1OERISME Naar de bollen ofiets verder weg: Zweden het veiligste land en Egypte het ongezondste Friese kanoroute van 85 kilometer N DOBBELSTEEN Eindredactie JAN VAN DER NAT Vormgeving: RALPH 19 REISBERICHTEN Feest op straat In het Twentse Hengevelde wordt op zondag 9 juni een Bel gisch-Nederlands straattheaterfestival gehouden. Veertien groe pen geven er acte de présence. Rond dit festival zijn oude Ne derlandse en Belgische kermisattracties opgesteld. Er worden modeshows gehouden en er is een tentoonstelling met Ameri kaanse sleeën uit de jaren vijftig. Naast bier kunnen er ook mop pen worden getapt. Óp een podium kunnen Belg en Nederlan der elkaar naar de kroon steken. Wie al daags tevoren Hengevel de aandoet kan meegenieten van een Popinterland met Ray mond van 't Groenewoud, Tröckener Kecks, The Scene en Frat sen. Voor informatie: 053 - 871640/328136). Nieuwmarkt-festival De Nieuwmarkt, een van Amsterdams oudste stadspleinen, kreeg een facelift. Van 31 mei tot en met 2 juni wordt daar door buurtbewoners en vrijwilligers een groots festival gevierd. Tegen het decor van De Waag strijden op vrijdagavond dertig koren met elkaar in de Gulden Korenslag. Op zaterdag is er een Souper Spectacle met diverse korte nachtclub-achtige optredens. Er valt van muziek, mime en theater te genieten en ook voor kinderen zijn er speciale attracties. Op zondagavond wordt het feest be sloten. Een Nederlandse Big Band fungeert als uitsmijter. Infor matie verschaffen de Amsterdamse VW-kantoren. Utrecht aan zee Het jaar 2050: volle Noordzeestranden aan de Utrechtse kust plaatsen Doom, Driebergen en Amerongen. Wekelijkheid of fan tasie? Daarover geven geografen van reisbureau ThemaTours uitleg tijdens een geografische wandeling over de Utrechtse Heuvelrug op zondag 2 juni. Tijdens deze wandelingen van 16 tot 28 kilometer (van Veenendaal naar Doom), komen land schappelijk verleden, heden en toekomst van dit opbollende stuk Nederland aan bod. Er wordt gestart om 9.00 uur vanaf NS- station Veenendaal-De Klomp. Eindpunt is het busstation in Doom. De kosten bedragen tien gulden, te voldoen bij de start. Inbegrepen zijn: veiVoer naar het startpunt, een consumptie en uitgebreide routebeschrijving. Voor meer informatie: Thema- Tours 030 - 73 06 08 Stoffige treinmodellen In het Utrechtse Nederlands Spoorwegmuseum is tussen 8 juni en 1 september de tentoonstelling 'Uit de kelders van het Spoor wegmuseum' te zien. De collectie bevat zo'n honderd nooit eer der getoonde treinmodellen en wordt geëxposeerd in de stoffige staat waai n zij uit de NS-kelders werd opgediept. Naast kostba re en zeldzame exemplaren zijn er ook heel gewone treintjes bij, maar allen hebben ze een eieen geschiedenis. Highlight is een pas gerestaureerd model uit het voormalig Nederlands-lndië, een kopie van het Staatsspoorweg-rijtuig ABR 282 met handge knoopte bagagenetten, muskietengaas en toilet met opklapbare bril. In deze periode pendelt drie keer per dag (om 10.46,13.25 en 15.25 uur) een speciale trein tussen Utrecht Centraal en het voormalige Maliebaanstation waarin het museum (tel 030 - 30 62 06) is gevestigd. Gesloten op maandagen. De jas van moeder aarde In de Nederlandse Botanische Tuinen in Amsterdam wordt op 1 juni (Nationale Hortusdag) een tentoonstelling gehouden met het thema 'De las van Moeder Aarde'. Zij heeft het moeilijk na melijk, er vallen gaten in haar groene jas en daarom wordt de aandacht gericht op het verschijnsel biotopen (natuurgebieden waar bepaalde levensvormen elkaar in evenwicht houden, zoals in moeras, duin of woestijn). In zo'n vijftien tuinen in Nederland worden op deze dag plantenmarkten, rondleidingen en spreeku ren van plantendokters gehouden. De meeste tuinen zijn gratis toegankelijk. Aan deze dag nemen ook