Leiden High Times wil uit Beschuitsteeg weg 'Voor VVD is grens bereikt' Oostblok enige stortplaats voor afval provincie 'Geen macho-cultuur bij Leidse brandweer' Korpschef: Politie niet steeds opzadelen met nieuwe opdracht Parkeerbelasting opnieuw uitgesteld Voensdag 29 mei 1991 Redactie: 071-161414 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMJEl FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEF MANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER W1M WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN 13 EEN MOORD OM een HIGH TIMES kan met parkeerplaats en de soci- verhuizen naar de Hooi- ale rust is een half |aar gracht Bewoners waren lang verstoord, beseft al een handtekenmgenac- korpschef Poeiert van de tie begonnen tegen de politie komst van de koffieshop NIEUWSLIJN Vetten in sloot Blauwe Vogelweg Het illegaal geloosde rioolsib aan de Blauwe Vogelweg bevat veel vetten en andere stoffen die zuurstof aan het water ont trekken. Daardoor worden de planten en vissen in de sloot be dreigd. Dat blijkt uit een voorlopig onderzoek van het hoog heemraadschap. Politie en hoogheemraadschap stelden onlangs een onder zoek in naar aanleiding van tips van omwonenden. Een tank auto van een Leids rioleringsbedrijf werd op heterdaad betrapt bij het lozen van afval van het Clusius-laboratorium aan de VVassenaarseweg in het open riool. De politie heeft inmiddels proces-verbaal opgemaakt. Herdruk inventaris Krantz-archieven Bij het Gemeentearchief is een uitgebreide herdruk verschenen van A.B. Hendriks' inventaris van de Krantz-archieven. De eer ste (uitverkochte) inventaris van het bezit van deze Leidse tex tielfirma verscheen in 1982. Gedurende de afgelopen tien jaar werd het archief met twee meter uitgebreid. De inventaris kreeg 198 nieuwe beschrijvingen. De inventaris is tegen beta ling van 17 gulden 50 bij het Gemeentearchief af te halen. Met 5 gulden extra portokosten is de inventaris ook te bestellen op gironummer 194276 t.n.v. het Gemeentearchief Leiden. Leidenaar gooit pistool weg Drie Leidse mannen zijn vannacht aangehouden nadat ze een schutting aan de Beestenmarkt probeerden te slopen. Het trio, 45, 35 en 31 jaar oud, was om omstreeks half twaalf bezig een windscherm van een café te beschadigen. Toen de gealarmeer de politie arriveerde, probeerde de 43-jarige man zich te ont doen van een pistool dat hij bij zich droeg. De politie vond het vuurwapen en heeft na een korte achtervolging de drie opge pikt. Het trio zit nog vast om te worden ondervraagd. 200 eieren uit meeuwennesten j LEIDEN GERT VISSER „Het lijkt wel of iedere nieuwe wethouder van financiën een nieuwe belasting wil invoeren", verzucht WD-leider M. van der Nat. „Wethouder Bordewijk in troduceerde het lozingsrecht en nu komt De Vreeze met de toe ristenbelasting en de reinigings aanslag voor winkeliers. Laat duidelijk zijn dat de WD mor dicus tegen deze nieuwe aan slagen is". Twaalf jaar maakte de WD deel uit van een coalitie met de PvdA. De belastingen waren in dit college een regelmatig terug kerend twistpunt. Het liberale pleidooi voor bescheiden las tenverhogingen ging echter gro tendeels verloren in het machti ge stemgeluid van de PvdA die geld nodig had om bijvoorbeeld uitbreiding van de kinderop vang te financieren. Nu, onder het politieke juk van de socialis ten vandaan, klinkt vanuit de oppositiebanken de liberale boodschap frank en vrij. „Voor de WD is de grens be reikt", zegt Van der Nat. „We hebben vorig jaar vastgesteld dat, mede door de fikse verho ging van het reinigingsrecht als gevolg van de sluiting van de vuilverbranding, de lasten op een maximum zitten". Als in de loop der jaren de belastingdruk steeds groter wordt, wordt de noodzaak de belastingen niet verder te