Binnenland Aantal chronisch zieken blijft gestaag toenemen Homeopatische topper in opspraak Tjeenk Willink valt slecht bij vrouwen Linkse Volkspartij blijft luchtkasteel Speciale commissie buigt zich over achterstandssituatie Woensdag 29 mei 1991 Redact»* 023 150225 JANINE BOSMA ALTAN EROOCAN RONALD FP.ISAPT 'cbef) PATRICK VAN DEN HURK SJAA^SMAKMAN Het aantal chronisch zieken zal de komende jaren ge staag blijven groeien. Op dit moment zijn er ongeveer 5,3 miljoen Nederlanders met een langdurige aandoening. Rond de eeuwwisseling zal dat aantal op 5,6 miljoen lig gen. DEN HAAG GPP Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft dit de Kamer meegedeeld. Hij schrijft de toe name toe aan de groei van de bevolking. Gemiddeld heeft 35 procent van de Nederlanders een langdurige aandoening. Onder jongeren tot 14 jaar is dat percentage 13 procent, bij be jaarden 68 procent. Volgens Simons verkeren chronisch zieken in een duide lijke achterstandssituatie. Er zal dan ook tijdelijk aparte aan dacht aan hun positie geschon ken moeten worden. Daarom wordt vandaag de Nationale Commissie Chronisch Zieken (NCCZ) ingesteld, onder leiding van het oud-PvdA-kamerlid Haas-Berger. De commissie moet een krachtige impuls geven aan het chronisch ziekenbeleid, aldus Simons. Gemeenschappelijke problemen met betrekking tot de zorgverlening, voorlichting, onderzoek en maatschappelijke positie zullen aan de orde moe ten komen. Daarnaast moet de commissie gaan beoordelen of de positie van chronisch zieken voldoende aan bod komt in de gezondheidszorg. Het werk van de commissie wordt over vier jaar geëvalueerd. Simons zei gisteren verder niets te zien in een veelomvat tende registratie van pijnklach- ten. Volgens de bewindsman kan door middel van een aantal meetpunten ook genoeg inzicht gekregen worden in aard en omvang van de pijnproblema- tiek. De staatssecretaris stelt dat het ontbreken van een goede pijnregistratie er waarschijnlijk ook de oorzaak van is dat er tot nu toe weinig onderzoek is ge daan naar oorzaken en behan delmethoden. Simons stelt daarom 1 miljoen gulden be schikbaar voor dergelijk onder zoek. Voor pijnbehandeling heeft hij nog eens 700.000 gul den beschikbaar. Op de behandeling van voor stellen voor de stelselherziening in de gezondheidszorg zal Si mons nog even moeten wach ten. De staatssecretaris wilde het pakket op 10 juni aan de Tweede Kamer voorleggen, maar kreeg gisteren al te horen dat die er pas over wil praten als de bezwaren van de Eerste Ka mer tegen delen van het plan zijn weggenomen. De Senaat heeft Simons opgedragen over delen van het pakket advies te vragen bij de Europese Ge meenschap. FRANS VTSSER MAR COT KLOMPMAKER Vormgeving HANS BOEZEUJN Een doorkijkje vanuit de nieuwbouw van het ministerie van VROM. Het pand met de koepeltjes waar de 3000 ambtenaren vanaf volgend jaar zo mer op neerkijken is Den Haag CS. Het ministerie van milieu moet natuurlijk een goed voorbeld geven: Het gebouw ligt niet alleen naast het sta tion, maar bij de bouw wordt ook geen asbest of cfk-houdend isolatiemateriaal gebruikt hans steinmeier an Pharmaceutisch Weekblad waarschuwt voor gebridk Echinacea-preparaten AMSTERDAM MARGOT KLOMPMAKER Biohorma en VSM, fabrikanten van homeopatische geneesmid delen. zijn woedend over een publikatie in het Pharmaceu tisch Weekblad van deze week. Daarin staat dat het extract van de Echinacea purpurea plant (rode zonnehoed) ernstige bij werkingen kan veroorzaken. Het extract van de plant zit on der meer in populaire produk- ten als Echinaforce, Echinaplant en EBT-complex. De middelen worden veel ge bruikt in geval van verkoudheid, griep, ontvellingen en ontste kingen. Ook wordt het van harte aan bevolen als middel om de weer stand van kinderen te vergro