Regio 'Infotheek is te hard van stapel gelopen' Ook in Zoeterwoude en Hoogmade acties tegen aanleg TGV 'Rechtenstudie kan best met een jaartje worden ingekort' Golden Ten wordt oogluikend toegestaan Radio West voert actie BOEKHOUDER ZOEKT fl.8.000 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK WIM SCHRIJVER MEINDERT VAN DER K CAROUNE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie PAUL DE TOMBE Vormgeving: R 16 De Infotheek zit financieel vrijwel aan de grond. Het au tomatiseringsbedrijf heeft zich hevig verslikt in de bui tenlandse groei en mede daardoor zijn verliezen geleden van f 21,5 miljoen. Het eigen vermogen is met f 15 mil joen gedaald tot f 31 miljoen en de bankschulden zijn opgelopen tot f 110 miljoen terwijl f115 miljoen het pla fond is. De totale kortlopende schuld steeg van f 80 mil joen tot f 226 miljoen. NU DE HOGE RAAD heeft bepaald dat Golden Ten onder de wet op de kansspelen valt, kan er te gen worden opgetreden. Tunnel vergt investering van honderden miljoenen Infotheek-directeur W. van Leenen: „Ik zie wel belangrijke voordelen in aanschuiving onder een ander, sterk dak." ARCHIEFFOTO LEIDEN/AMSTERDAM Omdat het bedrijf niet alleen op eigen kracht en dan voorname lijk in het binnenland verder kon, werd driftig gewerkt aan een Europees uitbreidingspro gramma. Dat is de onderne ming duur te staan gekomen. In een toelichting op de gang van zaken gaf algemeen directeur en groot-aandeelhouder W. van Leenen gisteren toe te hard van stapel te zijn gelopen, In Engeland kocht Infotheek vorig jaar de groothandel QDL, nu Micro Macro geheten. Het leek daar heel goed te gaan: de omzet groeide In korte tijd uit van f 4 miljoen per jaar naar f 6 miljoen per maand. Maar de re sultaten bleken achteraf zwaar tegen te vallen. Door slechte communicatie kreeg Infotheek pas begin mei inzage in de wer kelijke gang van zaken en die liet een onthutsend verlies van f 7,5 miljoen zien. In Denemarken werd per 1 juli 57 procent verworven van Formula Micro, in februari van dit jaar aangevuld tot 97 pro cent. Ook hier bleek een kat in de zak gekocht. Inplaats van een verwachte winst kwam er f 3,3 miljoen verlies uit de bus. Van Leenen verwacht dat de verliezen in het buitenland dit jaar door inmiddels genomen maatregelen zodanig kunnen worden omgebogen dat de re sultaten van deze bedrijven vóór belastingen de financie ringslasten wel kunnen dekken. In Engeland zijn voor de verlie zen verantwoordelijke mana gers de laan uitgestuurd, zo liet Van Leenen doorschemeren. De accountant, Arthur Andersen, die bij de overneming adviseer de, is echter gehandhaafd, zo vertelde de Infotheek-topman tot verwondering van de finan ciële pers. In Nederland was intussen ook het een en ander aan de hand. Met de franchise-organi- satie Microland vlotte het niet erg. Het aantal ffanchise-afne- mers bleef achter terwijl de ei gen vestigingen een teleurstel lend resultaat behaalden. In to taal leed Microland f 3,2 miljoen verlies. Verder werd f 7,5 mil joen verloren op voorraadaan- passingen en allerlei kleinere incidentele tegenvallers. Zo moest een order van f 20 mil joen worden gehalveerd omdat Infotheek zes weken te laat was met dé oplevering. Op de, over gebleven f 10 miljoen werd nog eens f 1,5 miljoen verloren door een dollarstrop