Binnenland Mondriaan schildert écht in nieuw Madame Tussaud Bosio-affaire is web vol ministeriële leugens vvv-f ,v.v.v v.v.v. v.v/v.v.v. De vreemde paradox van de bodemsanering Vrijdag 31 mei 1991 Redactie; 023-150225 JANINE B ALT AN ERDOGAN T (chef) PATRICK VAN OEN HURK SJAAK T KLOMPMAKER Vormgeving I- (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Het 'Madame Tussaud Scenerama' opent volgende maand de deuren. De expositie in het hartje van Amster dam is ruim twee keer zo groot als het vroegere wassen beeldenmuseum in de Kalverstraat. De statische wassen beelden zijn voor een groot deel vervangen door electro- nische poppen en andere technische snufjes. Het moet een van de grootste toeristische trekpleisters in de hoofd stad worden. zullen op de Dam terugkeren. AMSTERDAM THEA VAN BEEK Museum is in ieder geval niet het goede woord. „In een muse um is het publiek bijna altijd slechts toeschouwer. Hier kun je echt aan het tentoongestelde deelnemen, ie sjaat midden in een schilderij. Daarom noemen we het liever een expositie", al dus Andrew Tansley, project controller en eindverantwoor delijke voor het Madame Tus saud Scenerama. Deze week trokken de mede werkers van het wassenbeel denmuseum de deuren in de Kalverstraat voorgoed achter zich dicht. Na 21 jaar was dat even slikken. Tansley: „Het was triest om alles zo achter te laten. Slechts enkele van die beelden Het meeste materiaal laten omsmelten voor nieuwe objec ten." Het oude Madame Tussaud stond met 460.000 bezoekers per jaar op de negende plaats van toeristische attracties in Amsterdam. De nieuwe exposi tie heeft een capaciteit van 750.000 bezoekers. Andrew Tansley hoopt dit aantal binnen twee iaar te Dereiken. Ook elke andere vergelijking met het oude museum gaat mank. De twee verdiepingen, met schitterend uitzicht over de Dam, zijn elk gewijd aan één eeuw Nederlandse en vooral Amsterdamse historie. Dat begint met de ontvangst door de 'Amsterdam Man', een VmVIv. w. v.v.v/.v.'.v. vijf meter hoge, bewegende Claas Janszoon. Terwijl deze verhaalt over het Holland van de Gouden Eeuw, met Amster dam als rijkste stad ter wereld, ontrollen zich de verschillende taferelen in een steeds wisse lend jaargetijde. Straatscènes. Een complete Amsterdame gracht. Amster damse stratemakers legden er duizend originele klinkers voor. Een schilderende Rembrandt en collega Vermeer. Maar ook scè nes van de Tachtigjarige Oorlog en de vader des vadersland, Willem van Oranje. De mooie plaatjes van de rijke Gouden Eeuw worden afgewisseld met minder frisse taferelen. Zo is er een heuse martelkamer, waarin de gebroeders De Witt zijn op gehangen. „Het is eigenlijk de geschie denis van de Staat der Neder landen in een notedop", vertelt ontwerper van de Scenerama, Martyn Bainbridge. „Veel be kende schilderijen hebben ge diend als inspiratiebron voor de verschillende taferelen. Werk van Johannes Vermeer, Paulus Adviesraad laakt 'heksenjacht' op snelheidsduivels DEN HAAG ANP De Raad voor de Verkeersveilig heid vindt dat er langzamer hand sprake is van een heksen jacht op hoogwaardigheidsbe kleders die te snel rijden. Gisteren maakte De Telegraaf bekend dat mr. Pieter van Vol lenhoven 160 km per uur had gereden. Hetzelfde gebeurde eerder met onder meer premier Lubbers. Van Vollenhoven pleitte on langs als voorzitter van de Raad de Verkeersveiligheid nog het invoeren van een snel heidsbegrenzer voor personen wagens. Een woordvoerder van de raad vindt niet dat de geloof waardigheid van dit pleidooi een deuk heeft opgelopen. „Er is niets in het geniep gebeurd. Normaal