiaoping, de huidige Chinese leider, opnieuw van het toneel verdween. Toen Mao op het eind van zijn leven te zwak was om het enor me land te regeren, nam Jiang, volgens de beschuldigingen op haar proces, de touwtjes in han den. Kort voor zijn dood in sep tember 1976 waarschuwde de grote roerganger zijn vrouw nog: „Je kunt de top bereiken, maar als het je niet lukt. stort je in een bodemloze afgrond". Reeds een maand later werd zijn voorspelling bewaarheid: Jiang werd opgepakt met haar bende-leden Zhang Chiao, Yao Wenyuan en ex-premier Wang Hongwen, van wie werd gezegd dat hij Jiangs minnaar was. In een niet aflatende haatcam pagne werden de vier verant woordelijk gesteld voor alle da den en gebeurtenissen die in middels als politieke fouten werden beoordeeld. Toch ge tuigde Jiang tot het einde toe, zo niet van echtelijke, dan toch van politieke trouw aan haar overleden echtgenoot. „Ik was de hond van voorzitter Mao". zei ze tijdens het proces tegen haar rechters. .Als hij zei dat ik iemand moest bijten, dan beet ik." Pikant gekruid Je vindt ze in Nederland in bijna elke krant. De kolommen met advertenties voor 06-nummers. Voor babbelboxen, sekslijnen en telefonische moppentappers. A 50 cent per minuut. Ook de Belgische media besteden vaak aandacht aan dit uit Amerika overgewaaide verschijnsel. Vooral de sekslijnen intrigeren de Belgen. Dit is een preuts land, maar niets menselijks is de Belg vreemd. Maar naar Ne derland bellen voor een paar minuten (of uren) 'Live, Live Sex' of 'Ruige Porno' is tech nisch onmogelijk gemaakt, om dat de tien frank per minuut niet in Nederland terecht zou den komen. En hier bestaan sekslijnen niet. Nog niet, want dat lijkt slechts een kwestie van tijd. Maar niet als het aan de RTT, de Belgische Regie voor Telefonie en Tele grafie, ligt. En aan minister Col- la, die voor de RTT verantwoor delijk is. Telefoonlijnen mogen hier gerust roodgloeiend staan, maar niet van erotische bood schappen. Daar weet Denise alles van. Ooit paradeerde zij poedelnaakt over het Nederlandse scherm als Vlaamse schone in Veronica's 'Pin Up Club'. De voorgangster van Wendy van Wanten begon in België een 'receptenlijn'. Via een 06-nummer, dat hier overi gens een 077-nummer is. Om precies te zijn (het is vanuit Ne derland toch niet te draaien): 122027. Maar haar recepten zijn niet be doeld voor het bereiden van een voedzame maaltijd. Denise kooklijn (5,95 frank per 20 se conden) is pikant, en dan gaat het niet om de kruiden. Na een 'sexy' introductie, waarvan zelfs de meest onervaren puber nog niet gaat blozen, geeft Denise de ingrediënten en wat ermee te doen. Die hebben altijd dezelfde vor men: worstjes, wortelen, kom kommers of - zoals vorige week - 'berliner bollen' Denise neemt om de haverklap het woord klaarmaken in de mond. Je moet er niet aan denken hoe dat er in haar keuken uitziet. Op foto's die in sommige Belgische bladen verschijnen is ze stee vast gekleed in slechts een piep klein schortje. De laatste tijd is de kooklijn al enkele malen afgesloten omdat de RTT de recepten te pikant vindt of omdat Denise in haar verhaaltjes de keuken soms voor iets anders gebruikte dan voor het bereiden van een pitti ge maaltijd. Denise en haar za kelijke begeleiders natuurlijk woedend. Censuur, roepen zij. De tele foondienst mag zich niet be moeien met de inhoud van 'ge sprekken'. De RTT is geen ze denmeester en mag ook niet in grijpen als iemand via de tele foon een schunnig gesprek met zijn of haar geliefde houdt. Bo vendien, de RTT verdient er, net als de Nederlandse PTT, aardig aan. Volgens de RTT worden de re gels van'het contract overtre den, omdat 077-lijnen alleen bestemd zijn voor het geven van informatie. Maar minister Colla gebruikt heel andere argu menten. Technische: er zou slechts een beperkt aantal 077- lijnen zijn, en die moeten voor serieuze informatie worden ge bruikt. Hij verzweeg dat van de 5000 beschikbare lijnen nog niet de helft wordt gebruikt. Maar voor al vond hij dat eerst een 'brede maatschappelijke discussie' ge voerd moet worden over de vraag of België wel sekslijnen wil. Niet dat hij ertegen is (zegt hij), maar omdat hij 06-versla- ving. zoals in Nederland, wil voorkomen. Inmiddels is ook Wendy van Wanten met een 06-lijn begon nen. Zij houdt praatjes over... film. Maar voor u zich hijgend naar België spoedt: het gaat om gewone mms en er komt, zo waar, geen prikkelend woord in voor. Denise weet intussen niet van ophouden. Als de lijn weer eens 'open' is stijgt de stem ming en daalt het peil in haar keukentje snel tot het bekende niveau. Vorige week maaJcte zij speenvarken klaar. Het vraagt weinig fantasie om te bedenken wat daar bij haar allemaal bij komt kijken. HANSDIBMJUN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2