Leiden Slaaghwijk kapt met sociale vernieuwing Provincie liet stort toe 'Sluiting De Vliet nog niet aan de orde' VERBIJSTEREND 'Aan de singel ben je mooi de pineut' Uit talloos veel paviljoenen Woensdag 5 |um 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DOK EMIEL FANGMANN ROY KlOfffR LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA G»T VTSS» WtM wegman Eindredactie WIM WEGMAN Vormgeving: HET KOOREMAN 15 ZWEMBAD DE VLIET wordt de komende jaren beter bezocht, verwacht J Duyvestein, hoofd van de directie sport ALS ALLE KINDEREN m de bus wegduiken, kun nen de verkeerstellers moeilijk het aantal passa giers turven NIEUWSLIJN Bijen geweerd van volkstuinen Het bestuur van de volkstuinvereniging aan de Vlietweg heeft een imker verzocht het houden van bijen op het volkstuincom plex te beëindigen. Aanleiding vormde een 'aanval' van de bij en afgelopen woensdag op een vrouw die op het complex liep. De imkersvereniging betreurt het besluit van het bestuur om it soortgelijke overlast 'uitzonderlijk' is maar oud-imkers- voorzitter A. Neve spreekt v 'logisch gevolg'. Bonnen voor te hard rijden De politie heeft gisteren bij een regionale snelheidscontrole 195 bekeuringen aan automobilisten uitgedeeld. Op de Leidse Churchilllaan en de Leiderdorpse Persant Snoepweg passeer den tussen drie en tien uur 1105 auto's waarvan 18 procent te hard reed. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 80 kilometer op de Churchilllaan. Duizenden guldens buit bij inbraak Onbekend gebleven inbrekers hebben gisternacht in een mo numentaal pand aan het Rapenburg 18 enkele duizenden gul dens buit gemaakt. Jn het pand zetelen enkele bedrijfjes en in stellingen. Bij een uitzendbureau op de begane grond werd uit een geldkistje 3000 gulden gestolen. Een verdieping hoger werd bij een reisorganisatie eveneens uit een kistje 10.000 gul den en een fax-apparaat buit gemaakt. In weer een andere ruimte werd nog 50 gulden weggehaald. Tijdens de inbraak werd ook grote schade aangericht aan de verschillende antieke binnendeuren in het pand. LEIDEN ROY KLOPPER De Slaaghwijk-bewoners stappen naar alle waarschijn lijkheid uit de werkgroep sociale vernieuwing. Ze vinden dat de gemeente niet naar hen luistert Volgens een woordvoerder van de buurt wordt de werkgroep vrijwel zeker op 18 juni opgeblazen. Daarmee ligt de sociale ver nieuwing, die toch voor de bewoners was bedoeld, in Leiden op z'n gat. om is het volgens een zegsman 'voor 99 procent zeker' dat de bewoners hun medewerking op 18 juni opzeggen. Dat gebeurt dan tijdens een vergadering waarbij een delegatie van de ge meenteraad komt meeluisteren. De bewoners zijn in principe bereid in de toekomst opnieuw aan de sociale vemieuwings-ta- fel te gaan zitten. "We stellen een lijstje op met wensen en ei sen. Indien de gemeente daar over concrete voorstellen heeft, belt ze maar een keer. Dan ko men we weer opdraven om te horen wat ermee is gedaan'. sociale wing in cle Slaaghwijk is inmid dels zo'n zes keer bij elkaar ge weest. De bewoners werden er niet vrolijk van. "De gemeente behEmdelt alleen haar eigen voorstellen serieus. Maar er wordt niet geluisterd naar het geen wij willen". Na onderling beraad besloten de bewoners de medewerking op te zeggen indien er niets ver andert. Ze hebben er overigens geen greintje vertrouwen in dat er werkelijk iets gebeurt. Daar- Een van de voornaamste grie ven tegen de gemeente is dat afspraken met worden nageko men. Als voorbeeld wordt de belofte genoemd dat de ge meenteraad de sociale vemieu- wingswijk twee maal per jaar bezoekt. "Dat is dus niet ge beurd. Ze zijn vorig jaar zomer geweest en op 16 )um komen ze weer. Dat is dus slechts een keer per jaar Verder blijven brieven onbe antwoord en hebben de Slaagh- wijkers het idee dat niet serieus wordt omgesprongen met hun ideeën. "We wilden bij voor beeld speeltuintjes. Die discus sie speelt al jaren. Er volgden vele toezeggingen, maar ze zijn nog steeds niet allemaal aange- X Nieuwe zuivering stuk duurder Uitbreiding van de afvalwater zuiveringsinstallatie Leiden- Zuidwest kost 9 miljoen gulden meer dan vorig jaar werd ver wacht. Dat komt door het toe passen van dure