Economie Treuhand versus de ondernemers VS lopen wel degelijk warm voor Europa '92 ABP'ers zijn psychisch uitgeput VastNed boort Spaanse markt aan Dinsdag 4 jm 1991 Redactie: 023-150224 JANME BOS AAA Vertahng- MARCREET LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving MARIANNE VERSCHUREN BALMAIN. het in moeilijkheden ver kerende Frame modehuis, is ver kocht Dat is gisteren vernomen in knngen van de Franse mode-indu- stne Over het lot van het modehuis werd al weken gespeculeerd EIGENAAR Pierre Balmain gaf een verklanng uit waann slechts werd ge zegd dat „verkoop heeft plaatsge vonden aan de onderneming Produit. Parfums en Cosmehques Universels" Er werden geen bijzonderheden ge geven PHILIPS gaat samen met de Amen- kaanse onderneming Seagate, be kend van onder meer diskdrives, cas settekoppen maken voor het nieuwe Digital Compact Cassette-systeem DEZE CASSETTERECORDER omt m het tweede kwartaal van 1992 op de markt De DCC-cassetterecorder maakt gebruik van digitale techniek en moet de oude analoce recorder al in gebruik sinds 1936 vervangen NIEUWSLIJN Noro-aandeelhouders verenigen zich Verontruste aandeelhouders van Noro, de beleggingsmaat schappij voor puissant rijke Nederlanders, gaan zich verenigen in de Stichting Belangen Nofo-Aandeelhouders. Morgen vindt in Zeist de oprichtingsvergadering plaats. De stichting wil Noro het rapport over het functioneren van de directie in de openbaar heid te brengen. Tot nu toe weigert Noro dat. „Desnoods stap pen we naar de rechter aldus initiatiefnemer van de stichting R. Sjenitzer. Het geheime rapport bevat een aantal vernietigende conclusies, met name over het functioneren van Noro-directeur J. Fentener van Vlissingen. Volgens Sjenitzer doet de Noro-direc- tie er alles aan om het rapport in de doofpot te laten verdwijnen. Bestuurders Apple schuldig bevonden Twee bestuurders van het computerconcem Apple zijn verant woordelijk voor verliezen van in totaal 100 miljoen dollar die aandeelhouders hebben geleden. Dat heeft een Amerikaanse ju ry in San Francisco bepaald aan het einde van een proces dat zeven jaar heeft geduurd, aldus berichtte gisteren ae Financial Times. Volgens de rechtbank schilderen de bestuurders, groot aandeelhouder en vice-voorzitter Mike Markula en John Ven- nard, de aandeelhouders een te mooi beeld over het zogenoem de disk-driveproject uit 1982. In 1983 werd het project ter zijde geschoven, waardoor aandelen Apple 25 procent in waarde daalden. Rotterdam versoepelt geluidshinder Hef Rotterdamse stadsbestuur gaat de Wet Geluidhinder versoe pelen om meer bedrijven aan te trekken in het Waal-Eemhaven- gebied. Voor zeehavengeluiden geldt in Rotterdam nu nog een maximale belasting van 55 decibel. Die norm'geldt omdat ha venactiviteiten worden gelijkgeschakeld met industrielawaai. Rotterdam meent dat zeehavengeluid vergelijkbaar is met ver keerslawaai. Daarvoor geldt een maximale belasting van 65 deci bel. Wanneer de herziening een feit wordt, kunnen havenbedrij ven die de ontwikkeling van de woningbouw in het centrum te genhouden, een plaats vinden rond Waal- en Eemhaven, aldus de gemeente. 