Zaken 'Prijs voor een snackbar is lachwekkend hoog' Sloper wint edelmetaal terug uit afgedankte computers Den Haag maakte arbeidsbureaus gek' Woensdag 29 mei 1991 Redactie. 071-161400 WILLEM SPIERDUK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie O RAYMOND PEIL Vormgeving RUTCER J HOOCERtXJK STAND VAN GOUD TERUGWINNEN is niet eenvoudig. Daar is een speciale installatie voor nodig. HET ARBEIDSBUREAU kan niet op vrijdagmiddag gesloten zijn, vindt direc teur Dick Visser. Banken terughoudend met krediet aan snel groeiend aantal cafetaria 's Het aantal snackbars in Leiden en omgeving groeit flink. Uit cijfers verstrekt door de Kamer van Koophandel blijkt dat er de afgelopen vier jaar 25 zaken zijn bijgekomen in de regio Rijnland. In Leiden zelf nam het aantal cafetari a's met 15 toe. De Kamer van Koophandel kan geen cij fers verstrekken over het aantal wisselingen dat er in de cafetaria-branche is geweest. LEIDEN WILLEM SPIERDIJK In totaal zijn er in Nederland 7600 cafetaria's. Er is volgens de sectie ljsfrica van Horeca Ne derland maar plaats voor 4000 zaken. Niet alleen het aantal, maar ook het verloop in deze branche baart Horeca Neder land zorgen. In 1990 kwamen er 1700 nieuwe bedrijven bij, maar 1200 zaken sloten hun deuren. Ook de kredietverschaffers zijn er al lang van afgestapt om nog geld beschikbaar te stellen voor ondernemers die een cafetaria willen beginnen. Een woord voerder van de Nederlandse Middenstandbank in Leiden zegt dat de bank regelmatig be naderd wordt met verzoeken om kredieten te verlenen voor het openen van een cafetaria. "Wij zijn daar echter zeer terug houdend in, wij schatten zelf dat er te veel cafetaria's in Lei den zijn, dat zou best met de helft minder kunnen". Ondanks deze houding van de banken, worden er met de re gelmaat van de klok nieuwe za ken geopend. Brouwerijen wil len een enkele keer wat geld be schikbaar stellen, maar vooral de leveranciers van gokautoma ten zijn nogal eens bereid om bedragen van 20.000 tot 25.000 gulden te lenen aan een onder nemer. Met de opbrengst van de gokkasten kan dit krediet dan worden terugbetaald. Voor de echte grote overnames is een bedrag van rond de 20.000 gulden lang niet vol doende. Voor een goed lopende zaak moet alleen al tussen de 75.000 en 100.000 gulden good will worden betaald. Daarnaast is er nog een bedrag van tegen de ton nodig voor de inventaris. "Als ik die bedragen lees, schiet ik in lach. Ze zijn veel te hoog om een zaak nog rendabel te maken. Dat bedragen voor goodwill en overname zo om hoog zijn geschoten, komt voor een belangrijk gedeelte door de horeca-makelaars. Die drijven de prijs in deze branche be hoorlijk op", zegt Jaap van der Kooij. De Hazerswoudenaar is eigenaar van vier Hendo-snack- bars in Leiden en kocht er on langs een vijfde bij, de zaak van Joop van der Drift aan de Hoge Rijndijk. Gevolg van de hoge prijzen is dat veel zaken binnen de kortste keren hun deuren slui ten, of dat ondernemers zich te pletter moeten werken om een boterham te verdienen. Van der Kooij: "Het komt veel voor dat mensen een zaak pachten voor een veel te hoge prijs. Als ze het al redden, kan dat alleen maar door dagelijks veel te veel uren te maken. Wurgcontracten, noem ik dat". Vakkennis Daarnaast beginnen onderne mers met te weinig vakkennis of de verkeerde instelling aan een avontuur in de snack-branche. "Mensen denken dat het moge Frank Postma: 'We bellen