Regio Organisatie gescheiden inzameling moeilijk OS Redactie in gesprek met de lezers 'Het kind moet op school niet maar een beetje zitten te prutsen' Een kwart meer huur?! Teleurstelling over vonnis nachtvluchten ,'tf Dinsdag 4juml991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK WIM SCMRtJVW MBNOOTT VAN 0» KAAU CAROUNE VAN OVERKEKE iAN WESTWLAKEN MONKA WfSSEUNG MidiOr WRAiM SPWDUK Von***** KON VAN HAASTRfCT 19 NIEUWSLIJN CDA bundelt verzet tegen TGV ZOUTERWOUDE - De CDA-fractie van Zoeterwoude wil sa- men met de andere christen-democratische fracties in de regio een vuist maken tegen de komst van de TGV. Eind augustus worden alle CDA-fracties tussen Rotterdam en de Haarlem mermeer bijeengeroepen om een strategie te bepalen. Het is de bedoeling dat de kamerleden van het CDA worden geïnstru eerd om tegen de komst van de TGV te vechten. "We willen voorkomen dat de plaatselijke politieke partijen achter het net vissen", aldus CDA-fractievoorzitter Zoeterwou- de J. Berkouwer. De fracties komen toch pas in augustus bijeen omdat dan pas de bezwaarschriften binnen zijn en zijn geor dend. "Dan pas weten we exact wat de burgers als belangrijk ste bezwaren ervaren". In Zoeterwoude heeft het gemeentebe stuur zich uitgesproken tegen de komst van de snelle trein. Ondernemingsraad Fasson bezorgd HAZERSWOUDE - „Het is onbegrijpelijk waarom opeens ook de Fasson-vestiejng in Hazerswoude moet worden gereorgani seerd". Dat vindt de ondernemingsraad van Fasson Hazers woude. Onlangs is de Fasson/Avery vestiging in Alphen aan den Rijn uitgebreid omdat het concern behoefte zou hebben aan overcapaciteit. „Dezelfde overcapaciteit is nu voor de di rectie reden om Hazerswoude af te slanken. Een en ander valt niet met elkaar te rijmen". De OR zegt alles in het werk te zullen stellen de gedwongen ontslagen die bij een reorganisatie moeten worden verwacht, te voorkomen. De ondernemingsraad vreest dat dit niet de laatste reorganisatie zal zijn. 'Vorige reorganisaties zijn ook als losse, op zichzelf staande reorganisaties aangekondigd". Op stap in Zuid-Holland DEN HAAG - Een fietstocht langs de Reeuwijkse plassen, een braderie in Gouda, muziek in Rotterdam of een strandfestijn in Scheveningen. Alle evenementen die de komende zomer maanden in Zuid-Holland op het programma staan, zijn ver meld in het nieuwe 'Uit in Zuid-Holland' magazine. Bovendien worden van zes regio's en Den Haag en Rotterdam de 'vaste at tracties' beschreven. Het tijdschrift is uitgegeven door de provincie Zuid-Holland en is gratis verkrijgbaar op vele plaatsen zoals onder meer de VWs, ANWB, Bruna-boekhandels en musea. fOTOHItlCOKUiPffH Lezers van de krant in gesprek met hoofdredacteur J.G. Majoor (rechts) en directeur G.P. Arnold (tweede van rechts). LEIOEN* Dat de lezers van het Leids- ch/Alphens Dagblad hun krant niet alleen lezen, maar er ook iets van vinden, hebben redac tie en directie de afgelopen week ervaren. Er werd namelijk een begin gemaakt met de serie gesprekken die gehouden wor den met verontruste lezers van de krant. De veranderingen die het Leids- ch/Alphens Dagblad vanaf 16 april heeft ondergaan, zijn nie mand van de geïnteresseerde lezers ontgaan. Er zijn veel schriftelijke en telefonische re acties op de redactie binnenge komen. Negatieve, maar ook positieve. Niemand kan ontken nen dat het Leidsch/Alphens Dagblad leeft, de redactie weet nu eens te meer dat de lezers meeleven. Op alle mogelijke manieren zijn de medewerkers van het Leids- ch/Alphens Dagblad bezig om te weten te komen wat de lezers van de krant van de aange brachte veranderingen vinden. De gesprekken met boze. twijfe lende, enthousiaste, of in ver warring