Sport Van Noort heerst in Lisse Van den Barselaar troeft Molenaar af Mary Decker herrijst TT Maandag 27 mei 1991 HERMAN JOOSTRA* A BROUWER D€ KONING ROS ONDERWATER WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN C Emdndacar PAUL D€ TOMK Vwnpumy ROM VAN HAASTRECT g PETER VAN NOORT verteert het kogelslinge ren nooit. In zijn woon plaats veroverde de Lisse- naar met overmacht de districtstitel. NIEUWSLIJN Augustinus geweerd van eigen baan LISSE Reglementen en officials zijn streng Dat ondervond William Augustinus zaterdag bij de districtskampioenschappen voor West 2. georganiseerd door zijn eigen club De Spartaan. De atleet meldde zich te laat voorde 1500 meter en werd prompt geweigerd. Augustinus' plaats werd een uur voor aanvang van net nummer aan een reserve vergeven. Casper Ravensbergen van De Bataven viel op dezelfde manier buiten de boot. Ondanks boosheid en teleurstelling van kanshebber Augustinus streek De Spartaan, geadviseerd door districtsbestuurders, geen hand over zijn hart. Anders zouden de reserves namelijk zijn ge dupeerd. Een zinloze rit en een goede les dus voor Augustinus en Ravensbergen: een atleet moet zelfs bij zijn eigen vereniging op tijd zijn. Wind spelbreker voor Van der Veer LEIDEN Theo van der Veer heeft zaterdag in Delft de Golden Ten-loop gewonnen. De ervaren atleet van AV Holland legde tien kilometer af in 30 minuten en 24 seconden. Van der Veer ging in Delft op jacht naar een tijd binnen het hal ve uur en het parcoursrecord van 29.47, vorig jaar gevestigd door Patrick Aris. De wind bleek echter voor de alleen lopende Van der Veer de grote spelbreker. De Leiderdorper liep daarom voor de overwinning en finishte in 30.24. Van der Veer werd gevolgd door een omvangrijke groep. Wim Paardekoper uit Wassenaar besliste de strijd om de tweede plaats in zijn voordeel ten koste van Harry Versteegen van De Bataven (31.07 om 31.08). DEN HAAG ANP De opzienbarende terugkeer van de Amerikaanse Mary Sla- ney-Decker in San José en ze ven beste wereldseizoenpresta- ties waren het afgelopen week einde de opvallende punten in de internationale atletiek. Bij de Bruce jenner Classic in het Amerikaanse San José liep Mary Decker, 33 jaar inmiddels en een jaar lang geplaagd door een achillespees-blessure, de beste wereldseizoenprestatie op de i -no mam 4 0442 2U bleef landgenote Pattisue Plumer (4.05,04) in de eindsprint net Drie van de zeven beste we- rcldseizocn prestaties vielen in Granada te noteren. De Roe meense Liliane Nastase liep de snelste 100 meter horden van het seizoen (12,95). De Russin Larissa Beresnaja werd de eer ste verspringster dit seizoen, die de grens van zeven meter pas seerde: 7,24 meter. De Kenyaan Patrit i Sang ward mal 8 27,11 voorlopig de snelste 3000 meter hindernisloner van het seizoen. In Duitsland verbeterde de Duitse Heike Henkei, die met 1,98 meter de wereldranglijst hoogspringen al aanvoerde, zich in Worrstadt tot 2,00 meter. Landgenoot Christian Schenk zorgde bij de nationale titel strijd meerkamp in München voor het hoogste totaal van dit seizoen op de tienkamp: 8301 punten. De zevende wereldsei zoenprestatie kwam in San José op naam van de Amerikaan Aaron Ramirez, die de niet- Olympische 3000 meter aflegde in 7.45,82. In Granada was de Engels man Roger Black