Leidsch Dagblad Rebellen nemen Addis Abeba in I Ruim duizend basisscholen dicht VNU-drukkerij dicht In Addis Abeba kun je niet langer rustig op straat lopen Ouders stappen naar rechter na schoolverbod Dinsdag 28 mei 1991 opger. 1 maart 1860 Nr 39554 Losse nummers f 1.45 'Belgische metho de composteren in Leidse regio' LEIDEN Gemeente reikt jaarlijks emanci patieprijs uit. Leidse Augusti- nus in teken van het theater. Amerikanen geven EPRDF groene licht Etiopische rebellen hebben vanmorgen in slechts enkele uren de hoofdstad Addis Abeba ingenomen. Het enige verzet waarop zij stuitten, kwam van leden van de presi dentiële garde en soldaten die zich in het presidentiële paleis hadden verschanst. Die werden na een korte maar hevige strijd overmeesterd, terwijl anderen op de vlucht sloegen. NAIROBI FRANS V CORRESPONDENT In de loop van de morgen werd nog slechts sporadisch gescho ten in Addis Abeba. De sfeer leek redelijk vredig. Overal wa ren groepjes rebellen zichtbaar en ook burgers waagden zich voorzichtig weer op straat. De rebellen van het Etiopi sche Revolutionaire Democrati sche Volksfront (EPRDF) die de afgelopen dagen Addis Abeba hadden omsingeld, trokken vanmorgen vroeg de stad bin nen en stationeerden zich op strategische plaatsen. In diverse stadsdelen werden machinege weren, artillerievuur en explo sies gehoord. Het EPRDF richtte de aanval op regeringsdoelen. Woonwij ken zijn zo goed als gespaard gebleven. Wel werd het Hilton- hotel in het centrum van Addis Abeba, waar veel buitenlanders verblijven, vanmorgen getrof- NIEUWSLIJN Lichte jaarwinst voor Veiling Flora Bloemenveiling Flora in Rijnsburg boekte in 1990 een winst van 2.667.000 gulden tegen 2.422.000 in 1989. Dat blijkt uit het van daag gepresenteerde jaarverslag. De vrij geringe stijging is een gevolg van het feit dat in 1989 de dochteronderneming BSF in Lisse werd verkocht, waardoor in dat jaar een flink bedrag op de winst- en verliesrekening kon worden bijgeschreven. Een verge lijking tussen de resultaten van alleen het veilingbedrijf toont bijna een verdubbeling van de winst (2.518.000 gulden in 1990 tegen 1.330.000 in 1989). De klokomzet steeg vorig jaar met 9,75 procent tot bijna 469 miljoen gulden. Flora verwacht volgend jaar de 500 miljoen te overschrijden. Soekarno's portret taboe in Indonesië Indonesische partijen mogen het portret van Soekamo, de eer ste president van de onafhankelijke republiek, niet gebruiken in de verkiezingsstrijd van volgend jaar. Voorzitter Hari Sugiman van de landelijke vèrkiezingscommissie zei in de Oostjavaanse stad Surabaja dat alleen de symbolen van de partijen mogen worden gebruikt. Bij de vorige verkiezingen voerde de Democra tische Partij, de kleinste van de drie in Indonesië, Soekarno's beeltenis om meer stemmen te winnen. Twee van Soekarno's kinderen, Megawatti en Guruh, zijn lid van de Democratische Partij. Daartoe is besloten op grond van onderzoek door bureau McKinsey. In dat stuk komt de NRM er volgens de woordvoer der in vergelijking met de ande re VNU-diepdruldcerijen (in De venter en Etten-Leur) bedrijfs matig het slechtst af. Bij de NRM worden onder meer Panorama, Nieuwe Revu, Autoweek, Yes, Televizier, Stu dio en de Mikro Gids gedrukt. HAARLEM JAAP SLUIS MARCEL HOENDERDOS VNU wil de diepdrukkerij in Haarlem sluiten. Dat heeft de ondernemingsraad van de Ne derlandse Rotogravure Maat schappij (NRM) vanmorgen meegedeeld. Pas vanmiddag zou de directie met mededelin gen komen. Het bedrijf (754 werknemers) moet over drie a vijf jaar dicht. De gratu bnl u beuemd *oor deiei'de persoon die ook de eerste (beualde Dril gaat dragen j collect* m< I telfde sterkte ah in de J betaalde) bril meer (variabel, ontspiegeld, as, kleur, ent.) dan geldt een lontai Geen andere kortingen J te telfder iitd i Op beide brillen 1 (aar garant I Deie bom» geldig bi| alle Pearl* en Pearic Eipre» winkelt m heel Nederiand Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&AI j: Alphen a/d Rijn, van Mandersloostr. 