Extra Ans Wortel: 'Gejudas gelukkig achter de rug' Julia Burgers-Drost schreef 28 romans in acht jaar (Udactte 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 26 ANS WORTEL Het lijkt wel alsof er een last van haar schouders is geval len, nu de rechter heeft beslist dat Ans Wortel na 22 jaar het Bergense pand Kranenburgh moet verlaten 'Ik ben blij, dat dat gejudas achter de rug" is. JUUA BURGERS-DROST vond de streekromans wat ouderwets en te romantisch Dus begon ze zelf te schrijven Ze noemt de 28 romans, die ze in acht jaar schreef, 'geen lite ratuur maar lectuur" Ze werkt in het Friese Nijland, in een tuinhuisje Kunstenares vertrekt na 22 jaar van landgoed Kranenburgh in Bergen Duizenden schilderijen, litho's en zeefdrukken worden omzichtig ingepakt en in de auto's van het Zoeterwoudse verhuisbedrijf Interdean geladen. Bin nen in Kranenburgh wordt het kaal en leeg. Lichte plekken op de vergeelde muren verraden waar de doeken hebben gehangen. Ans Wortel vertrekt, na, zoals ze het zelf uitdrukt, „22 jaar lang op Kranenburgh te hebben gepast bergen rob bakker De kunstenares staat erbij en kijkt ernaar. Het afscheid doet haar niets, zegt ze. Integendeel: blij is ze, dat na al die jaren eindelijk 'dat gejudas' achter de rug is. Er lijkt een soort last van haar schouders gevallen. Maar er is ook woede en cynisme. Woede over de gemeente Bergen en het plaatselijke kunste naarswereldje die er dan eindelijk in zijn geslaagd haar 'weg te treite ren'. Cynisme vooral over het ge brek aan steun en belangstelling voor haar situatie. Handjevol „Of ik in mensen teleurgesteld ben? Meer dan dat! Ik moet uitkij ken dat ik niet verbitterd raak. Stuk voor stuk vallen mensen nog wel mee, maar in groepsverband... Ie weet nu op wie je wél kunt reke nen als het erop aankomt. Sjaan uit Roermond, waar ik zo maar een tijdje kan blijven logeren. Een wildvreemde verhuisondernemer uit Zoeterwoude. Een handjevol heeft me echt geholpen." Het voornemen haar werk te ver nietigen hoefde Wortel na het tele foontje van het Zoeterwouder be drijf niet uit te voeren. Directeur I loning van Interdean is een groot kunstliefhebber, zo laten zijn me dewerkers tijdens het inpakken van een groot doek weten. De on- dememer las dat Ans Wortel overwoog haar werk te vernietigen en ging onmiddellijk tot actie over. Een goede gratis opslagruimte was gevonden. Ans Wortel: „Maar goed ook, want geld heb ik niet; door al dat ge doe heb ik al twee jaar niets meer geëxpo seerd of verkocht. Als er niets was gebeurd had ik zonder meer mijn werk vernietigd. Dacht je dat ik die jongens van de Mobiele BERGEN. Kunstenares Ans Wortel heeft, na 22 jaar, definitief de deuren van het Bergense landgoed Kranenburgh achter zich dichtgetrokken. Zij was daar door een uitspraak van het Amsterdamse gerechts hof toe gedwongen. De gemeente Bergen had het huis ooit tij delijk beschikbaar gesteld. Toen er enkele jaren geleden plannen ontstonden om op het landgoed een museum te vestigen, werd de kunstenares onder druk gezet haar onderkomen te verlaten. Dat resul teerde in een langdurig steekspel tussen gemeente en kunstenares. Het museum moet een overzicht bieden van de bekende Bergense School en van het werk dat vele kunstenaars uit die omgeving nadien heb ben voortgebracht. Ook kunnen er wisse lende tentoonstellingen worden gehou den. De gemeente Bergen kan nu op korte termijn