Feiten Eerherstel voor Jimmy Carter Kritiek groeit op rol kerk in Polen Golfstaten streng met hulp aan mede-Arabieren PAT we WINST MA/KlEN- Dinsdag 4 juni 1991 Madlr 023-150225 JAMNE B05MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART htl. ONNO HAVERAUN5 PATRICK VAN DEN MURK HANS JACOBS MARCOT KLOMPMAKER JAN PRE ENEN SJAAK MARCREET HESUNCA P VomtgpyRlg: MARIANNE VERSCHUREN DE STAAT MAG niet ideologisch neutraal zijn of, erger nog, zelfs atheïs tisch, Dat vindt de Poolse katholieke kerk. WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN Pindaboer krijgt alsnog de lof die hij verdiend Jimmy Carter was een zo goed als gebroken man toen hij in 1981na de ver loren presidentsverkiezin gen, naar zijn huis in Plains, Georgia, terugkeer de. De publieke opinie zag hem als de belichaming van het verval dat de Vere nigde Staten in de tweede helft van de jaren zeventig trof, als het toonbeeld van hoe het presidentschap niet behoort te worden vervuld, kortom als een mislukking. DIN HAAG FRANS BOTHOf Nu, tien jaar later, staat de pindaboer uit Georgia geno teerd als een van de betere pre sidenten die de VS hebben ge had. James Earl Carter jr. wordt momenteel niets dan lof toege zwaaid: „hij is de beste oud president die Amerika ooit heeft gehad", aldus Amerikaanse pu blicisten. De vernederende wijze waarop Ronald Reagan hem tien jaar geleden het ambt ontrukte, werd nog erger toen op de dag dat Reagan werd ingezworen de 52 Amerikaanse gijzelaars in Iran vrij kwamen. In de ogen van de Amerikanen had Carter te weinig daadkracht getoond tegen de Iraanse fanatici. Bo vendien verliep de actie waar mee hij probeerde de gijzelaars te bevrijden wel uiterst Icnullig: de voor de missie ingezette heli kopters kwamen door techni sche mankementen boven een afgelegen woestijn in Iran met elkaar in botsing. Maar de tijden zijn veranderd. Nu onderzoekt een commissie van het Congres of het gijzel- drama in Iran niet bewust door de campagnevoerders van het duo Reagan-Rush is gerekt om Carter de nekslag te geven. Jimmy who Het was al een Godswonder dat de diepreiieieuze gouverneur uit het zuiden, vanwege zijn on bekendheid Jimmy wïw? ge noemd, in 1979 tot president werd gekozen. I'm Jimmy Carter and I m running for president. I will never lie to you, (Ik hen Jim my Carter, ik wil president wor den en ik zal nooit tegen jullie liegen) introduceerde de baptist met de grote glimlach zich Dij het verbaasde Amerikaanse volk. Carter werd president om dat hij wist te profiteren van de afkeer die bestond van het machtsmisbruik door de be roepspolitici uit Washington, het Watergate-effect, en van de geringe populariteit van zijn te genstrever. de Republikein Ge rald Ford. De pindaboer oogde door en door betrouwbaar: een gelovig christen, een goede vader, een trouw echtgenoot, een geslaagd zakenman, een harde werker; een man van wie je zonder eni ge aarzeling een tweedehands auto zou kopen. Als president maakte hij duidelijk eens en voor altija te zullen afrekenen Jimmy Carter in 1980 tijdens zijn mislukte campagne voor herverkiezing. De Amerikaanse president heeft nu pas het kre diet herwonnen dat hij destijds verloor, archief met machtsmisbruik en machtsvertoon. „Ik wil dicht bij jullie blijven en zijn zoals jullie zijn", zei hij tegen de Amerika- Hij bleek een buitengewoon se rieus, overmatig ijverig en plichtsgetrouw man te zijn, die alles zo goed mogelijk probeer de te doen, of het nu joggen of Spaanse les was. Carter was bo vendien dermate detaillistisch dat hij eigenhandig schema's opstelde voor het gebruik van de tennisbaan bij net Witte Huis. Slechts zijn vrouw Rosa- lynn kon hem