Binnenland FNV schort acties in haven op Zoetermeer verbrandt klein chemisch afval Biologe ontdekt gen fragiele X-syndroom Simons legt verkoop vuurwerk aan banden Acties kruiswerk na cao van de baan T« Zaterdag 1 juni 1991 hurk marcot klompmaker sjaak smakman frans visser vormgennf clara kemper Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). AUTOGAS wordt maandag twee cent per liter duurder De adviespnp voor een liter bedraagt dan 55.9 cent per liter ASIELZOEKERS met verbli|fsvergun- ning woedt niets meer in de weg ge legd om een baan te zoeken, zo heeft het kabinet gisteren besloten DAF gaat m Eindhoven een eigen museum innchten. Het wordt onder gebracht in een voormalige berbrou- wenj waann Hub en Wim van Door ne m 1928 startten met een machine fabriek en construcbewerkplaats NIEUWSLIJN Tandarts weigert hulp aids-patiënt Pe Provinciale Inspectie voor de Volksgezondheid in Limburg stelt een nader onderzoek in naar een klacht over een tandarts in Heerlen die geweigerd heeft een aids-patiënt te behandelen. De tandarts stelt zich op het standpunt dat de ingrijpende be handeling van zijn patiënt, bij wie een totale gebitssanering moest worden uitgevoerd, te veel risico's voor hem en zijn gezin zou opleveren om ook besmet te worden met het aids-virus. Volgens hem kon de man zich beter in een gespecialiseerde kli niek laten behandelen. De patiënt nam dit niet en heeft een klacht ingediend. Speciaal onderw ijs rookt meer hasj Jongeren in het speciaal onderwijs roken meer dan hun leeftijds genoten in het regulier onderwijs. Bovendien gebruiken ze vaker hash of marihuana, zo blijkt uit onderzoek van het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD). De hoogste gebruikscij fers werden gevonden bij leerlingen van het Kort Middelbaar Be roepsonderwijs (KMBO) en bij de deelnemers van spijbelprojec- ten. Daar rookt bijna de helft van de leerlingen. Driekwart van de jongens en 63 procent van de meisjes dronk alcohol. Bijna tien procent gebruikte hasj of marihuana. In de spijbelprojecten rookte 77 procent, dronk 60 procent en gebruikte een kwart hasj of marihuana. FNV-leden tegen cao-wegtransport De leden van de Vervoersbond FNV in het wegtransport vinden het cao-resultaat met de werkgeversorganisaties NOB en CVO te mager, zo blijkt uit een schriftelijke enquete van de bond. De te genstemmers willen dat er net zo'n goede cao uit de bus komt als bij de KNV, de derde werkgeversorganisatie in het wegtrans port. Die voorziet onder meer in een betere compensatie voor overwerk. De Vervoersbond CNV. die veel kleiner is dan de FNV- bond, is overigens inmiddels wel akkoord met de NOB-cao. De Vervoersbond FNV wil nu proberen om individuele transporton dernemers er toe te bewegen alsnog met een betere cao-akkoord te gaan. WVC subsidieert homocondooms De homocondooms Gay Safe en Duo worden goedkoper om dat het ministerie van WVC het bijbehorende glijmiddel gaat subsi diëren. Dat betekent verder dat de klant bij het condoom ook een grotere hoeveelheid glijmiddel krijgt, aldus de Gay Krant gis teren. Pp het ministerie zelf kon niemand het bericht bevesti gen. De homocondooms worden via de campagne 'Hèt doe je met' verspreid in onder meer sauna's en kroegen. Het departe ment wil deze campagne vergemakkelijken en gaat daarom over tot subsidie, aldus de Gay Krant. Breda heeft nieuw openhaar toilet Mensen die dringend 'moeten', kunnen vanaf gisteren in Breda gebruik maken van een nieuw zelfreinigend openbaar toilet. Het gaat om een type dat nu nog alleen in Frankrijk en Spanje in ge bruik is. De sanisette is ingebouwd in een ronde reclamezuil. De exploitant Publex Stadsmeubilair noemt het toilet superhygië- nisch en vrouwvriendelijk. De afgelopen tien jaar zijn er in West- Europa drieduizend geplaatst. Preventie geestelijke handicap naderbij rotterdam gpd-anp Nederlaag bij ECT leidt tot herbezinning bij Ven oersbond Rotterdamse onderzoekers heb ben het kleinste deel van het er felijk materiaal ontdekt, dat ver antwoordelijk is voor de meest voorkomende vorm van geeste lijke achterstand. Het gezagheb bende Amerikaanse weten schappelijke tijdschrift Cell heeft de resulaten gepubliceerd van een onderzoek van molecu lair biologe Verkerk van het Academisch Ziekenhuis Rotter dam. Het