Smaak Pannekoek houdt 't niet meer bij stroop alleen Charlotte Russe, een aardbeiendessert Koffiemuseum in Dordrecht Woensdag 5 juni 1991 Radartr 033-190263 HINWFTTE VAN D€R HOfVEN Vormgeving MTT71E MEUERHOf INEKE BERKHOUT AMERIKAANS GEZEGOE ..Wie een JONATHAN SWIFT „Beloften en PAUL GAUGUIN „Er zijn vele uitste- appel met zijn handen in tweeèn kan pasteikorsten worden gemaakt om kende koks verloren gegaan omdat breken, zal voor altijd z'n eigen baas gebroken te worden ze in de kunst gingen zijn LIEVELINGSRECEPT 'Warm «muiijs' zo noemt MEVROUW B. T. RUSS-BIfVOETS uil HOOFDDORP haar lie velingstoetje. En niet alleen dat van haar, want ze adviseert:,Aangezien de laatste twee jaren al mijn gasten meer wilden heb ben, zorg dat je een extra mango en sinaas appelen achter de hand hebt." Het is bovendien een heel gemakkelijk te maken recept. Ingrediënten voor vier personen: 1 mango, 2 sinaasappels, pak room- of vanille-ijs, wat muntblaadjes en klein flesje Grand Mamier. Pureer de mango en doe daar het sap van 2 si naasappels bij (eventueel een scheutje Grand Mamier). Laat het geheel goed warm worden. Doe Intussen bolletje ijs in schaaltje of coupe en schenk daaroverheen de hete vruchtenpu ree. Om het mooi te maken het geheel versie ren met een schijfje mango en blaadje munt Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,- toegezon- dan RECEPT STRACIATELLE-SOEP 4 personen Soms Is in keukentaal Iets niet wat de naam in eerste instantie doet vermoeden. Onder straciatelle verstaan wij in Nederland eigen lijk uitsluitend het lekkere Italiaanse ijs met ho< ohidrsnipprrtjes. I n dat is ook de be tekenis van straciatelle, snippertjes, flinter tjes of stukjes. Deze straciatelle-soep is na melijk niet mooi glad maar bevat allemaal onregelmatige flintert|es ei en kaas, vandaai d6 naam 1,5 liter klppeboulllon; 3 eieren; 1 eetlepel grlesmeel; 1 volle eetlepel geraspte (parme zaanse) kaas; peper. BIJ feestelijkheden zoals Oudhollandse mark ten en kermissen verhoogt een pannekoek vaak de feestvreugde. Een pannekoek 'versierd' met ijs en vruchten. Breng de kippebouillon in een grote pan aan de kook. Klop de eieren los in een kom en voeg hieraan al kloppend het grlesmeel en de geraspte kaas toe. Roer, wanneer de bouillon kookt, met een garde In de hete soep en laat, terwijl u blijft kloppen, de los geroerde eieren met griesmeel en kaas in de soep glijden. Draai de warmtebron laag en laat de soep in ongeveer 3 minuten 'gaar' worden. De losgeklopte eieren en kaas zijn dan uiteen gevlokt tot kleine krummeltjes. Er bestaat ook een groene variant van deze soep. Kook hiervoor ongeveer 100 gram spi nazie snel af en hak de blaadjes grof. Voeg dit samen met de losgeklopte eieren en kaas aan de kokende bouillon toe. AARDAPPELVISSCHOTEL Een ideale restverwerking voor allerlei soor ten gestoofde, gepocheerde of zelfs gebak ken vis. Natuurlijk kunt u ook gare mosse len. garnalen of zelfs zalm uit blik gebrui ken. Hebt u ook nog een restje gekookte worteltjes of doperwtjes, dan kunt u die (worteltjes in plakjes) eveneens door de pu ree mengen. ui; boter; 1 pak aardappelpuree; water en melk volgens gebruiksaanwijzing; 3-4 eetlepels extra melk; 1 el; rest gare vis; pe per; zout; nootmuskaat' fijngehakte peterselie. Pel de ui en snipper deze fijn. Fruit de snip pers in weinig boter zacht. Bereid de aard appelpuree volgens aanwijzingen op de verpakking en voeg de extra melk toe. Roer het ei door de puree. Breng op smaak met peper, zout en nootmuskaat. Verwijder eventueel aanwezige graten en verdeel de vis in vlokken. Schep de stukken vis en de fijngehakte peterselie door de puree. Vet een ovenvaste schaal in met boter, schep de aardappelvispuree in de schaal en bestrooi de bovenkant rijkelijk met paneer meel. Lee hier en daar een flintertje boter en schuif de ovenschaal voor ongeveer 25 minuten in een oven van zo'n 160-175 gra den Celsius. RUNDERLAPJES MET KERRIE 4 jKTSoncn In plaats van appel kunt u ook kleingesne den abrikozen door de kerrie mengen. Voeg de abrikozen echter pas een klein half uur tje vooi het einde van da atooftljd ongeveer 600 g runderlappen; peper en