Feiten mmmm 'F. W. De Klerk is niet te vertrouwen' In Franse slaapsteden is knokken enige vermaak N SM \K SMAKMAN Vertaling: LUUTJE NIEMANTSVERDRJET „DE KLERK moet je niet vertrouwen. De illusie dat hij van een andere, hoge re orde is dan zijn voor gangers, is bij mij volledig verdwenen." EN MENINGEN „MANDELA is ermetin geslaagd om het beeld van het ANC 'ongeschon den' te houden. Toch blijft hij symbool van een heid en hoop voor de meeste Zuidafrikanen." „EEN KLEIN GROEPJE jongeren daagt de politie uit. Als het tot een botsing komt, mengen anderen zich er in. Het vernielen van winkels en auto's is voor sommigen gewoon een spel. Vroeger speelden ze met een bal, nu met de politie Anti-apartheidsactivist Boesak doorbreekt stilzwijgen AJan Boesak heeft een veelbewogen jaar achter de rug. Een buitenechtelijke affaire, een echtscheiding, een naar hij hoopt tijdelijk afscheid van de preekstoel en een hu welijk met de nicht van een oud-minister van de regeren de Nationale Partij deden zoveel stof opwaaien dat hij gedwongen uit het zicht verdween. Nu werkt de anti- apartheidsactivist en ex-voorzitter van de Wereldbond van hervormde en gereformeerde kerken aan zijn ren tree. Het toneel daarvoor is voorlopig de westelijke Kaap provincie, waar hij de zieltogende ledenwerfcampagne van het ANC nieuw leven in moet blazen. der meer over president F. W. De Klerk en ANC-leider Nelson Mandela. Hij heeft, zo zegt hij, zijn me ning over president F. W. de Klerk als een integer en eerlijk mens moeten herzien. De ge beurtenissen van de afgelopen maanden hebben hem daartoe gedwongen. „F. W. de Klerk is niet te vertrouwen. Het eerste signaal was zijn optreden naar aanleiding van de doodseska- CORRESPONDENT Boesak zag zich vorig jaar na een buitenechtelijke affaire ge noodzaakt al zijn kerkelijke functies neer te leggen. Het ge dwongen vertrek naar de zijlijn heeft zijn politieke scherpzin nigheid echter allerminst aan getast. In een exclusief gesprek met correspondent Peter van Nuijsenburg praat Boesak on- ders (van leger en politie, red.). Hij heeft de kans toen laten lo pen om zich toen te ontdoen van de minister van defensie, Malan, die verantwoordelijk was. Hij had hem moeten ont slaan, maar heeft dat niet ge daan. Integendeel, hij heeft zelfs zijn vertrouwen in Malan uitge sproken. Onbegrijpelijk en on vergeeflijk, dat had hij nooit mogen doen." Boesak gaat zelfs zo ver een complot te suggereren tussen Pretoria en de Zulu-beweging Inkatha. „Denk maar aan net geweld (tussen zwarten onder ling) en het onverklaarbare on vermogen van de regering om daar een einde aan te maken. Over de rol van Inkatha wordt door Pretoria met geen woord gerept, wel wordt het ANC op het matje geroepen. De presi dent heeft Mandela een paar maanden overduidelijk onder druk gezet om met Buthelezi te praten. Stuk voor stuk allemaal zaken die een echte politieke leider onwaardig zijn." Volgens Boesak wekt De Klerk wel de indruk dat hij verande ringen wil, maar weigert hij ook maar één stapje terug te doen. „Hij heeft alleen vertrouwen in zijn eigen politieke handigheid. Als je zegt: we moeten via on derhandelingen bij een bepaald punt uitkomen, dan moetje toch niet je belangrijkste part ner ondermijnen en levens van anderen gebruiken? Want dat is het punt: De Klerk deinst er niet voor terug geweld te gebruiken om zijn positie tegenover het ANC te versterken." „Ik ben tot de slotsom gekomen dat je hem geen extra toediet moet geven. Hij is een doodge wone politicus van de Nationale Partij en zo moet je hem ook behandelen. Met andere woor den: je moet hem niet vertrou wen. De illusie dat hij van een andere, hogere