Binnenland 'Gezondheidszorg moet toch geloven aan nieuw systeem' Plattelandsvrouwen Overijssel doorbreken steeds meer taboes Bondsbonzen samen het bos in Overheid bindt rotje aan strakkere regels Spraakwaterval levert Wallage geen record op Zaterdag 1 juni 1991 Redactie: 023-150225 JA»*NE BOSMA Ai.TAN ERDOCAN RONALD FRISART PATRICK V RANS VISSER MARCOT KLOMPMAKER Vonyi-y b (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (CPD). Inter Prest Service (IPS). Simons is optimistischondanks problemen met parlement: Voor staatssecretaris Hans Simons (volksgezondheid) staat één ding vast: mocht de door hem gewenste stelsel herziening gezondheidszorg nu niet doorgaan, dan zal het over een jaar of vijf toch moeten. „Het komt vroeg of laat toch aan de orde. Beter vroeg dan te laat", vindt de bewindsman. S CORNEUSSE CAREl COSEUNC Simons is uitgedaagd. Vorige week wees de Eerste Kamer hem terecht op een belangrijk onderdeel van de stelselherzie ning. Hij had voorgesteld om ziekenfondsen naar eigen in zicht contracten te laten sluiten met medici en instellingen. Dat zou in plaats moeten ko men van de huidige door de overheid gemaakte afspraken. Deze week besloot ook de Tweede Kamer onder meer om deze reden pas op de plaats te maken met de stelselherziening. Simons blijft optimistisch. Hij vergelijkt de Nederlandse situa tie met die in andere landen van de Europese Gemeenschap. „Er is geen land dat zoveel ver schillende soorten ziektekosten verzekeringen kent. Overal in Europa wordt een ziektekostenverzekering gezien als een sociale verzekering, met een basis die voor elke burger geldt. Als we vandaag niet meelopen, zal het dus morgen moeten. We zullen er toch aan moeten geloven." Toch dreigt op dit moment ver traging voor de stelselherzie ning. Simons zegt dat hij de twee jaar arbeid die hij er in heeft gestoken niet zomaar wil verliezen. Er zitten nog te veel nadelen aan het huidige sys teem, vindt hij. De besluitvor ming duurt veel te lang. Zo gaan er twee jaar overheen voordat beslist is of er bij een ziekenhuis een uroloog extra kan worden aangenomen. Een antwoord op de vraag of er tien plaatsen ex tra in een verpleeghuis kunnen komen, laat drie jaar op zich wachten. „Dat kan niet meer. Het past niet bij een modeme sector", aldus Simons. Vooral de centralistische be sluitvorming is de staatssecreta ris een doom in het oog. Alles moet zonodig in 'Den Haag' worden beslist. „Er zijn mensen die menen dat wij alleen de knelpunten moeten aanpakken. Maar ook dat is onvoldoende. Op die manier blijft Den Haag de prijzen, de tarieven en het aanbod regelen. Dat is maat schappelijk niet verstandig. De werkelijkheid staat nu soms al op gespannen voet met onze re gels. Kijk naar de privé-klinie- ken, de nieuwe behandelcentra. Als we daar een dam tegen wil len opwerpen, betekent dat nog meer regels en nog meer con trole. „We discussiëren de laatste tijd veel over bestuurlijke ver nieuwing. Over het leggen van een verband tussen wetgeving en processen in de maatschap pij. De stelselherziening is daar een mooi voorbeeld van. We hebben de gezondheidszorg de afgelopen twintig jaar met goe de bedoelingen opgebouwd. Maar het is allemaal te bureau cratisch. En de kosten zijn te hoog". Moed Simons filosofeert. Hij meent dat alle betrokkenen wel dege lijk inzien dat het anders moet, maar dat men terugschrikt voor de consequenties in de eigen sector, luist daarom wil hij de vaart in het proces houden. Om zo te voorkomen dat het verwijt uit de maatschappij komt dat de politiek de moed niet heeft de operatie af te maken. Maar naast politieke zijn er nog tal van andere problemen. Zo menen de particuliere verze keraars dat de stelselherziening eerder meer dan minder chaos in de gezondheidszorg brengt. Simons: „Een schadelijke ont wikkeling. Want er zitten nu for se knelpunten in de gezond heidszorg. Nogmaals, de be sluitvorming is chaotisch. We zijn heel zorgvuldig met de in troductie van het nieuwe sys teem. Ik heb er een hekel aan als een zakelijk meningsverschil zo wordt uitvergroot. Alsof Den Haag de chaos veroorzaakt en een ander alles perfect weet Ook de inhoudelijk deugen de bezwaren van de verzekeraars volgens de staatssecretaris niet. Het grootste bezwaar vinden de verzekeraars dat ze in de toe