gaat om het fragiele X- syndroom, dat bij ongeveer één op de twaalfhonderd jongetjes voorkomt. Eerder was al bekend dat het zogenoemde X-chromo- soom, dat het geslacht van de mens bepaalt, verantwoordelijk is voor de afwijking. Die bestaat uit geestelijke achterstand en afwijkingen aan gelaat en/of ge slachtsorganen. Microscopisch onderzoek kon bij tal van geestelijk gehandi capte jongens geen zichtbare afwijking aantonen. Het verant- den haag.grd Er komt een landelijk verbod op de verkoop van vuurwerk aan jongeren onder de 16 jaar. lot nu toe kan de minimum-leeftijd per gemeente verschillen. Dit blijkt uit een ontwerp algemene maatregel van bestuur die staatssecretaris Simons van volksgezondheid aan de Kamer heeft gezonden. Elk jaar moeten ongeveer 350 mensen na vuurwerkgebruik behandeld worden in zieken huizen. Nog eens 600 mensen moeten naar de huisarts of het brandwondencentrum. Met de nieuwe regels wil Simons het vuurwerkgebruik veiliger ma ken. Daarnaast wil hij de illegale handel indammen. Uit de ontwerp-maatregel blijkt verder dat per persoon niet meer dan twee kilo vuur werk mag worden gekocht. De koper moet bij aankoop een handleiding krijgen waarin de aard van het vuurwerk wordt omschreven, evenals de effec ten en de gevaren. Vuurwerk mag alleen afgestoken worden op oudejaarsdag na 22.00 uur tot nieuwjaarsdag 02.00 uur. Om de illegale handel de wind uit de zeilen te nemen komt er een verbod op in- en uitvoer van vuurwerk tenzij dit 48 uur van te voren is gemeld bij de regionale inspecteur ge zondheidsbescherming in Rot terdam. Het afleveren van vuur werk bij groothandelaren moet in alle gevallen ook ik uur van tevoren worden gemeld. Afleve ring mag alleen in de laatste drie dagen van december. Alle vuurwerk moet ook een aandui ding hebben over de bestem ming. De Vervoersbond FNV heeft de acties in de Rotterdamse haven opgeschort. Het streven naar één collectieve ar beidsovereenkomst voor de werknemers in de overslag van containers en stukgoed ligt voorlopig in de ijskast rotterdam GPQ-anp De Vervoersbond besloot dat gisteravond nadat het personeel van ECT de bond een gevoelige nederlaag had bezorgd door in grote meerderheid tegen acties te stemmen. Volgens actieleider Jan Heilig heeft de bond alleen de „strate gie aangepast". De bond wil nu zo snel mogelijk met de haven werkgevers in de SVZ gaan on derhandelen over de cao's bij de containerbedrijven Unitcen- tre. Bell Lines en ECT. Van de ene centrale cao voor beide sec toren rest nu nog de inzet om over één cao te onderhandelen voor het Rotterdamse stukgoed, voor de stukgoedwerkers in de Amsterdamse haven en voor de mensen in de havenarbeidspool SHB samen. „De werkgevers moeten ech ter rekening houden met een explosieve sfeer in de haven. We beginnen bij Unitcentre en mocht het daar niet lukken, dan zal ongetwijfeld opnieuw de vonk overslaan naar de stuk- goedbedrijven". aldus Heilig. De werknemers bij Unitcentre en Bell Lines hebben evenals het personeel in het stukgoed sinds het begin van de stakings acties vorige week woensdag actief meegedaan, in tegenstel ling tot de werknemers bij ECT. De onderhandelingen over de verschillende cao's kunnen wat de Vervoersbond FNV betreft aanstaande maandagmiddag beginnen bij Unit Center. De SVZ reageerde op de ne derlaag van de FNV met de con statering dat „de Vervoersbond te hoog heeft ingezet". Woor den als nederlaag of overwin ning wilde SVZ-woordvoerder Van der Sluis niet gebruiken. „Ik hoop dat de FNV zijn eensge zindheid herstelt. We hebben behoefte aan een sterke onder handelingspartner' Woordvoerder Schut van het ECT is blij dat het verstand heeft gezegevierd. Hij wil de FNV nu even de tijd geven om bij te komen. Daarna wil het be drijf snel met de bonden a fel praten. de i woordelijke gen. het kleinste deeltje van het X-chromosoom, werd niet gevonden. De Rotter damse biologe is erin geslaagd dat gen aan. Het blijkt sprake een nog niet eerder in de natuur gevonden opeenvolging van één zelfde bouwsteen te ken nen. waardoor het door het gen gedoseerde eiwit zeer bijzonde re chemische eigenschappen krijgt. Hoe dit uiteindelijk tot de geestelijke en lichamelijke han dicaps leidt, kan nu verder wor den onderzocht. Een direct praktisch gevolg van de