zout; gemalen koriander; 1 grote ui; boter; 1 appel; ongeveer 1 eetlepel kerrie; 2-3 eetl. milde azijn; 2 A 2,5 dl bouillon. Snijd het vlees in dobbelstenen en kruid de ze met peper, zout en koriandcrpoedcr. Pel de ui en snipper deze fl|n. Fruit de ui in weiniR boter lichtgeel en neem de snippers dan uit de pan. Voeg extra boter aan de pan toe en braad het vlees op hoog vuur rondom aan. Schil de appel, verwijder het klokhuis en snijd de appel in stukken. Draai de warmte bron laag en voeg dc stukken appel, de kcr rie en de gefruite uisnippers hij het vlees, l-ant dit een minuut of 2 zachtjes fruiten en schenk dan azijn en bouillon in de pan. laiat het vlees in 1.5 tot 2 uur zachtjes gaar stoven. Bind de kerriesaus eventueel voor het serveren. U-kker met rijst. BUITENGEWONE RECEPTEN Het wordt tijd weer eens een beroemde Franse kok bij zijn buis te vatten. Daartoe verdiepen we ons in Marie-Antoine Carème 1784-1833). de Beethoven onder de koks. die zo uitzonderlijk was dat hij chefkok werd bij o.m. Taileyrand, Tsaar Alexander I van Rusland en de Keizer van Oostenrijk. Carème was letterlijk en figuurlijk de archi tect van de klassieke Franse keuken en zijn naam dient nog altijd als voorbeeld voor de volmaakte, ietwat bezeten kok. Hij liet niets van zijn talent verloren gaan en legde zijn recepten, menu's en keukentechnieken vast in een groot aantal kookboeken. Zijn genia le aanleg voor de architectuur gebruikte hij voor de constructie van zijn befaamde op getuigde buffetten die hij aanrichtte voor soms zo'n 1200! gasten. Als er maar even tijd over was zwierf hij door de stad om aan de hand van kerken, paviljoens en andere grote gebouwen inspi ratie op te doen voor zijn grootscheepse ontwerpen. In zijn boek 'Le maitre dnotel'. waarin nij voor elke dag van het jaar een menu opvoert, staan vellenbrede. vakkun dig uitgewerkte tekeningen voor zijn inge nieuze bouwsels (pieces montées) waarbij je zou zweien dat het om tempels ging in plaats van tafeldecoraties. Zijn bijna fana tick streven naar smaak, orde en symmc Pannekoeken kun je het hele jaar door eten maar het is toch steeds weer een bijzondere gebeurtenis om 's zomers op het terras zo'n lekkernij te krijgen opgediend. Met de bo terham heeft de pannekoek gemeen dat de variaties oneindig zijn en daarmee dus ook de smaakbeleving. Van mierzoet tot hartig, van romig tot croquant. Nu ja, croquant, la ten we ook niet overdrijven. In ieder geval bliift het altijd amusant te zien dat een pan- nekoekenrestaurant vol trots meldt maar liefst duizend variaties op de kaart te heb ben. Vraag eens om de complete menu kaart. Pannekoeken worden in vrijwel alle cultu ren gegeten. De benaming verandert en ook de basissamenstelling. Pannekoeken wor den gebakken met de ingrediënten die het MM voorkomen in het betreffende land. Bij ons is dat van oudsher bloem. Maar waarom zou het geen boekweit of maïsmeel zijn? Beslag Vroeger maakten we het beslag voor de pannekoek zelf. Tegenwoordig grijpen we steeds meer naar de pakken pannekoeken- mix. Dat is jammer. Want daarmee zijn we toch bezig met een smaakverpaupering. Zo'n pannekoekenmix is min of meer het gemiddelde van wat we in Nederland lekker vinden. Maar juist in dat basisbeslag kan ai de eerste verrassing schuilen. En bang dat het mislukt hoef je niet te zijn, want het bakken ervan is kinderspel. Basissrecept: 250 g (gezeefde) bloem en 'n snufje zout in een ruime beslagkom doen. Breek drie eieren boven de bloem en roer die er, samen met een kopje (2,5 dl) melk en een kopje water door. In plaats van het water kan ook een tweede kopje melk toe gevoegd worden. Flink kloppen met de gar- trie, waar hij in zijn boeken zo graag over spreekt, wordt beschouwd als de aanzet tot de latere Franse kookKUNST Toch is ook Carème in het klein begonnen. Volgens Alexandre Dumas werd petit Antoi- ne als elfjarig jongetje door zijn vader in de straten van Parijs achtergelaten, in vertrou wen dat hij het met zijn schranderheid wel redden zou. En dat deed het kereltje. Hij begon als keukenhulpie, waarna hij zich al snel ontpopte als een bevlogen wonderkind met alle kwaliteiten voor een