Sport Tak: de beste rekenaar Spaan ruziet opnieuw met kwelgeest Gresini Casado verrast zichzelf in Giro Van den Berk hoeft niet meer te twijfelen aan zijn eigen kunnen Maandag 27 mei 1991 Redactie 071-161400 AD VAN KAAM HERMAN JOUSTRA TIM BROUWER DC KOMNG ROS ONDERWATER WIM VAN WANROOY RO§ VAN OCT ZANDEN CüS VAN OOSTEN bndrvdscfte PAUL 0€ TOMH Vonngnsng RON VAN HAASTRICT 19 NIEUWSLIJN Junioren Swift stellen teleur LEIDEN De junioren van Swift/Casba met Mark Varkevisser (Rijnsburg). Barry de Ruiter (Waddinxveen), Edwin de Blaey (Roelofarendsveen) en Camil van Beek (Leiderdorp) kwamen in de 'Internationale Driedaagse van Axel' niet best voor de dag. Een dertigste plaats van Varkevisser, op de eerste dag, was de beste prestatie. De nieuwelingen kwamen in Brabant aan de start. Leidenaar André Möhlmann behaalde in Schijndel een zesde plaats en zijn clubgenoot Ferry de Ruiter (Waddinxveen) werd derde in Best. Jan Zwaan (Voorschoten) kwam bij de B- amateurs in Katend- recht net niet op het erepodium en werd vierde. In Den Haag kwamen de Bollenstrekers Ton van Duyvenbode (7), Ariën Kruse (10) en Leidenaar Roland Fasel (17) in de prij zen. Jan van der Tang (Voorhout) werd vijfde bij de veteranen. Hans Egberts uit Leiderdorp kwam als achtste over de eindstreep. De zevende rit van de Report-competitie op De Bult werd een prooi voor Erwin van Diest uit Lisse. Hans Aliens liet in de sprint om de tweede plaats Henk Kern achter zich. Scylla rekent af met Trias LEIDEN - Scylla heeft in het afgelopen weekeinde hard afgere kend met zwakke broerder Trias. Zaterdag werd de ploeg uit Twello met 10-0 van tafel geveegd en gistermiddag kreeg de ploeg in eigen huis opnieuw een dreun om de oren (1-9). Het moge duidelijk zijn dat de Leidse equipe na drie ronden en 25 punten zich zo goed als zeker in de eredivisie weet te handha- Trias kan met slechts zeven punten uit vier wedstrijden het degradatiespook nauwelijks meer ontlopen. De tweede degrada tiekandidaat zal vooralsnog JCV of Bartok zijn, beide nog tegen standers van Scylla. Tenzij het noodlijdende Avanti, uitkomend in de kampioenspoule, het komend seizoen van het eredivisieto neel verdwijnt, dan zal de de degradatie beperkt blijven tot één team. In elk geval was Scylla in de dubbel tegen Trias vele maten te groot. Met twee klinkende overwinningen op Trias werd het klasseverschil overduidelijk bewezen. Alleen Mirjam Hooman gunde gisteren Martin Landstra een overwinning. Peter de Vrind, Gerard Bakker en Martin van Rijn bleven ongeslagen. White Hart Marauders op herhaling AMSTERDAM De twintigste editie van het internationale AAC Sevens-rugbytoemooi is, evenals vorig jaar, gewonnen door het Engelse White Hart Marauders. In de eindstrijd versloegen de Engelsen Favistock uit Wales met 32-6. De Marauders was een klasse apart in dit toernooi, waaraan zestig teams uit vijftien lan den deelnamen. In de poule rekende White Hart Marauders ondermeer af met Hilversum, dat echter krachtig partij bood maar tegen de met een handvol internationals acterende Marauders niet opgewas sen bleek (24-12). In de halve finale was Castricum, de nummer twee van Nederland, totaal geen partij en verloor ondubbelzin nig (30-6). Tavistock bereikte de eindstrijd via een poulezege, waarbij Amstelveen werd afgestraft en door in de halve finale Dubai met 8-6 achter zich te laten. Ronald Schlemper derde bij WK go LEIDEN - Ronald Schlemper is als derde geëindigd in het ama teurwereldkampioenschap go. Hij wist als enige de latere kam pioen Fumiaki Imamura te verslaan, maar verloor van de Taiwa nees Hsienjui Hsia en bleek aan het eind minder weerstands- punten te