Feiten Sri Lanka gebaat bij dood Gandhi Pérez zette Venezuela met beide benen op de grond Woensdag 29 mei 1991 V DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER K SMAKMAN VettaJ.ng; LUUTJE NIEMANTSVERDRJET EN MENINGEN EEN JONGE VROUW boog zich voorover alsof ze Rajiv's voeten wilde aanraken Op dat mo ment bracht ze explosie ven op haar rug tot ont ploffing. DE PLAATS van de aan slag ligt er nu verlaten bij Af en toe trekken kleine groepjes langs om Ra|iv eer te bewijzen, verder is er niet veel te zien. VENEZUELA vormde in de hele wereld dagenlang voorpagina-nieuws door bloedige rellen, brand stichting en plundering. Er vielen meer dan driehon derd doden. VENEZUELA wordt nog steeds be schouwd als het relatief njkste van Latijns-Amenka. Van die welvaart profiteert nog geen ben procent van de negenben miljoen Venezolanen Zesbg procent van de bevolking leeft onder de armoedegrens. Speculaties over aanslag wijzen ook in richting Colombo TOM JANSSEN De plaats waar Rajiv Gandhi vorige week de dood vond, is een stoffig, troosteloos lapje grpnd langs de hoofdweg van Ma dras naar Bangalore. Hen door de verblin dende hitte verdorde krans markeert de plaats van de aanslag. Rond de plek is een bamboe hek neergezet als eerste stap naar de oprichting van een monument voor de vermoorde leider van de Congrespartij. SRIPERUMBUDUR R. WHfTAKER THE INDEPENDENT Een paar honderd meter terug, bij de afslag naar Sriperumbu- dur, staat een standbeeld van Rajiv's vermoorde moeder, In dira. Vorige week dinsdag hing Rajiv een bloemenslinger om haar nek, waarna hij zich door de opdringende, schreeuwende menigte een weg baande naar het platform. Hij heeft het nooit bereikt. Volgens gerechtelijke deskundi gen die de aanslag onderzoe ken, boog een jonge vrouw zich voorover alsof ze Rajiv's voeten wilde aanraken. Op dat mo ment bracht ze explosieven tot ontploffing die op haar rug wa ren gebonden, waarmee ze zichzelf, Gandhi en dertien an deren om het leven bracht. Nu ligt de plaats van de aanslag er verlaten bij. Af en toe trekken kleine groepjes langs om Rajiv eer te bewijzen, verder is er niet veel te zien. Het platform waar Sandhi d«- menigte zou toe spreken staat er nog, vrolijk op gesierd met de kleuren van de Gongrespartij en haar plaatselij ke bondgenoot, een regionale partij die onder haar Tamil-ini- tialen bekend staat als de A1ADMK Verder hangt er nog een span doek waarop de jeugdafdeling van de Congrespartij uit het Chenglepet district 'Onze Ge liefde Leider Hartelijk Welkom' heet. Alle tastbare bewijzen van de explosie zijn naar overge bracht Madras, 45 kilometer verder op. Tussen Madras, de weelderige, drukke hoofdstad van de deel staat Tamil Nadu, en Sriperum- budur liggen over een afstand van vele kilometers fabrieken die getuigen van de relatieve rijkdom van het gebied. India heeft i5 miljoen Tamils, waarvan het merendeel in Ta mil Nadu woont. Zoals veel mindeiheden het hten ze veel belang aan een goede opleiding en vormen ze een besloten ge meenst hap. roen het nieuws van de moord op Gandhi be kend werd. wisten de Indiase Tamils één ding zeker de Ta mils waren niet verantwoorde lijk voor de aanslag op Rajiv, ook al was die in het hart van het Tamil-gebied gepleegd. Tamil Nadu wordt slechts door de smalle zeestraat Palk Strait gescheiden van de gewelddadi ge burgeroorlog tussen de Ta mil Tijgers en ae Srilankaanse regering in Sri Lanka. De Tijgers hebben een reden om Gandhi te verachten. In 1987 stuurde Gandhi een Indiase vredes macht naar Sri Lanka om de Tij gers te ontwapenen en een vre desregeling af te dwingen, maar binnen de kortste keren raakten de Indiase troepen en de guer rillastrijders verwikkeld in een bittere strijd waarbij aan beide kanten bloedbaden werden