Feiten Om de plaats van de kerk Meeste walvissoorten vrijwel uitgestorven Beta Israël eindelijk op plaats van bestemming WALVISVANGST Zaterdag 1 juni 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOS MA ALT AN ERDOGAN RONALD FR1SART fghef) ON NO HA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER MARGREET HESUNGA Vormgeving; JAKEUEN PAULUS SJAAK SMAKMAN Vertaling: LUUTJE NIEMANT5VERDRJET AMNESTY INTERNATIONAL kun je niet negeren Tal van minder frisse re gimes in de wereld hebben dat ge merkt Deze week bestaat de men senrechtenorganisatie dertig jaar EN MENINGEN WARSCHAU PATRICIA CLOUGH THE INDEPENDENT Polen keert terug in de schooi van de moederkerk. Een Poolse geleerde krijgt een uitnodiging voor een wetenschappelijk con gres plus het advies eerst te biecht te gaan. De man is niet gelovig en denkt aan een grap. maar tot /ijn ontsteltenis blijkt het congres te worden geopend met een hoogmis. Het Poolse leger, tot voor kon een communistisch 'volksleger', is massaal op pelgrimstocht naar het heiligdom van de Zwarte Madonna in Czestocho- wa. Aalmoezeniers en politie- predikanten vullen het gat dat is achtergelaten door het politieke volkscommissariaat. Sinds afge lopen herfst krijgt 96 procent van de Poolse kinderen gods dienstonderwijs op de staats scholen, hoewel het officieel een keuzevak la En als een soort welkomstge schenk aan paus Johannes Paulus II, die vandaag begint aan het bezoek aan zijn gehoor (eland, zou abortus weer wor den bijgeschreven in het Poolse wetboek als een misdaad waar op gevangenisstraf staat, zélfs in geval van verkrachting, incest of gevaar voor de gezondheid van de moeder. Maar zover is het niet Bekomen, en dat is teke nend voor het nieuwe Polen. De paus zal een andere kerk en een ander land aantreffen dan hij kende onder het communisme. De katholieke kerk is altijd van essentieel belang geweest voor Polen. Zelfs in tijden dat het land niet bestond, hield de kerk het Poolse volk bijeen. De laatste vijftig jaar is de kerk een bastion geweest tegen het com munisme. Nu de onderdrukkers zijn verjaagd, probeert de kerk haar invloed op het openbare leven in Polen weer te doen gel den door haar leer te veranke ren in de nieuwe wetten en in stellingen van het land. En daar wordt vaart achter gezet nu de toekomst van Polen nog moet worden gevormd en voordat de verwestelijking toeslaat. De bischoppen beschouwen het als hun heilige plicht om katho lieke waarden te herstellen in een land waar het katholicisme kan rekenen op 97 procent van de bevolking. Critici vinden de kerk „arrogant, expansionistisch en triomfantelijk", zoals een parlementslid het onlangs uit drukte. Maar de campagne wordt niet geleid door de paus of de bischoppen. Dat is niet nodig zolang er leken zijn als dr. Sta- nislaw Kraiski van de Theologi sche Academie in Warschau. Hij beweert dat de staat haar beslis singsbevoegdheid in alle morele aangelegenheden aan de kerk moet overdragen. Kraiski is voorstander van democratie, maar die moet wel worden ge leid door „waarheid en goed heid". Dan is er Jan Lopuszanski, wiens ultra rechtse Nationale Katholieke Partij een van de pleitbezorgers is van het wets voorstel tegen abortus. Tijdens parlementaire debatten bidt hij openlijk zijn rozenkrans. Hij wil echtscheiding verbieden voor Japanse eetgewoonten houden jacht in stand DEN HAAG MARCEL GELAUff De landen van de Internationa le Walvisvaart* ommfiiia 0W( zijn het de<fe week in de IJsland se hoofdstad Reykjavik niet eens geworden over het eventu- el her ciële walvisjacht. Het conflict tussen IJsland, Noorwegen en Japan gaat maar over één soort: de dwergwalvis. De dwergwalvis Is de enige wal vis die nog in zeer grote aantal len voorkomt. De schattingen