Rtv show 7n de kerktoren kun je echt alleen zijn' 'Je hoeft niet zyvart te zijn om jazz te kunnen spelen Wat heb je aan bekendheid als 't programma niet deugt? Donderdag 30 met 1991 Radacör 023-150191/023-150192 JOLAMOA OUKES «RAAD VAN PUTTIN REINA VAN POPPIUN Vormgevm^ MARIANNE VERSCHUREN Wat zou ik het toch graag over ge lukkige huwelijken in Hollywood wil len hebben Maar ik ben de naam van dat echtpaar vergeten. (EitoI Gamer, Amenkaanse jazz-musicus) IKON-serie over jongeren en wonen woord. Haar vader is directeur van het Teylers Museum in Haarlem en de familie woont in een pand dat bij het museum hoort. Een soort ambtswoning. Barber heeft samen met haar broer een eigen verdieping in clusief een eigen badkamer. „Ik zit hier eigenlijk alleen als ik huiswerk neb. Mijn vrienden komen hier niet. want die ma ken zo'n troep. Als zij komen gaan we naar de speelkamer. Daar staat de tv. een piano en een tafeltennistafel legt Barber uit. „Het pand is oud en de vloeren en deuren kraken. „We zeggen altijd dat de geest van meneer Teyler door het huis waart. Het is wel een beetje griezelig. Vooral 's avonds. Het huis is groot en don ker. en ik vind het nog steeds eng om JOLANDA OUKES Mark kocht In het centrum van Haarlem een on bewoonbaar krot en knapte dat samen met zijn vader op. De jonge Haarlemmer wist met tegels uit een oud school gebouw en met bouwmateria len die hij bij de vuilnisbak vond het pand zodanig in de oude staat terug te brengen dat het nu weer op de monu mentenlijst prijkt. Mark is een van de jongeren die in de drie delige IKON serie Art- 461 Ver boden Toegang over zijn eigen woonplek vertel len. Vier jaar zijn Mark en zijn vader bezig geweest de woning bewoon baar ic maken. „Toen we begon- nen werd het pand bewoond door duiven. Op de balken zaten dikke plakkaten stront. Het was een uitdaging om er weer iets van te maken", zegt Mark in de laatste afleve ring van de IKON-serie. „ik heb tijdens die klus veel van mijn vader geleerd. Ik kan ook uitste kend met hem opschieten, het is gewoon mijn vriend." De woning werd grotendeels opgebouwd en ingericht met materiaal dat Mark bij de vuil nisbak aantrof. „Ik weet precies wanneer in een bepaalde wijk grof vuil wordt opgehaald, 's Morgens vroeg trek ik er dan op uit om te kijken of er wat van mijn gading hij zit. De mensen gooien veel te snel iets weg. Een Ijf'S!?" h-I' ni'Iffo ofnf7i ilopr wnnr «llnnn hN.nnor lk daar da" ™St 8 fl I I -"J ,,WB siccu» cug Uil lk heb tijdens dan langs al die beel die klus veel den ,e l0?"- ?p van mijn vader geleerd lossing? Gewoon het licht aandoen." De 20-jarige Marlotte woont en studeert in Amsterdam. Het huis waarin ze woont heeft ze via een makelaar be machtigd. „Vroeger dacht ik dat in dit soort huizen alleen maar yuppen woonden, maar nu woon ik er zelf', lacht Barber. „Ik ben verliefd op dit huis ge worden omdat het oud en ruim stofzuiger waar alleen het snoer van stuk is zetten ze bij grof vuil. Ik zet er een nieuw snoertje i hup... hij kan weer jaren s of we wel mensen vroegen wisten waar we aan begonnen. Maar het is ons gelukt." In de tweede aflevering komt I.. I C larinn ó,£M.Si De 14-jarige Pieter woont sa men met zijn ouders in een kerk. Als hij alleen wil zijn, klimt hij de kerktoren in, gooit de lui ken open en kijkt uit over de stad. „Het is er lekker rustig, je hoort natuurlijk wel het verkeer beneden op straat, maar nie mand bemoeit zich met je. Mijn moeder heeft nog niet zo lang geleden een ongeluk gehad. Als r wil na denken, ga ik de toren in. Je hebt