dierentuinen met een botanische afdeling deel. Inlichtingen: Artis 020 - 523 34 30). Slagerij in Cairo. Met de hygiëne wordt het in Egypte niet zo nauw genomen. Mevrouw Morris had lange tijd uitgekeken naar haar vakantie in Egypte. Alles ging goed tot de zesde dag van haar bootreis over de Nijl. Haar maag raakte van streek bij elke hap die ze wilde nemen. Ze moest de excursies laten schieten, zoals die naar het graf van Toetanchamon. Na terug keer in Engeland verslech terde haar toestand, en mevrouw Morris dacht dat de mysterieuze ziekte ter minaal zou zijn. Maar uit eindelijk ontdekten de art sen dat zich in haar dunne darm een parasiet had ge nesteld met de exotische naam 'giardia lamblia'. Het zou tien weken duren voordat zij genezen was. CEES CORRESPONDENT 'Giardia lamblia' is een van de parasieten die in Egypte's drinkwater rondzwemmen en mevrouw Morris was er het afgelo- mmmm pen jaar niet het enige slachtoffer van. Blijkens een onderzoek van he Britse consumen tenblad 'Holiday Which?' wordl 60 procent van alle Egypte-reizigers ziek. Daarmee is het land van Ramses II veruit de ongezondste vakantie bestemming. Wie zijn maag een prettige va kantie wil geven, kan ook lan den als Turkije, Thailand en Marokko beter mijden. Daar werden respectievelijk 45,36 en 33 procent van de ondervraagde vakantiegangers ziek. Nederlan ders die geen risico willen lo pen, dienen thuis te blijven. bleek. Het aantal gevallen van ziekte was het laagst in Neder land (samen met Ierland en Zweden): 3 procent Ziekte is echter maar één van de vakantiegevaren. De kans dat een toerist in de Vallei der Konin gen of rond de piramides het slachtoffer wordt van crimineel ge weld, is volgens het onderzoek nul procenL Waar het gaat om berovingen, ver krachtingen of molestaties, sco ren Gambia (in West Afrika) en Marokko het hoogst. In deze landen werd een op de elf toe risten op onheuse wijze aange vallen, terwijl ook Italië in de gevarenzone lag (3 percent). Hoewel in Gambia grote aantal len rovers en verkrachters rond waren, is het aantal gewone die ven er het geringst. Het risico Hygiënisch onderzoek van Engels tijdschrift bestolen te worden is in het Westafrikaanse land nul pro cent. Topscorers in de categorie 'diefstal' waren de landen in La- tijns-Amerika (vooral Brazilië en Mexico), waar een op de negen toeristen werd bestolen. Om redenen die niet werden opgehelderd in 'Holiday Which? loopt de reiziger in landen als Malaysia en Turkije meer risico van paarden en trappen te val len of over boomstronken te struikelen dan elders. In Malay sia werd een op de negen toe risten het slachtoffer van een ongeval, variërend van een in- sectenbeet tot de onplezierige kennismaking met de bodem van een iets te ondiep zwem bad. Wie de vakantiegevaren zo klein mogelijk wil houden, is er maar één vakantiebestemming: Zwe den In alle categorieën die door 'Holiday Which? werden on derzocht (ziekte, geweld, dief stal, ongeval), scoorde Zweden het laagst JAARGETUDEN de Dichtende raadspensionaris Jacob Cats neemt op de Markt nog steeds een ereplaats In. •potoudoj uw adverten tie op deze plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie- afdeling. Brouwershaven Aan Jacob Cats is het gegeven dat zijn naam nog steeds op ie ders lippen bestorven lip. En dat zeker bij onze landsbestuur ders. Via een omwegje, dat wel. want niet iedereen zal bij het noemen van het Catshuis direct aan Vader Cats denken, de dichtende raadspensionaris. In de zeventiende eeuw werden zijn moraliserende rijmen zeer ter harte genomen, maar Cats, wiens wieg in het verre Brou wershaven stond, speelde dan ook nadrukkelijk een hoofdrol in de landspolitiek. Want behal ve raadspensionaris van Hol land en West-Friesland, was hij ook nog een poos diplomaat in Engeland, was advocaat en cu rator van de Leidse Universiteit Voor die tijd behaalde Cats een hoge leeftijd, want hij overleed in Den Haag in 1660. 