Binnenland Groen Links breekt met verleden Messcherp geprijsd CDA'er Aarts pleit voor I associatie met Suriname Hirsch Ballin weigert Curacao status aparte Wallage wijkt niet bij basisvorming Kleine basisschool even goed als grote Wallage wil nieuwbouw basisscholen stopzetten Vrijdag 31 mei 1991 Redact* 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN RONALD FRI&ART cfief) PATRICK VAN D€N HURK MAAGOT KLOMPMAK» SI AAK SMAKMAN FRANS VTSSfR VoMARlANNf VERSCHUREN Hgtmen Nederlands Pmbuwu (ANP). CemeenKhappdijke Persdienst (CPO). Intee Press Service (IPS). DRIE DODEN gisteravond in Stap horst, toen een automobilist uit die plaats botste op een tegenligger Hijzelf, zijn passagier en de andere bestuurder kwamen om het leven Allen waren 19 jaar oud DE PEELBRAND is bijna geblust Dankzij een kilometers lang slangen systeem en een pomp met een capa citeit van 2 500 liter water per minuut zijn vrijwel alle ondergrondse brand jes gedoofd 18 KILO COCAINE heeft de Rotter damse politie deze week aan boord van een Chileens zeeschip m beslag genomen Negen opvarenden wer den aangehouden De parti| heeft een handelswaarde van minstens een mdjopn gulden NIEUWSLIJN Lars luiert in het zonnetje HILVERSUM ANP Nederland en Suriname moeten in de toekomst zeer nauwe rela ties gaan onderhouden, die veel verder gaan dan het gemene best-model dat premier Lub bers enige maanden geleden voorstelde. Aldus CDA-kamerlid en voorzitter van de kamercom missie van buitenlandse zaken Aarts gisteren in antwoord op het aanbod van voormalig se cretaris-generaal van het Britse Gemenebest Ramphall gisteren om te helpen bij het opzetten van een gemenebestrelatie tus sen Nederland en Suriname. „De verhouding tussen bij- Manifest omhelst markteconomie en 'libertaire staat' I Ijsbeer Lars, de grote publiekstrekker van diergaarde Blijdorp, J nam het er even van. Lekker lui knapte hij een uiltje op de rug 1 van moeder Mien. Door de geboorte van het ijsbeertje zijn dit I jaar al 100.000 mensen extra naar het Rotterdamse dierenpark I gekomen. foto anp paul stolk Politie pakt Drentse pyromaan De politie van Diever heeft gisteren een 61 -jarige man uit Wol- vega aangehouden, die zeker vijftien natuurbranden in de zuid westhoek van Drenthe op zijn geweten heeft. Gisteren stak hij twee branden aan, die snel konden worden geblust. Bij de twee de brand, bij Geeuwenbrug, werd een per fiets vluchtende man J gesignaleerd. Na een jacht met politieauto's en het vliegtuig van 1 Staatsbosbeheer werd de man aangehouden in de bossen van Appelscha. Hij bekende een groot aantal bosbranden te hebben gesticht, maar kon niet aangeven waarom hij dat heeft gedaan. Hij is na verhoor naar huis gestuurd. Brandweer Eijsden neemt boos ontslag Uit onvrede over de 'discriminerende behandeling' door het ge meentebestuur zijn alle 24 leden van de vrijwillige brandweer van het Limburgse Eijsden gisteren opgestapt. Volgens hun commandant vond de gemeenteraad van Eijsden een goed I geoutilleerde spuitwagen van 350.000 gulden een te grote luxe I voor een vrijwillige brandweer. De raad achtte een wagen van een kwart miljoen genog. De drOppel die de emmer deed overlo pen was de verdediging van het besluit door burgemeester Cor- tenraad met de opmerking dat bij een grote brand Eijsden toch de hulp van de regionale beroepsbrandweer moet worden inge- I roepen. 