Binnenland Lubbers zet minister Van den Broek in zijn hemd 'Biesbosch moet met rust worden gelaten' PTT sust opwinding over doorschakel service telefoon Oefenruimte bestralingslaboranten Dinsdag 4 juni 1991 ftedactl f. 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chelj PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MAR GOT KLOMPMAKER Vormgeving: ANDRJES D ET MAR 4 Algernon Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). De wegen van staatslieden zijn soms ondoorgrondelijk. Premier Lubbers kan zelfs zijn medestanders van verba zing van de stoelen doen rollen. Het is de vraag of die medestanders eenvoudig de intellectuele capaciteiten missen om de geniale premier te volgen. Of ligt het mis schien aan Lubbers, die het zich zo nu en dan kan per mitteren een stommiteit uit te halen? (CDA). „Onnodig". vond Om Van den Broek niet hele- Melkert (PvdA). maal in de modder te duwen. Van den Broek baalde. Niet achtten de Tweede Kamerfrac- alleen omdat de Kamer het had ties en de collega-ministers het gewaagd hem tegen te spreken, verstandig de mond verder te maar ook omdat het effect van houden. Lubbers was de enige zijn dreigement verforen dreig- die er geen been in zag om Van de te gaan. Binnen het kabinet den Broek, spartelend op de DEN HAAG BART JOCHEMS Voor de zoveelste keer is het Su riname dat zorgt voor opwin ding in politiek-Den Haag. Voor de zoveelste keer eisen Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek de hoofd rollen op. Zakelijk gezien is er nauwelijks aanleiding voor ru zie. Maar de ego's van beide he ren zijn tot zulke afmetingen uitgegroeid, dat de minste of geringste aanleiding wordt ge zocht voor een flinke broe derstrijd. De Surinaamse bevelhebber Bouterse is dit keer de aanlei ding. Van den Broek dacht, vlak voor de verkiezingen in de voor malige kolonie, een handige zet te doen door een beetje te drei gen met militair ingrijpen. Zou een nieuwe Surinaamse rege ring een beroep doen op Neder land om Bouterse gewapender hand in de kazerne te jagen of het land uit te zetten, dan wilde Van den Broek dat „niet op voorhand uitsluiten". De boodschap was duidelijk voor Bouterse bedoeld ('Hou je koest, of anders maar dat was niet iedereen duidelijk. Het parlement hield zich aanvanke lijk zeer gedeisd, maar na afloop van de verkiezingen waagden PvdA en het merendeel van het CDA het om een voorzichtige kanttekening te plaatsen bij de opmerkingen van Van den Broek. „Niet prudent", zei Aarts bleek windsman ook bijzonder weinig medestanders te tellen. En boven dien leek het niet erg waarschijnlijk dat een Suri naamse regering ooit om een Ne derlandse (mili taire) ingreep zou vragen. Immers, een Surinaamse re gering die geen last van Bouter se heeft, zal geen hulpkreten richting Den Haag zenden. En een regering die min of meer onder leiding van Bouterse staat heeft ook weinig reden om Ne derlandse militairen 'uit te no digen'. Van den Broek af door de zijdeur, dacht iedereen. Surinaamse legerleider zorgt voor opwinding in Den Haag grond, nog een extra klap te ge ven. De premier verklaarde afge lopen vrijdag: „Ik vind dat wij ons niet moeten be moeien met de binnenlandse aangelegenhe den van Surina me" „Ook niet ais ze daar om vragen. Dat is een verkeerde lijn". Vandaag wordt in de Tweede Kamer een debat over de affaire gehouden. Vooruitlopend hier op kon Van den Broek zich het afgelopen weekeind niet inhou den. Hij zei „verrast" te zijn over de opmerkingen van Lub bers. En verder: „We moeten Straatbeeld van Paramaribo. Minister Van den Broek dacht vlak v gen met een militair ingrijpen. weer eens even bijpraten. Het lijkt mij niet verstandig