dan niet zoveel gezeur aan je hoofd. Je hoort niet ieder keer 'Pieter wat is er toch', Pieter wil je wat drinken'. In de toren kun je echt alleen zijn." Driedelige IKON-serie Art. 461 Verboden Toegang. Uitzending, zondag, Nederland de 15-jarige Barber Jazz-entertainer Harry Connick Jr. debuteert morgen in Nederland Het wordt nooit meer 1943. Al leek het er afgelopen voorjaar even bedriegelijk op toen generaal 'Stormln' Nor man Schwarzkopf in de voet sporen trad van Douglas Mac- Arthur. Hoe het ook zij de swingmuziek uit de forties is wèl terug. Harry Connick Jr. hij is pas 23 imiteert op zijn beurt het succes van Duke El lington, jimmy Lunceford en Glenn Miller. Morgen maakt deze - volgens Amerikanen - Toung Sinatra' met een 31- koppig orkest zijn debuut ln het Amsterdams Muziekthea ter. Londen, vorige week. Vlak voor de pauze besluit een heer de Men's Room op te zoeken. Terzijde van het podium be klimt hij ijlings de trap die naar de foyer voert. Vanuit zijn oog hoek neemt Harry Connick Jr. de vermetele concértbezoeker waar en loopt al zingend met hem op, zodat de heer in kwes tie in een verblindend spotlight komt te staan. „Hold it. boys!", roept Con nick Jr. De big band zwijgt abrupt. „Gaat u doen. meneer? zegt dc ster. The Royal Albert Hall ontploft. Het prestigieuze Londen se theater, waarin je je neervlijt als een praline in een bonbonnière, heeft toch echt wel wat meegemaakt; zo komt de fameuze, jaarlijks terugke rende Last Night of the Proms in dit prachtige theater traditio neel tot ontplooiing. Het arme slachtoffer maakt het universele gebaar dat op hoge nood duidt en wil nög twee stappen maken. „Maar- ...dit is de finale, meneer", ze# Connick temend. „Zo vlak voor de pauze geven wij nog even al les. En we zouden het allemaal héél jammer vinden als dat moest missen. Nietwaar, dames en heren?" Een lachorkaan doet de prali nes uit hun voorgevormde kuipjes opvliegen. Tegen zo veel mentaal geweld is de bezoeker niet opgewassen en met de staart tussen de benen kiest hij de terugweg naar zijn zitplaats. Twee zielen Harry Connick Jr. Geboren en getogen in New Orleans, de kraamkamer van de jazz. Tot wasdom gekomen in een milieu waar moeder het rechtersambt bekleedde en vader de officier van justitie uithing, maar waar beiden hun leven lang pleitbe zorgers van volbloed-Ameri kaanse muziek waren. Getraind door bluesveteraan Ed Booker en door Ellis Marsalis, de vader van de voorhoede van nieuwe Amerikaanse jazzgoden: Wyn- ton, Branford en Delfaeyo. Er huizen twee zielen in het lenige lichaam. Zozeer als Harry op de bühne het podiumdier uithangt en zijn jonge orkest kan opzwepen tot vlammende muzikale uitbarstingen, zo for meel en in zichzelf gekeerd is hij in levenden lijve. Zijn keurig opgekamde kuif, intelligente brilmontuur (op het podium draagt hij contactlenzen) en keurig gesteven shirt vormen een keurige facade vanwaarach- ter schichtig spiedende oogjes de interviewer waarnemen. Kende Duke Ellington deze reserves? Was Jimmy Lunceford zo gesloten? Wist Frank Sinatra zich ooit zo te beheersen? Is dit een gespleten persoonlijkheid? De ene helft schrijft de filmmu ziek voor When Harry met Sally en oogst er verkopen mee die zelden zijn voorgekomen bij soundtracks. De andere helft vraagt hoeveel klontjes je in je koffie blieft. De ene man staat met nog eens twee jazz-cd's in de pophitlijstcn en trekt in Amerika 30 000 man per con cert, de andere kerel trekt de plooi in zijn shirt recht. Perfecte avond Zuidelijk accent. „Ik heb over het North Sea Jazz Festival