'Roche betaalt Sara Lee te veel' De Zwitserse pharmacie-reus Roche heeft een buitengewoon hoog bedrag betaald voor de overname van de farmaceutische activiteiten van de Amerikaans-Nederlandse onderneming Sara Lee/Douwe Egberts. Dat is althans de meninc van enkele Am sterdamse effectenhandelaren. Gisteren werd bekend dat Roche anderhalf miljard gulden neertelt voor de farmaceutische afde ling Nicholas Kiwi ltd, die sinds 1984 in handen is van Sara Lee Corporation, het Amerikaanse moederbedrijf van Sara Lee/DE. Nederland 'prima' ingang voor Amerikanen De Verenigde Staten doen ogenschijnlijk onverschillig over de vergaande eenwording in 1992 van concurrent Europa, maar nemen ondertussen wel maatregelen om de gebundelde economische krachten van 'the old country' dadelijk het hoofd te kunnen bieden. Niet alleen de centrale regering in Washington volgt de ontwik kelingen in de Europese Ge meenschap op de voet; ook in dividuele Amerikaanse staten richten zich steeds meer op de EG. Dertig van de 52 Amerikaanse staten hebben al een vertegen woordiging in Europa. De meeste van dezè bureaus bevin den zich in Brussel, het bestuur lijk hart van Europa, of in Duits land. het financiële centrum van de EG. Drie staten - Indiana. Delaware en Louisiana - laten zich vanuit Nederland in Europa vertegen woordigen. Zes andere Ameri kaanse staten, de zogenoemde New England States (Maine, Massachusetts? Connecticut, New Hampshire, Vermont en Rhode Island) overwegen een gezamenlijk Europees agent schap te vestigen in het Rotter damse Worlde Trade Centre. De definitieve beslissing is echter enige maanden uitgesteld we gens de slechte economische si tuatie in de Verenigde Staten. Hans Kalkman (58) in Breda is sinds enkele maanden de verte genwoordiger van de staat Loui siana in de Europese Gemeen schap. Hij is een vurig pleitbe zorger van Nederland als Eu ropese „ingang" voor het Ame rikaanse bedrijfsleven. Volgens Kalkman, voorheen directeur van Rotterdam Distriport en manager bij het containerover slagbedrijf ECT, heeft Neder land voor Amerikanen erote voordelen. Hij wijst onder meer op de functie die Nederland vervult als distributieland. Daarnaast is ons land is de op twee na grootste investeerder in de VS Kalkman ziet het als zijn taak om Nederlandse en Europese ondernemingen te interesseren voor investering in Louisiana. Grote bedrijven als DSM. Shell, Akzo. Verolme en Smit-Tak hebben er al vestigingen. Kalk- 'Duitse saneerder wordt aan alle kanten tegengewerkt' De Treuhandanstalt, de Duitse overheidsinstelling die bedrijven in de voormalige DDR privatiseert, wordt aan alle kanten tegengewerkt. In de eerste plaats gebeurt dat door een grote groep YVestduitse ondernemers die van de voormalige DDR één groot consumentengebied willen maken. Daarbij zien ze echter een ding over het hoofd: dat Oostduisters het geld dat ze uitgeven eerst moeten verdienen. beidsplaatsen gered. De verkoop van de bedrijven heeft de Treuhand 8 miljard D- mark opgebracht. Verder is door de kopers 60 miljard D- mark aan investeringen toege zegd, want ondernemers die een Oostduits bedrijf willen overnemen, moeten eerst bij de Treuhand een investeringspro gramma overleggen. Dat was het goede nieuws. Het slechte nieuws is dat er 333 be drijven. met 87.000 werkne mers, zijn opgeheven omdat ze zo noodlijdend waren dat nie mand ze wilde hebben. „Nie mand had gedacht dat Oost- duitse bedrijven er zo slecht voor stonden zegt Meyer \fiol. „We hebben altijd gedacht cfat het met de centraal geleide eco nomie in Oost-Duitsland wel meeviel. Maar geloof me, dat is niet zo." Grote problemen zijn de enor me raboqpm wrooAÉl („Twee derde van de werkne mers schiet straks over") en de milieuvervuiling. „Vrijwel overal is de bodem vervuild. Dat is een groot obstakel bij de privatise ringen. Voordat ze een Oost duits bedrijf overnemen, willen de kopers dat Treuhand de