Vtiru rrn van ut totaal 480 (MX) tot 760 000 stuks die vooral rond zwemmen bij de Zuidpool en in de Atlantische Oceaan. Al le andere soorten zijn gedeci meerd tot enkele duizenden of tienduizenden stuks. Voor IJsland, Noorwegen en Ja pan staat vast dat de jacht op de dwergwalvis kan worden lier opend, omdat er weer voldoen de exemplaren zijn. Hen voor- iti i van aete (trekking, dat de drie landen deze week op de IWS-conferenÜe in Reykjavik deden, stuitte echter op fel ver zet van de andere deelnemende landen en van milicuorganisa- Vlees Milieuvervuiling maar vooral de )8( 'n door de eeuwen heen heeft ertoe geleid, dat dewaMs het zeei moeilijk heeft. I Ié meest bekende en meest aan sprekende soort, de reusachtige blauwe vinvis, is vrijwel uitge storven. Alleen in het Antarc tisch gebied leven er volgens ireenjH-Hce nog ongeveer dui zend. andere schattingen hou den het op enkele duizenden. Sinds 1986 mogen walvissen Sinds 1986 is de commerciële walvisjacht voor onbepaalde tijd verboden door do internationale walvisvaart commissie Door twee ontsnappingsclausules van dit moratorium konden landen zoals Japan en Noorwegen onder de noemer "voor wetenschappelijke doeleinden* toch walvissen jagen niet meer voor commerciële doeleinden worden gevangen Dat wil niet zeggen aat er sinds 1986 geen walvissen meer ge vangen zijn. Volgens Greenpea ce hebben (Island, Noorwegen en lapan in de afgelopen vijf jaar ongeveer 14.000 dieren ge dood. „Dat gebeurt onder het mom van wetenschappelijk on derzoek, maar dat is echt onzin. Het gaat alleen om het geld zegt J. Jonkman van Greenpea ce Nederland. „Voorweten schappelijk onderzoek hoef je ze niet te vangen." Volgens Greenpeace kan lapan ervoor zorgen dat de walvisjacht dflflnttM wordt gestopt. „In Ja pan is vlees van de walvis een exclusieve en dus dure lekker nij. Noorwegen en IJsland ver kopen hun vangsten aan Japan. Ze doen er zelf niets mee. Op lapan na gebruikt geen enkel land meer walvfsprodukten." De IJslandse minister van visse rij. T. Palsson, verklaarde op de conferentie dat de walvisvangst voor zijn land van vitaal belang Is. „De tienduizenden walvissen in onze wateren zijn een bron van proteïnen en vafi economi sche activiteit", aldus de minis ter. Greenpeace Nederland spreekt dat tegen. Deze bedrijfs tak kan in IJsland alleen overle ven dankzij subsidies van de overheid, aidus Greenpeace. „Ook al zouden er genoeg dwergwalvissen zijn - en dat is zeer moeilijk vast te stellen - dan vinden wij nog dat de jacht verboden moet blijven. In de loop der eeuwen heeft de mens bewezen geen maat te kunnen houden en door te gaan met ja gen tot er geen cent meer te verdienen valt", zegt Jonkman. Paradox Volgens dr. P. van Bree van het Zoölogisch Museum van de Universiteit van Amsterdam heeft de jacht op de walvis ertoe geleid dat de dwergwalvis in re latief grote aantallen voorkomt. „Dat klinkt paradoxaal, maar dat is het niet. Door de jacht zijn grotere soorten als de blau we vinvis vrijwel uitgestorven. Daarmee kwam meer voedsel beschikbaar voor de veel kleine re dwergwalvis. Bovendien heeft de aanwezigheid van veel voedsel tot gevolg dat walvissen veel eerder sexueel volwassen worden. Dat kan wel drie jaar schelen. IJsland, Noorwegen en lapan willen alleen op de dwergwalvis jagen, omdat veel grotere soorten zo zeldzaam zijn geworden, dat het econo- sch onhaalbaar is om ze op te zoeken." Van Bree noemt het vaststellen van het aantal walvissen een moeizame aangelegenheid. „Walvissen tellen gebeurt vanuit het kraaienest van een schip Men turft in een bepaald gehied het aantal dat men te genkomt en schat dan het totale aantal. Dat betekent dat als je ergens vaart waar er toevallig weinig of juist heel veel rond zwemmen. je veel hoger of veel lager uitkomt." TH AVIV. ADBlOfMENOAAL CORRESPONDENT Dank/ij Operatie Salomon ont kwamen vorig weekeinde bijna .