elke ochtend de goudlijn over de prijs'. JAN WESTERLAKEN Nee, het is niet alles goud dat blinkt. Maar toch. Het Alphense Computer Recycling Service herwon vorig jaar uit anderhalf mil joen küo afgedankte technologie zo'n 45 ki lo puur goud. Opbrengst: bijna één miljoen gulden. Het platina, zilver en palladium drie edelmetalen die uit de computers kwamen, brachten een stuk minder op dan het goud. CRS wint die metalen wel terug. Hoe weinig ze ook in de techniek worden verwerkt. Computer Recycling Service is een jong be drijf. Acht jaar oud pas. In 1983 vond Frank Postma's vader het gat in de markt: met ha mer en beitel computers ontmantelen, de waardevolle onderdelen eruit vissen en weer gebruiken. Aldus geschiedde. Maar hoelang kon zo'n bedrijf het hoofd boven water houden? Frank voorspelde in 1987 een bestaan van tien jaar. Langer niet. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt hij ongelijk te krijgen. CRS heeft het drukker dan ooit. En nog altijd worden, goud, zilver, platina en palladium ruimschoots gebruikt in de com puter om de impulsen te geleiden. Lr is echter meer werk aan de winkel. Frank Postma vertelt dat de technologie voor CRS van een hoogwaardig naar een afvalproduct is gegaan. Want ook glas en plastic worden nu aangeboden. En er wordt zo min moge lijk weggegooid. CRS, zegt Frank, wordt als het ware gedwongen om als afvalverwerker op te treden. "Erg vinden we dat niet. Als het maar geld oplevert. Dan kun je als be drijf blijven draaien", zegt hij. Kinderziekten Praktisch al het computermateriaal dat CRS krijgt aangeboden, werkt nog. Frank vertelt dat het enkele keren per jaar voorkomt dat er een zending zo van de fabriek naar Al phen komt. Ongebruikt "Het gaat dan om een produkt met kinderziekten. Als die eruit moeten worden gehaald, kost dat geld. Uit commerciële overwegingen wordt de hele zending ontmanteld. Het gekste dat ons ooit is overkomen, is, dat er een partij zo van Schiphol hier naar toe werd gebracht. Begeleid door de douane. Slopen was het parool. Op die manier neemt zo'n fabrikant z'n eigen markt in bescherming. Dat spul functioneert niet naar behoren, dus moet het worden vernietigd". CRS heeft de plicht dat wat wordt aangebo den te vernietigen. Het is Frank Postma ver boden onderdelen van een computer weg te geven of te verkopen. CRS heeft zich daartoe contractueel vastgelegd. De kans is reëel, zegt hij, dat er onderdelen bij hem aanwezig zijn die nergens meer te krijgen zijn. Contract is contract. Zelfs hobbyisten moet hij de deur wijzen. Dus betekent dat voor CRS dat het uitslui tend de edelmetalen uit de computers vist? "Klopt", reageert Postma. "Het grootste deel van de opbrengst is nodig om de kos ten te dekken. Natuurlijk proberen we zo veel mogelijk goud over te houden. Nee, dat verdwijnt niet in onze zak. Was het maar waar. Het gaat terug naar de fabrikant. Van daar dat het voor hem interessant is het spul te laten slopen". Goud terugwinnen is niet eenvoudig. Daar is een speciale installatie voor nodig "We kunnen dat niet zelf', aldus Postma. "Mo gen dat ook niet zelf doen. omdat je daar een vergunning voor nodig hebt. Hier, in Alphen. bereiden wij het gesloopte compu- termateriaal zo nauwkeurig mogelijk voor. Zodanig, dat de raffinaderijen - wij werken samen met Duitsers en Engelsen - er direct mee aan de slag kunnen". Speculeer CRS als het als puur goud terug komt? De prijs is aan schommelingen