technieken loonstijgingen en de gestegen rente. Het project kost 72,5 mil joen gulden en moet eind 1992 klaar zijn. De capaciteit van de huidige installatie is niet toerei kend. De installatie zorgt al ja ren met een enorme stankover last. Forse boete na dodelijk ongeval OEN HAAG/LEIDEN CERBERUS De Haagse rechtbank heeft gis teren een 46-jarige Leidenaar, die december vorig jaar een 75- jarige vrouw uit Oegstgeest doodreed, veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf, 3500 gulden boete en een rijontzegging van een jaar, waarvan negen maanden voor waardelijk. Pe rechtbank achtte bewezen dat de man schuldig was aan het ongeval door 'on oplettend' rijgedrag. Het ongeval vond plaats op de Irislaan in Oegstgeest. De vrouw stak om twaalf uur 's nachts over toen de man haar op een goed verlicht zebrapad schepte. Het slachtoffer stierf aan inwendig bloedverlies. De Leidenaar verklaarde tijdens de zitting van twee weken geleden dat hij de vrouw wel had gezien, maar dat hij door het natte weg dek was doorgegleden bij het remmen. Officier van justitie, mr. Van Ek, ging uit van het po litierapport over de reconstruc tie waarin de conclusie stond dat de Leidenaar zijn aandacht niet bij het verkeer zou hebben gehouden. De aanklager had een lagere boete maar een on voorwaardelijke rijontzegging van een jaar geëist. De rechtbank hield echter re kening met het feit dat de man voor zijn werk afhankelijk is van zijn rijbewijs. Dik ingepakt in slaapzakken zitten Eveline Korving. Denise van Kesteren en Geertje van Duyn bet Leidse verkeer te turven. foto io& zuydwxmn Studenten tellen in- en uitgaande verkeer in Leiden medewerkster „Voor die 45 gulden is het pok- kenwerkzegt een van de stu dentes die gisteren het verkeer in Leiden aan het tellen waren. De oplettende weggebruiker heeft ze inmiddels overal in de stad langs de straat zien zitten, de scholieren en studenten die in opdracht van de gemeente het voorbijgaande verkeer tur ven. Dik ingepakt en gewapend met paraplu en een radio zetten ze voor elke fietser, auto of bus een streepje. Bij het spoorwegviaduct aan de Plesmanlaan zitten Denise van Kesteren (18) en Geertje Duyn (18) in een paar slaapzak ken het verkeer te tellen. „We moeten zelfs de mensen in de auto's en bussen tellen". zegt Geertje lachend. „Moeilijk hoor. als er een bus met kinderen langs komt, die zitten te zwaai en en onder de stoelen duiken". Ondanks het weer vinden ze het toch een 'gezellig' vakantie baantje. „Vanmorgen was het vreselijk koud, maar nu we slaapzakken hebben opgehaald, hebben we het onwijs warm". Voor Denise is het net luilekker land: „Je zit je de hele dag vol te vreten, want je hebt toch niets te doen". Ze hebben echter niet het gevoel dat het erg nuttig is. „We weten niet eens waarvoor het is". Ellen Riekert van de afdeling Verkeer en Vervoer kan dat uit leggen: „Iedere drie jaar laten we dit soort tellingen verrich ten. We kiezen de dinsdag en donderdag er uit omdat dit de meest normale werkdagen zijn. In totaal hebben we ongeveer zestig mensen in een kring rondom Leiden gestationeerd, die alles tellen wat Leiden in en uit gaat. De tellingen worden gebruikt om de drukte met voorgaande jaren te vergelijken, maar ook voor de eventuele aanleg van wegen, milieu as pecten. zoals het meten van het aantal decibell op een bepaald kruispunt of het afstellen van verkeerslichten. Ook Ilse van Koetsveld (18) en Hermiëtte Idenburg (18) zitten langs de weg het verkeer te tel len. Ze ziin blij dat ze onder een viaduct kunnen zitten. .Als je met dit weer aan de singel zit, ben je mooi de pineut", meent Ilse. Allebei hebben ze net hun eindexamen VWO achter de rug en de advertentie in de krant waarin de gemeente vakantie werkers zocht sprak hun wel Twee weken lang installeren ze zich twee dagen in de week van zeven tot zeven langs de weg. „Het is nu niet zo leuk om dat er door de regen veel min der mensen zijn. Vorige week was het mooi weer en zaten we aan de singel. Heel gezellig om dat daar veel toeristen langsko men", vertelt Ilse. „De enige af wisseling die we nu hebben is dat we ieder kwartier een dikke streep mogen zetten en een nieuwe tijd kunnen