en te lage prij zen. Het eigen vermogen moet dringend worden versterkt. Van Leenen kon nog niet zeggen hoe dat gaat gebeuren, maar denkt dat hij binnen een maand met nieuws hierover kan ko men. Hij sluit een overneming van zijn bedrijf niet uit. „Ik zie wel belangrijke voordelen in aanschuiving onder een ander, sterk dak", zei hij. Een uitspraak voor het winstniveau dit jaar wilde hij nog niet geven. Wel gaf hij aan dat de omzet zich voor spoedig ontwikkelt. „Over de eerste vier maanden bedroeg deze f 200 miljoen en dat zou over het hele jaar dan toch wel op meer dan f 600 miljoen moe ten uitkomen", aldus Van Leenen. N HAAG/LEIDEN/NOORDWUK Ondanks uitspraak Hoge Raad ambtenaar van de gemeente Noordwiik heeft geen weet van het feit aat de 1 loge Raad heeft bepaald dat Golden Ten onder de wet der kansspelen valt. De ambtenaar uit de badplaats zegt dat dit perspectief biedt. Er is wel naar andere middelen ge zocht hoe het spel zou kunnen worden verboden, maar er is in feite nog niets gevonden. De ge meente zegt dat overwogen kan worden het bestemmingsplan te veranderen, zodat het onmo gelijk wordt het spel te spelen. „Want", zegt de ambtenaar, „we zitten in Noordwiik niet te springen op zaken die Duiten de wet omgaan." Officier van justitie Welschen benadrukt het nog eens extra: de politie kan optreden tegen de eigenaar van een club of wat dan ook, die toestaat dat er bij hem Golden Ten wordt ge speeld. „Maar", voegt hij er on middellijk aan toe, „je praat over prioriteiten. Het kan best zijn aat de politie grotere pro blemen heeft op te lossen dan die van het gokspel. Op zo'n moment wordt er een afweging gemaakt wat voorrang moet hebben. Kijk, als de omgeving 'geweld' wordt aangedaan, dan moet er tegen Golden Ten wor den opgetreden." Maar nu wordt er niets gedaan. Druist dat niet tegen het rechts gevoel in? Mr. Welschen her haalt dat er een afweging moet worden gemaakt. „Ie moet naar een evenwicht zoeken", zegt hij. „In principe zou je de politie macht kunnen verdubbelen om de meeste overtredingen op te lossen. Dan nog blijven er zaken liggen. Nee, ik heb geen moeite met die terughoudendheid van de politie. Je Teert er mee leven. De andere kant is natuurlijk wel dat prioriteiten altijd kunnen worden bijgesteld." Bonden positief over aanpak reorganisatie Heineken ZOETERWOUDE De industriebonden van FNV en CNV zijn positief ganisatie-adviesbureau Andersson, Elffers en gestemd over de aanpak van de reorganisatie bij Felix (AEF). Het bureau is eind vorig jaar op aan- Heineken Nederland (3.800 werknemers). Voor drang van de bonden ingeschakeld om na te gaan de inkrimping met 250 arbeidsplaatsen geldt een of de reorganisatieplannen van Heineken leiden riante ouderenregeling. tot een doelmatiger manier van werken. ZOETERWOUDE MONICA WESSEUNC De protesten tegen de TGV en de heftigheid daarvan nemen toe, naarmate er meer informa tie wordt verspreid over de train grande vitesse. Leiderdorp was de eerste in deze regio met een gebundeld verzet: nu is ook in Zoeterwoude en zelfs in Hoogmade een actiegroep op gestaan. De gemeente Zoeterwoude heeft het voor elkaar gekregen een 'eigen' voorlichtingsavond af te dwingen bij het ministerie van. verkeer en waterstaat. Be gin april was er een avond be legd in Leiderdorp waarop ook