Binnenland Referendum bonden over eindbod ns 'Parlement werkt heel ondoelmatig' Beckers lijsttrekker-af bij Groen Links in '94 Veenbrand drama voor Groote Peel Jeugdig elftal rooft op toernooi kleedkamers leeg OM-topman: drugshandel vrij geven Pronk wil progressieve volkspartij Maandag 27 mei 1991 RwUct* 023-150225 JAN INE BOS AAA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART cfief) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vomyrvc* HENK CEfST Algernon Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Grootste schilderij van de Benelux Het Middenlimburgse dorp Neeritter beschikt sinds zaterdag avond over een toeristische trekpleister: het grootste schilderij van de Benelux en wellicht van Europa. Honderd docenten en studenten van de Sint Lucas MTS uit Boxtel vervaardigden het meer dan achthonderd vierkante meter mammoet-kunstwerk, dat diverse monumentale gebouwen van Midden-Limburg af beeldt. Met het kunstwerk hoopt de dorpsgemeenschap van am per 1400 inwoners geld te verwerven voor de plaatselijke voet balclub Veritas, die gepromoveerd is naar de eerste klasse. Strafklacht tegen Janmaat Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) heeft een straf klacht ingediend tegen het Centrumdemocratische kamerlid Janmaat. Volgens het NCB heeft Janmaat zich schuldig gemaakt aan het aanzetten tot vreemdelingenhaat en discriminatie in een radio-uitzending van zijn partij. Daarin bracht hij de ge welddadige dood van een treinconducteur in Harlingen in ver band met de aanwezigheid van vreemdelingen in Nederland. Die zouden zich volgens hem als „zware criminelen" en „slach ters" gedragen. Waddenvereniging tegen kruitfabriek Onder het motto 'Inpakken en wegwezen' heeft de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee gisteren actie gevoerd bij de failliete kruitfabriek Muiden Chemie in het Lauwersmeer- gebied. Op het fabrieksterrein liggen nog steeds grote hoeveel heden van de uiterst giftige explosieve base bleed grains (bbg's). Deze stof wordt onder meer gebruikt voor kernkoppen. De actie van de Waddenvereniging valt samen met geruchten dat de fa briek van Muiden Chemie wordt overgenomen door het Britse Royal Ordnance. Man sticht brand in woning ex-vrouw Zes kinderen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Den Haag ternauwernood gered nadat hun vader brand had gesticht in de woning waar zijn ex-vrouw en kinderen verbleven. De 30- jarige man gooide met een jerrycan benzine döor de brievenbus en stak dit aan, aldus gisteren de Haagse politie. Vier kinderen van 3,6, 8 en 9 jaar werden door brandweer en politie bewuste loos uit de woning gehaald. De kinderen werden ter plaatse ge reanimeerd en zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het oudste kind ligt op de intensive-care. Twee andere kinderen en de moe der bleven ongedeerd. De man werd voor de woning gearres teerd. GS Brabant wil HST langs A-16 Het Brabantse provinciebestuur wil dat de toekomstige hoge- snelheidsspoorlijn langs de A16 gaat lopen. Dit tracé scoort op vrijwel alle aspecten minder ongunstig dan een tracé dat weste lijk van Roosendaal loopt, aldus het college. Uit een zogenaam de milieu-effect-rapportage is naar voren gekomen dat de scha delijke gevolgen van het tracé bij Roosendaal voor natuur en landschap, de landbouw en de regionale economie veel ernsti ger zijn dan was voorzien. België heeft tot nu toe een verbinding via Breda afgewezen, onder meer omdat die voor Belgjë veel duurder zou uitpakken. Als België daarbij blijft, dan willen GS opnieuw met