Feiten Uitslag verwart Suriname 'Niemand zal hen in Israël nog vervolgen' np Verrassend resultaat verkiezingen brengt land geen oplossingen Maandag 27 mei 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALT AN EROOCAN RONALD FRJSART (dief) ONNO HA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MAR GOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertaling: LUUTJE NIEMANTSVERDRJFT EN MENINGEN Onthutst volgde Jaggernath Lachmon, de leider van de Verenigde Hindustaanse Partij (VHP), de binnendruppe lende uitslagen. Voorman Henck Arron van de creoolse Nationale Partij Suriname (NPS) durfde zaterdagnacht zelfs zijn gezicht niet te laten zien. Niemand in de Nieuw Front-leiding had een dergelijke afstraffing door het elec toraat voorzien. De Surinaamse kiezer is zaterdag duide lijk geweest. PARAMARIBO ALEX ENGBERS ANP-VERSLAGGEVER Ontevredenheid over het weinig doortastende Front-beleid tot aan de kerstcoup van 1990 heeft de partij tien van haar veertig parlementszetels gekost. De uit slag zal het gemor op de aan de macht vastklittende leiders Lachmon, Arron en Sumita waarschijnlijk doen toenemen. Nieuwkomer Democratisch Al ternatief '91 (DA '9D heeft als enig mogelijke coalitiepartner nu de sleutel tot politieke ver anderingen in handen. Het ver kiezingsprogramma van DA '91 kan mogelijk als breekijzer fun geren. DA '91-lijsttrekker Jesse - run heeft al laten weten grote problemen te hebben met Lachmon als parlementsvoor zitter en de NPS'er Venetiaan als kandidaat-president. Wat Nieuw Front en DA '91 echter ontegenzeggelijk bindt is de weerzin tegen de formele en feitelijke macht van het natio naal leger. Nieuw Front-leider Fred Derby, voorzitter van de Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA), laat daarover geen mis verstand bestaan. „Er is uiter aard een politieke heroriëntatie nodig, maar het machtsvraag stuk staat onverminderd cen traal." Een coalitie van DA'91 en Nieuw Front met de sterk opge komen, nauw aan het leger geli eerde Nationaal Democratische Partij (NDP) lijkt daarom on denkbaar. De winst van de NDP wordt in Front-kringen overi gens niet alleen toegeschreven aan de cadeautjes en beloften die deze partij in de afgelopen maanden heeft uitgedeeld. Wel degelijk onderkent men dat NDP-stemmers voor een niet onbelangrijk deel teleurgestelde ex Front-stemmers zijn. De noodzaak voor het NF om een krachtige regering te vor men wordt nierdoor slechts ver groot. En de aanpak van het machtsvraagstuk zal daarbij de hoeksteen van het beleid moe ten zijn want anders wordt er geen paal en perk gesteld aan de cocaïnehandel, die het land in een steeds steviger greep krijgt. De betrokkenheid hierbij van het nationaal leger is reeds in 1986 aangetoond met de arres tatie in de Verenigde Staten van de onlangs vrijgekomen Etienne Boeren veen. In de afgelopen twee jaar heeft de narcotica brigade verscheidene zaken niet kunnen oplossen als gevolg van directe interventie van de leger leiding. Tijdelijke opname van een verdachte in het leger is daarbij de gebruikelijke ont snappingstruc. Vooral het groeiende cocaïne- belang zal de druk van het bui tenland op de nieuwe regering vergroten om handelend op te treden. Hulp hierbij uit het bui tenland en met name Neder land lijkt een voorwaarde voor succes. De Verenigde Staten zijn het echt zat. De macht van legerleider Desi Bouterse en de florerende cocaïnedoorvoer moeten zo snel mogelijk een halt worden toegeroepen. Toen minister Van den Broek van buitenlandse zaken begin dit jaar in Washington de con touren van het plan-Lubbers een vergaand associatieverdrag schilderde, viel hem dan ook slechts enthousiasme ten deel. En ook in Parijs, dat dolgraag de vluchtelingenkampen met tien duizend Surinaamse bosnegers in Frans Guyana wil opdoeken, ging het