Leidsch Dagblad Nauwere band op gebied defensie met Suriname NU IN HET NIEUWS. STRAKS IN DE WINKEL! Omsingeling Litouws parlement opgeheven Hilversum blijft kijkers verliezen Internationale bijval voor 'plan-Lubbers' Dinsdag 4 juni 1991 opger 1 maart 1860 Nr 39560 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Carter: De beste oud-president van Amerika. BINNENLAND Pastoor krijgt voorwaardelijk cel na ontucht LEIDEN WD: zwembad De Vliet sluiten bij bezuinigingen Frans Brüggen Hiele voelt zich zet opera 'Idome- niet te groot voor neo' toch door rotklussen Geen krant ontvangen nri 071 - 161400 DCL. 071 - 161499 - NIEUWSLIJN 'Milieuvervuiler moet vertrekken' Bedrijven die niet in staat zijn zich aan te passen aan om vanglij ke maatregelen die het milieu moeten ontlasten, moeten maar uit Nederland verdwijnen. Dat verklaarde oud-minister van milieu Nijpels gistermiddag tijdens een lezing in Tilburg. Nij- pels, nu burgemeester van Breda, vindt dat de milieuverontrei niging met 70 tot 90 procent moet worden gereduceerd. Dan zou de natuur de verontreiniging zelf weer kunnen verwerken. ANP-journalisten tegen directeur De journalisten van het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) hebben geen vertrouwen meer in directeur Van Ditshuizen. Bij na 100 van de 140 ANP-journalisten spraken gisteren op een re dactievergadering uit dat Van Ditshuizen met een opeenvolgen de reeks van incidenten en conflicten de afgelopen jaren de werksfeer ernstig heeft verstoord. Hoofdredacteur Meijer heeft Van Ditshuizen volgens het AN P-personeel te veel gevolgd. Hem wordt gevraagd op zijn houding terug te komen. Eenarmige bandiet taboe in Zürich In een referendum hebben de meeste inwoners van het Zwitser se kanton Zürich zich uitgesproken vóór het in de ban doen van gokautomaten. Een krappe meerderheid van 51 procent van de bevolking schaarde zich achter een voorstel om het spelen op de 'eenarmige bandiet' te verbieden. In 13 van de 26 kantons geldt al een gokverbod. Van zo'n zesduizend machines wordt binnen kort de stekker uit het stopcontact getrokken. Zwarten weg bij Goedgevonden Enkele honderden zwarten in Zuid-Afrika die zich hebben ge vestigd op gronden bij de boerderij Goedgevonden ten westen van lohannesburg moeten vertrekken. Dat heeft een gerechtshof in Pretoria gisteren bepaald. Blanke boeren probeerden de zwar ten drie weken geleden met geweld te verdrijven. De politie kwam toen tussenbeide ten gunste van de zwarten. De zwarten woonden tot dertien jaar geleden van generatie op generatie in de streek bij Goedgevonden. Op gróhd van aparthcidswetten werden ze echter in 1978 'overgeplaatst' naar het 'thuisland' Bophuthatswana. Volgens mensenrechtengroeperingen zijn sinds 1960 naar schatting drie miljoen zwarten uit hun woonge bieden gezet Reden militaire actie blijft onduidelijk MOSKOU HANS OELEUNSE CORRESPONDENT Sovjet-troepen hebben gister avond enkele uren strategische punten in Vilnius, de hoofdstad van Litouwen, bezet. De Li touwse president Landsbergjs riep de bevolking op naar het parlementsgebouw te komen, omdat hij een bestorming van het parlement vreesde. Maar na enige tijd trokken de militairen zich weer terug. De reden van de actie bleef vanmorgen nog onduidelijk. De openbare aanklager van de Sov jetunie, Nikolai Troebin, be schuldigde gisteren het Litouw se leiderschap ervan verant woordelijk te zijn voor de dood van veertien demonstranten in januari. Volgens het voorlopig rapport van Troebins bureau zijn er geen bewijzen dat de slachtoffers, gevallen bij de be storming door het leger van het radio- en televisiecentrum in DEN HAAG «ANP Hilversum verliest steeds meer kijkers. Volgens de nieuwste cij fers van de NOS keek in mei 52 procent van de Nederlanders naar Nederland 1, 2 en 3, een absoluut diepterecord. RTL-4 scoorde 28,2 procent en de bui tenlandse zenders haalden 20 procent. De Nederlander zit nog steeds langer voor de buis. In mei was dat 136 minuten per etmaal, een jaar eerder nog sléchts 97 minuten. Volgens