verhogen ook groter, zo verklaart Van der Nat de stel- iingname van zijn partij. De WD voelt er dan ook geen klap voor (zoals Van der Nat het uitdrukt) om de belastingdruk de komende drie jaar met nog eens vijf miljoen op te schroe ven, zoals het college wil. Liever schrapt de WD alle nieuwe uit gaven die het college zich heeft voorgenomen. Geld dat onder meer is bestemd voor banen plannen, sociale vernieuwing en kunst en cultuur. Ook de reserve die het college in de bezuiningsoperatie heeft opgenomen - er liggen voorstel len op tafel om 10 miljoen te bezuinigen terwijl het tekort op dit moment slechts 5,6 miljoen is - geeft de WD gelegenheid om de collegeplannen te ver werpen. Wanneer het restant van 4.4 miljoen niet behoeft te worden bezuinigd, kunnen alle nieuwe belastingvoorstellen van het college (zoals de toeristen belasting en de reinigingsaan slag) worden geschrapt, betoogt Van der Nat. Van der Nat beschuldigt de kersverse wethouder financiën De Vreeze van een marketing- truc. "De Vreeze wekt de indruk terughoudend te willen zijn met lastenverzwaring. Maar wan neer hij zegt dat de belastingen met maximaal vijf miljoen mo. gen stijgen, gaat hij er in feite al vanuit dat dat ook gebeurt. Ik kreeg van de Vreeze de indruk dat hij zijn best zou doen om de lastendruk te beperken maar de nieuwe belastingen die hij in troduceert beloven niet veel goeds. Temeer daar deze bo venop de belastingverhoging van vijf miljoen komen". Uit de introductie van de aan slag voor winkeliers voor het schoonhouden van de stad con stateert Van der Nat dat De Vreeze zijn toezeggingen nu al schendt terwijl hij amper twee maanden op zijn post zit. "Het is heel duidelijk dat de kiezer met enig gezond verstand door heeft dat de beloften van De Vreeze geenszins worden waar gemaakt." Daarbij: "Het schoonhouden van de stad be hoort tot de primaire taken van de gemeente. Zo'n belasting schept bovendien een ongelijk heid tussen de belastingbeta lers". Van der Nat is ook hooglijk verbaasd over de berustende rol die de CDA-fractie in de hele discussie speelt. Hij betreurt het dat de christen-democraten de rol van de \AT) mei h» n WD-leider M. van der Nat „mordicus tegen" overgenomen „Toen de WD nog in het college zat. kregen wij van het CDA net verwijt dat we te weinig deden tegen het verzwaren van de belas tingdruk. Maar wij probeerden tenminste nog enig tegenspel te bieden. Van hef CDA ae ik daar helemaal niets van trnig Hei is voor mij duidelijk dat PvdA en •foto /an not vAsr Groen links het beperken van de belastingen laag in het vaan del hebben staan Het CDA heeft er kennelijk geen mening over". De gemeente Lelden heeft in nauwrli|ks twee weken meer dan tweehonderd eieren vrrwij drrd uit nesten van mHMü Hei merendeel van die nesten werd gevonden in zuid west. enkele Tn de binnenstad IV eieren die de meeuwen op het dak bij Mrr* hebben grlrgd worden grschud. Zo wordt voorkomen dat er jongen wor den geboren- IV gemeente hoopt daarmee tc bereiken dat de vogels, die voor veel overlast zorgm weggaan De dienst milieu zegt samen met de brandweer druk in de weer te zijn om nesten leeg te halen Zij doet een beroep op inwoners van de stad even op tr bellen als de aanwezigheid van een nest wordt vermort! Nu kan het nog, zegt een woordvoerder Over fwer weken b het te laat Dan zijn de jongm geboren. diet alleen Polen komt in aan- nerkiiig vnor storting van Zuid- ïollands afval, ook de mogelijk- fieden in andere Oostbloklan den zoals Hongarije, Tsjecho- üowakije en Roemenië worden bnderzocht. Dat vuiloverschot- ken in geval van nood in Enge land worden verwerkt, is inmid dels uitgesloten. De kans dat België of Frankrijk soelaas kun nen bieden lijkt ook klein. Het Proav (de regionale afval- kerwerkings-organisatie) houdt