ge hoord en ik vind het fantastisch dat er zo veel jazzfestival af komen, maar ik wil er niet spelen. Ik houd er niet van. Het is me te verwar rend. De een heeft nog niet op getreden of de volgende rent het podium al op. Dan moet je in minder dan geen tijd je bul len op de planken zien te krij gen. Ik wil uitsluitend in een ge organiseerde omgeving optre den." „Mijn opvatting van wat per fect is komt niet overeen met de werkwijze zoals je die bij jazz festivals aantreft. Ik wil een ab soluut goed geprepareerde band achter me hebben en de sfeer tijdens een concert zelf opbouwen. Als alles dan samen werkt en het publiek zich ver maakt, dan heb ik een perfecte avond." Connick zingt live alsof hij zijn publiek moet vertroetelen. „Ik geloof dat jazz in eerste instan tie entertainment moet bieden. Ik kom uit New Orleans en daar denken ze er zo over. Als je uit sluitend voor jezelf wilt experi menten, ga je gang, maar ver moei je publiek er niet mee. 95 procent begrijpt niks van de moeilijkheidsgraad van een so lo." Jazz-entertainment. Voor Connick gaat die stelling erg ver. Als een schuchtere kopie van de jonge Elvis zingt hij eer. gedragen versie van Oh Danny Boy alleen voor het Engelse publiek. Het suikergoed na de pauze bevat een pure, bijna in smachtende strijkers verdrin kende ballade; Drifting. Een song die door zijn dirigent Mare Shaimen zo wordt gearrangeerd dat je je terugwaant in de dagen waarin Frank Sinatra samen werkte met Nelson Riddle. Op andere momenten swingt het geheel als een perfecte, lang zaam rood aanlopende snel vuurkanon. Hoofdrol „Ik zing, ik dans, ik leid de band. ik speel piano, ik geef de soli aan, hang de entertainer uit. Ik doe het allemaal", zegt Connick. „Dat mag een hoofd- Harry Connick Jr.: „Ik weet niet beter, snap je wat ik bedoel? Al sinds mijn vijfde treed ik voor publiek op, al sinds mijn negende maak ik platen. Ik vind het niks bijzonders." foto michfle vngfp rol heten, maar eigenlijk valt het wel mee. lk weet niet beter; snap je wat ik bedoel? Al sinds mijn vijfde treed ik voor publiek op, al sinds mijn negende maak ik platen. Ik vind het niks bij zonders." „Toen Harry James zijn big band leidde en de trompetsoli voor zijn rekening nam, was dat alles wat hij deed, maar hij bracht het er zo veel beter af dan ik. Dat stelt wat voor, vind ik. Frank Sinatra zingt zelfs nu nog veel beter dan ik. Misschien moet je dan de conclusie trek ken dat je je beter op een of twee terreinen kunt concentre ren. Ik kan niets loslaten; dus kost het me meer tijd om me te ontwikkelen." Als ik vraag of het nog moge lijk is het concept van de big band te vernieuwen, en of Con nick de big bands van Taback- in/Akiyoshi en Thad Jones/Mei Lewis kent, zwijgt hij even. „Ja, het is mogelijk, en nee, ik ken die nieuwe big bands niet. Ik luister naar de jaren veertig en vijftig: Lunceford, Kenton, El lington en Basie. Als je op basis daarvan iets zou kunnen toe voegen, prachtig. De vraag is of wij dat ooit bereiken. Ik weet het niet, eerlijk niet. We zijn jong, zeer enthousiast, en ons zeer bewust van wat er in het verleden gebeurd is. We hoeven enkel te groeien en de tijd daar voor te krijgen. Jazz draait om wijsheid; die krijg je met de ja ren. Als ik dat proces zou kun nen versnellen, dan zou ik het doen. Maar ik weet wel beter." Trots De keurige, verzorgde en gedis ciplineerde Connick Jr. is een echte inwoner van New Or leans. Hij kucht en schraapt zijn keel alsof hij is aangedaan als je zegt dat hij niks weg heeft van Dr. John, Art Blakey en