9 (t.o. C8A) j fen. Ramen werden ingeblazen en gasten zochten in de gangen dekking tegen rondvliegend glas. Voordat het EPRDF Addis Abeba binnentrok adviseerden de rebellen de bevolking bin nenshuis te blijven en werd het leger opgeroepen zich over te geven. De ongeveer vijftien Ne derlanders in de stad hebben een heenkomen gezocht in de Britse ambassade. De opmars van het EPRDF begon enkele uren nadat in Londen bekend was gemaakt dat er een wapenstilstand was bereikt tussen de waarnemende regering en de opstandelingen. Het rebellen verklaarden vervol gens de stad binnen te trekken om orde en gezag te herstellen. Ze kregen het groene licht van de Amerikanen, die bemiddelen bij de vredesonderhandelingen. Maar premier Tesfaye Din ka van Etiopië dreigde zich van de onderhandelingen in Londen terug te trekken als de rebellen inderdaad de stad zouden inne men. Sinds het Eritrese Volksbevrij dingsfront (EPLF) de hele pro vincie Eritrea in handen heeft gekregen, zijn zeker twintigdui zend burgers en vele regerings soldaten naar het kleine buur land Djibouti gevlucht. Voor de kust liggen zes Etiopische sche pen met zeker vierduizend vluchtelingen aan boord. Ethiopian Airlines heeft on dertussen zijn hele vloot naar Kenya gevlogen, terwijl gister avond ook een aantal militaire vliegtuigen op het internationa le vliegveld van Nairboi landde. Voorts zijn militairen naar Sudan uitgeweken. Zie ook pagina 2 Een lid van de Zuidkoreaanse op- ten bij de Sungkvungkwan Uni- roerpolitie spuit een mengsel van versiteit in Seoul. 8ijna duizend traangas en verf naar demonstran- studenten betoogden tegen de gewelddadige dood van de 25-ja- de-demonstranten, toen de politie nge studente Kim Kui-Jing. Zij een betoging van twee kanten te- werd zaterdag vertrapt door me- gelijk bestormde. FOTO AfP Principe-akkoord tussen Wallage en organisaties In de periode tot 1 augustus 1996 zullen ruim duizend basis scholen worden opgeheven Welke scholen dat zijn, bepaalt de overheid via een nieuw sys teem dat de minimumgrootte van de basisscholen regelt. Daarbij is niet het aantal inwo ners van een gemeente, maar de zogeheten leerlingdichtheid het aantal 4- tot 12-jarigen per vierkante kilometer door slaggevend. Over deze aanpak hebben staatssecretaris Wallage van on derwijs en een aantal onder wijsorganisaties na een mara thonvergadering van achttien uur vanochtend overeenstem ming bereikt. Onder het nieuwe systeem zouden eigenlijk 1.600 van de 8.400 basisscholen hun deuren moeten sluiten. Voor 240 scho len die als laatste van hun rich ting (openbaar, katholiek, chris telijk) binnen een straal van vijf kilometer overblijven, wordt echter een uitzondering ge maakt. Nog eens driehonderd scholen moeten eigenlijk dicht, maar mogen blijven als zogehe ten nevenvestiging (dépendan ce) van een andere basisschool. Het gaat dan vooral om scholen die als laatste zijn overgebleven in een dorp of kleine kern. Alleen de organisaties van schoolbesturen en ouders on derschrijven het principe-ak koord. De onderwijsvakbonden, die een belangrijke rol speelden