in eerzucht eve naren. Zij was niet alleen zijn grote liefde, maar ook zijn be langrijkste adviseur. Bezuinigen De binnenlandse politiek van Carter stond in het teken van de strijd tegen inflatie, recessie en oliecrises. Hij had de Amerika nen weinig leuke dingen te ver tellen: bezuinigen, terugdringen van het begrotingstekort en af slanking van het federale over heidsapparaat. Zijn idealisme in het buitenlands beleid raakte gefrustreerd door de machtspo litiek van de Sovjetunie. De in val in Afghanistan en de revolu tie in Iran dwongen hem 'real- politik' te laten prevaleren bo ven zijn idealistische campagne voor eerbiediging van de men senrechten. Hoewel zijn aanpak van de eco nomische crisis niet erg over tuigde, was over het geheel ge nomen het regeringsbeleid van Carter redelijk en bouwde hij een aardige staat van dienst op. Carter introduceerde de aan wending van alternatieve ener giebronnen, milieuwetten en energiebesparende maatregelen in een toespraak die hij zelf nog altijd als een van de beste uit zijn regeerperiode beschouwt, maar die door het Amerikaanse Veel tijd om zijn pinda's te tellen heeft de Amerikaanse oud-president en pindaboer Jimmy Carter niet. Hij vervult met succes de rol van onbe zoldigd reizend ambassadeur, die bij tal van conflicten oplossingen aan biedt. publiek als een riedel van doffe ellende werd ervaren. „De echte problemen liggen dieper; dieper dan de rijen voor de benzine stations of de energietekorten, dieper dan de inflatie of de re cessie. Het gaat om een vertrou wenscrisis een crisis die het hart en de ziel van onze natie raakt." De politiek, met name die in de VS, wordt bepaald door beeld vorming. En die had Carter te gen: met een dergelijke toe- ARCHIEFFOTO CPD spraak wekte hij de schijn geen krachtig leider te zijn. Hij was niet in staat hetzelfde optimisti sche simplisme te prediken als Ronald Reagan. Meer dan iets anders kostte dit hem het ambt. Goede daden Maar Carter heeft ontdekt dat er leven is na het presidentschap. Terwijl Reagan zijn tijd en talent aan de hoogste bieder vergooit. Gerald Ford bijna dagelijks blijft proberen een goed golfer te worden en Richard Nixon geob sedeerd is een eervolle plaats in de geschiedenisboeken te her winnen, reist Carter de wereld rond om Goede Daden te ver richten. Woest reageerde hij als waarne mer bij de verkiezingen in Pa nama op generaal Manuel No riega, die de resultaten negeer de en via frauduleuze handelin gen de uitslag beïnvloedde. „Puur bedrog" noemde Carter deze verkiezingen op een inder haast door hem bijeengeroepen persconferentie in Panama- Stad. En het was Carter die in Etiopië voor het eerst gesprekken tus sen het toenmalige, inmiddels verdreven regime van Mengistu en het Eritrese verzet tot stand bracht. Carter wist toenmalig president Ortega ervan te over tuigen de 30.000 Miskito-india- nen terug te laten keren naar Nicaragua. Hij legde de grond slag voor de algemene verkie zingen in dit land en zag eind vorig jaar toe op een correct verloop van de eerste vrije ver kiezingen in Haïti. Tien jaar na zijn smadelijke af gang als president is Jimmy Carter bij alle brandhaarden in de wereld aanwezig en leidt hij, met instemming van Washing ton, een soort alternatief minis terie van buitenlandse zaken. Hoog aanzien Carter is de perfecte ambassa deur-zonder-portefeuille. Als oud-president heeft hij een hoog aanzien, zonder gebonden te zijn aan enige officiële status. Zijn hoge morele standaard, waar hij tijdens zijn president schap noodgedwongen van moest afwijken, werkt nu in zijn voordeel. Net als alle andere ei genschappen: ijver, detaillisme, oprechtheid en