orde is dan zijn voorgangers, is bij mij volledig verdwenen." Het oordeel over de andere hoofdrolspeler in het Zuidafri- kaanse drama, Nelson Mandela, valt - het zal niemand verbazen - positiever uit Mandela heeft het „gezien de omstandighe den" goed gedaan, zegt Boesak. „Maar hij is er niet in geslaagd om het beeld van het ANC 'on geschonden' te houden. Toch blijft hij symbool van eenheid en hoop voor de meeste Zuid- afrikanen. Als regeringsleider zal hij zich uiteraard nog moe ten bewijzen, maar dat komt la ter wel." De grote vraag is hoe de 72-jari- ge Mandela na een leven vol be proevingen een eventueel ver blijf van zijn vrouw in de gevan genis zal verwerken. De Moeder der Natie, Winnie, werd begin deze maand door de rechtbank in Johannesburg tot zes jaar ge vangenis veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de ont voering en mishandeling van vier jongens in 1989. Een van hen, Stompie Moeketsie Seipei, werd later vermoord terugge vonden. Welke uitwerking deze jongste tegenslag op Mandela zal nebben weet Boesak niet. Hij is er echter van overtuigd „dat het een ramp zal zijn voor Zuid-Afrika als Winnie in de ge vangenis verdwijnt en Mandela zich uit de politiek terugtrekt. Ikzelf zou zoiets moeilijk kun nen verwerken. Maar je weet nooit... Misschien heeft hij zo veel veerkracht dat hij ook dit kan doorstaan. Hij moet voor ons gespaard blijven, want we hebben hem nog te zeer nodig, op allerlei gebied". Hoewel Boesak vol lof is over het ANC is hij nog steeds geen lid van de beweging. Hij wil eerst met de ANC-leiding een aantal zaken „ophelderen". Er zijn al gesprekken geweest met Mandela en Walter Sisulu, de andere 'grand old man' van het ANC. Gesprekken die vooral de ANC-leiding in de westelijke Kaap betreffen en de rol van de Zuidafrikaan se Communisti sche Partij (SACP) in het ANC. Allan Boesak: „Het zal een ramp zijn voor Zuid-Afrika als Winnie in de gevangenis verdwijnt en Mandela zich uit de politiek terugtrekt." ai Over zijn perikelen met de wel toelichten. „Ik heb grote plaatselijke ANC-bonzen wil moeite met de sterk stalinisti- Boesak weinig kwijt, maar het is sche inslag van de SACP. Maar een publiek geheim, dat zijn re- dat ik geen lid van het ANC laties met hen allerminst harte- word zolang leden van de SACP lijk zijn. Zijn bezwaren tegen de sleutelposities bezetten, zou ik SACP, die altijd braaf van de lei- niet willen zeggen." band van Moskou heeft gelo pen, wil hij na enig aandringen Sociale problemen komen tot uitbarsting Schoonmakers ruimen scherven en andere rommel op, nadat jongeren vernielingen hebben aangericht in een winkelcentrum in Les Mureaux, bij Parijs. FOTO JOEL ROBINE.AFP Rus wint miljoen roebel, maar hij krijgt niks ACHTERGROND DEN HAAG HENRI KRUITHOF Hirsch Ballin gebruikte het verkeerde woord CORRESPONDENT Aleksei Misko heeft Nederland se hulp nodig om een miljoen roebel rijker te worden. Misko, een inwoner van de Witrussi- sche hoofdstad Minsk, houdt met een aantal vrienden angst vallig de wacht bij een gokauto maat in het cultuurhuis van de officiële vakbond. De automaat geeft aan dat Aleksei 999.999 roebel heeft gewonnen. Maar zijn geld krijgt hij niet. Volgens het staatspersbureau Tass wil de eigenaar van de ma chine Misko niet uitbetalen om dat de fruitautomaat 'door een technisch mankement' het naar Sovjet-begrippen hoge bedrag (ongeveer 70.000 gulden) te voorschijn toverde. I Iet bedrijf heeft per fax de Nederlandse fa brikant van de automaat ge vraagd snel een vertegenwoor diger naar Minsk te sturen. Die moet uitsluitsel ^even: wordt Misko roebelmiljonair of niet Rectificatie In 'Standplaats Budapest' van