komst aan een vast jaarbudget zijn gebonden. Tot nu toe kun nen zij alle kosten bij de over heid declareren. Simons: „Die jaarbudgetten zijn nodig om tot een doelmatig systeem te ko men. Vraag is inderdaad of zo'n vast bedrag voldoende waarbor gen kan bieden tegen uitzon derlijk grote risico's. De bewindsman kaatst de bal voortdurend terug naar de par ticuliere verzekeraars en de zie kenfondsen. De verzekeraars hebben tot nu toe te veel gelet op het verzekeren van schade en te weinig op de inhoud van de zorg. En bij de ziekenfond sen bestaat juist te weinig aan dacht voor een efficiënte be drijfsvoering, aldus Simons. Basisverzekering De stelselherziening moet deze problemen ondervangen door het opzetten van een basisver zekering voor elke burger. Tege lijk waarborgt het nieuwe stelsel de mogelijkheid voor elke ver zekeraar om. binnen enkele door de overheid gestelde voor waarden, de verzekering naar eigen wens en inzicht vorm te geven. Simons: „De particuliere sector moet er vertrouwen in hebben dat ik niet via een slink se achterdeur streef naar een volledige volksverzekering. Bur gers moeten eigen keuzes kun nen maken." Want de burger, de patiënt, is de klant. Diens positie is mo menteel echter vrij zwak. Hoe is dat straks? In de teokomst wordt in ieder geval de moge lijkheid gecrëeerd om naar ei gen inzicht een verzekering en een verzekeraar te kiezen. De burger kan bewust een afwe ging maken tussen kwaliteit, kosten en de prijs via de premie of een eigen bijdrage. Daarnaast zullen er in de grote gemeenten en provincies patiëntenplat forms moeten komen die mee moeten kunnen praten over het te voeren beleid. Simons wil ook in het nieuwe stelsel vast leggen dat verzekerden be stuurszetels krijgen bij verzeke- Kwaliteit: Simons ziet het als zijn paradepaardje. Zijn nota Kwaliteitszorg is inmiddels haast berucht in de gezond heidszorg. Daarin is niet langer de rijksoverheid, maar zijn de grotere gemeenten en provin cies verantwoordelijk voor de geboden kwaliteit. Elk jaar zul len de instellingen een kwali teitsrapport moeten maken. Dat zal worden getoetst door de re gionale inspectie voor de volks gezondheid. Bij een positief oordeel volgt een keurmerk. Simons: „Burgers moeten eigen keuzes kunnen maken Een certificaat. Op dit terrein ligt overigens nog steeds een forse taak zegt Simons. „We hebben, interna tionaal gezien, een goede ge zondheidszorg. Desalniettemin verwacht ik dat door de r den nu voornamelijk verzwe gen. Kwaliteit vergt ook open hartigheid. Het bedrijfsleven is daar verder mee dan gezond heidszorg". meent hij. Zou Simons tenslotte, gezien het gewicht van zijn taak. niet het werken naar mijn lingen. Niemand neemt mij minder serieus Prestige? Dat is wel mijn Hitste zorg." opzet zwakke plekken openlijk eigenlijk minister moeten zijn? zullen worden erkend. Ze wor- „Nee. Het staatssecretariaat Illegale handel ook aangepakt PEN HAAG» CPD Er komt een landelijk verbod op de verkoop van vuurwerk aan jongeren onder de 16 jaar. Tot nu toe kan de minimum-leeftijd per gemeente verschillen. Dit blijkt uit plannen van het minis terie van wvc. Met de nieuwe regels wil wvc het vuurwerkge- bruik veiliger maken. Het is ook een poging om de illegale han del goed voor een omzet van dertig miljoen gulden per jaar in te dammen. Elk jaar moeten ongeveer 350 mensen na vuurwerkgebruik in ziekenhuizen worden behan deld. Nog eens zeshonderd mensen moeten naar de huis arts of het brandwondencen trum. Om de illegale handel de wind uit de zeilen te nemen, komt er een verbod op in- en uitvoer van vuurwerk tenzij dit 48 uur van te voren is gemeld bij de regionale inspecteur ge zondheidsbescherming in Rot terdam. Het afleveren van vuur werk bij groothandelaren moet in alle gevallen ook 48 uur van tevoren worden gemeld. Afleve ring mag alleen in de laatste drie dagen van december. Op al het vuurwerk moet dan ook aanduiding staan over de be stemming. Verkoop vanuit auto's of per post wordt verboden. Bahalve de handleiding die de koper be hoort te krijgen, moet het vuur werk zelf ook nog eens voorzien zijn van aanwijzingen voor ge bruik en waarschuwingen. De klant moet bovendien de naam van de fabrikant, importeur of leverancier kennen. Het kabinet wijst een algeheel verbod op het gebruik van