Sport Fransen zoeken tennisidool Hiele voelt zich nooit te groot voor rotklussen Bianchi dekt zich in Noppen boos bij KLTV Dinsdag - 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AO VAN KAAM TIM BROUWER DC KONING ROB ONOERWATBI GUS VAN OOSTEN W1M VAN WANROOV ROB VAN PER ZANOEN bwdudacbe AP VAM KAAM SMON Pt GRAAf NIEUWSLIJN Basketballers Leiden handhaven zich LEIDEN De basketballers van Leiden komen ook volgend seizoen uit ift de promotiedivisie. Door het onverwacht terug trekken van Zeemacht uit Den Helder nemen de naar de eer ste divisie gedegradeerde Leidenaars de opengevallen plaats in de promotiedivisie in. Hans Halvemaan, manager van Leiden, reageerde uitgelaten. „Dit bezorgt mij een opgelucht gevoelaldus Halvemaan. Leiden streeft ernaar nog deze week zijn selectie van Bert Samsom rond te hebben. Gorichem, de ploeg van Marcel Huybens (ex-Leiderdorp), komt in dezelfde divisie uit. Foreholte zoekt versterking De handbalsters Mirjam Collart en Lonneke Comelisz keren Noorlander/Foreholte de rug toe. Beide speelsters komen volgend seizoen uit voor Swift/Roermond. Omdat ook Ellen Warmerdam niet meer inzetbaar is (de Voorhoutse is gestopt) is de eredivisionist op zoek naar versterking. Het vertrek van de veel scorende Collart als middenopbouwer is een gevoeli ge aderlating voor de Voorhouters. Comelisz - pas 19 jaar en als cirkelspeelster onlangs doorgedrongen tot Jong Oranje - hoopt in Limburg een gooi te doen naar het nationale team. 'Survival run' bij w Leiden Nu het voetbalseizoen erop zit, biedt w Leiden plaats aan an dere evenementen. Zaterdag 8 juni om 10.00 uur begint een 'survival run' van 20 kilometer bij de voetbalvereniging aan de Smaragdlaan. De deelnemers moeten in totaal twintig hin demissen van verschillende moeilijkheidsgraad nemen, waarvan de meeste in de Stevenshof zijn. Bax wint internationaal toernooi De zaalvoetballers van Bax hebben een sterk bezet internatio naal toernooi in Genk gewonnen. De Voorhouters wonnen in de finale tegen het nationale team van Hongarije met 5-4 door doelpunten van Hennie Koet (2x), Patrick Scheurwater (2x) en Rick van Dijk. Aan het evenement namen ook natio nale teams uit de Sovjetunie en Joegoslavië deel. De BRT zendt morgenavond beelden uit van het toernooi. De spelers van Bax wonnen een auto door de overwinning. Wie er in gaat rijden is nog niet bepaald. Belgische politie betrapt RKC-speler ANTWERPEN Dirk Goossens, dit seizoen actief bij RKC, is door de Belgische politie gearresteerd wegens het bezit van verboden stimulerende middelen. Bij.een routinecontrole vond de politie in de tas van Goossens enkele grammen amphetamine. Bij een daaropvolgende huiszoeking werd nog eens veertig gram aangetroffen, plus een vuurwapen. De 29- jarige aanvaller had het bezit van het wapen niet gemeld, hij bezat evenmin een vergunning. Jerry de Jong verlengt contract Jerry de Jong verlengt zijn contract met PSV tegen wil en dank. Pogingen van zijn zaakwaarnemer om de verdediger elders on derdak te brengen, liepen stuk op de vraagprijs van 2,5 miljoen gulden. Nu Eric Gerets heeft besloten nog een jaar door te gaan, loopt de Oranje-reserve het risico dat hij ook volgend seizoen op de bank zit. Hij zet vrijdag desondanks zijn handtekening onder een contract met een looptijd van twee of drie jaar. Stefan Ed berg demonstreert zijn perfecte volley nog het Franse publiek. Iedere Fransman die op Roland Garros het pleintje tussen het centre-court en