Leiden 'Hier werd de ster van Heineken getekend' HT Grote belangstelling voor reünie Noord-Rijnevest Nieuwe dienstregeling buslijnen Eeuwige rust aan de Groenesteeg Maandag 27 mei 1991 rm»ct>* 071-161400 karel berkhout janet van ook em1el fancmann roy klopper loman uef mans erna straatsma gert visser w1m wegman e.ndfwuct* hans sonders vorn^-n* henk buis Leids café De Knak bestaat 110 jaar 2o zag de pui met het Heineken-bord er in de jaren dertig uit •foto»p& Het oer-Leidse café De Vergulde Kruik aan de Haarlemmerstraat bestond gisteren 110 jaar en is daar mee een van de oudste ho recagelegenheden in de stad. Achter de gevel met glas-in-lood ramen, houten luiken en gietijzeren uit hangbord, gaat een flink hoofdstuk Leidse geschie denis schuil. Eigenaar Hans Seisveld, 'die Lange' of kortweg 'Seis' voor de stamgasten, vertelt aan de vooravond van het jubile um enkele anekdotes uit vervlogen tijden. Zo mocht in het donkerbruine kroeg je tijdens de oorlog nie mand gaan zitten en werd het handelsmerk van Hei neken, de vijfhoekige ster, in de Kruik ontworpen. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Bij de eerste aanblik van het in terieur lijkt de tijd daadwerke lijk 110 jaar te hebben stilge staan. De klok boven de bar staat misschien wel symbolisch stil. De ouderwetse toog en im posante tapkast met ornamen ten vormen een geheel en heten een antiek Mechels buffet te zijn. In dit buffet liggen sommi ge flessen met een dikke stof laag. Een vergeten drankje. Kleine tonnen dienen als ta- VRUETUD Verkeerd nummer Bij de aankondiging van de open dag van het antroposif isch cen trum de Zonneboom in de ru briek vrije tijd van vrijdag, is per ongeluk een verkeerd telefoon nummer geplaatst. De Zonne boom is bereikbaar onder 123137. Opleiding De Sector Opleidingen Sociale Arbeid (S0SA) aan de Boer- haavelaan 345 houdt op maan dag 27 mei een informatie avond. De S0SA leidt in drie jaar DE TUD VAN TOEN er gelegenheid van de Leidse Laken feesten JL. verscheen vorig jaar de brochure 'Eeuwige rust aan de Groenesteeg'. Hierin werden zeventien graven van meer of minder bekende Leidenaren be schreven, die men ook kon be zoeken. Een van deze graven was het enkel gemetseld graf nr. 176, dat in 1845 door Dirk Nicolaas Roskes gekocht werd. In 1903 werd dit eerste klas graf ge ruimd, waarna het op 25 januari 1904 gekocht werd door Anna Maria van El. weduwe van Fran- ciscus Hendrikus Coenen. Frans Coenen was op 26 de cember 1826 te Rotterdam ge boren als zoon van Ludovicus Coenen en Antoinette Sahnwitt. Op 12-jarige leeftijd trad hij al als solist op in een vioolconcert. In 1840 componeerde hij een mis voor koor en orkest. Hij stu deerde bij Molique te Stuttgart en Vieuxtemps in Brussel en werd directeur der zangvereni ging van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst in Rotterdam. Van 1848 tot 1854 verbleef hij in Amerika, waar hij veel concerten gaf. In 1855 ver ruilde hij het concertpodium voof het leraarschap en vestigde zich als vioolleraar in Amster dam. In 1884 nam hij met enkele col lega's Daniël de Lange. Julius Röntgen en anderen het ini tiatief tot het oprichten van het conservatorium te Amsterdam. Hij werd de eerste directeur, maar trok zich in 1895 terug. Daniël de Lange volgde hem op en Frans Coenen verhuisde naar Leiden, waar hij het pand Plantage 20 betrok. Een kleine tien jaar woonde hij daar, terug getrokken uit het openbare le ven, een harmonieus ontwik- feitjes voor het raam en grote cognacfusten sieren enkele hoe ken op. De lambrisering is van bedrukt karton en alleen het op voor een MBO-diploma voor dienstverlenende en hulpverle nende beroepen. Aanvang 19.00 uur. Inl. tel. 071-171711. Borstvoeding De begeleidingsgroep borstvoe ding houdt 29 mei een bijeen komst aan de Heintje Davidsweg 63 in Leiden. De groep helpt aanstaande moeders met de voorbereiding op borstvoeding en houdt praatavonden en beschikt over een telefonische hulpdienst en uitleen. Inlichtingen: 071- 170085 en 312967 keld en fijngevoelend mens en