Leiden 'Besluit snel over flat' Molenstichting is in grote geldnood Een kater met kiespijn bij de tandarts Pijpenkabinet krijgt geld als het in Leiden blijft Sponsors gezocht voor overkapping Lakenhal Woensdag* 5|um 1991 Redactie 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL EANGAAANN ROV KlOffER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WtM WEGMAN Emdfedact* MINK HOUTMAN Vomgntnf RUTGER1MOOGïSOUK LEIDEN» ERNASTRAATSMA De Rijnlandse Molenstichting verkeert in grote financiële pro blemen. Om het voortbestaan van 42 molens in de regio te ga randeren is daarom een ingrij pende schuldsanering noodza kelijk. Daarbij gaat de stichting onder meer op zoek naar spon sors, die in totaal een bedrag van 200.000 gulden in het laatje moeten brengen. Er moet voor meer dan 7 miljoen gulden aan achterstallige restauratiewerk zaamheden aan de molens wor den uitgevoerd. Het vermogen van de stich ting is vorig jaar teruggelopen van 75.000 gulden positief naar 210.000 gulden negatief. De ver liezen zijn onder meer te wijten aan het uitblijven van min of meer toegezegde subsidies en oplopende restauratiekosten. De stichting heeft minimaal 650.000 gulden nodig om te kunnen blijven voortbestaan. De stichting is een sponsorac tie begonnen die per molen mi nimaal 8.000 gulden per jaar moet opleveren. In combinatie met de huidige subsidieregelin gen komt het te besteden be drag per molen op circa 14.000 gulden per jaar. Inmiddels zijn zes contracten afgesloten afge sloten voor een totaal bedrag van 54.000 gulden. De stichting verwacht binnen een jaar voor ongeveer 20 molens een spon sor te kunnen vinden. De rest van het benodigde geld hoopt de stichting van ge meenten. provincie en het hoogheemsraadschap van Rijn land te krijgen. De gemeenten waarin de Rijnland-molens staan is een eenmalige bijdrage gevraagd. Dat zou 50.000 gul den moeten opleveren. De pro vincie is verzocht eenmalig een bedrag van 250.000 gulden toe te kennen. Het hoogheemraad schap van Rijnland zou een be drag van 150.000 gulden moe ten bijdragen. De Rijnlandse Molenstichting is in 1959 opge richt om de molens in het Rijn land-gebied te beschermen. BUITEN BEWUSTZIJN werd de kater Poekel gis terochtend bij de tandarts binnen gedragen om zijn kies te laten vullen ACHTERGROND KAREI BERKHOUT REDACTEUR De WD toont eindelijk durf De Leidse liberalen hebben goed voor bij- uitgewerkte bezuinigingsvoorstel- voorbeeld ten ingediend de muziek I school maar dan moet in de bestaande uitgaven datzelfde bedrag worden bczui nigd. Op zichzelf is die norm nogal discutabel, maar hi| dwingt wel tot nadenken en dis cussiëren. Het automatisme van een lastenverhoging om uitga ven te betalen verdwijnt met een dergelijke norm en de afwe ging komt ervoor in de plaats Met de huidige bezuiniging* voorstellen heeft de WD zich zelf tot een volwaardige c Poekel 'als een lappenpop' in de tandartsstoel. Subsidie kunstgalerie Stelling wordt wellicht stopgezet De gemeente-subsidie van 15.000 gulden aan de Leidse kunstga lerie Stelling wordt waarschijnlijk binnen enkele jaren stopgezet. De adviescommissie voor beeldende kunst heeft dat de gemeen te geadviseerd, zei cultuur-directeur Y. van Baarle vanochtend. Volgens de commissie levert de galerie in de Burcht een posi tieve bijdrage aan de Burcht, maar is het desondanks beter de geldkraan dicht te draaien. De subsidie aan Stelling is al tijden omstreden, zowel in de gemeenteraad als bij andere galeries. Formeel is Stelling een stichting dus zonder winstoogmerk maar in de praktijk is Stelling een gewone commerciële galerie, vinden de meeste raadsleden. Het college van b en w heeft het advies gisteren voor kennis geving aangenomen en legt het volgend week voor aan de cul- de gemeenteraad. Zonder zich daar bewust van