vuurwerk af. Daarvoor is er een ter sterke band tussen de feeste lijkheden rond nieuwjaar en de 'volkscultuur'.In de plannen is wel opgenomen dat per per soon niet meer dan twee kilo vuurwerk mag worden gekocht. De kof>er moet bij aankoop een handleiding krijgen, waarin de aard van het vuurwerk staat omschreven, net als de effecten en de gevaren. Vuurwerk mag verder alleen worden afgesto ken tussen 22.00 uur oudejaars dag en twee uur 's ochtends op Ook de import nieuwjaarsdag. n vuurwerk krijgt te maken met strengere regels. »fO Ooit. lang geleden, dacht ze dat verkrachting nauwelijks voor kwam op het planeland. En éls het gebeurde... Nou, dan zou het meisje 'het wel uitgelokt hebben'. Door uitdagend ge drag of zo. Ja toch? Zo dachten de meesten in haar omgeving erover. Maar nu weet ze wel be ter haar eigen dochter werd verkracht. En zij. de moeder, klapte dicht. Ze kon het niet be vatten. Het was zo'n afschuwe lijke ervaring. Ze wist zich geen raad. En kon haar dochter dus ook niet helpen. Mevrouw lanke Hammink- Veerenhuis uit het Overijsselse Wierden kan er meer dan tien jaar later openlijk over praten. Maar dat heeft tijd gekost Heel veel tijd en deskundige hulp. „Mijn dochter en ik hebben het verwerkt. We kunnen er nu sa men over praten, gelukkig. Deze pijnlijke ervaring draagt ze na enige aarzeling aan als ty pisch voorbeeld van het door breken van een taboe. Als presi dente van de provinciale afde ling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Overijssel opperde ze het idee om een brochure onder alle plattelandsvrouwen -afdelingen te verspreiden met informatie over de zes meest 'populaire' taboes: seksueel misbruik van vrouwen, kindermishandeling, euthanasie, genetische manipu latie. nieuwe voortplantings technieken en incest. „Het zijn dè onderwerpen waarover nog steeds veel voor oordelen en misverstanden be staan in de maatschappijver duidelijkt ze. „Onderwerpen waarover vooral mensen op het platteland niet graag praten, zo blijkt. Ze zijn er een beetje angstig voor en durven zich er daarom niet in te verdiepen Het bestuur van de bond kreeg bovendien steeds vaker vragen uit afdelingen over dit soort zaken. De afdelingsbestu ren wilden er bijvoorbeeld wel graag een voorlichtingsavond aan wijden, maar ze wisten niet hoe ze aan informatie moesten komen en konden in hun om geving geen deskundige vinden om erover te praten. Afdetingsconsulente F. van 't Riet werd ingeschakeld. Ze kreeg de opdracht om een uit voerige informatiebrochure op te stellen. De consulente ont dekte dat er inderdaad bar wei nig informatie op papier te ver krijgen is over zaken als incest rn seksueel misbruik. Ze schreef daarom zelf alle mogelijke in stellingen aan en zette de infor matie voor de plattelandsvrou wen op schrift. De provinciale bVDClMN dn- daaruit M kwam, is een primeur in Neder land. Vergelijkbare boekjes be staan niet. In andere provincies willen de plattelandsvrouwen het voor beeld van het Overijsselse be stuur volgen De Overijsselse Plattelandsvrouwenbond hoopt dat zoveel mogelijk van de 66 afdelingen met in totaal 8100 le den de onderwerpen uit de brochure aan de orde stellen op hun thema-avonden Ham mink: „Een taboe verdwijnt door er over te praten Dat weet ik zeker Want juist de on we trndheid is oorzaak van veel vooroordelen. Ik heb zelf bij voorbeeld wel eens een blunder gemaakt toen ik het met ie mand over modeme voortplan tingstechnieken had 'Mort dat zo nodig, een reageerbuisbabyT Van die dingen Incest to ook typisch een onderwerp waar over veel misverstanden be staan. „Het komt niet voor op |M pharind het is een mode verschijnsel, denken veel men sen Maar wat incest precies m houdt, weten re niet eens. Zich er echt in verdiepen durven ze ook niet. Miaacftien to het een beetje plattelandsvrouwen ei grn Ze nouden niet van sensa tie en zijn per definitie wan trouwend au er bijvoorbeeld een verbaal over in de krant staat. 'Is dat wel zo?', vragrn zr dan De brochure 1» verkrijgbaar bi) de Nederlandse bond voor plattelandsvrouwen In /.