grond schoonmaakt. We staan dan met de rug tegen de muur. Doorgaans nemen we het grootste deel van de schoonma akkosten voor onze rekening." Het allergrootste obstakel, aldus Meyer Viol, is de mentaliteit van Die tegenwerking gebeurt ech ter in het geniep, want sinds de moord op topman Detlev Kar sten Rohwedder, is de openlijke kritiek op de overheidsinstelling verstomd, zegt mr. P.G. Meyer Viol. Sinds negen maanden is het oud-lid van de Raad van Be stuur van de KNP papierfabrie ken in dienst van de Treuhan danstalt in Berlijn. Het is zijn taak 220 bedrijven in de hout en papierindustrie te privatise ren, te saneren of te liquideren. Meyer Viols lijstje 'saboteurs' is lang. Zo spreekt hij over een groep West- en Oostduitse on dernemers die de Treuhand zo veel mogelijk geld probeert af te troggelen. Wanneer deze 'rai ders hun oog laten vallen op een Oostduits voormalig staats bedrijf dat Treuhand probeert te verkopen, kleden ze het fi nancieel eerst uit, bijvoorbeeld door hun produkten tegen lage prijzen af te nemen. Daardoor daalt de koopprijs van die be drijven, waardoor Treuhand uit eindelijk minder vangt. De Treuhand heeft sinds de hereniging van beide Duitslan- den 1.600 van de 8.000 indus triële bedrijven in de DDR ver kocht. Daarnaast zijn 17.000 middenstandsbedrijven in pri vate (meestal Oostduitse) han den overgegaan. Daardoor zijn in totaal een half miljoen ar Als eind deze maand een tijde lijke overeenkomst voor het be houd van werkgelegenheid in de voormalige DDR afloopt, ra ken bijna een half miljoen werk nemers hun baan kwijt. Dat heeft Alexander Koch, topman van de Treuhandanstalt, de Duitse overheidsinstelling die voormalige staatsbedrijven in de ex-DDR privatiseert, gisteren gezegd in een interview met het financiële dagblad Handels- blatt. In de eerste drie maanden van dit jaar stuurde de Treu hand 360.000 werknemers de laan uit. het management. „Oostduitse ondernemers zijn niet gewend aan winstgevendheid te den ken. Jarenlang hebben ze ge woon gedaan wat hen door Ber lijn werd opgedragen. Boven dien zijn heel wat manaeers po litiek besmet. In veel bedrijven bestaat grote weerstand tegen het feit dat oude bazen na de val van het regime op hun post terugkeren. Lr lopen zo'n 12.000 Oostduitse ondernemers rond die niet deugen. Als we hen geld eeven voor de sanering van nun Bedrijven, weten we niet hoe ze daar mee om zullen gaan De meeste investeringen in de voormalige DDR komen uit West-Duitsland. Niet meer dan tussen de 5 en 8 procent komt uit andere landen, zoals Neder land. Nederlandse ondernemin gen die bedrijven in de vroegere DDR hebben overgenomen zijn op één hand te tellen. „Ik doe vreselijk mijn best meer Nederlandse ondernemers voor Oostduitse bedrijven te interes seren", zegt de oud-KNP-man. Een werknemer van scheepswerf Neptun In Rostock klimt omlaag van het platform waar hij bezig is met de afwerking van een scheepsschroef. De scheepswerven vormen een van de vele verlieslijdende sectoren in de Oostduitse industrie waarvoor Treuhand een oplossing moet zoeken. „In de Oostelijke deelstaten van joenen Tsjechoslowaken en Po- Ls dat niet meer ao. maar dan Duitsland ligt een geweldige len op steenworp afstand. Bo- hoeft een slimme ondernemer miljoen vendien zijn de lonen er de helft markt met zestien Oostduitsers en nog lager dan bij ons. Over twee jaar zijn aanloopkosten er al uit man ziet in Louisiana echter ook mogelijkheden voor mid delgrote en zelfs kleine bedrij- Kalkmans eerste doel is Louisia na (naams)bekendheid te ge ven. De 'man van Louisiana" richt zich voorlopig eerst op de Benelux-landen. Breda, waar hij thuis kantoor houdt, is een pri ma uitvalsbasis zegt hij: Brussel, Antwerpen, Rotterdam en het Duitse Rührgebied zijn immers dichtbij. Verder is Kalkman erop uit con tacten te bevorderen tussen Ne derlandse en/of Europese fir ma's en bedrijven in Louisiana. Het doel is de bevordering van de handel over en weer. Vooral in de hout- en visbranche ziet hij legio mogelijkheden tot za kendoen. Van de dertig Amerikaanse sta ten met vertegenwoordigingen in Europa zijn Illiitois (Chicago), Maryland en Pennsylvania het meest actief. Worden de Amerb kaanse ambassades en consula ten in de landen van de Europe se Gemeenschap eigenlijk niet in de wielen gereden door deze actitiviteiten van individuele staten? Nee, zegt Mike Hegedus van de Amerikaanse ambassade in Den Haag beslist: „De US State offices zijn een belangrijke aanvulling op het werk van am bassades. Wij werken nauw sa- Hegedus is hoofd van de com merciële afdeling van de Ameri kaanse ambassade. Net als Kalkman acht hij Nederland een iritvafcberie voor Atnerikaanse staten in de EG. „Holland is een belangrijke ga- reway to Europe", zegt hij. Een diplomatieke glimlach ver schijnt op Hegedus' mond op de vraag of hij verwacht extra opdrachten in te wacht te sle pen wanneer Nederland deze zomer de 1 voorzittershamer overneemt. Het antwoord is duidelijk: de VS liggen niet wak ker van dat Nederlands voorzit- blijft volgens Hegedus onveran derd gencht op het zoeken naar nieuwe Europese markten voor het Amerikaanse bedrijfsleven. Het zal ook beslist niet gebeu ren dat alle Amerikaanse staten hun Europese agentschappen plotseling naar Nederland laten verhuizen, maakt hij duidelijk. Onderzoek Rijksuniversiteit Limburg: Veertig procent van de werkne- mors van de bedrijfseenheid Ar beidsongeschiktheids Verzeke ring (AOV) van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen is psychisch uitge put. Voor 2 procent van hen is zelfs acute hulpverlening nood zakelijk. Dat blijkt uit een on derzoek van de Rijksuniversiteit Limbuig (RL). Volgens ingewij den is de situatie op andere af delingen vergelijkbaar De RL heeft onacT vijfhonderd werknemers van de Bedrijfseen heid AOV een onderzoek ge houden naar het zogenoemde 'bum-out-effect' Daaruit bleek dat de uitputting bij ABP'ers in Heerlen veel groter is dan bij mensen die op regiokantoren werken. Als oorzaak van dc problemen wordt een indrukwekkende lijst van klachten gepresenteerd. Een greep daaruit: de onzekere toekomst, aangezien ABP de be drijfseenheid AOV wil decentra liseren. Dat betekent dat men sen moeten verhuizen naar kantoren elders in het land. Daarnaast is rr voor veel men sen geen carrière perspectief meer. ze zijn tussen dc 35 en 40 jaar en zitten aan de top van hun salaris. De ondervraagden verwijten dc directie slecht management Uit het onderzoek blijkt verder dat beslissingen genomen worden over dc hoofden van de werkne mers heen Fr wordt te weinig ondersteuning gegeven, een motiverend beleid ontbreekt en als er problemen zijn is er nie mand waar men naar toe kan De arheidsplek wordt door 65 procent van de mensen ronduit als slecht ervaren; de 'kantoor hém vanbsi abi* whiw een onprettige werkomgeving Iets dat in het vrrlrdrn al vaker geconstateerd is l en herinrich- tingsplan i<. inmiddels opgesteld en wordt momenteel uitge voerd. Ook de Bedrijfsgezondheids dienst van het ABP constaterrt Inhei i m i hg ma LttOdm