licht terstond op groen. Sinds het uitlekken van net plan-Lubbers dat spreekt over herinvoering van de Ne derlandse gulden, samenwer king op justitieel en militair ge bied en een dubbele nationali teit voor Surinamers hebben geruchten over een mogelijke Nederlandse interventie veel stof doen opwaaien Enkele dagen voor de verkiezin gen zei de Amerikaanse onder minister van buitenlandse za ken, Aronson, een militaire in terventie niet uit te sluiten. En in informele gesprekken met een delegatie van de Surinaam se staatsraad opperde Van den Broek kort geleden de mogelijk heid Surinaamse en Nederland se soldaten in één regiment on der te brengen. Desondanks zit er veel licht tus sen de Nederlandse en Ameri kaanse visie op het Surinaamse machtsvraagstuk. Washington wil dat er snel wordt gehandeld. Men meent dat Nederland hier voor verantwoordelijk is. De VS bepleiten overigens geen reko- lonisatie. Dat druist immers in tegen de Monroe-doctrine, die Europese inmenging in Noord en Zuid-Amerika verbiedt. Ne derland is wel van harte welkom om orde op zaken te stellen, zoals ook voor de Britten in de Falklandoorlog een tijdelijke uitzondering werd gemaakt. In de Amerikaanse traditie bete kent dat een snelle, puur mili taire interventie. Grenada (1983) en Panama (1989) zijn landen in de regio die dit recen telijk hebben ervaren. De Nederlandse benadering van problemen is van oudsher heel anders. Als klein land, inge klemd tussen sterke buren, hecht Nederland meer waarde aan diplomatiek manoeuvreren. Zonder een expliciete uitnodi ging van de democratische machthebbers in Paramaribo wil Den Haag liever niets onder nemen. En minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking verklaarde recent dat voor het plan-Lubbers geldt: u neemt al les of krijgt niets. Daarmee kan de nieuwe Suri naamse regering hoe die ook is samengesteld slecht uit de voeten, zo valt in vooraanstaan de Front-kringen te vernemen. Zonder de in 1975 bij verdrag toegezegde ontwikkelingsgel den er staat nog 1.6 miljard gulden uit is de Surinaamse economie niet te saneren. De- viezenschaarste is immers de belangrijkste oorzaak van de zwarte handel, die de scheiding tussen rijk en arm in Suriname enorm heeft vergroot. Maar een expliciet verzoek om militaire bijstand ligt zeer moei lijk. Zelfs bij DA '91, dat een Ge menebest-relatie van meet af aan heeft omarmd, bestaat in dat opzicht voorzichtigheid. „De legerleiding hoeft niet weg als men binnen de grondwet opereert", zei DA-voorzitter Br- unings zondagochtend. En in het partijprogram van het Nieuw Front staat slechts: „De taak van het nationaal leger in de samenleving is het verdedi gen van de staatkundige soeve reiniteit van Suriname en integ riteit van het grondgebied. Deze taak dient het nationaal leger uit te voeren conform de grond wet." Het Front wil alleen de grond wet veranderen om de formele macht van het militaire gezag in te dammen. Het belang van de ze maatregel wordt echter door Front-leider Lachmon zelf in twijfel getrokken. „Met geen en kele grondwet valt een coup te voorkomen", zei de nestor uit de Surinaamse politiek vorige maand. De nieuwe regering kan het zich niet veroorloven om expliciet om militaire interventie te vra gen. Enerzijds is daarvoor de greep van legerleider Bouterse op de samenleving te groot. An derzijds is de soevereiniteit een te hoog goed en ligt een verzoek om militair ingrijpen door de vroegere koloniale mogendheid uiterst gevoelig. Waarnemers denken dat Surinaamse politici een beroep op Den Haag pas serieus zullen overwegen als het leger zich schuldig maakt aan geweld tegen de burgerbevol- king. Geslaagde massale exodus Etiopische joden naar Israël Een joods-Etiopische man en zijn zoon glimlachen bij aankomst in Israël. Ze maken deel uit van de ruim 