Buitenland Verzet ruziet over toekomst Etiopië 'Flics' in opspraak na dood arrestant SPD aast op macht in heel Duitsland Navo vormt snelle interventiemacht Woensdag 29 met 1991 3-150225 RONALD FRJSART rdw' M PREENEN Vertalingen MAR GREET HE5UNGA IUUTJE NIEMANTSVERDRIET GRIEKENLAND mag de Palestijn Ab- dulhanm Khaled. die bij verstek tot le venslang is veroordeeld voor de ka ping van het schip Achille Lauro in 1985, aan Italië uitleveren Dat be paalde een rechtbank in Athene gis teren. r KANS BOEZEUJN nited Press International (UPI). OIEUWSLUN Schlesinger volgt Pöhl op I Helmut Schlesinger. de huidige vice-president van de Duitse I centrale bank, volgt Bundesbank-president Karl Otto Pöhl in ok- f tober op. Leiders van de drie Duitse regeringspartijen hebben gisteren overeenstemming bereikt over de opvolging. Schlesin ger (66) wordt benoemd voor twee jaar. Daarna wordt zijn taak vergenomen door de 59-jarige ex-staatssecretaris van financiën I Hans Tietmeyer, eveneens getipt als opvolger van Pöhl. Tiet- meyer volgt Schlesinger nu op als vice-president. Top Bush en Gorbatsjov dichterbij De Amerikaanse president Bush en zijn Sovjet-collega Gor batsjov hebben gisteren een „belangrijk en opbouwend" tele foongesprek gevoerd over een komende topontmoeting. De twee leiders spraken onder meer over wapenbeheersing en eco nomische samenwerking. Een eerder geplande topontmoeting in februari, ging niet door als gevolg van de Golfoorlog en ge- schillen over het CFE-akkoord over terugdringing van de con ventionele bewapening. Sovjet-president welkom bij G-7 Gorbatsjov is welkom op de top van de zeven belangrijkste in- anIi dustrielanden (G-7) in juli in Londen. Hij mag de besprekingen I echter pas bijwonen als de belangrijkste agendapunten binnen j de groep zijn afgehandeld. Dat hebben de Japanse premier kaifu en zijn Canadese collega Mulroney gisteren gezegd in Tokyo, i Ook Frankrijk en Italië hebben geen bezwaar tegen de komst van Gorbatsjov. die zelf om een uitnodiging heeft gevraagd om j de economische situatie in zijn land te bespreken. Tekort Moskou stijgt explosief Het begrotingstekort van de Sovjetunie is de eerste drie maan den van dit jaar explosief gegroeid met 230 procent in vergelij king met dezelfde periode vorig jaar. Dat heeft de Staatscom missie voor Statistiek gisteren in Moskou meegedeeld. Volgens de commissie is de stijging voor een deel de schuld van enkele Sovjet-republieken die weigeren geld aan de centrale regering over te maken. Britten willen autogebruik beperken Na zijn Nederlandse collega Maij-Weggen is ook de Britse mi nister van verkeer Rifkind 'door de bocht'. Hij breekt met het be leid van oud-premier Thatcher en gaat een stimulerend beleid voeren om mensen uit de autoin de trein te krijgen. Zo zullen onder meer tolwegen worden ingesteld. Rifkind kondigde giste ren ook de privatisering van de staatsspoorwegen aan. Voor de invoering van de plannen van Rifkind bestaat geen tijdschema. Brood op rantsoen in Havana Cuba verlaagt het dagelijkse broodrantsoen in de hoofdstad Ha vana tot 80 gram per persoon (twee a drie sneetjes). Volgens de regering is daartoe besloten om een eerlijke verdeling van brood mogelijk te maken. De maatregel gaat zaterdag in. De bevolking van Havana heeft al te maken met strenge rantsoenering van bijna alle voedselprodukten. Islamitische wetgeving in Pakistan Het Pakistaanse Hogerhuis (Eerste Kamer) heeft gisteren inge stemd met de invoering van de sharia, de islamitische wetge ving. Het voorstel werd met veertig stemmen tegen drie aan vaard. Het Lagerhuis hechtte op 16 mei zijn goedkeuring aan de wetsvoorstel over de invoering van de sharia. Het wetsontwerp moet nu nog binnen dertig dagen worden goedgekeurd door president Ghulam Ishaq. Parachutisten in Soweto Ongeveer 120 Zuidafrikaanse militairen