snel op de 400 meter: 44,79. Ook de Cubaan Roberto Hernandez bleef met44,98 onder de 45 secon den. De 400 meter horden was eveneens van zeer goed gehalte. De Jamaicaan Winthrop Graham won in 48,67 voor de Amerikaan Nat Page (48,92). In de Spaanse stad kwamen ook twee Nederlandse deelnemers in actie. Elly van Hulst eindigde als vijfde op de 1500 meter in een matige 4.18,10. Frans Maas werd met 7,46 meter zesde bij het verspringen. Laura Bosman (400 meter), loost la Eau (800 meter). Ruud van Maurik (110 meter horden), Peter van Noort (kogelslinge ren) en Annet van Veldhuizen (1500 meter) hebben hun stem pel gedrukt op de disctricts- kampioenschappen West II. Zij waren de sterkste vertegen woordigers uit de Leids/Alp- hense regio, die het afgelopen weekeinde in Lisse goed voor de dag kwam. USSE WtLMAR KORTLEtVER ATUTIEKMEDEWERKER Van Noort werd bij de door zijn club De Spartaan georganiseer de wedstrijd natuurlijk eerste met de slingerkogel. Ondanks het nog minder goede weer slingerde hij gisterenochtend het zeven en een kwart kilo zware gevaarte naar 61,08, ruim tien meter verder dan nummer twee. Remy Engwegen van AV Holland behaalde met 40,90 de derde plaats. Engwegen werd ook nog vierde bij het kogelsto ten (een persoonlijk record van 13,84). La Lau zegevierde op de 800 meter. De talentvolle Bataaf be gint de laatste tijd zijn races iets minder voortvarend. Dat levert hem nog geen tijden op van on der de 1.50, maar wel eerste plaatsen. Gisteren haalde hij goud met een grote voorsprong en 1.51,50 op de klokken. Rene Brand (AV *47), Arnold van Al ten (De Bataven) en Frank Post humus kwamen tot 1.56,09, 1.5637 en 1.57,58. Van Veldhui zen won de 1500 meter. Met 4.40,32 evenaarde de Spartaan se haar persoonlijk record. Bosman besliste de 400 meter pas in de laatste tientallen me ters. De 800 meter-loopster van AAV liep 56,48. In de serie ver loor Bosman nog van Yvonne van Dorp (AV Holland), die ha haar 55,64 afzag van de finale. Ook Astrid Oostermeyer won in Lisse. Ze wierp haar speer naar een Spartaans clubrecord van 43,48. AAV-atlete Julia van den Berg veroverde een bronzen medaille met haar discusworp van 36,62. Veterane Marian Runcianu (Bataven) werd in 15,34 derde op de 100 meter horden. In de series van de 400 meter liepen Jan Dirk Roedoe (49,64) en Hanno van der Loo (50,43) van AV '47 de snelste tijden. Beiden misten de finale. Roedoe vergiste zich in de aanvangstijd en Van der Loo moest tegelijk met de eindstrijd speerwerpen. Op dat nummer behaalde hij de vijfde plaats met 54,54. Mark Beelen van De Spartaan werd vijfde (50,68) en Bob Dongel- mans met 50.40 zesde. Van der Loo sprong ook nog Net als zijn clubgenoot en -tienkamper Peter Verka de sprong hij 1,90 (een vijfde en een vierde plaats). Verkade deed meerdere nummers. Zijn enige medaille veroverde hij met het verspringen (6,83) en op de 110 meter horden werd hij zesde met 15,37. Perry Vrise- koop sprong ook 6.83, maar zijn tweede sprong was minder. Vrisekoop had ook op zijn beste nummer (het hinkstapspringen) pech. In de laatste beurt werd zijn 14.20 nog verbeterd, zodat hij het goud net misliep. Op de 110 meter horden ze gevierde zoals verwacht Alphe- naar Ruud van Maurik. Na zijn 13,98 vorige week en met 14,17 is hij in ieder geval af van zijn '14,21-syndroom'; het persoon lijk record dat hij al enige keren liep in zijn carrière. De tweede plaats op het korte hordennum mer was voor Van Mauriks clubgenoot Arno Maassen. Hij dook met 14,63 voor het eerst en ruim onder de 15 seconden. Over de 400 meter horden deed hij 56,01. Dat leverde hem een bronzen plak op. Derde tenslot te op de 110 meter horden was Spartaan John van Loon in 14.86. Regio-atleten kwamen na tuurlijk ook uit op de langere nummers. Bataaf Mare Borg- hans werd na langzame eerste ronde vijfde in de eindsprint (3.59,29). Op de 3000 meter steeple chase had Alphenaar Hans Koenekoop gehoopt snel ler te zijn dan 9.34,84. Toch be haalde hij daarmee een knappe tweede plek. Op de 5000 meter zegevierde Fred van Zoest. Met een demarrage op het laatste rechte eind schudde hij zijn laatste tegenstander van zich af. Hij finishte in 14.49,40, ruim 20 seconden voor Spartaan Olaf de Hoop (sterke zesde plaats in 15.13,17) en Bataaf Henk Ra vensbergen (15.19,30). Dirk Maassen van den Brink eindig de als vierde op de 5000 meter snelwandelen. usse. Fabian van den Barselaar heeft de districtstitel op de 200 meter met een persoonlijke toptijd be kroond. Ontspannen liep hij 22,62. Daarmee troefde de Hol land-junior Stefan Molenaar af |(ook tweede met een verte- sprong van 6,64), die derde werd in 22,80. Op de 400 meter liep Marco Kortieever in 51,38 naar de vier de plaats. Van den Barselaar volgde hem met 51,61. Bianca Vermond van AV Holland liep zowel de 400 als de 800 meter. De 400 meter ging sneller dan ooit in 59,05. Saskia Engels kwam achter Vermond tot 61,02. De 800 meter van Ver mond ging als zo vaak in het middenstuk minder gevolgd door toch een goede eindsprint: 2.21,08. Mariska Valk (AV '47) sprong 5,23 ver en werd daar mee tweede. Haar clubgenote Mirjam Geerdink werd tweede en derde bij de meisjes A met de discus en met de kogel, die respectievelijk 36,70 en 10,64 meter ver landden. Bij de junioren B gaf de dis trictstitel recht op deelname aan de jeugd Olympische dagen op 8 juni in VaJkenswaard. Dit was weggelegd voor Edwin Kor- tekaas (Spartaan), Bram Tijdhof en Koen Hamers (beiden Hol land), Mare de Boer (Bataven), Katja Kershof. Theo Brave en Fernando Rijswijk (allen AAV). Van Alphenaar Chris Tam- minga valt te verwachten dat hij zelfs zal winnen. Tamminga evenaarde in Lisse zijn beste prestatie met de polsstok. De kleine atleet van het Haagse Sparta ging ruim over de 4,50. Pogingen om over 4,65 te gera ken mislukten net. Tijdhof kan kiezen welk nummer hij doet op 8 juni. Hij won zowel de 800 als de 1500 meter. De 1500 me ter ging zaterdag in 4.12,98 en de 800 meter een dag later in 1.59.40 (één honderdste van een seconde voor de nummer twee). Mare Brand van AV '47 liep de 1500 in 4.20.39 Ook Theo Brave werd twee maal kampioen, namelijk op de 300 meter horden (40,22) en met het hoogspringen (1,93). Verspringend was hij vijfde met 6,03. De derde 'dubbel' kwam op naam van sprinttalent Fer nando Rijswijk, die de 100 en 200 (zijn allereerste in 22,79) meter won. Edwin Kortekaas wierp de discus naar 46,90. Maar liefst vier van zijn worpen waren beter dan d»e van de rest van de deelnemers. Hij wierp ook de speer naar 40,56. Mare de Boer maakte met die speer een matige serie worpen goed door met zijn