houdt de heer Van Vollenhoven zich aan de li miet." Potter, Frans Hals, Albert Cuyp, Jacobus Ruysdael en uiteraard Rembrandt." Als de eerste rondgang ten einde is, bevindt de bezoeker zich in een letterlijk ijskoud winterlandschap. Lichteffecten begeleiden het publiek vervol gens naar een hogere verdie ping, in tijd drie eeuwen later. Een maanlandschap, waar Neil Armstrong en Buzz Aldrin hun overbekende stappen 'voor de mensheid' zetten. Terug op aarde de 'Dutch Room', met daarin beelden van koningin Beatrix, haar zoon Willem- Alexander in uniform en haar grootmoeder Wilhelmina, geze ten achter een originele mircro- foon van Radio Oranje. Anne Frank schrijft en Mondriaan schildert. Tussen de 105 tentoongestel de beelden bij Madame Tus saud zitten zes zogeheten au- dio-animatronics. Deze compu tergestuurde beelden kunnen bewegen en spreken. Naast ver schillende 'bekende' Nederlan ders, stond overigens ook een deel van het personeel van Ma dame Tussaud model voor de figurantenrollen. Architect van de Scenerama, Gerard de Klerk, poseerde bijvoorbeeld voor Sint Nicolaas. Voor één van de ge broeders De Witt werd een cir cusartiest als model gekozen. Die moest opgehangen aan z'n voeten poseren. De Dome sublimeert de 'eeuw van de techniek' tenslotte. Voor de bouw van deze grote koepel moest het dak van het Peek en Cloppenburg-gebouw compleet worden verhoogd. Op verschil lende niveaus verschijnen inter nationaal bekende grootheden, terwijl in het midden van de ruimte een rode tulp openklapt. Daaruit komt een aardbol te voorschijn. Ook die klapt weer open om de vrede gestalte te geven. De schutspatroon van Amsterdam, Sint Nicolaas, maakt het spektakel compleet. Madame Tussaud Scenera ma. P&C-gebouw, Dam 20 in Amsterdam. Telefoon: 020- 6229239. Vanaf 11 juni dage lijks geopend van 10.00 uur tot 17.30 uur. DEN HAAG «PETER DE VRIES Het is een verhaal vol Misdaad en Politiek. Een duister web van Leugens en Intriges. Waarom moest het bedrijf van de heer M.B. uit A. worden geliqui deerd? Welke ministers logen de Tweede Kamer voor over de handel in drugs? Waarom deed niemand wat met aangiften van diverse strafbare feiten? Een wakkere volksvertegenwoordi ger rakelde deze vragen gisteren weer op. De Bosio-affaire is te rug. Er zijn, zelfs in de huidige Ne derlandse politiek, spannendere kamerdebatten denkbaar dan dat over het Verslag van de Vas te commissie voor de Verzoek schriften. Jaarlijks rapporteert deze commissie over de afhan deling van diverse protesten die burgers en bedrijven bij haar hebben ingediend. Er gebeurt weinig met die protesten. Tot gisterochtend Peter Lank- horst van zich liet horen. De routinier van Groen Links had, bijna tegen de regels in, écht al le stukken gelezen. Aan de orde was de 'Bosio-affaire'. De heer M.B. uit Arnhem vroeg op 17 maart 1982 een 'overbruggingskrediet' en een 'vermogensversterkingskrediet' aan voor zijn bedrijf, dat zich toelegde op airconditioning systemen in automobielen. Het krediet werd geweigerd, mede omdat het bedrijf op 23 decem ber van het voorafgaande jaar failliet was verklaard. Handelaar B. protesteerde. Zijn beroep werd verworpen 'wegens onvol doende vertrouwen in de on dernemerscapaciteiten'. Tot zover een doorsnee Hol lands Handelsdrama. Dat is echter nooit compleet zonder een adviesbureau. De firma Be renschot bijvoorbeeld, die voor stelde een regeringswaarnemer bij het bedrijf aan te stellen en toch geld te geven. Er volgden toezeggingen van Economische Zaken, die de subsidie vervolgens weer wei gerde. B. razend. Nieuw protest: weer dood spoot. Dan de