on derhevig. "Wij doen dat niet. Alleen als de klant erom vraagt. Hij kan dat dan op een speciale goudrekening zetten. Die klant neemt dan alle risico voor zichzelf. Het eer Het verloop in de cafetaria sector is groot Ook Yed-snacks aan de Haarlemmerstraat veranderde al een keer van eigenaar lijk is om in een paar jaar snel wat geld te verdienen en er dan uit te kunnen stappen. Zo werkt het dus niet", zegt Van der Kooij. Hoewel Van der Kooij zo'n beetje is uitgegroeid tot de snack-koning in Leiden, zegt hij dat het ook voor hem moeilijk is om zijn zaken draaiende te houden. "Het is echt niet zo dat ik gigantische winsten draai, ook ik moet in m'n snackbars gok kasten neerzetten om aan de goede kant van de score te blijven. Daarnaast is het een probleem om goed personeel te nijgen, mennen die mei hun vingers uit de kassa blijven". Als het het 'm niet lukt om ziin cafetaria's te laten lopen zoals nu - met personeel in vaste dienst -, denkt hij erover om ook zijn zaken te verpachten. "Die blijven dan Hendo heten, zie het maar als een soort fran chising. Ik zal er wel voor zor gen dat de pachters een goede boterham kunnen uoidli oen en er niet kapot aan gaan". Voorlopig heeft Van der Kooij z'n vizier gericht op de opening van een nieuwe zaak aan de Hoge Rijndijk. Hij wil daar een soort restaurant van maken, ge schoeid op Amerikaanse leest, waar de klanten een eigen maaltijd kunnen samenstellen. )f ilir zaak ook I lencio gaat he ten. is twijfelachtig. Van der Kooij: "Hendo is patat, geen varkenshaasje". Het openen van nieuwe zaken in Leiden wordt in de toekomst ook voor Van der Kooij steeds moeilijker. In de nieuwe be stemmingsplannen wordt het aantal horeca-vestigingen RBA Rijnstreek op de hres voor werk FOTO BEN DE BRUYN ste dat we 's morgens wel doen voor we aan het werk gaan, is het bellen van de goudlijn om navraag te doen naar de prijs van die dag". Splitsen Zodra CRS klaar is met slopen, splitst het het waardevolle materiaal. Hoe weet Post ma dat hij krijgt wat hem toekomt? "We hebben in de afgelopen jaren nogal wat know how opgebouwd. In de beginjaren deden we het zo: we splitsten duizend kilo. Vervolgens schakelden we twee raffinaderij en in: elk kreeg vijfhonderd kilo materiaal waar zij het goud uit moest halen. Als we de resultaten daarvan terugkregen, dan kon den we die vergelijken. Waren er grote ver schillen. dan vroegen we de raffinaderijen Of tt de luiste procedural vral hadden ge volgd. Ach, het is in al die jaren dat we draaien een keer of tien voorgekomen dat wc zeiden: niet mee eens. Eén keer zaten wij fout. Kijk. een foutje kan iedereen ma ken. Bij de raffinaderij werken ook mensen. Een schrijffoutje geeft al verschil. Bewust worden geen schrijffoutjes gemaakt. We worden absoluut niet geflest CRS probeert dat te voorkomen. Elke zending die de deur uit gaat wordt gefotografeerd. Te allen tijde kunnen we laten zien wat we hebben ge stuurd". Bijna ging CRS een keer met een zending de mi,st in. Een bedrijf uit het voormalige Oost-Duitsland bood een partij onderdelen met goud aan die er precies eender uitzag dan computermateriaal uit Nederiand. Om dat het om een nieuwe klant ging, besloot de Alphense onderneming monsters te ne men. Het ging tenslotte om veel geld. Post ma: "W^t waren we dolblij dat we dat had den gedaan. Er zat veel minder goud in die onderdelen dan we gewend waren. Hadden we blindelings gekocht, dan waren