te zijn, heeft de 5-jarige ex-kater Poekel gisterochtend een unieke operatie ondergaan. Waar slech te tanden van huisdieren gewoonlijk zonder erbarmen door de dierenarts worden ge trokken, kreeg Poekel van tandarts A. van der Vorst een exclusieve vulling in zijn hoektand. Poekel had al enige dagen zichtbaar last van zijn gebit. Maar eigenaresse Giny Anje- ma, een bekende dierenbeschermster in Warmond, wilde niet instemmen met het voorstel van de dierenarts de tand te verwij deren. Ze belde haar tandarts die het wel een aardig experiment leek eens een kat in behandeling te nemen. „Hoogstens in dierentuinen zie je wel eens dat gebitten van dieren worden be handeld. Dierenartsen zie daar meestal geen gat in, die trekken beschadigde tanden en kiezen er gewoon uit. Het leek mij leuk om dit eens mee te maken licht Van der Vorst toe. Geheel onder narcose verscheen Poekel daarop bij de tandarts. Van der Vorst had er een rustige patiënt aan. „Hij lag als een lap penpop in de stoel". Het vullen was daarna een fluitje van een cent. In een kwartiertje was het gebeurd. Een routineklus eigenlijk. Een gat in een kattengebit. is dat normaal? „Als de kat het eten krijgt dat voor hem is bestemd, is er niks aan de hand Maar krijgt het beest koekjes te eten of andere dingen die niet voor dieren zijn bestemd, dan slaat ook bij hen de caris toe". Hoewel hij niet direct behoefte heeft aan uitbreiding van zijn patiëntenkring, ziet Van der Vorst zijn experiment voor herha ling vatbaar. „Misschien zou het tot een sa menwerking moeten komen tussen dieren artsen en tandartsen. Een middagje dieren- gebitten opknappen". Poekel kwam giste- de loop van de middag bij zijn posi- redelijk Gemeente zet Studentenhuisvesting onder druk LEIDEN EMIEL FANGMANN Alleen als het Pijpenkabinet in Leiden blijft, wil het gemeente bestuur overwegen een subsidie van 12.000 gulden aan het mu seum te geven om reclame te maken. Het Pijpenkabinet kon digde echtei; ai eerder aan uit Leiden te zullen vertrekken. Wethouder H. Koek (cultuur) zegt dat het Pijpenkabinet het gevraagde geld vooral wilde ge bruiken om de negatieve publi citeit rond het aangekondigde vertrek te niet te doen. Het ka binet wil zolang men nog in Lei den zit het publiek zo goed mo- ter dat het Pijpenkabinet zelf schuldig is aan het negatieve imago. „Mij is bevestigd dat het kabinet vertrekt. In de publici teit daarom heen heeft het Pij penkabinet zelf een actieve rol gespeeld. Dan is het niet de taak van de gemeente geld uit te trekken voor een campagne, die negatieve publiciteit moet rechtzetten", aldus Koek. „Een sterk argument. Maar Leiden kan kiezen: we doen hier nog wat of we doen helemaaL niets meer", reageert beheerder D. Duco van het Pijpenkabinet. „Het is natuurlijk chantage. Dat kunnen ze bij ons vertrek zeg gen dat ze er alles aan gedaan hebben om ons hier te hou den". Duco zegt dat door de publiciteit het bezoekersaantal van het kabinet is gedaald. Het Pijpenkabinet vertrekt tussen nu en 1995. Het verhuist omdat het zijn publieksfuncties in Leiden niet goed kan uitoefe nen wegens gebrek aan geld. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) moet haast maken met de beslissing over de aankoop van een deel van het Schuttersveld voor woningbouw. De ge meente wil voor 1 juli weten of de grond wordt aange kocht, anders gaat de bouwlocatie naar een andere be langstellende. De SLS wil op het Schuttersveld 200 luxueuze studio's bouwen voor studenten die voor korte tijd in de stad verblijven, bij voorbeeld vanwege een stage aan de universiteit. De gemeen te heeft de grond hiervoor be schikbaar gesteld, maar tevens aangekondigd geen engelenge duld te hebben. Voor het eind van deze maand moet de SLS een besluit hebben genomen over de aankoop van de grond. Wethouder