om nu de indruk te wekken alsof we het licht voor meneer Bouterse maar vast op groen zetten". Van den Broek wist zelfs nog Staatsbosbeheer sceptisch over openzetten Haringvlietsluizen Deze maand bekijkt Rijkswater staat of het mogelijk, wenselijk of zelfs nodig is om de Haring- vlietsluizen open te zetten. Twintig jaar geleden, op 2 no vember 1970, gingen de spui- sluizen dicht cn was het gedaan met het dagelijkse ritme van eb en vloed in de binnenwateren van de Blesbosch. De zee moest buitengaats blijven, stond in de Deltawet. Nu wordt door dezelf de instantie die de Haringvliet dam heeft bedacht en laten bouwen overwogen die ingrij- j pende stap weer gedeeltelijk ongedaan te maken. Voor de Biesbosch zou het openzetten van de sluizen bete kenen dat de tijden van weleer terugkeren. Menig liefhebber van dit gebied van grienden en kreken sloeg aan het mijmeren toen het nieuws over de moge lijke ommezwaai binnen Rijks waterstaat bekend werd. Ook het hart van de natuurbescher- mers ging sneller slaan. Water vogels en steltlopers zullen weer kunnen fouragcren op droog vallende slikken. Dirk Feij, boswachter in dienst van Staatsbosbeheer en al meer dan 25 jaar woonachtig in de Biesbosch, reageerde heel I wat nuchterder. Hij ziet meer nadelen dan voordelen in de te rugkeer van eb cn vloed. Zijn grootste bedenking is dat de discussie over het al dan niet openzetten van de Haringvliet- sluizen afleidt van het eigenlijke probleem. „Ze zijn met aat idee gekomen vanwege de slibafzet- ting. Nu Rijn en Maas hun zand en modder niet meer in zee kunnen afzetten, laten ze het in de Blesbosch, het Hollandsch Diep en het Haringvliet bezin ken. Omdat dat al twintig jaar aan de gang is, wordt het dus steeds ondieper. En omdat het slib bovendien behoorlijk ver vuild is, denken ze met het openzetten van de sluizen de boel eens flink te kunnen door spoelen. Maar in feite los je daar niks mee op. Daar verplaats je het probleem alleen mee. naar de Noordzee en de Wadden- Een echte oplossing zou vol gens hem zijn als er nu eindelijk eens serieus werk wordt ge maakt met het saneren van de fabrieken die verantwoordelijk zijn voor het vuile slib. „Langs de Maas in België staan nog steeds fabrieken die dagelijks cadmium op de rivier lozen. Het is al jaren bekend welke be drijven daarvoor verantwoorde lijk zijn, maar er wordt niet te gen opgetreden". I os daarvan heeft Feij ook an dere bedenkingen tegen de te rugkeer van eb en vloed. „In 1970 kreeg de Biesbosch een t verandering te verwer ken. Het wegvallen van het getij heeft het gebied op zijn kop ge zet. Sindsdien is een nieuw evenwicht aan het ontstaan en ik vind dat je nu niet opnieuw kunt ingrijpen". Als een van de voorbeelden van het nieuwe evenwicht noemt hij de kiekendief. „Voor 1970 kwam die roofvogel niet voor in de Biesbosch. Nu broe den er heel wat paartjes. Hun nest maken ze op de grond, dus zij zullen het niet leuk vinden dat de grienden weer twee keer per etmaal onder water lopen". Hetzelfde geldt voor de reeën. „Daarvan zijn er de laatste jaren ook steeds meer gekomen. voornamelijk omdat het water geen bedreiging meer vormde". En de bevers? Zullen die blij zijn als er beweging komt in het stilstaande water? Gaan ze dan misschien dammen bouwen? Feij: „Nee, dat geloof ik niet. Dat doen ze alleen maar op plaatsen waar het water altijd in dezelfde richting stroomt. Waar je eerder kans op hebt is dat ze rustiger water gaan zoeken, bij voorbeeld in polders". Ook voor de planten en het bodemleven voorziet Feij narig heid. „De bodem in de Bies bosch bestaat grotendeels uit klei. Die is in die twintig jaar in geklonken en hard geworden. Biologisch