opschrij ven", vult Hermiëtte haar aan. Maar het geld maakt straks veel goed. Ilse hoopt er haar vakan tie van te betalen Hermiëtte wil er eerst haar bankrekening van spekken De opmerkingen van voorbijgangers nemen ze maar voor lief. „Net kwam er nog ie mand langs die riep: „Weer een gulden verdienddan baal je wel even", lacht Ilse. leiden» erna straatsma De collegepartijen PvdA, Groen Links en CDA vinden het nog te vroeg om te praten over een eventuele sluiting van zwembad de Vliet. Er is volgens Groen Links geen noodzaak om hier toe over te gaan. teneinde jaar lijks 350.000 gulden te bespa ren. zoals de WD voorstelt. PvdA en CDA willen bij de ko mende bezuinigingsronde liever de resultaten van alle zwemba den in Leiden onder de loep ne- Zo wil A. Boot (PvdA) ook de eerder voorgestelde gedeeltelij ke overkapping van zwembad De Zijl in een zwembad-discus sie betrekken. Groen Linkser J. Laurier wil pas praten over een eventuele sluiting van De Vliet als er grote dure opknapbeur ten. zoals een nieuwe verwar mingsinstallatie, noodzakelijk zijn. "Pas dan moet je de afwe ging maken," aldus de fractie voorzitter. P. Kluck (CDA) vindt het zeker de moeite waard om na te gaan of zwembaden beter benut kunnen worden. Zo zou de grote ligweide van Vliet een andere bestemming kunnen krijgen. Hoofd loofd sport/recreatie van de gemeente. J. Duyvestein, lijkt het onverstandig om overhaaste beslissingen te nemen. Hij ver wacht dat De Vliet de komende jaren beter bezocht wordt door het zwemmend publiek. Veel omliggende gemeenten hebben immers al besloten om hun bui tenbaden op te heffen. Het ar gument van de WD dat Leidse zwemmers makkelijk naar De Doe» in Leiderdorp kunnen gaan vindt hij vreemd. "Nou, dan kunnen we de schouwburg ook wel dicht doen. dat levert veel meer geld op." Woonruimte De suggestie van de WD om de woonruimteverdeling aan wo ningbouwverenigingen over te laten wordt bij de drie college partijen niet erg enthousiast ontvangen. De liberalen denken hiermee jaarlijks 500.000 gulden aan administratiekosten te win- „De verhouding tussen ge meente en woningbouwvereni gingen moet weliswaar veran deren." meent Laurier, „maar in een stad met 10.000 woning zoekenden heeft de overheid een belangrijke verantwoorde lijkheid." De woonruimteverde ling moet niet aan de woning bouwverenigingen over worden gelaten louter en alleen om te besparen, zo meent Boot „We moeten dat alleen doen als het systeem er beter door zou wor den." PvdA en CDA geloven bo vendien niet dat dit plan jaar lijks een half miljoen oplevert. "De kosten komen gewoon bij een ander loket terecht'zegt Kluck. "Dat werkt door in in schrijfgelden van woningbouw verenigingen of huren In het WD-voorstel om de erfpacht van gemeentelijke pond af te schaffen zien de col legepartijen evenmin iets. "Dat kost ons alleen maar geld", zegt Boot Als we de erfpacht af schaffen komt de stijging van de grondprijs niet meer naar de ge- Handenarbeidleraar Dik Kompier met zijn leerlingen v pen voor een paviljoen voor het Heempark. n het Bonaventuracoilege bij de expositie van ontwer- fOTO» JAN WCXVAST Leerlingen Bonaventura maken maquettes voor Heempark Wethouder H. Koek. die de sociale vernieuwing in haar ta kenpakket heeft, was vanoch tend niet bereikbaar voor com mentaar. le«pen mawnske horstman medewerkster Het Leidse Heempark staat in eens vol met schitterende pavil joenen van glas. ijzer en hout in originele vormen. De paviljoe nen zijn alleen erg klein, niet groter dan maquettes. En het zijn maar ontwerpen om pre cies te zijn 'ontwerpen die ho pelijk nooit gebouwd worden zoals de tentoonstelling in het bezoekerscentrum heet. Architect W Hofman heeft gisterochtend in het Heempark een expositie geopend van ont werpen van leerlingen van het Bonaventuracollege. De ma quettes zijn gemaakt door leer lingen van 4 Havo en 5 VWO hebben gemaakt voor een pavil ioen in het Heempark. De leer lingen hebben dat gedaan ir opdracht van hun handenar beid-leraar Dik Kompier, die hun een voorproefje heeft gege ven voor het eindexamen vol gend jaar. Op de expositie zijn paviljoc nen in allerlei vormen te zien. Van speels en simpel tot zeer