ontdekking is dat bij vrouwelijke familieleden van patiënten op betrouwbare wijze kan worden aangetoond of zij drager zijn van het 'verkeerde' erfelijke materiaal. Vermoede lijk is één op de zeshonderd tot achthonderd vrouwen draag ster. Via voorlichting en diagno se vóór de geboorte bij zwange- ren met een verhoogd risico is gedeeltelijke preventie binnen bereik gekomen. Samen met minister van binnenlandse zaken Dales loopt koningin Beatrix door het nieuwe gebouw van de Sociale Verzekeringsband in Amsterdam. De vorstin opende het gebouw gisteren. »r a v hans Onderzoek naar illegale verwerking gemeente zoetermeer theo haerkens Justitie is bezig met een onder zoek naar een vorm van milieu vervuiling in Zoetermeer. waar van de gemeente al jaren op de hoogte is en zelfs aan heeft bij gedragen door afgewerkte olie te laten verbranden in olieka chels waarmee een loods werd verwarmd. Deze olie is che misch afval. Ondanks waar- Lente 1991 was warm en droog De lentemaanden maart, april en mei waren gemiddeld geno men aan de warme kant, droog en beschenen door een norma Ie hoeveelheid zon. De tempe ratuur haaide een gemiddelde van 8,8 graden, tegen 8,1 nor maal, zo heeft het KNMI bere kend. De ni.i.in den vertoonden een sterke af wisseling. Zo was het in maart en de eerste helft van april te warm en sindsdien te koud. De lentemaanden waren droog. Fr viel gemiddeld 85 millimeter regen tegen nor maal 149. De zon scheen ge middeld 475 uur. normaal voor de (i|d van het Jaar. De westkust kwam er het best van af met 514 uur. schuwingen van de regionale milieuinspectie ging dat zes jaar lang door. Eind vorig jaar heeft justitie drie keer een inval ge daan op het stadhuis en hij ge meen tewerk en Daarbij werd de administratie in beslag geno Tussen november 1984 en Ja nuari 1990 leverde de gemeente afgewerkte olie voor de verwar ming van een loods aan de Amerikaweg. die in gebruik was voor een werkgelegenheidspro ject De olie was deels afkomstig van het gemeentelijk wagen park en de rest kwam van het gemeentelijk depot voor bet in zamelen van Uein chemisch afal. Verbranding van de afge werkte olie is alleen toegestaan aan bedrijven die daarvoor een vergunning hebben. De rest moet worden verbrand bij de AVR in Rijnmond Hel iv niet duidelijk om hoe veel olie het gaat. maar aange nomen kan worden dat in een van ze hoorlijke hoeve brand. Daarnaast wordt onder zxxrht in hoeverre de afgewerkte olie uit de gemeentelijke garage en de olie die in Zoetermeer werd ingezameld, was vervuild of vermengd met chemisch als verfresten en nagrllakremovrr. dat eveneens door de gemeente wordt ingezameld. Volgrns be trouwbare bronnen zouden aanzienlijke hoeveelheden van deze kleine chemicaliën met de olie zijn vermengd en mee vrr brand Bij onderzoek ts op de daken van huizen in de omgeving meer dan de normale hoeveel hcid dioxine aangetroffen Die vondst wordt in verband gr bracht met het verbranden van de afgewerkte olie. Het zou ech ter niet gaan om alarmerende hoeveelheden dioxine Onduidelijk is waarom de gr meen te de olie heeft laten vrr stoken Niet uitgesloten is dal het hier gaat om een maatregel om kosten te bewaren De ver werking van afgewerkte olie kost ongrvecr zestig gulden per ton. de verwerking van klein chemisch afval, zoiüs vervuilde olie. kost ongeveer tien keer zo veel Akkoord op de valreep ACHTERGROND DEN HAAG.ARTHUR MAANDAG Rechter loopt weg voor beslissing over nachtvluchten •unnw.anf De Haagse rechtbankpresident Van Delden deed gistermorgen ui.spraak in een kort ge ding dat drie milieugroeperingen hadden aangespannen tegen de Staat der Nederlan den en de NV Luchthaven Schiphol. Aan de zijde van de twee gedaagden voegden zich later ook nog KLM. Martinair en Transavia. De milieu-organisaties eisten mede na mens door herrie geteisterde omwonenden dat het aantal nachtelijke landingen via de Zwanenburgbaan wordt teruggebracht tot driehonderd per jaar Dat aantal komt niet uit de lucht vallen. Het is terug te vinden in de Nachtvluchtenregeling 1987. officieel be kend als het Besluit beperking nachtvluch ten Schiphol. Op 9 oktober 1987 stelde de minister van verkeer en waterstaat de regeling vast. In het stuk staat nadrukkelijk dat het beleid er op is gericht het aantal nachtelijke landin