minister Maij-Weggen overleggen over een uitge breid pakket milieu-verzachtende maatregelen. Fractievoorzitster wil 'nieuw gezicht' Geen acties tijdens raadpleging conducteurs De spoorwegvakbonden achten de kans op wilde acties van conducteurs in de komende weken uiterst minimaal. FNV, CNV, FSV en de diverse actiecentra van conduc teurs willen de uitslag van het referendum afwachten dat de vakbonden onder hun leden houden. UTRECHT GPP-ANP Dat moet duidelijk maken of de conducteurs het eindbod van de NS over extra veiligheids maatregelen accepteren. De le denvergaderingen die de drie bonden vrijdag in de haast had den belegd over het akkoord van donderdagavond laat, wer den zeer slecht bezocht en le verden uiteenlopende uitslagen op. De bonden vonden die basis te wankel om te kunnen con cluderen dat het eindbod was aanvaard. Maar ook om een draagvlak te vormen voor een staking die „langdurig en hard zal zijn", aldus FNV-onderhan- delaar Korteweg. Het CNV was bereid het fiat van de weinige opgekomen leden als een vol dongen feit te accepteren, maar besloot later toch ook tot een uitgebreide ledenraadpleging. Volgens woordvoerder Duym van de Vervoersbond FNV wa ren in totaal een paar honderd mensen afgekomen op de tien tot vijftien vergaderingen. In Rotterdam (waar ook de leden uit Dordrecht en Den Haag kwamen), Amsterdam en Alk maar werd het eindbod afgewe zen. In de rest van het land werd het schoorvoetend aan vaard, maar bestonden grote bezwaren tegen het ontbreken van een tijdschema voor de aanstelling van de vierhonderd extra conducteurs. Bovendien voelen veel vakbondsleden niets voor het plan van NS de con ducteurs te verplichten iedere passagier die pas in de trein een kaartje koopt daarvoor vijf gul den extra in rekening te bren gen. De conducteurs vrezen dat dit nieuwe agressie oproept. De uitslag van de referenda zal over ongeveer t weeën een- halve week bekend zijn. --ïv- m Brandweermannen proberen het vuur op de Groote Peel onder controle te krijgen. Het afgelopen weekeinde laaide de brand verschillende keren op. foro a NEDERWEERT/ASTEN GPD De veenbrand in natuurreservaat de Groote Peel is op een natuurramp zonder weerga uitgelopen. Het vuur heeft 225 hectare bos en heide verwoest op Nederweert s en As tens grondgebied, ongeveer een zesde van het 1350 hectare grote reservaat. De politie gaat ervan uit dat het vuur is aangestoken, omdat er zeven brandhaarden zijn geteld op kilometers afstand van elkaar. In het ongunstigste geval kan de turf nog de hele zomer blijven smeulen. Door mede werkers van Staatsbosbeheer (SBB) wordt vooral de slachting die onder de vogels is aangericht een ware ramp genoemd. „Het duurt minimaal tien jaar voordat het vogel - bestand weer enigszins vergelijkbaar is met dat van voor de brand Dat verlies is nauwe lijks in geld uit te dnikken". aldus beheer der Hans Levels van SBB. Het waardes-olie veen- en heidegebied werd tot overmaat van ramp getroffen mid den in het broedseizoen. „Die vocels gaan dit jaar niet meer opnieuw broeden Heel wat nesten van zeldzame weidevogels als de wulp en van zangvogels als de rood- borsttapuit en het blauwborstje zijn ten prooi gevallen aan de \1ammen zee' lm n met lri |iili. aK het luorriM-i/orn is afgelopen, is het reservaat verboden terrein. De politie van Nederweert heeft afgelopen weekeinde tien bekeuringen uitgedeeld aan die ondanks het verbod toch het gebied introkken. Een zestal politiemensen an de korpsen van Nederweert en .Asten is bezig met het onderzoek naar de brand. Van een mogelijke