Drugs. De handelaar in airconditioning voor auto's raakte in 1985 in een vreemd parket verzeild. In Antwerpen, onderzocht de politie een partij kokosnoten, die op zijn naam staat. Er bleek soft-drugs in te zitten. De eerzame handelaar B. deed aangifte van valsheid in geschrifte en handel in verdo vende middelen. „Die zijn ter kennis gebracht van de Centrale Recherche Informatiedienst CRI", schreef de kamercommis sie. En: „De aan de CRI ver strekte inlichtingen hebben ge leid tot in beslagneming van een partij verdovende middelen door Belgische politie-ambte- Lankhorst: „Ten eerste ont kent de CRI dat de zaak ooit bij hen is aangemeld. Hetgeen ove rigens weer werd tegengespro ken door de Belgische autoritei ten. De Belgen vonden de drugs, en belden Nederland. Van het omgekeerde, het inlich ten van de Belgen door de CRI, was in ieder geval nooit spra ke." Tenslotte de Leugens. In 1989 schreef minister De Korte van economische zaken nog dat nergens uit was gebleken dat B. ooit aangifte heeft gedaan van handel in drugs of wapens. Lankhorst: Waarom schreef de commissie dan dat B. dat wel deed? „Een liegende bewinds man. Dat is toch niet niks". Er zijn ook verklaringen dat Justitie de aangifte van B. ge woon heeft genegeerd. Minister Andriessen van economische zaken in 1990: „...door B. is vol strekt onvoldoende bewijs gevoerd om het bestaan van een drugsaffaire aannemelijk maken". Waarom schrijft d commissie dan dat de infc tie van B. er toe geleid heeft dal er een partij drugs in beslag L genomen? Lankhorst: „De mi nister van Justitie Korthals Altes heeft bovendien gemeld dat B. in 1985 wel degeüjk aan de bel heeft getrokken, ma< aangifte wilde doen." Een warrig verhaal. Er resteert minstens één klemmende vraag. Welke Minister Loog? Daarover mag de kamercom missie opnieuw een weekje na denken. Uitspraak volgende week donderdag. Bedrijfsleven moet ondanks gijbelten vervuilde grond importeren KOKANJE 'De paradox van de bodemsa nering' heet het in vakkringen: Nederlandse bedrijven hebben kostbare apparatuur aange schaft om gifgrond te reinigen. Tegelijkertijd hebben ze de grootste moeite om aan Neder- wndfc vervuilde grond men. Al jaren importeren ze gif grond uit Duitsland, terwijl er in Nederland zelf inmiddels een berg vervuilde grond ligt die de bedrijven nooit zouden kunnen behappen. Een onhoudbare situatie, vin den de grondreinlgingsbedrij- ven. Bestuursvoorzitter Van Dis van de Heidemij sprak onlangs wanrschuwende woorden. De bódenisaneerders beginnen zich langzaam terug te trekken uit markt wegens het structure le gebrek aan klandizie, zei hij. Het gevolg is dat veel kennis en geld verloren gaan. Van Dis wees naar de over heid als oorzaak van alle ellen de. Die zou veel te weinig geld beschikbaar stellen voor het sa neren van vervuilde terreinen. Het rijk besteedt al een paar jaar niet meer dan 200 miljoen gulden per jaar aan gifgrondrei niging. Meer geld is noodzake lijk, goed voor het milieu en dus voor ons allemaal, betoogde Van Dis. En goed voor de bo- demsanerihgsbedrijven, uiter aard. De omvang van de bodem vervuiling in Nederland is gi gantisch. Volgens het Nationaal Milieu Beleidsplan gaat het om honderdduizend bedrijfsterrei nen en honderden woonwijken. In de loop van deze eeuw zijn grote hoeveelheden oliën, zware metalen en andere vervuilende -V O' „V w" - v - -T J- - -•% Vervuilde grond genoeg in Nederland. Hier een vuilnisbelt aan de Diemerzeedijk in Amsterdam foto stoffen weggesijpeld of ge dumpt. In de jaren tachtig werd een begin gemaakt met het schoonmaken door het in kaart brengen