in het overleg, haakten kort voor het einde af toen bleek dat over het uitblijven van toekom stige bezuinigingen in het on derwijs geen afspraken konden worden gemaakt. Wel is afgesproken dat een deel van de opbrengst, onge veer 75 miljoen gulden, van de ze schaalvergrotingsoperatie weer voor het basisonderwijs zal worden gebruikt. Wallage had in eerste instantie gehoopt op een bezuiniging van 290 mil joen gulden door het sluiten van in totaal 2.700 scholen Hij kreeg in de I weede Kamer overigens al kritiek te verduren toen hij het aantal te sluiten scholen verlaagde van 2.700 naar 1.600. De onderwijsorgani saties hebben anderzijds te ma ken met een achterban die ie dere school die dicht moet, te veel vindt. OEGSTGEEST IRENE NIEUWENHUUSE De bever die In het weekeinde is aangetroffen op de Katwijkse Tramstraat heeft inmiddels een forse wilg opgegeten Als 'Deven ter koek' eet de inmiddels tot Wil- lemien gedoopte bever de ene tak na de andere. Sla, andijvie en an der groenvoer laat ze rustig lig gen. Dit eetgedrag stelt haar ver zorgers, Hans en Carla Raymae- kers van het dierenasiel in Oegst- geest. voor het grootste raadsel in hun loopbaan. Zou Willemien dan toch een echte 'wilde' bever zijn' Want dat ze ontsnapt is uit een kolonie in de Biesbosch of Lely stad is bijna onmogelijk, omdat ze nergens is gemerkt en geen zen dertje, chip of inplant met zich meedraagt. Bevers zijn sinds 1825 niet meer in Nederland waargeno men. Een volwassen bever kan jaarlijks 7,5 kubieke meter hout verorberen. Het liefst eet het knaagdier takken van zachte hout soorten. Voorts zijn twijgen en riet favoriet voedsel. De dichtsbijzijn- de plaats waar bevers in Europa in de vrije natuur voorkomen, is aan de Elbe (Duitsland). Daar verblij ven 150 dieren Volwassen bevers kunnen dertig kilo zwaar worden. Willemien weegt 18 kilo en is derhalve een jong (vermoedelijk twee jaar oud) exemplaar Het knaagdier kan zo'n vijftien jaar oud worden en is bekend vanwe ge zijn'activiteiten in de water huishouding in moerasgebieden. De bever kan met zijn bouwsels kunstmatige stuwmeertjes en wa tervallen veroorzaken, waardoor hele gebieden van structuur kun- Het was alsof de hele stad de heuvel op liep naar de kerk. Ge huld in witte omslagdoeken en gewaden trokken (hllrmdpll mensen gisteren op St. Ga- briëlsdag te voet naar de kerk van St. Gabriël. Toen ze bij het kerkplein aankwamen, beroer den ze de ijzeren hekken met hun voorhoofd en lippen en knielden voor een gebed. Op weg naar de Icerk passeren ze de lijken van drie mannen die in de nacht zijn doodge schoten - zo te zien burgers die de avondklok hebben geschon den. Vrouwen stoppen om wee klagend voor hen te bidden. Het kerkplein is stampvol. Wierook stijgt omhoog in de ochtend lucht en kaarsen worden hoog gehouden. terwijl de mensen zich verdringen om gekreukelde stukjes papier en muntjes als votiefgeschenken aan de pries ters te overhandigen. Hoger op de heuvel staat de Kerk van de Drievuldigheid, een vierkant stenen gebouw om ringd met bronzen leeuwen en getooid met een kroon. Hier ligt een aantal Etiopische keizers begraven. De kerk, eigenlijk een mausoleum, ligt in de tuinen van wat ooit het Keizerlijke Pa leis was. Onder Meneistu Haile Mariam was de kerk gesloten voor het publiek. De kerk is nu permanent open. Rijen monniken staan leunend op hun staf psalmen te zingen in hun oeroude taal t als nee! Addis Abeba bidden ze voor vrede. Gisteren weerspiegelde de hoofdstad njet alleen de angst van haar 3,5 miljoen inwoners, maar ook hun