ten. Echinacea-preparaten zijn commerciële toppers. Het Pharmaceutisch Week- Mad btMBl zich op een (ano niem) Duits onderzoek naar Echinacea-preparaten. Er worden drie gevallen ge noemd van mensen die na ge bruik van deze middelen ernsti ge problemen kregen. In een van de gevallen overleed de pa tiënt zelfs. De betrokkenen kre gen last van jeuk, koorts, opge zwollen klieren, tong- en slok darmzwellingen en ademnood. Het Pharmaceutisch Week blad schrijft verder dat koude rillingen, koorts misselijkheid, lage bloeddruk en hoofd- en ge wrichtspijnen bekende bijwer kingen" van Echinacea-produk- ten zijn. „Gezien de grote afzet van de produkten lijkt een waarschuwing op zijn plaats", concludeert het blad. Echinacea-produkten worden vaak gebruikt om verkoudheid en griep te bestrijden. Biohorma, producent van Echinaforce, noemt de publika tie „flauwekul". Het bedrijf en concurrent VSM hebben inmid- FOTO PETER FOPPE dels een brief naar alle apothe kers gestuurd. Daarin wordt aan de hand van recente literatuur benadukt dat er geen gevaar be staat bij het gebruik van Echi nacea-produkten. Biohorma-voorlichter Van 't Hoff twijfelt sterk aan de weten schappelijke betrouwbaarheid van het Duitse onderzoek. „In het artikel worden drie gevallen genoemd. De bijverschijnselen die deze mensen hadden zijn beslist geen reacties op het ge bruik van Echinacea. Ik denk eerder dat er sprake is geweest van een infectie." Van 't Hoff is boos over de aantijging dat Echinacea-prepa raten niet veilig zouden zijn. „Stel dat iemand met griep een sinaasappel eet en daarna over lijdt. Moet je dan maar geen si naasappels meer eten?" Gaat die vergelijking wel op? ja, stelt Van 't Hoff volmondig. „De Echinacea purpurea is uit en te na onderzocht. Volgens wetenschappers is het gebruik er van absoluut veilig. Echina cea-produkten worden al tien tallen jaren over de hele wereld verkocht. Miljoenen mensen hebben het gebruikt. We heb ben nog nooit klachten ontvan gen. Ik vind het buitengewoon teleurstellend dat een gerenom meerd blad als het Pharmaceu tisch Weekblad een dergelijke publikatie opneemt." Apotheker Frank Venema, au teur van het gewraakte artikel, noemt de reactie van Biohorma voorspelbaar. „Ik twijfel niet aan de waarde van het Duitse onderzoek. Toegegeven: het be treft slechts drie gevallen, maar dat doet niets af aan het feit dat een aantal mensen vreemd op deze preparaten heeft gerea geerd." Florerend D66 voelt weinig voor samenwerking met tobbende PvdA DEN HAAG SJAAK lan Pronk, zaterdag in de Volks krant: „Ik begrijp best dat D66 nu zal zeggen: Nu ze verliezen willen ze opeens lekker samen werken. Maar ik vind dat er ge- ptant moet worden". Hij was niet de eerste dit jaar. Kort na de nederlaag van de IVdA bij de Statenverkiezingen deed Groen Unks-fractievoor zitster Kia Meekers al een poging het gedoofde vuur van linkse samenwerking op te rakelen. Zij vroeg de sociaal-democraten en i .lui nfel i«- bmm ém over de vorming van een grote progressieve partij. Bet loan n Prank hebbw een ding gemeen: ze zitten in de hoek waar de klappen vallen. De PvdA verloor enorm op 6 maart, terwijl bij Groen links de groei er nu al uit lijkt te zijn. I^e partij is twee jaar na de oprich ting veroordeeld tot dezelfde rol als vroeger: de nuttige horzel. Voor tie PvdA schetst Pronk een somber jïerspectief. Zijn partij, zegt hij, heeft zich altijd hü ht op do orfaoidoi „Mom die wenst zich'niet als een soci ale klasse te zien. In die zin zijn we het slachtoffer van ons eigen succes". Met andere woorden: de PvdA heeft zicb in haar hui dige vorm overleefd. D66 daarentegen beleeft hoogtijdagen. Vandaar dat de Democraten het proefballonne tje van Beckers direct doorprik ten. Ze hebben er ook geen goe de herinneringen aan. Begin jaar zeventig werd er