er rekening mee dat de geplan de nieuwe stortplaats bij Zwijndrecht (Hogenespolder) niet doorgaat .en is daarom op 'verkenning' in het buitenland. Het afvalbedrijf ziet zich ge noodzaakt vuiloverschotten in het buitenland te storten omdat Nederlandse gemeenten zou den weigeren afval 'over te ne- hien'. Jaarlijks brengt de provincie 150.000 ton afval naar Drente, (maar vanaf volgend jaar kan dit niet meer. Daama moeten de overschotten die de Afval Ver- iwerking Rijnmond niet aankan, leiders in Nederland of in het buitenland worden verwerkt. Ondanks forse kritiek van on- anderen de Leidse wethou- H. de la Mar (tevens voorzit- er Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden) en milieu organisatie Greenpeace hand haaft het Proav zijn plannen om eventueel naar het Oostblok uit te wijken. "Het is misschien triest dat zij die harde valuta zo nodig hebben dat ze ons afval accepteren, maar alternatieven hebben wij niet", zegt directeur van het Proav, L de Jong. Weinig De Britse overheid wil het Zuid hollandse afval inmiddels niet meer. Ook Frankrijk voelt niet veel voor overname van de overschotten, die naar verwach ting nog zullen oplopen tot 500.000 ton per jaar (in 1993- 1994). In België zijn vergunnin gen aangevraagd, maar veel vuil zou het Proav daar niet kwijt kunnen. "Het gaat daar om 50 a 70 ton per jaar en dat is voor ons te weinig", aldus De long. Oostbloklanden bieden een aantal voordelen. Zo is voor storting van vuil in landen die niet tot de EG behoren geen toestemming van beide rijks overheden noodzakelijk. De stortkosten in deze landen zijn bovendien bijzonder laag. In Nederland loopt de tonprijs naar 500 gulden op, in Oost bloklanden bedraagt die 180 gulden. Transport van het huis vuil zou per schip kunnen ge beuren. De provincie Zeeland is in principe ook bereid Zuidhol landse overschotten te verwer ken maar vraagt daarvoor een zeer hoge prijs. „Als de gemeenteraad de politie vraagt meer tijd te besteden aan bepaalde zaken, moet hij er ook bij zeggen welk werk dan maar moet blijven liggen. Het is goed om een prioriteitenlijst te ma ken, maar dan moet er ook een lijst komen met dingen die min der belangrijk zijn. Dat laatste blijkt vaak echter heel moeilijk te zijn". De nieuwe Leidse korpschef B. Poeiert maakte gisteren, tij dens zijn officiële kennismaking met raadsleden, de politiek maar meteen duidelijk dat ze hem niet voortdurend met nieuwe opdrachten kunnen op zadelen. „Moet de politie veel meer de straat op, om zo de kleine criminaliteit te bestrij den? Dan zal daar iets voor moeten wijken. De grote aan dacht voor de verkeerszorg, misschien? Zeg het maar." Overigens betwijfelde Poeiert of het wel zin had zonder meer een groter aantal agenten 'de straat op te sturen'. „Er wordt wel gezegd dat surveilleren een gelegitimeerde vorm van niets doen is. Wil de burger meer po litie zien? Ik weet het niet." Waarmee Poeiert niet wilde be weren dat de Leidse agenten voortaan op het bureau kunnen blijven. "Ze moeten de straat op, maar met gerichte opdrach ten." De belangrijkste taak van de politie is, zo omschreef de nieu we korpschef het. er voor te zor gen dat de burger een gevoel van ontspanning krijgt. „We zorgen voor de geestelijke volksgezondheid." Daarvoor zal echter niet alleen de politie zich moeten inspannen. „Die vrese lijke donkere hoeken in de stad, moeten weg. De doorsteek, die de architect zo mooi vond, maar waarin mensen zich on veilig voelen, moet goed wor den verlicht." Volgens hem blijft echter het feit dat de 'ontspanning' nooit helemaal kan worden gewaar borgd. „Eén moord om een par keerplaats, en de sociale rust is een half jaar lang verstoord. Dit soort idiote incidenten is echter nooit te voorkomen, of je moet op elke hoek