Regio Geldproblemen op Oud Poelgeest 'Geen evenementenplein in Houtkamp Leiderdorp' Dinsdag 28 ma 1991 Redufce: 071-161400 Ml EP DE GRAAPf UESBETH BUmNK W1M KOEVOET DOKJTH UGTVOET EMC JAM WETERINGS E.ndrwüct* HANS SONDERS Vom^*vw>g PIET KOOAEMAN 17 LEIDEN PROGRESSIEF WAR MOND wil de milieuwet houder een act met een witte jas en een vuilniszak laten opvoeren op het dorpsplein. DE LEIDERDORPSE PVDA vindt een evene mentenplein in de Hout kamp uit den boze NIEUWSLIJN Leiderdorp krijgt milieu-corners LEIDERDORP Leiderdorpers kunnen binnenkort ook blik en textiel gescheiden inleveren voor afvalverwerking. In zogenaam de milieu-comers komen ook glas- en papierbakken, zo besloot de raadscommissie milieu gisteravond, kunststof kan voorlopig nog niet apart worden ingeleverd omdat hiervoor nog geen mo gelijkheden voor verwerking zijn. De commissieleden konden het gisteren niet eens worden over de snelheid waarmee de milieu-comers moeten worden ingevoerd. De collegepartijen CDA. WD en D66 pleitten voor een geleidelijke invoering. Wat de PvdA en Groen Links betreft, wordt de invoering niet zo voor zichtig aangepakt. Nieuw bestuur verzetsherdenkers LEIDERDORP De Leiderdorpse stichting verzetsherdenking heeft een nieuw bestuur. Voormalig wethouder I. Gehner heelt het voorzitterschap overgenomen van C. Keijser, die vanwege zijn hoge leeftijd de functie moest neerleggen. D66-raadslid R. Jolly neemt eveneens plaats in het bestuur. Gehner verwacht dat het nieuwe bestuur anders te werk zal gaan dan Keijser. „Hij deed veel aan de contacten tussen oud verzetsstrijders, maar dat zal bij ons verdwijnen. We hebben hem ook nadrukkelijk gezegd dat wij het anders zullen doen. Er blijf een link naar het verleden, naar de Tweede Wereldooriog, maar dan meer gericht op deze tijd." Gehner hoopt het nieuwe bestuur aan te vullen tot een totaal van vijf leden. Duivenvoorde wil meer geld VOORSCHOTEN - Het bestuur van de Stichting Duivenvoorde wil dat de gemeenteraad meer geld beschikbaar stelt voor (groot) onderhoud van het kasteel. Volgens de huidige voorstel len ontvangt Duivenvoorde eenmalig 42.600 gulden (in 1996), terwijl voor een verantwoord beheer volgens het stichtingsbe stuur in de komende tien jaar een veelvoud van dat bedrag no dig is. Bewoners Boschgeest boos VOORSCHOTEN - Al jaren worden wij met een kluitje in het riet gestuurd', klagen bewoners van de gemeentewoningen in de Voorschotense wijk Boschgeest. Steeds als ze noodzakelijke re paraties aanmelden worden deze niet uitgevoerd, 'omdat de huizen toch binnenkort worden gerenoveerd'. Dat hebben de bewoners al zo vaak gehoord dat de huizen zo langzamerhand beginnen te verloederen. Voordat de jaarlijkse huurverhoging wordt doorgevoerd willen de huurders duidelijkheid wanneer de beloofde renovatie eindelijk wordt uitgevoerd. Dat hebben 24 Boschgeestenaren in een brief aan de gemeenteraad duidelijk gemaakt. Voorlichting over tracé flitstrein In gebouw De Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijndijk houdt Rijks waterstaat vanavond een voorlichtingsavond over het tracé van de flitstrein (TGV). Een van de twee voorgestelde tracés loopt door Zoeterwoude, langs de A4. De bijeenkomst begint om 20.00 Oegstgeester vormingscentrum moet weer lening afsluiten De stichting die het Oegstgeester landgoed Oud Poelgeest voor het gelijknamige vor mingscentrum beheert en exploiteert, verkeert in financiële problemen. Met een geld lening van 725.000 gulden, waarvoor de gemeente garant moet staan, kan volgens het stichtingsbestuur en volgens B en W van Oegstgeest het onmiddellijk beschikbare geld bedrag weer op peil worden gebracht. Als de gemeenteraad dit voor stel honoreert, staat de gemeen te Oegstgeest in totaal voor ruim zes miljoen gulden garant voor financiële verplichtingen van het vormingscentrum. Oppositieleider D66-fractie- voorzitter M. Poelmans zegt zonder het voorstel nog en de tail