•n oiii) i tiopist he loden naai It m. i TalashaV werden»In Etiopië kleinerend genoemd. 'Vreemdelingen'. Het zegt veel over tie manier waarop ze ceu wenlang door hun omgeving djn bekeken ZeM noemen ze zich 'Beta Israël', 'het Huis van Kniel'. Waar ze vandaan komen weet niemand, al is er geen gebrek aan theorieën. De rabbijnen houden al eeuwenlang vol dat de Lliopischc joden de stam Dan vormen, die samen met and* Kbegememachap pen in 722 v.O. werd wegge voerd door de Assyriërs en waarvan sindsdien nooit meer Iets ts vernomen. In andere verklaringen worden ze afstammelingen genoemd van koning Salomo en de ko ningin van Sheba, die geregeerd zou hebben over Etiopië en Ie man Maai het teamnemeftjkei dat het gaat om joodse bekeer lingen onder de oorspronkelijke bevolking van Bflop» Etiopische joden leren Hebreeuws in In ieder geval heeft Beta Israël zich in het geïsoleerde land dui zend jaar lang beschouwd als alles wat er van het jodendom was overgebleven. In de mid deleeuwen leverden de joodse koningen veelvuldig strijd met christelijke heersers. Waar schijnlijk dateert de term 'fala&ha' uit die periode. Alleen een opvangcentrum in Jeruzalem. foro AfP joden die zich tot het christen dom bekeerden konden land er ven en wie weigerde werd voortaan beschouwd als een 'vreemdeling'. In de loop van de eeuwen heeft het Etiopische jodendom in vloed ondergaan van het chris tendom «mi in mindere mate de islam. Een uniek kloosterleven zorgde ervoor dat de gods dienstige gebruiken in stand bleven. De bewoners van de joodse dorpen, geconcentreerd m het noorden ven het land, waren boeren en handwerkslie den. Vijfhonderd jaar geleden telde Beta Israël waarschijnlijk eo'n 400.000 leden, maar Inde ze eeuw, voor de grote verhui zing naar Israël, was dat aantal teruggelopen tot 30.000. De Etiopische joden volgen nl leen de wetten van Mozes en niet de hun onbekende rabbijn se traditie. Hun bijbel is een ze vende eeuwse overzetting in het ie ei ''''n oude Ihlopiit he ie mMei he taal) tail de Septua dni daMak» wstaüiig van net hide i èstamenL i ir eerste i ontacten mei IsraH dateren uit de jaren vijftig, toen een groep Etiopische kinderen een Israëlische kostschool volg de. Een aantal van hen keerde terug om in Etiopië Hebreeuw se les en joodse geschiedenis te onderwijzen. Ondertussen woedde in Israël een discussie oia da vraag of de leden van Beta Israël mochten worden be schouwd als joden. In 1973 kwam opperrabijn Ova- dia Joseph met het verlossende antwoord. Hij bepaalde dat de joden van Etiopië in Israël als BOdanig moesten worden er kend en dus aanspraak konden maken op emigratie volgens de zogenoemde "Wet op de Terug keer'. Sinds 1977 heeft de Israëlische regering de Etiopische overheid herhaaldelijk gevraagd de joden te laten vertrekken. Hoewel het sommige joden lukte via allerlei omwegen Israël te bereiken duurde het tot het eind van 1984 voor de eerste luchtbrug kon worden geopend. Grote groepen Etiopische joden waren in die tijd naar Sudan gevlucht, waar ze van honger dreigden te sterven. De geheime 'Operatie Mozes' bracht 7.000 van hen naar Israël, tot loslippigheid binnen het loods Agentschap en perspublicaties na een paar maanden een eind maakten aan de luchtbrug In het kader van familiehereni ging bereikten in de jaren die volgden nog eens 10.000 Etio- piërs de joodse staat en met de afsluiting van 'Operatie Salomo' is nu bijna heel Beta Israël op de plaats van bestemming aan gekomen. Het Poolse volk is zeer katholiek. Dat stakers in de oj^enlucht massaal te biecht gaan, is geen uitzondelng. Deze foto werd