Leiden 'Ze gooien er alles uit' Zwartboek over De Sleutels Dinsdag 4 juni 1991 Redactie 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEfMANS ERNA STRAATSMA CERT VTSSER WIM WEGMAN Eintodadle HENK HOUTMAN HENK BUK Avondwandelvierdaagse in teken van natuur Een dreigende bui en een fikse wind. daarmee werden gisteren de eerste deelnemers van de achttiende avondwandelvier daagse in Leiden mee gecon fronteerd. Maar met het weer was terdege rekening gehou den. Gehuld in regenjassen en dikke truien met paraplu's ver trokken de groepjes wandelaars om de vijf. tien of vijftien kilo meter lopend af te leggen. Een van de deelnemers is J. van Winden (67) uit Leidschen- dam. Het is de vijftiende keer dat hij de avondvierdaagse van i etden loopt Jk loop IM won delvierdaagsen af in de omge ving. Het maakt me niet uit wat voor weer het is. ik vind het ge woon gezellig om mee te lo- vertelt de fervente wande- Maar voor Van Winden stopt het wandelen niet in Leiden. ..Samen met een vriend kijken we waar er wandeltochten of een avondvierdaagse wordt ge houden en daar rijden we dan naar toe. Vorige week hebben we nog mee gedaan aan de ron de van Limburg. Die begint op zaterdag met dertig kilometer, zondag veertig en dan maandag weer dertig. En straks doen we natuurlijk weer mee aan de Nij meegse". Op de vraag of voor hem de vijftien kilometer die hij vanavond voor de boeg heeft dan niet veel te kort is zegt Van Winden: „Nee hoor. het is voor mij een soort training. Ie bent pas om een uur of negen weer terug en dat is voor mij laat ge noeg" Als uitsmijter doet Van Win den een keer per jaar mee aan de Drie Landen-mars rondom het Bodenmeer. ..Dat is prach tig De ene dag loop je in Oos tennjk. dan in Duitsland en de laatste dag loop je in Zwitser land". Tijdens al die wandel tochten wordt er heel wat afge- kletst. Van Winden „Ie loopt telkens met verschillende men sen mee. De ene keer praat je wat met die. dan weer met die. Ie hoeft alleen maar te luisteren. Hele verhalen hoor je dan. Hun hele hebben en houden gooien ze eruit. Er wordt ook heel wat afgelachen, hoor. En in Nijme gen zing ik weieens mee als ik in een groep loop". Van Winden geeft een ruide aan z'n alpino pet en met de paraplu aan de hand aan zijn eerste vijftien ki lometer. Voorbereiding Van Winden is niet de enige deelnemer die de avondvicr- daagse als training voor de lan gere wandeltochten gebruikt. Een groepje jonge Leidenaren schrijn zich voor de eerste maal in |a. ter voorbereiding van de Nijmeegse vierdaagse", ver klaart een van hen bij de in schrijving. Organisator en voor zitter van de Wandel Sportver eniging Leiden-Zuid-West P Groeneschey vindt het opmer kelijk dat er dit jaar weer veel nieuwe inschrijvingen zijn. „Het is de laatste jaren behoorlijk te ruggelopen in Leiden, maar nu zijn er voor het eerst weer veel nieuwe lopers", aldus Groene- s( heg fertje. Na vier cijfertjes behaald te hebben krijg je de eerste me daille. Ook is er een prijs voor de oudste en jongste dednc mer. Dit jaar zal de laatste prijs waarschijnlijk naar de 2-jarige Danny Kientz gaan Hij wandelt samen met zijn moeder, die voor de zekerheid ook de bugg) heeft meegenomen, de vijf kilo meter Verder is er de wissdbeker voor de grootste deelnemende r p. „Die wordt dit jaar door Ireneschool gewonnen Zij wandelen voor de derde keer met zestig personen mee. Waarschijnlijk voor het laatst, want volgend jaar wordt de, school opgeheven Dat is dan meteen ook de laatste groep die meedoet zegt Groeneschev te leurgesteld. ..De speeltuin belde dit |aar al af. omdat er te weinig leden belangstelling hadden Groeneschev' vindt het jam mer dat er zo weinig interesse is vanuit het veren igi neleven .Allerlei verenigingen heb ik