14.000 'falasha's' die de afgelopen dagen werden geëvacueerd. patrick baz afp TIL AVIV AD BLOEMENDAAL Het had iets weg van de evacua tie van de laatste Amerikanen uit Saigon. Het toegangshek tot het ambassadeterrein bezweek bijna onder het aandringen van een wanhopige menigte die niet ten prooi wilde vallen aan de oprukkende rebellen. De stad was ditmaal Addis Abeba, de ambassade die van Israël, en de gelukkigen die kon den ontsnappen waren een klei ne vijftienduizend Etiopische joden. Afgelopen vrijdag, nog voor het aanbreken van ae dag, begon voor hen 'Operatie Salo mo'. de codenaam voor de luchtbrug naar Israël. Bijna een jaar hadden ze op het sein van vertrek moeten wachten, dicht opeengepakt in goedkope huuraats in een volkswijk van Addis, „ledereen moet naar de Israëlische am bassade om te worden in geënt", luidde de marsorder. De boodschap werd verspreid door 62 speciaal uit Israël overgevlo gen functionarissen van het loods Agentschap, allen van Etiopische afkomst. Tegen zes uur in de ochtend vertrokken stoeten emigranten te voet naar de ambassade, ge volgd door massa's christen- i dopMn, <ii<' hoopten m het kielzog van de joden het land te kunnen verlaten Maar het bewakingspersoneel van de ambassade en de mas saal aanwezige plaatselijke poli tiemacht controleerden meedo genloos de registradekaarten (iie de joodse familiehoofden bij aankomst moesten tonen. Niet- joden, die er in slaagden met joodse families de ambassade- tuin binnen te slippen, werden zonder mankeren terugge stuurd. De ambassadegebouwen vormden voor de emigranten bekend terrein. In afwachting van hun vertrek naar Israël volgden meer dan vijfduizend kinderen er het afgelopen jaar Hebreeuwse les. Die grootste Is raëlische school ter wereld is nu voorgoed gesloten. Losgeld Tegen half tien landden op het vliegveld van Addis Abeba de eerste Israëlische vliegtuigen: een neutraal wit gespoten Boeing-707 van de luchtmacht en twee Hercules-transport toe stellen met militairen, ter bevei liging van de operatie. Maar het startsein voor de thuisviucht kon nog niet worden gegeven. Dat kwam niet alleen door het pandemonium bij de ambassa de. maar ook doordat de Etiopi sche regering nieuwe financiële eisen stelde. De opvolger van de gevluchte dictator Mengistu Haile Mariam Het weten dat hij de 35 miljoen dollar losgeld nog niet op zijn bankrekening had en hij eiste boter bij de vis. De onderhan delingen werden hervat, op nieuw met een belangrijke rol voor de Amerikanen. Dat het overleg succesvol was geëindigd bleek toen tegen het eind van de ochtend de eerste bussen bij de ambassade arri veerden. Veel zwarte joden had den bij het instappen moeite hun emoties de baas te worden. De uittocht naar Israël beteken de voor de meesten dat ze na vijf of zes jaar naaste familiele den in hun armen zouden kun nen sluiten. In de 24 uur die volgden ver trokken de emigranten in groe nen van 190, verdeeld over drie bussen en met een Amharisch sprekende gids, naar het vlieg veld. Achttien kilometer daar vandaan wachtten de rebellen legers, die de Amerikanen had den beloofd het vliegveld niet onder vuur te zullen nemen zo lang de luchtbrug duurde. Israëls nationale luchtvaart maatschappij, FJ Al. had al zijn grotere vliegtuigen ingezet; in verband met de sabbat moch ten ze vrijdagavond en zaterdag toch geen lijnvluchten uitvoe ren. Voor de 'Operatie Salomo' had het opperrabbinaat een ■pa lale ontheffing vateend, omdat het ging om een zaak van leven en dood. Eén vlucht werd uitgevoerd door de Etiopi sche luchtvaartmaatschappij, de overige 39 met toestellen van I I \l ril Boeings-707 en Hen u les transportvliegtuigen van de luchtmacht. Alle Israëlische kentekenen op de toestellen waren zorgvuldig afgeplakt. Comfortabel was de ruim drie uur durende overtocht niet. Alle