er opvallend veel ABP'ers met ABP dat de situatie niet zo Ktychiache klachten rondlopen slecht is als het wordt afgrM I et aantal men- cJerd „In elkr organ! sen dat psychisch miH een» iets en ziek is en Langer wr djn M| BHé Kantoortuinen «-m nieuwe organisatie ABP werken «ructuur sim n hrb de indruk dat het ziek. bedraagt 11 procent van het totale bestand. Dat is bijna twee keer zo veel ais onder alle rijks ambtenaren in hm burg (tnclu sief ABP' Daar Ugt het percen tage op 0.6 procmt In een reactie op het RL-rapport zegt een woordvoerder van het allesbehah-e prettigsamengewerkt om giH de situatie te verbetr ren. Het onderzoek o. juist een grtegenhesd geweest voor de werknemer» om ren» hun had te luchten Onroerend-goedfonds zeker van winst De Ramblas, een van de betere winkelstraten van Spain. SAHCHONA AWe Wat doe je als Nederlander in Barcelona? In veel gevallen luidt het antwoord: winkels kijken langs de Rambla de Catalunya en de Ramblas. Dat heb ben de mensen van het onroerend goedfonds VastNed ook gedaan, zij het met een ander oog merk. Het fonds, dat tot voor kon uitsluitend belegde in winkelpanden in Nederland (belegd vermogen 420 miljoen gulden) is volop bezig met VastNed Spain. Via dit fonds kunnen institutionele beleg gers investeren in panden in de betere winkelge- Bieden in grote Spaanse steden. Het gaat om een besloten fonds. In eerste instan tie worden 200 000 aandelen uitgegeven tegen de koers van 6.000 peseta (108.50 gulden) per aan deel. Het is de bedoeling dat VastNed Spain een portefeuille opbouwt van enkele honderden mil joenen guldens door een jaarlijkse groei van het belegd vermogen van 30 50 miljoen gulden Het professioneel beleggen in onroerend goed in Spanje is relatief nieuw. De investeringsvorm be reikte pas in de tweede helft van de jaren tachtig enige omvang, vooral door de wijziging van de huurwetgeving in 1985. Voor 9 mei 1985 genoot de Spaanse huurder, na vaak levenslange verlenging van zijn eerste con tract van een of twee jaar. vrijwel volledige huur- bescherming. Huurverhogingen waren er nauwe- lona en een aantrekkelijke belegging voor VastNed fOTOAP lijks met het gevolg dat de panden vrijwel niet werden onderhouden. Nadien werd de Spaanse situatie gelijk getrokken met die in veel andere Europese landen. Nu worden in Spanje huurcontracten gesloten voor perioden van vijf, tien of vijftien jaar en is hoogte van de huurverhoging gekoppeld aan die van de Inflatie. Onderhoud en verzekering komen ten laste van de huurder. VastNed heeft in Spanje nog geen panden ge kocht. maar heeft er wel een aantal op het oog. dat in totaal een investering van zo'n 535 miljoen peseta (9.7 miljoen gulden) vergt. Het nieuwe fonds gaat waarschijnlijk na de zomer van start. Hoewel het beleggen op de winkelpandenmarkt in Spanje nog nieuw is, is VastNed redelijk zeker van winstgevende resultaten. Het onroerend- goedfonds derikt een netto rendement van ge middeld 7 procent op haar Spaanse beleggingen tc behalen Die verwachting is voor een groot deel gebaseerd op voorspellingen over de groei v an de Spaanse economie Die zal. zo is de algemene verwachting, de komende jaren verder opbloeien waardoor de koopkracht van de bevolking zal toe nemen. De economie van Spanje is vorig Jaar met naar schatting 3.7 procent gegroeid. Dit jaar zal de groei 4,1 procent bedragen, zo verwacht het mi nisterie van financiën. De Inflatie bedraagt 6.5 procent, tegen 2,8 procent in Nederland

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7