aangrschreven Van voetbalver omgingen tot scoutinggroepen Van scholen kan ik het me nog enigszins voorstellen. Die mees ters zitten de hele dag al met die kinderen in de klas De wandelvierdaagse is voor al een happening voor individu ele wandelJieftiebbers en ouders met kinderen. Greoensehey: „We proberen de route zoveel mopfep wn bfli wriwi houden en de wandelaars dc mooiste plekjes rondom Leiden te laten zien. Het gaat erom dat gezelligheid genieten" houden. Als bedoeld is*'bevor- deren dat...' dient een en ander ook zo omschreven te zijn). Het meisje dat haar hond te gen een etalageruit in de Bree- straat liet urineren gaat dus vrij uit, behoudens de volkomen te rechte vermaningen van de be trokken ondernemer. Alle begrip voor de ambtena^ ren die zetelend in hun fraaie gebouwen met riante sanitaire voorzieningen bij voortduring worstelen met de kwestie: (de Jreguleren. Anderzijds kan men het de postbode niet euvel duiden, als hij tengevolge van rechtsdwa ling zich dezelfde vrijheden per mitteert als zijn klassieke vijand, de Cards familiaris (de hond- red). Emest Voncken Rijn- en Schiekade 41 Leiden New Kids (1) Mij herinnerend weieens eerder iets gelezen te hebben over cha otische toestanden bij de kaart verkopen door de Leidse VVV. heb ik dit nu zelf eens mee mo gen maken Het betrof de kaart verkoop voor 'New Kids On The Block' op zaterdagochtend 1 ju ni j I. Een horde hoofdzakelijk meisjes probeerde vanaf onge veer 6 uur 's morgens onder het slaken van ijselijke gillen en constante druk van achteren af een zo groot mogelijk aantal flauwgevallen meiden onder de hekken door te persen IX' Leidse politie dacht duit in het zakje te doen door wat trek- en duw- werk. doch bereikte daarmee het tegenovergestelde. Zij ver dween daarom ook weer even geruisloos als zij gekomen was. Zeker nog nooit te maken ge had met een dergelijk publiek Als de politie nu eens een deel van haar budget gebruikt voor een dagtocht |e \an het VW personeel incompetent en amateuristisch als dat is naar de Efteling. Dan kunnen zij daar eens zien hoe dat soort proble men eenvoudige problemen eenvoudig met zi-zag-hekken is op te lossen. En dan kan de politie haar tijd weer spenderen aan al die din gen waar zij niet aan toe komt. E Baggm EUac van Calcararaai 30 LHdcfl New Kids (2) Afgelopen zaterdag. 1 juni. gin gen wij om vier uur 's nachts van huis om een kaartje voor het New Kids on The Blocks concert te bemachtigen Wij wilden cen arena-kaartje voor 10 november. Maar die waren al uitverkocht, dus hebben we zit plaatsen genomen Thuis gekomen hoorden wij dat twee vriendinnen van ons il legaal kaartjes konden krijgen, die ze 's middags opgehaald hebben Toen ze even later bij ons kwamen, hadden ze wel arenakaartjes, terwijl ze er niets voor hebben gedaan Zij zijn niitl I Vroeg uit hun bed gegaan 2. In dc verdrukking geraakt en flauw gevallen. 3. Oververmoeid thuis gekomen zonder arena-kaartjes /ii hoefden alno nee 'i mid dags naar de VW toe te fietsen, en hoppa een arena-kaartje zonder reserveringskosten Wij dienen hierbij cen klacht in en hopen dat in het vervolg niet meer via vriendjespolitiek kaartjes worden verkocht Wij zijn niet dc enige NKOTB-fans die kwaad zijn. vele fans staan achter ons Irene en lose fresiadal 24 2317 UN I ruien Misverstand In het Irtdsrh Dagblad van 2» mei is een artikri opgenomen waarin wordt gesteld dat mevr LM. Drirssrn lansen van dr WD-frectie niei op de hoogtr zou zijn van de besluitvorming zoals die in 1990 m 1991 over dc stationsontwikkeling en in het bijzonder over dc Ier weetunnel heeft plaatsgrvnn den De inhoud van dit artikri moet berusten op een misver stand. In de betrokken vergade ring van 28 mei j.L is door dc WD fractie bezwaar gemaakt tegrn