gen over Zwanenburg/Halfweg te vermin deren tot ten hoogste circa driehonderd per jaar De ministeriële beschikking vindt zijn ju ridische basis in de luchtvaartwet, en is keurig in de Staatscourant gepubliceerd. Wie zich niet aan wettelijke regels houdt loopt het risico voor de rechter te worden gesleept. Of het nu om burgers gaat of om overheden. Regels zijn er om te worden nageleefd, ongeacht de finan ciële of economische belangen. Sinds gisteren lijkt het een beetje anders. Simpel gezegd: het is niet zomaar een stuk papier dat naar believen terzijde kan wor den gelegd F.n toch lijkt dat nu te gebeuren. Het is onomstreden dat er vorig |.'iar 1700 nachte lijke landelingen plaats hadden via de Zwa nenburgbaan ..De Nachtvluchtenrcgeling heeft dus bij lange na niet de beoogde baat gehad", stelt mY Van Delden droogjes vast Waarna de president echter benadrukt dat het huidige gebruik dat van de Zwanen burgbaan wordt gemaakt op grond van de Nachtviuchtenregeling toelaatbaar is. De rechter voelt er niets voor een andere regr line te dicteren. In dit verband verwijst Van Dolden ook naar het Plan van Aanpak, dat de verdere groei van Schiphol regelt. In dat kader wordt ook ruime aandacht besleed aan het leefmilieu, zodat ingrijpen op dit moment 'niet opportuun' is. aldus de rech Van Delden stelt, in een tussenzin, sim pelweg dat het huidige gehnuk van de Zwa nenburgbaan op grond van de Nachtvluch tenregeling is toegestaan, ïlen onderbou wing daarvan ontbreekt echter geheel Inte gendeel het heeft er veeleer alles van dat Schiphol en de overheid zich in het geheel niet aan de Nachtviuchtenregeling houden. landsadvocaat Daalder gaf dat tijdens de zitting in Den Haag eigenlijk ook al toe De \ac htviuchtenregeling zxhj zijn achterhaald door de allerlei nieuwe ontwikkelingen zoals het Plan van Aanpak. En daar zit iets vreemds. Want als een wettelijke regeling is achterhaald, moet hij op de voorgeschreven wijze worden inge trokken of vervangen Blijft dit achterwege dan heeft de overheid de pik ht de tVftfng na te leven. En moeten burgrrs hij rechters hun recht kunnen halen Daar zitten De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) heeft gisteren met de bonden een akkoord be reikt over een nieuwe cao voor het kruiswerk- De werkgewprs trokken hun laatstr hod van 3.5 procent op tot 3.75 procent per 1 mei en de AbvaKabo en de CFO deden een kwart procent van de geëiste 4 procent af Voor komende maandag aange kondigde acties in het kruiswerk zijn afgeblazen. Volgens de AbvaKabo heeft de LVT een voorstel tot ver siechtering van de toeslag voor onrrgrlmatigr uren ingetrok ken. Ook is een verbetering overeengekomen van de vrr gording voor reis- en verblijf kosten Fx komen meer Jeasr- en dienstauto s voor werkne mers die vrel onderweg zijn. >ok ovrr het heikele punt van hel volledig doorvoeren van de functiewaardering zijn partijen het eens grwonicn. Dat gebeurt grotendeels dit jaar en de rest volgt per I Januari 1992. Voor veer groepen werknemers bete kent du vntgpm de hond een extra verbetering. In de cao wordt een regrling inzake ongrwenste intimiteiten opgenomen Werkneemsters rrogen bepaalde cliënten wei grn-n of weglopen ronder dat 7f ontslag hoeven te vrezrn. Dit laar zal de LVT een enquête houden over kinderopvang De resultaten daarvan moeten lei den tot voorstellen voor de cao onderhandelingen 1992. Verder komt er een commissie oudere werknemers De AbvaKabo vindt hel resul taat van het ovrrieg .bed goed en zal hel akkoord, evenals de CNV-bond CFO. met een posi tief advies aan zijn leden voor IV acties die de Nederlandse Maatschappij voor Verpleeg kunde \MV) en de Vereniging van Verplegrndrn en Verznr gendrn in Opstand (WIO) voor maandag in vermen steden hadden aangekondigd, gaan niet door Yoïgrns \MV komt het nu bereikte akkoord net uit on M-a t voor de NMV en de WK) (die n»rt aan hei cao ovrr leg deelneemt) de ..absolute ho drm was ..hoewel dit het mooiste akkoord is dat in de gr 7ondhe*ds/org is gesloten FNV-bestuurder Peter Gouw lijkt in de stembussen bij ECT te zoeken naar stemmen vóór acties. Het personeel bezorgde de Vervoersbond echter een forse nederlaag door massaal tegen acties te stemmen. toto anp pma r

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3