aangericht. Vorig jaar kwam een eind aan de bloedige Indiase in terventie, zes maanden na de val van de regering van de Con grespartij. Gandhi was ook verantwoorde lijk voor een optreden tegen de Tijgers in Tamil Nadu eerder dit jaar. De deelstaat werd toen on der direct bestuur van New Del hi geplaatst omdat ze onvol doende optrad tegen Srilankaanse extremisten. Het is makkelijk de Tijgers de moord op Gandhi in de schoe nen te schuiven, maar voorals nog bestaat er geen bewijs die een dergelijke beschuldiging rechtvaardigt. Hoewel kranten foto's hebben gepubliceerd van de vermeende pleegster van de aanslag, is de vrouw nog niet geïdentificeerd. Mensen in Ma dras, die beweren het verschil te kunnen zien, zeggen dat ze dui delijk een Srilankaanse Tamil is. Maar afgezien van de foto's en het feit dat Tijgers vaker zelf moord-aanslagen hebben ge pleegd, ontbreekt ieder bewijs van hun betrokkenheid. Bovendien stuurden de Tijgers al een tijdje aan op een verzoe ning met Gandhi. Volgens de krant De Hindoe voerde Gandhi in maart hartelijke besprekin gen met een vooraanstaand lid van de Tijgers. Volgens verschil lende bronnen zouden de Tij gers Gandhi hebben benaderd omdat het duidelijk is dat de Srilankaanse regering de strijd tegen hen alleen maar heeft op gevoerd sinds het vertrek van het Indiase leger. Gandhi zou, na het horen van deze informa tie, zijn bereidheid hebben uit gesproken een nieuwe bemid delingspoging te wagen. Als dit waar is, zou vooral de Srilankaanse regering zijn ge baat bij de dood van Gandhi. Zelfs vóór de aanslag deden in Colombo al geruchten de ronde dat de recente bomexplosie waarbij de Srilankaanse minis ter van defensie Ranjan Wijerat- ne werd gedood, niet het werk was van de Tijgers. Wijeratne zou te populair zijn geweest in legerkringen en onder het volk. Het was verder een publiek ge heim dat hij niet afkerig was van een militaire machtsover name. De Indiase pers houdt zich op de vlakte. Dergelijke speculaties worden met de nodige voor zichtigheid behandeld, evenals trouwens de suggestie dat Gan dhi net als zijn moeder door Sikh-separatisten is vermoord. De slachtpartij die Hindoe s on der Sikhs aanrichtten na de moord op Indira Gandhi ligt nog vers in het geheugen. Sindsdien zijn de sociale span ningen alleen nog maar toege nomen. Het onderzoek naar de moord op Rajiv Gandhi is uit handen genomen van de deelstaatrege ring van Tamil Nadu en wordt nu uitgevoerd door het Centrale Onderzoeksbureau in New Del hi. Het onderzoek zal naar ver wachting zes tot acht maanden duren. Aangezien iedereen die met de zaak te maken heeft door New Delhi de zwijgplicht is opgelegd, zal voorlopig wel geen eind komen aan de stroom van geruchten en speculaties. to tftO' - AO 7AAR TV- STANDPLAATS BUDAPEST Ik ben binnenkort bij de paus uitgenodigd. Nu ja, uitgenodigd... op de thee zal het niet zijn. Als ik ga, zal ik af en toe een glimp van de kerk vorst kunnen opvangen en mag ik hopen dat iemand bij belang rijke missen een plaatsje voor me vrijhoudt. Maar dan moet ik wel eerst tweehonderd dollar op tafel leggen. Dat bedrag verlangen de orga nisatoren van het pauselijk be zoek aan Polen namelijk van buitenlandse journalisten die dit heugelijke feit willen bijwo nen. Bijna vierhonderd gulden om de paus te mogen bezichti gen? Ik vind het van de gekke. En ik heb dan ook besloten: ik ga niet. Het is niet voor het eerst dat ze me in Polen krankzinnige be dragen uit mijn zak kloppen, al leen maar om mijn werk te mo gen doen. De eerste keer dat ik met die praktijk te maken kreeg, was bij een congres van de vak bond Solidariteit. Vijftig dollar vroegen ze daar voor de accre ditatie, het speciale pasje dat je als journalist het recht geeft een evenement te mogen bijwonen. Ik