het thans besteden van het grkl (7 toni aan dc Ter- weetunnel, terwijl de financic ring van het hek* Stationsplein nog in het geheel niet rond is Daarbij bestond bij geen van de leden van de WD fractie ook Tuiten die op dit punt reeds waren genomen en wn hebben ook niet de behoefte om genomen besluiten ter dis cussie te stellen Waar het wH om gins ts dat wij een besluit om daadwerke lijk grkl uit te gaan geven alleen verantwoord voraien als er meer (financiële) gegevens voor de realisatiekans van het project beschikbaar zijn en daarbij is gevraagd of dat in september net geval zou kunnen zijn. nies meer en niet minder Namens de WD fractie In dan. G.H.L Bakker (■oudkarpcr tl 2318 ND Lrtdrn LM. DrtcMcn lansrn stokroos 10 2317 EP Lrtdrn 'We staan met de pet in de hand De negen bewonerscommissies van woningbouwvereni ging De Sleutels stellen een rapport op met alle grieven uit het afgelopen half jaar. Indien de directie van de Sleu tels die het rapport na de zomer krijgt geen beter schap belooft, overwegen de commissies te stoppen met hun werk. De bewoners hebben het gevoel aan de zijlijn te staan bij tal van beslissingen. LEIDEN ROY KLOPPER De gezamenlijke bewonerscom missies hielden gisteravond een vergadering waarin de strategie werd bepaald voor het komen de half jaar. Drie bewonersver tegen wordigingen trokken vori ge week al aan de bel. Ze schortten het overleg met de woninggbouw op tot 1 septem ber. Dit gebeurde omdat De Sleutels naar hun mening af spraken niet nakomt, geringe aandacht besteedt aan gesigna leerde problemen en een zeer formele houding aan de dag legt. Het trio commissies bleek geenszins alleen te staan. De overige zes vertegenwoordigin gen hebben zich inmiddels vier kant achter het opschorten van overleg geschaard. De commis sies verwachten overigens dat de huurders die ze vertegen woordigen weinig merken van hun acties. „We blijven hun be langen gewoon behartigen". De woningbouwvereniging heeft meer last van het besluit. Het overleg over procedures bij mu taties en overlast kan niet wor den afgerond, waardoor hier over geen beslissing kan wor- den genomen. De leden van de bewoners commissies betreuren dat het zo ver moest komen, maar stel len vast dat de maat meer dan vol is. Ze klagen erover niet seri eus te worden genomen door De Sleutels. „De woningbouw was verplicht bewonerspartici patie in te stellen. Ze denkt klaar te zijn door wat commis sies in het leven te roepen. Maar ze luisteren niet naar ons, we staan met de pet in de hand langs de kant. Dat is niet na tuurlijk niet de bedoeling". Voorbeelden van slecht over leg zijn er te over. De woning bouwvereniging zou in ver scheidene buurten hebben ge weigerd voorlichtings-vergade- ringen te beleggen over heikele onderwerpen. In de omgeving van de Castellumstraat ging dit bij vorbeeld over de vervanging van verwarmingsketels. Voorts worden de commissies afspra ken over achterstallig onder houd in de omgeving Lage Morsweg niet nagekomen. Dergelijke grieven worden nu gebundeld en in het najaar voorgelegd aan de woning bouwvereniging. De commis sies hopen op beterschap. „Want we doen het in belang van de huurders". Indien de di rectie van De Sleutels niet ak koord gaat met de eisen, wil de bewonersraad de kwestie voor leggen aan de algemene leden vergadering. E. van Kaam, hoofd bewo nerszaken van De Sleutels heeft wel begrip voor de bezwaren van de bewonerscommissies. „Het participatieregelement is pas omstreeks de jaarwisseling opgezet. Wij moeten er nog even aan wennen, en dus gaat er wel eens iets fout". Hij wist er wel op dat ook de commissies af en toe de mist in gaan. „Maar dat hoort bij de kinderziektes". Van Kaam zegt daarom ook blij te zijn met het aangekon digde