een woord voerder van de dienst kijk- en luisteronderzoek kan de groei voor een deel worden verklaard door het slechte weer van de af gelopen maand. Verder blijft door toenemende concurrentie de belangstelling voor het kij ken naar televisie stijgen. De voetbalwedstrijd Barcelo na-Manchester United trok in mei de meeste kijkers. De twee de en derde plaats worden inge nomen door de TROS met De Leukste Thuis en Medisch Cen trum West. Van RTL-4 zit geen enkel programma bij de eerste tien. Israël bestookt doelen bij Sidon Premier Lubbers en minister Van den Broek van buiten landse zaken willen dat Nederland samen met Suriname de verantwoordelijkheid draagt voor de defensie van dat land. De beide bewindslieden schrijven dat in een brief aan de Tweede Kamer. Van zo'n nauwe band kan alleen sprake zijn als ook de Surinaamse bevolking daarvoor kiest. heid moet bovendien in een verdrag worden geregeld. „Een ruime meerderheid van de Surinaamse bevolking zal zich op geloofwaardige wijze voor zo'n nieuwe relatie moeten uitsprekenschrijven de twee bewindslieden. Het verdrag dat het nauwe bondgenootschap regelt, moet door beide landen eenzijdig kunnen worden opge zegd. In de brief wordt gesproken over „een nauw bondgenoot schap tussen twee soevereine staten". Gezamenlijke verant woordelijkheid voor de defensie van Suriname is onlosmakelijk verbonden met een nauwere re latie tussen beide landen, vin den de twee bewindslieden. Die gezamenlijke verantwoordelijk- Met de brief is de onenigheid tussen Lubbers en Van den Broek nog niet opgelost. Die ru zie draait namelijk om de vraag wat Nederland moet doen als de nieuwe Surinaamse regering vraagt militair in te grijpen om legerleider Bouterse terug te fluiten. Op die kwestie wordt in de brief van lubbers en Van den Broek niet ingegaan. De bewindslieden noemen een aantal maatregelen, die moeten leiden tot een verbete ring van de economische toe stand in de voormalige kolonie. Ook het terugdringen van de macht van de militairen en het waarborgen van de onafhanke lijkheid van de rechterlijke macht staan hoog op de agen- Vilnius op 13 januari, door het leger zijn gedood. Mogelijk vreesde de plaatse lijke legercommandant cfat dit rapport aanleiding zou geven tot demonstraties. Het rapport werd gisteren onmiddellijk door de Litouwse autoriteiten veroor deeld als een grove leugen. Ook uit Washington kwam een af keurende reactie, waarin werd gewezen op de talrijke video opnamen en foto's die 13 janu ari zijn gemaakt en de verant woordelijkheid van het leger aantonen. Het rapport en het optreden van het leger doen in elk geval geen goed aan het imago van president Gorbatsjov. Hij ver trekt morgen naar Oslo om daar alsnog de dankrede uit te spre ken voor de toekenning vorig jaar van de Nobelprijs voor de Vrede. Bij de gebeurtenissen op 13 januari zei Gorbatsjov van tevoren niet te zijn geïnfor meerd, maar hij keurde achteraf het legeringrijpen wel goed. Dit incident leidde mede tot uitstel van de top tussen Gor batsjov en de Amerikaanse pre sident Bush. Er is nu sprake van dat deze ontmoeting eind deze of begin- volgende maand in Moskou wordt gehouden. De betrekkingen, tussen de beide landen zijn duidelijk aan het verbeteren nu Gorbatsjov heeft laten blijken vergaande politie ke en economische hervormin gen te willen doorvoeren. Bush maakte gisteren een eind aan restricties, die het ver lenen aan de Sovjetunie van de status van meest bevoorrechte handelspartner in de weg ston den. Moskou wil een westers krediet van 250 miljard dollar om de overstap naar een vrije markt te kunnen maken. Vanuit de conservatieve hoek is dit 'ge bedel bij het Westen' al heftig bekritiseerd. Zie ook pagina 5 Bij museummolen 'De Valk' demonstreerde het Leidse brandweerkorps gisteren met de Eerste Hulp hoe iemand bij brand uit de molen kan worden gered. Onder grote belangstelling van het toegestroomde pu bliek werd met een takel en twee touwen een slachtoffer op een brancard voorzichtig naar beneden gehaald „Door de smalle trappen is het niet mogelijk om een slachtoffer binnendoor naar beneden te vervoeren", be commentarieert brandweerofficier J. van der Zwan. De demonstratie werd gehouden ter ere van het 25-jarig bestaan van het museum in de molen. FOTO tLLlN MARTINS Westen voor olie meer aangewezen op M.