verdachte ontbreekt nog ieder spoor De brand brak vntdagmiddag omstreeks half vier uur uit Vrijdagavond even na tien uur was de brandweer de brand meester. Het stuk dat verloren ging wordt echter wel beschouwd als een van de meeste waardevolle plekken van de Ped. Ciedurende het weekeinde laaide het vuur meerdere malen op. De kans dat er op nieuw brand uitbreekt wordt heel klein ge acht. al smeult de turf wel nog op diverse plaatsen, soms tot een halve meter diep. Bij aanhoudende droogte kan het smeulen de gehele zomer blijven voortduren. Promovendus laakt 'specialistenKamer DEN HAAG ANP Fractievoorzitter Ria Beckers van Groen Links is in 1994 niet meer beschikbaar als lijsttrek ker. Maar als het kabinet tus sentijds valt zal zij de Groen Linkse kar blijven trekken tot '94, zo heeft ze zaterdag voor de radio gezegd. De nieuwe lijsttrekker in 1994 zal bovendien als het even kan niet afkomstig zijn uit een van de vier oude partijen (PSP, PPR, CPN, EVP), aldus mevrouw Bec kers. Groen Links is nog te wei nig „nieuwe beweging" en te veel „optelsom van de vier oude partijen", aldus Beckers. „Daar om moet de partijtop het voor elkaar krijgen dat de lijsttrekker niet uit de oude partijen komt". Beckers wilde geen uitspra ken doen over wat er gebeurt als het kabinet tussentijds valt. „Maar het zou slecht zijn als ik nu zou zeggen dat ik dan in elk geval wegga". Want als Beckers onverhoopt toch tot 1994 aan zou blijven zou het beeld ont staan van „die mevrouw die 3 jaar geleden eigenlijk al weg had willen zijn. En dat is beslist niet waar. Ik doe het werk met ontzettend veel enthousiasme en ik wil ook helemaal niet weg". De 45.000 belangstellenden op de Airshow van de luchtmacht zijn zaterdagmiddag aan een catastro fe ontkomen. Een F-27 patrouille vliegtuig van de Spaanse Lucht macht kreeg bij de landing op het geheel vernieuwde vliegveld Lely stad Airport een klapband. De driekoppige bemanning wist on danks de klapband het toestel toch op de landingsbaan te hou den. Hierdoor werd volgens lucht vaartkenners een catastrofe voor komen. Volgens de Rijkslucht vaartdienst is de band waarschijn lijk geklapt omdat het llnkerwlel ondanks het antibIokkeersysteem is vastgelopen. FOTO ANP KOfN HJYK De Tweede Kamer gaat ondoel matig te werk en maakt te wei nig gebruik van haar controle taak. De kamerleden werken in de 29 vaste Kamercommissies veel te specialistisch. Deze com missies zouden moeten worden vervangen door zes grotere met een uitgebreide beslissingsbe voegdheid. Dit stelt drs. G.H. Hagelstein in een promotie-onderzoek naar het functioneren van de Tweede Kamer De bevindingen van de aanstaande dm tor in de rechtsgeleerdheid sluiten gro tendeels aan op het rapport over staatkundige vernieuwing van de commissieDeetman Daarin staat ook dat het parle ment niet doelmatig werkt. De promovendus vindt dat concrete maatregelen nodig zijn. Hij stelt voor om het aantal vaste kamercommissies tenig te bri ngen an naar I commissies, waarin dertig ka merleden van alle fracties zit ting hebben, moeten besluiten kunnen nemen over amende menten. moties en wetsvoor stellen. Het worden daardoor een soort 'mini kamers'. In (Ir afgelopen honderd\i|f tig jaar is het parlement steeds specialistischer gaan werken. In de kamercommissies praten de kamerleden tegenwoordig heel uitgebreid en diepgravend over onder mecT alle wetsvoorstel len Het zijn meer groepjes spe cialisten dan groepjes volksver- tegenwoordigers. meent Hagel stein. Dat lijkt handig: wie veel over een onderwerp weet. kan daar een wijs besluit