een politieagent ueemtüai. Maar dat kan ook niet de bedoeling zijn." De invoering van parkeerbelasting in Leiden is opnieuw uitgesteld. De nieuwe streefdatum is 1 september. Vanaf die dag worden de boetes ver vangen door gemeentelijke belastingaanslagen. Het tarief gaat ook fors omhoog. Wie te weinig geld stopt in een parkeermeter of -automaat moet 61,50 gulden betalen. Nu kost een parkeer boete 35 gulden. Eerder was het de bedoeling dat de zogeheten fis calisering van parkeerboetes al op 1 januari van dit jaar zou ingaan. Dat kon niet. omdat de Ver eniging Nederlandse Gemeenten (VNG) nog geen 'modelverordening' klaar had op basis i de gemeente aanslagen zou kunnen versturen. In februari ging de gemeente er nog vanuit dat per 1 mei de boetes zelf konden worden geïnd. De ver ordening van de VNG was echter pas deze maand beschikbaar. Gisteren heeft het college van B en W het be sluit genomen om de fiscalisering door te voeren. Dat voornemen wordt besproken in de gemeen teraadsvergadering die in juni wordt gehouden. Vervolgens moet worden gewacht op goedkeurin gen van de provincie en van het ministerie van binnenlandse zaken. Fractieleider Van der Nat mordicus tegen nieuwe belastingaanslagen LBPEN WIM WEGMAN Eén van de Leidse brandweer vrouwen schijnt Mark ooit te hebben gevraagd of hij niet misselijk werd van het 'gezeur in de gemeenteraad' over het rapport Vrouwen bij de brand weer. 'Ja', was het antwoord van de scheidende brandweercom mandant. Hij werd er ontzet tend misselijk van. Met enig plezier herhaalde Mark die uitspraak gisteren voor de raadscommissie voor bestuurlijke aangelegenheden. Het bewuste rapport - dat vorig jaar werd gepubliceerd en waar in enkele sombere ervaringen van de eerste brandweervrou wen in deze stad zijn opgesomd - heeft de Leidse brandweer woedend gemaakt. "Mannen en \Touwen waren er boos om. Het sloeg de plank volkomen rnis", verdedigde Mark zich nu. In het stuk wordt onder meer geklaagd over een nare 'macho cultuur' onder de brandweer mannen, waardoor sommigen van de vrouwen nooit het ge voel kregen er echt bij te horen. >n/m," vort looide Mods toe- (oravond nriHg J t Imin Mj de biondww oeeo mei ho-cuft- tuur We hebben een brand weer-cultuur. En dat is iets heel anders." De voorzichtige suggestie van het DOft-raednd Stoven Hol om te kijken of de mannelijke brandweerlieden niet rijp zijn voor een 'cultuurveranderings- pitMei I url hi) de comman dant niet in bijzonder vruchtba re aarde. „IJ mag dat best heki| ken. hoor. Maar voor ons hoeft het niet. ledereen heeft het pri ma naar zijn zin. ook de vrou wen. Ik toO niet in WtÊÊOm de cultuur dan moet worden ver anderd." Ongeschikt Maar hoe kwamen dc teleurge stelde reacties dan in het rap port7 Dat MlVOlpto Mark lou ter te wijten aan de verhalen van twee wouwen dtot eo sug gereerde hij, ongeschikt waren gebleken. "Ze hadden eigenlijk niet geïnterviewd mogen wor den. Daar was iedereen het bij ons wel over eens". 1 brandweer werd m het rap port ook verweten de vrouwelij ke kandidaten - van wie er nu nog één in dienst is - onvol doende te hebben begeleid. Ze hadden weliswaar een praat paal' - de secretaresse van de commandant - maar voor het overige stelde het allemaal wei nig voor. Mark hield vol dat het met de begeleiding wel degelijk goed zat. „Ze konden bij mij met al hun jh<tMOMB HMI bi behalve ais bel om typto be vrouwenzaken ging. Dan ver- weee 1 BB door naar mijn sccre taresse. Als commandant kun je met vrouwen niet over alles praten. Moet het badpak nu maat 8 of maat 10 zijn? Dat weet ik niet. hoor. Daar heb ik geen verstand van." Toch wilde Mark wel erken nen dat er bij de komst van de eerste vrouwen - in 1988 fou ten zijn gemaakt. „We dachten, we nemen goedopgeleide da mes. HBO'ers