beginnen met de renovatie van het gebouw. De vele duizenden schilderijen van Ans Wortel en andere kunstwerken zijn inmid dels ondergebracht bij een verhuizer in Zoeterwoude. Het bedrijf bood gratis op slagruimte aan nadat Wortel bekend maakte vernietiging van haar werk te overwegen. Eenheid aan mijn werk had laten komen?" Haar werk Is voorlopig onderdak, maar waar Ans Wortel zelf heen gaat is nog de vraag. Eerst wat logeren her en der, bij goe de vrienden. „Een luxe zwerversbestaan zegt ze over haar toekomst op korte ter mijn. Maar daarna? „Ik blijf proberen of er ergens in Nederland Ans Wortel in het veriaten Kranenburgh-pand in Bergen. meente zou iets dergelijks een aanwinst moeten zijn, legt ze uit. Als Van Gogh zijn schilderij en destijds, toen er nog geen sprake was van al die idiote prijskaartjes met al die nullen die er nu aan worden gehan- kijkhuis in Nuenen had on dergebracht, dan was dat nu de belangrijkste plaats van het zuiden geweest. Dan had iedereen z'n werk kunnen zien, in plaats van dat het nu in kluizen verstopt ligt." Wortel zegt dat over haar plannen goede contacten zijn gelegd met gemeenten in het zuiden van het land. Ze wil niet onthullen welke. Ook het bedrijfsleven is geïnteres seerd. Toch trekt haar hart naar haar geboortestad Alk maar. Daar zou ze het liefst naartoe gaan. „Er is maar één nadeel aan. Als je naar Alk maar rijdt, zie je steeds weer die borden naar Bergen. Daar wil ik eigenlijk helemaal niet meer aan herinnerd wor den." Geen goed woord over Ber gen, maar Ans Wortel berust in haar vertrek. Ze voorspelt dat de gemeente nog spijt krijgt van de kostbare restau ratie- en museumplannen. Over het opofferen van een deel van het landgoed om er villa's te bouwen nodig om geld bijeen te krijgen voor de restauratie kan ze zich niet meer echt kwaad maken. „'t is een regelrechte schan- FOTO WKK NATZIJL toch nog een dorp is dat mij, met m'n werk, wil hebben. Waar ik de zekerheid heb dat ik er kan blijven wonen. Dat had ik in Krab bendam in dat schooltje niet eens. )a, een woonvergunning, maar dat stelt niets voor. Het moet een plaats zijn waar ik een mooi kijkhuis voor de bevolking van kan maken. Had in Bergen ook gekund. Dan was hier in Kranenburgh al lang een museum geweest en had ik er gewoon kunnen blijven zitten." Subsidie „De mensen die nu die museumplannen willen uitvoeren, hebben jaarlijks een subsi die van 125.000 gulden nodig en dan is het nog maar de vraag of die plannen ooit van de grond komen. Eigenlijk had ik dat geld in het verleden moeten hebben: voor het in stand houden, warm houden, opknappen van Kranenburgh, een museum waar ieder een welkom was om te komen kijken. Twintig jaar lang 125.000 gulden. Reken maar uit." Wortel heeft de hoop op een nieuw onder komen, waar zij haar 'kijkhuis' van kan ma ken, nog niet opgegeven. Voor iedere ge de. Vooral omdat het weer zo nodig aan de elite moest worden gegeven. Ik had nog lie ver gezien dat ze er een flatgebouw hadden neergezet met honderd woningen. Enfin, ik ben er destijds zo woedend over geworden dat het me m'n galblaas heeft gekost. Nu denk ik: ze doen maar. Ik hoop dat ze het huis een beetje fatsoenlijk oploiappen en er niet van alles aan vasthouwen." Lectuur ('geen literatuur') vanuit een tuinhuisje in Nijland LEEUWARDEN JEANETTE STUUROR GPP l ieen krant of tijdschrift is veilig voor ro manschrijfster lulia