rapport. „Het is een goe de zaak dat alle fouten eens op een rijtje worden gezet, zodat we er gericht over kunnen pra ten". Van Kaam betreurt het dat tegelijkertijd het overleg is op geschort. „Waarom is het niet mogelijk een rapport te maken en intussen met elkaar aan de praat te blijven?". Dreigende regen, harde wind en veel wandelaars bij de Leidse avondvierdaagse. fOTO HIELCO KUIPIKS VRUETUD LEZERS SCHRUVEN AGENDA Leiden Derde avond wandelvierdaagse. Start tussen 18.00 en 19.00 uur bij de kantine van VTL aan de Voorschoter- weg. Noordwijk Jaarlijkse verkoop van spulletjes ge maakt door Welfare Zonnebloem Noordwijk. op de weekmarkt Seizoen-openingsfeest met Zuidame- rikaanse band. vanaf 20.30 uur in bar-dancing The Champ. Tienerkamp Voor een dropping, een eigen videoproduktie en een 'space-disco' kunnen jongeren van 12 tot 16 jaar deze zomer naar Velp trekken Daar wordt van 13 tot en met 20 juli een tienerkamp gehouden met als thema 'future', waarvoor de organisatie allerlei mogelijke activitei ten heeft verzonnen. Inlichtingen: 071-762772 of 071-134819. Groen of Links? Op dinsdag 4 juni organiseert de afdeling Leiden van Groen Links een forum over de Groen Linkse politiek in de komende jaren, waaraan onder anderen het GL-kamerlid Willems deelneemt. Milieu en sociale gelijkheid strijden met elkaar om voorrang en hebben vaak tegenge stelde belangen. Aanvang 20.00 uur in Het Gulden Vlies aan de Bree- straat 125. Postzegels Vereniging De Postzegelvrienden houdt op maandagavond 10 juni haar laatste veiling-, ruil- en contactavond in wijkgebouw 'De Linde' aan de Herenstraat 64. Ook met-leden welkom. Zaal open 19.00 uur. Inl. 071-765828. CDA en verkeer Het CDA in Leiden houdt op donderdag 6 juni een bijeenkomst over verkeer en vervoer. CDA-kamerlid M. van Vlijmen houdt een praatje op de bijeenkomst die om 20.00 uur begint in de Petruszaal aan de Lammenschansweg NAGERECHT door Emiel Fangmann en 48-jarige Roelo- I j farendsvener viste eind juni vorig jaar in de Braassemermeer en dat is soms verboden. De palingvisser had gebruik gemaakt van de ontoelaatbare 'aasreep', een lange lijn met daaraan allemaal kleine azen. Bovendien was hij geen lid van de Hengelsportver eniging Leiden en Omstreken. En die club heeft in de Braas- sem het visrecht. Al heb je een geldige visakte, een boete is dan het gevolg. Onverhoopt verscheen de visser gisteren voor het Leids kanton gerecht, waar plaatsvervangend rechter mr BA. Wille dienst deed. Dat deze Alphense advo caat graag als rechter zijn kans grijpt was te merken. Afstande lijkheid is de vlotte babbelaar vreemd. Zo begon Wille ongevraagd de visser uit te leggen, waarom men eigenlijk in de volksmond van 'de' Braassemermeer of 'de' Braassem spreekt. Het woord 'meer' is tenslotte onzijdig, dus 'het' Braassemermeer is correct. Nou. Wille wist het wel. Dal kwam van 'de' Haarlemmer meer. In die combinatie wordt ook niet het goede lidwoord ge bruikt, maar dat was een afkor ting van 'de' Haarlemmermeer- polder en zodoende was het ook de 'de' Braassemermeer. Op deze uitleg was geen weer woord mogelijk. Dat zijn we overigens gewend bij het vonnis Knakworst op een schietbaan van een rechter, al mag wat mij betreft een taal- of naamkundi ge er nog eens naar kijken. Al was het maar omdat 'het' Braassemermeer vroeger naast 'het Haarlemmermeer' bestond. En dan zouden die Braassemers zich wel heel snel hebben aan gepast. „Deze flauwekul f schuiven we maar ter zijde", zo bleef schoen maker Wille ge lukkig zelfbij zijn leest. Wille be sprak vervolgens het uiterlijk van de visser, die gezond rode kleur had. „U bent zeker een buitenmens", zo toonde hij zijn opmerkingsgave. „Met name rond en op het water mag ik graag ver toeven gaf de