Leven en wonen Vrouwen springen te royaal om met cosmetica Douchecabine Guzzini echte blikvanger f a Geen geknoei Hoofdpijn (1) Afrikanen kun je niet missen in de tuin Maandag 2 4 mei 1991 Redactie: 023-150263 HENRI ETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: JAKEUEN PAUIUS Carlo Schwab aan het wede maakt je huid dan niet mooier. Aan een ou- derwordende huid moet juist wit en roze worden toegevoegd. In de loop van de dag wordt de huid donkerder (vermoeider) ook daarmee moet ie rekening houden ais je 's morgens je make-up aanbrengt.'' Veel cosmeticahuizen brengen tegenwoor dig een geheel witte poeder, die puur of ge mengd met een basispoeder kan worden gebruikt. I>e kunst is deze poeder met de kwast heel. heel spaarzaam aan te brengen want dan licht de huid mooi op. Om de kleur van de ogen naarvoren te ha len adviseert Carlo nooit een tint in de kieur van de ogen te gebruiken. Voor blauwe ogen kiest hij poen of violet. Wie de wim pers langer wil laten lijken moet werken met twee kleuren mascara, bij voorbeeld eerst blauw aanbrengen over de hele wim pers en dan de puntjes een beetje aanzetten met zwart of bruin. Vrouwen met koperrood haar zouden vol gens Carlo ook g«rn oranje maar een rode lipstick moeten gebruiken en voor de ogen raadt hij aan te werken met kleuren als lila. roze en zwart. Nog een paar foefjes die visagisten vaak toepassen: Breng om de lippen wat volie te laten lij ken midden op de onderlip een vleugje lip- gloss aan Doe op de wenkbrauwen een vleugje blus- h« r d«it geeft c« n warm effect Breng op het scheenbeen een vleugje wit te poeder aan. dn ktykl )t I» n df 11 Rond vermoeide ogen. wat matterende poeder aanbrengen en verder alleen wat mascara gebruiken. Filmsterren 'gemaakt' door hun visagist Zelfs toen er nog geen spiegels wa ren. versierden mannen en vrouwen eikaars gezicht en vaak ook andere li chaamsdelen. In vrijwel alle culturen beschilderden mensen zich bij be paalde gelegenheden. De bedoeling van die versiering was 'een ander te worden. De visagisten (make-up- of maquillage-spe- cialisten) hebben daar nu een hele andere opvatting over. „Maquillage", zegt Carlo Schwab van Chanel, „hoort een hulpmiddel te zijn om de mooie punten van een vrouw naarvoren te halen. De persoonlijkheid ac centueren. Je mag ook niet voelen dat je maquillage draagt". Eigenlijk vindt hij - en vele collega's met hem - dat je ook niet mag zien dat een vrouw make-upprodukten heeft gebruikt, en dat is weieens anders geweest. Trends, noemen we die steeds wisselen de opvat ting over hoe het zou moeten. De belangrijke make-up-trends ontstonden in de jaren '20 in Hollywood. Carlo Schwab: „Sterren als Marlène Dietrich en Greta Gar- bo werden 'gemaakt' door visagisten en be lichtingsmensen. De invloed van de visagis ten was zo sterk dat de kleding bij de make up werd ontworpen." In de jaren '50 en '60 kwam daarin verande ring. Toen werd de make-up bij de kleding ontworpen en hoewel die trend een beetje terug is, is in de jaren '90 de vrouw zelf het uitganspunt voor de visagisten. „Een ontwerper als Karl Lagerfeld", zegt Carlo Schwab, „zou zijn mannequins het liefst helemaal zonder maquillage het plan- Greta Garbo en Marlène Dietrich werden 'gemaakt' door hun belichtingsmensen en visagisten. Veel vrouwen wilden zich met deze sterren identificeren en zo begon het gebruik van cosmetica langzaam op gang te komen. archieffoto's kier op sturen. Het gaat om de kleding vindt ren met verzorgende en decoratieve cosme- hij, niet om het fraaie gezicht." tica werken, gebruiken er te veel van. En zo Vrouwen is de ervaring van Carlo Schwab, blijkt nu een uurtje aan je eigen gezicht springen veel te royaal om met hun vaak dure cosmeticaprodukten. En een rondje door zijn 'maquillage-klas' van die dag be wijst dat hij gelijk heeft. Zelfs vrouwen al ja- werken, het kan allemaal met heel, heel, be scheiden hoeveelheden. Kleuren, en dan vooral de huidkleur, is de basis voor een goede make-up. Veel vrou- die niet opvalt wen zijn volgens Carlo Schwab geneigd een te bruine kleur te gebruiken. „Wit. geel. grijs en rood zijn de vier basiskleuren van de menselijk huid. Op je achttiende is je huid het mooist. Fris