eenvoud, waar hij als president zoveel weer stand mee opriep. Toen hij in 1982 in Atlanta met het Carter Presidential Centre begon, wilde hij meer dan lou ter een bibliotheek en studie oord. De bibliotheek en het mu seum functioneren inmiddels met behulp van federale fond sen. De andere activiteiten, be groot op 16 miljoen dollar per jaar, worden gefinancierd met particuliere giften uit binnen- en buitenland. Naast de „denktank" en de „conflict-oplossings-groep" is een belangrijk deel ingericht voor het zogeheten Global 2000 Inc., een organisatie die pro beert oplossingen te vinden voor ziektes in de Derde Wereld en voor methodes om de land- bouwproduktie te-verhogen. Carter, 67 jaar inmiddels, zegt niet te zijn veranderd sinds zijn presidentschap. „Het is interes sant te zien dat de media nu eensgezind melden dat er een nieuwe en andere Jimmy Carter is die op competente wijze het Carter Centrum leidt. Een Car ter die niet te halsstarrig vast houdt aan details en zijn geloof niet te veel op de voorgrond stelt. Maar ik ben niet veran derd. De optiek van de media heeft zich gewijzigd." Paf tkook MUSEN, OM Ot\S VCEUES IL o, MAAK fo'6 g^T- "FE- gePöZKEN iVwereN jmue AIS PAU ook MEIEEN e£M STUtyE. IP0N INtEAie^ j fcCN STUK Ipow rE&JG, C1.C1, riVOOP- pejacen CORRESPONDENT De Golfstaten hebben geen zin meer miljarden oliedollars aan hulp in de bo demloze putten van arme Arabische en islamitiscne 'broederlanden' te storten. Als uitgangspunt voor het radicaal gewij zigde beleid geldt, dat de weg te geven sommen daadwerkelijk economische verbeteringen in deze landen tot stand brengen. Rovendien staat bij de GCC- stnten (Gulf Cooperation Council) voor op dat deze nieuwe vorm van ontwikke lingssamenwerking hun belangen als veiligheid en politieke stabiliteit niet doorkruist. Deze koerswijziging is het gevolg van de bittere lessen die de GCC-staten (Saudi- Arabië, Kuwayt, Rahrayn. de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Qatar en Oman) van de Golfcrisis leerden. Landen ,iis Jordanië, Yenwn en Sudan ontvingen van de Golflanden de afgelopen 17 jaar meer dan 30 miljard gulden aan steun, maar kozen desalniettemin de zijde van Irak. Dat land zelf inde honderd miljard gulden tijdens de acht jaar durende oor log tegen Iran. Volgens een deze week gepubliceerd economisch bulletin van het ministerie van buitenlandse zaken in de VAE kreeg de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO ruim 2 miljard gulden, maar ook deze generositeit weerhield Yasser Arafat er niet van de agressie-po litiek van Saddam Hussein te Cijfers Het Is de eerste keer dat de GCC-staten de exacte bedragen aan regionale hulp openbaar maken. Die openheid heeft een reden. Tijdens de Golfcrisis lobbyde Irak voor meer aanhang onder de Ara bieren door de rijke Golfstaten te verwij ten dat ze alles voor zichzelf hielden. Maar Saddam's propaganda schoot te kort. Alleen de Palestijnen trapten er massaal in. De Golflanden zien nu in dat het een grove beleidsfout was nooit over de ont vangers en de omvang van Kiften te rep pen. Door nu met cijfers te komen willen zij vooral bij de arme bevolking van de landen die de miljarden opstreken, aan tonen dat er wel degelijk in de Olierijk dom Is gedeeld. De nieuwe strategie in de hulpverlening werd eind april ontwikkeld op een mi nistersvergadering in de Saudische hoofdstad Riyad. Daarbij gingen de mi nisters van het standpunt uit dat het met die ongeremde vrijgevigheid maar eens afgelopen moest zijn. Ze stelden een fonds in met twintig miljard gulden, waaruit voor de komende tien jaar ont wikkelingsprojecten zijn te financieren. In niet mis te verstande bewoordingen