te kennen tegen 'deze zo veelste' gemeentegarantie te zijn. De democraten verkondi gen al sinds de gemeente het landgoed en de gebouwen (waaronder kasteel Oud-Poel geest) in erfpacht aan Oud- Poelgeest heeft uitgegeven dat er met het vormingscentrum geen directe Oegstgeester be langen zijn gediend. De demo craten pleiten er dan ook voor om te privatiseren, ook al zou dat tot gevolg hebben dat het vormingscentrum, dat nu zo'n halve eeuw op het landgoed is gevestigd, een ander heenko men zou moeten zoeken. De stichting exploitatie en be heer Oud-Poelgeest is sinds eind 1987 flink aan het lenen geslagen. Dat geld had ze nodig om het kasteel te restaureren en een slaapgebouw voor over nachtende cursisten te bouwen. Door tegenvallers in de infra structuur moesten er veel Iiaui- de middelen (geld dat direct be schikbaar is, red.) worden aan gewend om lange termijn-in vesteringen te doen. Dat is ge beurd voor een bedrag van zo'n 1,3 miljoen gulden. Thans moet nog voor 461.000 gulden aan werkzaamheden worden ver richt. Daar zit ook de restauratie van het Jagershuisje van huur ster mevrouw de Nobel bij. Al die investeringen dulden volgens het stichtingsbestuur geen uitstel. Zowel het slaapge bouw als het kasteel zijn nodig om omzet te kunnen verkrijgen. Volgens B en W is Oud Poel geest ten dode opgeschreven als de gemeenteraad geen gemeen tegarantie verleent. Zonder ge meentegarantie zijn banken niet bereid aan Oud Poelgeest te lenen. De stichting zou dan voor langere tijd in liquiditeits problemen geraken waardoor schuldeisers 'op elk moment', aldus B en VV in het raadsvoor stel dat in de maak is, het faillis sement kunnen aanvragen. Het einde van dit liedje is dat de gemeente dan weer eigenaar wordt van de opstallen van het landgoed. "Afgezien van de na delige financiële consequenties is dit uiteraard een situatie die ons niet voor ogen stond toen in 1987 het landgoed in erf pacht werd uitgegeven", aldus BenW. Hoewel Oud Poelgeest krap bij kas zit, is de financiële situa tie van de stichting volgens het stichtingsbestuur allesbehalve uitzichtloos. B en W delen die opvatting. Uit de jaarrekening 1990 blijkt dat de omzet met 3.5 ton is gestegen. De kosten na men echter met 604.000 gulden toe. Het zo ontstane tekort geeft echter een vertekend beeld om dat pas in het laatste kwartaal heel het complex Oud Poelgeest kon worden geëxploiteerd. In die laatste drie maanden kwam een omzet tot stand van een half miljoen gulden. Ter verge lijking: de omzet in heel 1990 bedroeg 1,43 miljoen gulden. Accountants hebben voorge rekend dat Oud Poelgeest dit jaar kan afsluiten met een be scheiden verlies van zo'n 30 mille. Volgend jaar kan een po sitief bedrijfsresultaat van ruim 1.4 ton tegemoet worden ge- LEZERS SCHRUVEN Jachtwerf Het interview van Marinske Horstman met vader en zoon Hou weling over het verdwijnen van jachthaven KPM* uit War mond, vorige week zaterdag in deze krant, verdient enige rela tiverende kanttekeningen. Het is zeker jammer dat deze jachthaven verdwijnt. De oor zaak wil ik graag in het midden laten. Wel is het opvallend dat in dezelfde tijd, dat de KPM zich voorbereidde op het afscheid er in Warmond een aantal goede jachthavens is gebouwd respec tievelijk uitgebreid. Het watersport-bedrijfsleven floreert in geheel Warmond naar onze mening uitstekend en grote, kostbare jachten kun nen voldoende en naar eisen van deze tijd worden geholpen. Met wij nieuw bedrijf met een grote loods voor evenzo grote jach ten, een botenlift voor schepen jachten, een importeur van gro te Franse zeiljachten, een repa- ratiewerf waar behalve grote douane-, waterstaat- en politie- boten ook grote jachten kunnen worden gerepareerd, enzo voorts. De zinsnede, dat door het verdwijnen van jachthaven KPM grote schepen naar de Brasem of de Westeinder zou den uitwijken, snijdt derhalve geen hout. Wel is er een ten dens dat vooral grote zeiljach ten