verkerende lezers, zijn daar een onderdeel van. Aanstaande zaterdag besteedt de redactie in de krant aan dacht aan de grote hoeveelheid reacties van lezers op de veran deringen die in de krant zijn aangebracht. De redactie rea geert dan op de meest voorko mende vragen en klachten die binnen zijn gekomen. Het kan zijn dat er toch nog le zers overblijven die na deze re actie nog steeds met vragen zit ten over de krant of de manier waarop die dagelijks wordt ge maakt. Op zaterdag 15 juni zal een aan tal redacteuren en andere me dewerkers van het Leidsch/Alp hens Dagblad op de redactie aanwezig zijn om die vragen persoonlijk te beantwoorden. In de krant van aanstaande zater dag wordt nadere informatie gegeven over het programma van die dag. Bijna kwart gemeenten in Zuid-Holland heeft problemen DEN HAAG/REGIO MONICA WESSEUNC Aardappelschillen, klokhuizen en kof fiefilters in de ene bak, lege melkpak ken, plastic en andere gewoon afval in de andere. In drie gemeenten in deze regio, Alphen aan den Rijn, Leiderdorp en Wassenaar is de dubbele vuilnisbak al ingeburgerd. De inwoners van die dorpen kennen het 'probleem' van het puntje van de komkommer het plastic eromheen moet in de ene bak, de komkommerrest in de andere. Peute ren dus. De organisatie van de gescheiden in zameling levert nog moeilijkheden op. Bijna een kwart van de gemeenten geeft dit ruiterlijk toe. Dit blijkt uit een enquête, gehouden door de provincie Zuid-Holland en bedoeld om inzicht te krijgen in de benodigde verwerkings capaciteit. Zo hebben de bewoners van verschillende wijken in Leiderdorp al maanden geleden van de gemeente een enthousiaste brief gekregen over het o zo milieuvriendelijke gescheiden ophalen van het vuil. Binnen enkele dagen zou worden begonnen met het uitdelen van de groene en grijze afval bakken zodat iedereen daadwerkelijk andje kom meehelpei houd Probleempjes Een piepklein deel van de Leiderdor pers heeft inmiddels twee bakken. In een flink aantal wijken hebben, on danks alle goede bedoelingen, ieder slechts de beschikking over één vuilnis bak. Navraag bij de gemeente leert dat er bij de invoering van het nieuwe sys teem een paar probleempjes 'over het hoofd zijn gezien'. Het komt ook voor dat er problemen zijn met de invoeren van gescheiden systeem door zuiver technische strui kelblokken. Zo is de binnenstad van Leiden volgens de opstellers van het en quêterapport, nu niet direct geschikt voor de invoering van een gescheiden- vuil-systeem, wegens gebrek aan ruim te. Voor het eind van dit jaar zullen de inwoners van bijna de helft van de ge meenten in Zuid-Holland hun groente-, tuin- en fruitafval gescheiden van de rest moeten inleveren. Het jaar daarop volgen nog eens 30 van de 96 Zuidhof- Umdse gemeenten. Nu kennen 16 plaat sen, waaronder drie in deze regio, een treft het invoeren van het apart inza melen van organisch afval, zijn in deze regio de gemeenten I.isse, Noordwij- kerhout. Rijnsburg. Valkenburg en Voorhout. Deze plaatsen beginnen pas in 1993 met de eigentijdse wijze van af valverweridng. Op 1 januari 1994 wordt gescheiden Inzamelen wettelijk ver plicht Apart ophalen van organisch afval kost meer dan alles ineens ophalen: er zijn aparte afvalbakken nodig, er moet een tweede vuilniswagen rijden en het vuil moet met twee afzonderlijke wagens worden weggebrachi Die extra financi ën vormt voor twintig van de 96 Zuid hollandse gemeenten een probleem, zo blijkt uit de enquête. luiters, althans voor wat be- Het organisch afval wordt nu nog afge- PABO Oegstgeest reageert enthousiast op nieuwe plannen ministerie De plannenmakers uit Zoe- termeer hebben voor de zo veelste keer een nieuw woord bedacht. De