-Oosten PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De geïndustrialiseerde landen zullen voor hun energievoorziening steeds meer afhankelijk wor den van olie uit het Midden-Oosten. De prijs van een vat ruwe olie blijft vanaf volgend jaar geleide lijk stijgen tot ongeveer 35 dollar per vat in het be gin van de volgende eeuw. Dat voorspelt het in Parijs gevestigde Internationale Energie Agent schap (IEA) in zijn gisteren verschenen jaarrap port. Volgens de in het rapport opgenomen 'wereld energie prognose' groeit de energiebehoefte tot het iaar 2005 wereldwijd met zo'n veertig procent. De helft van die groei komt voor rekening van de ontwikkelingslanden. De andere helft komt gelij kelijk voor rekening van de geïndustrialiseerde landen en Oost-Europa, inclusief de Sovjetunie. da. Het pakket maatregelen omvat onder meer monetaire en economische sanering, ver sterking van het overheidsappa raat, beëindiging van de militai re invloed op de politiek en ge zamenlijke verantwoordelijk heid voor de defensie van Suri name als beide landen dat wil len. Verder pleiten Van den Broek en Lubbers voor inhou delijke afstemming van de bui tenlandse politiek, het waarbor gen van de onafhankelijkheid en kwaliteit van de rechtspraak en herstel van kwaliteit en om vang van de Surinaamse politie. Ook willen de bewindslieden de Nederlandse ontwikkelingshulp voortzetten. Zie ook pagina 4 Israëlische gevechtstoestellen hebben vanmorgen stellingen aangevallen van de PLO en van een linkse Libanese militie in de buurt van de Xuidlibanese ha venstad Sidon. Volgens de Uba neee politie vielen minstens 3 doden en 27 gewonden. Inwo ners vertelden dat het de zwaar ste aanvallen waren sinds de Is raëlische invasie in Libanon van 1982. Een politiewoordvoerder /ei dat minstens zes vliegtuigen twee aanvalsmissies hadden ondernomen die hij elkaar meer dan een uur in beslag hadden genomen. De Israëlische lucht aanvallen kwamen op de dag dat het precies negen jaar gele den was dat Israëlische troepen in 1982 Libanon binnenvielen om de PLO van Yasser Arafat uit haar toenmalige belangrijkste bolwerk te verjagen. Energie Handvest kan snel worden getekend HET WOORD IS AAN PARUS «MANS GERTSEN CORRESPONDENT Premier Lubbers heeft interna tionaal flink gescoord. Zijn plan om via een Europees Energie Handvest de samenwerking op economisch en op energiege bied tussen West- en Oost-Eu ropa drastisch uit te breiden, heeft gisteren in Parijs veel bij val gekregen van de 21 lidstaten van het Internationaal Energie Agentschap (IEAi Volgens minister Andriessen van economische zaken, die Nederland tijdens het energie- overleg vertegenwoordigde, kan het handvest nog vóór het einde van dit jaar in Den Haag wor den ondertekend. Het 'plan-Lubbers' houdt on der andere in dat het Westen de landen van het voormalige Oostblok gaat helpen bij het ontginnen van hun energie bronnen. Deels in ruil voor energie (olie, kolen en aardgas) en deels tegen betaling zouden de westerse landen kennis en technologie kunnen leveren aan de landen van de voormalige Comecon. Met die kennis en technologie zouden de landen in Oost-Europa en de Sovjetu nie hun eigen energievoorzie ning kunnen verbeteren en te- Nederlander drinkt steeds meer frisdrank ROTTPtDAM ANP De Nederlander drinkt meer frisdrank dan ooit. Vorig jaar werd gemiddeld ruim 70 liter geconsumeerd. In 1989 was het nog 4.5 liter minder. Cola wordt het meest gedronken, gevolgd door sinas. De consumptie van bron- en mineraalwater liep iets tenig Volgens de bond van fris drankfabrikanten en groothan delaren is de stijging van de ver koop vooral te danken aan de nieuwe hervulbare PET-flessen. Daarbij komt dat het vorig jaar in de tames fraai weer ivae Deze maand is de