Burgers Drost. Ze gaat ze met een schaar te lijf en knipt die foto's en artikelen uit die 'later' nog wel eens van pas kunnen komen. Al het materiaal wordt keurig gerangschikt opgeborgen. En wan neer /ij broedt op haar volgende roman, worden de knipsels die daarbij een rol kun nen spelen te voorschijn gehaald. Een in dringend interview kan de basis zijn van een verhaal, aansprekende foto's kunnen de schrijfster helpen haar personages ge stalte te geven. Miskraam in IMBdndfuttaBuigen Drost(52)haar eerste professionele poging een boek te schrijven. De reden: „Ik vond de streekro mans wat ouderwets, te romantisch. Te veel klepperende klompjes. Boeren van nu zwaaien tie scepter in halve fabriekjes." De benaderde uitgever stuurde haar boek te rug. De schrijfster kan daar nu wel begrip voor opbrengen, want „je schrijft maar aan, en don wordt het een miskraam". Een tweede uitgever wilde wel eens komen pra ten. Burgers kreeg de beschikking over „een stapeltje schoon kopijpapier" en ging - met ui hm ai htwtxxrfddeaangmftteeuggee ties - aan het werk. Van dat moment af 1983 is het gaan lo pen. Ook haar eerste boeken zijn. nadat ze ze nog eens door de machine had gehaald, uiteindelijk uitgegeven. Burgers is nu bezig aan haar 28e boek en werkt voor drie uitge verijen. Onder eigen naam en onder pseu doniem. Aan Kok in Kampen levert ze bij dragen aan de VCL-serie. voor Zomer en Keuning schrijft ze in de Spiegelserie. en aan West Friesland levert ze 'losse' boeken. Ontspanning Schrijven is voor lulia BurgersDrost geen werken „Het is ontspanning, een feest. Soms sta ik er zelf van te kijken hoe een ver haal afloopt. Ie bent bezig en op een gege ven moment zitje vast. En dan rolt juist op tijd Iets door de mis met de juiste informa tie, of er wordt voor de radio Iets gezegd dat je kunt gebruiken. Zoiets kan het sausje van de plot zijn I n dat wordt je dan stiekem pjes aangereikt" KHHPHI Julia Burgers: 'Ik schrijf geen literatuur, maar lectuur' Drie jaar geleden kwam de schrijfster met haar gezin naar Friesland. Zij is kleuterleid ster geweest, haar man was jarenlang werk zaam in de agrarische sector. De keus viel hij toraal op Nijland Gewapend met folders en een thermosfles met koffieTieeft het ge zin Burgers het gehele Noorden afge struind. De keuze viel op Nijland, vlak bij Sneek. toch op het platteland. En volgens haar uitgever West-Friesland heeft de ver huizing.de produktiviteit van de schrijfster goed gedaan Schrljfader lulia Burgers heeft voor zichzelf wel eens nagegaan hoe die schrijfader is ontsproten. „Waarschijnlijk omdat we vroeger zo veel met potlood en papier hebben gefutseld", zegt 7c. „Vader was bedrijfsleider op een papierfabriek en nam altijd dozen vol pa pier mee. Met mijn zes jaar oudere zusje maakte ik papieren poppen voor het pop penhuis. Allerlei bekende mensen 'bouw den we om'. Er we knipten foto's uit om se ries te maken". Beeldromans van de zusjes Drost dus. „Ja, dat moet de aanzet zijn geweest. Je fan tasie laten werken en situaties creëren. Moeder las nooit voor. Onder het poetsen vertelde ze altijd. Dat vertellen vond ik ook heerlijk als kleuterleidster. Als die kleintjes om een verhaaltje vroegen, zei ik: even naar m'n duimpje luisteren. Onze kinderen we ten het ook nog. Spannend vonden ze dat. Het was afgelopen, toen ze inspraak kregen. Bepaalde dingen mochten toen niet meer gebeuren en ze