kunstenaar. Na een zeer lang lijden overleed Frans Coenen op 24 januari 1904, op de leeftijd van 77 jaar. Drie dagen later vond de begra fenis plaats op de sfeervolle be graafplaats aan de Groenesteeg. Een twaalftal bloemstukken en kransen sierden het graf. Zijn goede vriend Daniël de Lange voerde het woord, niet alleen als vriend, maar ook namens de leraren van het Amsterdamse Conservatori um en de Mu ziekschool. Hij roemde zijn in zet als vioolle raar, als 'artist- gentleman' en zei: "Wie leerling van Coenen was geweest, be hield voor zijn gehele leven de empreinte van 's meesters in vloed". J.C.G. Pollones, eveneens uit Amsterdam en al veertig jaar bevriend met Coenen, roemde zijn eenvoud en de oud-minis ter van financiën mr. N.G. Pier- son memoreerde de rust en waarheid die Coenen altijd uit gestraald had. In het voorjaar van 1905 ont stond het plan van enkele vrien den om een huldeblijk op het graf van Frans Coenen te plaat sen. Een comité werd hiertoe gevormd, bestaande uit mr. N.G. Pierson, mr. LA. Sillem, J.C.G. Pollones, Julius Röntgen en Daniël de Lange. Ze vonden Thérèse van Hall te Amsterdam bereid om het huldeblijk te ont werpen en uit te voeren. Deze kunstenares was in 1872 te Utrecht geboren, maar was daarna naar Amsterdam getrok ken. waar ze leerlinge werd van I. Mendes da Costa en vervol gens werkzaam was als schilde res en beeldhouwster. plafond en de plavuizen op de vloer zijn niet bruin. De achter kamer is opgetrokken van ruwe kurk en boomschors en heeft Plantencursus Het IVN organiseert op de don derdagavonden 30 mei en 6 juni in de Sterrenwacht een korte cur sus over het herkennen en deter mineren van planten. Op de za terdagen 1 en 8 juni volgen de bijbehorende excursies. Opgave en inlichtingen bij T. Gordijn tel. 143726. Open dag Het Boerhaave College houdt aanstaande zaterdag 1 juni een open-dag in haar nieuwe gebouw aan het Noordeinde. Deze open- Op 19 oktober 1905 had de ont hulling op de dodenakker aan de Groenesteeg plaats. Vrien den en vereerders kwamen in groten getale bijeen. Van de fa milie waren aanwezig de wedu we Coenen met zoon en doch ter. Het gedenkteken wordt als volgt omschreven: "Het is een frisch monument, in don vorm van een afgeknotte pyramide, uit lichtgele zandsteen ge bouwd. Ter hoogte van 1.75 M. staat het op dubbelen voet. Aan den voorkant op den voet staat gegnft: FRANS COENEN. GE BOREN 26 DECEMBI R 1826. OVLRliiDEN 24 IANUARI 1904 en daarboven Rein was zijn kunst als zijn leven". Op een der vlakken is en reliëf een beeld uitgevoerd, spelende op een fluit en zo Coenens kunst symboliserend, op de an dere vlakken is eenvoudig oma- mentwerk te zien, het geheel sober uitgevoerd. Bij de onthulling sprak als eer ste de oud-minister Pierson. Hij had de uitnodiging om te spre ken als een weemoedig genot aanvaard. Coenen was van een eenvoudige natuur geweest, blijmoedig en blijmoedigheid wekkend. Deze blijmoedigheid had zijn erond gevonden in ne derigheid en door die nederig heid had Coenen het leven aan vaard zoals het tot hem kwam. N 4 mei bef leed dat hem niet werd bespaard. Coepen had een grote tact gehad om met men sen om te gaan, was zeer gods dienstig geweest en had zich ge bonden gevoeld aan zijn plicht veel weg van een door rook aangetaste druipsteengrot. De kachel heeft een afdakje en an tiek. prullaria, ijzeren lampen en drankrcclames uit groot moeders tijd bengelen willekeu rig aan de wanden. Alleen het cappuchino-apparaat en de le lijke. moderne pompen verra den de moderne tijd. Het is er druk, 's zaterdags vanaf vijf uur. De Leidse winke liers hebben net hun deuren ge sloten en hun rolluiken laten zakken. De week zit erop, tijd voor een verzetje, tijd voor: De Vergulde Kruik. Aan de bar 'hangen' wat stamgasten, voor namelijk mannen. De conversa tie gaat uiteraard over Leiden. Er wordt heerlijk gemopperd over de degradatie van UVS. de nieuwe vorm van het Leidsch Dagblad, de parkeerproblemen in de binnenstad. Alles is en blijft Leids. Het kaartspel is Leids (boonaken) en de humor