83 jaar na dat hij in Brouwershaven op Schouwen Duiveland het le venslicht zag. Op de hoek van de Kerkstraat staat nog een vriendelijke trapgevel, waarvan de steen vertelt dat dat het ou derhuis van Jacob Cats was. En natuurlijk richtte men in het stadje een standbeeld op voor de beroemde zoon. Dat gebeur de pas in 1829, maar het staat er nog steeds, op de Markt Helaas voor Cats hebben ze hem neer gezet met de rug naar het ha ventje. die de stad tot aan de Markt binnen komt. In dit jaar getijde is het een komen en gaan van plezierjachten. Van bevoorrechte zeilers, dat wel. want de ankerplaatsen in het hart van het stadje zijn beperkt en de meeste botenlui moeten dan ook verderop aan de tros sen, in de marina die net buiten de dorpskom ligt Carillon In top Maar daar staat dan weer te genover dat Cats het wijze ge laat naar de schitterende na tuurstenen gevel richt van het stadhuis, dat is opgetrokken in Vlaamse renaissancestijl, met een carillon in top. Op de gevel staat met gouden letters het bouwjaar (1599) maar de ach terkant van het bouwwerk moet nog veel ouder zijn. De smalle hoge ramen dragen glas in lood en in de gevel, boven de ingang, houdt Vrouwe Justitia het mid den tussen de wapens van Brouwershaven en Zeeland. Die herhalen zich op het bordes nog tweemaal, steeds door leeuwe n ^aastliet stadhuis staat een fraaie klokgevel en schuin er te genover nog een. rond getopt met muurijzers. En weer daar naast heeft de VW zich ook al in een verzorgd pandje genes teld. met de welluidende naam De V ergulde Garnaal. Nu hopen dat dat niets zegt r informatie die er gegeven wordt. De garnaal is terug te vinden in het bovenlicht, ver guld en wel. Aan de andere zijde van de Markt heb je ook nog de rood bakstenen Stadswaag, en het Ja gershuis, met drie gevelstenen, van oen haas op de vlucht, een jachthond en een jager. Die laatste vertoont echter aller minst een fiere jagershouding, zodat het vermoeden is gerecht vaardigd dat hij de haas nim mer te pakken heeft gekregen Veel ouder dan het stadhuis is de hervormde kerk. die werd gebouwd in de 14de een 15de eeuw, terwijl zelfs wordt be weerd dat ac eerst steen al aan het einde van de 13de eeuw werd gelegd Hoe dan ook. het is een trots gebouw, waarvan de midden beuk en zijbeuken even hoog zijn. De positie van Brouwershaven is heel lang zeer prominent ge weest want van de tweede helft van de 15de eeuw tot het eind mm da Itda eeuw gold het als een voorhaven van Rotterdam en sloegen zeeschepen er hun lading over op kleinere boten. Toen de Nieuwe Waterweg de Maasstad in 1872 verder ont sloot was het gedaan met die rol En in de Middeleeuwen kwam hier het Hollandse bier binnen, bestemd voor de Zeeu- Brouwershaven werd later een vissersplaats. De plaatselijke Chinees aan de haven lijkt daar nog steeds van doordrongen, want hij prijst aan zijn gesel nou eens niet nassi en bami aan. maar tong of gebakken mosselen met fntes of rijst... MET DJOSER NAAR EGYPTE A Dj/Q>-ser> 071-12S400 REISBOEKEN Rob van den Dobbel steen Fast food Voor nog geen 13 gulden geeft Allen de Lange sinds enige tijd boekjes uit onder de senenaam Reisinformatie van A tot Z. De opzet is eren simpel als verwanend In alfabetische volgorde wordt informatie gegeven os-er het betreffende land. Gevolg het kan gebeuren dat je na benzine op het hoofdstukje bevolking stuit waarna je pardoes in Boedapest belandt. De boekjes zijn net zo klem als de letter waarin ze zijn gedrukt. Hoewel de titel van de serie volledigheid suggereert, deicl hij de lading geens zins. Fast food. Reisinformatie ren A tot Z. deeltjes Hongarije, Turkije (Fgeïsche kust). Turkije (Oott-AnatoUë), Rhodos, kot. Iblza. Kreta. Malediven. Dominicaanse Republiek. Uitgever Allen de Lange, prijs 12.75. FOTO WILLEM SCHRAMA De Friese gemeente Weststel lingwerf. op de grenzen met Overijssel, Flevoland en Drenthe, beschikt sinds kort over MDfanORMM san onge veer 85 kilometer, compleet met 'klünplakken' en in- en uitstap- punten. De route voert ook door een stukje OoststriHngwerf en bij Kuinre door een gedeelte van Overijssel. Alle voorzienin gen met elkaar, inclusief een karren project in Oldebcrkoop, hebben een kleine 80.000 gul den gekost, waarvan een fiks deel uit rijkssubsidies komt. Hef gaat hier om de Unde-Tjonger route, die door een prachtig na tuurgebied met lage oevers voert. Bij Oldebcrkoop liggen Tjonger en Linde anderhalve kilometer uit elkaar. Wie uit het Tjonger - haventje van Oldebcrkoop naar de Linde wil. moet die afstand te land overbruggen. Om dit te vergemakkelijken zijn er ka nokarretjes beschikbaar, met plaats voor drie aan elke kant. De afstand is niet zo ver dat er een fiets bij nodig Is. Het 'klün- plak Bericeap' is een belangrijk onderdeel van dc route kanoverhuurders zijn er in on der andere Noordwoide en Scherpenzeel en bii de Drie- wegsluis. Er zijn ook kam peer- gelegenheden langs de route, soms betrekkelijk dicht bij ei kaar. maar in het natuurgébied in de Lindcvallci. eigendom van 'It Fiyske Gea', mag geen tentje worden opgezet. Dat zou kun nen betekenen dat delen ren de route te lang zijn. vooral voor de ongeoefende kanovaarder De gemeente Weststellingwerf ziel er geen grote problemen in. de firillc kanovereniging De Stel ingzwervers heeft er zich het hoofd nog niet over kunnen breken omdat ze nog maar net is opgericht, maar zal de zaak nauwlettend in de gaten hou den: „Wij streven naar goede voorzieningen voor de kano sport in ons gebied". Voor nadere Inlichtingen: 05610 13 999,05613 1865 of 05618 1284. AGENDA Den Haag. 1 juni. Airshow VhevenIngrn. Tevens 'Airmarkt' en Static Show 09 CM) 17 00. Boulevard. Info: 070 3 542 402 of op 1 jiini ter plekke Hj Vmpost. Alkmaar. 1 juni. CuriotamarfcL Hekelstraat en Fnidsen. 09 00- 17 00 uur. Hoofddorp. 1 en 2 juni Vlinders In Weat-Nederland. HeemtuftrDe Heimanshof 1 i 00 I7j00 uur Spaarnwoude. i en 2 juni ZomervtSegerfreat. F benementwiterrein Houtrak. 10.00-17.00 uur. Den Helder, uni Nederlands kampioenschap pijproken. Om 13.30 uur gaat de brand erin Restaurant The Goloen Anchor aan dePluto Inf.. til3 700 144 of 076 - 655 700. Haarlem. 2 juni Man der Muzikanten, drum- en showbands. Grote Markt Vanaf 13 00 uur Info: 023 171 213 Alkmaar. 2 Juni Krachtaporl-evenemeoL Waagpèein. Vanaf 14 00 Den Haag. 5 juni. Eerste concert in de traditionele serie Haagschr Hosdagen door de Koninklijke Militaire Kapel Haagschr Bos 19.30 uur. Info: 070 - 3 856 061 "n Actieve vakantie? Of juist lekker rustig? Laat ons dat 'ns piekfijn regelen! O Barbie in Walibi In het Belgische pretpark Wali bi werd onlangs een Barbie- huis geopend. Sinds de ge boorte van dit langbenige mo depopje, in 1959, gingen er 550 miljoen replica's over de toon bank. Met haar garderobe, at tributen, familie en vrienden nestelde Barbie Benneton zich gedurende 32 jaar in talloze meisjesdromen. Aan die on- miskenbare succesformule heeft haar schepper, de speel goedgigant Mattel, onlangs Christie Benneton (een Barbie met een donkere huid) toege voegd. Uiteraard vergezeld van nieuwe peperdure kledings- etjes. In Walibi wordt perma nent een groot deel van de Barbie-collectie getoond. Het pret park hoopt op bezoek van de"voltallige Benelux Barbie Club die zich, sinds haar oprichting in 1986, in een ledental van 60.000 meisjes van 4 tot 12 jaar mag verheugen. Het pretpark Walibi ligt in Wavre, nabij Namen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19