«volle. Telefoon: 03» 292308. Werkgevers willen eigenlijk ook best één cao voor haven ROTTERDAM CPD Verslagen zaten ze gisteren ach ter tafel, de bestuurders Peter Gouw, Jan Heilig en loop Ver men van de Vervoersbond FNV. In de bomvolle kantine van ECT hadden de werknemers van dit grootste containerbedrijf zich gekeerd tegen het plan om de algehele non bulk-CAO alsnog met een staking af te dwingen. „Het liefst zou ik een hele dag lang in heel groot bos te willen wandelen. Om mijn gedachten eens te ordenen." mompelt Gouw met een wit weggetrok ken gezicht. De Vervoersbond FNV gokte en verloor. Gouw. die een paar jaar geleden nog in 'de put' bij de ECT stond, zegt niet meer te weten wat hij met de chaos in de haven aan moet. Hij is niet de enige. Ook de havenbestuur der van de niet-stakende Ver voersbond CNV, Cees van der Knaap, heeft geen pasklare op lossing bij de hand. De CNV'er legde deze week een compromis op tafel. Hij weet echter goed dat de door hem aangedragen oplossing al leen haalbaar is als de kempha nen in de haven de strijdbijl be graven. Hij zou dan ook best eens in hetzelfde bos willen rondwandelen als zijn vertwij felde collega Gouw. „Dan kun nen we eens samen praten en komen we misschien met een verhaal waarmee we verder kunnen." Maar op de burelen van de SVZ, de werkgeversorganisatie, heerst evenmin een juichstem ming. Ook werkgevers-onder handelaar P. van der Sluis staat voor een dillema. Hij kan het de Vervoersbond FNV nog moeilij ker maken door te volharden in ontoegeeflijkheid. Maar daar voor kopen de werkgevers niets. Dus lijkt ook Van der Sluis een boswandeling wel wat. Ja hoor om eens in alle rust met de vakbondsbestuurders te pra ten over hoe het nu verder moet. Want ook Van der Sluis staat onder druk. Er wordt im mers van verschillende kanten een beroep op hem gedaan een opening te bieden. Stel nu eens dat Gouw. Van der Knaap en Sluis elkaar inder daad bij toeval in het bos ont moeten. Dan zou het gesprek als volgt kunnen verlopen: - Zeg Van der Sluis, die wen selijkheid en behoefte voor een algehele non-bulk cao. is dat nu serieus bedoeld? Of maakten die twee woordjes onderdeel uit van een tactische zet?' - 'Ach jongens, zo zwaar tillen we daar ook nu weer niet aan. We willen best op termijn naar zo'n cao toe. Maar dan niet on der jullie voorwaarden.' 'Ik heb weinig voorwaarden meer te stellen. De ECTers heb ben het laten afweten. Wat dacht je van die jongens in de stukgoedsector. Die knapen hebben zes dagen aan één stuk gestaakt! En gaan zo wéér naar buiten als je ze knollen voor ci troenen wil verkopen.' 'Mmm...Als we nu eens af spreken dat we een verklaring afgeven. Dat we ..binnen een redelijk termijn tot een non- bulk-CAO komen, waarbij we wel rekening houden met de problemen van de kleinere stukgoedbedrijvën". Mmm?" 'Lijk ons wel wat. Nemen we na Marifrt DEN HAAG ANP Staatsecretaris Wallagr van onderwijs heeft het niet gehaald. Toen hij donder dagavond om tien os-er elf de laaute «voor den uitsprak bi| zJjn verdediging In eerste termijn van het wetsontwerp over de Ba sisvorming, had hij bt|na 6,5 uur gespro ken. Zes uur en dertig minuten praten Me nigeen houdt dat zelfs bii een bonri in de favoriete kroeg niet vol Toch was het voor Wallage niet genoeg om het spreekrecord in het parlement te breken Daarvoor had de staatssecretaris nog 2JS uur moeten dooro- rcren. Daar zag het vooraf «vél naar uit. De staatssecretans liet in de loop van donder dag aan Kamervoorzitter IVetman weten naar schatting 8.5 uur nodig te hebben voor zijn betoog. Direct ontstond bij de nifermaniakken en recordjagrrs aan het Binnenhof een licht gevoel v an opwinding Over wie dat oude record bezat en hoe lang het precies to. be stond slechts een vermoeden Ijverig speur werk in stoffige archieven leverde het ant Wallage 6.5 uur Basisvorming. - tour OTU woord op. Kamerlid Duijs komt de twijfel- achtigr eer toe «eden het zittingsjaar 1912 1913 houder van het duurreenrd te zijn Hij had ujdens de behandeling van dr Invalid! trits- en Oudrrdomssvrt rrn betoog van ne gen uur nodig om uit te leggen «vat hij be- Uiteindelijk kwam Wallage dus nog niet eens in de buurt. Na iets langrr speuren bleek zelfs dal een van zijn illustere voor gangers op Onderwijs ooit ook langer van stof wav Onderwijsminister «vijlen (lala had in het begin van de laren zestig zeven uur nodig voor zijn verdediging in eeTste ter mi|n van de Mam mort wri En die to er ge komen Dat «vél

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5