hebben dan beide rivalen. Schlemper was. in 1988 al als derde geëindigd. Imamura was ook in 1980 en 1987 wereldkampioen. De Ronde van Italië is gisteren op Sardinië van start gegaan met een overwinning voor de Fransman Philipe Casado. De 27-jarige ploeggenoot van Tour winnaar Greg LeMond zegevier de tot ziin eigen verrassing. Casado demarreerde bij het ingaan van de laatste kilometer om de sprint aan te trekken voor zijn ploeggenoot Christop- he Capelle. Zijn landgenoot Di- dier Thueux pakte zijn wiel. Niemand kreeg hen nog te pak ken. Thueux werd met banadik- te verschil tweede. De eerste etappe begon en ein digde in het Sardijnse Olbia. Voor de start was er lichte be roering door de ultieme afzeg ging van de Duitser Rölf Gölz wegens griep. De Spanjaard Leanizbamitia reed een solo van 150 kilometer. Zijn voor sprong bedroeg maximaal ne gen minuten. Vijftien kilometer voor het einde streek het pelo ton op de Bask neer. Na negentien kilometer viel de eerste renner uit. De Noor Janus Kuum kwam zo zwaar te vallen, dat hij onmogelijk kon doorrijden. De handen niet meer aan het stuur, maar In de lucht Dat kan ook, want de race is voorbij. De Duitse motorcoureur Helmut Bradl won voor ei gen publiek de 250cc race op Hoekenheim. foto epa HOCKENHEIM ANR/SID De Italiaanse motorcoureur Fausto Gresini heeft zich giste ren opnieuw ontpopt als de kwelgeest van Hans Spaan. In de voorlaatste ronde van de 125 a-race in de Grote Prijs van Duitsland haalde Gresini een ondoordachte manoeuvre uil. Daardoor kwam de Noordhol lander in het gras terecht en kwam hij te vallen. Het incident kostte hem de kans op de over winning Wat overbleef was de tw aalfde plaats. Hans Spaan was woedend op de Italiaan. Hij troostte zich met de gedachte, dat zijn machine eindelijk weer in orde is en hij weer met de snelsten kan wedij- veren. Gresini probeerde in de voor laatste ronde het onmogelijke mogelijk te maken. Spaan wilde Stadier uitremmen en sneed de Sachskurve aan. Gresini trachtte toch binnendoor te komen. Hij kwam te vallen. Daardoor wer den Stadier en Spaan van de baan gedrongen. Spaan hield zijn motor lang overeind, sloeg toch om en zag negen coureurs passeren eer hij zelf weer op snelheid lag. Vorig jaar hield Gresini Spaan tijdens de laatste race. in Australië, van de wereldtitel af ten faveure van zijn landgenoot Capirossi. De titelhouder ein digde op Hockenheim als twee de na de Duitser Ralf Wald- mann. Podium Teammanager Jan Huberts was op Hockenheim eveneens des duivels. „Spaan had op het po dium kunnen staan.' Hetzelfde zei hij van Wilco Zeelenberg Zijn konman in de 250 a-klasse eindigde als derde. Zeelenberg had zelf op de tweede plaats gerekend In de finishstraat kwam de Spanjaard Cardus uit zijn slipstream. Zee lenberg die opklom naar de vierde plaats in het klassement om de wereldtitel, toonde zich een sportief verliezer. „Vorige week pakte ik hem. nu hij mij." De 250 a-race leverde een overwinning op voor de Duitser Helmuth Bradl In de 500 a klasse zegevierde de Amerikaan Kevin Schwantz voor zijn landgenoot Wayne Rainey en de Australiër Michael Doohan Schwantz had met meer gewonnen sinds de ope ningsrace van het seizoen In Ja pan. In de zijspannen eindigde Eg- bert Streuer op de vierde plaats Winnaars werden de Duitsers Bonhorst en Hiller. Duitsland behaalde tot vreugde van de winningen. Bij de Duitse Grand Prix werd door de FIM besloten de Grote Prijs van Joegoslavië, voorzien op 16 juni. wegens de politieke ontwikkelingen te verplaatsen van Rijeka naar het circuit lara- ma bij Madrid. Ziekenhuis Op de laatste trainingsdag van De Grote Pnjs van Duitsland hebben zich op