baan één oversteekt, houdt even zijn pas in. Met eer bied gaat hij voorbij aan de daar geplaatste beelden groep. En als hij een hoed op heeft, neemt hij die met gepaste eer af voor de 'vier musketiers', die sinds 21 mei jongstleden weer zijn verenigd. Eén week voor dat het honderdste verjaar dagsfeest van de open Franse tenniskampioen schappen begon, werd de laatste sculptuur, die van Jacques Brugnon, onthuld. Zijn makkers René Lacoste, Jean Borotra en Henri Co- chet stonden er al. PARUS» wc Pt BIE correspondent gpd Ook Fabrice Santoro zal deze week met bewondering naar zijn vier landgenoten hebben gekeken. Misschien hoopte hij wel dat ook hij ooit een plekje op Roland Garros zal krijgen. Als het Franse publiek het voor het zeggen had, zou de Italiaan se beeldhouwer Vito Tongiani vorige week al een opdracht hebben ontvangen. De acht tienjarige tennisser werd begin deze maand namelijk tot held verklaard, toen hij tijdens het Daviscup-duel met Australië Wally Masuur had verslagen en daarmee Frankrijk in de halve finales van het landentoemooi bracht. Gisteren zette Michael Stich de tiener met het engelen gezicht echter weer even met beide benen op aarde. De Duit ser gaf de publiekslieveling een stevig pak slaag: 6-3,6-1,6-2. Een vergelijking met Lacoste, Cochet, Borotra en Brugnon is dus nog lang niet aan de orde. Deze vier spelers beheersten in de jaren twintig en dertig het mondiale tennis. Maar liefst zes keer hielden ze de Daviscup omhoog, voordat de Engelsen onder leiding van Fred Peny in 1933 de fakkel overnamen. Zon der de musketiers' was het Rol- and-Garrosstadion waarschijn lijk nooit verrezen. Pas in 1983 zegevierde weer een 'thuisspeler' aan de Avenue de la Porte d'Auteuil. Snikkend ging Yannick Noah acht jaar ge leden op de schouders nadat hij Mats Wilander had verslagen. Maar de tennisclown bleek evenals Henri Leconte. in '88 verliezend finalist tegen Wilan der, niet in staat om de vorm die hem aan de wereldtop bracht, lang vast te houden. Forget Guy Forget meldde zich wel aan. maar de 26-jarige in Casa blanca geboren tennisser, die achter de ruggen van zijn land genoten naar de top-tien sloop, is waarschijnlijk al te oud om 'La France' een nieuwe ten- nistoekomst te geven. Terwijl Thierry Champion na zijn uit schieter van vorig jaar, kwart fi- nales op Roland Garros, bijna niets meer van zich heeft laten horen. Daarom hebben de Fransen nu hun hoop op Fabrice San toro gevestigd. Tegen achter eenvolgens Alexander Mronz, drievoudig kampioen Mats Wi lander en Thierry Champion ging het nog goed. De volgende hindernis was echter te hoog voor 1.77 meter lange tennisser Het etiket dat de op Tahiti ge boren speler in Nimes kreeg op geplakt. verkleurde een beet|c Santoro voerde later als ex cuus aan dat hij misselijk was. Maar niet van de zenuwen. Hij had waarschijnlijk iets ver keerds gegeten. „Gisteravond ben ik naar een restaurant ge weest en heb alleen maar salade en paté besteld. Vannacht heb ik echter nauwelijks geslapen van de buikpijn \ertcTde San toro, die op de baan regelmatig de indruk wekte dat hij ging overgeven. „Op papier was Stich de betere. Maar als ik fit was geweest, had ik het hem ze ker lastiger gemaakt". Daarbij was het waarschijnlijk ook gebleven. Stich toonde gis teren namelijk overduidelijk aan dat hij met recht op de twaalfde stek van de wereld- ranglijst staat en plaatste zich verdiend bij de laatste achL Daarmee staan er voor het eerst in de geschiedenis