de Ne ville Brothers die nu in de we reld het imago van muzikaal Louisiana bepalen. „Iedereen loopt er in New Orleans zo bij als ik. Mooi shirt, goed ge poetste schoenen. Je komt van New Orleans, man! Toon je trots. Kijk naar de foto's van Louis Armstrong. Weet je hoe hij er uitziet? Zó. Ik ben nor maal, mensen als Professor Longhair zijn de uitzondering op de regel. Je hoeft geen beat- nick te zijn om muzikant te we zen, niet zwart en moddervet om jazz te kunnen spelen." Het French Quarter bestaat nog steeds in New Orleans, ook al is het een folkloristisch uit gaanscentrum geworden dat horden toeristen uit de hele we reld trekt. Connick: „Het is er nog steeds moerasachtig heet. Ook al is er niet meer zo veel dixieland als vroeger in Bour bon Street dat verander je met de beste wil van de wereld niet. Nu hoor je in de meeste kroegen rock 'n' roll. Daar druk je dixieland mee weg. Pas diep in de nacht hoor je dixieland als de rock er het zwijgen toe doet. Het is nog steeds een unieke plaats." „Louisiana noemen ze bij ons het Diepe Zuiden, the Deep South. Er bestaan daar veel vooroordelen tussen de rassen onderling. Vele zwarten haten de blanken, veel witten kunnen die negers wel... dat is een gege ven. Maar in de artistieke hoek waarin ik ben opgegroeid telde dat helemaal niet. Toen ik voor het eerst in New York kwam werd ik gediscrimineerd omdat ik jazz speelde in een zwarte kroeg. In New Orleans telt slechts de vraag of je kunt spe len." Alexandra Potvin, presentatrice Nova Zembla: STARDOM r In dit vak vooral op aan Je eigen beperkingen te leren ken- me. het is de enige manier om voor de camera's jezelf te FOTOGFO CORRESPONDENT. GPD De Vlaamse Alexan dra Potvin heeft zich na Tofsport als een vakbekwame presentatrice van Nova Zembla, een vlotte toeristische kwis van de BRT, ontpopt. Ze lijkt een behoed zaam type, iemand die alles keurig wikt en weegt alvorens ze haar mening kenbaar maakt. Maar bouwt ze ook be hoedzaam aan een tv-carrière? „Ik weet niet of ik mijn carriè re volgens een bepaald schema plan. Ik vind niet dat je je als presentatrice zo maar in een programma moet storten, voor al als je weet dat je een bepaal de verantwoordelijkheid draagt. Ik wil niet dat mijn persoonlijk heid aan een bepaald program ma wordt opgeofferd. Het is veel beter om alles langzaam op te bouwen, je lekker te voelen voor de camera's en je als pre sentatrice te profileren. Het komt er in dit vak vooral op aan je eigen beperkingen te leren kennen. Geloof me, het is de enige manier om voor de came ra's jezelf te zijn." „Ik ben niet tevreden over de huidige vorm van Nova Zembla. Het lag in de bedoeling van de BRT om na Van Pool tot Eve naar met een totaal nieuwe toe ristische kwis te beginnen. De vragen moesten minder moei lijk zijn, zodat het programma vlot en aantrekkelijk de huiska mer zou binnen komen. De ma nier waarop de punten van de kandidaten worden berekend is- bijzonder ingewikkeld voor de kijkers.Alles wordt door een computer geregistreerd. Wie juist en zo snel mogelijk weet te antwoorden kan de meeste punten verzamelen. Het heeft ruim vijf afleveringen geduurd alvorens ik dat systeem van punten berekenen kon begrij pen. Ik was zo intens met die computer bezig dat mijn pre sentatie er onder begon te lij den." Rustig De meeste kandidaten voelen zich in haar gezelschap uitste kend op hun gemak. Dat straalt de huiskamer in. „Ik heb daar geen speciale techniek voor ontwikkeld. Misschien heeft het met mijn rustige natuur te ma ken of merken de kandidaten dat ik een