gezien wordt het een ROOSENDAAL «GPD Het doorschakelen van telefoongesprek ken met 'sterretje 21' naar een ander nummer, een nieuwe dienst van PIT T e lecom, is fraudegevoelig. Huiscentralcs en alarmmelders Kunnen erdoor worden ontregeld. Volgens ingenieur Van den Broek uit Roosendaal zijn er allerlei mogelijkhe- den tot mlsbniik. Zo zou telefoonverkeer naar cafés bijvoorbeeld compleet lam kunnen worden gelegd, nis een kwaad willende beioekei aw binnenkomende gesprekken doorschakelt naar het num mer van een ander. Hetzelfde is mogelijk in restaurants, kleine hotels en bedrijven, buurthuizen of snackhars die maar over één telefoon lijn beschikken. Bedrijven kunnen be hoorlijk in de problemen komen als hun binnenkomend faxverkeer door onverla ten wordt overgeschakeld naar een an der faxapparaat, stelt Van den Broek. De Roosendaler vindt ook dat de PTT de doorschakelmogelijkheid weinig de mocratisch heeft geïntroduceerd. „De PI i b.ui i»p (i<- cooeequenflea moeien wijzen en mensen de keuze moeten la ten. Dat is niet gebeurd. De voorziening wordt nu opgedrongen. Wie niet wil moet zelf om blokkering vragen". V olgens PTT Teleiorn woordvoerder De V os /al het met misbnuk zo n vaart niet lopen. „Er zijn maar weinig horeca- ctablissementen die geen aparte tele foon voor hun klanten hebl>en. ledereen kan die lijn voor 'sterretje 21' laten blok keren. De meeste hebben er een privé- aansluiting naast zodat de bereikbaar heid geen punt is". Doorschakelen is niet mogelijk bij te lefooncentrales van bedrijven die over meer lijnen beschikken, zegt De Vos. La ten ze hun faxverkeer via gewone tele foonlijnen lopen, dan is het verstandig om die wèl te laten blokkeren. Dat kan voor inkomend en uitgaand verkeer. Ge bruiken ze een aparte telefoonlijn dan is dat niet nodig. Naar 06 en 09 (buiten land) -nummers kan niet worden door geschakeld. En met computerverbindin gen kan evenmin worden gerommeld. De Vos ontkent dat de PTT bij de voorlichting van het publiek te weinig aandacht aan mogelijk misbruik heeft besteed. „We hebben vijf jaar lang op drie plaatsen proeven gedaan en zijn niets tegen gekomen. Onze deskundigen even terug te meppen in de Broek kon de premier, via de binnenlandse aangelegenhe- richting van de Grote Baas. media, wel even melden dat het den, maar in de allereerste Lubbers had ingestemd met een onbestaanbaar waa dat de VN plaats met conflicten tussen rol voor de Verenigde Naties, in dat geval kon worden inge- staten Daar kon Lubbers het mochten in Suriname ongeluk- schakeld. „De Verenigde Naties /nee doen. ken gebeuren. Maar Van den bemoeien zich ook niet met ROTTERDAM JOIANDE VAN DER GRAAF Op het grote, geavanceerde beeldscherm tekent zich een haarscherpe schedel af. Vlak onder de oogkassen is met lijh- tjes een gebiedje afgebakend waar een tumor zit, die moet worden bestraald, 't Lijkt net echt. Maar achter het glas, op de behandelingstafel met simu- lator-bestralingsapparatuur ligt een pop. De Rotterdamse Dr. Daniel den Hoed Kliniek heeft sinds kort een nieuwe opleidings ruimte voor radiotherapeutisch laboranten (die onder hoede van een radiotherapeut onder meer kankerpatiënten bestralen en röntgenfoto's maken). Het zogenoemde Skillslab is een leer- en oefenruimte waar de la boranten niet alleen praktijkon derwijs maar ook de theorie van de vierjarige opleiding op hbo- niveau krijgen voorgeschoteld. Een bee/je vergelijkbaar met een vluchtsimulator voor pilo ten in opleiding. Het Skillslab, dat drie miljoen gulden heeft gekost, moet een oplossing gaan bieden aan het schreeuwende tekort aan radio therapeutisch laboranten in ons land. Zo is er de afgelopen jaren