van Roland Garros twee Duitse tennissers in de kwartfinales. Bons Becker bewerkstelligde dat eergisteren al een heuse opstand. De dissi dente hockeyers, de vertegen woordigers \-an het bondsbe- stuur die zich geen raad wisten en Bianchi rolden maandenlang onverkwikkelijk met elkaar over de vloer. Er wérd weliswaar een wapenstilstand getekend en be loofd alle aandacht op het EK te nchten. de broei binnen de se lectie heeft nog steeds veel weg van een Peel brand: onzicht baar maar wel degelijk dreigend aanwezig In de voorbereiding op het EK. met wedstrijden tegen Duitsland. Ierland. België en In dia. was enkele keren te merkrn dat er iets smeult, waar de spe lers noch Bianchi vat on kun non of willen knjgen. Toen hield de bondscoach vol met vertrou wen naar Parijs te gaan. in de wetenschap dat tegenstanders als Zwitserland. Polen. Frankrijk en Italië ook zonder inspiratie en werklust verslagen kunnen worden. Fen plaats in de kruis finales is daarmee al zeker. De voorbereiding was niet ideaal omdat die dicht achter de competitie en het Europa Cup toernooi rat. De situatie voor het WK in Lahore was veel be ter. midden in de winterstop. De selectie kon vanaf half de cember trainen. Die omstandig heden hadden we nu niet. Daar moet je mee werken en niet over zeuren Voor de Cham- s Trophy in Melbourne was precies zo en het resultaat toch ook goed'aldus Bianchi. „Ik zeg niet dat we in Parijs kampioen worden, maar dat we een grote kans maken Neder land is titelhouder Ik vind dat we het aan onze stand verplicht zijn de finale te halen amstelveen anr Een dienstverband van ruim een jaar bij de Nederlandse hockeybond heeft van Rob Bianchi een ander persoon ge maakt Was de gymnastiekle raar uit Huizen in het yerieden open en aanspreekbaar, nu ziet hij als bondscoach, door erva ring wijs geworden, in iedereen een potentiële kwelgeest en dekt hij zich voortdurend aan alle kanten in. Een week voor het Europees kampioenschap in Parijs, waar Nederland de titel verdedigt. Mraalt de se let tie en begeleiding nog nauwelijks iets uit. Toch is het vertrouwen van Bianchi groot, zij het misschien niet zo groot ais zijn achter docht. „Ik wil alleen over het EK pra ten'zei Bianchi. beducht voor het oprakelen van welk vuurtje dan ook. na de teleurstellende oefenwedstrijd in Brussel tegen de Belgen (2-2). Na de winst op India (3-1 dankzij bevliegingen) weigerde hij ineens interview afspraken en moest hij twee da gen later, na ingrijpen van ho gerhand. zo ongeveer in de ar men van de media-vertegen woordigers worden gedrev en De vooraeachiedenis is in middels ook benacht Bianchi kwam een laar geleden onder een ongelukkig gcatemte bin nen als opvolger van de aanbe den Hans lomtsma. Van begin at aan moest de oud-profvoet ball er van Amsterdam opbok sen tegen alle vormen van arg waan. De twijfel aan zijn capa dteiien als hockeytnuner. aan zijn ideeën over tactiek en aan zijn functioneren als bonds coach leidde eind vorig jaar tot katwuk Geen van de favorieten heeft gisteren op sportpark de Krom in Katwijk, tijdens de eerste ronde van het KLTV-tennistoer nooi, een steek laten vallen De regen teisterde aanvankelijk de Regupol- banen, een soort vct hard rubber Tussen de buien door kon er. zij het met moeite, toch gespeeld worden. De ba nen werden echter spekglad en van echt toptennis kon geen sprake zijn Dat ondervond ook Dennis Noppen in zijn wedstrijd tegen tennisieraar Jack Manuputfy. Door de nare omstandighedrn kwam hij niet aan goed spd toe en werd kansloos naar hui» ge stuurd. 