stoelen waren uit de Israëlische vliegtuigen verwijderd, waarna de bodem was bedekt met schuimrubber matrassen. Op die manier konden er 400 men sen in een Boeing-707 die nor maal plaats biedt aan 220 pas sagiers. De Boeings-747 - nor male capaciteit 440 stoelen - werden volgestouwd mei onge veer 1000 mensen. Een 747 van EI Al Cargo vestigde een wereld record in de luchtvaart door op te stijgen met in totaal 1087 passagiers. De operatie ging door in de nachtelijke uren. waarbij het Joods Agentschap van de Etio pische autoriteiten een onthef fing kreeg van de avondklok, die in Addis Abeba van kracht is tussen negen uur 's avonds en zes uur in de ochtend. Het am bassadepersoneel zorgde ervoor dat er telkens voldoende men sen naar het vliegveld vertrok ken om de vertrekkende vlieg tuigen te vullen. Opvang Zaterdagochtend om tien uur reed de laatste bus weg van het ambassadeterrein. De eerste emigranten van Operatie Salo mo waren toen al zeventien uur in Israël. Premier Shamir, mi nister van defensie Arens en mi nister van buitenlandse zaken Levy waren getuigen van de aankomst van de eerste emi granten op het vliegveld 'Ben- Gurion' bij Tel Aviv. „Dit is een groots moment voor ons hele volk. voor ons he le land", zei Shamir in een emo tionele toespraak. „Nu zijn ze eindelijk hier. Nu zijn ze bur gers van de staat Israël. Nie mand zal hen meer vervolgen. Hier kunnen ze samen met ons gelukkig zijn". Alles wat de Etiopiërs konden meenemen waren de kleren die ze droegen. De meesten waren gekleed in de traditionele witte shamma' mantels. Sommigen zongen, hieven gebeden aan of kusten het asfalt van het plat form. Maar de meesten gedroe gen zich timide, onder de in druk van wat ze de laatste 24 uur hadden meegemaakt. On zeker ook, over wat hun in het oude, maar toch nieuwe vader land te wachten zou staan. Anders dan immigranten uit de Sovjetunie worden joden uit Etiopië ook na hun aankomst intensief begeleid. De Rus ont vangt van net ministerie van immigratie een bedrag aan geld en moet zelf zorgen dat hij het daarmee voorlopig redt. Voor de Etiopische joden wordt de overgang van een Derde- We reldland naar een bijna Wester se maatschappij te groot geacht. Zij verblijven na aankomst nog minstens een jaar in op vangcentra van het loods Agentschap. Speciaal voor Ope ratie Salomo zijn 45 nieuwe centra ingericht, waar honder den in de afgelopen weken ge- recruteerde medewerkers gaan proberen de Etiopiërs zo snel mogelijk wegwijs te maken. Gisteren al is een begin ge maakt met registraties en medi sche onderzoeken. Het is de be doeling dat iedere nieuw aange komen familie een al jaren in Is raël wonende Etiopiër als ment or krijgt. Daaruit blijkt ook het grote verschil met 'Operatie Mozes', van zes jaar geleden. Toen was er niemand die de ze venduizend nieuwkomers met kennis van zaken kon opvan gen, met als gevolg grote aan passingsmoeilijkheden. KOKANJE Plantage en zuiden van Mem phis verschijnt er af M en toe een palm tus sen het uitbundige groen langs de snelweg. Langs de kant lig gen niet alleen meer doodgere den wasberen en opossums, maar steeds vaker ook gordel- dieren. Deze dieren komen uit Mexico, en hoewel ze bij dui zenden verdrinken en op het asfalt sterven, rukken ze on weerstaanbaar verder naar het noorden op. Bij Vicksburg werpen we voor het eerst een blik op het bruine, modderige wateroppervlak van de Mississippi, die hier enkele kilometers breed is. Er vaart zelfs een ouderwetse raderboot op de snelle stroom, wat mis schien niet eens zo vreemd is, want in Vicksburg is men niet van plan het verleden te verge ten. De val van Vicksburg in de Amerikaanse Burgeroorlog (1861-1864) maakte de komen de nederlaag van de zuidelijke troepen haast onvermijdelijk. Een uitgestrekte begraafplaats houdt de herinnering