Leidsch Dagblad Algerije kondigt staat van beleg af Winterse temperaturen in juni Leden SER: wao'er tweede keer keuren Russische Staatscircus naar Leiden Nieuw middel helpt bij zware epilepsie Gevulei stortte afval illegaal in Wallonië Jorritsma terug als bondscoach FEITEN EN MENINGEN Dood weduwe Mao kan onrust doen oplaaien BINNENLAND Lubbers en Van den Broek in de tang BUITENLAND Honderd doden door explosie in Addis Abeba Massale toeloop Kamer: zwart ouderen op werk in bollen Stadstimmerwerf aanpakken Werk van Leidse DOVO slaat bij kunstenaars op Excelsior Maas straat. sluis terug wuciDUOg -J JUIH iyyi opger 1 maart 1860 Nr 39561 Losse nummers f 1.45 Op dezo plaats advarterent Bel 071-161329 Verkiezingen uitgesteld, tanks rijden door Algiers De Algerijnse president Chadli Bendjedid heeft de afgelo pen nacht de staat van beleg afgekondigd. Bovendien zijn de eerste vrije algemene verkiezingen, die voor 27 ju ni waren vastgesteld voor onbepaalde tijd opgeschort. De regering van premier Mouloud Hamrouche is afgetreden. rende situatie in het land. Ik heb het ontslag van de regering van premier Hamrouche geac cepteerd en zal zo snel mogelijk en na raadpleging van alle poli tieke partijen een nieuwe rege ring vormen aldus Bendjedid. die in 1978 de legendarische president Boumédienne na diens dood opvolgde. Het -uitroepen van de staat van beleg kwam na twee dagen van bloedige confrontaties in het centrum van Algiers tussen demonstrerende islamitische fundamentalisten en ordetroe pen. Hierbij zouden gisteren minstens zes personen, onder wie twee kinderen, door politie kogels zijn gedood. Ook een po litieagent zou om het leven zijn gekomen. De doden zijn niet door de Al gerijnse autoriteiten bevestigd, evenmin als de drie doden die CORRESPONDENT Volgens ooggetuigen zijn de af gelopen nacht tanks en geblin deerde gevechtwagens de Alge rijnse hoofdstad binnengereden en hebben strategische posities ingenomen. Door de stad zwer ven groepjes fundamentalisten, gewapend met bijlen, staven en benzinebommen, die barrica des oprichten en proberen openbare gebouwen binnen te dringen. President Bendjedid maakte de staat van beleg bekend in een rede, die afgelopen nacht rechtstreeks door de Algerijnse radio en televisie werd uitge zonden. „Als president van de republiek en beschermer van de grondwet kondig ik met ingang van middernacht de staat van beleg af vanweg de verslechte- NIEUWSLIJN EG in actie tegen aidsbeleid VS Op Nederlands verzoek zal de Europese Gemeenschap er bij de Verenigde Staten op aandringen dat de inreisbeperkingen voor aidspatiënten en seropositieven worden opgeheven. De Luxemburgse minister van volksgezondheid, Johny Lahure, stuurt namens de EG een brief aan de Amerikaanse regering. De VS besloten onlangs, onder druk van conservatieve Republikei nen, de inreisbeperkingen voor HlV-geïnfecteerden (aidspatiën ten en seropositieven) te handhaven. Mensen met het HIV-virus kunnen bij aankomst in de VS nog steeds worden geweigerd. Kamers gezocht voor topontmoeting De Verenigde Staten zijn op zoek naar vierhonderd hotelkamers in Moskou voor eind juni. Hieruit kan worden opgemaakt dat de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Bush en zijn Sovjet-ambtgenoot Gorbatsjov eind deze maand wordt gehou den. Officieel is echter nog geen datum vrijgegeven. Bush zei za terdag dat hij eerst alle details rond wil hebben inzake het ver drag over de kernraketten voor de lange afstand, alvorens de top met Gorbatsjov te beleggen die aanvankelijk was gepland voor februari van dit jaar. Heilzaam bier uit Tsjechoslowakije Het Tsjechoslowaakse kuuroord Carlsbad is begonnen met het verkopen van mineraalbier, dat een geneeskrachtige werking zou hebben. Het bier, waarvan per jaar 2,5 miljoen liter zal wor den gebrouwen, wordt ook naar Nederland, België, Zweden en Marokko geëxporteerd. Het bier wordt op de markt gebracht on der de naam Doktor Bier en zou