het ruime water kiezen. Ge- dacht moet dan echter worden aan het IJsselmeer en de Zeeuwse wateren. De VW-Warmond is gaarne bereid om Marinske Horstman te begeleiden als zij kennis zou willen maken met het andere Warmondse watersport-be drijfsleven. I .P. de Winter voorzitter WV Warmond Dorpsstraat 106 Warmond. ZOETERWOUDE - Het CDA In Zoeterwoude stond gisteravond al met bezems en andere hulpstuk ken gereed om eens flink uit te pakken in het dorp. Donderdag lijke milieuplan goedkeuren e christen-democraten wilden gr het goede voorbeeld geven. B« handeling van het milieuplan komt er deze maand echter niet meer van. want op het raadhuis schijnen niet alle paperassen tijdig In orde te zijn gemaakt De chris ten-democraten nemen nu alvast leiderdorp cees mentink medewerker De Partij van de Arbeid is fel te gen een evenementenplein in of nabij het Leiderdorpse park de Houtkamp, waar kermissen en manifestaties kunnen worden georganiseerd. „Een promena de heeft onze zegen," aldus PvdA-fractievoorzitter V. Mol- kenboer. „Maar wij zijn tegen zo'n plein. Er kan een thee- an moet dit een stiltegebied blij ven. De rijke en unieke flora en fauna mogen niet verstoord worden." Het park bestaat inmiddels meer dan twintig jaar en onder gaat de komende jaren belang rijke veranderingen. Er komt wellicht een verbinding tussen de winkelcentra Santhorst en de Winkelhof en de waterhuishou ding wordt uitgebreid, omdat er een tekort aan rioolwater dreigt te ontstaan. Daarvoor moet wellicht een deel van het Hout- kamp-eiland worden opgeof ferd. 7o vertelde Molkenboer zaterdag tijdens de wandeling die zijn partij en belangstellen den door het park maakte. Een evenementenplein kan wel elders in het dorp komen, meent de PvdA. „Dat kan mooi in het oude dorp," meent raadslid J. Hermans. Beperkte huizenbouw en winkels stuiten niet op bezwaren bij de PvdA. Zolang ze maar ver van de Houtkamp komen." De gemeente vindt de uitla tingen van de PvdA wat voorba rig. „De plannen voor de Hout kamp staan nog in de kinder schoenen," aldus een woord voerder van de gemeente. „De partij kan natuurlijk al wel roe pen dat ze tegen een evene mentenplein is. maar er is nog helemaal geen definitief voor stel. En als die er is, wordt die toch eerst in de raadscommis sies besproken." Onder het motto 'ken uw dorp wil de oppositiepartij met de wandelingen de banden met haar achterban aanhalen. „Het werkt niet meer bijeenkomsten in zaaltjes te houden met ge wichtige mensen achter een ta fel," aldus Molkenboer Excur sies als deze door de Houtkamp spreken volgens hem meer lot de verbeplding en er kan op in formele wijze toch veel worden besproken. Er staan nog wande lingen op het programma door het oude dorp en door enkele niriiwbomvwi|krn 'Nu verkopen is niet elegant' Directeur P. de Vreede van het Oegstgeester vormingscentrum Oud Poelgeest: „Ik deel de conclusie dat wij in financiële problemen verkeren niet. Er is sprake van ouerinvesteringen. er moest meer geld in de gebouwen op het landgoed worden gestoken dan we ver wachtten. Omdat we ook geen juridisch eigenaar zijn, kunnen we ook geen tweede hypotheek afsluiten. Wij moeten het dus zo doen: geld lenen met een gemeentegarantie". „Met Oud Poelgeest zijn wél Oegstgeester belangen gediend. Zaterdag nog waren hier de St. Jorismarsen. Oud Poelgeest nu verkopen, zou weinig elegant zijn." OP HET RANDJE door Liesbeth Buibnk Eric Jan Wetering» en Wim Koevoet i voorschot op de binnenkort te ren wereldmilieudag. hdto HtflCOKUIPfRS Geen recreatie in Doesgebied LBOERDORR» UESSfTH HJTHNK Het Doesgebied moet worden hersteld ais landschappelijk ge bied. Recreatie moet beperkt blijven tot fietspaden en een eventuele uitbreiding van de jachthaven. De Leiderdorpse raadscom missie ruimtelijke ordening ver- whip mal da maalng gen avond het streven van burgr- meester en wethouders om het Doesgebied te bestemmen voor recreatie De commissie