het circuit van Hockenheim een viertal valpar tijen voorgedaan. De vier rijders belandden zaterdag allen in het ziekenhuis In de 500a klasse stuiterde Alexander Barros van zijn mo tor. De Braziliaan brak zijn hand op dne plaatsen. Volgens de doktoren is Barros zeker dne maanden uitgeschakeld lean Philippe Ruggia ging in dezelfde discipline onderuit De Fransman brak een sleutelbeen en draaide zijn schouder uit de kom. Hij is minimaal een maand uit de roulatie. De Spanjaard Alberto Puig kwam in de 250a klasse ten vaL Hij hield aan zijn schuiver twee gekneusde hielen over. In de 125a klasse brak de Japan ner Kohji Takada zijn scheen been. John van den Berk heeft sinds de Grote Prijs van Finland in Hyyvinka geen reden meer aan zijn capaciteiten te twijfelen. De 250cc-crosser, wiens WK-sei- zoen tot nu toe voornamelijk werd gekenmerkt door tegen vallers en teleurstellingen, haal de gisteren zijn gram door de eerste manche op overtuigende wijze te winnen. In de tweede sloeg de pech andermaal toe, maar ook toen was zijn inhaal race imponerend. Van den Berk, die zijn Suzuki met een andere vering had uit gerust, begon de eerste heat voortreffelijk. Hij moest de plaatselijke favoriet Pekka Veh konen heel even voor zich dul den, maar ging de Fin een paar honderd meter na de start al voorbij. Pas in de slotfase kreeg de Brabander weer enige tegen stand van landgenoot Dave Suijbosch. Die kwam dichtbij, maar werd door motorpecn (koeling) uiteindelijk toch weer teruggeworpen naar de achtste plaats. „Dank zij die goede start kon ik mijn eigen tempo bepalen", zei Van den Berk na afloop. „Toen Strijbosch vier ronden voor het einde naderde, had ik voldoende reserve te versnel len." Wereldkampioen Alessandro Puzar veTdrong uiteindelijk Ve- hkonen nog van de tweede plaats. Geit jan van Doom vocht ook een venijnig duel uit met de Fin, maar eindigde door een val slechts als zesde. Edwin Evensen ging ook onderuit en liep daarbij een schouderbles sure op. Voor Van den Berk begon de tweede manche slecht Vlak na de start, opnieuw 'gewonnen' door Vehkonen, raakte hij het achteiwiel van de Belg Peter Dirkx en zag vanaf de grond het complete veld langsstuiven. Verbeten slalommend werkte hij zich nog op tot de dertiende plek. Strijbos, die in beide man ches slecht wegkwam maar wel de snelste ronde liet noteren, dwong Vehkonen tot een top prestatie en bleef zelf tweeae. Door het uitvallen van Puzar, die de motor met een defecte ontsteking aan de kant zette, en Trampas Parker liep Striibos. die oprukte naar de aerde R laats in het WK-klassement, Ink in. Bodem De 125cc-ers kwamen voor het eerst in de GP-geschiedenis op Hongaarse bodem in actie. De Amerikaanse wereldkampioen Donny Schmit zal met gemeng de gevoelens aan de primeur te- niflJenken. In de eerste manche werd hij afgetroefd door zijn Belgische concurrent Stefan Everts, in de tweede haalde hij de finish niet. Schmit. rondrij dend ais derde, gmg onderuit en brak een duim. Bovendien liep hij een schouderblessure op, zodat titdprolongatie twij felachtig Is geworden Everts profileerde namelijk optimaal Pedro T ragt er had ook moeite op het grascircuit van kaposvar In de eerste manche moest hij door een val bijna achteraan beginnen en kwam niet verder dan de veertiende plaats In de tweede ging het aanmerkelijk beter Alleen F veria en de Ame rikaan Bob Moore Worn bui ten bereik Marcel van I>runen. Charrel Sweebc en Remi van Rees bleven knap In het spoor van de besten De Grote Pnjs van Hongarije werd een nachtmerrie voor Wil Irm Brands IV crosser uit Zet)- en kwam al bij de vrije training ten val en moest naar het zie kenhuis worden