zijn gisteren met para chutes neergedaald in de zwarte miljoenenstad Soweto bij Jo hannesburg. De actie maakt deel uit van een operatie om het politieke geweld in de stad meester te worden, aldus politie woordvoerders. Het ANC veroordeelde het optreden van de mi litairen. Bulgaars referendum over koning Bulgarije houdt op 6 juli een referendum over de vraag of het land een monarchie moet worden of een republiek moet blijven. Dat heeft het parlement gisteren besloten. Volgens opiniepeilin gen is maar een kleine minderheid van de bevolking voor herin voering van de monarchie. De Bulgaarse koning, Simeon II, woont momenteel in ballingschap in Spanje. Het parlement heeft verder besloten op 17 juli de definitieve versie van een nieuwe grondwet aan te nemen. Een nieuwe grondwet maakt de wet vrij voor nieuwe parlementsverkiezingen in september. Djibouti vraagt hulp voor opvang vluchtelingen Na de snelle inname van de Etiopische hoofdstad Addis Abeba hebben twee van de grootste verzetsbewegingen kritiek op de derde die de macht voorlopig heeft overgeno men. Gisteren werd bepaald dat tot een overgangsregering is gevormd het EPRDF (Etiopisch Revolutionair Democratisch Volkfront) het land bestuurt. Maar het EPLF (Volksbevrijdingfront van Eritrea) wil niet meedoen aan een regering voor heel Etiopië en het OLF (Oromo Bevrijdinsfront) klaagde dat het niet was geraadpleegd. Net als in de rest van Afrika maken piepjonge slodaatjes gewoon deel uit van de rebellen-legers In Etiopië. Dit jochie reed gisteren op een tank van de EPRDF zegevierend Addis Abeba binnen. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUT CORRESPONDENT Het EPRDF had Amerikaanse instemming voor zijn machts greep. Bemiddelaar Herman Cohen, staatssecretaris voor Afrikaanse zaken, zei gisteren op de vredesbesprekingen in Londen erop te vertrouwen dat het Front van Etiopië een echte democratie zal maken. Het EPRDF nam gisteren na een korte maar hevige strijd Ad dis Abbeba in. Volgens het Rode kruis vielen er tweehonderd do den en enkele honderden ge wonden bij de verschillende schermutselingen in de stad. Vanmorgen was het rustig. Veel mensen woonden kerkdiensten bij, ondanks het verzoek van het Front niet op straat te komen. De bevolking is gewaar schuwd dat hard wordt opgetre den tegen plunderaars. De re- Ml ACHTERGROND CORRESPONDENT BERLUN HANS HOOGENDUK Engholm moet SPD nieuw elan geven De tevredenheid bij de SPD wordt nog ver groot omdat de conservatief-liberale coali tie Kohl-Genscher behoorlijke barsten be gint te vertonen. Maar wat de SPD-aanhang helemaal goed doet, is de tweede plaats van hun beoogde voorzitter Bjöm Engholm (na Genscher) op de hitlijst van meest geliefde politici. Vandaag zullen de afgevaardigden de 51 -jarige minister-president van Sleeswijk-Holstein tot voorzitter kiezen. Bij alle euforie is er één leidende SPD'er die deze dagen een wat treurige indruk maakt: de scheidende voorzitter Hans-Jo- chen Vogel. Vier jaar geleden loste hij Willy Brandt af en combineerde partij- en fractie leiding in voor de SPD bepaald niet makke lijke tijden. De bedoeling was dat de minis ter-president van Saarland. Lafontaine, hem zou opvolgen, maar de eigenzinnige Saarlander bedankte geheel onverwachts voor de eer. Vogel meldde daarop dat hij niet verder wilde gaan als 'surrogaat-voor zitter'. De SPD-top ging op zoek naar een nieuw gezicht en vond in het noorden Bjöm Engholm. De partij hoopt dat Engholm met zijn vermogen om te integreren en compromis sen te sluiten orde brengt in de warboel die Nog maar een paar maanden geleden, na de catastrofaal verlopen algemene verkiezingen, sprak iedereen binnen en buiten de Duitse SPD van de 'grote cri sis'. Nu, na twee gewonnen deelstaats verkiezingen in Hessen en Rijniand-Pfalz en veelbelovende cijfers in alle opinie peilingen, iljn