we diep de boot ingegaan. Daarom zeg ik altijd: pas op, het is met alles goud dat blinkt". Toen de landelijke overheid het voor het zeggen had bij de ar beidsbureaus was het een rot zooitje'. "Steeds wees 'Den Haag' een andere doelgroep aan: de arbeidsbureaus werden er gek van en de werkloosheid steeg". Directeur Dick Visser (49) van het Alphense arbeids bureau schrikt niet terug voor boude uitspraken over de ver schillen nissen arbeidsbemid deling in het verleden en heden. Zijn vakbondsverleden (voorzit ter van de Industriebond FNV) heeft daar waarschijnlijk ook wel mee te maken. Sinds 1 januari 1991 van dit jaar is de ambtenarij die mensen aan werk helpt en werkgevers aan werknemers ingrijpend ge wijzigd. De arbeidsbureaus, die onder het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid vie len, zijn nu kantoren van het RrgKina.il Bestuur \<x>r de Ar beidsvoorziening (RBA) Er zijn 28 RBA-districten in Nederland, die aan de top worden bestuurd door een bestuur waarin vak bonden, werkgeversbonden en ambtenaren aïle evenveel te zeggen hebben. Het RBA is een nieuwe dienst verlenende organisatie waarin werkgevers, werknemers en overheid sinds 1 januari samen werken. Samen beslissen zij wat de beste aanpak is voor proble men bij het aan werk helpen van werklozen. Dat gebeurt via de arbeidsbureaus, voor de be middeling van werkzoekenden en werkgevers, en de centra vakopleiding voor scholing. "i ie verentwooraeiyi bedeo /ijn nu verdeeld tussen de verschil lende partijen in een zelfstandi ge organisatie. Dat werkt veel Brier", vindt V leeei Aan bet hoofd v.in de RBVs slaat bet Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (CBA), waarin ook de drie verschillende groe pen ieder een gelijke inbreng nebben. Samen met de 28 RB Vs bepaalt bet B bet be leid. Zo wordt onder meer aan gegeven welke groepen werk zoekenden en sectoren in de sa menleving extra aandacht moe ten krijgen. De RBA's vertalen het landelijke beleid in een eigen aanpak. "Omdat we dichtbij de eigen ar beidsmarkt en klanten zittten, kunnen we maatwerk leveren", legt Visser uit. "We kunnen veel sneller op veranderingen op de arbeidsmarkt inspelen". Visser zet zich als 'uitvoerder' van bot rba boioK i nu In voor de ongeveer 400.000 werkenden in deze regio: een groot gebied dat zich uitstrekt van Alphen. leidenen de BtÊÊOÊtUtk M Haarlem en Scheveningen "Een gebied waar de werkloos heid relatief laag is: zo'n 4 pro cent. Eén van de knelpunten is dat de vraag naar hoger gekwa lificeerd personeel in deze regio groter is dan het aanbod. Maar dat is een beetje een luxe-pro - blooni Verschillen Volgens Visser zijn de regionale verschillen in de Rijnstreek groot. "Leiden heeft te kampen met grote-stads-problemen; et nische minderheden, herintre dende vrouwen, jeugdwerkloos heid, werkzoekende academici. streng aan nonnen gebonden. "We krijgen nog regelmatig aanvragen van mensen die een shoarma zaak. petit-restaurant' of snackbar willen openen" zegt een woordvoeroer van de gemeente. In de meeste delen van Leiden geldt echter een nieuw bestemmingsplan of is een voorbereidingsbesluit geno men. In de wijk d Oude Morsch gelden deze regels nog niet 'Dat verklaart waarom er zich daar de laatste jaren veel nieu we zaken hebben gevestigd", al dus de woordvoerder van de ge meente. Ook de vraag naar personeel in de detailhandel, de metaal cn de bouw is er groot. De Bollen streek zit met een