wilden namen veranderen". Zoals zovelen stuurde Julia Burgers aanvan kelijk haar werk naar huis-aan-huisbladen. Verhalen en gedichten, onder pseudoniem. „Toen mijn eerste kerstverhaal werd ge plaatst. kreeg ik daar 250 gulden voor. Stel je voor, mijn verhaal kwam in de krant en ik kreeg er nog geld voor ook". Onderwerpen Om onderwerpen zit ze nooit verlegen. Het onderwijs is voor haar bekend terrein, de agrarische wereld eveneens. Maar ze is steeds bezig „verbreding" te zoeken en haar bewaardrift komt haar daarbij goed van pas. Een voordeel heeft ze: „De mensen uit mijn boeken gaan vanzelf leven. Eigen lijk schrijven ze zelf het boek". Hoe ziet de dagindeling van een schrijfster er uit? Burgers werkt volgens een vaste dis den een rondje door het dorp en daarna verdwijn ik met een van de honden naar mijn schrijfhuisje". Naast de woning staat een houten tuinhuisje - „gekregen van mijn zusje" - waar Julia Burgers dagelijks „schrijft tot mijn maag gaat knorren". Doorgaans komen er twee pagina's per dag klaar, maar wanneer het einde in richt is, kan dat aantal oplopen tot een stuk of vijf tien. Opbouw „Eerst ken ik mijn personen, daarna komen hun milieu en hun werk. Daama de huizen waar ze in wonen. Huizen spaar ik ook. Op sommige folders staan prachtige hui/en aJf- gebeeld, daar heb ik heel veel van. Zelf is me opgevallen, dat ik altijd een boek begin met net jaargetijde van dat moment". Al bladerend in haar archieven brengt Julia Burgers zo de 'casting' van haar verhaal tot stand. Soms is ze naarstig op zoek naar een naam - „die spaar ik ook" - maar dat zoe ken hoeft doorgaans niet lang te duren: „Op vrachtwagens staan soms prachtige namen. Nou, dan kijk ik van uit mijn tuinhuisje naar de snelweg en dan komt er wel een vrachtwagen langs". Leenvergoeding Burgers is er van doordrongen, dat ze geen literatuur, maar 'lectuur' schrijft, al doet het haar groot plezier dat haar werk op de boe kenlijsten van het lager beroepsonderwijs wel wordt toegelaten. En: „Ik krijg de maxi male leenvergoeding van de bibliotheek", zegt ze met gepaste trots. Op de 'boeken- bumalijst' van meest uitgeleende boeken staat Appie Baantjer op de eerste en Bur gers op de 17e plaats. Duitse crimi's, Engelse vervolgseries, span nende hoorspelen - ze gaan er bij Julia Bur gers in als koek. Maar ook „Medisch Cen trum Ellende" vindt in haar een eeïnteres- seerd kijkster. Een blad als Story leest ze „voor de personen", het damesblad Viva is interessant wegens het beroepenkatem en Libelle en Margriet worden voornamelijk aangeschaft in verband met interviews. Kritisch Maar ook haar omgeving inspireert. Zo is in "Voltooid verleden tijd' de echtgenoot van hoofdpersoon Rhonda Fryendal getrouwd met de Fries Bauke en wordt de tweetalig heid in het verhaal gevlochten. Het meest kritische leespubliek zit bij Julia Burgers thuis. Haar doenter Marjolein en echtgenoot Freek krijgen alles onder ogen, voordat het naar de drukker gaat. En zoon Franks typevaardigheid is zo groot, dat hij al eens een heel manuscript voor rijn moe der heeft overgetikt. Nijland is heerlijk om te wonen, vindt ze. maar ze zou best „nog iets meer achteraf willen wonen" „Ik zou er niks tegenop zien om eens in te sneeuwen", zegt ze lachend. Maar één ding is zeker in gezelschap van haar gezin en met typemachine en kopijpa pier

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26