educatief ontwerper. Het is even wen nen, maar het onderwijs heeft al meer woordgedroch ten zien komen en gaan. Toch is deze nieuwe leer kracht voor de onderbouw op de basisschool onmisken baar In aantocht. De kleuter- juf-nieuwe-stljl van de jaren negentig stroopt de mouwen op. OECSTCIIST IRENE NIEUWENHUUSI Op zijn kaartje staat dat hij stu dierichtingleider van de PABO is, op zijn deur is te lezen dat hij voor adjunct-directeur door gaat, coördinator wil hij niet ge noemd worden. Henny van der Stel (43 jaar) begeleidt dagelijks studenten van de PABO In de praktijkscholen en is nauw be trokken geweest bij de nieuwste plannen van staatssecretaris Wallage. Hij is daarom goed op de hoogte ran de nieuwe ten dens'om de pedagogische aca demies eens grondig te herzien en de afgestudeerde PABO-stu- dent beter opgeleid de basis school In te sturen. „Er zijn zeker vilf, misschien wel tien jaren verloren eegaan met fusies, nieuwe leerplannen en organisatieproblemen. We zijn nu eindelijk pas toe aan de inhoudelijke kant van ons vak" luidt zijn samenvatting over het onderwijs op de PABO's van de afgelopen jaren. Berichten dat de 'ouderwetse' kleuteriuf weer met vlag en wimpel ingehaald wordt, berus ten volgens hem op een foute voorstelling van zaken. De kleu terleidster van weleer („hoe in teger, vakbekwaam en lief ze ook was") is inmiddels écht ou derwets bevonden en een glori euze come-back is haar niet ge gund. Volgens de nieuwe peda gogische inzichten is zij niet in staat de generatie kleuters van de jaren negentig te begeleiden op weg naar de volwassenheid. Haar opvolger, de student af komstig van de pedagogische academie, beschikt volgens de onderzoekcommisie echter ook niet over de juiste bagage. Foutloos De nieuwe leerkracht voor de onderbouw, de educatief ont werper dus. moet het daarente gen helemaal gaan maken. De term is ontleend aan het feit dat hij vooral creatiever is dan zijn collega in de bovenbouw. Hij maakt het onderwijs op maat Onder meer door de fantasie van het kind te stimuleren en daarna in goede banen te lei den. Vanaf augustus wordt hij daartoe in de pedagogische in stituten opgeleid „Hij werkt zonder vast leerplan en is zich er terdege van bewust dat hij zelf vorm moet geven aan het onderwijs." De studierichtingsleider geeft kleuter krijgt op school de op dracht de letters van zijn voor naam uit allerlei tijdschriften te knippen en op te plakken. Aan het eind van dit lesje zet hij. zonder enige aansporing, zijn naam foutloos en moeiteloos boven het plakwerkie. Het is volgens Van der Stel derhalve duidifljk dat het kind in zijn ontwikkeling verder is dan de opdracht die hij juist heeft uit gevoerd „Het kind moet op school niet zomaar een beetje zitten te prutsen Hij zit er niet om het zelfde te doen als op de peuter school. Natuurlijk moet en mag hij kind blijven, maar het on derwijs dient wel effectief te zijn.' In iedere klas zitten volgens Van der Stel leerlingen die intel ligenter zijn dan de leerkracht. Kinderen hebben daarom niet allemaal iedere ochtend de sti mulering van de leerkracht no dig om tot presteren te komen. Het is niet voor niets een goede zaak dat de leerkracht zich voortdurend moet realiseren dat het kind juist los moet zien te komen van zijn autoriteit Leerfabrlekje „Maar de samenvoeging van kleuter en lagere school is nog steeds een goed uitgangspunt Er is nu immers een continue ontwikkeling van het leerpro ces. Dat betekent absoluut niet dat de basisschool een Ieerfa briekje is geworden. De commissie die staatsse cretaris Wallage adviseerde oud-NCRV voorzitter Thijme lansen had de leiding - heeft ook dc opdracht gekregen te bekijken hoe het