jaarlijks te rugkerend probleem van de sei zoensarbeid. Wc moeten daar voor een goede oplossing zien te vinden In Alphen zie je veel administratieve arbeid, handel cn dienstverlening. Probleem hier is dat de vraag naar ar beidskrachten groter is dan het aanbod". Volgens Visser is scholing ont zettend belangrijk. "Daar zit vaak het knelpunt. We moeten zorgen dat de mensen worden opgeleid voor het werk dat er te. )ok moeten we erop toezien dat de eisen van werkgevers soms realistischer kunnen". Het RBA werkt nauw samen met sociale diensten, onder wijsinstellingen. organisaties voor vrouwen, minderheden en jongeren, uitzendbureaus, be drijfsverenigingen en andere dienstverleners op de arbeids markt. "We ziin een dienstver lenende instelling waarin de klant centraal staat. Daarom vind ik het bijvoorbeeld niet kunnen dat arbeidsbureaus op vrijdagmiddag gesloten zijn. Wc moeten toegankelijk zijn en mensen het gevoel geven, dat wc ons stinkende best voor hen zullen doen". Uk jaar wordt bekeken of de RBA waarmaakt wat zij zich heeft voorgenomen. h-er dnc jaar wordt bekeken of de nieu we organisatie goed functio neen. Visser "Ik ben optimis tisch. Als we cr elk iaar een schepje bovenop doen, kunnen we kunnen de deskundige op dc arbeidsmarkt worden I)it |aar heeft bet RIIA Rijnstreek zich twee be langrijke laken gesteld: bet aan het werk helpen van vrouwen met name her in treed sters en etnische minderheden. In Ittl wil het HA in totaal 3100 werklozen aan een baan helpen. Daarvan bedraagt het aantal te plaatsen vrouwen 1350, voor dc etnische minder heden Is het strrefci|fer gr Meid op 290. liel KilA wil in mVaal 4150 vacatures vervuilen In deze regio. Op dit moment Maan er in dr/r n-gii» lh.ll*> w. r L zoekenden gerrgUfrrrrd. Daarvan zijn rr gcr dan één jaar werkloos. Het aantal vacaturca be- draagt WiMI. Menken breidt belang uit in frisdranken Menken landbouw Holding in Wassenaar heeft vong jaar een winst gemaakt van 11 8 miljoen gulden Het jaat daarvoor bc droeg de winst 72 miljoen gul den De omzet van het bcdnjf be droeg vorig jaar 464 miljoen gulden tegrn 462 miljoen in 1 '189. Dit blijkt uit hel sociaal jaarverslag over 1990. 1 >ochterondememing Uko Frisdranken in IkKlegravrn ver sterkte de positie op de fris- drankrnmarlt in Europa door deelneming (50 procent) in het bedrijf Soft Drinks International in Heerlen. Dit bedrijf beeft jaarlijks ren omzrt van ruim vijftig miljoen gulden. Uko Frisdranken met ruim 160 mensen in dienst heeft in de afgelopen vier jaar de omzet verdrievoudigd Het bedrijf neemt binnenkort de Sunkist li centie voor BHgjé en liarm burg over van Nutncia België. Omdat Sunkist in deze landen zeer goed verkoopt, zal de pro- duktie en dr omzet van liko naar verwachting nog verder stijgen. Het bedrijf probeert nu ook ern Sunkist Ikrntic te krij- grn voor Nederland Menken wil het flsdrankrnhe- drijf in Bodegraven uitbreiden met een nieuwe fabriek. Hier door wordt de capaciteit van het bedrijf ruim verdubbeld. Deze investering kost ruim ne gen miljoen gulden. Hel k'atwijksr meubelbedrijf CAR heeft uit lapan opdracht grkregrn om 3800 stoeien en 300 taf eb te leveren. Het meu bilair is bestemd voor het pro ject 'Huis ten Bosch', een kopie van bet paleis van koningin Beafm aan het Noordeinde in Den Haag dat in Nagasaki wordt nagebouwd Dc order vertegenwoordigt ern waarde van ruim l 1 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19