1-6, 4-6 Ik kom hier nooit meer lenig." sprak een zwaar gefrustreerde Noppen Dat alle geplande wedstrijden toch nog afgespeeld zijn mag gerust een wonder worden ge noemd. Er moeten 260 partijen worden afgewerkt en aangezien de finales al op zaterdag ver speeld worden is er geen niimte in het speelschema om wed strijden door te schuiven Olympique vist vergeefs naar Gullit en Cruijff AC Milan heeft ontkend dat het van plan zou zijn Ruud Gullit te ruilen tegen de bij Olympique Marseille spelende Jean-Pierre Papin. Over een dergelijke ruil waren berichten verschenen in de pers. „Van een transfer van Gullit naar een andere club kan geen sprake zijn. vanwege technische en economische redenen", al dus een woordvoerder van de Italiaanse voetbalclub. Hii voeg de eraan toe dat Milan alle drie de Nederlandse spelers die het onder contract heeft - naast Gullit zijn dat Marco van Basten en Frank Rijkaard - ook het ko mende seizoen wil vasthouden. Milan erkende dat Papin door de club is benaderd. Dat zou zijn gebeurd met het oog op een eventuele reglementswijzi ging die het opstellen van vier buitenlandse spelers mogelijk zou maken. De spits Papin is één van de topspelers van het Franse Olympique. Johan Cruijff heeft een aan bieding van Olympique Mar seille naast zich neergelegd. Volgens Catalaanse kranten is Cruijff benaderd door Bernard Tapie om het volgend seizoen in dienst te treden bij de Franse kampioensclub. „Ik ben", vertelde Cruijff, „onlangs aangezocht door het bestuur van de Franse club, maar ik ben er niet op ingegaan, al moet ik toegeven dat het aan bod mij genoegen heeft gedaan. Ik wil tegenover onze suppor ters en mijn bestuur verklaren dat ik in Barcelona zal blijven, omdat het mij hier uitstekend bevalt." Cruijff heeft in januari zijn lopende contract met de Spaanse kampioensclub ver lengd tot de zomer van 1993. SCOREBORD helsinki» albert geesing correspondent gpd De grillige Oranje-loopbaan van Joop Hiele hangt van toeval aan elkaar. „Er was altijd wel wat. De ene keer was hét een polle tjesincident, de andere keer wa ren het de stressperikelen van Snelders." Af en toe had hij het er moeilijk mee, toch was hij nooit te beroerd 'de pot schoon te krabben' als een bondscoach hem dat vroeg. Als hij er zijn moest, stond hij er. Om vervol gens weer plaats te nemen op de bank, in de schaduw van Hans van Breukelen. Aan trouw heeft het de reser vekeeper van Oranje nooit ont broken. Hoe onrechtvaardig hij zich soms ook behandeld voel de. Zoals twee jaar geleden in Helsinki toen hij tot zijn woede en ergernis weer plaats moest maken voor de net blessure genezen Van Breuke len. Ondanks een prima wed strijd jegen de Duitsers. „Ik was het niet met Libregts eens, maar de bondscoach beslist. Daar leg ik mij dan bij neer." Met frisse tegenzin, dat wel. De Popie-Jopie onder de Ne- j derlandse keepers heeft hart van goud, de instelling van een Rotterdamse dokwerker en de Amsterdamse straathumor. „Als ik hoor dat ik mag spelen, ga ik altijd eerst even naar de pedicure. Om het eelt onder mijn zitvlak te laten weghalen." Net als destijds Kees Verkerk verstaat Hiele de kunst een con current uit zijn evenwicht te ha len. „Zie je die graafmachine? Die hebben ze straks nodig om de dug-out uit te graven. Anders past die lange er niet in." Joop Hiele. Concurrent Die lange, dat is Ed de Goeij, de doelman van Feyenoord. en de mogelijke