in 1988 gemaakt in de Oostzeehaven Gdansk. rtjo f mensen die in de kerk zijn ge trouwd en gelooft, net als veel katholieke conservatieven, dat Polen een missie heeft om het spiritueel verarmde Westen op nieuw te kerstenen. „We willen dat Europa terugkeert naar haar christelijke oorsprong om niet alleen tot een economische, maar ook tot een spirituele en morele eenheid te komen", al dus Lopuszanski. De Poolse kerk heeft het vizier ook op het Oosten gericht. Priesters zijn naar de Sovjetunie afgereisd om voormalige katholieke gemeen ten daar nieuw leven in te bla zen. Vergeleken met de leken-kruis- vaarders, stelt de geestelijkheid zich nog betrekkelijk gematigd op. Ook de kerk is tegen abor tus, maar vindt dat de artsen en 'medeplichtigen' moeten wor den gestraft en niet de vrouwen die de ingreep hebben onder gaan. Het abortusvraagstuk heeft een heftige discussie los gemaakt over de verhouding tussen kerk en staat. Want 45 jaar officieel atheïsme en het westerse concept van scheiding tussen kerk en staat hebben de Polen niet onberoerd gelaten. De kerk is dan ook fel gekant te gen een volksstemming over abortus, dat ze wel eens zou kunnen verliezen. „Polen is al westers geworden zegt pater Stanislaw Opiela, re dacteur van een invloedrijke je- zuïtentijdschrift. Opiniepeilin gen geven aan dat een meerder heid van de bevolking abortus goedkeurt. Maar liefst 67 pro cent van de Polen vindt boven dien dat de kerk te veel macht heeft en rond de veertig procent meent dat kerkelijke verorde ningen niet onder alle omstan digheden nagevolgd hoeven te worden. Hoewel de kerken vol zitten, groeit de oppositie. Op muren verschijnen graffiti-teksten als 'Glemp-ayatollah', waarin de Poolse aartsbischop Jozef Glemp ervan wordt beschuldigd van Polen een theocratie te wil len maken, een staat waarin het priesterdom de lakens uitdeelt. Er zijn demonstraties gehouden tegen de kerk en het woord an- ti-clericalisme is teruggekeerd in de Poolse taal. De voormalige communisten, de Democrati sche Partij, de Poolse Socialisti sche Partij en andere groeperin gen trekken ten strijde tejen de 'clericalisatie' van de ma»t- schappij. Feministische organi saties schieten als paddestoelen uit de grond. Het parlementaire deba over abortus is twee weken voor het bezoek van de paus tijdelijk op geschort. De Democratische Unie (grotendeels gevoiud uit de liberale vleugel van het vak verbond Solidariteit) is er met behulp van de ex-comnunisti- sche meerderheid in geslaagd zowel het wetsvoorstel tegen abortus als het referendum over deze kwestie tegen te houden. Tijdens zijn rondreis zal de paus ongetwijfeld tegen abortus van leer trekken en de Polen aan hun katholieke tradities herin neren. Maar de strijd is nog niet beslecht en zal weer in alle he vigheid oplaaien wanneer de verkiezingscampagnes aan het eind van de zomer beginnen. Want het volgende parlement zal zich niet alleen moeten uit spreken over abortus, maar ook over het ruimere vraagstuk van de plaats van de kerk in de sa menleving. LONDEN CEES V CORRESPONDENT Julio de Pena Valdez was vak bondsleider in de Dominicaan se Republiek toen hij in 1975 in handen van de politie viel. Naakt werd hij opgesloten in een ondergrondse cel van de gevangenis in Santa Domingo. Maar ae buitenwereld vergat hem niet, en spoedig kreeg de gevangenisdirecteur brieven waarin om zijn vrijlating werd gevraagd. „Toen de eerste tweehonderd brieven binnen waren, gaven ze me mijn kleren terug", herin nert hij zich. „Na de volgende lading van tweehonderd brie ven kreeg ik bezoek van de di recteur. Toen er drieduizend waren bezorgd, werd de presi dent ingelicht. Maar de brieven bleven komen, en uiteindelijk gelastte de president mijn vrijla una