helpen bij de genezing van nier-, lever- en maagkwalen. Volgens de directeur van de brou werij van Carlsbad is Doktor Bier de enige geneeskrachtige bier soort ter wereld. Het bier bevat drie procent alcohol. Nog geen reactie bonden op nieuw plan maandag bij soortgelijke onlus ten in Algiers vielen. De spanningen in Algiers du ren al meer dan een week. Sinds 25 mei handhaaft de belangrijk ste oppositiepartij in het Tand, het Islamitisch Reddings Front (FIS), een algemene staking. Het FIS, dat bij de regionale ver kiezingen van vorig jaar drie kwart van de stemmen behaal de, vreest dat de eerste vrije en algemene verkiezingen in het land, die voorlopig zijn uitge steld, door president Bendjedid worden gebruikt om de macht in handen van de aan het leger gelieerde Nationale Bevrijdings Front (FLN) te houden. Het FLN regeert Algerije sinds de onaf hankelijkheid van deze voorma lige Franse kolonie in 1962. Net als een dag eerder trok ken gisteren enige tienduizen den traditioneel geklede islami tische fundamentalisten door de straten van het centrum van Algiers. In de buurt van het 1 Mei Plein werden de demon stranten opgewacht door met traangas en geweren bewapen de eenheden van de politie. Het Russische Staatscircus komt met een spectaculaire show naar Leiden. Van 14 tot en met 18 augustus strijkt het cir cus neer op het terrein naast de Groenoordhallen. Uniek in het programma zijn het vliegend trapezenummer met lichtge vende mensen en Ossetische steppenruiters. Maar het hoog tepunt vormt het optreden van de wereldberoemde Russische clown Oleg Popov. Dagelijks V.ijn in de circustent met bijna 2500 zitplaatsen twee voorstel lingen te zien. Verkeer muurvast op de Rijndijk ZOETERWOUPE Het verkeer op de Zoeterwoud- se Rijndijk heeft vanmorgen urenlang muurvast gezeten Om half tien stond in de richting Leiden nog een file van ruim zes kilometer. De opstopping werd veroorzaakt door het werk aan een nieuwe op- en afrit van rijksweg '4 bij Zoeterwoude- dorp. Deze zou vanmorgen om zes uur weer beschikbaar zijn voor het verkeer. Toen dat niet het geval was. kozen automobi listen massaal de afrit bij Zoe- terwoude-Rijndijk. Daar liep het verkeer in korte tijd vast. Tweehonderd kinderen uit de radio-actief besmette streek In en rond Tsjemobyl zijn gistermorgen aangekomen op Schiphol De kinderen zijn door de Stichting Kinderen van Tsjemobyl naar Nederland gehaald voor een vakantie van twee weken. Afgezien van psychische problemen, zijn deze kinderen nog «een van allen ziek geworden door de straling Sommigen wonen nog steeds in het vijf jaar geleden door de ramp in de kernreactor van Tsjemobyïbesmette gebied. Anderen wonen inmiddels in Kiev of in andere steden In de Sovjetunie anik HET WOORD IS AAN Steun de verspreiding van band opnemers: veel mensen zooden leren zwijgen als ze een paar maa naar zichzeW gefcjtsterd hebben VANDAAG Economi 26.2: Extra Familieberichten Feiten en meningen Programma s Regio15,17.19.20 RTVShow 22.25 HET WEER R.gen V«t brwotalg «n penaten met regen Mmtmumtemperetuur on* grveet 8 graden Mektegtemprra tuur ongeveer 16 graten Wind Jrejiend ven oorteteke ncntmgen naar radwei), mjtig un de hut tot krachtig, aan de Zeeuwse kutt mogelijk toenemend tot herd Er is een nieuw geneesmiddel, Sabril (figabatri- ne), tegen epilepsie, dat met succes wordt toege past bij aanvallen vao zeer moeilijk behandelbare patiënten. Volgens deskundigen van Gist-Broca- des Pharma in Leiderdorp worden in de epilep- siecentra in Breda, Heemstede en Heeze 120 pa tiënten met het nieuwe middel behandeld. Bij de helft van de patiënten zorgt Sabril ervoor dat het aantal aanvallen met ten minste de helft vermin dert. Bij sommige patiënten verdwijnen de aan vallen geheel. Epilepsie is medisch, maar ook so ciaal gezien een groot probleem. Eén op de 150 mensen heeft last van éën of andere vorm van epilepsie. Ongeveer de helft van de patiënten is goed te behandelen