gebracht Daar werd een gebroken onderarm geconstateerd en bloed In de longen Hi| M ter observatie in het hospitaal gehouden. Buitenkansje De Leeuw: transfervrij door een fout ROTTERDAM GPP Carlo de Leeuw is bij Eindhoven transfervrij geworden door een administratieve fout. De ex- Feyenoorder ontving pas op 17 mei zijn nieuwe aanbieding, waardoor de eerste divisieclub geen vergoedingssom meer voor hem kan vragen. Volgens de reglementen van de KNVB had Eindhoven hem het nieuwe contract voor 15 mei moeten doen toekomen. De Leeuw, die normaal pas over twee jaar transfrvrij zou zijn geworden, is vast van plan om van het bui tenkansje gebruik te maken. „Ik heb al drie aanbiedingen gekre gen, twee van eerste divisie clubs en een vanuit België."" Luyendijk komt te laat op gang INPtANAPOUS ANP Met een forse vertraging was Arie Luyendijk gistermorgen op het circuit gearriveerd. Traag begon hij ook aan de diaman ten 500 mijl race van Indianpo- lis. De 37-jarige Nederlander ar riveerde wel op tijd aan de fi nish. Maar weer net iets te laat om zijn schitterende triomf van een jaar geleden te herhalen. Rick Mears en Michael Andretti waren in de bloedstollende fi nale te snel of te uitgekookt: Luyendijk werd derde. HARFSEN WIL VAN DER LAAN heeft gisteren in Harfsen de tweede wedstrijd van het Ne derlands kampioenschap voor quads gewonnen. Evenals in de eerste wedstrijd in Heerde, won de Ter Aarder beide manches na een fel gevecht met Rein Bokslag uit Deventer. Pech voor Stam en Van Veenendaal Anton Tak moet nu heel snel professional worden. Dat vindt zijn ploegleider Frits Pirard. Dat vindt ook Tak zelf, nadat hij gisteren Olympia's Tour dankzij bonficatiese- conden won. „Ik ben er klaar voor", aldus de Westbra bander. meer dan dat. Tak won de sprint van het peloton en dat was meer dan genoeg Vooral Taks tiende plaats in de bijna 25 kilometer lange tijd rit Velp-Dieren, over de Pos- bank. had de concurrentie pijn lijk verrast. „Déér heeft Anton de Tour gewonnen", aldus plot gil d« r Pirard ,1 Mar had ik meer afstand moeten nemen aldus een aangeslagen Enk Dekker. „De jongens hebben keihard gewerkt voor me. Ik ben degene die het beeft laten zit ten. Zon kans krijg ik nooit meer. Of ploegleiders van prof teams verder kijken dan hun neus lane is? Ach k..m HB tweede plaats telt niet. En In Het werk is gedaan, Philippe Casado mag uitblazen. De Fransman smaakte het genoegen de eerste etappe van de Giro te winnen. .hjtoahp SCHUNDH COVERT VAN VEEN Schijn del een wereld van ver schil Huilend van blijdschap viel Anton Tak ziin moeder in de armen. Twee ploegleidersau to's verder had ook Erik Dekker zijn moeder bij zich. Bij hen wa ren de ogen eveneens vochtig, maar dat was niet van blijd schap. Vlak voor de start van de be slissende etappe naar Brabant, schatte Tak noc dat Dekker een meer aansprekende winnaar van Olympia's Tour zou zijn dan hijzelf. „Hij is er tenslotte één van de nationale selectie, en ik zit maar in een clubploeg- gie Maar datzelfde ploeggie bleek gisteren eens te meer ook een vriendenclub te zijn, waardoor het tussen Rheden en Schijndel precies ging zoals ze het zich bij het Oosterhout.se De jonge Ren ner hadden voorgesteld Tak maakte in bonificatie sprints vijf seconden méér goed op Erik Dekker dan nodig was Daartoe in in de gelegenheid gesteld door vooral johan Mel- sen, die alle uitlooppogingen te rughaalde En toen Tak. door als eerste het plaatselijk parcours op te rijden, in Schijndel precies naast Dekker was gekomen, nam Bol de honneurs waar Hij hield aan de kop van het pelo ton het tempo hoog genoeg om Rob Mulders niet al te ver weg te laten rijden. Mulders