was wat verontwaardigd, maar ik was speciaal voor dat congres naar Gdansk gekomen, dus wat moest ik? Bovendien, Solidariteit is welis waar een hele grote, maar ook een zeer armlastige bond. Dus kon ik er nog wel begrip voor opbrengen dat ze de kosten die ze maakten voor het inhuren van vertalers en het copiëren van congresstukken, probeer den terug te halen. De volgende keer dat de Polen mij lieten dokken, was tijdens de presidentsverkiezingen eind vorig jaar. Voor wederom vijftig dollar werd me een prachtig pasje verstrekt dat mij toegang tot alle belangrijke plekken zou verschaffen. Wat 'al die belangrijke plekken' waren, weet ik nog steeds niet. Er was een handjevol perscon ferenties waar ik zo naar bin nenmocht. De enige plaatsen waar ik die accreditatie echt no dig had, waren de stembureaus. Maar daar richtte mijn duur ge kochte pasje niets uit. Polen was het enige Oosteuropese land dat bij zijn verkiezingen geen pottekijkers in de stemlo kalen wilde. Waarom weet ik nog steeds niet. Ik bedoel, als het in Roemenië wel kan, waar om dan in Polen niet? Ik heb me bij die verkiezingen heel erg staan opwinden over deze praktijk. Niet dat ik echt wakker lig van vijftig dollar, mijn werkgever is gelukkig niet zo armlastig dat hij dat niet kan betalen, al houdt hij ook niet van geld verspillen. Maar er zijn natuurlijk kranten, ook in het 'rijke West-Europa' die op iede re cent moeten letten. Heel kranten zouden zichzelf onmi( dellijk kunnen opdoeken als hi Poolse voorbeeld op grote schaal navolging kreeg. Wie een vrije pers een warm hart toedraagt, en de Poolse gering zegt dat toch te doen. moet zich wel twee keer bezin nen eer hij aan journalisten gei vraagt. Goed. ik weet dat daar uitzonderingen op zijn. V bladen als Privé en Story is het heel normaal dat ze moeten bt talen voor hun verhalen. En toen een Japanse krant laatst een journalist mee de ruimte ii wilde stuurde, was het ook be grijpelijk dat daarvoor geld op tafel moest komen. Maar verkiezingen, een congre van Solidariteit of een paus-be zoek, dat is gewoon nieuws en nieuws moet een journalist nie hoeven te kopen. Eer je het weet gaat Walesa geld vragen om als president geinterviewd te worden. Alsof-ie Madonna Maar goed, geen paus dus voot mij. Gelukkig reist de kerkvorst heel wat af. Binnenkort komt ook in Hongarije. En de accredi tatie daar, weet ik nu al, kost rn niets. Ik heb de papieren dan ook rap ingevuld. Ik blijf een echte Hoer. Als 't gratis is, dan het goed. RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA COMMENTAAR Grote broek De Verenigde Staten en Frank rijk vinden het doodnormaal om zaken met militair geweld noor hun hand ta aatten als ii.it zo uitkomt. De Fransen doen dat nogal eens In Afrika en de s in 11- eerste plaats in hun el- f;en deel van de wereld (de mis- ukte actie in <lr u baan se Var kensbaai en de geslaagde over rompeling van Grenada en Pa nama bijvoorbeeld). De Ameri kanen schrikken trouwens ook niet terug voor acties verder van huis. Vanuit Amerikaans en Frans ge zichtspunt zou het dus niet vreemd zijn als Nederland mili tair zou ingrijpen in zijn voor malige kolonie Suriname zodra het leger daar weer met onde mocratische middelen in de po litiek zou ingrijpen. Geen won der dus dol da VS on Frankrijk minister van buitenlandse za ken Van den Broek onder druk hebben gezet om met de mili taire knoet te zwaaien. Ze wisten wat ze deden, want Van den Broek mag het deze of gene grote broer graag naar de zin maken, zeker als die in Was hington huist. Bovendien blaast de bewindsman op internatio naal gebied maar wat graag in de bus. Wordt inbreuk gemaakt op dat genoegen zoals door premier Lubbers, die als rege ringsleider de vrije hand wil hebben tijdens overleg met zijn