Kunst Brüggen gaat door Gouden Griffel voor Tine van Buul en Bianca Stigter Koorproject Rotterdam: spanning tot laatste tel DAG IN DAG UIT VOERT HET GEBIT EEN HARDE STRIJD MET MONDBACTERIEN ENTANDPLAK. VOOR DIE STRIJD OET JE DE MEEST EFFECTIEVE WAPENS GEBRUIKEN. Plaats voor niet-westerse muziek LISTERINE. JE VOELT DAT HET WERKT. Dinsdag 4 juni 1991 Redactie 071-161400 OB VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RIJS DAW SASWA STOEUNCA Eindredactie ANNEWIEK RUYGROK Vormgeving HENK BUIS 8 NIEUWSLIJN Körmeling wint Lage Landen-prijs AMSTERDAM Minister d'Ancona (wvc) heeft De Lage landen Kunstprijs 1991 uitgereikt aan beeldend kunstenaar John Kör meling. De jury was unaniem in de toekenning van de reisbeurs ter waade van 25.000 gulden aan de kunstenaar. Het is de derde keer dat deze prijs, bestemd voor jonge, veelbelovende kunste naars. werd uitgereikt. Concert in Agathakerk LISSE - Voor de Orgelkring Bollenstreek is donderdag 6 juni de tweede orgelbespeling op net Adema orgel in de St. Agathakerk in Usse. Gastorganist voor die avond is de uit Rijnsburg afkom stige Anton Doomhein. Hij speelt werken van Andriessen, Saint Saëns, Vieme, Duruflé en Langlais. Dire Straits naar Nederland ROTTERDAM De groep Dire Straits komt eind september naar Rotterdam. In Ahoyzal de groep drie concerten geven. De orga nisatoren verwachten zo'n grote toeloop dat per persoon slechts zes kaarten zullen worden verkocht. Via radio 3 wordt bekend gemaakt wanneer de voorverkoop begint. De organisatoren zul len die datum pas op het laatste moment bekend maken, alweer in verband met de verwachte toeloop. Veertiende Poetry Park in Rotterdam ROTTERDAM - In het park naast de Euromast in Rotter dam wordt zondag 9 juni voor de veertiende maal Poe try Park gehouden. Dit multi culturele festival biedt als al tijd een groot aantal voorstel lingen van binnen- en bui tenlandse artiesten, vooral muzikanten, dansers en dichters. Net als ieder jaar heeft de or ganiserende Rotterdamse Kunststichting (RKS) kunste naars belast met het ontwik kelen van een bijzonder pro ject. Dit keer heeft dat geleid tot een presentatie van een groot kinderkoor, dat geleid wordt door de Surinaamse dichter/schrilver/performer Paul Middellijn. Op een apart gedeelte van net festivalter rein wordt kinderen een ei gen programma voorgescho teld. lftfllff! 'Een goed museum voor nieuwe beelden' Is een van de kunstwer ken waarmee John Körmeling de Lage Landen Kunstprijs won. foto p DEN HAAG «OPO De Gouden Griffel is dit jaar toegekend aan Tine van Buul en Bianca Stigter voor hun bloem lezing van 365 gedichten van 123 Nederlandse en Vlaamse dichters. De bundel, getiteld Als je goed om je heen kijkt zie je dat alles gekleurd is', is bij uitgeverij Qucrido verschenen. Het Gouden Penseel voor het best geïllustreerde kinderboek is toegekend aan Peter Vos voor zijn illustraties bij de gedichten van Rudy Kousbroek in het boek 'Lieve kinderen hoor mijn lied' (uitgave van De Harmo nie). Maarten Michielvn biigeitaan door i instrumentaal ensemble Werken Monteverdi. Sweeiinck, Buxtehude en Bach Gehoord 2/6. Lokhontketk, Er is een concert aangekondigd maar u weet zelf hoe zoiets gaat: het is zondagmiddag, er is al zoveel buitenshuis te doen en bovendien heeft in Leiden bijna niemand gehoord van het Koor project Rotterdam. De Lokhors- tkerk bleef dus nogal leeg. Maarten Michiclsen. de diri gent, heette de bezoekers wel kom en voegde eraan toe dat hij iedereen de hand zou kunnen schudden. Misschien ook was dit concert een aardige try-out voor de volgende uitvoeringen in Den Haag en Rotterdam. Behalve dat ze een CD heb ben gemaakt, is deze muzikan- tengroep bepaald niet scheutig met informatie over zichzelf. Waar kon daan. wat dingshodem? Zijn het amateurs, waar ik in de eerste plaats van uitging, of zijn het tóch beroeps, waar ik na verloop van tijd aan ging denken. In plaats van het gehoorde te kunnen ophangen aan een verhaal in een boekje heb ik daarom mijn oor maar cherp gezet. Tenslotte is het „ALS EEN ZACHT tapijtje ving het orgeltje de zang op van het Koorproject Rotterdam". Een tot het laatste moment toe span nende uitvoering. VAN DE SIBERISCHE steppen komt onder meer de zogenaamde boven toonzang, waarbij de