over nemen Dit blijkt echter lang niet altijd het geval De kamer leden klagen meer dan eens dat ze de greep op het beleid kwi|t zijn. De diepgravende Ix-sprekingen kostrn zoveel tijd. dat ze voort durend het gevoel hebben ach ter de feiten aan te lonen Het afsluitende plenaire dc- bttlndl KflBM h vaak overbo dig- Het gaat dan om een for meel besluit, dan in feite al is genomen in de c ACHTERGROND OEN HAAG REMCO POLS Sluiting basisscholen brengt Wallage en bonden in het nauw ALMELO. GPD spelers van het veld geplukt. Al snel bleek dat veel meer kna pen hadden toegeslagen. Ver volgens staakte men de lopen de wedstrijd en haalde de poli tie alle spelers van het veld. De meeste Amsterdammers bekenden hun aandeel In de roof. Een deel van het geld bleef zoek, omdat het was uit gegeven aan warme snacks. In bosjes bi) het sportpark wer den de schoenen en het jack teruggevonden. Na het verhoor werden de jongens overdragen aan de elftalleider. Volgens de politie wordt de jongens „dief stal in vereniging gepleegd" ten laste gelegd. Een compleet elftal van de Am sterdamse voetbalvereniging Vlug en Vaardig deed zaterdag middag de naam van de club op bijzondere manier 'eer' aan. I)c jeugdspelers 18 tot 15 jaar) werden door de politie aange houden omdat ze tijdens een toernooi in Almelo kleedka mers hadden leeggeroofd. Andere deelnemers vermis ten sportschoenen, een sport- jack en diverse portemonnees, be politie (rof in de kleedka mer van Vlug en Vaardig twee lege geldbuidels aan. Daarop werd een van de Amsterdamse Het wordt een moeizaam gesprek tussen Wallage en de organisaties van schoolbe sturen, leraren en ouders. De staatssecreta ris houdt vooralsnog vast aan de opheffing van tenminste 1600 van de 8400 Neder landse basisscholen. De onderwijsorganisa ties vinden dat veel te veel. Ook over de besteding van de opbrengst van de operatie verschillen de partijen van mening. Wallage wil een deel gebruiken om een gat van ruim 100 miljoen gulden in de onderwijsbegroting te dichten. De onder wijsorganisaties zijn het daarmee niet eens. De staatsecretaris stelde begin dit jaar voor om de minimum-grootte van de basis scholen anders te gaan bepalen. Niet het inwonertal van een gemeente, maar de 'leerlingdichtheid' (het aantal 4- tot 12-jari- ge kinderen per vierkante kilometer) zou voortaan bepalend moeten zijn. Tegelijk stelde de staatssecretaris voor om de ge middelde grootte van de scholen op te voe ren van 170 tot 250 leerlingen. Omgerekend werden daarmee 2700 van de 8400 basis scholen bedreigd. Sinds enkele weken overlegt Wallage over dit plan met organisaties als de Algemene Bond voor Onderwijspersoneel (ABOP). de Katholieke Onderwijsvakorganisatie (KOV). de Bcsturenraad Protestants Christelijk (On derwijs en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De bewindsman zoekt zo een draagvlak voor hij met zijn voorstel naar de De basisscholen moeten groter worden. Al enkele weken wordt daarover achter gesloten deuren gepraat. De onderhan delingen tussen staatsscretaris Wallage en de onderwijsorganisaties bevinden zich in een beslissende fase. Vandaag begint het derde en waarschijnlijk laatste overleg. Tweede Kamer gaat. De onderwijsorganisa ties praten vooral mee om de schade bin nen de perken te houden. Onder aanvoe ring van de ABOP werd twee weken geleden op een gemiddelde schoolgrootte van 180 leerlingen en 450 te sluiten scholen ingezet. Wallage verlaagde zijn bod 1600 sluitin gen en gaf informeel aan nog wel iets verder (tot 1200 scholen) te willen gaan. De onder wijsorganisaties