laatste, van 52,00, de winst te pakken. David Brandwijk werd derde met 43,08. Koen Hamers van AV Holland werd met 12,97 kogel derde, maar mocht naar VaJ kenswaard omdat de nummers één en twee Zeeuwen zijn (op de jeugd Olympische dag strij den provincies onderling). Katja Kershof van AAV won de finale 200 meter op een in drukwekkende manier. Ze kwam over de finish in een tijd van 25,66. Haar clubgenootje Hanneke Verhorst werd vierde in 26,61. Verhorst greep ook op de 100 meter net naast het brons in 12,64. Ook veel B-ju nioren grepen naast de titels. Mariska Baars van AAV werd tweede op de 1500 meter met 5.03,83 en Debbie Verhaar van De Spartaan op het hoogsprin gen (1,58). Ook Randstad Sport kwam naar voren in de persoon van Nienke Eygenraam. Ze liep persoonlijk records op de 400 (60,92) en de 200 meter (26,84). AAV-atlete Birgit van Bockx- meer sprong naar een vierde plaats met 5,16. WK atletiek wellicht tweejaarlijks TOKYO. 2De wereldkampioenschappen atletiek zullen vrijwel zeker voort aan elke twee jaar plaatsvinden. Nu het bestuur tijdens een verga dering in Tokyo vrijwel unaniem voor de twee- in plaats van vier jaarlijkse cyclus heeft gekozen, moet alleen het congres nog ak koord gaan. Dit is evenwel een formaliteit.. WIE ZEI DAT? ER TUSSEN IN Jan van Halst, de Jantje Beton van FC Twente, in Voetbal International zijn teamgenoot Mitar Mr- kela: „Als ik zijn traptechniek zie. loop ik met een erectie over het veld. Je moet hem met eer en egards behandelen, een dag voor de wedstrijd op de training bij voorlfeeld geen trap geven. Dan moet ie lekker op de massageta fel gaan liggen en zich laten kie telen. In 'Perstribune' van Sport International: ..Maradnna: nog mazzel dat het WK in Colombia destijds niet doorging Idem: „De spelers van SW overwe gen Advocaat in de arm te ne- I)c Roemeense ex-wereld- kampioene turnen Aurelia Do- bre In Sport International over de tucht op de turnhogeschool van het Oostblokland: „Natuurlijk beseften we dat we onderdrukt werden. Het ple zier in turnen was al lang weg. maar je moest door. Weinig keus. Klagen? Dan kon je een pmkrii§m De In Amerika woonachtige Nederlandse auto-coureur Aric Luycndljk In Vrij Nederland over de manier waarop hij zijn tijd besteedt: „Mijn probleem is dat elke dag. vieren twintig uur lang, al les wat ik doe met racen te ma ken beeft. Niet dat ik daar moei te mee heb. Ik ben, zoals ze in Nederland zeggen, gewoon race- geil". Dezelfde Arie Luyendijk in NRC Handelsblad over de ge varen van het racen naar aan leiding van een ongeluk van een collega van hem, Mark Dismor ,u\ls de mensen op TVzo'n on- geluk zien als dat van Mark Dis- mor met die in stukken breken de wagen, dan kan ik me voor stellen dat ze zeggen dat wij ge stoord zijn. Maar dat is echt niet zo. Zijn wagen was een shitbox en hij is onervaren. Hij compen seerde wat de wagen tekort kwam en dat mag je nooit doen. Als ik merk dat er iets mankeert aandt wtg/Uggtn& mop zeg dat het moet veranderen. Anders knal je misschien tegen de Mart Smeets in De Volks krant over sportjournalistiek: Ironie en een lichte vorm van cynisme zijn mij niet vreemd. Ik kan sportmensen maken en bre ken. sporten maken en breken. Als ik Ixidinerend over krofbal doe - en ik doe niet anders dan dat, want ik vind het een