zangers door toe passing van een speciale ademhalings techniek twee tonen tegelijk voortbren gen. Ondanks felle kritiek op leiding van 'Idomeneo De keuze van de Jury is op de bloemlezing van Buul en Stigter gevallen niet alleen wegens de kwaliteit van de gedichten, maar vooral vanwege de wijze waarop ze waren gerangschikt. Verder werden twee zilveren penselen toegekend en zeven zilveren griffels in verschillende leeftijdscategorieën. De uitrei king is op 1 oktober, de dag voor de Kinderboekenweek. in Slot Zeist. De uitslag van de kinderjury van kinder en jeugdboeken wordt op 15 juni bekendge maakt in een uitzending van de VARA. 'Dirigent Frans Brüggen gaat, ondanks de ongezou ten kritiek op zijn leiding van 'Idomeneo', door met de voorstellingen van deze opera. Na afloop daarvan wil hij reageren op reacties als 'amateuristisch', 'ge brek aan een muzikaal fun dament', 'een afgang'. Met deze onomwonden kwalifi caties sabelde de pers be gin deze week de ope ningsvoorstelling van het Holland Festival, Mozarts opera 'Idomeneo', door de Nederlandse Opera, neer. Vooral Brüggen moest het in de recensies ontgelden, omdat hij - alom gerespec teerd leider van het Orkest van de XVIII Eeuw - niet in staat bleek als operadiri gent tegelijkertijd met or kestleden en zangsolisten te communiceren. AMSTERDAM GPD „Brüggen heeft zichzelf als operadirigent kennelijk over schat", zegt woordvoerder P. de Caluwe van de Nederlandse Opera achteraf in een toelich ting op de artistieke 'misluk king'. Hij voegt er echter aan toe dat het peil van de voorstel ling alleen nog maar kan verbe teren: „De première was al be ter dan de generale. We hopen er maar het beste van." Ook Brüggen zelf wil „graag" op de kritiek reageren, maar wèl pas na afloop van de laatste uit voering tijdens het Holland Fes tival op 29 juni. Hii maakt daar mee duidelijk de komende ne gen uitvoeringen te beschou wen als een gelegenheid zich te revancheren, al rijn rijn kansen bij de Nederlandse Opera ver moedelijk voorlopig verkeken. Holland Festival-directeur Jan van Vlijmen was aanvankelijk van plan geweest de -wèl glori eus ontvangen - concertante uitvoering van de opera „Oorlog en Vrede" van Prokovjev onder leiding van Edo de Waart tot opening te bestempelen. Hij koos echter voor „Idomeneo" vanwege de lange duur van „Oorlog en Vrede". Vijf uur luis teren op zaterdagmiddag leek hem geen goed idee als start van het festival. Met de artistie ke invulling van „Idomeneo" heeft Van Vlijmen verder geen bemoeienis gehad omdat het een eigen produktie van de Ne derlandse Opera betrof. Het operagezelschap was er aanvankelijk van overtuigd dat het wel goed zat met een diri gent van wereldfaam als Frans Brüggen. Artistiek leider Pierre Audi meende met de keus van het koppel Peter Mussbach als regisseur en de Mozart-specia- list Brüggen een gouden tan dem in huis gehaald te hebben. Maar het 'experiment' blijkt dus achteraf een misser. De Caluwe ontkent echter dat de artistieke leiding een te groot risico heeft genomen met het aantrekken van Brüggen. voor het eerst als operadirigent in de schijnwer pers. „We moeten niet vergeten dat elke Europees operahuis hem heel graag zou hebben aangetrokken. Ais het een bui tenlandse opera eerder was ge lukt hem te contracteren, had den we ongetwijfeld het verwijt gekregen dat we de boot had den gemist. We waren dan ook heel tevreden met het feit dat hij tijd wilde vrijmaken voor Volgens de woordvoerder keerde Brüggen pas half mei te rug van een toemee in Austra lië. maar had de dirigent daarna wel degelijk het aantal repetitie- uren ter beschikking dat voor een dergelijke produktie gebrui kelijk is. ..Dat hield een risico in, maar dat hebben we van harte en vanzelfsprekend genomen. Deze mislukking hebben we echt niet kunnen voorzien en bovendien was het niet moge lijk zo kort voor 1 juni nog fun damenteel in te grijpen." Frans Brüggen: revanche. Scène uit 'Idomeneo' met Ben Heppner als Idomeneo, Laurance Dale als i dam ante en Annegen Stumphius als Ilia. HET PUBLIEK ZIT boven op de handeling bij 'Gas- sir' van Theo Loevendie en 'II Combattimento' van Monteverdi door de Nederlandse Opera. Muziektheater zonder overdaad Te zien tot en met 8 juni Vrijdag zijn de stukken te