1 Eis acht jaar voor incest 1 Wegens incest met zeer jonge kinderen heeft gisteren de Breda- se officier van justitie legen een 53-jarige Tilburger acht jaar cel I geëist. De man zou in '89 en '90 zijn vierjarig dochtertje en twee zoontjes van vijf en negen jaar hebben verkracht. Volgens de verdachte zijn de kinderen opgestookt door zijn ex-echtgenote. Maar rapporten van deskundigen tonen volgens de officier aan dat daarvan geen sprake is. Om de verklaring van de kinderen I op waarheid te toetsen schakelde de officier het Ambulante Bu reau Jeugdwelzijnszorg (ABJ) uit Leiden in. Daar zijn de verkla ringen van de kinderen als juist aangemerkt. Zeeland zet zomerbus in tegen auto Zeeland hoopt de autodrukte langs de kust tijdens de zomer maanden terug te kunnen dringen met een nieuw zomerbus- project. Vart 29 juni tot en met 1 september rijden speciale bus sen zeven dagen per week langs de Zeeuwse kust, van Knokke in België tot de Brouwersdam in Noord-Zeeland. Ook komen er aparte sneldiensten voor de altijd drukbezochte marktdagen in Middelburg en de markt- en toeristendagen in Zierikzee. De bussen hebben extra bagageruimte en zijn duidelijk herkenbaar aan de speciale logo's die terugkomen op dienstregelingen, hal teborden en folders. Er is een apart kaartsysteem met éénper soons- en gezinskaarten. Harde kern in bijstand kwart miljoen Eind 1989 kregen 250.000 mensen al langer dan drie jaar een bij standsuitkering. Dat is 45 procent van alle bijstandsgerechtig den, aldus eer\ literatuuronderzoek van Research voor Beleid in Leiden. Ongeveer de helft van de langdurig bijstandsgerechtig den bestaat uit mensen met een relatief lage opleiding maar rui me werkervaring. Een kwart bestaat uit jonge, laag opgeleide mensen met weinig of geen werkervaring. Circa 15 procent van de harde kem bestaat uit hoog opgeleiden, onder wie schoolver laters en 10 procent bestaat uit onder andere oudere mannen met een lage opleiding en gezondheidsproblemen. Extra conducteurs in Rotterdam De eerste extra conducteurs die het agressie-overleg tussen NS en de vakbonden heeft opgeleverd, zijn verdeeld. Het rayon Rot terdam krijgt er veertig voor het eind van dit jaar, zo zijn het rayonmanagement van de havenstad en het personeel in een speciaal overleg gisteren overeengekomen. Anders dan de hoofddirectie van NS is het rayonmanagement in Rotterdam daarmee wel in staat gebleken een datum af te spreken waarop de extra conducteurs in dienst moeten zijn. Volgens een woord voerder van NS staat het de rayonleiding vrij afspraken te maken met het personeel. „De rayons hebben alle ruimte om met per soneel aan de slag te gaan". voorbeeld Australië, India en Groot-Brittannië is een gans an dere dan wat wij op het oog hebben met een eventuele toe komstige verhouding met Suri name. Dat - wat ik wil noemen een associatie van beide landen - zal veel intensiever zijn", aldus Aarts. Hij verwacht dat het Neder landse kabinet nu heel snel de 'contouren' zal schetsen voor een dergelijke associatie. Hij zegt verder dat de Nederlandse regering bereid is al tijdens de kabinetsformatie in Suriname inzicht te verschaffen over de nauwe samenwerking die wordt beoogd. Groen Links moet bereid zijn in de toekomst mee te re geren. Een coalitie met PvdA en D66 ligt voor de hand. maar ook met andere partijen is samenwerking mogelijk, zelfs met het CDA Aldus het partijbestuur in een gisteren gepubliceerd manifest over de politieke plaats van Groen Links. verantwoordelijkheid Het ma nifest is ovengens nadrukkelijk in algemene bewoordingen ge steld: het is niet bedoeld