met de op dit moment ver krijgbare medicijnen. Bij een aantal patiënten echter slaan de medicijnen niet aan. Hel nieuwe geneesmiddel daarentegen wél: dagelijkse toedie ning toont volgens de fabrikant een „spectaculai re" vermindering van het aantal aanvallen. OEGSTGEEST - Een vrachtwagencombinatie is gisteren rond het middaguur op de rijksweg A44 ter hoogte van de veiling Flora In Rijnsburg van de weg geraakt De bestuurder, een 54-jarige Belg. moest rijdend in de richting Den Haag plotseling remmen voor een file. De lege opleager ging daarop scharen Met moeite kon de Belg een personenauto ontwijken. De vrachtwagen kwam in de berm tot stilstand tegen een boom De be stuurder is met snij- en schaafwonden en pijn in de mg overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis In Lei den. De wagen werd zwaar beschadigd. f OtO Htf l r O KUtPfft DEN HAAG GPD-ANP Voordat een arbeidsongeschikte definitief wordt afgekeurd, moet een tweede, onafhankelijke arts nogmaals een keuring uitvoe ren. Bovendien moeten om de drie jaar herkeuringen plaats vinden om te voorkomen dat een arbeidsongeschikte tot zijn 65ste jaar in de wao zit. Dit blijkt uit een concept-ad- vies dat de kroonledeh Wolfson en Zalm van de Sociaal Econo mische Raad (SER) gisteren aan vertegenwoordigers van de so ciale partners in de SER-com- missie over het wao-vraagstuk hebben voorgelegd. De nota is een uitgebreide versie van een eerder voorstel van de kroonle- den om de groei in de wao terug te dringen. De kroonleden stellen verder dat er behalve een medische re den ook een concrete aanlei ding voor een arbeidsonge schikte moet ziin om werk te weigeren. Zij willen met andere woorden de bewijslast voor werkweigering bij de arbeidson geschikte leggen. Wao'ers kun nen dan niet langer werk weige ren omdat het niet aansluit bij de opleiding of de vorige baan FNV en CNV willen nog niet reageren op de nieuwe plannen, maar CNV bestuurder De Geus verwacht dat de SER een meer derheidsadvies naar het kabinet zal sturen. Het CNV stelt wel twee harde eisen aan de plan nen. De gedeeltelijk arbeidson geschikte die verplicht werk moet aannemen, moet dan wel verzekerd zijn van een baan. Bovendien moeten oudere werknemers worden uitgezon derd van de werkplicht. Eerder hebben de meeste FNV-bonden de plannen van de kroonleden afgewezen. Het pro bleem voor de FNV is evenwel dat het kabinet de handen vrij heeft om te doen wat het nodig acht. als de SER een verdeeld advies presenteert. Het advies moet 12 juli worden ingeleverd bij het kabinet. ROB GROENLAND WEERKUNDIG MEDEWERKER De afgelopen drie jaar waren de temperatu ren vrijwel elke maand hoger dan normaal. Dit voorjaar maken we echter een langduri ge periode van extreem koud weer mee. De aanhoudende stroom koude lucht uit het hoge noorden zorgt ervoor dat in verschei dene Noordzee-landen eeuwrecords zijn gesneuveld. In geen honderd jaar is het in juni zo koud geweest. Het begon allemaal vorige week toen de straalstroom boven ons deel van het noor delijk halfrond zich in afzonderlijke takken opdeelde. Eén van die takken vond via de Poolcirkel verbinding met luchtstromen bo ven Noord-Amenka Vanaf vrijdag liep die straalstroom-tak van Canada via de Pool en Groenland naar IJsland. Van daaruit stroomde hij verder zuidwaarts. De wissel werking met het veel warmere water yan de Atlantische Oceaan en de Noordzee zorgde voor zogeheten polar lows, kleine poolach tige lagedrukgebieden die normaliter alleen in de wintermaanden ontstaan en die voor grote hoeveelheden sneeuw kunnen zor- gn Afgelopen zaterdag drong een sterk op een ivtlar Inw lijkende depressie naar het zuiden. De hoofdkem van deze depressie, die voor sneeuw boven de Noorse fjorden zorgde, trok Groot-Brittannië binnen Het sneeuwde in Wales, en in noord-Engeland vroor het op 1500 meter hoogte meer dan 5 graden. In de nacht van zaterdag op zondag meldden enkele Britse stations al vorst op