bij voorkeur Dat bleek echter te hoog te zijn Op een of andere manier werkt het dan niet". Technische kennis Bovendien schortte het de eer ste brandweervrouwen aan vol doende technische kennis. "Al het onderhoud aan de kazerne de wagens en het materieel doen we zelf. Dat betekent dat een brandweerman, behalve blussen, ook moet kunnen schilderen of auto's moet kun nen repareren. Daar heb je een technische opleiding voor no dig m die hadden de dames niet." Volgens Mark »s het nog steeds mocilnk. om niet tc zeg gen onmogelijk, om technisch geschoolde vrouwen te vinden „We zijn de scholen langs gr gaan. maar ze waren er niet Al tnans geen vrouwen die ook nog geschikt zijn voor de brand weer Om htm toch zo veel mogelijk voor alle klussen te kunnen in zetten, volgen de vier vrouwen die nu worden opgeleid cursus sen hi| de M reek-w Ikm.I v.m het CBB. „Daarmee worden het nog geen Hl htm i. WH ji kunt mi elk ecval kijken welk werk hun een beetje ligt." Somber hoefden de raadsle den trouwens met te zijn. zei hij. want de Leidse brandweer heeft naar verhouding heel vcd vrouwen in dienst. 'Landelijk ligt het cijfer ergens rond een half procent. Wij komen aan de tien procent. Dat vind ik heel netjes." Gemeente haalt De voormalige koffieshop High Times in de Beschuit steeg gaat verhuizen. In eerste instantie viel het oog op het pand Hooigracht 69. Omwonenden reageerden ver schrikt op het plan en verzamelden tientallen handteke ningen. Volgens L. Meijer, hoofd stadsbeheer van de ge meente, is de komst van High Times naar de Hooigracht uitgesloten, simpelweg omdat het bestemmingsplan voor de buurt dat niet toelaat. LEIDEN LOMAN LEEFMANS J. Winkel, voorzitter van de ver eniging High Times, ziet het schrappen van deze mogelijk heid niet als een groot pro bleem: „Het hoeft niet zonodig de Hooigracht te zijn, we kun nen ook ergens anders heen." Wat hij erger vindt, zijn de vermeende vooroordelen tegen High Times. "Iedereen mag op een willekeurig tijdstip bij ons binnen komen wandelen en zelf oordelen. Dat geldt, mochten we gaan verhuizen, vooral voor aanstaande buren. Ze zijn van harte welkom", daagt Winkel uit. De overlast die in het verle den door de koffieshop werd veroorzaakt, is volgens hem de finitief verleden tijd: „Vraag maar aan de bewoners van de Beschuitsteeg." In de negen jaar tijd dat High Times nu is gevestigd in de Be schuitsteeg, werd deze koffie shop voornamelijk geassocieerd met handel en gebruik van soft drugs. De politie viel er enkele malen binnen en burgemeester Goekoop dreigde de tent te slui ten. Winkel geeft toe dat er wat criminelen onder het toenmali ge publiek zaten. Maar dat is in middels veranderd. „We heb ben nu een goed publiek. De litie is zelfs al tweemaal op zoek geweest, zonder dat we daama iets van ze hebben ver De voorzitter vindt echter dat het pand aan de Beschuitsteeg te klein is geworden. Via make laar M. Smitsloo kwam het pand aan de Hooigracht 69. waar tot voor kort een drukkerij zat, in beeld. Winkel schreef een keurig briefje aan de huren aan beide kanten van het pand waarin hij het voornemen van High Times bekend maakte en hen uitnodigde voor een plan- presentatie. Deze buren schrok ken echter bij het lezen van de naam High Times: „Dat is toch een hasjtent", wist C. Plomp, bewoner van Hooigracht 67 die onder andere vreest voor een waardevermindering van zijn huis. Plomp kan inmiddels weer rustig slapen. De gemeente zal volgens Meijer aan Winkel en de makelaar laten weten dat volgens het bestemmingsplan op die plek geen horeca kan ko men Commandant Mark kan met zijn brandweervrouwen niet overal over praten. „Moet het badpak nu maat 8 of 10 zijn? Dat weet ik niet, hoor.'' *FOro janwotvAsr

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13