flink wat geld gestoken in nieu we bestralingsapparatuur voor de Dr. Daniel den Hoed Kliniek, terwijl datzelfde ziekenhuis kampt met een tekort van vijf tien laboranten. Simpelweg om dat er onvoldoende opleidings mogelijkheden zijn. Het gevolg is dat er voor de bestraling van patiënten met kanker wachtlijsten ontstaan. Dat kan niet. vonden zowel het ziekenhuis als het ministerie. Omdat ook het arbeidsbureau heil zag in nieuwe opleidings mogelijkheden met de bijna honderd procent garantie op een baan kwamen de financiële middelen voor het Skillslab op tafel. Begin deze week werd het lab door staatssecretaris Simons van volksgezondheid geopend. In de computerruimte wordt de leerling-radiotherapeutisch laboranten onderwezen hoe een stralingsplan voor een kan kerpatiënt moet worden ge maakt. Een achttal monitors, met één docentencomputer die op elk scherm kan 'inbreken' en een grote monitor zodat de computerverrichtingen en cal culaties klassikaal kunnen wor den gevolgd. „Wat hier staat is werkelijk uniek", zegt coördinator-docent Erik Verduijn. „De meeste zie kenhuizen mochten willen dat ze deze computers hadden". Ja renlang werkte Verduijn zelf in ziekenhuizen. Nu geeft hij vrij wel alleen nog les. „Wat zo leuk is aan het werk van een radio therapeutisch laborant? Het is afwisselend. Je hebt een inten sief contact met patiënten. En heus, het is echt niet zo n droe vige boel als iedereen denkt. Er wordt ook met de patiënten heel wat afgelachen". KOKANJE rommeltje als je die gronden nu ineens weer onder water zet". Helemaal negatief is de bos wachter niet. „In de winter zul je ongetwijfeld meer watervo gels en steltlopers te zien krij gen. Ook voor de visstand kan het een verrijking betekenen. Een zeevis als de fint zal waar schijnlijk weer zijn eitjes in de Biesbosch komen afzetten, zoals dat ook voor de afsluiting gebeurde. Maar alles op een rij gezet ben ik geen voorstander van het zonder meer openzet ten van de Haringvlietsluizen. Daarvoor zitten er te veel nade len aan". hebben hun kop voortdurend gepijnigd wat er mis zou kunnen gaan. In het bui tenland is misbruik tot nu toe niet geble ken. Wel hebben we in een landelijke advertentie gewezen op de problemen die bezitters van telefonisch gekoppelde alarminstallaties kunnen ondervinden." Mocht een 'telefoonvandaal' toch zijn slag slaan, dan valt dat volgens De Vos snel genoeg op. Een doorgeschakelde te lefoon laat een onderbroken pieptoon horen. „De bezitter weet dan wat hem te doen staat, zijn telefoon laten blokkeren. Dat moet gelegitimeerd gebeuren met een formuliertje dat direct na aanvraag via ons gratis nummer 06-0421 wordt toegestuurd. Twee tot vier dagen na te- nigontvangst gaan we dan over tot blok keren Wijnproever Onlangs werd er bij mij thuis een wijn avondje gehouden. Het initiatief daartoe was af komstig van een buitenstaan der, een vertegenwoordiger van een wijnimporteur, die mijn vrouw telefonisch had bena derd. Zelf ben ik allergisch voor dit soort toenaderingspogingen van enquêteurs en verkopers: aan de deur en via de telefoon wordt bij mij niet gekocht. Te gen het proeven van wijn of bier heb ik verder geen bezwaar, maar dan wel in de passende omgeving van een portkelder of brouwerij. Ik zat dan ook met een zuur gezicht naar de wijnkoopman en zijn dozen vol flessen te kij ken die voor ons gezelschap wa ren uitgestald. Behalve haar echtgenoot, had mijn vrouw ook enige vriendinnen voor het gezellig avondje weten te strik- De voorproever ging van start met een mooi moezelwiintje, waarvan het bouquet en de af dronk zeer werden geprezen. Hij schonk een glas halfvol, draaide dit voorzichtig rond en