anderhalve meter hoogte. Dat was het eer ste eeuwrecord dat sneuvelde. In Nederland werd op de Veluwe voor het eerst sinds juni 1975 weer vorst gemeten op anderhalve meter hoogte. In Noord- en Zuid-Holland vroor het alleen vlak boven de grond De koude luchtstroom werd bo ven de Alpen tot stilstand gebracht en daar vormde zich op enkele hoge plaatsen het dikste sneeuwdek van dit jaar. met een hoogte van 7 meter. Afgelopen maandag beleefde heel Neder land een ongekend koude dag voor de maand juni. In sommige delen van het land bleef het kwik onder de 9 graden, wat dc/e eeuw in juni nog niet eerder is voorgeko Tijdens hagelbuien daalde de tempera tuur plaatselijk tot een paar graden boven het vriespunt Maandagavond waren in de Ilmond in de zeer heldere Poollticht niet alledaagse lij golfwolken te zien. Dit zijn wolken die nor malbar m bapUadai wtanwn Zaai waarschijnlijk waren ditmaal de heuveU \.«n SchÓtfand en DOOtd I ngt i.t woordelijk voor de vorming van deze wol ken Dinsdagochtend trok even ten zuiden van Het Kanaal een aantal zware hagelbui en o\rr hei laud I eerste en eniar mei ding van natte sneeuw in Nederland kwam op dat moment uit Purmeten.! dat tijdens deze geweldige uitbraak van iu.i hel '.sesteiuk deel van .roenland onder de warme kant van een andere straal stroom tak lag Daar werd het dagen achter een turnen de 20 en 25 graden IHPM KAMltWKHOUT Het regionale bedrijf Gevulei. dat het vuil verwerkt en trans port eert voor Leiden en een aantal omliggende gemeenten, heeft tussen 1983 en 1987 zon der vergunning of ontheffing af val gestort in Wallonië Dat blijkt uit de antwoorden van het Leidse college van b en w op vragen van Groen Links. Het is nog niet bekend hoeveel slak ken en vliegas in die jaren zijn afgevoerd. Wethouder H de la Mar (milieu), die de Gevulei in zijn portefeuille heeft, zegt tot voor kort niet te hebben geweten dat de stortingen illegaal waren „Bij mijn aantreden was alles inmiddels in orde en ik had geen idee dat het in het verle den fout was gegaan", aldus De la Mar Van 1987 tot 1990 werd hel afval volledig legaal ver werkt door een bednjf in Nleu- AMSTEROAM AD HKSBftN Hans lonitsma keert na de Eu ropese kampioenschappen in Parijs terug als bondscoach van bet Nederlands mannen hoe keyteam. Dc 42-jarige Amster dammer, die na het behalen van de wereld li tel vorig jaar i Lahore afscheid nam. volgt met ingang van 1 juli Rob Bianchi op. Bondsbrstuurslid Theo Yke- ma. portefeuillehouder teehni sche zaken van de nationaIr ploeg, ontkende vanmorgrn dat jorritsma was benoemd. Via an dere bronnen werd evenwel duidelijk dat onder enig voor behoud de zaak was bek Ion ken IV onzekere factor is de be nocming van manager loost Bel laan, met wie lomtsma ern succesvol duo vormde. Het bondsbestuur wenst het tweetal per sr herenigd tr zien IV oond hoopt vandaag nog over eenstemming te bereiken met Hellaart. die een regeling moet treffen voor zijn werkzaamhe den als directeur van een recla me p r hurrati Wannen dal lukt. zullen de spelers vanavond officieel op de hoogte worden Cld van de aanstelling 'mi en Bedaart Met de rentree van lomtsma komt de bockrvtxind trgrmoet aan de wens van dc intcmatio nalv werkerk aan dc llssd Tot 1981 stortte dc Gevulei de slakken en het vliegas in Alphen aan den Rijn. Toen dat werd verboden, week de Gevuld uit naar België, dat echter In 1983 ook een verbod uitvaardigde IV provincie Zuid Holland vroeg België om een ontheffing, maar die werd nooit verleend en in 1986 zelfs definitief grvsr: Het afvaJ werd aan de stort plaatsen in België echter niet grwrigrTd en dc transporten gingen door. „In alle openheid overigens, er is niets stiekem gebeurd. Voor alle transporten waren (Kik gewoon bonnen zegt IV la Mar IV antwoorden van het college zijn inmiddels ook overhandigd aan de officier van justitie De la Mat verwacht dal er niet* mee wordt gedaan

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1