hebben de GCC-landen duidelijk ge maakt dat de centen niet meer in de staatskassen van de hulpbehoevende re gimes zullen verdwijnen. „Die kochten er toch maar wapens voor", aldus een uitspraak van Abdullah Al-Quwaiz, assis tent secreataris-geneneraal van de afde ling economische zaken van de GCC. In zijn visie zullen er vooral projecten moeten worden opgezet die het bedrijfs leven aanmoedigen te investeren in een hogere en kwalitatief betere produktie. Daarnaast moet dat extra banen opleve ren. J lef idee erachter is dat we stabili teit en veiligheid in de regio willen hand- li. urn mrl economist he groei en wel vaart", zo betoogde Al-Quwaiz. Toezicht Met deze benadering zijn de GCC-lan den ook van plan streng toe te zien op de besteding van de gelden. Behalve dat de sterke voorkeur uitgaat naar de privé- sector van de ontvangende landen, wil len zij greep op de ontwikkelingen hou den door zelf nieuwe bedrijven in die landen te stichten of joint-ventures aan te gaan. Daarnaast krijgen landbouw- en industriële projecten die zijn aanbevolen door de Werelbank, een voorkeursbe handeling. Zo n nuchtere aanpak werd een jaar ge leden nog voor onmogelijk gehouden. Tot voor de Golfcrisis dachten de regi mes van de schatrijke emiraten en het Saudisch koninkrijk dat loyaliteit van las tige. veelal radicale 'broeders' als de PLO. Yemen. Libië en Syrië met veel geld te koop was. Vooral Saudi-Arabië en Ku wayt meenden dat rust en veiligheid in de regio op afbetaling was te krijgen. Wanneer radicale stromingen binnen de Anbta he wereld de boel in de ogen van de gematigde landen weer eens dreigden te verzieken, trokken koning en sjeiks hun chequesboekjes. Maar Saddam Hussein opende de ogen van zijn Arabische suikerooms. Arabi sche rethoriek maakte plaats voor realis me en pragmatisme won het van ideolo gische en emotionele overwegingen. CORRESPONDENT Terwijl paus Johannes Paulus II voor de vierde keer een bezoek aan zijn vaderland brengt, groeit in Polen de kritiek op de invloed van de rooms-katholie- ke kerk. Onlangs was er voor het eerst een openlijke aanvaring, toen premier Bielecki een con servatieve staatssecretaris ont sloeg wegens diens standpun ten over condooms en aids. Op de achtergrond speelt de vraag of, met de nieuwe Grondwet in de maak, de scheiding tussen kerk en staat ongedaan moet worden gemaakt. Volgens kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders is die schei ding een verfoeilijk overblijfsel van het communisme. En hoe wel nog niemand met zoveel woorden gezegd heeft dat de kerk een deel van de regerings macht wil, maken de priesters duidelijk dat ze meer invloed op het regeringsbeleid willen. De kerk spreekt van 'coöperatie met de staat' en 'het nastreven van dezelfde ethische doelen'. Volgens de Poolse kardinaal Glemp willen de katholieken van Polen geen staat op reli gieuze grondslag maken. Maar een staat van louter leken, zoals onder de communisten, vindt hij ook niet aanvaarbaar. Onlangs formuleerde een hoog leraar van de katholieke univer siteit in Lublin, de priester Bart- nik, op een conferentie het ker kelijke standpunt zo: „De staat mag niet ideologisch neutraal zijn of, erger nog, zelfs atheïs tisch". De meerderheid van de bevolking is overigens een an dere mening toegedaan. Uit een half mei gehouden enquête blijkt dat 68 procent van de Po len vindt dat staat en kerk ge scheiden moeten blijven. Abortus Sinds de communisten de macht aan Solidariteit kwijt raakten, proberen conservatieve katholieken de samenleving volledig in hun greep te krijgen. Een eerste succes boekten ze vorig jaar, toen ondanks protes ten van ouders op alle