de meeste sociaal-demo craten gisteren tevreden aan hun vier daagse partijcongres in Bremen begin- de SPD nu is. Engholm wil zijn partij weer aantrekkelijk maken voor «die stromingen. Daarvoor heeft hij steun nodig. Op Willy Brandt kan hij rekenen en in de partijtop heeft hij drie van zijn vertrouwelingen ge posteerd. Voor medewerking van de fractie is hij aangewezen op de loyaliteit van Vogel. De derde zuil binnen de partij vormen de minister-presidenten van de deelstaten. De SPD heeft het nu in negen van de zestien deelstaten voor het zeggen; in zeven daar van zijn politieke kleinkinderen van Willy Brandt aan de macht en dat willen ze weten ook. Ze horen allemaal tot dezelfde genera tie en hebben de absolute top nog niet be reikt. Daarom beconcurreren ze elkaar en schrikken er niet voor terug provocerende ideeën te lanceren, die soms volledig in strijd zijn met de partijlijn. De promotie van Engholm betekent niet dat zij hem nu als primus-inter-pares (eer ste onder zijn gelijken) aanvaarden. Oscar Lafontaine heeft al laten weten bij alle loya liteit zijn eigen opvattingen niet te zullen verloochenen. Een van de belangrijkste discussiepunten op het congres is de rol van de Duitse troe pen buiten het Navo-gebied. De regering- Kohl wil een grondwetswijziging, waardoor Duitse soldaten ook 'out of area' actief kun nen worden. Binnen de SPD, zonder wier steun een verandering van de grondwet on mogelijk is, zijn de meningen zeer verdeeld. De vredesgroepen, de jonge socialisten. rol op het wereldpolitieke toneel de Bun- deswehr wel aan zogenaamde acties van de 'blauwhelmen' mee kan doen. Het partijbe stuur heeft nog geen compromis gevonden. Intussen willen de Oostduitse afgevaar digden de problemen in de voormalige bellen hebben zich gediscipli neerd gedragen en verklaard pas feest te vieren als ze ervan overtuigd zijn dat de veiligheid in heel Addis Abbeba is her steld. Veel inwoners van de stad zijn nog steeds in het bezit van wapens. Bij wraaknemingen vielen vanmorgen twee doden. EPRDF leider Mena Senawie verklaarde in Londen dat zijn beweging voor 1 juli de confe rentie belegt om met andere oppositiebewegingen een over gangsregering te vormen. Die moet het land besturen tot er onder internationaal toezicht verkiezingen worden gehouden. Senawie zei er alles aan te zul len doen om dfl ihMhtrti van VDi-ilnihulp voor dt ruim MM miljoen hongerende Etiopiërs mogelijk te maken. Eerder had premier Tesfaye Dinka zich teruggetrokken uit de onderhandelingen uit onvre de met de door de Amerikanen aangemoedigde opmars van de rebellen. Bemiddelaar Cohen nocnulc hel VMtrafc «Ml I taka irrelevant omdat volgens hem tic (ine in Londen vertapo woord igde verzetsgroepen ..in staat zijn een overga ngsregenng te vormen Maar het OLF be schuldigde de Amerikanen er van een bepaalde groep voor te trekken. De regering van buurland Dji- TOAfp bouti heeft om internationale hulp gevraagd om het hoofd te kunnen bieden aan de ruim dertigduizend Etiopische bur gers en militairen die de afgelo pen dagen te voet. in auto s en tanks de grens zijn overgetrok ken. Djibouti heeft om voedsel, tenten en medisch personeel verzocht. Onderste steen moet boven, zegt minister PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het overlijden van de 19-jarige arrestant Aissa Ihich heeft de politie van de Parijsc VDOMt&d Mantes-la-Iolie ernstig in verle genheid gebracht. Aissa Ihich, die zaterdagnacht tijdens rellen in Mantes was gearresteerd, overleed maandagmiddag aan een hartstilstand na een acute astma-aanval. Hoewel het onderzoek van de Franse recherche nog in volle gang is. lijkt het VMd zeker dat de politie van Mantes op zijn minst ernstig in gebreke is gebleven. Tot twee keer toe hebben agenten de familie van het slachtoffer geweigerd hem medicijnen te overhandigen, hoewel