is Leids "je hoeft vandaag niet te betalen, geef je knipkaart maar") terwijl de Leidse 'Err' vrolijk rolt. Verleden In mei 1881 was het een zekere heer Roodenburg die een café annex slijterij begon in het pand op nummer 22. Zijn zoon deed De Vergulde Kruik een kleine veertig jaar later over aan een zekere Seisveld, de grootvader van de huidige eigenaar. ..Het was deze opa Seisveld die het café in 1936 letterlijk groot maakte. Hij doekte de slijterij dag op de school voor volwasse nenonderwijs duurt van 12.00 tot 16.00 uur. Hortusdag Aan de nationale Hortusdag doet ook de Leidse Hortus op 1 juni mee. Een tentoonstelling 'De jas van moeder aarde', een lezing, een rondleiding en een planten- dokter aan het Rapenburg 73 tussen 13 en 16 uur. de goddelijke stralen op te van gen. maar die ook weer direct uit te stralen over zijn omge ving. Hij diende de kunst om de kunst, niet voor zich zelf. Anna Maria van EI. (Coenens weduwe, aanvaardde bet hulde blijk en de daarbij gesproken woorden. Eerst had ze gedacht alles te moeten weigeren, om dat haar man altijd wars ge weest was van alle uiterlijk ver- op en trok de achterkamer bij hef cafe dal sÉndadten aan de binnenkant nauwelijks meer is veranderd. Slechts het oud- bruin van de pomp en een ope ningstijd van zes uur 's och tends behoren al jaren tot het verleden", weet Seisveld. 'Opa' Seisveld, die eigenlijk biljartmaker van beroep was. ontwierp en maakte voor aan de pui een uithangbord van Heineken. De Amsterdamse brouwer vond dit logo wel aar dig en betaalde het voor die da gen astronomische bedrag van 35 gulden aan Seisveld voor het ontwerp. Nu nog prijkt de ster wereldwijd op alle flesjes, viltjes en gl.i/en van I leineken De Duitse bezetters hadden tijdens de oorlog duidelijk moeite met het bestaan van ca fés. Een reeks van gekunstelde 'bekantmachungen' moesten het gelag beperken. Zo werd zit ten aan tafel of bar in de Kruik Bestuurder in elkaar geslagen leiden» Een 56-jarige man is gisteren in elkaar geslagen door een auto mobilist op de Willem de Zwij gerlaan. Het slachtoffer werd in zijn auto klemgereden na een veiteetaoveiiiemng. Hij stapte uit om de zaak uit te praten, waarna hij meteen enige klap pen kreeg. Toen hij op de grond viel, schopte de ongeveer 30-ja- rige dader op de man in. 4 V I toon. Maar toen het duidelijk was dat liefde de grondstof zou zijn van dit monument, kon zij niet anders doen dan dit met dankbaarheid aanvaarden. Ten slotte werden bloemruikers op het graf geli gei Het vnendenhuldeblijk voor Frans Coenen. ontworpen en uiig' n! dcKir I hi rese van Hall. is een van de mooiste lu- gend stil monument en in Leiden verboden om samenscholingen en -spraak te voorkomen Ook was het, op Chopin na. verboden muziek te spelen af komstig uit een van de gealli eerde landen Verder mothten er op geen enkel moment meer dan twee vrouwen tegelijk in de zaak aanwezig zijn. Deze laatste maatregel werd door het Leidse gemeentebestuur nog tot in de vijftiger jaren doorgevoerd Kleinzoon Hans Seisveld heeft de diverse verordenigen be waard en ze hangen nu als re likwieën ingelijst aan een muur in het i ale. De opkomst van het bruine cafe in de vijftiger jaren, bete kende een vergulde tijd voor De Kruik. Inmiddels was de bil jartmaker overleden en nam zijn zoon. een smalfilmopera teur de zaak over. Het publiek bestond in die tijd nog voorna mclijk uit studrnten 80 Bid denstand. In 1973 erfde de derde Seis veld in de dynastie het café. Omdat hij een behoorlijke culi naire opleiding in Frankrijk had genoten, opende hij een jaar la ter een bistro in de achterzaal. Bijna tien jaar lang hield hij dit vol. Seisveld had het moelijk om een geschikte barman voor het café-gedeelte te vinden. Daar om heeft die Lange' zelf de laatste zeven jaar achter de bar gestaan. Goede naam Het publiek is nu gemeleerder dan ooit. al voert de midden stand nog steeds het hoogste woord. Samen met enkele nota belen. verdwaalde toeristen, marktkooplieden, werklui en re latief veel honden heeft de Kruik veel weg van