Van Rij is zeer dui delijk over de reden voor deze haast. „Het is dure grond, waar voor de gemeente veel geld kan krijgen. We kunnen het ons niet permitteren er niets mee te doen". Studententenhuisvesting kampt met het probleem dat er nog geen duidelijkheid bestaat over eventuele rijksbijdragen. Er is inmiddels contact gelegd met de provincie, die mogelijk nog ruimte heeft in woningbouw- subsidiues voor 1992. Directeur A. Hübbben van de SLS heeft goede hoop dat het geld los komt. „Het is een uitzonderlijk project en dat hebben we uit voerig benadrukt". De geschatte bouwkosten be dragen een kleine 12 miljoen gulden. Dat betekent dat een studio 650 gulden huur per maand kost. Hübben acht dit te veel: „We hebben dus echt sub sidies nodig". Het is onwaarschijnlijk dat de provincie voor het eind van de maand uitsluitsel geeft over een financiële bijdrage. Dit betekent dat de SLS de bouwgrond waar schijnlijk 'op hoop van zegen' moet aankopen. Directeur Hüb ben sluit niet uit dat dit gaat ge beuren. „Het is altijd mogelijk de grond te kopen en 'm bij een subsidie-weigering weer te ver kopen. Gezien de ligging raak je deze bouwlocatie wel kwijt, de risico's zijn niet zo groot". Studentenhuisvesting gooide gisteren nog een balletje op bij staatssecretaris Heerma. Die was in Leiden om de eerste steen te mewlen voor het mru we studentencomplex aan de Vijf Meilaan De staatssecretaris liet echter weten dat van hem geen heil is te verwachten. Het rijk geeft be dragen aan de provincies die de bedragen vervolgens moeten toewijzen aan gemeenten voor beplaade projecten. „U moet het dus van de provincie heb ben". aldus Heerma. Hübben putte toch hoop uit de aanwe zigheid van de staatssecretaris. „Misschien dat hij enige druk kan uitoefenen op de provincie om het geld te besteden aan dit project". STEEDS Slaaghwijk (1) De Slaaghwijk is boos. En berg je dan maar. Typisch zo'n wijk die je beter niet tegen je kunt hebben. Van die doorgewinter de actievoerders die hun tanden ergens in zetten tot ze hun doel bereiken. Daarvan kunnen ze bij de gemeente en woning bouwverenigingen meepraten. En als je geregeld successen boekt op lokaal niveau, zoek je het wat hogerop. Niets mense lijks is de bewoners van de Slaagwhijk vreemd. Dit keer richtten ze hun toom op het ka binet. En dan met name op het voornemen om de huurprijzen met 5,5 procent te verhogen. Die torenflats in de Merenwijk zijn met een kale huur van ruim 770 gulden toch al niet echt goedkoop, door zo'n voorstel van staatssecreataris Heerma komt de bodem van de porte monnee wel akelig duidelijk in zicht. Hoog tijd voor harde actie dus. En zie. wat een geluk: vorige maand werd bekend dat Heer ma op 4 juni naar Leiden zou komen om de eerste steen te leggen voor een nieuw studen tencomplex aan de Vijf Meilaan. Kan niet beter, zou je denken. Haal de lakens en verf voor de spandoeken maar uit de kast. lek ker gaan we weer luderwets Slaaghwijk-pro Zingen met z'n allen aat het zo echt niet langer kan. Ja, ze zouden die Heerma wel eens de stuipen op het lijf jagen. Toen een zegsman de protest actie ook in deze krant aankon digde, wreef Leiden zich weer in de handen: dat zou weer lachen worden daar aan de Vijf Meil- Slaaghwijk (2) Nou, niks van dat alles dus. Geen Slaaghwijk-bewoner te bekennen gisteren. Geen onver togen woord, louter blije ge zichten. Je zag Heerma denken: „Wat een rustige en keurige stad en wat een tevreden men sen". Wat blijkt? De handtekeningen lijst tegen de huurverhoging is al op 28 mei uitgereikt aan me vrouw Gelderbloem, lezen we in een bewonersbericht. Kent U mevrouw Gelderbloem? Wij niet. Navraag leert dat ze lid is van de D66-fractie in de Eerste kamer. Dat zal me even m.lnik hebben gemaakt in Den Haag. De enige echte mevrouw Gel derbloem