van de krankzinnigste bezigheden ter wereld, ik heb daar dus, heerlijk, honderd-en-acht duizend vijan den want er zijn 108 duizend mensen in Nederland die korf- Imllen en ik vind het een bezig heid...van een droefenis...nu ja. goed - dan weet ik wat ik doe. Maar ik ga mezelf niet verloo chenen. Ik ga wel gewoon zeggen wat ik erover vind. Ik vindliet een klotesport. Klaar. Idem: „Ik weet dat ik absolute mo menten van geluk tegenkom ge durende een aantal evenemen ten per jaar. Die vind ik in de Ronde van Frankrijk, die vind ik bij de Olympische Spelen, zo mer- en winter-, en die vind ik hij een fxiar grote wedstrijden. Die dingen vind ik hij de NOS. Ik kan voor tu>ee of drie keer zo veel salaris naar een zuil gaan en daar kan ik prachtige sffort- programma's maken met enor me budgets. Dan moet ik het ho ge rotsduiken in Mexico doen of de zeepkistraces t«oor linkshan dige gereformeerde debielen in Nunsfteet". T. Blik Interviewt Floor van Duyn In het programmablad van Quick Boys: Blik"Waar komt het stand- beeUl van Arjen van de Werf te staan?" Floor. "Naast dat van mij". et trekken en du- -A- JL. wen onder de korf als er een vrije worp moet wor den genomen, moet maar eens afgelopen zijn. Dat is de mening van de spelregelcommissie van het IKF, die daartoe een aantal voorstellen deed om de spelre gels op dit punt aan te scherp en. Zaterdag bij VEO - TOP en gistermiddag bij Fides Pacta - Sporting West werd met één er van op competitieschaal geëx perimenteerd. Aanvallers moes ten bij het nemen van een vrije worp een onderlinge afstand van ten minste tweeënhalve meter in acht te nemen, terwijl verdedigers deze afstand alleen ten op zichte van de vrije-worp- nemer moesten aanhouden. „Het werd zaterdag heel posi tief ontvangen", aldus laap van Nierop, lid van de IKF-commis- sie en oud-voorzitter van de af deling Rijndelfland, „zowel door spelers van VEO en TOP als de beide coaches. Die wilden het wel direct laten ingaan". „Deze opzet geeft meer kansen", be aamde collega Roelof de Bruijn Prince, oud HB-lid van het KNKV en oud-voorzitter van De Danaïden. „De bal kan nu veel gemakkelijker teruggespeeld worden naar de vrije-worpne- mer. Ie komt er als verdediger nooit meer bij, zodat er meer schotkansen ontstaan. Boven dien win je er ook tijd mee, tot zeker vijf minuten zuivere speeltijd per duel." De IKE-commissie onder steunde het betoog met de sta tistieken. Bij Fides Pacta - Spor ting West floot arbiter Gea Ver hagen 23 maal voor een vrije bal. Driemaal werd daarbij ge scoord, eenmaal volgde een strafworp. Zelf was ze eveneens te spreken over de nieuwe regel. „Voor de scheidsrechter worden de situaties onder de korf nu veel overzichtelijker. Als speel ster zou ik er minder enthou siast over zijn. Het geduw en getrek onder de korf levert toch wel regelmatig strafworpen op voor de aanvallende partij." Ook Fides-coach Nelis Vaane en zijn collega Kees van Vliet van Sporting West uitten be zwaren. „Het trekken en sjorren wordt veroorzaakt door de ver dediging", aldus Van Vliet. „Als aanvaller heb ik een vrije worp verdiend en nu moet (k oplos singen zoeken voor het goed aangeven van de bal. De verde diger ondervindt van de nieuwe opstelling nauwelijks hinder". De nieuwe regel zal in de offi ciële spelregelboekjes voorlopig