snoof met dichte ogen de heer lijke geur op. Daarna plantte hij de rand tegen zijn natte, uitstul pende onderlip, die zich voor dit doel uitstekend leende, en liet zijn tong even in de vloeistof hangen. Vervolgens gleed die weer naar binnen, gevolgd door het grootste deel van de wijn. Bin nensmonds gebeurde er nu van alles: eerst werd het vocht zui gend en smakkend voortge stuwd. langs de tanden geperst en van de ene bolle wang naar de andere verplaatst, tot het. moezeltje als een slok afvalwa ter in een speciale kwispedoor werd uitgespuugd. De man deed me denken aan een verhaal van Roald Dahl, waarin verteld wordt van een weddenschap tussen een wijn kenner en zijn gastheer. De laatste is ervan overtuigd dat zijn gast niet in staat zal zijn de herkomst van zijn exquise chablis vast te stellen. Hij gaat dan ook akkoord met de inzet van de weddenschap: faalt de expert, dan is hij zijn twee huizen kwijt: wint hij, dan heeft hij het recht verworven om de dochter des huizes te hu wen. De andere gasten aan tafel raken dan geheel in de ban van het ritueel van de vinoloog, die ruikend, snuivend, klokkend, kauwend en proevend achter de naam van het desbetreffende chateau tracht te komen. Aldus tracht hij de geheimen van de wijn te ontsluieren. Hij bedient zich daarbij van een geheimtaal die bij een niet- ingewijde alleen maar de lachlust opwekt. In het nieuwste nummer van het maandblad 'Onze Taal', dat geheel gewijd is aan 'culinair taalgebruik', staat ook een stukje over het jargon van de wijnproever. Een brokkelige wijn is bij voorbeeld onsamenhangend van smaak: de zoete, zure en bittere elementen hebben zich niet op harmonische wijze met elkaar vermengd. Wordt een wijn groen of grassig genoemd, dan is die gemaakt van onrijpe druiven. Heeft een wijn kurk. dan worden smaak en bouquet bedorven door een mufheid, die zich vanuit een niet goed geste riliseerde kurk verbreidt. Van een expert wordt ver wacht dat hij iets meer kan zeg gen dan „deze wijn is lekker en biedt waar voor zijn geld". Een mogelijk oordeel kan aldus lui den: „Hij is vettig, heeft fijn fruit, vlees, tannine en pit". Om de geur nader te benoe men, maakt men gebruik van een schema, waarbij onder scheid wordt gemaakt tussen het aroma van bloemen, fruit, kruiden en harssoorten. Maar een wijn kan ook vissig ruiken, of knoflookachtig, of naar zweet, zuurkool, kattepis, nagel lak of motteballen stinken. Een wijn, die naar benzine ruikt, hoeft overigens nog niet meteen door de gootsteen ge spoeld te worden: volgens de schrijver van het artikel kan een benzinesmaakje heel aantrek kelijk zijn in een „rijke, belegen riesling uit de Elzas Maar met de geur en de smaak alleen is men er nog niet. Er is ook nog zoiets als de struc tuur of de intensiteit van een bepaalde smaak. Zo kan een wijn in de mond „vlezig, stoffig, rul, stroef, droog, hard, rauw, robuust, romig, vettig, stroperig, dik, glad en nog veel meer zijn. Een wijn kan Voorts mond vul lend. geconcentreerd, rijk, breed, diep, lang, kort. dun, zwaar, moe en mager zijn". In het verhaal van Dahl wordt nog gesproken van 'mannelijke' en 'vrouwelijke' wijn. De wijn proever. die bij ons op bezoek was, liet weten dat hij weinig met deze termen kon beginnen - je had toch ook robuuste vrou wen en zachtaardige mannen? Wat een gehaaide praatjesma ker! Deze koopman, die voor zijn handel natuurlijk vooral op vrouwen was aangewezen, had kennelijk in de praktijk geleerd hoe hij zijn klanten moest paai- GERRfT JAN ZWIER MEDEWERKER Voor de Blesbosch zou het openzetten van de sluizen betekenen dat de tijden van weleer terugkeren. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4