onze correspondent Runa Hel- linga stond afgelopen woens dag, 29 mei, een storende fout. De laatste twee zinnen hadden moeten luiden: Ik blijf een echte I lollander. Als 't gratis is, dan is het goed. Vlak na zijn aantreden als minister van An tilliaanse en Arubaanse zaken (het bijbaan tje van de huidge minister van justitie), leg de Hirsch Ballin een even gedurfd als crea tief plan op tafel om uit de al jaren bestaan de impasse te komen over de nieuwe struc tuur van het Koninkrijk. Een plan dat in Ne derland en Aruba met enthousiasme werd ontvangen. Op Curasao was het enthou siasme echter veel minder groot. Het voorstel kwam er op neer dat Het Ko ninkrijk in vier delen zou moeten worden verdeeld: Nederland, Aruba, Curasao met Bonaire en tenslotte St-Maarten met St-Eu- statius en Saba. De Nederlandse politiek omarmde het voorstel na enige aarzeling. En op Aruba was er zelfs een juichstem ming te bespeuren. Immers, de dreigende onafhankelijkheid was van de baan terwijl de zelfstandige positie, los van Curasao, bleef. De minister noemde de nieuwe structuur 'gemenebest-constitutie', een woord dat op Curasao meteen al totaal verkeerd viel. De term 'gemenebest' wordt daar meestal ver basterd tot 'gemene beest'. Gemenebest wordt meestal gebruikt om een soort fede ratief verband tussen zelfstandige staten aan te duiden. Ter vergelijking: Engeland vormt met haar voormalige koloniën een gemenebest. En dat is precies wat Aruba en de Neder landse Antillen niet willen. Hirsch Ballin ook niet, maar hij was tijdens een kamerde bat vorig jaar niet van die term af te bren gen. Hij had hem zelfbedacht en voelde er niets voor een andere term te gebniiken al leen om gevoeligheden aan de overkant van de oceaan te voorkomen. Maar naast de negatieve klank is ook de in- Mlnister Ernst Hirsch Ballin lijkt deze week een gevoelige nederlaag te hebben geleden met zijn plannen voor een nieu we staatkundige structuur van het Ko ninkrijk der Nederlanden. En ofschoon er enige vorderingen zijn te bespeuren in de besprekingen tussen Nederland, Aru ba en de Antillen, ziet het er naar uit dat echte overeenstemming nog ver weg Is. houd van het plan in het overzeese in het verkeerde keelgat geschoten. Vooral Cura- 9ao moet niets hebben van he\ feit dat het bestuurlijke verantwoordelijkheid moet dragen voor Bonaire. Curasao kijkt namelijk met jaloerse blikken naar Aruba, dat in zijn ogen op slinkse wijze de status aparte heeft verworven. Aruba kreeg in 1984 een zelfstandiger positie bin nen het koninkrijk, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat het in 1994 zelfstandig zou worden. Achtereenvolgende Nederlandse kabinetten hebben altijd vastgehouden aan die voorwaarde. Vooral de vorige minister voor Antilliaanse zaken, Jan de Koning was niet te vermurwen. Ernst Hirsch Ballin liet echter net na zijn aantredei) en met in rijn achterhoofd het debacle van de min of meer gedwongen Su rinaamse onafhankelijkheid weten dat Aru ba niet meer onafhankelijk hoeft te worden. Maar het riet er naar uit dat hij dat net iets te haastig heeft gezegd. Weliswaar maakte hij de discussie over de toekomstige positie van de eilanden aan de overzijde van de oceaan weer los, maar tevens ontwikkelde zich op Cura9ao een forse jaloezie op het buureiland Aruba. Dat eiland heeft namelijk geen andere eilanden onder zijn hoede. Dat schept een fors probleem voor de mi nister. Weliswaar heeft hij dezer dagen een akkoord bereikt over de financiële steun aan de kleine eilanden, maar daarmee heeft hij het grootste probleem niet opgelost. Het kan uiteraard niet zo zijn dat Nederland de bestuurlijke verantwoordelijkheid