de inwoners van Zoeterwoude waren uitgenodigd. „Wij had den als gemeentebestuur onze inwoners echter beloofd dat ze een eigen avond zouden krij gen. Dat moesten we dus ook wel waarmaken", zet wethou der ruimtelijke ordening Hoge- nelst van Zoeterwoude uiteen. En gisteravond was het dan zover: in het centrum De Een- dekooi in het dorp kwam de projectgroep van de TGV voor de allerlaatste keer uitleggen hoe het zat en waarom het zo goed is dat er een TGV komt. De 400 aanwezigen waren het," zo bleek wel uit de enorme stroom reacties, niet direct eens met de JAN WESTERLAKEN De politie Iaat de clubs waar het gokspel Golden Ten kan worden gespeeld, vooralsnog met rust. Hoewel er een uitspraak van de Hose Raad ligt dat het om een spel gaat dat onder de wet op de kansspelen valt, zegt de Leidse politie dat andere zaken hogere prioriteit hebben dan het gokspel. In Leiden kan het spel, voorzover bekend, op twee plaatsen worden gespeeld. De gemeente Noordwijk bekijkt of het mogelijk is een einde te ma ken aan Golden Ten, dat sinds een maand (op een plek) in de badplaats kan worden gespeeld. Officier van justitie Welschen vertelt dat het gokspel nooit is gedoogd. Er is een periode ge weest, aldus de officier, van snelle groei. Zo snel dat justitie die niet kon bijhouden. Zij kon niets beginnen, omdat er zo weinig uitspraken lagen of er nu wel of geen sprake van een kansspel was. Nu de Hoge Raad echter heeft bepaald dat Golden Ten onder de wet van de kans spelen valt, kan er tegen worden opgetredén. In de praktijk gebeurt dat niet. Een woordvoerder van de Leidse politie zegt zelfs dat op treden tegen het spel 'heel laag' op het lijstje van prioriteiten staat. Pas als er sprake zou zijn van overlast, dan zou er aan in grijpen kunnen worden ge dacht. De politiewoordvoerder stelt dat de officier van justitie, de burgemeester en de politie gezamenlijk voor dit standpunt hebben gekozen. „De grens van tolerantie ligt in Leiden erg hoog. Indien er klachten zijn treden we op." Merkwaardig is het wel. Zo wel de politie in Leiden als een Mariëlle Paulissen (rechts) en Natalie Bliekendaal: Je krijgt geld om te studeren, dat moet je dan ook doen." FOTO JAN HOLVAST EXAMENUITSLAGEN Hieronder volgen de goede ant woorden van de meerkeuze-opga- ven van de centrale schriftelijke eindexamens gehouden op maandag 27 mei. De gegevens zijn verstrekt door het centraal instituut voor toetsontwikkeling (cito), verantwoordelijk voor de produktie var? de examens. Intas Nederlands tekst 1 B; 2 A, 3 A, 4 B; 5 B; 6 C; 7 A; 8 C; 9 A; 10C: 11 B; 1 2 D; 13A; 14A; 15A; 16 A; 1 7 B. 18 B; 19 C; 20 B; 21 B: 22 C; 23 0; 24 0; 25 C; 26 B; 27 C; 28 6; 29 C; 30 A; 31 B; 32 C; 33 A; 34 A; 35 A; 36 D; 37 C; 38 A; 39 0; 40 B; 41 A; 42 D; 43 B: 44 C; 45 D. Intas natuur en scheikunde 1 Di?A;3C;4D;5B;6B; 7A;8A;9 C, 10C; 11 8; 12 C; 13A; 14 B; 15A; 160; 1 7 C; 18 C; 19C. 20D;21 0; 22 0; 23A.24 B;25B;?6B.27B; 28C; 29 B. 30 B. 31 C. 32 A. 33 C. 34 B; 35 B 36 A. 37 A; 38C; 39 0; 40A;41 B; 42 C. 43 0. 44 C; 45 0; 46 B; 47 C; 48 B; 49 B; 50 C. VWO Spaans 1 B. 2 A; 3 A. 4 A; 5 B; 6 0. 7 A; 8 0; 9 0. 10 A; 11 C. 12 A. 13 A. 14 8. 15A. 16 0; 17 Ai 18 B; 19 0; 20A;21 A; 22 A; 23 B; 24 B; 25 A; 26 C; 27 D; 28 D; 29 Ci 30 8. 