ook over een progressieve volkspartij ge praat. Nieuw Links nield de PvdA even in haar ban en wilde graag een bundeling van PvdA, D66 en PPR Maar met de te rugtocht van Nieuw Links ver dween ook de linkse volkspartij weer achter de horizon. De PvdA mocht zich destijds ver heugen in een ongekende po pulariteit en zou ook zonder fu sie de rest van progressief Ne derland wel opslokken. D66 is dat nooit vergeten, Waarom zou ze nu de noodlijdende PvdA de helpende hand toesteken? Pronk wil de Democraten wel een reden geven: „De sociale doorbraak van de twintigste eeuw heeft zijn wortels in de vrouwenbeweging, de ecologi sche beweging, de minder heidsgroepen «mi de onderklas se. Gezamenlijk stellen die groepen de kwaliteit van de sa menleving ter discussie. Als je dat aan elkaar knoopt, zie ik de politieke noodzaak van een bre de politieke beweging die een antwoord geeft op de proble men aan het begin van de ko mende eeuw. Met daarin de PvdA als het produkt van de economische emancipatie van de vorige eeuw. de links-libera len als het produkt van de emancipatiebeweging een eeuw eerder, en met de overige groe pen. die sterk vertegenwoordigd /i|n in Omm Links". Het klinkt prachtig. Maar Groen Unks verdwijnt al uit het zicht als het om regeren gaat. De sociaal-democraten miwten zich volgens Pronk vastleggen op een coalitie na 1994 waarin PvdA en D66 samenwerken, aangevuld met het CDA. Groen Unks wordt niet genoemd. Cieen wonder. Want al in Schui vende Panelen, Pronks roem ruchte analyse van vier jaar ge leden, stond de noodzaak om van de PvdA een natuurlijke re geringspartij te maken centraal. Een fusie met Groen Unks past daar niet in, samenwerking met DM wrl Maar al zijn de Democraten een natuurlijke partner, de PvdA liet hen bij de afgelopen kabinetsformatie als een bak steen vallen toen Lubbers hen DEN HAAG ANP De Rooie Vrouwen in de PvdA zijn „onaangenaam verrast" door de aanwijzing van senator Tjeenk Willink als kandidaat voor het voorzitterschap van de Eerste Kamer. De verrassend herkozen Tjeenk Willink neemt daarbij de plaats in van senator Baarveld Schlaman, die vorig jaar tot veler verrassing als kan didaat-voorzitter was voorge dragen. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de sexe van me vrouw Baarveld en het feit dat zij geen type is dat bekend staat om haar geruisloos aangepast gedrag hierin een rol heeft ge speeld. Bovendien hebben veel te veel mensen in de partij zich er mee bemoeid. Het had een zaak van de senaatsfractie moe ten blijven", zegt Ineke van Dijk, één van de twee (part-ti me) voorzitters van de Rooie Vrouwen. Baarveld-Schlaman heeft haar kandidatuur inmiddels in getrokken, „omdat gebleken is dat zij niet op die steun kan re kenen in de Kamer die zij nood zakelijk achtte om goed te kun nen functioneren", aldus een verklaring. Ze had de eerste vrouwelijke voorzitter van de Senaat moeten worden. Haar kandidatuur was echter meteen al omstreden, zowel bij haar ei gen partij als in andere fracties. Ze werd te licht bevonden voor het voorzitterschap. Tjeenk Willink werd maandag ABN ontslaat man na 'grap' over Turken AMSTERDAM ANP alleen in het kabinet wilde dul den als de PvdA er een van 'haar' ministerszetels voor wilde inleveren. Toen hoefde het niet meer. Pronk vraagt dus wel erg veel van D66. Voor de Democraten lijkt er weinig winst in samenwerking. Natuurlijk heeft Pronk gelijk als hij stelt „dat we het over veel meer eens zijn dan het lijkt". Maar waarom zou je dan moe ten fuseren? Want er is ook een enorm verschil. De PvdA heeft een tobbers-imago en D66 straalt een positief-sociaal le vensgevoel uit. Dat heeft de PvdA op 6 maart gemerkt. Fusies, zo heeft de totstand koming van het CDA en Groen Unks geleerd, worden niet ge boren uit rijkdom, maar uit ar