De Pena Valdez werd ontboden bij de president, Joaquin Bala- guer. „Hoe is het mogelijk dat een vakbondsleider zo veel vrienden over de hele wereld heeft?", wilde de president we ten. Het antwoord was eenvou dig: Amnesty International. Sinds haar oprichting, deze week dertig jaar geleden, heeft de mensenrechtenorganisatie 42.000 slachtoffers van rege- ringsterreur getracht te helpen. De meeste pogingen faalden jammerlijk, maar soms was het succesi malige 1 zelfs tot president van hun land: Robert Mugabe in Zimbabwe en Vaclav Havel in Tsjechoslo- wakije. Individuele slachtoffers die door Amnesty worden 'geadopteerd', weten zich gesteund door de honderdduizenden leden van de organisatie. De president van Colombia werd onlangs in één week tijd onder 20.000 brieven bedolven. En een Westafrikaans staatshoof klaagde dat hij geen dissident meer Kan oppakken zonder een vloedgolf van brie ven en kaarten te ontketenen. Maar het succes van de in Lon den gevestigde organisatie reikt verder dan een paar duizend in dividuele vrijlatingen. Amnesty is het geweten geworden van de wereld, een organisatie waar re geringen niet meer omheen kunnen. Drie jaar geleden stelde Amnes ty vragen over een incident in Gibraltar waarbij drie ongewa pende leden van de Ierse ver zetsbeweging IRA door het Brit se leger werden doodgeschoten. Premier Thatcher was furieus. Het onderzoek was „in een woord schandelijk" en ze wei gerde de vragen te beantwoor den Thatcher reageerde zo opge wonden omdat het Amnesty was die de vragen stelde. Het Wereld Natuurfonds kan wor den doodgezwegen, Greenpea ce genegeerd, maar een organi satie met de reputatie van Am nesty International niet. Die reputatie is er een van be trouw naarheid en volstrekte on afhankelijkheid. Amnesty Inter national weigert geld aan te ne men van regeringen om niet ge corrumpeerd te kunnen wor den. En medewerkers die on derzoek in landen doen, mogen nooit de nationaliteit van die landen hebben. In Israël is een Italiaan belast met het onder zoek, in Engeland een Cana dees. Mede daarom werd Amnesty in de Sovjetunie als mantelorgani satie van de CIA omschreven, terwijl Zuid-Afrika haar als communistisch brandmerkte. Omdat Amnesty weigert een rangorde aan te brengen in aard van de schendingen van de mensenrechten, heeft ze zelfs de toorn van westerse regerin gen over zich afgeroepen. Het doodschieten van vermeende terroristen in Noord-Ierland omschrijft de organisatie als „buitenrechtelijke executies". Daarmee wordt het democrati sche Engeland in dezelfde cate gorie geplaatst als Irak, waar de schendingen de vorm van vol kerenmoord aannemen. Het is deze week precies dertig jaar geleden dat het Britse zon dagsblad The Observer een pa ginagroot artikel publiceerde van de advocaat Peter Benen- son. De kop luidde 'De Vergeten Gevangenen'. Benenson kon digde een wereldwijde campag ne aan voor amnestie voor poli tieke gevangenen. Daarmee was de organisatie geboren. In 1961 had Amnesty een bud get van 20.000 gulden. In 1977 stond Beneson, toen net met pensioen, op zijn boerderij een koe te melken toen de telefoon ging: Amnesty had de Nobel prijs voor de Vrede gewonnen. In 1978 passeerde het ledental de grens van 100.000. Nu heeft Amnesty 1,1 miljoen leden en een budget van meer dan 30 miljoen gulden. De organisatie is een multina tional. maar anders dan een echte multinational hoopt Am nesty dat zij wegens succes kan worden opgeheven. De actrice- /politica Glenda lackson ver tolkte deze week de gedachten van velen toen nl J tt H hopen dat in de dertig komende jaren het prachtige werk van Amnesty niet meer nodig zal zijn". 1 Bezoek Paus Johannes Paulus aan Polen ok POLEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2