EG-collega's dan gaat Van den Broek in de gordijnen. En dus sloot hij Nederlands mi- litah Ingrijpen In Suriname niet op voorhand uit. Nu kan zoiets helpen VOOCfcomOU tl.it Sm m.i me weer afglijdt naar militair bestuur. Maar dan moet zo'n dreigement wel geloofwaardig zijn. En dat is het niet als het komt uit de mond van een be- «rindaman die m da Weal niet eens de benodigde militaire transportmiddelen ter beschik king heeft. Bovendien: het moaUiJtatB is niet aan een miii tair avontuur ta beginnen, de kunst is om het ook naar wens of t«- ronden. Maar daarover heeft Van den Broek tot nu toe gezwegen. Misschien heeft hij er niet eens goed over nage dacht. Dat zou best kunnen: met zijn collega van defensie, Ter Reek, heeft hij nog geen en kel overleg gevoerd over een militaire optie. Washington en Parijs kunnen van een militaire machtsgreep in Suriname alleen m.ur HM hebben (in de vorm van cocaïne en vluchtelingen). Het zou ze dus goed uitkomen als Neder land hri vuile werk 800 doen om dat te voorkomen Ze heb ben geprobeerd Van den Broek voor hun karretje te spannen en het is ze nog gelukt ook. En dat terwijl Van den Broek zich nog zeer recent schaarde in de rijen van degenen die het zo toe juichten als dergelijke operaties voortaan onder auspiciën van de Verenigde Naties zouden plaatsvinden. Hij heeft, al met al, wat ondoordacht een te gro te wereldpolitieke broek aange trokken. Gelukkig krijgt hij daarvoor in Den Haag niet veel handen op elkaar. Moge dat zo blijven. De Venezolaanse president Carlos Andrés Pérez (68) is gis teren begonnen aan een offi cieel bezoek van drie dagen aan Nederland. Andrés Pérez staat aan het hoofd van een delegatie die Nederland pro beert te interesseren voor'in vesteringen in Venezuela. Het is de president er alles aan ge legen de economie van zijn land te verbeteren. Twee jaar geleden ging zijn naam de hele wereld over, toen hij drasti sche bezuinigingen afkondigde en er een ware volksopstand uitbrak. Tot het gevolg van het staatshoofd behoren ministers en zakenmensen. DEN HAAG JOHAN CARBO Ze hadden hem nog zo gewaar schuwd, de politieke adviseurs van Carlos Andrés Pérez. Als hij zou luisteren naar de interna tionale geldinstellingen en de Venezolaanse samenleving drastische bezuinigingen zou opleggen, dan moest Andrés Pérez er toch op rekenen dat zijn come back als president tot moord en doodslag zou leiden in de sloppenwijken van Cara cas. De sociaal-democraat, die bij de presidentsverkiezing van no vember 1988 54 procent van de stemmen verwierf en daarmee de christen-democratische kan didaat Eduardo Fernéndez ver voorbleef, sloeg de raadgevin gen in de wind en was in febru ari 1989 nog maar nauwelijks beëdigd of hij zag zich gedwon gen de noodtoestand af te kon digen Pérez verhoogde de prijzen voor voedsel, kleding en brandstof, met een ware volksopstand tot gevolg. Sinds het verdrijven in 1959 van de militaire macht hebber jiménez, was het nooit meer zo gewelddadig toe ge gaan in Venezuela. In de hele wereld vormde het land dagen lang voorpagina-nieuws door bloedige rellen, brandstichting en plundering. Dergelijke tafe relen was men wel van een aan tal andere Latijnsamerikaanse landen gewend, maar zeker niet van Venezuela. Er vielen meer dan driehonderd doden. Geschrokken MD da onlusten bond Andrés Pérez in. Bekneld geraakt tussen het Internatio naal Monetaire Fonds (IMF) en de paupers van Venezuela haastte de president zich de op standelingen te beloven dat het minimumloon met zestig pro cent zou worden opgetrokken en dat het afschaffen van subsi dies op eerste levensbehoeften, op medicijnen en op het open baar vervoer weer ongedaan zou worden gemaakt. De ruim één miljoen overheidsdienaren beloofde hij hals-over-kop een salarisverhoging van dertig pro cent. Langzaam maar zeker keerde de rust terug in het land dat nog steeds wordt beschouwd als het relatief rijkste van Latijns-Ame- rika. Van die welvaart profiteert overigens nog geen tien procent van de negentien miljoen Vene zolanen. Naar schatting zestig procent van de bevolking leeft onder de armoedegrens. Vijftien procent crepeert zelfs. De arme drommels in hun hut jes van golfplaten kijken op naar luxueuze gebouwen die je het gevoel geven in Dallas te zijn. Venezuela. 