zekere rust uitstraal. Een andere uitleg heb ik echt niet." Een goede tv-regisseur heeft daar oog voor Achter ieder programma en iedere presnetator staat een re gisseur. Hoe groot is zijn of haar invloed? ..Waar sta je zonder feedback als presentatrice? In een programma zoals Tofsport is vooral de eerste reactie enorm belangrijk. Als je met een parachute hebt gesprongen moet de camera vooral je reac tie onmiddellijk na de val regi streren. Als je dan begint te stot teren is dat niet eens hinderlijk voor de kijkers. Het heeft eent geen zin een sprong over te doen omwille van een vlotte presentatie, fn zo n geval ga je acteren en merken de kijkers niets meer van de kick die je hebt beleefd. Een goeie tv-regis seur heeft oog voor zulke za ken." Potvin rekent zichzelf niet tot het clubje bekende tv-presen- tatrices. Sterker nog: Ze wil dat zelfs niet „Ik streef er alleen naar om goeie programma's te maken. Dat is al een hele op dracht. Wat heb je aan bekend heid als je een programma moet presenteren dat inhoude lijk niets voorstelt?" Wildste geruchten Volgens insiders bestaat de kans dat de BRT een punt zet achter het programma Tofsport. Wat vindt Potvin daarvan? „Ik hoor de wildste geruchten over het programma. Officieel weet ik van niets. Er kan bij de BRT te genwoordig van alles gebeuren, vooral bij de dienst Vrije Tijd. Er zijn bij de BRT nog mogelijkhe den zat om goeie programma's te maken. Het komt er op aan dat je op zoek gaat. Ik hoop dat het programma in het najaar weer wordt uitgezonden. Er is beslist een publiek voor. Het concept kan worden aangepast. Er kan zelfs een avonturenpro- gramma van worden gemaakt. Birgit (de co-presentatrice red.) en ik zullen echt niet bij de pak ken neerzitten. We willen horen wat de BRT ons te bieden heeft. We hebben nog een boel plan nen. Reken maar..." „Kijk, ik heb respect voor be paalde mensen die bij de com merciële omroep werken. Het enige waar ik me aan erger is dat alles zo leeg overkomt. Het ene spel program ma vólgt op het andere, het is allemaal zo oppervlakkig. Nou ja, het com merciële VTM is als je met de kijkcijfers rekening houdt ge slaagd. Als je die cijfers inter preteert mag je de doelgroep van VTM uiteraard nooit uit het oog verliezen." Uitzending: zondag, BRT 1, 18.05 uur. Christine Applegate. Keily uit de serie Married with Children, kan kort zijn over het feit dat veel Amerikanen zich ergeren aan de losbolligheid van de se rie. „De mensen hoeven niet naar ons te kijken. We vermoor den ook niemand. Behalve dan die keer dat we de kerstman om zeep hielpen. Maar dat was per ongeluk." Kinno, de mascotte van Kinder- Net, moet zondag samen met KinderNet-programma-direc- teur Hesseling. kinderarts War- mink en de Duinrell-kikker be palen wat de meest originele knuffel is. De bezoekers aan de ze knuffeldag kunnen tussen 10.00 en 14.30 uur hun lieve- lings-knuffel inleveren bij het NMB-theater op het Wasse- naarse pretpark Duinrell. De ei genaars van de meest originele knuffels mogen een kijkje ne men in de KinderNet-studio in Amsterdam en gratis een dagje in Duinrell doorbrengen. Alle deelnemers krijgen aan het eind van de dag hun knuffels terug. Volgens ons kun je dan ook pro bleemloos je vriend of vriendin als favoriete knuffel inleveren. STRIPS BOLLEBOOM "AIS HET umenDÉiuaeAu stuurt dus een vrouw?! J fél w~ --vjeet u, HET \merk bestaat nogal uit leidinggeven j^~ en delegeren! ry SOEN&MÊ OE AGENCY CEN HAAL KOFFIE! 1 J r- - - f v I 1 <sfc? /j BOES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6