wil de vaststelling van een bestem mingsplan uitstellen tot duide lijk is of de A4 en de train a gra tui e eitesse (tgv) Leiderdorp doorkruisen. Volgens wethou der H Veldstra moet de raad echter snel over het gebied be slissen. .Ms we dat niet binnen de termijn doen. heeft de pro vincie het recht de bestemming vast te stellen." waarschuwde zij. Hondenbelasting Welgeteld 618 klinkende gul dens levert de maatregel Leider dorp op. Op het eerste gezicht kwijtschelding belasting (jaarlijks 102 gulden) kan de maatregel verstrekkende gevolgen hebben Volgens de gemeente is het hebben van een hond een keu ze, waarvan de financiële gevol gen ook moeten worden gedra gen. Tegenspartelen door de PvdA-fractie, die vond dat een hond soms een sociale nood zaak is. mocht bij de raadsbe- handeling niet baten. Een hond is een keuze, punt uit. De bltndegeleidehond is dus ook een keuze En de oude da me die alleen nog gezelschap heeft aan haar schoothondje met strikje in de kuif. kiest daar zelf voor Dat de viervoeter in die gevallen het blind- of alleen zijn aanvaardbaarder maakt, is voor de gemeente geen argu ment. Die mensen kiezen voor mobiliteit of gezelschap. Wan neer die 'keuze door financiële maatregelen van de gemeente onmogelijk wordt gemaakt, ver dwijnt voor de oude dame met de toch al krappe wao-uitkering een keuze. Wellicht moet zij per 1 juli zelfs haar hondje de deur uitdoen. Een keuze. Burgemeester Burgemeester van der WH van Warmond was in vorm donderdagavond. Het was niet alleen de dag van de raadsver gadenng. maar ook die van haar vcnaardag. (Haar 35-stc alweer, beweren boze tongen) De rap van de tongnem eesneden bur gemeester is altijd goed voor prettige en pittige uitspraken en deed er donderdag tussen de taartjes door een paar die hier een plaatsje verdienen Nadat de raad na een pittigr discussie besloot voor niim 13 miljoen gulden een terrein ten behoeve van woningbouw aan te kopen sprak zi| waarderende woorden: „De gemeenteraad kan uren ouwehoeren over honderd gulden en met een Zuivelhandel Heemskerk aan de Oegstgeester Dorpsstraat sponsort al les wat los en vast rit doorrokende tri-atleten in Maaswtjk. feestjes ron der aanleiding en dartwedstrijden ronder pijltjes Alleen over restauraties had de middenstander rich nog niet ont fermd Het Tolhuisje bij H Heemskerk in de straat is een fantastisch ob ject om mee te beginnen De melkman levert gevulde koeken en fris dranken aan de twee restaurateurs in rud voor een reclamebord aan de De monumentencommissie waarmee het duo hopeloos in de dinch ligt omdat het de voorschriften nogal ruim i heeft zich er nog niet over gebogen Maar burgemeester S Scheemtra heeft er met deze dubieuze sponsoring weer een aanletdmg bij om de 'Jacobs* Van Es' van de plaatselijke monumentenzorg het leven zuur te maken. maa tv miljoenenbedrag zijn ze zo klaar Dat geldt voor u gelukkig niet." Of dat ironisch was bedoeld, werd niet helemaal duidelijk De meeste raadsleden zaten in ieder geval te glimmen bi) dit compliment Raadslid Sc have- maker, die nog hel meeste la waai maakte tijdens de discus sie. riep enthousiast uit dat ..wonen (belangrijker Lsdan geld Die kreet mort hij nog eens aan zijn achterban uitleg maar dat terzijde i Liter sneed raadslid Saris een nel Hl ge kwestie aan „Ik wil u niet beschuldigen." sprak zij En tegen Van der WH. „maar sinds u er bent vallen de raadsstuk ken uit Hkaar la. daar kon de burgrmeestrT ook niets aan doen natuurlijk, maar ze zou toch even navTagrn of de pape rassen voor de raadsleden in hn vervolg wrat steviger in hun kaft je grhondrn kunnen worden. ..Het h nanruriijk toeval maar sinds januari 1990, de reTste vergmlenng dat u er was. Is het mis. strooide Saris nog even zout in opm wonden, onderwijl zw aaiend met een uil elkaar vallende hundH papter ki|k. dat heet nou uitstraling" repii errrdr Van der WH

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17