voor de kleine Antillen op zich neemt. Dat moet in het Caribisch gebied zelf worden opgelost Maar alle politieke partijen op Curasao hebben laten weten dat zij streven naar een zelfstandige positie voor dat eiland binnen het Koninkrijk, vergelijkbaar met de situa tie, waarin Aruba nu verkeert. Hirsch Ballin staat nu voor de schier onmogelijke opgave om dit streven te verenigen met een of an dere verantwoordelijkheid voor het bestuur van de kleine eilanden. Het lijkt er in elk geval op dat rijn oorspron kelijke 'gemenebest'-constructie van de baan is. In de slotverklaring van het overleg tussen de regeringen van de drie betrokken partijen, wordt de term in het geheel niet meer genoemd. Daar wordt slechts gespro ken van een werkgroep die voorstellen moet doen voor vereenvoudiging en mo dernisering van het Statuut van het Konink rijk der Nederlanden. In het najaar wordt daarover verder gesproken. De enige uitweg die de minister nog lijkt te hebben is Aruba zover te krijgen ook weer enige vorm van verantwoordelijkheid op rich te nemen voor het bestuur van de klei ne eilanden. Maar daar is dat eiland nu een jaar of zeven van af en dat bevalt goed. Het zal nog een hele toer worden voor de minis ter om Aruba en Curasao op één lijn te krij gen. CORRESPONDENT De afgelopen dagen werd Frankrijk opnieuw opgeschrikt door uitbarstingen van geweld in verschillende voorsteden. De ergste onlusten deden zich voor in de Parijse voorstad Mantes- la-Jolie, waar ruim honderd jon geren van Arabische afkomst twee nachten lang slag leverden met de CRS, de Franse versie van de Mobiele Eenheid. De ba lans: een arrestant die in een politiecel is overleden, gewon den, geplunderde winkels en vernielde en uitgebrande auto's. Maar ook in andere plaatsen was het raak, zoals in het vlakbij Mantes gelegen Les Mureaux en in een voorstad van Toulouse. Frankrijk rit met een ernstig getto-probleem opgescheept. „Het liefst zou ik mijn winkel vandaag nog verkopen. Mijn buurman denkt er net zo over. Iedereen wil weg, maar nie mand wil hier nog een zaak kleine midden stander in het winkelcentrum van de wijk Val- Fourre staat het huilen nader dan het lachen, j Zijn zaak liep «f* vorig weekeinde ft voor vele dui- In zenden guldens fc schade op tij- iVj dens nachtelijke rellen in de Hl troosteloze, in de zestiger jaren neergezette Studenten protesteerden enkele maanden geleden in Parijs tegen het nieuwbouwwijk, toenemende geweld in Frankrijk. De spanning in Val-Fourre is om te snijden, na het overlijden in een politiecel van een jonge arrestant uit de wijk. De drie grote supermarkten die de wijk ooit telde, hebben al ei eren voor hun geld gekozen. Ze hebben hun filialen simpelweg gesloten. De laatste 'super' ging afgelopen winter dicht na her haalde vechtpartijen nissen be wakingspersoneel en jongeren uit de wijk. Voor de kleine mid denstanders is de keus niet zo simpel. „Ik heb jarenlang in mijn zaak geïnvesteerd en ver lies alles als ik de deur definitief op slot doe", zegt de midden stander, die voor alles a wil blijven. Deprimerend Mantes-la-Jolie heeft twee ge zichten. Het oude centrum is redelijk goed geconserveerd, welvarend en gezellig. Zo'n ty pisch Frans stadje waar je tij dens vakanties op doorreis een kop koffie drinkt. Hier wonen de Fransen-van-origine. Slechts een paar kilometer verderop, in Val-Fourre, begint een andere wereld, die van de 'nieuwe Fransen', grotendeels afkomstig geleerd. Vooral op zaterdag avonden is de spanning in veel voorsteden te snijden. Groepen jongeren die niet het geld heb ben om zich in het echte uit gaansleven te storten, zwerven door de wijk op zoek naar ver maak