concurrent van Hiele als John van Dijk SVV verpatst aan de bekerwinnaar. Hiele gaat die concurrentiestrijd met verve aan, zegt hij, en waant zich al op voorhand winnaar. „Ik ga niet zitten als je dat soms denkt". Maar terug naar Feye noord. kan dat nog? „Ik zou niet weten waarom niet. Mijn tegen standers, de mensen die het niet meer in mij zagen zitten, zijn intussen door de achter deur vertrokken of zijn er door de voordeur uitgegooid", aldus Hiele. die doelt op het illustere kwartet Bengtsson. Verbeek, La- •fOTO archief gendijk en Snoeck. Om de tijd te doden kaart Marco De dominante persoonlijk heid van Hiele zou. zo wil het verhaal, al eerder het moreel van Theo Snelders hebben ge broken. Dat was twee jaar gcle- den in de aanloop naar het WK- duel met de Duitsers Hiele zou toen onder één hoedje hebben gespeeld met de toen gebles seerde Van Breukelen. die bang was voor een wisseling van de wacht Het hardnekkige gerucht wil dat Hiele de doelman van Aberdeen zodanig uit zijn even wicht heeft gebracht dat Snel ders hij Libregts binnenstapte en voor de eer bedankte. Hiele zegt van de prins geen kwaad te weten. „Er moeten microfoontjes bij ons op de ka mer zijn verstopt, want noe kan iemand dat anders weten? Ik krijg steeds de Zwarte Piet toe n Basten kaart met de Ajadeden Danny Blind en Frank de Boer John van t Schip en John van den Brom kijken •FOTO ANP TENNIS gespeeld, maar ik zou niet we ten waarop dat berust. Ik zou hem nerveus hebben gepraat, maar ik heb niets ten nadele van hem gedaan. Zelf was ik na een lange blessureperiode pas op 80 procent en stond ik daar om geheel achter de beslissing van Libregts. Snelders vroeg bij de laatste training nog om mijn handschoenen, omdat daar m^er grip op zat. Ik heb hem overal mee geholpen, maar hij kun gewoon de druk nu t HO Dat is zijn zaak. niet de mijne." Bank Snelders ging en Hiele kwam. Maar opnieuw kwam er geen vervolg, niet eens zozeer van wege zijn kwaliteiten. alswd om de dóódsimpele reden dat Van Breukelen hij iedere bonds coach net iets hoger stond aan geschreven „Daar heb ik hel soms wel eens moetlijk mee Het i» ook niet altiid even leuk om weer op de bank tc gaan zji ten. Dat kost kracht, maar ik probeer steeds weer de motiva tie op te brengen om hef vol te houden. Ik heb er nog steeds plezier in en ik train nog altijd liever twee keer dan één keer per dag. Ik ben nog maar 32. Als ik me goed blijf verzorgen, kan ik nog zeker vier, vijf jaar op topniveau mee. Hii is. zegt hij. daarom ook niet bang buiten de boot te val len „Ik zit nog steeds bij het Nederlands elftal en heb bi, SVV nog een zevenjarig contract." Financieel zit het dus wel snor. „Maar hel sportieve telt voor mij nel zo zwaar Wat ik geleerd heb van dat jaar SWT Dat niet alle spelers dezelfde instelling hebben als ik. In het vtW. dat geef ik toe, ben ik niet altijd e\m gemakkelijk voor trainers Ik wil altijd winnen en loop daarom wat harder te schelden dan een ander. Toch ben ik niet zo moeilijk als menigeen denkt De EK interland in Helsinki is voor Hide een mooie gelegen heid zich in de kijker te spden Ik denk dat de kenners weten dal ik ren goede krrpeT hen Morgrnavond kan ik ook de in trmationalr voetbalwereld la ten zien dat ik nog steeds aan wezig hen Dat i% mooi merge nomen Het Nederlands elftal zal hem hard nodig hebben om rich linnen van het li|f Ie houden. WIELRENNEN >11 is Ok# 13 00 2 l«*r *»0 0i I 4

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21