ze wisten dat Aissa een zware astma-patiënt was. De tweede vveigeting volgde ina.in dag aan het eind van de och tend. Enkele uren later overleed Aissa. De dood van de arrestant heeft de spanningen in verschil lende Franse voorsteden ver hoogd. Gistermorgen demon streerden in Mantes ongeveer duizend jongeren. In de ogen van veel jongeren van .Arabische afkomst is Aissa Ihich in koelen bloede vermoord door de poli tie en is hij, na Malik Oussekm, de tweede 'martelaar'. Malik Oussekin overleed in 1986 na dat hij door de Franse oproer politie ernstig was mishandeld. De Franse minister van bin nenlandse zaken, Philippe Mar- chand, kondigde gisteren aan dal lui de aak M op de boden laat uit/'icken lli| wil boven dien het Franse systeem van in hechtenisneming herzien. Nu kunnen arrestanten 24, 48, of zelfs 96 uur worden vastgehou den zonder dll hen enig con tact met de buitenwereld is toe gestaan. In vrijwel alle Europese landen hehben arrestanten on middellijk recht op bijstand van een advocaat. De Nationale Assemblee, het oogt de leefbaarheid in de (voor)steden te vergroten door een betere spreiding van sociale woningbouw en door het tegen gaan van speculatie. In de wan delgangen wordt het voorstel al tie and geaowet' genoemd. De scheidende en de nieuwe voorzitter van de SPD. Vogel (links) en Engholm. wuiven naar de deelnemers aan het congres in Bremen - OAE-topman pleit voor vrede NAIROBI FRANS VAN D0J HOUT Drie leerlingen van de Amerikaanse marine-academie duiken In de rivier de Savem in Annapolis, nadat ze hun laatste 'color-parade' op school hebben gelopen. De leerlingen nemen traditioneel een duik om af te koelen, na de parade in hun warme wollen uniformen. foto ap CORRESPONDENT Secretaris generaal Salim Ahmed Salim van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft de Afrikaanse leiders gisteren op geroepen een einde te maken aan de vele gewapende conflicten in Afrika. Hij omschreef de huidige situatie in Etiopië, Sudan en So malië als 'het meest trieste beeld van menselijk lijden'. De Tanzaniaan Salim sprak op de OAE-bijenkomst van Afrikaan se ministers van buitenlandse zaken in Nigeria. BREMEN HANS HOOGEMOUK CORRESPONDENT De Duitse SPD heeft vanmor gen de 51-jarige minister-presi dent van Sleeswijk-Holstein. Bjöm Engholm. met overgrote meerderheid tot nieuwe voor zatter gekozen. In een anderhalf uur durende toespraak rekende I ngh'iIiti h.ird af met dB m /gn ogen opgebrande coalitie-Kohl- Genscher. Hij wil de sociaal-de mocraten bi) dB vrrkn-zmgrn van 1994 naar de macht in Bonn leiden. Engholm maakte duidelijk dat zijn partij niet akkoord zal gaan met Duitse deelname aan gewapende missies in VN-ver band. Wel riep hij de afgevaar digde op groen licht te geven voor het zenden van legereen heden voor* vreedzame VN-ac ties. de zogenaamde blauwhel men. Engholm: „Ik heb niets te gen een leidende rol van Duits land in de wereld, maar dan wel bij de strijd tegen honger, ellen de en milieuvemietiging (><>r Israël praat niet met Hezbollah over gevangenen JERUZALEM Rtr-AfP-DPA Israël onderhandelt momenteel niet met de pro-Iraanse Hezbol lah over een gevangenuitruil. Dat heeft de Israëlische rege ringsadviseur voor Libanon, Lubrani, giMerrn gBttgl m re actie op geruchten. Hezbollah is verantwoordelijk voor de gijze ling van twaalf westerse gijze laars in Libanon. De fundamentalistische groe pering is bereid tot hun vrijla ting mits Israël alle Palestijnen vrijlaat die in Zuid-Libanon ge vangen zitten. Volgens de nieu we secretaris generaal van Hez bollah, sjeik Musawi, weigert Is raël dat. Volgens Lubrani is Israël wel bereid „alle Libanese gevange nen" te ruilen. Maar eerst moet er wtigms hem diddelIJkheKI bestaan enn hei kN naam Israëliërs die in de jaren tac htig spoorloos verdwenen in Liba non lojbrani is in eigen land een held