en avontuur. En dat ligt maar al te vaak in confrontaties met de politie. „Het probleem zit hem in de kettingreactie", zegt Paul Pi- card, de burgemeester van Mantes. „Een klein groepje jon geren is echt gewelddadig en daagt de politie uit. Als het tot een botsing komt, mengen an deren zich er in. Het vernielen van winkels en auto's is voor sommigen geen geweld, maar gewoon een spel. Vroeger speel den ze met een bal, nu met de politie." Adviseur Behalve als burgemeester van een van de erg ste haarden van onrust heeft Pi- card ook in een andere hoeda nigheid te ma ken met de pro blemen van de voorsteden. Hij is adviseur van minister Michel Delabarre die het nog tame lijk nieuwe 'mi nisterie voor de Stad' runt. Een ministerie dat eind vorig jaar na heftige on lusten in ande re voorsteden in het leven is geroepen om een oplossing te vinden voor dit soort proble men. Geen geringe opgave. Het eerstt wetsvoorstel van Delabarre is afgelopen week in het Franse parlement besproken. Delabar re wil onder meer de sociale woningbouw beter spreiden en de vaak buitensporige specula tie met onroerend goed in de binnensteden tegengaan. De prijsopdrijving in de grote ste den leidt er namelijk toe dat steeds meer lager betaalden de stad uit worden gejaagd en in de verloederde voorsteden te recht komen. Of de 'anti-gettowet' het haalt, is nog de vraag. Los daarvan is het uiterst twijfelachtig of die ene wet alleen voldoende is om een eind te maken aan de pro blemen. Volgens deskundigen i er een totaalplan nodig voor de voorsteden en moeten tegelij kertijd de schrikbarend hoge Franse werkloosheid (ruim 2,6 miljoen mensen) en het falend* onderwijssysteem worden aan gepakt. Als er al zo'n totaalaan- pak komt, zal het waarschijnlijk jaren gaan duren voor de resul taten zichtbaar worden. Het is de vraag of Frankrijk zoveel tijd heeft. uit de voormalige kolonies in Noord-Afrika. Het contrast is schrijnend. Val-Fourre telt maar liefst 27.000 bewoners, verspreid over 110 deprimerende flatgebou wen. Bijna de helft bestaat uit immigranten. De werkloosheid bedraagt meer dan 30 procent en is vooral onder de 11.000 jongeren extreem hoog. Veel uitricht op verbetering heeft de jeugd niet. De werkloosheid in Frankrijk neemt voorlopig al leen maar toe en velen van hen hebben niet de juiste papieren voor de arbeidsmarkt. In het huidige Franse onderwijssys teem vallen ze buiten de boot. Het is dan ook niet vreemd dat Val-Fourre een broeinest is van sociale onrust. Jeugdbendes hebben een groeiende aanhang en het drugsprobleem loopt de spuigaten uit. Wijken als Val-Fourre rijn vrij wel rond alle grote Franse ste den te vinden. Hoge, onper soonlijke gebouwen rond grote, kille vlaktes met veel beton en weinig groen. Toen Frankrijk in het begin van de jaren zestig haar laatste kolonies kwijtraak te, ontstond er een enorme wo ningnood. Om de honderddui zenden terugkerende landgeno ten te kunnen opvangen, moes ten er in allerijl complete wijken uit de grond worden gestampt. ZUP's ZUP's, worden ze in Frankrijk genoemd. De afkorting betekent zoiets als 'bij voorrang voor stadsuitbreiding aangewezen gebied'. De ZUP's van de jaren zestig zijn de probleemwijken van de jaren negentig gewor den. De oorspronkelijke bevol king is voor het grootste deel vertrokken en vervangen door immigranten en de laagst be taalde arbeiders. Wie het zich kan permitteren, trekt weg. Al leen de verliezers blijven achter en zo verloederen de wijken steeds verder. Een duivelse cyclus die nu snel moet worden doorbroken, zo hebben de uitbarstingen van geweld van de afgelopen weken

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2