grenzeloze kalm te en geduld. In de hele stad werd spontaan gedemonstreerd voor vrede - niet voor de rege ring of voor de rebellen Groe pen liepen door de stad met de Etiopische vlag. Ondanks sporadische geweer salvo's gaat het leven in Addis Abeba gewoon door. De winkels zi|n Opa mensen gaan naar hun werk. Alleen een aantal vooraanstaande regeringsfunc tionarissen is 'met verlof ge gaan In veel opzichten is Addis Abeba niet meer dan één gigan tische sloppenwijk met een paar indrukwekkende keizerlijke pa leizen uit de negentiende eeuw en een handjevol betonnen flat gebouwen QÊÈ m dl -«tv:» 'J II HKUWt PEKRA AMP De ouders van een 6-jarige jon gen uit Boven Pekela gaan in kort geding eisen dat hun gees lelijk achtergebleven zoon naar de Theo Th ijsscn school in die plaats kan. Gisteren verbood 023-319 309 gemeentebestuur hen de t,'-. „I-,'•■„Mua.sga HET WOORD IS AAN Wij zijn steeds geneigd om suc ces aan onszelf, onze tegenspoed aan anderen toe te schrijven. C J Wffnemdb frtnckm VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie Familiebenchten14 Feiten en meningen2 Programma's11 Regio13.15.16.17 RTVShow- Sport HET WEER Meer zon Wolkenvelden en droog Van nacht plaatsekjk mrst minimum temperatuur rónd 8 graden Over dag af en toe zon en rroddagtem- peratuur ongeveer 19 graden Noordoostelijke wind zwak tot mabg Leidse vrouw lijkt vermoord LilDEN W1M WEGMAN De 53 jarige stouw die zondag levenloos in haar woning aan de Witte Rozenstraat is aangetrof fen, is vermoedelijk toch door een misdrijf om het leven geko men. De politie sloot dat in eer ste instantie uit. Bij de lijk schouwing zijn echter verwon dingen aan haar hoofd aangr- UCjCu i M dto dhM tot de dood van di «TOOM hebbrn plaid, wilde politiewoordvoerder H. langen doen vanochtend niet zeggen Na de sectie heeft de Leidse ju ill tie hulp gekregen van rr chercheurs uit omliggende plaatsen. Dit recherche-bij- siandsteam heeft gisteravond een eerste onderzoek in de huurt van de Witte Rozenstraat gehouden. Over de resultaten hiervan wilde de politiewoord voerder, in het belang van het onderzoek, niets mededelen. tientallen jaren uit de grond zijn gestampt om de instellingen van een moderne staat te huis vesten. Maar de stad bestaat grotendeels uit lemen en hou ten hutjes, die goed worden on derhouden. De mensen voelen zich niet arm en de stad is altijd één van de veiligste hoofdste den in Afrika geweest waar je rustig op straat kon lopen Maar dat is niet meer zo. Gis teren werden twee fotografen beschoten door gefrustreerde soldaten die hun geweren leeg schoten op het Hilton Hotel, het meest prestigieuze particuliere gebouw in de stad. Terwijl Rus sische adviseurs de stad probe ren te verlaten, valt het Ktiopi- acto bpr ntoan MdtfM w kopen nun laarzen en geweren aan iedereen «lie kan betalen. Gisteravond hoorde ik geweer schoten en toen ik op onder zoek uitging, zag ik een groepje straatjot hies bii een soldaat. De man liep op nlote voeten en met lege handen weg en vijf kinderen van nog geen tien iaar kwamen op me af Eén van hen stak bet gewrer van de soldaat tussen mijn ribben terwijl een ander mijn portefeuille en grid afpakte door deskundigen, vindt dat de jongen naar speciaal onderwijs moet De ouders brengen hun kind nog regelmatig naar school, waarna het kind door de leiding steeds weer naar huis wordt gebracht De politic be lette hen gisteren de toegang De gemeente is blij met liet kort geding „Dan kan de rechter de patstelling doorbreken".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1