als ver kiezingsprogramma of concreet strategie-document. Tussen de regels door wordt kritiek geuit op net vorig verkie zingsprogramma van de partij, dat teveel een samenraapsel DEN HAAG PETER DE VRIES Onder leiding van partijvoorzit- ster Marijke Vos doorbreekt Groen Links daarmee de oude afloea VDD regeringsverant woordelijkheid. Vooral de PSP, één van de samenstellende de len van Groen Links, heeft altijd gehad tegen bestuurs- was van afzonderlijke wensen van de samenstellende delen PPR. PSP. I F' en P\ Hi| de ruling ND algemene politie ke doelstellingen naar een poli tiek program duiken ernstige dilemma s op. Worden die w eg gepoetst, dan wreekt zich dat uiteindelijk in een program dat geen werkelijk houvast biedt voor de politieke praktijk Vos reageerde gisteren voor zichtig op recente uitlatingen van PvdA-minister Pronk om (iroen Links samen met D66 en de sociaal-democraten te laten mee. al denk ik dat we er de eer ste jaren niet aan moeten be ginnen. Laten we eerst samen werken op concrete punten. Groen Links heeft ook meer tijd nodig om te groeien". Vos omschreef het manifest als een „boodschappenmandje vol" met onder meer ideeën uit andere politieke stromingen. Het 'eigene' van Groen Links wordt gevormd door de radicale keuze voor het milieu en de hang naar maatschappelijke de mocratisering. Op andere punten, erkent het manifest, kan het een en ander worden overgenomen van an- Oplossing voor toekomst van Antillen blijft ver weg DEN HAAG GPD Nederland en de Nederlandse Antillen zijn het nog lang niet eens over de toekomstige staatkundige structuur van beide landen en Aruba binnen het koninkrijk. Minister Hirsch Ballin. de Antilliaanse premier Libe ria-Peters en haar Arubaanse collega Odu- ber zijn gisteren tijdens besprekingen welis waar iets dichter bij elkaar gekomen, maar overeenstemming is er nog lang i M Het verschil draait rat;ao binnen het Hirsch Ballin heeft kort positie van Cu- staatsverband. zijn aantreden een plan op tafel gelegd voor een zogeheten gemenebest-constitutie. Het Koninkrijk zou in dat plan uit vier onderdelen moeten be- su.in Nedwknd. \nitu. inpn toto Bo tuin- en Sint M.tarten met BÉD en Sint-Eu- statius. Curasao voelt er echter weinig voor de verantwoordelijk voor Bonaire te blijven dragen. Het zou het liefst dezelfde zelfstan dige positie willen hehben bmnen bet Ko ninkrijk als Aruba, de zogeheten status aparte. Hirsch Ballin voelt daar echter niets voor. Volgens hem zijn eilanden als Bonai re, Saba en Sint-Eustatius niet in staat zelf- Patstelling in Kamer in conflict staatssecretaris en CDA DEN HAAG GPD Staatssecretaris Wallage weigert de hfltal toe te ton de basis vorming uit te smeren over vier jaar. Dat betekent een patstel ling in het conflict tussen de be windsman en de CDA-fractie. Het CDA vindt dat het aan de scholen zelf is om uit te maken wanneer ze hun leerlingen de veertien vakken van de basis vorming voorschotelen. „Basisvorming betekent dat je een fundament legt. Dat moet je eerst doen en pas dan kun je er op bouwen", aldus Wallage gisteren tijdens het marathon - debat over het onderwijs aan 12- tot 15 jarigen HM noemde het CDA-voorstel ook „strijdig met een wezenlijk onderdeel van het wetsvoorstel. Leerlingen zullen gemiddeld drie jaar bezig zijn met het ge meenschappelijke lespakket van 14 vakken, voorspelde Wal lage. Leerlingen die aan die drie jaar niet genoeg hehben. krijgen van de staatssecretaris één jaar uitloop. Maar dat is