horen op Rad» IV De tweede bijdrage van De Ne derlandse Opera aan het Hol land Festival is waarschijnlijk de kortste double bill' uit de ope rageschiedenis. De Nederlandse première van 'Gassir de held' van Theo Loevendie en 'II Com battimento di Tancredi e Clo- rinda' bieden samen een uur geconcentreerd en kernachtig muziektheater. Loevendies 'Gassir' en Mon teverdi's 'Combattimento' (geen mini-opera maar een dra matisch madrigaal) zijn muzi kaal eeuwen van elkaar verwij derd, maar passen inhoudelijk wel bij elkaar. Ze gaan beide over de onrinnnigheid van de oorlog: Loevendies krijgsheld Gassir moet leren dat niet oor log, maar kunst (een lied) eeu wigheidswaarde heeft en leert dat pas nadat zijn zoons ge sneuveld zijn. De ridder Tancre di doodt in een tweegevecht de schone Clorinda, die hij niet herkent omdat ze als man ver kleed is. Het zijn beide verhalen die tot hun kem zijn terugge bracht en in beide treedt een 'verteller' op. Dat Monteverdi met zijn uit de eenvoudigste middelen be staande muziek (hier in een simpel 'arrangement' van Lu ciano Berio) directer emoties oproept dan Loevendie is alleen een reflectie op het wonder dat Monteverdi in de muziekge schiedenis is geweest. Loeven die heeft met zijn operaatje (op een zelfgeschreven libretto) na melijk een voortreffelijke parti tuur afgeleverd - tussen honds vitaal en ritmisch en uitermate verstild, mooi van instrumenta le kleur en goed voor zangstem men geschreven. Pierre Audi (artistiek directeur van de Nederlandse Opera) heeft beidé stukken met de ele mentairste middelen tot theater gemaakt: 'vestzaktheater' in een hal van de Amsterdam Studio's in Duivendrecht, waar het pu bliek bovenop de handeling zit. Fundamenteel en uitermate werkzaam muziektheater, dat niet alleen scenisch, maar ook muzikaal precies de juiste snaar foto jaap pieper raakt momenten nog. Dat getuigt van een goede programmering, wat bij een concert van geestelijke werken uit de zeventiende eeuw, voor een amateurkoor een tour de force is. Wat mij het meeste trof in dit concert was de grote zorg om afwerking die uit net musi ceren sprak. De zangers die al len duidelijk geschoold waren, wisten precies wat ze deden en deden dit met uiterste concen tratie. De solisten uit het koor zongen met vaste en goed ont wikkelde stem en leken dit da gelijks en vanzelfsprekend te doen. De soms overdreven wij ze waarop sommige koorleden hun mond en lippen plooiden zou kunnen wijzen op gevor derde amateurs. Tot aan het laatste werk 'Bea- tus Vlr' van Monteverdi, varia ties gecomponeerd boven een telkens weer herhaalde baspar tij. de zg. passacaglia. bleef er vaart en spanning in het con cert. Het allermooist vond ik de uitvoering van Bach's motet 'Jesu, meine Freude'. Ook voor de instrumentale begeleiding alle lof. Een heldere en functionele aanvulling op de Memmen II.t <>igrlt|r il.ft als een zacht tapijtje de zang op ving. Of het nu amateurs of be roeps waren in ieder geval gaat een groot compliment naar de dirigent die zijn visie op deze muziek zo duidelijk gestalte wist te geven met het Koorpro ject Rotterdam. Hardnekkige vijanden moet je bestrijden met middelen die nog hardnekkiger zijn. De beste wapens tegen een hardnekkige vijand als tand- plak zijn regelmatig poetsen, flossen én spoc goed mondwater. Met Usterine. Een effectief, antiseptisch mondwater Listerine remt het ontstaan ran tandplak en helpt daar door problemen met tand- rlees te roorkomen. Daarmee is Listerine het mondwater dat ook echt zijn beloften nakomt. Dus als je regelmatig spoelt met Listerine, bij voorkeur na het poetsen, hond je je gebit schoner eo je taodvlees gezonder. AMSTERDAM FRANCOISE LEDEBOER Ook tijdéns het Holland Festival van dit jaar is plaats ingeruimd voor een programma met niet- westerse muziek en dans. Plaats van handeling is het Tropenin stituut, al lang het belangrijkste platform voor de presentatie van niet-westerse culturen in ons land. Voor de bijdrage aan het Hol land Festival wordt samenge werkt met het Extra European Arts Committee, een organisatie van Europese theatermakers waarbij ook ons land is aange sloten. Oud-Holland Festival directeur Frans de Ruiter was een van de initiatiefnemers tot de oprichting. Vorig jaar viel de keus