toekomstig meesterkok. Hij werd zo beroemd dat er om hem 'ge vochten' werd door de hoogste heren van die tijd. Echt te koop was Carème echter niet. Bij de Prins-regent van Engeland (later Koning George IV) heeft hij maar kort ge diend. Hij was heer en meester in de keu kens van het protserige Royal Pavilion in Brighton, maar hij hield niet van het Engel se klimaat. Ondanks het vele geld dat hem geboden werd om te blijven, verliet hij En geland weer snel. Ook aan het hof van de Tsaar in St.Peters burg hièld hij het al spoedig voor gezien. De Russische tafelmanieren stonden hem niet aan en teleurgesteld keerde hij terug naar Frankrijk. Carème werd slechts 49 jaar en er wordt wel eens poëtisch beweerd dat hij opbrandde tussen de vlammen van zijn for- de of mixer. Voeg naar wens ook een klein beetje gesmolten boter toe. Dat laatste is handig als je geen gebruik maakt van een koekepan met antiaanbaklaag. Het basisbeslag is klaar. Nu is het tijd voor de eerste variaties. Bij voorbeeld door aan het beslag twee zakjes vanillesuiker toe te voegen. De pannekoeken krijgen dan een iets zoet vanillearoma, dat niet zal storen als de pannekoek later versierd wordt. Flensjes Een afgeleide van de pannekoek is het flensje of crêpe. Flinterdunne pannekoek} s die vooral in Bretagne, maar ook elders in Frankrijk vooral bekend zijn als nagerecht. Wordt de crêpe in plaats van met tarwe bloem met boekweitmeel gemaakt dan heet het een salette. Basisrecept voor crêpes: 250 g (gezeefde) tarwebloem in de beslagkom mengen met 3 eieren en een snufje zout. Handig is om de eieren eerst in een andere kom los te klop pen, dat voorkomt klonten. Mengen met een kopje (2,5 dl) melk en een kopje water. Het water mag door bier worden vervan gen. dat geeft weer een heel andere smaak. Het beslag daarna nog mengen met 3 eetl. olie (gebruik hiervoor een olie die neutraal van smaak is, zoals archaide-olie). Het be slag twee uur laten rusten op een koele plaats. Het bakken De flensjes worden heel dun gebakken. Om ze na het bakken warm te houden, kunt u ze op een bord boven een pan warm water plaatsen. Bezitters van een magnetron zijn goed uit. Een bord vochtig maken, in de magnetron zetten en op de hoogste stand 1 minuut voorverwarmen. Daarna op een Katosja Wilson nuis en het heilige koksvuur dat binnenin hem woedde. Hier volgt een moderne versie van de CHARLOTTE RUSSE. een dessert dat Carè me creëerde voor de Russische Tsaar. De vulling kan variëren van een simpele vla tot de rijkste bavarois. Wij houden het eenvou dig. handig gebruik makend van de aard- beientijd. Zorg voor: 1 kg aardbeien, 180 g basterdsuiker. 3 eetlepels Kirsch, ong. 28 lange vingers. 1.2 dl sherry. 3.5 dl slagroom. Halveer of vierendeel de gewassen aardbei en en leg ze in een schaal met de helft van de suiker en de Kirsch. Schud af en toe om. Maak de lange vingers dronken met de sherry (kort dippen) en bekleed de bodem en de zijwanden van een licht ingeoliede charlottevorm (tapstoelopende hoge pud dingvorm) met de op maat gemaakte vin gers. Klop de slagroom met de rest van de suiker stijf. Vul de vorm met een laag aard beien, dan slagroom en tenslotte enkele ge drenkte lange vingers. Vervolg deze proce dure en eindig met koek. Koel zeker vier uur in de koelkast. Haal de cake voorzichtig uit de vorm en wacht niet te lang met op dienen. Versier wel nog even met wat ach tergehouden aardbeien en slagroom (De komende weken is Katosja Wilson met vakantie). Magnetron-kookboeken op merk geschrevèn Bezitters van een magnetron hebben het niet makkelijk als het om het gebruik van hun kookboeken gaat. De vermogens van de magnetrons zijn zo verschillend, dat er eigenlijk voor ieder merk magnetron en ie der type een apart kookboek geschreven moet worden. Want anders blijf je aan het rekenen. Het vermogen van de magnetron is immers be palend voor de bereidingstijd van de ge rechten. En daar blijft het niet bij, want ook de por tiegrootte bepaalt of het gerecht langer of korter gegaard moet worden. Nog erger wordt het met de combinatieovens. De ge combineerde technieken van magnetron, grill en heteluchtoven zijn zo uiteenlopend per merk. dat juist hier net gebrek aan uni formiteit zich wreekt. Uitgeverij Kosmos liet Hélène Matze en Constance Lamberts stoeien met een aantal combi-ovens en gaf het duo daarbij op dracht om naast een algemeen kookboek meteen de verschillen aan te geven per combi-oven. 