vanwege zijn rol bij de grootscheepse evacuatie van Falasha's 'Etiopische joden) vanuit I tiopie naar Israel, afge lopen weekeinde. Ter Beek: Krimp commandostructuur in BRUSSEL - HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De ministers van buitenlandse zaken van de Navo-landen heb ben gisteren in Brussel een for meel besluit genomen tot reor ganisatie van het bondgenoot schap. Zo komt er in 1994 een 70.000 manschappen sterke 'Snelle Reactie-macht' (Rapid Reaction Corps), onder Brits De- vel. De 'Snelle Reactie-macht' zal bestaan uit minsten* vier divi sies: twee Britse en twee multi nationaal samengestelde In een san die laat zal Nedrrlai d deelnemen met een tweedui zend soldaten steTke 'luchtmo biele' brigade In die divisie, die in Duitsland wordt gelegerd, ko men ook Britse. Duitse en Bclgi scbe troepen. De twee Bntse di visies worden in Duitsland en in Groot-Brittannië RrtrKcrd l* andere multinationale divisie wordt in Italië gestationeerd en zal bestaan uit Italiaanse. Spaanse en Portugese troepen Deze eenheid moet *nd in zetbaar zijn bij crises binnen het Navo-gehird. Zij moet daar om beschikken over eigen transportmiddelen Voorlopig levert de reorganisatie de Navo- lidstaten dan ook nog grrn be sparingen op. De aanschaf van nieuwe transportmiddelen (vooral grote vliegtuigen en be likopters). het verbeteren van de bewapening en het opvangen van oe soldaten van in te krim pen eenheden gaat de bondge noten veel geld kosten. Minister Ter Beek van defen sie wil dat het aantal Navo- com mandoren tra drastisch wordt ingekrompen. Van de ze» Navo-hoofdkwartieren in Cen traal-Europa zouden er volgens hem nog maar twee of drie mo gen overblijven. Nu de Navo strijdkrachten worden vrTkleind als gevolg van de veranderde veiligheidssituatie in Europa, kan ook hrt aantal commando poMBo omlBag Ter Beeks collega's voelen ook wel voor dit idee en gaven militairen de opdracht daar een onderzoek naar in tc stellen. log als politiek middel moet overbodig worden gemaakt", zei Engholm. die daaraan toe voegde, „dat het nog altijd veel beter is dat de Duitsers, zoals tijdens de Golfoorlog, thuis over oorlog en vrede strijden, dan dat ze in de wereld aan de ver schillende fronten vechten Engholm waarschuwde de wereld te snel. te ved van het grotere Duitsland te verlangen „Wc zullen zeker tien jaar nodig hehben om de interne IXiitse eenheid te volbrengen. Dat dit niet uit de pmt/rgrlkas kan worden betaald, hebben inmid dels zelfs de regcrings illusio nisten begrepen Engholm onderstreepte dat de problemen om van Duit*- lana werkelijk een eenheid te maken, gigantisch zjjn. Hij bood de regenng Kohl samen werking aan als d.it m IM be lang van de mensen i*. „Maar", aldus Ingholm. „de SPD is niet de os die de regenngskar uit het moeras zal trekken Joegoslavische premier overleeft motie Servië ■ElCaADO AROB-U* Het foesoslavische federale par lement beeft gisteren een motie van wantrouwen verworpen te gen premier Markovic. De mo tie werd met steun van Servië ingediend door twee afgevaar digden uit Vojvodina. een van do twee provincies die onder Servisch bestuur vallen. President Bozovtc van Vojvo- dina zei voor de stemming dat bet tijd werd dat Markovic wer kelijk westers kapitaal weel aan te trekken, in plaats van ..steun betuigingen' Bozovic is een nauwe bondgenoot van de Set vtscbe president Milosevic, fel tegenstander van Markovic' ronomische h Het geruzie ming van een nieuwe Joegosla vische president duurt intussen voort lm nieuwe poging ie mand aan te wijzen mislukte gisteren omdat vier van de acht leden van het collect leve presi dentschap niet kwamen opda gen Joegoslavië zit al sinas 16 mei zonder staatshoofd omdat de republieken het niet eens kunnen worden over de benoe ming van de Kroaat Mesic.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5