en levendig met veel roze rood. Dat roze verdwijnt als je ouder wordt, en geel en grijs komen naarvoren. Bruin Ruimtebesparend douche-eiland van Duscho- Onbreekbare accessoires maken badkamer veiliger De badkamer behoort geen aan het oog onttrokken, sober vertrek te zijn maar een opvallende, riante ruimte. Dat was het uit gangspunt van de Italiaanse vormgever Teuco Guzzini bij het ontwerpen van een serie computergestuurde douche- en sau nacabines. De stoomcabines van Guzzini zijn uitgerust met een elektronisch controlepaneel. Hier worden o.m. de temperatuur in de cabine en de duur van het stoombad geregeld. De cabine kan worden voorzien van tal van ex tra's zoals een hydromassage handdouche, op-en-neer massagedouche of een voet douche. Ook aan de wens van een Schotse douche (afwisselend warm en kou water) kan worden voldaan. De cabines zijn er in een fraai vormgeving: rond. rechthoekige of hoekvormig. Er zijn zelfs tweepersoons uit voeringen. Alle versies hebben een schuifdeur, een an ti-slipbodem, een uitklapbare zitplaats, een klokje en een radio. Wie valt voor het mooie ontwerp maar geen geld over heeft voor alle elektronica is zo ongeveer 3500 gulden kwijt. De eenvoudigste uitvoering van de saunacabine kost rond de 9000 gulden. Meer informatie Hodex bath lines bv, tel. 03403 - 78427, Houten. Veiligheid We weten allemaal dat de meeste ongeluk ken in en rond het huis gebeuren. Vooral de badkamer is een plaats waar calamiteiten voorkomen: uitglijden in bad of doucheca bine. op een glibberige tegelvloer, met als gevolg dat je je een buil valt tegen de wasta fel, het handdoekenrek of wat er verder nog aan interieurvoorzieningen aaneebracht is. Emco, een Duitse fabrikant van badkamer- toebehoren, brengt een serie accessoires waarbij veel aandacht is geschonken aan de veiligheid. De collectie, met handdoekenrekjes, hou ders voor glazen, zeepbakjes, planchettes en stijlvolle verlichtingsarmaturen, is niet alleen mooi maar ook veilig. Om te begin nen dank zij de ronde hoeken en het ont breken van elk scherp kantje. Maar niet in de laatste plaats door het toegepaste mate riaal, een enigszins meegevende schuimstof (polyurethaan), die onbreekbaar en stevig Dit spul wordt ook vaak toegepast in auto interieurs en zitmeubelen. De bevestiging aan de wand zit verborgen in een rail met twee verschuifbare delen, zodat alles mooi weg- en afgewerkt is. De rail kan. afhanke lijk van de toepassing, zowel horizontaal als verticaal gemonteerd worden. Inf.: Rijmas, Leiden, 071 - 223868. Ruimte-besparend Kant-en-klare douchecabines, voorzien van alle benodigde accessoires, worden steeds fraaier uitgevoerd. Een voorbeeld daarvan is het Duscholux douche-eiland, dat geen sto rend element hoeft te zijn in een hoekje van de slaapkamer of zelfs de logeerkamer Het wordt door de sanitair-vakhandel geheel in stallatie-klaar geleverd, desgewenst com pleet met afvoerpomp, warmwaterboiler en eengreepsmenglu-aan. De vormgeving is zó uitgekiend, met een kwartrond-gewelfde voorzijde, dat dit 'eiland' zo weinig moge lijk ruimte in beslag neemt. Inf.: Van Hoef- laken, Hilversum, 035 - 46046. Doo chew and Om de badkamervloer vrij te houden van water kun je de badkuip afschermen met een scheidingswand, die in één- of meerde lige uitvoering te koop is. Als het niet nodig is om de kuip over de hele lengte af te schermen, zodat ie in een hoekje even kunt (na)douchen, is de nieuwe tweedelige vouwwand van Koralle een oplossing. Hij is groot genoeg en kan, buiten gebruik, geheel tegen de wand worden weggeklapt. Prak tisch bij het schoonmaken. De totale breedte van de scheidingspanelen ligt tussen 950 en 970 mm. Het profiel is le verbaar in alle sanitairkleuren en de pane len ziin er in enkelvoudig veiligheidsglas zo wel als in 'kunstglas', beide al dan niet met een decoratieve oppervlaktestructuur. In formatie: Cameco. Ermelo, 03410 - 17718. i 'Fxlaté. is de naam van deze open haard. Eclaté betekent 'opengesprongen' en de vuurt)pening van deze haard lijkt door een uitbarsting te zijn ontstaan. De haard is uit gevoerd in geborsteld zwart met een wav laag De standaard hoogte van 270 ern kan worden aangepast. De breedte is 90 cm en de diepte 45 cm. De prils is niet misselijk: 11.435.