visser bedaard toe En gretig ver telde hij zelf zijn aaslijnen te ma ken, waardoor hij regelmatig een en ander uit de Braassem haalde. En toen officier van jus titie j. van Ek vroeg of die paling te eten was. bleek dat die inder daad de pan in ging. „Geen en kel probeem. mits goed gerookt. Al die vieze stoffen moeten er toch uit", zo vroeg Van Ek zich af, maar de visser gaf geen krimp. Dat hij nu voor de recht bank kwam. was naar zijn zeg gen een gevolg van adminstra- tieve fouten. Want hij wilde die boete best betalen. Officier en rechter konden elkaar vinden in vijftig gulden boete voor de zwarthenge- laar. Zijn aas- reep ter leng- hon- derd meter Een 20-jarige Zilker moest zich gisteren komen ver antwoorden, omdat hij in maart vorig jaar meteen I opgevoerde brommer in [Voorhout was langetroffen. .Ik heb de brommer zo IppVfw-h» en wist niet dat hij iets harder kon dan wettelijk was toegestaan", sprak de jongen. Na enige door vragen van officier en rechter bleek dat dat iets wel een maximumsnelheid van 70, 75 kilometer per uur betekende „Ik had het niet in de gaten, al mijn vrienden met een brom mer reden zo hard", verklaarde de Zilker. aangevend dat er voor de politie daar nog een mooie taak ligt. Van Ek noemde het al lemaal'levensgevaarlijk'. De jongen antwoordde op een vraag van de rechter dat hij geen brommer meer reed. „Ge lukkig", zuchtte Van Ek. Maar de knaap reed auto en had nog een OV-jaarkaart. „Want ik zit in militaire dienst". „En was u ten tijde van de overtreding ook onder de wapenen?" informeer de de rechter. Nee. toen niet. Maar rechter Wille wilde direct weten, wat hij in dienst deed. De Zilker had het tot intendant gebracht. „O, dat betekent dat je overal heel snel moet zijn, als ik me goed herinner", reageer de Wille. HIJ mompelde vervol gens iets over 'een knakworst op een schietbaan of iets der gelijks. Helaas bleef het daarbij. „Laten we niet uitweiden, het woord is aan de officier". Van Ek constateerde dat de jon gen de transactie te laat betaald nad. „De feiten zijn wettigen overtuigend bewezen" sprak hij met zijn geschraapte basstem en waarschuwde: „Op zo n brommer met onvaste remmen lanceer je jezelf Uiteindelijk eiste hij 130 gulden boete of drie dagen zitten. Rechter Wille was het er mee eens. „En op tijd betalen hè. want drie dagen zit ten is heel wat anders dan licht arrest" Toilet Op pagina 17 van het Leidsch Dagblad van donderdag 30 inci staat een verdachte foto afge drukt. Het lijkt erop dat de PT- T'er in kwestie druk doende is de Algemene Plaatselijke Veror dening van Leiden te overtre den. Bij ontstentenis van een openbaar toilet vertikte de ge privatiseerde post besteller het kennelijk om zich op een pri vaat terue te trekken. Hoewel ik een beroep op overmacht niet kan honoreren, zal ik mild oordelen. Wat is er namelijk aan de hand? Mijns in ziens een flagrante vorm van rechtsongelijkheid door mij. als ik mij tenminste niet vergis, een dag eerder op het stadhuis ont dekt. Me in een verloren kwar tierde overgevend aan mijn lief hebberij, te weten het lezen van wetten en verordeningen kon ik, althans in de gauwigheid, geen antwoord vinden op de vraag waarom in Leiden in het openbaar waterende mensen veelal het risico lopen strafbaar te zijn. evenals personen die een hond zich 'van uitwerpse len laten ontdoen'. (Overigens zal in voorkomend geval een geslepen advocaat aanvoeren dat deze laatste be woordingen duidelijk zijn in hun betekenis: de brave hond mag zich niet ontdoen van poep aan zijn poten, als hij erin is getrapt. Voorts kan er niet het werkwoord poepen mee be doeld zijn omdat anders de zorgplicht van de begeleider strafbare dierenkwelling kan in-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15