scholen godsdienstonderwijs werd inge voerd. Maar tot teleurstelling van sommige katholieken werd toen overigens niet verplicht ge steld die lessen te volgen. Con servatieve krachten proberen dat nu alsnog voor elkaar te krij gen. Het grote discussiepunt van dit moment is een verbod op abor tus. Een wetsontwerp waarin zwangerschapsonderbreking vrijwel verboden wordt, zou twee weken geleden in het par lement worden besproken. Dat de behandeling van de wet zo kort voor het bezoek van de paus was geagendeerd, was vol gens velen geen toeval: de wet zou een aardig cadeautje voor de kerkvorst zijn geweest. Maar inmiddels is de behande ling van het zeer omstreden wetsontwerp tot ergens in juli Paus Johannes Paulus II begroet bij zijn vierde bezoek aan Polen in Kiel- ce een groep enthousiaste religieuzen. De invloed van de katholieke kerk in Polen ontmoet steeds meer weerstand foto afp derrick cerac uitgesteld. Dat komt onder meer omdat een abortusverbod in de samenleving helemaal niet zo vanzelfsprekend is als de kerk wil doen geloven. Slechts 13 procent van de bevolking is aanhanger van een absoluut verbod, terwijl bijna zestig pro cent zwangerschapsonderbre king onder bepaalde of onder alle omstandigheden wil toe staan. De kerk is zich daar heel goed van bewust en verzet zich dan ook fel tegen het voorstel om een referendum over de kwestie te organiseren. Het verbod op abortus is een natuurwet, luidt het religieuze argument tegen zo n volksstemming, en daar kun je het volk dus niet over la ten beslissen. Bovendien zijn de Polen na veertig jaar commu nistisch bewind moreel zo ge corrumpeerd dat ze niet meer goed over dergelijke ethische kwesties kunnen oordelen. De kans dat het abortusverbod er uiteindelijk toch door komt, is groot. Er is weinig georgani seerd verzet tegen, net zoals er ook weinig protesten zijn tegen het conservatisme van de kerk in zijn algemeenheid. Huwdijk Ondertussen gebruiken de radi- kale katholieken die geringe op positie voor nieuwe conserva tieve voorstellen. Zo heeft mi nister van justitie Wieslaw Chr- znowski onlangs heel voorzich tig voorgesteld om het burger lijk huwelijk af te schaffen. Dat zou ernstige consequenties hebben. Wie niet voor de kerk wil trouwen, kan een boterbrief je vergeten. Maar veel belangrij ker is dat scheiden dan eigenlijk ook niet meer mogelijk is. De roomskatholieke kerk is immers maar in een zeer beperkt aantal gevallen bereid een huwelijk te ontbinden. En een slechte rela tie valt daar niet onder. Echt serieus wordt er nog niet gepraat over dat voorstel, maar dat iemand het oppert, zegt veel over het benauwde geestelijke Idimaat in Polen. Toch begint er inmiddels ook in de politiek verzet tegen het kerkelijke con servatisme te ontstaan. Toen de staatssecretaris van gezond heidszorg Kazimierz Kapela on langs zei dat verspreiding van condooms ter voorkoming van aids niet noodzakelijk was, om dat dat toch een ziekte van per- versen was, klom de Poolse pers in de pen. De man, die zich overigens ook uitsprak tegen het gebruik van voorbehoeds middelen in zijn algemeenheid, werd op staande voet door pre mier Bielecki ontslagen. Kardinaal Glemp noemde het onaanvaardbaar dat Kapela voor zijn persoonlijke mening werd gestraft en sprak zelfs van een vervolging van de kerk zoals tijdens het communisme. Maar Bielecki hield ondanks dit in grijpen van de primaat voet bij stuk. Het was voor het eerst dat de kerk zo openlijk probeerde een beslissing van de regering terug te draaien. Het was ook voor het eerst dat een politicus een verzoek van de kerk zo uit drukkelijk negeerde.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2