'Heerlijk Koken met de Com binatie Oven' lijkt als twee druppels water op 'Heerlijke Gerechten uit de Combinatie Oven'. Maar het eerste is helemaal gericht op de Sharp- en Pelgrim-ovens, het tweede op de combi-ovens van Brother en Etna. Inhoudelijk zijn de beschreven recepturen weinig verrassend. Maar waarschijnlijk heeft het magnetrondeskundige duo be wust gekozen voor de wat simpele receptu ren. om zo vooral een basiskookboek te schrijven. De kookboekjes kosten 24,90 per stuk. Gezond leven aan tafel Schrijvers van boekjes over gezonde voe ding hebben dikwijls zo'n irritant domi neestoontje. Van gezondheid wordt maar al te vaak een religie gemaakt. Des te aardiger als er nu eens een boekje verschijnt dat niet die belerende toon heeft en bovendien voor een meeneemprijs te koop is. 'Gezond Le ven begint aan tafel' is een informatief na slagwerk dat uitgegeven wordt via apothe kers in Nederland. Op een stuiver na vier gulden voor een boekje waarin de voeding uitgebreid aan bod komt. Het hoofdstukje over de belangrijkste ziekten slaan we maar even over, waarin ook zwangerschap wordt behandeld. Wat dan overblijft is meer dan genoeg. Een complete voedinggids met nuttige informatie die eigenlijk in geen huishouden mag ontbreken. Vooral niet omdat bevoogding nu eens is uitgebleven. 'Echte bakkers' bakken brood voor goed doel De zeshonderd 'echte bakkers' in Neder land doen deze zomer mee aan een actie om de Nationale Vereniging De Zonne bloem aan geld te helpen. Van de opbrengst zal een aantal versleten bedden worden vervangen aan boord van de schepen waar mee zieken en gehandicapten een dagje uit wordt aangeboden. Speciaal voor dit doel bakken en verkopen de leden van het landelijke bakkersgilde vanaf 3 juni de Zonnestoet: een groot rond brood in de vorm van een zon. Gemaakt van graan, hele maïskorrels en gezonde zonnepitten. Van de prijs van ƒ1.95 gaan twee dubbeltjes naar De Zonnebloem. Schootkoffiemolen zoals die omstreeks 1800 in de Elzas werd gebruikt. Nederland is een land van koffiedrinkers. Met een hoofdelijke consumptie van zo'n 203 liter per jaar zitten we in de topvijf van koffiedrinkende landen. Maar wat er aan voorafgaat voor we dat geurige kopje koffie boon tot gebrande koffie op de voet worden gevolgd en daarna kun je alles aan de weet komen over koffiebranders. koffiemolens en moderne keramiek. Het Koffiemuseum i de Leeghwaterstraat 6 is geopend tot c drinken weten we eigenlijk nauwelijks. Aan met 26 juli van dinsdag tot en met vrijdag dat hiaat in de opvoeding kan een einde van 10,00-16.00 uur en zaterdag van 12 00 worden gemaakt door een bezoekje aan het 16.00 uur Voor de toegangsprijs hoeft nie Koffiemuseum in Dordrecht. In de Riant- mand het te laten want die is één gulden koffiebranderij kan het proces van ruwe Pannekoek, altijd een tractatie. warmhoudstand instellen. En dan het versieren. Het meest bekend zijn stroop en poedersuiker. Maar waarom niet voor een feestje 's avonds de panne koeken gevuld met verschillende soorten zachte kazen, daarna opgerold en in de koelkast weggelegd om te stijven, daarna in rolletjes gesneden en dan presenteren? Of zelf een smeerbare vulling gemaakt met in grediënten naar eigen voorkeur? Ook een aardig idee: de pannekoek gebruiken als bodem en tussenlaag voor een ijstaart, of ijstaartjes. De Fransen danken hun faam op culinair gebied zeker niet aan hun ontbijt want dat is meestal uiterst sober. En hoewel het 's morgens in de vroe ge uren zeker geen schranspartij hoeft te zijn, kan het toch allemaal wat lekkerder en leuker. Dat vindt de Franse minister van cultuur Jack Lang kennelijk ook. want hij tracteerde de winnaars van de wedstrijd "Vive le goüt' (Leven de smaak) op een fors ontbijt waar koks in de dop met kriti sche belangstelling naar keken en van proefden. foto

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12