moede. Een opinie-onderzoek over de progressieve volkspartij bevestigt dat. Slechts een derde van de D66-stemmers vindt nauwere linkse samenwerking een goede gedachte, tegen ruim de helft van de PvdA'ers en bij na tweederde van de Groen- linksers. En wie zal die D66- stemmers op dit moment onge lijk geven? Een 31-jarige Amsterdammer heeft voor de Amsterdamse rechtbank zijn ontslag bij de Al gemene Bank Nederland in kort geding aangevochten. De man werd op 1 mei op staande voet ontslagen, omdat hij enige da gen daarvoor een discrimine rend geschrift op de werkvloer zou hebben verspreid. Het betrof een „sollicitatiefor mulier voor de vuilophaaldienst van de gemeente Rotterdam". Volgens de bank is het „een op eenstapeling van discrimine rende en beledigende opmer kingen" aan het adres van voor al Turken en Marokkanen. Volgens de betrokkene heeft een Marokkaanse collega het geschrift gezien en er smakelijk om gelachen. Via deze man kwam het echter bij de bankdi- rectie terecht. Twee allochtone ABN-employees hebben boven dien het Meldpunt Discrimina tie op de hoogte gebracht van het formulier. De ABN achtte ontslag op staande voet geboden. De man was al eerder gewaarschuwd, nadat hij een bij de bank werk zame woonwagenbewoner voor „zigeunerkoning" had uitge maakt. Volgens zijn advocaat moeten die uitlatingen worden gezien in het licht va» de wat ruwe omgang en de daarbij be horende grappen zoals men die in het magazijn gewend was. Zo zou de man zelf door zijn ho moseksuele geaardheid het no dige te verduren hebben gehad. De rechter doet op 6 juni uit spraak. herkozen in de Eerste Kamer dankzij voorkeurstemmen. Hij was anders buiten de boot ge vallen, omdat hij door slechte verkiezingsresultaten in Zuid- Holland op een onverkiesbare plaats terecht was gekomen. Zijn herverkiezing lijkt vooral het resultaat te zijn van de druk die door PvdA-top is uitgeoe fend om Tjeenk Willink voor de Eerste Kamer te behouden. Ook voor zijn kandidatuur voor het voorzitterschap heeft de partij top zich sterk gemaakt. De kandidatuur van Tjeenk Willink stuit, behalve bij de Rooie Vrouwen, nergens op weerstand. Hij ligt bij de eigen partij goed, en ook het CDA ziet in de senator „een passend voorzitter met veel ervaring in het Haagse wereldje". Tjeenk Willink (49) is een groot voorstander van het te rugdringen van de overheidsbu- reaucratie. Hij studeerde rech ten in Leiden en staatsrecht en politieke wetenschappen in Pa rijs. Na tal van ambten zoals ad- junct-secreraris van de com missie-Van Veen (interdeparte mentale taakverdeling), ad junct-secretaris van de minis terraad en algemeen beleidsad- viseur van de premier (1972) trad hij tijdens de kabinetsfor maties van 1972/1973 en 1977 op als secretaris van de achter eenvolgens optredende (in-)for- mateurs. Later werd hij rege ringscommissaris voor de reor ganisatie van de rijksdienst. Senator Tjeenk Willink. FOTO DIJKSTRA KOKANJE Nashville Overal in Amerika werden de afgelopen weken homecoming- parties gehouden, ter ere van de jongens die het tegen Irak zo goed hadden gedaan. Ons hotel in Nashville had ook vele vlag gen uitgestoken; binnen defi leerde een lange rij jonge mili tairen. die allen in hetzelfde smetteloze uniform waren ge stoken en door dezelfde haarvij- andige kapper waren geknipt, langs een erehaag van plaatse lijke autoriteiten. De taxichauf feur, die ons naar een eethuis annex country western-club bracht, droeg op zijn groene baseballpet de tekst Desert Storm. Hij vond het een goed idee dat we naar country-muziek wilden luisteren. „Ie kunt beter niet naar Memphis gaan", ried hij ons aan, „daar hebben ze alleen maar de blues". Memphis, na Nashville de tweede stad van Tennessee, kon je naar zijn me ning eigenlijk niet meer serieus nemen: daar waren