pakte het dagwaxrx, maar ook niet een renner die tweede wordt in Olympia s Tour" Het is de vraag of ze wel ovrr Anton Tak praten Niet alle win naars van Olympia's Tour zijn in het verleden doorgedrongen tot de rijen der professionals. Maar vaak was het wel een sue cesvol visitekaartje waardoor een voet over de drempel kon worden gezet Kijk maar naar Wilco Zuijder wijk. naar lohn Talen, naar (h*t rit Sol leve ld winnaars in het laatste decennium die daarna vlot beruepsienner werden. Van zijn ouders heeft Tak dit jaar no* Ar *rt»*mheid *rkrr*m om de overstap te maken Wer ken doet hij niet. behalve in het bietrnseiznen op de suikerfa briek van Stampersgat Maar waar anderen met ovrr macht heersten, daar moest Tak het van zijn tusaeroprints heb ben. „Dit was een rekenmnde", gaf hij naderhand zelf toe. Het is kenmerkend voor deze Olym pia's Tour geweest dat de uit eindelijke overwinnaar maar liefst 'een en een kwart minuut aan bonficatieseconden bij el kaar heeft gereden. Die secon den vormden de basis voor Tak s eindoverwinning Gisteren was het u niet an ders. ,Jk had in bed liggen woelen en de etappe al wel tien keer gereden bleek Tak gela den aan de start te slaan I n c: „Ik zal en nog eens aanvallen. Tot ik erbij neerval Neervallen bleek niet nodig, aanvallen wel. Het peloton had al snel in de gaten dat het zfch afzijdig moest houden van het tweegevecht Tak Dekker Dat was ai zichtbaar nadat zich vlak over de top van de .rebhrbrrg een kopgroep had gevormd. Tak zat daarbij en de nationale selectie moest maar zien dat de kopgroep werd teruggepakt Gisteren werd die nationale •electie van assistent bonds coach Nico van Hesi verslagen door een groepje West bra han der*. Van Hest had hei al gr vrresd „We zijn nu eenmaal de nationale selectie en dat bete kent dat ze je steeds het werk laten opknappen Dal lx de hele ronde aJ zo geweest Anton Tak had in elk geval zijn revanche In de Ster van Brabant had hij zkh verTekrnd. in Olympia's Tour overkwam hem dat niet. „Ik had het alle maal prima in m n hoofd rit ten' Zoals hij ook mi de nabije toekomst pnma in zijn hoofd heef! zitten. ..Eerst een weekje rustig aan. en dan weer vorm kweken voor het NT. Stam Tot op de voorlaatste dag had Swift/Casba renner Arnold Stam nog hoop op een goede kiasvnng in Olympia s Ronde van Nederland Aan deze illusie kwam zaterdag in de straten van Dieren wreed een einde, toen de fietsende marathon schaatser samen met Frank van Veenendaal (Sasseuneim) hard tegen de keien sloeg Omdat het materiaal van Stam niet over een kwam met dat wat op de neutrale wagrn stond, versprei de Stam liefst zeven minuten Frank van Veet met veel pi|n in de daaropvolgende korte tijdrit nog net op tijd binnen Een tijd rit die voor Arooki Stam een nachtmerrie werd. De op rrvan- chebeiustr Brabander ging in de afdaling te hard door de S- bocht van de Zijpenberg en sloeg andermaal tegen de straatstenen. Gelukkig voor hem en voor zijn vereniging Swift/Casba (hij i« de spil waar hef om draait in de Ronde van Dmburg aanstaande zondag) bleef ook de laatste val met wat schaafwonden bepeTkl. Bezwaren De organisatoren van de Ronde van En gr land hebben bezwaren trgrn de trlrrlir van T\M in drzr open wedstrijd Ploegjrt- der Rlnus Verboom kwam met een groep amateur* van ver schillende nationaliteit, terwtil de sponsor profs had toegezegd Na uren discussie mocht de •electie toch van start, maar zonder reclame Bovendien gr bond de organisatie dal da KN WIJ voor morgenavond toe stemming voor het meedoen van de ploeg moet grvrn An der* wordt het tram alsnog uit de strijd gehaaid.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19