-. Info Markad. 04977-81851 HET WETEN WAARD Vuile vi ttige peril larti n wri|fi men met droge magnesia af en boent ze na met een zachte doek. Olieverfschilderijen kunnen worden ge reinigd door ze af te wrijven met een door gesneden ui. Chanel heeft het probleem van de door dr badkamer smivende talkpr>etler opgelost In de badserie Coco heeft men dc poeder tot een compacte massa geperst. Met de grote erbij geleverde poederdons breng je nu zonder knoeien talkpoedcr aan over je hele li)f Ook de olie om je na het bad mee in te wrijven In een spuitflacon met een heel fijne verstuiver is een vondst. Op deze manier kun je de dure produkten heel zuinig gebruiken Natuurlijk Om bij gebruik van make-up de huid toch natuurlijk te houden, brengt Chanel dc Teint Pur Mat I en produkt waaronder de huid zichtbaar blijft en dat niet 'afsluit' ie kunt er ook rustig mee in de zon. want de enn verwerkte 'filters' hebben een bescher mingsfactor 8. Voor het gebruik (aanbren gen met de vingertoppen) moet de Teint Pur Mat wel goed gov hud worden Het produkt is er in 6 tinten, de flacon beeft een inhoud van 35 ml en kost 51 gulden. SPREEKUUR Barbara ThèH. arts tweewekelijkse rubriek TUIN Hoofdpijn is een van de meest voorkomende kwalen. In twee afleveringen zal ik de belang rijkste oorzaken bespreken. Pijn in het hoofd komt niet van de herse nen, deze zijn niet gevoelig voor pijn. De pijn is vrijwel altijd buiten de schedel te vinden en is dan afkomstig van de spieren, bloedvaten of zenuwen die aan de buiten kant van de schedel lopen. Binnen in de schedel zijn het alleen de vliezen die om de hersenen liggen en ook weer de bloedvaten, die pijn kunnen doen. De oorzaak van hoofdpijn kan zowel licha melijk als geestelijk zijn. De psychische oor zaken zijn ruimschoots in de meerderheid: spanning, boosheid, problemen zijn dan de aanleiding. Maar dat neemt niet weg dat de hoofdpijn zeer hevig kan zijn: het is nooit aanstellerij. Toch zijn veel mensen als ze hoofdpijn hebben vooral bang voor 'iets' in hun hoofd, al is een hersentumor misschien wel de zeldzaamste oorzaak van hoofdpijn. Waarschijnlijk de meest voorkomende oor zaak van hoofdpijn is koorts. Hoge koorts, zoals bij een flinke griep, kan hevige, bon zende hoofdpijn veroorzaken. Die is meestal van korte duur en te verhelpen met een eenvoudige pijnstiller als paracetamol. Oplettendheid is wel geboden als er andere verschijnselen bijkomen, zoals spugen, suf heid, en een pijnlijke, stijve nek Dan kan er sprake zijn van een hersenvliesontsteking, die vooral bij kleine kinderen voorkomt en die levensgevaarlijk is. VERKOUDHEID i zeldzaam is de pijn veroorzaakt door een kaakholte- of voorhoofdsholteont steking. Deze ontstaat vrijwel altijd in aan sluiting op een verkoudheid. De nauwe af- voergangetjes van de holtes raken afgeslo ten, zodat slijm en pus niet meer wegkun- nen. Gevolg is pijn, vaak ook koorts, en de verkoudheid verandert: het slijm dat uit de neus komt wordt dik geel-groen. De pijn zit meestal in de bovenkaak, rond de neus of boven de ogen, wordt erger bij bukken of inspanning De behandeling bestaat in neu sdruppels en 'stomen' met kokend wateren vaak antibiotica. Maar zelden is een ernstige oogaandoening de schuld van hoofdpijn. Wel is een rood oog, zeker als dat gepaard gaat met hoofd pijn. een reden om naar de dokter te gaan. Maar als het oog al de schuld is. gaat het meestal om een geringe afwijking, zoals een lichte verziendheid, of gering scheelzien, langdurige inspanning, zoals urenlang wer ken achter een beeldscherm zitten, kan klachten veroorzaken: branderigheid en vermoeidheid van de ogen. in de loop van de dag gevolgd door een toenemende hoofdpijn die de volgende ochtend weer verdwenen is. Hoofdpijn kan ook optreden na het aanmeten van een nieuwe bril - zo wel een verkeerde bril als juist een betere, maar in dat laatste geval moeten de klach ten na een paar weken overgaan. AANGEZICHTSPUN Onder hoofdpijn valt meestal ook pijn in het 'aangezicht'. Deze kan afkomstig zijn van bij voorbeeld een wortelpuntontsteking van een kies, of een ontsteking of andere af- wtjMng bi M ""i Er zijn ook twee vrij