nog niet te vinden zijn. Een proef op het niveau van de OPVALLEND AANWEZIG Naam: Anne van der Zaag Club: nu nog TOP, volgend sei zoen Blauw Wit l>ceftl|d: 28 jaar Beroep: leider rayonkantoor bij het GAK Anne van der 'Zaag beleefde zaterdag de> moeilijkste momenten uit zijn bijna twintigjarige korfbal - carrière. Uit eigen vrije wil weliswaar gaat de Sassenheimer in den vreemde korfballen. Bij de Amsterdamse hoofdklasser Blauw Wit verwacht hij nog meer geluk te vinden dan bij het o zo vertrouwde TOP. VEO - TOP betahendt bel afiK hekls- duel van een begenadigde korf baller. die nog nooit eerder 'vreemd ging'. Wat trekt jou naar Blauw Wit toe? "Er is maar één reden waar om ik naar Blauw Wit overstap. Daar kan ik op hoofdklasse-ni veau korfballen. Bij TOP lukt dat voorlopig niet meer. We hebben wel in de hoofdklasse hoofdklasse wordt door de IKF- commissie als eerste mogelijk heid genoemd. Ook al gezien de jarenlange discussie over het middenvak de finale beslis sing over deze omstreden twaalfhonderd vierkante meter wordt zaterdag as. genomen zal ook dit probleem nog wel enige tijd de gemoederen van korfballend Nederland bezig houden. Een nieuwe spelregel, die de af stand tussen spelers bepaalt werd met succes uitgeprobeerd tijdens de wedstrijd Fides Pacta Spor ting West. FOTO LO£K ZUYDER gespeeld, maar weten nu waar onze grens ligt. Met Blauw Wit acht ik het mogelijk dat mijn droomwens, de finale in Ahoy', eens in vervulling gaat. Het gaat mij alleen om de sportieve kant van de zaak. Rijk word ik er niet van. Ik ga bij Blauw Wit wel kos teloos korfballen". Een Sassenheimer in Amster damkan dat goed gaan T "Ik verwacht geen proble men. In een half uur rijd ik naar Blauw Wit toe. Dat ligt vlak naast de snelweg. Ik zal er zon der twijfel aarden. De meeste spelers ken ik al en zelf ben ik niet zo'n lastig persoontje. Ik heb zelfs geen basisplaats ge ëist. Als ik het bij Blauw Wit niet waarmaak, heb ik er niets te zoeken". Toch zul je TOP missen. "Dat klopt. Maar ik raak mijn vrienden die bij TOP rondlopen gelukkig niet kwijt. Iedereen heeft ook begrip voor mijn overstap. lammer vinden de meesten het wel. Maar TOP zal na mijn vertrek niet uit de over gangsklasse tuimelen. Daarvoor heeft het team te veel gelijk waardige heren. Als ik het na een paar jaar voor gezien houd bij Blauw Wit, keer ik zonder twijfel terug naar TOP". het af- je oude Hoe moeilijk wa scheid te nemen vereniging "Een stuk lastiger dan ik had verwacht. Er waren veel mensen uit Sasscnheim meegereisd. Hoewel ik ongeveer wist wat er te gebeuren stond, liet het af scheid me toch niet onberoerd. Ik heb zelfs een traantje wegge pinkt". Wat zal je bijbliji>en jouw afscheidswedstrijd bij TOP "Ongetwijfeld de handdoek die ik kreeg overhandigd. Het opschrift, KV TOP, was blauw, de handdoek wit. Heel gevat. Daarvoor had ik al een pu- bliekswissel gekregen, 's Avonds hebben we ten slotte tot in de kleine uurtjes ons eindfeest ge vierd. Het was natuurlijk geen toeval dat dat met mijn laatste wedstrijd voor TOP samenviel". Stefan Molenaar kwam niet altijd goed uit In de verspringbak1 6,64 meter de tweede plaats bij de A-jongens. De Spartaan. Ondankse diverse ongeldige sprongen behaalde de Lissenaar met FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18