op top- drummers uit de hele wereld en muziek en dans uit de Pacific, dit jaar is het de beurt aan mu ziek en dans die ontstond langs de zogenoemde Zijde-route. De Zijde-route ontwikkelde zich vanaf de eerste eeuw voor Christus tot de belangrijkste reis-en handelsverbinding tus sen Oost-Azië, Centraal-Azië, het Nabije Oosten en Europa. De handelaren hielden zich in de eerste plaats bezig met het transport van Chinese zijde, vanwege de hoge kwaliteit een veelgevraagd produkt in Euro- pa. Het netwerk van karavaan- routes zorgde echter vanzelf ook voor een vruchtbare cultu- rele kruisbestuiving. De routes verloren aan belang toen in de vijftiende en zestiende eeuw zeeverbindingen tussen de con- tinenten werden ontsloten. t maar de culturele sporen zijn W ook in deze eeuw nog zichtbaar. Ontcijferen De route begon in de Chinese stad Xinjiang. Van het plaatse- lijk conservatorium komt het C.hang'an Guyue Ensemble naar de Grote Aula van het Tro peninstituut. Dit ensemble van vijftien musici speelt op oude instrumenten als de titse (bam boefluit) en sheng (mondorgel), vocale en instrumentale suites uit de traditie van de Han Chi nezen. Deze muziek is over een periode van meer dan duizend jaar overgeleverd uit het tijd perk van de T'ang-dynastie. Ha ringhuizen: „Dat gebeurde mondeling en in een moeilijk leesbare notatie. Alleen gedu rende de laatste decennia dreig de de muziek in de vergetelheid te raken. Er wordt nu gepro beerd de notatie te ontcijferen om de muziek te behouden voor het nageslacht en weer op nieuw op te voeren." De Uygur-bevolking woont meer naar het westen in de pro vincie Xinjiang. Uit deze bevol kingsgroep is het Muqam En semble met 25 musici en dan sers afkomstig. Muqam is afge leid van het arabische begrip maqam en past met zijn specia le toonladdersysteem in de Per- zisch-Arabisch-Turkse klassieke muziektraditie die samen met de islam in de vijftiende eeuw Ga de Kaukasus China bereikte. Het ensemble brengt suites en dansen uit deze verfijnde tradi tie, waarbij muzikaal vooral de snaarinstrumenten voor een bijzondere bijdrage zorgen. Uit Mongolië is het 17 leden tellende Tsam Ensemble gese lecteerd. Tsam is de naam van het boeddhistische ritueel dat vaak voor zeer veel publiek op de binnenplaatsen van de grote kloosters wordt' opgevoerd. Door middel van muziek, dans, theater, schitterende kostuums en indrukwekkende maskers worden episodes uit de klassie ke Mongoolse literatuur ten to nele gevoerd. Haringhuizen be looft prachtig „totaaltheater". Boventoonzang Muziek van de Siberische step pen wordt gebracht door drie verschillende ensembles van in tptaal 17 artiesten uit de streek rond Ulan Ude ten zuiden van het Baikalmeer aan de noord grens van Mongolië. Deze van oorsprong Turkstalige nomaden brengen koorzang, solo-liede ren en instrumentale stukken. Karaktistiek voor deze streek is onder meer de boventoonzang, waarbij de zangers door toepas sing van een speciale ademha lingstechniek tegelijk twee to nen voortbrengen. De Zijde-route verder volgend heeft het Extra European Arts Committee 17 musici en dan sers uit Oezbekistan en Tadji kistan geselecteerd. Zij brengen een programma met Shash-Ma- qom (letterlijk „zes toonsscha- len"), klassieke muziek die eveneens nauw verwant is aan de Perzisch-Arabisch-Turkse muziekcultuur. Haringhuizen vertelt dat volkse versies van Shash Maqom ook op de fees ten in die streek worden uitge voerd. Uit de streek langs de Wolga zijn tenslotte in totaal dertig artiesten uit vier verschil lende bevolkingsgroepen uitge kozen. Zij brengen voorname lijk de vocale muziek die karak teristiek is voor deze streek, waar plaatsnamen als Zijde- stad en Zijde-haven nog steeds aan het verleden herinneren. Haringhuizen hoopt dat het niet-westerse programma ook in de komende jaren een vast onderdeel van het Holland Fes tival bliift uitmaken: „De sa menwerking op het terrein van de publiciteit is bij voorbeeld heel plezierig voor ons. Omge keerd zorgen wij voor een ver rijking van het festivalprogram ma en volle zalen." Het programma begint op 18 juni met het optreden van de groep uit Oezbekistan en ein digt op 29 juni met de Siberi sche groep uit Boerjaten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8