volgens de be windsman heel wat anders dan de leeiaiof n ow ds hootya ren uit te smeren dat leerlingen er niet anders dan vier jaar over kunnen doen. Het CDA wil die mogelijkheid graag openhou den voor de leerlingen van het huidige lager beroepsonderwijs, zodat de kennis-gerichte vak ken van de basisvorming vanaf het eerste schooljaar gecombi neerd kunnen worden met praktijkgerichte vakken. Wallage wil scholen wel toe staan de eerste twee leerjaren zo in te richten dat kinderen sneller over de basisvorming doen dan drie jaar, namelijk twee iaar. Vooral gymnasia heb ben daar belangstelling voor. Of het wenselijk is de basisvorming in twee jaar af te raffelen, be twijfelt de bewindsman. „De basisvorming is toch geen kan die zo snel mogelijk uitgcschon- oroen?", naar het andere schooltype In het wetsvoorstel van Walla ge staat dat de scholen de eerste twee leerjaren 80 procent van de lestijd moeten spenderen aan de basisvorming. Dat bete kent dat scholen ruim 6 lesuren per week naar eigen inzicht mo gen invullen Wallage laat zijn derc politieke stromingen. Zo wordt er openlijk gekozen voor een geregelde markteconomie, en voor een 'libertaire staat'. „De tiid is njp om de erfenis te scheiden in bruikbare elemen ten en ballast. Tot de ballast be horen de neiging om maat schappelijke problemen te her leiden tot eén Achterliggende Oorzaak". Andere ballast is het overoptimistisch idee' over het tempo van maatschappelijke veranderingen en de overspan nen verwai htmgen van de rol van de staat. Bnnkbare ideeën zijn onder andere het revolu tionair ongeduld', de solidari- teitsgedaehte en het denken over emancipatie klassieke leerstukken als na tionalisatie van bedniven Zijn verdwenen en ingeruild voor de 'gereguleerde markteconomie'. „Een vnie en democratische sa menwerking door producenten veronderstelt een marktecono mie' aldus het manifest De omhelzing van het kapitalisme Is overigens niet kritiekloos machtsconcentratie* van pro ducenten. milieuvervuiling en uitbuiting van arme landen moeten aan banden worden ge- lejjd. Onderzoekers volgen Zeeuwse scholen MIDORBURG ANR Er is geen duidelijk kwaliteits verschil tussen kleine en grote basisscholen. Dat blijkt uit een onderzoek onder 32 kleine en grote basisscholen in Zeeland, dat gisteren in Middelburg is gepresenteerd Het onderzoek volgde op het drie jaar durende Ondersteuningsproject kleine Basisscholen Zeeland. Het Regionaal Pedagogisch Unto /is land W K OO dersieunde en volgde daarbij de veertien kleinste en enige scho len in een dorp op het platte land in Zeeland Daarbij werd extra aandacht besteed aan dc inhoud van het onderwijs, schoolorganisatie, samenwer king van het onderwijsteam. contacten met de ouders cn uit gangspunten van de schoof Het Zeeuwse provinciebe den aan de plannen van de re gering om kleine basisscholen ie sluiten. Daarover werd deze week een akkoord Ivcrrikl tus sen staatssecretaris Wallage en de onderwijsorganisaties Het stak een half miljoen gulden in bet projit i Md Hl 1'/ wilde met het project bewijzen dat kleine scholen niet slechter zijn dan grotere. De kleine scholen scoren bij de beoordeling door onderwijl deskundigen soms aanmerkelijk hoger dan grotere. Ook zijn er volgens dc onderzoekers aan wijzingen dat systematische be geleiding en advisering de kwa liteit verbetert Bijna alle veer tien kleine scholen spelen na het project bovendien irn veel actievere rol in het dorpsleven. Het project wordt gevolgd door regeringen