zeldzame aandoenin gen die aangezichtspijn kunnen veroorza ken, optredend in aanvallen. Ten eerste de trigeminusneuralgie - pijn. afkomstig van de zenuw die het aangezicht 'verzorgt'. Alle gewaarwordingen van het gezicht - pijn. aanraking, kou - worden door deze zenuw (de nervus trigeminus) naar de hersenen vervoerd. Door onbekende oorzaak kan de ze zenuw pijn gaan doen. Dat is pijn die op treedt in aanvallen van enkele seconden, aan één kant van het gezicht. De pijn is ex treem hevig, voelt als messteken, ook wel beschreven als 'flitsen' van pijn. en komt vele keren per dag opzetten. Vaak wordt de pijn opgewekt door aanraking van bepaalde Eiunten in het gezicht. Trigeminusneuralgie ;omt vooral voor bij vrouwen, meestal na het vijftigste iaar. Meestal lukt het wel met medicijnen de pijn sterk te verminderen of te laten verdwijnen, maar in de ergste ge vallen is het soms nodig de zenuw door te snijden. 'BORENDE' PUN De tweede oorzaak van aangezichtspijn is de cluster headache, een kwaal die mogelijk verwant is aan migraine. Hierbij treden lan ger durende aanvallen op - tien minuten tot anderhalf uur durend - van hevige, boren de' pijn die in en rond één oog gelokali seerd is, soms uitstralend naar wang. slaap of voorhoofd. Er is een gevoel van druk acn- ter het oog, het oog is meestal rood en traant, de neus is verstopt en loopt, en het oog kan gezwollen zijn De aanvallen treden enkele keren per et maal op. vaak op vaste tijden, met name 's nachts. Ze kunnen worden uitgelokt door ontspanning, door alcoholgebruik, en door verblijf op grote hoogte. Bovendien treden ze op in perioden van enkele weken of maanden. Zo'n periode met aanvallen heet een cluster. Deze kwaal komt meer bij mannen voor en begint meestal tussen de twintig en veertig jaar De behandeling bestaat eveneens in het toedienen van medicijnen. De aanval len kunnen ook worden gestopt door het inademen van pure zuurstof. Over smaak valt niet te twisten, er Zijn ve len die dol zijn op de sterke, rijkbloeiende afri kanensoort en met hun gele, naar het oranje neigende bloemen. Zelf be hoor ik niet tot de bewonderaars van de naar miin me ning, nogal opdrin gerige kleur van afri kanen. Desondanks heb ik er elk jaar wel een paar in mijn tuin Niet zozeer omdat ik ze mooi vind, al verdwaalt een enkel takje wel als goede snijbloem in een gemengd boeket. Ik heb afrikanen omdat ik ze niet wil missen. Ze zijn namelijk veel nuttiger de dan de meesten van ons weten. Neem bij voorbeeld een bed met rozen Binnen vier of vijf jaar blijkt dat ze het minder goed doen. De kweker zegt geheimzinnig: de grond is rozenmoe en dan helpt niets meer. Ook de beste bemesting is zinloos. Maar ro zenmoe is niets anders dan een grond die barstensvol met rozenaaltjes zit. Die heb ben zich in de loop der jaren tegoed gedaan aan de rozen wort els en zijn steeds meer in aantal geworden Dus moeten we voorkomen dat ze het zo naar hun zin hebben in ons rozenperk cn dan blijkt de afrikaan (Tagetes) onmisbaar. De wortels van de afrikaan scheiden een stof af waaraan de aaltjes een hekel hebben. Ze kunnen zjch niet vermenigvuldigen cn dc rozen blijven intact Nu is er niets zo lelijk als hel oranjegeel bij het fraaie rose en rood van onze rozen C «een nood. we snoeien de afrikanen gere geld. zodat et geen bloem in komt. Het snoeisel strooien we dan op plekken waar de mieren ons huis binnenkomen, want mieren hebben een hekel aan afrikaan. Niet alleen aan de wonels. ook aan blad en bloem Daarom zetten velen ook een aantal plan ten op die plaatsen waar mieren toegang zoeken tot huis of terras. Mieren mogen dan uiterst nuttige dieren zijn (het zijn enorme opruimers van insecten die wij schadelijk noemen), in hub of op hei terras zien wc ze liever niet. )ok vliegen houden niet van de geur van afrikanen, al mort tocgrgrvrn worden dal ren paar planten op de vliegenplaag wrl vermindeTen, maan niet cent tegenhouden. Dat doen alleen een vttegenhor. Tot slot nog alle MMM en variëteiten zijn tot op zekere hoogte invktrnwrrrnd. maar es patula. de klcmbiocmigr. blijkt het best te voldoen Is naar mijn mening ook aardigrr om naar tc kijken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21