25 keer groter dan Nederland en voor 95 pro cent rooms-katholiek, is een land van uitersten dat als derde in de rij van Opec-leden dankzij de oliecrisis van 1973 een enor me economische bloei beleefde. Door de hoge olie-inknmstrn dachten de politici en zakenlie den dat de bomen tot in de he mel groeiden. En zij handelden daar ook naar. Venezuela leefde bij de dag. An drés Pérez verzuimde.in zijn eerste termijn als president maatregelen te treffen om even tuele tegenvallers in de toe komst te kunnen opvangen. Door de olierijkdom was het voor Venezuela een fluitje van een cent om aan leningen uit het buitenland te komen. En ge leend werd er, maar dat geld werd niet aangewend om de af hankelijkheid van de olie-indu strie te verminderen. De land bouw werd verwaarloosd en van een land dat ruimschoots kon voorzien in zijn eigen le vensonderhoud, veranderde Ve nezuela in een natie die op gro te schaal voedsel ging importe- Goed mis Aan het begin van de jaren tachtig ging het mis, en goed mis ook. De oliemarkt stortte gedeeltelijk in en geen Venezo laan die rekening had gehouden met de mogelijkheid dat dit ooit nog eens kon gebeuren. In vier jaar tijd liepen de olie-inkom sten met veertig procent terug en maakte de nationale munt, de bolivar, een vrije val. Het werkloosheidspercentage steeg van nul naar 20 procent. De ar beidersklasse was de dupe. Venezuela bleef nog lange tijd voor 95 procent van zijn devie zen afhankelijk van de export van olie en daarvan afgeleide produkten. Nu is dat nog altijd 80 procent Toen Andrés Pérez in 1989 het presidentschap ovemam van zijn partijgenoot Jaime Lusinchi, bleek de bui tenlandse schuld tot 33 miljard dollar te zijn opgelopen. Lusinchi had nagelaten e economisch saneringsprogram ma uit te voeren waarop toen met klem was aangedrongen door de Wereldbank en het IMF. In zijn nadagen als presi dent staakte Lusinchi ook de af betaling van de leningen uit hei buitenland. Onder zijn bewind steeg de import naar zijn hoog ste niveau en was de handels balans voor het eerst negatief. Hij gaf er de voorkeur aan te te ren op de nationale deviezenre serves, in 1987 nog zestien mil jard dollar, twee jaar later ge slonken tot zes miljard dollar. Venezuela had de middelen oir aan zijn schuldenverplichtingei te voldoen, maar wat het land miste, was een gezond econo misch beleid. Andrés Pérez gooide de knuppel in het hoen derhok, al moest hij een paar concessies doen aan de bevol king om de gemoederen weer tl bedaren te brengen. Enkele weken na het voedselop roer sleepte Pérez een nieuwe miljoenenlening in de wacht te ondersteuning van zijn econo misch hervomiingsbeleid. De werkloosheid is inmiddels te ruggelopen van 20 naar 10 pro cent. De inflatie, bij het aantre den van Pérez nog tachtig pro cent. was vorig jaar 36 procent en lijkt dit jaar op 25 procent te zullen uitkomen. Pérez is bezig de fouten uit het verleden te herstellen. Fouten die ondermeer door hemzelf zijn gemaakt. Nauwelijks aangekomen in Nederland, snelde de Venezolaanse president Andrés Peréz gisteren naar Amster dam om samen met zijn echtgenote een krans te leggen bij het Nationaal Monument op de Dam. Meimaand, herdenkingsmaand. FOTO am

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2