31 Bi 3? B. 33 Ai 34 Ci 35 A; 36 B; 37 C; 38 D; 39D;40B;41 B; 42 0; 43 B; 44 Ai 45 C; 46 B; 47 D; 48 B; 49 A; 50 A. VWO Russisch 1 0. 2 C. 3 0; 4 0; 5 B, 6 E. 7 B, 8 B; 9 C; 100; 11 0; 12 C; 13C; 14 C; 15B; 16 A; 17 C; 180: 19A; 20A;21 B; 22 0; 23 Ai 24 D; 25 A; 26C;27C; 28 A; 29 C; 30 0:31 B;32C;33A; 34 A; 35 C; 36 C; 37 E: 38 C; 39 A. 40 A; 41 B; 42 A; 43 0; 44 A. 45 A; 46 B; 47 D; 48 C; 49 C; 50 0. Havo Spaans 1 B; 2 A; 3 0;4 C. 5 C; 6 B; 7 0:8 B: 9 B; 10C. 11 A; 12 B. 13 D; 14A. 15 B; 16C; 17 B; 18 A; 19 A; 20 A; 21 B; 22 A; 23 0; 24 A; 25 0; 26 0; 27 0; 28 A; 29C; 30 A; 31 C: 32 C: 33 C; 34 B. 35 A; 36 6:370; 38 A; 39B.40C;41 0; 42 B; 43 C; 44 A; 45 B; 46 A; 47 A; 48 B; 49 D;50C Havo Russisch 1 B, 2 C; 3 B; 4 B; 5 E; 6 A; 7 A; 8 0; 9 B: 100; 11 C. 12 A; 13C. 14C. 15B. 16 A; 170; 18 A; 19A;20B;21 Di 22 C; 23 C; 24 0; 25 A; 26 B; 27 A; 28 Ai 29 A; 30 A; 31 B; 32 Bi 33 A;34C; 35 C. 36 Bi 37 Bi 38 Bi 39 0, 40C;41C. 42 B 43 C; 44 0; 45 A; 46 C; 47 C; 48 C; 49 E; 50 A. LEIDEN JAN WESTERLAKEN De meningen verschillen. Rech ten studeren kan best met een jaartje worden ingekort, vindt Mariëlle Paulissen. Niet doen, is de mening van Natalie Blieken- daal, want dan komt het stu dentenleven in gevaar. Natalie en Mariëlle vierde- en vijfdejaars strafrecht in Lei den reageren met die opmer king op een onderzoek waaruit blijkt dat de rechtenstudent traag is. Twee tot vier procent haalt het diploma binnen de cursusduur. De gemiddelde stu dieduur van de rechtenstudent is zes jaar. Daar moet snel wat aan worden gedaan, zeggen de onderzoekers. De studentes zijn het roerend met elkaar eens: rechtenstuden ten doen niet langer over hun stqdie dan andere studenten. Maar, geeft Mariëlle, getrouwd en moeder van een kind, toe, ze studeert geen veertig uur in de week. Ook al heeft ze de zorg voor een gezinnetje, ze kan het studietempo bijbenen. Thuis studeert ze niet, dat doet ze op het instituut. Maar ook al studeren ze bij lange na geen veertig uur in de week, lui, zoals verdekt uit het onderzoek blijkt, vinden ze zichzelf zeker niet. Mariëlle zegt de stof te kunnen behappen. Dus mag de studieduur terug naar vijf jaar. Natalie denkt dat studentenverenigingen het kind van de rekening worden als aan de duur van de studie wordt ge sleuteld. Dan blijft er geen tijd meer over om naast studeren andere dingen te doen. Lanterfanten Mariëlle heeft daar een uitge sproken mening over. Ze zegt: „Een bouwvakker moet zijn so ciale contacten ook buiten zijn werk opbouwen. Waarom een student niet? Lanterfanten op een studiebeurs druist tegen m'n rechtvaardigheidsgevoel in. Ie krijgt geld om te studeren, dat moet je dan ook doen." Natalie: .Als je de maatschap pij instapt ligt er een pakket ei sen voor je klaar. Ik vind dat je naast je studie tijd moet krijgen andere dingen te doen. Een sta ge, bij voorbeeld. Breng je de duur van de studie terug, dan heb je daar geen tijd meer voor. Ik loop nu al op m'n tenen om het studietempo bij te benen. Met zesjes red ik het net. Vijf jaar vind ik te krap. Het zou jammer zijn als daaraan wordt geknabbeld." Met de studiebegeleiding, zeggen Mariëlle en Natalie in koor, treffen ze het. Volgens hen is het nergens zo goed als op de vakgroep strafrecht. Maar het is wel eens anders geweest. Rond uit saai noemen ze het begin van de studie. „Je was nergens gericht mee bezig", vertelt