die komt aandragen met een lijst handtekeningen uit de Slaaghwijk. De bewoners motiveren hun keuze voor Gelderbloem door te wijzen op een eis van wethou der T. van Rij (ruimtelijke orde ning). Hij wilde wel toestaan dat de Siaaghwijk-huurders Heer- Vertegenwoordigers van de bewonerscommissies in de Slaagwhijk voor de Eerste Kamer bi) potittefc zwaarge wicht mevrouw Gelderbloem (links). Ondanks haar inzet h de 5.5 procent huurverhoging gewoon doorge- g-n. ma handtekeningen zouden aanbieden, maar spandoeken en andere acties waren taboe Maar sinds wanneer trekt de Slaaghwijk zich iets aan van een wethouder? Iedereen mag toch protesteren in dit land? De Slaaghwijk is de Slaagwhijk niet meer. Ie zou er bijna gaan v ROV Kiom* Mandela (9) „Met buurthuis Stevenshof UOTOPff antwoordt de vrijwilligster als we 'buurthuis Winnie Mandela' bellen. We waren razend nieuwsgierig naar de nieuwe naam. want maandagavond is er een intern een beslissing ge vallen. Stevrmhof Zou het? Of niet Aan zo'n naam kan nie flink snoei en in de uitgaven en waar mo gelijk overheidstaken afstoten naar het bedrijfsleven, luidt de vertrouwde boodschap van de WD In de bezuinigingsnota die de WD maandag heeft uitge bracht worden de liberale stok paarden weer krachtig bereden. De burger kan in de ogen van de WD beier zijn geld in zijn portemonnee houden, in plaats van het te door de gemeente te laten uitgeven aan zaken die misschien mooi en nuttig maar ook kostbaar zijn. De WD-voorstellen zijn deze keer echter niet blijven hangen in deze bekende kreten; ze zijn goed uitgewerkt gemeten naar de tijd die de oppositie partij had. De ingrepen zijn glo baal doorgerekend en maken daardoor een behoorlijk door dachte en degelijke indruk. En wat nog veel belangrijker is: de WD heeft de durf getoond dui delijke keuzes te maken In cijfers uitgedrukt willen de li beralen de noodzakelijke bezui nigingen van 5.6 miljoen gul den. die het Rijk kort op de uit kering aan Leiden, betalen door de 5 miljoen eulden voor 'nieuw beleid' (sociale vernieuwing bij voorbeeld) in de zak te houden. Met de ruim 4 miljoen gulden die de \AD wil weghalen bij v.tm hillendc gemeentelijke diensten, komt het totale bezui nigingspakket van de liberalen op 10 miljoen gulden. Dat is net aoved ah haokpm In W wil binnenhalen, onder meer door een lastenverhoging Fundamenteel tier zaken worden aangekruist die wel een ietsje minder kun nen. maar dat er een poging wordt gedaan tot een funda menteel debat over de vraag: wat moet de gemeente zelf doen en wat moet de gemeente overlaten aan de 'vrije markt'. De WD wil dat de leidse poli tiek duidelijk vaststelt wat deze 'kerntaken' zijn en of sommige taken niet efficiënter kunnen worden uitgevoerd. Ook de erf pacht eeuwige twistappel van PvdA en VVD uit de tijd dat deze partijen het college vorm den staat weer ter disc „Wij hebben aangegeven wat volgens ons eventueel weg zou kunnen zoals zwembad De Vliet maar in de discussie moet blijken of er geen goede redenen zijn om zo'n taak toch te houden zegt fractieleider T. van der Nat. Ab voorbeeld geeft de WD de lakenhal die mi» schien goedkoper ergrns geves tigd zou kunnen worden, maar die niemand natuurlijk van zijn historische plaats wil wegheb- bon De WD ziet in principe af van uitgaven voor nieuwe dingen. Incidenteel wil de partij wel in stemmen met een grotere post zdf tot een volwaardige opposi ticpartij gemaakt. Begin dit iaar schreef oeze krant nog dat oe WD te veel holde van het ene incident naar de het andere en alleen maar wilde scoren op de korte termijn. Nu heeft de WD het aangedurfd om harde keu zes te maken en een fundamen tele discussie te beginnen die eigenlijk het college had moe ten voeren toen de kaasschaaf de financiën geen soelaas meer leek te bieden wat als oppo