levend aan het 47 dagen durende beleg van de stad, waarbij zeventien duizend soldaten omkwamen. Wellicht bestaan er van die strijd zelfs foto's - want de Civil War is door enkele oorlogsfoto grafen uitgebreid verslagen. In hotels, banken en openbare ge bouwen komt men die beelden van dood en verschrikking steeds weer tegen. Wie meent dat Amerikanen geen interesse in geschiedenis hebben, doet er goed aan eens naar het diepe zuiden af te dalen. Volgens mijn reisgenoot is de Burgeroorlog in het noorden, waar hij de afgelo pen negen jaar doorbracht, ech ter morsdood. Onder Vicksburg neemt het aantal landhuizen met specifiek zuidelijke architectuur snel toe: brede trappen leiden naar een veranda met Griekse pilaren, die het front vormt van een gro te, rechthoekige state. Op de houten vloer staan rieten stoe len en schommelstoelen, alsof de tijd van de rijke plantages nooit voorbij is gegaan. Maar in de wijde ruimte tussen de echte plantagehuizen in. dnngt zich ook een ander beeld van het zuiden op: dat van cara vans en vervallen woningen, die uitsluitend bevolkt worden door kinderrijke zwarte gezinnen. Het zuiden is anders, schreef Inez van Dullemen in een van haar Amerikaanse reisverhalen, „het is buitensporiger, onrede lijker. vol schaduwen van bijge loof en fantasie. De zuiderlin gen stonden meer in contact met de duistere, geheimzinnige krachten van de aarde. Als je hun verheden hoort, dan proef je die kruidige smaak vol dood, vol erotiek. Waren de mensen hier niet een beetje behekst door de hitte, de negers, het moerasland?" Bij het bordje-'Springfield' slaan we een zijweg in. Dit achttien - de-eeuwse plantagehuis wordt bewoond door een man, een zekere Cavalier de Salie, een be kend geslacht in het zuiden, die het tot zijn levenstaak heeft ge maakt om deze statige woning van de ondergang te redden. Weliswaar stamt hij uit een voorname familie, maar van het eertijds rijke bezit is helaas wei nig meer over. Om die reden heeft hij, in het voetspoor van de verarmde En gelse adel, zijn huis voor gasten opengesteld. Een zonderling, is mijn eerste indruk. Een zestiger, met twee brandende ogen in een bleek gezicht, wiens mond geen moment stil staat. Als er geen bezoekers zijn, bestaat zijn gezelschap uit vijftien katten. Al gauw blijkt dat de beeldvor ming van de Yankees over het zuiden zijn favoriete onderwerp is: op spottende toon praat hij over de vooringenomen en on juiste verhalen die noordelijke historici over het zuiden heb ben verteld. Nooit hoor je over het regiment van vrije zwarten dat aan de zijde van de blanken tegen de Yankees heeft gevoch ten! Het noorden stelde trou wens geen enkel belang in de bevrijding van de negers; het was er slechts op uit om de zui delijke staten economisch aan zich te onderwerpen. Het huis bevat een allegaartje van meubels en snuisterijen die weinig of niets met de geschie denis van Springfield te maken hebben. De lekkages en afblad derende verf maken wel duide lijk dat de beheerder niet in staat is het pand met alleen be- zoekersgeld te restaureren. De muffe geur, de krakende vloe ren en die verbitterd en snel pratende Cavalier de Salie jagen mij al spoedig de voordeur weer uit. Ik neem nog een kijkje bij het slavenhuis, een eindje verderop in het bos, maar dit verzakte ne gerhutje van Oom Tom vermag mijn historische fantasie niet prikkelen. Maar wat woont deze vreemde figuur in een schitte rende omgeving! De veranda wordt geflankeerd door reus achtige tulpenbomen, waarvan de bloemen een bedwelmend odeur verspreiden. Rode kardi naalsvogels schieten tussen het lover heen en weer. Haviken zweven boven de oprijlaan. Als ik niet verder moest, zou ik hier graag nog een tijdje willen kam peren. GERRtT JAN ZWIER MEDEWERKER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2