geringe aantal studenten op de PABO s ver meerderd kan worden. De op leiding moet daarom opgekrikt worden en daarnaast het vak kenpakket te verkleinen. ..Maar het niveau van de propaedeuse Is al goed." Momenteel krijgt de leraar- in-wording twintig verschillen de vakken voorgeschoteld en gaat daardoor onvoldoende 'in de diepte Dr nieuwe studen ten krijgen in de toekomst daar om de gelegenheid om öch na het eerste jaar of te «penalise ren voor het meer jongere kind (4 tot R Jaar) of vnnr oe oudere (7 tot 13 jaar; leerling. In prind- hlijft hij in alle klassen in/et- OP ZATERDAG 15 JUNI S een aantal redacteu ren en andere medewerkers van deze krant op de redactie aanwezig om vragen van lezers te beant woorden. In de krant van zaterdag wordt nadere informatie gegeven over het programma van die dag Schiphol vraagt begrip voor overlast tijdens zomerdrukte geen grote problemen voor de aankomende en vertrekkende passagiers. De meeste drukte wordt verwacht in de periode tussen eind juni en eind augus tus. In die weken kan het ge beuren dat er 400 000 luchtrei zigers via Schiphol reizen. In de campagne wordt na drukkelijk gewezen op de voor delen om met het ojx-nbaar vervoer van en naar Schiphol te reizen. Dat de passagiers daar zelf ook meer en meer ran over tuigd raken blijkt uit dc cijfers vorig jaar Toen steeg het "Uw reisschema. Ons bouw schema. Hoe doen we dat sa men deze zomer?' Deze vraag legt Schiphol in een landelijke publiciteitscampagne voor aan de vele honderdduizenden Ne derlanders die komende maan den vanaf dc nationale luchtha ven op het vliegtuig stappen. Met de campagne hoopt Schip hol begrip te kweken voor ae overlast waar passagiers mee te maken kunnen krijgen door de bouwwerkzaamheden op de lucht) laven Omdat de luchthaven de ko mende jaren volop in de stei gers staat, startte de directie van Schiphol vorig jaar een grote publiciteitscampagne aan de vooravond van het zomersei zoen. De campagne wordt dc komende jaren telkens herhaald totdat de luchthaven weer opti maal bereikbaar is. Naast inJor matte in advertenties die in dagbladen en tijdschriften wor den geplaatst, verspreidt Schip hol ook honderdduizenden fol ders met wenken en tips voor de vakantieganger en zakenrei ziger. Dankzij de vakantiespreiding verwacht Schiphol deze zomer aantal passagiers dat ■AgtoniA, trein gebnnk maakte met 3 pro cent tot 23.5 procent Met de aanleg van een nieuw stukje vrije busbaan voor de aan komst- en vertrekhal hoopt Schiphol dat ook liet busverv oer sneller en dus aantrekkelijker wordt. Eenmaal in de aankomst- en vertrekhal, moeten de wegbren gers er rekening mee houden dat er al voor het inchecken af scheid wordt genomen ran fa inilir ()l v runden I V/r BMttl gel moet de doorstroming in de hal bevorderen Werkstudenten zullen zoekende passagiers ver wijzen naar de juiste incheckba Milieugroeperingen overwegen beroep dan papier I n nu is er een Plan van Aanpak dat op dit moment ook niet meer dan papier is Kortom, de waarde van deze re dan een symbolische i »at heeft toch weinig met een democratie of een rechtstaat te maken voerd naar Drenthe, maar het is de be doeling dat er de komende jaren in de provincie zeven composteringsinstalla- ties worden neergez.et. Dat moeten fik se installaties zijn: naar verwachting wordt vanaf 1995 elk jaar 365.000 ton organische stof opgehaald. Volgend jaar is dit naar schatting al bijna de nelft. De bult afval wordt de komende jaren nog groter. Het is de bedoeling dat ook de plan- '••niesten uit «le plantsoenen en hei or ganisch afval van bijvoorbeeld de tuin bouwsector (bollen) apart wordt ge stort Ook wat dit betreft zijn niet alle gemeenten even