sitiepartij natuurlijk ook wel makkelijker is. Spijker* Toch heeft de haast de diep- Pvan het WD verhaal geen gedaan De WD heeft na gelaten te definiëren wat de pnncipiële taken van de ge meen te Leiden zijn. Daardoor heeft het snoeien en afstoten een nogal wiliekeurifl karakter Waarom 25 procent besparen op de vervoerskosten voor burg een stichting maken en de lakenhal phl 1 gen en wat is eigenlijk hel ver schil? Waarom kapoen met de organisatie van zeiDesson er onderhoud van sportvelden aanhouden? Ook overheerst bij de WD het het bedrijf hoe dan ook goedkoper werkt, ook al hebben de meeste privatiseringen bij gemeenten in de jaren tachtig nauwelijks besparingen opgeleverd De in schatting van de WD dat de ge- mr. nir «i-n h.ilf miljoen gulden bespaart, als de woningbouw- verenigingen voortaan dr wo ningvcrdeling doen is overdre ven optimistisch. Hetzelfde geldt voor de twee ton die de WD bij de socude dienst denkt te kunnen halen. Echt ontsierend zijn de voor stellen, die eerdet conservatief- ideologisch dan bcdrtjfsecono 1 wordt niets doelma tiger van een korting van 40.000 pilden op subsidies, terwijl de besparing marginaal is. Ook het schrappen van een vrije dag op 8 maart (Vrouwendag) is mei een beparing van 25.000 pilden spijkers op laag water zoeken Dat is dr weer even de inci dentjos-WD uit bet verleden, niet de volwaardige oppositie partij die oen diepgaande dis cussie aanpakt. door Emlel Fangmann telefoon 071-161444 mand zich ooit een bui vallen. We houden ons maar van do domme en zeggen niets over een mogelijke verspreking De vrijwilligster zegt dat de naam binnenkort hekend wordt ge maakt. ..in leder geval vóór ze terdag. Dan is hier een buun feest" Een medewerker van de SKIL de Stichting die zkh over het buurthuis ontfermt, zegt ook dat gewacht wordt met de openbaarmaking van de nieuwe naam. „Ik ken de nieuwe naam nog niet. We hebben niet zulke positieve ervaringen met de pers Daarom zetten we alles eerst rustig op papier" Duidelijk is dat het buurthuis helemaal zelfstandig die nieuwe naam heeft gekozen. Daarmee rijden ze ons met onzr pri|s vraag waarin leidenaren sug gesties konden aandragen, mooi in de wielen. Coördinator R Arnold bckie ons al eerder om te zeggen dat er misverstan den waren. „Mensen dachten dat wij de krant om hulp had den gevraagd voor de nieuwe naam en zo is het niet En An. wij zetten onze kaarten r op de graat? LBOfN GIRT VISSER Het college gaat op zoek naar eeldschicters die zes ton op ta fel willen leggen voor de bouw van een glazen overkapping bo ven de binnenplaats van het museum Dr Lakenhal aan de Oude Singel. De mrrtippln* n het college ►ordccl van de en W "het voordeel Iwi|frl IV bedoeling IS dat dr overkapping van het museum al in december, wanneer de Rem brandt tentoonstelling van start gaat. klaar is Niet alle wethouder* zijn evrn enthousiast over het plan Wet houder Van Rij (ruimtelijke or dening) beschouwt hei hijsoor beeld als een vreselijk gedrocht. Of de overkapping er werkelijk komt hangt vooral af van hH advies van de monumenten commissie Dr vraag is of die hei niet beschouwt aJs cm wrr kriijkr aantasting van het aan zicht van hn oude gebouw Ook het bestemmingsplan moet nog gewijzigd worden. Volgens wethouder Koek »s de rite eventueel bereid een aan de financiering te leveren Het grootstr ded van het benodigde bedrag zal echter opgebracht moeten worden door sponsors Dr overkapping wordt nodig gracht om in bet museum meer ruimte te maken voor de grote aantallen brznr- kers die worden verwacht bi) de Rembrandt tentoonstelling AGENDA Shom A ««fauna. om» TcSwïnl 00-" Of Nww Mrt. voorstraat (AMtl FANGMANN f -TIwKKT.I f*U«J «anaf aaneng IMK Wt*40f*t»m» S j aanto» sea VTi aan de Vooncnolw

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17