industrie begonnen met de verkoop van koolzuurhoudende frisdranken en water in eenmalige PET-fles sen met 1 gulden staticeeld in plaats van 10 cent terugnreng- premie. Koolzuurvrij water en dranken zonder koolzuur ko men vanaf I oktober in de PET - fles. De nieuwe Buckler wordt 17 juni uitgeleverd. En is vanaf eind juni overal verkrijgbaar Het grootst aantal kieren wordt meegenomen naar een badplaats VANDAAG VANDAAG PAGINA'S - Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Programma s1 Rcgo 13.15,17.1' RTVShow11 Sport21 A3! HET WEER Koude nacht Vannacht opldanngen. in de kust provincies een enkek* bm Mini mumtemperatuur rond 4 graden en m het binnenland mogefyk vorst aan de grond Overdag en kele zonnige penoden en aBeen ir het noordoosten van het land nog een bui Middagtemperatuur on geveer 14 graden Zwakke tot rn tige westekjke wmd vens dc zeer ernstige milieu ver vulling kunnen aanpakken. Het 'plan-Lubbers' slaat drie vliegen in één klap. Het helpt de landen in Oost-Europa en de Sovjetu nie bij hun economische her vormingen, het verbeten de energievoorziening van het Oosten en het Westen en het leidt tot een schoner milieu Oorspronkelijk zou het Euro pees Energie Handvest tussen ac landen van de Europese Ge meenschap en dc Oost europese landen worden afgesloten In mifidels hebben ook Australië. Canada, dc VS en lapan laten weten dat zij willen meedoen. De ministers besloten daarom gisteren in Parijs dat het hand vest voor iedereen open staat. Tijdens het overleg is ook uit gebreid gesproken over dc rol van kernenergie in de toekom stige energievoorziening. Een aantal IEA-landen is pertinent tegen het gebruik van kernener gie. Andere landen zien kern energie echter als een mogelijke bijdrage aan hel terugdringen van dc milieuvervuiling en de afhankelijkheid van olie uit het Midden-Oosten Nederland zit tussen de absolute tegenstan ders van kernenergie en landen die er positiever over denken. Mini-crisis in v redesgesprek El Salvador Onderhandelaars van de Sal vadoraanse regen ng etvdc gueT rillabeweging FMLN zi|n giste ren uit de Venezolaanse hoofd stad Caracas vertrokken nadat de vredesbesprekingen zondag zonder enig resultaat waren af gesloten. De twee delegaties voerden sinds 25 mei gesprekken over hervorming van dc Sal vadoraanse strijdkrachten en een staakt-hei-vuren Lr is spra ke van een ..mini-crisis", aldus FMLN-woordvoerder Shafik Man dal. maar nog niet van een mislukking. Ook in een geza menlijke verklaring bi-vestigden beide partijen dat het vredcv proces niet is afgebroken Me dio juni wordt verder gepraat. De C olombiaanse regering en de guerrillabeweging zijn giste ren in Caradu begonnen aan vredesonderhandelingen. Dc regeringsdelegatie eiste van de guerrillastrijders hun acties te gen burgers te staken Hel Na tionaal Overleg van Guerrfflaor ganisaties (CNG) riep op tot het houden van volgende bespre kingen in Bogota waar ook ps^i tiekc en veiffgheidskwesties op dc agenda moeten staan. Veel guerrillastrijders waren rechtstreeks van het front naar Je on lingen. De CNG woordvoeder ri te verwachten dat de besprekingen .Jang" zul len duren. Philips en Japans bedrijf samen in videospelletjes OEN KAAG C/O Het lapanse bedrijf Nintendo en American Interactive Media (Philips) gaan samen compact discs op dc markt brengen, die op de spelletjescomputer van Nintendo kunnen worden afge sloten. Nintendo is de grootst, producent van videospelletjes ter wereld. American Interactive Media is een dochteronderne ming van Philips I>c computerspelletjes van Nintendo zijn bijzonder popu lair. Naar schatting beschikt een op de drie Amerikaanse huis houdens over cm Nintendo- computer waarop spelletjes als 'Super Mario' rn Prinses Zelda worden gespeeld In lapan staat in veertig procent van dc huis houdens een Nintendo-compu ter Belangrijk voor Philips is dat dc cd's ook geschikt zijn voor de nieuwe interactieve ca de zoge heten cd i Daarop wonien tekst, beeld en grluia gecombi neerd

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1