ze namelijk reuze trots op een bepaald hotel waar elke ochtend om elf uur een troepje eenden in de lounge verscheen dat vervolgens over een rode loper naar een water bassin marcheerde. Aan het eind van de middag waggelden ze weer achter hun oppasser aan en verdwenen in de lift naar boven, waar op het dak hun nachtverblijf was ingericht. Wat moest je met zo n vertoning? Van zoiets mafs kon je zelfs geen blues meer brouwen, al dus onze blanke informant, en dat wilde wat zeggen. Nashville mag dan beroemd zijn om de volksmuziek, toch B0Ü m minstens zoveel ge preekt als gezongen worden in deze stad. In het hotel viel mij al de lange lijst van kerken op die de gasten lieten weten op welk tijdstip de zondagsdienst zou beginnen. In Amerika heb je ve le .Beits (gordels), van Maisgor- del tot Katoengordel, en van Sun Belt tot Bible Belt. Nashville wordt wel de gesp van de Bible Belt genoemd. Van oudsher hebben vooral de baptisten, net als in de andere zuidelijke sta ten, er een grote aanhang. In het eethuis werd aan de ech te Amerikaanse plattelandskeu ken alle eer bewezen. Grote steaks en visschotels stonden prominent op de menukaart. Vooral „catfish" (meerval), is een gerecht dat ons steeds weer werd aanbevolen. In Nederland komt deze grondvis alleen nog in de Haarlemmer Ringvaart voor, maar in Amerika wordt het dier op grote schaal op spe ciale visboerderijen gekweekt. Een paar honderd kilometer zuidelijker, aan de Golf van Mexico, is men ook dol op haaieviees. maar nu de Keu ringsdienst voor Waren onlangs ontdekt heeft dat deze roofvis sen meer kwik bevatten dan goed voor een mens is, is deze markt ingestort. Wie in Amerika uit eteitgaat, moet op twee dingen bedacht zijn: het personeel wil zo snel mogelijk het afgegeven bord weer naar de keuken terug heb ben en het wil voortdurend je glas bijvullen. Zodra je even achterover leunt of een woord met je tafelgenoot wisselt, tracht een vlugge hand de nog rijkelijk met soep gevulde kop of de half geconsumeerde meerval onder je neus weg te grissen. Kun je werkelijk niet meer op. en zijn de schotels nog niet leeg, dan is het heel normaal om de ober of serveerster om een doos te vragen waarin je het restant kunt meenemen. In een grote zaal onder het res taurant was het country wes tern-feestje al een tijdje aan de gang. In een schemerige ruimte zat een blank publiek, deels ge tooid met cowboyhoeden, naar de levensliederen te luisteren die veel aan het Schotse en Ier se muzikale erfgoed te danken hebben. „Cotton on the roadside, cotton in the ditch. We all picked the cotton, but we never got rich", luidde het pittig gezongen re frein van een slepend lied, dat vertolkt werd door een gedron gen jongeman, van wie al twee nummers op de plaat waren ge zet. Na hem kwam een zange res, die beweerde dat zij ook al een plaat had gemaakt, maar wier schelle stem niet bij mach te was het kelige geluid van Dolly Parton te imiteren, van wie ze een song had geleend. Dick bestelde bij de mollige ser veerster, die zich met haar dikke billen wat moeilijk in haar roze hot pants voortbewoog, een brandy, maar ook na enige her halingen had ze er geen idee van wat ze hem moest brengen. „Ik zit nog niet zo lang in dit vak", zei ze met een stralende glimlach. Het bleek dat ze psy chologie studeerde aan de uni versiteit van Memphis en dat ze in Nashville wat geld bijverdien de. Onderwijs is duur in Ameri ka, en daarom is het heel nor maal om in eethuizen door werkstudenten bediend te wor den. Nashville beviel haar beter dan Memphis, vertrouwde ze ons toe: „In Memphis hebben ze alleen maar van die stomme blues." „En van die stomme eenden", vulde Dick aan. Schuddend van het lachen keerde ze terug naar de bar. GCRRTT JAN ZWIER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4