Na talie. „luist daar struikelen er veel. Slaagde je niet in een keer voor een groot vak als burgerlijk recht, dan moest je een half jaar geduld hebben alvorens je weer tentamen kon doen. Moet je zien wat een kloof er dan ont staat. Stel je voor dat je het een tweede keer evenmin redt. Nou, dan ben je al een jaar achter. Dat haal je niet meer in." In het algemeen kan de bege leiding beter. Als voorbeeld noemen ze de vakgroep fiscaal recht. De studenten moeten el ke week een opdracht inleveren. „Dan willen ze niet voor elkaar onderdoen", denkt Natalie. „En als je vier keer aanwezig was bij een werkgroep, wordt dat met een punt beloond. Dat stimu leert, denk ik." Rechten heeft het imago geen zware studie te zijn. Is dat zo? Natalie is het meest fel. Ze is het met die gedachte niet eens. „Ik heb het al gezegd", herhaalt ze, „ik kan het net met zesjes red den. Dan moet ik goed m'n best doen." Mariëlle: „Bij mij gaat het goed. Maar ik zit in een ritme. Ik heb m'n man, m'n kind. Een extra belasting? Eigenlijk niet. Het maakt het studeren voor mij gemakkelijker. luist omdat ik dat gezin heb. Ik scheid stu die en privé heel nadrukkelijk. Thuis komen er geen boeken op tafel." vertegenwoordigers van Rijks waterstaat. Net als in Leiderdorp en in al le andere gemeenten waar de TGV-ploeg haar plannen is ko men uitleggen, liep de voorlich tingsavond opnieuw uit tot een avond vol verwijten, vragen en negatieve reacties. Dat is ook niet zo verwonderlijk. Het me rendeel van de aanwezigen krijgt de trein of dóór zijn huis danwel er vlak langs. In elk ge val worden ze er meer dan in dringend mee geconfronteerd. Dan is het wel erg moeilijk om je in te denken dat de trein voor Nederland als economische macht erg belangrijk is. Investerinkje Juist dat economische aspect bleek vraagtekens op te roepen. Zoeterwoude zou (net als Lei derdorp) van veel ellende ver lost zijn als de trein via een tun nel werd geleid. Dat kost geld. „Die trein levert toch ook zo veel economisch gewin. Daar kan toch best een extra investe rinkje tegenover staan?", vroeg een van de aanwezigen zich af. K. van Hout, projectleider TGV- Nederland, reageerde daarop met de mededeling dat dat 'in vesterinkje' er wel een is van enkele honderden miljoenen guldens. LEZERS SCHRIJVEN Maagdenburger halve bollen Wat 'n prachtige actie-foto was dat, maandag op de voorpagi na: acht (niet zestien!) paarden tijdens, de nabootsing van de proef met de Maagdenburger halve bollen uit 1654. Maar het onderschrift leek nergens naar. De schrijver van die regels was zijn journalistieke taak vergeten: nagaan of de le zer wel op de hoogte is van wat hijzelf als gesneden koek be schouwt. En natuurlijk waren er in dit geval duizenden, mis schien zelfs tienduizenden, die nog nooit van die proef hadden gehoord of haar allang waren vergeten. Dus even een samen vatting. De Difitse natuurkundige Ot to von Guericke (1602-1686) was de uitvinder van de lucht pomp en, om te laten zien hoe groot de druk van buiten is op een voorwerp waar de lucht is uitgepompt, kwam hij tot zijn vermaarde proef: twee halve bollen werden tegen elkaar ge plaatst en uit die hele bol werd de lucht weggepompt. Aan elk van de twee helften was een ring bevestigd en nu bleek het voor acht paarden (aan weerszijden