leggen een „absolute grens bij duizend. Beide partijen staan voor een moeilijke afweging Blijven de onderwijsorganisaties weg. dan mist Wallage zijn draagvlak. Maar zekerheid over de opstelling van de Tweede Kamer hebben ze natuurlijk niet. Staatsse cretaris Wallage van zijn kant kan zonder draagvlak naar de Tweede Kamer, maar met de steun van het georganiseerde on derwijs zal de discussie daar een stuk een voudiger zijn. Bovendien zit de bewindsman met de koppeling aan het akkoord over dc samen werking tussen het basisonderwijs en het speciaal onderwijs dat hij enkele weken ge leden sloot. Dc handtekening van dc orga nisaties onder dat akkoord is afhankelijk van de uitkomst van het nu lopende over leg. Beide partijen willen het liefst zaken doen, maar tegelijk hebben ze weinig ruim te. De verlaging van 2700 naar 1600 te slui ten scholen bracht Wallage scherpe kritiek in het kabinet. Slappe knieën, luidde daar hei oordeel van verschillende collega s. De verhoging van 450 naar maximaal auizend te sluiten scholen is voor de onderwijsorga nisaties echter ook niet eenvoudig. Voor een belangrijk deel van de achterban is elke basisschool die dicht moet er één te veei. Een steeds groter probleem is de op brengst van de operatie Bij de sluiting van 2700 scholen is deze 290 miljoen gulden. Daarvan is 25 miljoen nodig om een bezui niging van oud minister Dectman te beta len De rest. beloofde Wallage in januari, gaat naar de overblijvende scholen ter ver hoging van de kwaliteit Bij 1600, 1200 of zelfs maar duizend sluitingen wordt dat be drag natuurlijk snel minder Bovendien heeft de staatssecretaris nu toch een deel van het geld nodig voor een gat van 100 miljoen Als er ook nog geld nodig is voor een sociaal plan, blijft er wel erg wrtnig over, vinden de onderwijsorganisaties. PCN HAAG AHP-QPO De handel in drugs moet niet langer strafbaar worden gcstrkl. Drugsdelicten belasten het jus titieel apparaat te zwaar „Wc moeten dc strafbaarheid van dir delicten afschaffen. Dan verdwijnt de aardigheid van die handel en kost een paai gram van dat spul net zo veel ais een biertje Aldus advocaat generaal bij de Hoge Raad Leiften in een in terview met NRC Volgens zitten de meeste gedetineerden vaat wegens drugs delicten „Die ne men alle ruimte in beslag." Ixijten zegt overt grm dat slechts een kleine minderheid binnen het openbaar ministerie zijn mening dedt „Toch zal wereldwijd de overtuiging dat ons drugsbeleid niet deugt op eens doorbreken" De Utrechtse politie maakte dit weekeinde bekend dat ze overweegt bij wijze van experi ment dit najaar te beginnen met de verstrekking van hard drugs aan verslaafden. Minister Pronk voor ontwikke lingssamenwerking is groot voorstander van een samen gaan van zijn partij met 1)66 en (.men Links Deze samenbun deling ooit een progressieve volkspartij grnoemd, valt vol- grns Pronk goed samen te vat ten onder oc term sociaal de mocratie. zo heeft hij zaterdag gezegd in ren vraaggesprek met de Volkskrant Het kabinet hoeft voor Pronk overigens niet nu al het veld te ruimen Ir is gren enkrie re den om te breker» met het CDA. Ik vind dat het (J)A ons zeer netjes behandelt. Zc maken geen misbruik van het feit dat wr er slecht voorstaan Volgrna Pronk is de PvdA te- ver! op een sociale klasse, de ar beiders. geënt Staar votgms hem wrnst die klasse zichzelf niet meer als zodanig te zien. Wat dat aangaat ..zijn we slachtoffer van ons eigrn suc ces Daarom moeten vrij onszelf opnieuw ter discussie stellen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3