van plekken waar de grond vervuild Is. Hier en daar ging een onleef bare woonwijk tegen de vlakte. Het bedrijfsleven zag een nieu we markt: gifgrond. Inmiddels dn et een stuk of den dime's die twaalf of dertien reinigings installaties hebben staan. Het gaat daarbij onder meer om grote aannemers als Volker Ste- vin, HBG. Ballast Nedam en de NBM. Die installaties hebben een to'tale verwerkingscapaciteit van ongeveer 600.000 ton grond per jaar. Dat lijkt veel. maar ge zien de hoeveelheid gifgrond in Nederland is het een schijntje. Zo ligt er alleen al in het Grift- park in Utrecht 750.000 ton te wachten op verwerking. Steeds meer bedrijven zijn op de grondreiniginsmarkt gestapt in de hoop een stukje van de koek te krijgen. Daardoor is een grote overcapaciteit ontstaan. De financiële middelen van het Rijk om grond te reinigen ziiun nu eenmaal beperkt. Om de be drijven tegemoet te komen en stilstand van de machines te voorkomen, geeft het ministerie van vrom al enkele jaren toe stemming om vervuilde grond te importeren. In 1990 was dat zeker 100.000 ton. Maar directeur Brunekreef van het Servicecentrum Grondreiniging in Utrecht blijft optimistisch. Op langere ter mijn is er zeker perspectief voor de gifgrondverwerking, vindt hij. Het Servicecentrum werd in 1989 opgericht door het Rijk, de provincies en de gemeenten en coördineert voor deze overhe den het reinigen van gifgrond. Het Servicecentrum wordt wel getypeerd als een makelaar in vervuilde grond, maar dan wel een makelaar die geen winst hoeft te maken. Brunekreef verwacht dat de komende jaren meer geld be schikbaar zal komen voor het reinigen van vervuilde grond. „Het kabinet heeft bij het aan treden besloten het budget voor bodemsanering in vier jaar te verhogen naar 350 miljoen gul den. Bovendien wordt door be drijven zelf ook steeds meer be steed aan het schoonmaken van gifgrond. Ik schat dat de ko mende jaren alles bij elkaar 750 miljoen beschikbaar zal zijn. Het importeren van vervuilde grond zal daardoor steeds min der nodig zijn". Ook het ministerie van VROM is niet onder de indruk van de kritiek van de grondreinigings- bedrijven. „De begroting van vrom voor bodemsanering gaat elk jaar omhoog. De komende tien jaar worden zestig ernstig vervuilde lokaties aangepakt. Bovendien gaat het bedrijfsle ven ook steeds meer geld beste den aan het reinigen van gif grond", aldus een woordvoer der. Niemand reist tegen woordig als een on beschreven blad door Amerika. Dank zij boeken, films en televisie heeft iedere bezoeker zich al een beeld van dit gastland gevormd. Voor de een is Amerika het continent waar men waardering heeft voor mensen die bereid zijn de armen uit de mouwen te ste ken. Voor de ander is de Verenigde Staten het land van moderne cultuurbarbaren, plat, opper vlakkig en materialistisch, dat bevolkt wordt door luidruchtige dwazen met dikke billen in ruit jesbroeken en fototoestellen voor hun buik. Wie een positieve houding te genover de Nieuwe Wereld heeft, probeert zich vaak zo Amerikaans mogelijk te gedra gen: je loopt dan gehaast door de stad, zwaait bevelend naar een taxi en je laat je door nie mand intimideren. Kijk je daar entegen met een zekere reserve naar de Amerikaanse levenswe reld, dan blijf je toeschouweren speel je de rol van de antropo loog die de zeden en gebruiken om zich heen met koele blik re gistreert. Amerika is geen land waar een reiziger gemakkelijk greep op krijgt. De highways met hun re clameborden, de fast-food-ee t- huizen, de eindeloze voorste den ze vormen het steeds te rugkerende decor en vertrou wen de