vier) onmoge lijk de halve bollen uit elkaar te trekken. Daarmee was bewezen, dat de luchtdruk van buiten op een leeggepompt 'vat' zeer groot is. Wie nu in Maagdenburg komt (tot voor kort Oost-Duitsland) ziet op een groot plein een fraai gedenkteken voor de natuur kundige, die van 1646-1681 te vens burgemeester van de stad was. In september vorig jaar was ik, na 65 jaar, de Maagden burger bollen al bijna vergeten, maar een afbeelding van de proef op een bronzen plaquette in het voetstuk bracht de herin nering snel terug. Als Nederlanders mogen we niet vergeten, dat Von Guericke zijn uitvinding van de lucht pomp en overige waarnemin gen publiceerde in een boek, dat in 1672 werd uitgegeven in een van de belangrijkste druk kerij-centra van Europa: Am sterdam. En Leiden geniet de eer, dat Von Guericke in zijn jonge jaren, na een rechtenstu die aan drie Duitse universitei ten, in de Sleutelstad wis- en natuurkunde studeerde! C.f. Rotteveel, Boerhaaveplein 14, Oegstgeest. Evenals voorgaande avonden werden er vele vragen gesteld over geluidoverlast, het aantal te slopen woningen en de reden van aanleg van een nieuwe spoorlijn. Een vraag over stilte- gebieden (uiterst rustige en me de daardoor waardevolle na tuurgebieden) bracht de nodige hilarteit teweeg. Op de vraag 'wat gebeurt er met de stiltege- bieden als er vlakbij een trein voorbij rijdt', antwoordde een van de TGV-mannen simpel weg: „Dan is een stiltegebied geen stiltegebied meer." De zaal barstte in hoongelach uit en kreeg daarop van de pro jectleider de vermaning dat 'zo iets echt niet om te lachen is' Daar kan je het als inwoner vai een van de 'getroffen' gemeen ten dan mee doen. De bijeenkomst in Zoeter woude was de laatste var lange reeks voorlichtingdavon- den. De komende weken kun nen er nog schriftelijk bezwaren worden ingediend. Gisteravond werden op grote schaal ont- werp-bezwaarschriften uitge reikt dus het minsterie kan zijn borst natmaken. Eind van dit jaar kan iedereen zijn bezwaar schrift mondeling komen toe lichten. Een sportzaaltje zoals De Does of de Eendekooi zal dan wel niet groot genoeg zijn. LEIDEN/DEN HAAG Uit protest tegen de cao-voor- stellen heeft de regionale om roep Radio West gisteren actie gevoerd. Ieder uur na de regio nale nieuwsuitzending werd een minuut lang het geluid van een tikkende klok uitgezonden. De actie was een aanloop op de landelijke actiedag op 5 juni van de omroepen. Het geschil tussen de werkgevers en de bonden spitst zich toe op de loonruimte en de atv-dagen. De werkgevers bieden 3 pro cent loonsverhoging, terwijl er volgens de bonden ruimte is voor 3,5 procent Bovendien heeft hij dat bedrag heel snel nodig. Hij meteen even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Hèt vertrouwde adres voor persoonli|ke leningen tot t. 30.000,-. Maar ook voor een doorlopend krediet om steeds wat extra geld achter de hand te hebben. Dat wordt vlot in orde gemaakt Daarnaast is de rente laag bij de GKB en worden de aflossingen soepel op de persoonli|ke situatie afgestemd. Wilt u daar ook wel meer over weten? Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. f""NK GOED VOOR \SaB uw lening Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301EH Leiden tel. 071-254145

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16