een 20-ste eeuws tafereeltje van lan Steen. Elke gelegenheid heeft Seis veld de afgelopen jaren aange grepen om voor de klanten een feestje te bouwen Hij organi veerde zeilwedstrijden, bakfiets koppelkoersen op bet circuit van Zandvoort lotenjen tijdens de voetbaltoernooien van het Nederlands Elftal en een jaar lijks ballencontcst waarbij een deskundige jury ingezonden gr hakt ballen op kw aliteit onder naki Zon 110-jarig bestaan kon natuurlijk ook met onopge merkt voorbij gaan Maar liefst 160 uitnodigingen werden ver stuurd en iedereen kwam gis teravond nog allemaal ook. De Knnk heeft een goede naam Als de Nederlandstalige muziek van tieners tot senioren hottend door de zaak doet lopen, kijkt Seisveld tevreden roncl en con stateert: "Ik denk dat ik het 112 '/r-jarig bestaan ook maar moet gaan vieren Ruim 500 mensen bezochten de tentoonstelling over de geschiedenis van de 'Leidse Jordaan' loman leefmans De tentoonstelling over de ge schiedenis van de buurt Noord- Rijnevest heeft hel weekeinde meer dan vijfhon derd bezoekers naar hel buurt huis aan dc Groenesteeg gelokt Vooral gisteren, toen een reünie voor oud buurtbewoners werd gehouden, kon organisator van Kampen melden dat de be langstelling 'overweldigend was. De vertoning van een veer tig jaar oude film over onder andere 3 oktober in de 'Leidse jordaan', zorgde voor een uit puilende zaal. De eigenaar van de film. de heer Timen, viel na afloop een luid applaus ten deel De hele middag liepen kleine groepjes, voornamelijk ouderen die vroeger in de buurt hadden gewoond, door Noord-Rijne vest. Zij bekeken belangstellend de gevolgen van de moderoe stadsvernieuwing die juist in dit wijkje zoveel tegenslag heeft ge kend Tijdens de reünie beleefden enkelen ook emotionele mo menten. Buren die elkaar tien tallen jaren uit bet oog waren verloren, zagen elkaar plotseling weer lenig Van Kampen en de andere or gani sa toren werden door vrtjwe iedereen persoonlijk twrianki voor voor het initiatief. Verte grnwoordigrrs van de Heide mij, die gridpnj/en uitlooft vooi dergelijke sociale evenementen lieten zich positief uil ovtt ch kansen van Noord-Rijnevest Na afloop kon Van kampen vertellen dat de buurTvrrroi gi n j er enkele nieuwe leden bij ha« en dat wat donaties in haar kaï konden worden bijgeschreven De NZH en Centraal Nëderfand nemen op 2 juni een nieuwe dienstregeling in grbniik De tijschema's bevatten ook enkele wijzigingen voor de Leidse re gio Het nieuwe busboekje, met op dc omslag «BI stnptrki rung van Bob de Moor. is vanaf van daag voor 4.75 gulden verkrijg haar hij de NZH-loketten en de postkantoren De NZH heeft dc meeste rijtij den van de li|ncn 45. 46. 48 en 49 (Leiden-Voorschoten Den Haag) door de grote vertragin gen gewijzigd. Dc aansluitingen op de nfeM in LÉhn ril dr buvsen onderling blijven ge handhaafd De aansluiting van lijn 49 op de trein in Voorscho ten is komen te vervallen. De ritten om 7.40 uur en 16.40 uur van lijn 65 Leiderdorp Den Haag verdwijnen in verband met het geringe aantal rri/jgrrs Lijn 32 leiden Katwijk (Rijnsoc- ver) gaat ook op zondag in een uursdienst rijden Verder ver trekken dc lijnen 15. 40. 42 en 60 eerder Belangrijkste wijziging bij Centraal Nederland is de komst van een nieuwe spitslijn tussen HooMdoro-Maam vmnrp in den. lijn 165. Deze sneidicnst gaat met ingang van 26 augus nis rijden s Morgens worden er drie ritten richting Lctden gere den en 's middags vijf ritten te mg De reistijd van deze snrlk vethinding is 45 mimiten Ujt 165 komt vanuit Nieuw-V'ennej bij Abhenes <le snelweg op on bij bet RhijnzJehtvtadiKt >rgvt grest binnen te komen llc e indpunt van de spitslijn is oj de Flesmanlaan in I ruien BI de grwTmr' verbinding tussei inden Hoofddorp (lijn 145 vervalt door de komst van iiji 165 een aantal ritten vanuit lei den Andere wijzigingrn zijn er b de buslijnen 101 leiden Woerdeni. Ill (leiden leimui den) en 112 (leiden leimui den) Bij alle drie ilc lijnen vet valt er ccn aantal ritten

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7