enthousiast. Uit de enquête blijkt dat Mjnabmg en Alkc- made negatief staan ten opzichte van het ook apart ophalen van plantsoenaf val De milieugroeperingen Natuur en Milieu, het platform Leefmil ieu Regio Schiphol en de Milieufederatie Noord-Holland overwegen in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank over de n.u htvluihtreg hol. Volgende hierover een besluit. De Haagse rechtbankpresi dent mr. A.H. van Delden be sliste gisteren dat het aantal nachtelijke landingen op de Zwanenburgbaan niet hoeft te worden teruggebracht tot drie honderd. DatTs het aantal dat in 1987 werd afgesproken Woordvoerder B Wledemeij- er van het platform leefmilieu Regio Schiphol vindt de uit spraak van de rechtbank tegen strijdig ..Het merkwaardige is dat wc het kort geding hebben verloren terwijl onze argumen ten niet zijn weerlegd De rech ter heeft geoordeeld dat de nachtvluchtregeling van toepas sing is en dat die massaal is ovenreden In plaats van een sanctie, wordt vervolgens ge zegd wacht maar tot de politiek met een nieuwe regeling Vomt De teleurstelling van de milieugroepering beperkt zich niet tot het verloren kon geding. „Er is ooit bepaald dat er een Structuur Schema Burgeriucht- vaarttcnTinen moest komen. Dat voornemen is na zeventien jaar nog steeds niet meer dan papier. Dan is er een nacht- vluchtregellng, ook niet meer Omgekeerd De rechtbank stelt in zijn be sluit dat de milieugroepcnngrn niet hebben betwist dat de vliegtuigen die op de Zwanen burgbaan landden, over een an dere baan hadden kunnen wor den afgewikkeld zonder dat dit ten koste zou gaan van de vet ligheid. Wiedemeijcr .Het is toch niet aan ons om dat aan te tonen. Het is tod) Schiphol du- de regels heeft overtreden Dit is een soon omgekeerde bewijs voering De directie van Schiphol laat weten zich in de uitspraak van de rechtbank te kunnen vinden. De luchthaven is blij dat de pro cedures die binnenkort in gang worden gezet in het kader van het Plan van Aanpak Schiphol en omgeving niet worden door kruist door een rechterlijke uit spraak, Een van de onderdelen van dit plan is de invoering in 1993 van een nachtelijke ge luidenorm. Andere maatregelen om de nachtelijke geluidshinder te beperken zjjn de toekomstigr sluiting van de Aalsmeer baan een verscherping van het hand havingsbeietd en de versnelde uitvoering van het tsolatteprn Ject SOCIAUSTIESE PARTIJ Miljoenen huurders worden vanaf 1 juit da melkkoe van Lubben, Kok en de verhuurden In vier jaar t>jd gaan ze bijna 25 procent meer huur betalen De hl, haar Het imago van de aanko mend onderwijsgevende is vol gens Van der Stel nog staeds ui terst belabberd Hij zou zelfs te dom zijn om eenvoudige som men te maken en zijn taalvaar digheid krijgt veel marmer, Van der Stel relativeert. „Dat imago is niet feestelijk, je zou je lang zamerhand kapot moeten scha men dat e bij net onderwijs zit Overal worden jc de oren ge wassen Dat beeld is behoorlijk vals. Enige nuance is toch wél toegestaan7' Huur nu l/u* 1991 400 422 445 470 415 soo 527 557 567 lit (00 613 668 705 743 700 736 779 822 867 is da! 'social# vernieuwing'7 is dat bat batoofde 'andara balald'' Nat ah da duurdra bus- an tramkaart^ Da t-gtn bedragen voor gahand<aptan? Mat hak kan op da WAO ars an hat vtrmmdartn van da huursubwfra? Hat 'S da hoogita tijd voor aan offan*af tagan Lubbarvü Vindt u dat ook? Dan da SP wtikht ook uw partij EERLIJK ft AKT1EF IN HET OFFENSIEF TEGEN LUBBEftS-IH Henny van der Stel. 'Terugkomst wagen spannen". de kleuterschool is paard achter fOTO HILLCO KUIPU& S<fw.,f Sr antwoordn, 10*41. 10)0 WO IoIWIm (9#on pott>«o*l nod,9). of bol: 010-4071221

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19