reiziger geen geheimen toe. Voordat mijn reisgezel ne gen jaar geleden de oversteek naar New York maakte, werd zijn beeld van Amerika bepaald door filmfragmenten uit wes terns en wat losse regels uit de wereld van country western en rock 'n roll. Nu kan hij zich nauwelijks meer voorstellen dat hij ooit enige be- Impressies langstelling voor cowboys, Billy the Kid. schietgrage Okies uit Oklahoma en de tekst van „He artbreak Hotel" van Elvis Pre sley heeft gekoesterd. Amerika is voor hem geen half-mythisch continent meer, maar een deel van zijn leefomgeving. Aangezien ik niet zo'n langduri ge ervaring met de Amerikanen neb, moet ik het veel meer met de oppervlakte doen en ga ik meer af op eerste indrukken. Bij plaatsen als Clarksville, Nashvil le, Memphis en Jackson schie ten mij onmiddellijk allerlei re gels te binnen uit populaire liedjes. Maar van Dick hoorde ik dat de naam Tennessee tegen woordig niet alleen meer auto matisch met country-muziek in verband wordt gebracht, maar ook met Zuidamerikaanse drugsbendes, die in het oostelij ke bergland geheime vliegveld jes hebben aangelegd. Max Dendermonde, die in 1959 voor het eerst voet op Ameri kaanse bodem zette en nu al weer ruim tien jaar in Florida woont, vertelde mij een aardige inside-anekdote. Vrienden van zijn zoons spraken er tegenover hem vaak hun verbazing over uit dat hij zo'n kleine auto voor de deur had staan. Waarom zet te iemand met zo'n mooi groot huis nu zo'n klein wagentje voor de deur? De portee van Dendermonde's antwoord: „Juist omdat ik een kleine auto heb, kan ik in een groot huis wonen", ging steevast aan hen voorbij. Wie zijn omgeving kon laten zien dat het hem goed ging, moest, in hun visie, niet opeens een kapotte broek in de etalage hangen. Wat mij als groentje weer zo op viel, waren de openheid en di rectheid van de Amerikanen. Je bent zo met iedereen in gesprek en binnen de kortste keren wordt het familie-album door gebladerd en legt je gespreks partner zijn ziel bloot. En wat mij meteen weer geweldig te genstond, dat was de televisie. Het medium lijkt slechts te be staan voor het eindeloos herha len van reclameboodschappen. In de pauzes is er even tijd vooi een enkel nieuwsbericht of een kort fragment uit een film of praatprogramma. Zelfs belang rijk wereldnieuws wordt om de haverklap onderbroken voor commercials. Verder is de in houdelijke kant van menige praatrubriek vaak allerbe roerdst: in achtergrondpro gramma's wordt vooral hevig geschreeuwd, en in sommige talkshows bereikt de meligheid het niveau van een schoolcaba- ret. Voor de moderne reiziger valt het vaak niet mee om de toeris tische valkuilen te ontlopen. Een onzichtbare hand leidt je als vanzelfsprekend langs de at tracties. Nu vond ik het nele maal niet erg om Graceland Disney World binnengeduwd te worden, maar Dick begon op een gegeven moment toch on rustig te worden. Waarom de den we niet als de schrijver vai 'Blue Highways', die via allerlei binnenpaadjes en rare dorpjes door Amerika was gereisd? Hij bezocht bijvoorbeeld Scratch Ankle in Alabama, Gnawbone ta Indiana, Why in Arizona en Whynot in Mississippi. Daar voelde ik niets voor. Wat viel er te zien in een vlek van twee hui zen met een benzinepomp, al had die dan een fraaie naam? Zo'n reis kon je beter op de kaart dan in werkelijkheid ma ken. We reden dus door naar Disneyland, waar Dick humeu rig om zich heen keek. dromend van Why en Whynot. MEDEWERKER '.VmV'JL; Een medewerkster van Madame Tussaud brengt make-up aan op één van de poppenhoofden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4