monumentaal. \WO-leerlinge Caroline van Rhijn hoeft 'best wel een poosje nagedacht' voor ze haar paviljoen had ontwor pen. „Voordat we aan de slag zijn gegaan, hebben we eerst met de klas een bezoek aan het park gebracht en rondgekeken wat voor vormen er ziin. Daarna heb ik geprobeerd de vormen van mijn paviljoen aan te pas sen aan die in het park." Natuur Lilian Völker valt haar bij: „Het was heel leuk om te doen. Een van de betere opdrachten. We zijn ook naar architect Hofman geweest, die ons heeft uitgelegd waar je allemaal op moet let ten." Zelf heeft Lilian een glazen paviljoen met een ijzeren con structie ontworpen Lilian: „Ik wilde dat de mensen de natuur ook van binnen uit kunnen zien. Over het dak hadden alle maal planten moeten hangen tegen de zon. maar daar had ik geen tiid meer voor." Dik Kompier zegt heel geluk kig te zijn met de manier waar op zijn leerlingrn de opdracht hebben uitgevoerd. "Het is heel verassend te zien hoe leerlingen de gegevens die ze hebben ver zameld weten te ordenen De ene maakt iets abstracts terwijl de ander weer iets heel origi neels maakt. Er is krachtig na gedacht over de vormgeving, al zijn er ook enkele oppervlakkige ontwerpen bij." Het is de bedoeling dat de ontwerpers volgend jaar het eindexamen handenarbeid af leggen. Daarbij krijgen zij op drachten voor vnjc vormgeving, maar ook gebonden vormgc ving. "Dit was een hele concrete situatie De leerlingen moesten heel bewust een bepaalde vorm in een ruimte plaatsen legt Kompier uit. Op initiatief van beheerder Van Schie van het Heempark zijn de maquettes de hele maand juni te bezichtigen in het bezoekerscentrum. Vervolg van pagina 1 leiden kakel berkhout De provincie Zuid-Holland heeft het regionale vuilbedrijf Gevulei jarenlang toestemming gegeven voor de illegale trans porten van vliegas en slakken naar Belgisch Wallonië. De Ge vulei heeft alle vuiltransporten steeds gemeld bij de provincie en ook om ontheffing gevraagd Dat blijkt uit antwoorden van het college van B en W. dat heeft toegegeven dat de Gevulei tussen 1983 en 1987 zonder ver gunning vliegas en slakken heeft gestort in Wallonië België had vanaf 1983 een verbod uit gevaardigd en weigerde de Ge vulei en de provincie Zuid-Hol land een ontheffing Desondanks mocht de Gevul ei van de provincie het afval af voeren Volgens de Verordening Bedrijfsafvalstoffen in Zuid Hol land is het verboden buiten de de provincie vuil te verwerken. De provinde verleende de Ge vulei steeds weer een onthef fing Pas in 1988 werd dat gr weigerd. maar toen waren de transporten naar België al afgr lopen .Alle transporten zijn ook geregistreerd, overal waren bonnen voor'zegt wethouder H. de la Mar (milieu). Mede daardoor had H. de la Mar bij zijn aantreden als milieuwéthouder dat alles in or de was „Ik was nieuw en de dl reet cur van de Gevulei was ook nieuw en geen van belden wis ten wij Iets van het verleden. Pas na een verhaal in Vrij Ne derland zijn wij gaan speuren in de archieven Wethouder H de la Mar (milieu) verwacht niet dat de of ficier van justitie iets gaat on dernemen tegen de Gevulei. „De GevuM heeft de regels overtreden, maar de suilt rans porten gingen in alle openheid en niei stiekem. College-partijen reageren terughoudend op WD-voorstel meente toe Laurier wijst op de ommezwaai van de voormalige collegepartij ,.De WD is als een blad aan de boom omgedraaid. Toen ze nog in het college zaten zijn ze zelf verantwoordelijk heid geweest voor die erfpacht Nu kiezen ze klaarblijkelijk om oppositionele redenencn voor een ander standpunt." Kluck stelt dat de erfpacht voor een groot deel aJ is afgeschaft door de mogelijkheid grondhuur voor de duur van een generatie D66 wil nog geen i taar grven op de bezuinings IQOMfcB van VVD Ui| komen in de zomer met eigen alternatieven", aldus T. de Graaf. Exclusief m de Bsenkorl een lantastsch aanbod van hel wer* van de Vlaamse too-auleurs Jos \tendetoo. Jef Geeraem en Ward Ruvsfcnc*. Ca 25 Mets fraai uitgevoerd n paoerback Tot en metl5 rum ol rotang de AA voorraad strekt voor de verbasterende pnisv 12 50 3 voor Ww U ontdekt elke keer een andere Bijenkort (2^)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15