en universtUi ten uil Groot-Brittannië. Zwit seriand. I Island. Cyprus en Zwe den. De Antilliaanse premier Liberia-Peters, minister Hirsch Ballin en de Arubaanse premier Oduber staan de pers te woord. Ze kwamen er opnieuw niet uit hoe het Koninkrijk der Nederlanden er in de toekomst uit moet zien. •foto anp» idoumuaakxs standig binnen het Koninkrijk te functione ren. Aruba, Curasao en Nederland hebben gisteren wel overeenstemming bereikt over een solidariteitsfonds, waaruit de kleine ei landen financieel ondersteund zullen wor den. De regeringen van Nederland, de Neder landse Antillen en Aruba zullen in het na jaar. tijdens een conferentie op Bonaire, verder overleggen De gemenebest consti tutie van Hirsch Ballin lijkt daarbij echter al definitief van de baan. In de slotverklaring van de besprekingen van gisteren, wordt daarover met geen woord meer gerept. eis vallen dat deze 'vrije ruimte' voor de helft moei worden ge vuld met lessen waarin leerlin gen leren leren Wallage voelt er niks voor om het vak verzorging als vijftiende vak in te voeren Zijn eigen fractie is daar juist een voorstander van. Nieuwe tegenvaller uit tijdperk-Deelman te voorkomen, worden de regels voor vergoedingen „vereenvou digd". Daarnaast acht Wallage een dramatische beperking van bouw en ingnjprmie verbouw van scholen nodig Op de konr termijn worden de voorwaar den verscherpt waaronder een school voor nieuwbouw in aan merking komt. Daarnaast is een wet in de maak om de nieuw bouw van scholen voor een na der te bepalen periode vrijwel compleet stil te leggen Ovrt de oorzaak van de trior ten bij de post huisvesting laat Wallagr weinig onduidelijkheid bestaan Hij stelt dat er ..op bel departement onvoldoende is bijgehouden voor welk totaal bedrag huicvrstingsbeschikkin gen zijn afgegeven Ook zijn in dc onderwijsbegroting™ van 1987 en 1990 aanzienlijke be zuinigingrn op de bouwkosten aangekondigd maar er werd niets gedaan om die binnen te halen I laarmer legt Wallage de schuld bij de vungr minister van onderwijs en huk Slaatssecrelans Wallage van on derwijs wil dc bouw en verbouw van basisscholen drastisch be perken. Aanleiding is een nieu we tegenvaller op de onderwijs begroting. Ex is de afgrlopen zes jaar voor 500 miljoen meer ge bouwd en verspijkerd aan ba sisscholen dan was geraamd „Een uitzonderlijk ernstig feit", aldus Wallagr gisteren in een brief aan dc Kamer. Tot welke tekorten die meer uitgave leidt, is nog niet precies bekend. Maar het gaat naar schatting om tenminste 60 mil joen aan rente en aflossing per jaar Dat lijkt niet zoveel, schrijft de bewindsman. ..maar het gaat hier om verplichtingen voor veertig jaar". Ook dc kosten voor matcnële voorzieningen i schriftje*, potlo den en dergelijk) zijn steevast te laag ingeschat Hij heeft het daardoor ontstane gat van 270 miljoen mei kunst vliegwerk gedicht Maar als de hrwinds- man die vergoedingen laat zoals ze zi|n. komt hij vanaf 1992 Hk jaar 100 miljoen tekort. Om dat ken moet aldus Wal- De bewindsman deed een dnngend beroep op de Kamer „alle mitsen en maren te over stijgen. Hein de scholen de kloof met de samenleving te dichten". De basisvorming mag van schoolsoort tot schoolsoort een andere invulling krijgen, beloofde Wallage gisteren. Maar de verschillen mogen niet te groot worden, want dat be moeilijkt een tussentijdse over stap van tu t ene m liooltype PROVENCE METROPOLE CÉLINE WINDSOR BON

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3